HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 17 srp 2024, 17:15.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 1079 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 44  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 14 tra 2020, 23:19 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 01:14
Postovi: 780
saskia je napisao/la:
Politikant je napisao/la:

Svako druga trokatnica zjapi prazna, kažu ne može se tu živit i gotovo, nema perspektive nikakve, može bit jedino za godišnji.
Škutori dole na ljutom kamenjaru bez 2 poštene njive mogu a mi ne možemo. Tko kaže da je klima u Škutoriji bolja nego u HBŽ? Po čemu to? Imaju vruća i sušnija ljeta, ljuti kamenjar, zime jesu blaže ali i njih redovito pokose mraz i bura u proljeće.


Klima je samo izgovor, nijedan Livnjak nije otišao iz Livna jer mu je bilo hladno. Čak i kad je klima oštrija radi se sa stvarima koje pogoduju takvom podneblju, no i klimatski gledano Posušje više liči Livnu nego ostatku ZHK.


Ma naravno, zato to i govorim, nitko živ nije rekao u jebote je hladno u ovom Livnu odo ja u Njemačku. Izgovori su obično uopćene frazetine u ovakvom nekom redosljedu:
- štaš ovde
- nigdi nikog
- lipo je al od zraka se ne živi
- nema perspektive
- nemoš ništa
...
- odo ja u Njemačku


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 10:14 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 14:41
Postovi: 6274
A šta si ti reko? Pa ne živiš na 10ooo kvadrata i vlastitom imanju, nego živiš u 30 kvadrata slama?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 10:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 14:41
Postovi: 6274
Diablo je napisao/la:
zaba1111 je napisao/la:
Ja sam mislio da je napisano dovoljno da se svi trebaju složiti oko postojanja ekonomskih zakonitosti koje imaju presudsn utjecaj.
Ali ako ipak nije evo još par primjera. Npr Imotski, regija vrlo sposobnih i uspješnih ljudi škutorkog mentaliteta, koji su dali najveći broj dragovoljaca i imali najviše žrtava od svih ratom nezahvaćenih općina, dakle ljudi su nadprpsječni domoljubi. I što imamo, rašrkana sredina, sa nepovoljnim položajem, mada ipak daleko povoljnijim od HBŽ, ali nepovoljniji od ostatka HR i Imotski decenijama zaostaje. Kada se napravio tunel otvorila se i nova perspektiva i spletom novih okolnosti Imoćani nisu postali drugačiji, ali su se investicije u turizam odjednom multiplicirale i kapaciteti za mogući razvoj u tom smislu su maksimalno iskorišteni, a što nije dovelo da prestanka iseljavanja, opet zbog istih razloga kao u HBŽ, lakša mogućnost za odlazak zbog tradicije.

Ili naš kraj koji je podnio najviše žrtve i dao najviče života Srednja Bosna, zbog povoljnog položaja u odnosu na Sa i Ze, tamo se razvilo mnoštvo pogona, pogoni se nisu razvili isključivo u Vitezu zato što su oni sposobniji od NT i Bus, nego zato što su se pogoni otvarali na glavnoj prometnici..
I sad opet zbog ekonomskih zakonitosti, tržište odrađuje svoje i Muslimani zauzimaju ta radna mjesta.

Dakle jedna stvar je osobni uspjeh i izvlačenje na Čovića, a druga stvar je ekonomska politika koja mora biti svjesna ekonomskih zakonitosti koje će kao i svugdje i svijetu dovesti do očekivihnih procesa.
Nekima je odavno bilo jasno da u TG bez Te neće moći opstati stanovništvo, kao što je bilo jasno da u čitavoj HB ne bi bio niko da HR nije u Mostaru napravila temeljne institucije, dok su neki zagovorili SF( jadna majko), a nekima nije puno toga jasno ni danas. Ali nije to zapravo ni potrebno, bitno je uspostaviti institucije koje su zadužene da misle o takvim stvarima.

ZHŽ ima daleko veći izvoz nego velika većina županija u Hrvatskoj, iako iste imaju daleko bolji polozaj,klimu,infrastrukturu. Kako to komentiras? Šta mislis jel bi bili ovako uspjesni da ovisimo o stranom kapitalu kao zagorje,istra il bi hodali gladni i bosi trazeci sadaku? Tvoje teze jednostavno ne drze vodu, mozda utjecu na određene finese a nikako na glavninu...

Imate jednostavno takav mentalitet da vas zaboli *** za rodnom grudom,cak je vasi bogalji i ne posjecuju a kamoli da uloze stogod...


Gledaj sve ti je rastumačeno i više nego jasno, ali ne ide. Ako ne prihvatiš činjenice ni nakon što upotrijebim tvoje primjere sposobnih i uspješnih ljudi s kojima si pokušao braniti svoje površine teze onda zaista nema dalje.
ZHŽ je spoj ekonomskih zakonitosti i sposobnih ljudi i tu ide svaka pohvala,... da sad ne širim tu temu.

Dakle tvoj primjeri sposobnih ljudi, sa škutorskim mentalitetom, je Rakitno koje je prije dsr imalo više od 3000 stanovnika, što je više od Duvna, dok danas ima oko tisuću, što je višestruko manje od TG iako, kako si rekao, imaju uporediv zemljopisni položaj. Površnim poimanjem stvari bi se iz toga mogao izvući zaključak kako su Rakićani debili prema Duvnjacima, međutim kada uzmeš sve ekonomske parametre o kojima sam govorio, onda je to sasvim očkivani razvoj događaja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 12:02 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 31536
Ovo što zaba govori me podsjeća na taktiku koja se spominje protiv korone "imunitet krda". Tu nema neke velike pameti, taktiku koriste krave, ovce i druga krda i može se objasniti kao jednostavno ne radimo ništa pa što bude.

Ok, ekonomski parametri su loši, to smo apsolvirali i složili se. Što možemo učiniti da budu dobri?

Hoćemo li prihvatiti sudbinu ili mijenjati što ne valja? Slijeganje ramenima ne prihvatam kao odgovor. Zašto onda uopće raspravljati ako ne možemo ništa učiniti.

Evo na primjer netko spomenu autoput do Splita i prema Banja Luci. Čini se da je to jednako naš interes kao i RS.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

896 of 2558 - 35.03%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 12:15 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 14:41
Postovi: 6274
Odgovori su ti nekoliko puta spomenuti, zakon o bp područjima kakav postoji svugdje u ozbiljnom svijetu, smanjivanje udaljenosti od ozbiljnih prometnica, poticanje osnivanja državnih institucija, recimo zavodi za šumarstvo, poljoprivredu, veterinarstvo, odgovorne za čitavu HB, granični prijelaz kao što je bio do prije nekoliko godina da se ne moraju poljoprivredni proizvodi i poznati sir za izvoz voziti 150km južnije kako bi mogli preći granicu, podružnica uprave ephzhb, izgradnja energetskih objekata...,

Da, slažem se s tobom, lakše je ponavljati ne valja im mentalitet, to nisu domoljubi i ostale ispranice.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 12:33 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 31536
Opet, slažem se naravno, načelno. To je sad dilema je li starija kokoš ili jaje.

Da im valja mentalitet već bi riješili te konkretne probleme koje si nabrojao. Ne kaže nitko da se od mentaliteta živi, nego da sve počinje u glavi. U glavi je početak, te institucije i zavodi, prijelazi, objekti dolaze NAKON što se napravi vizija u glavi.

Zašto je zatvoren taj granični prijelaz, to barem izgleda lako za ostvariti.

Ali dobro, što je tu je. Kako rekoh, moraju HNŽ i ZHŽ imati viziju i pomagati razvoj HBŽ. Svi smo zajedno u ovome.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

896 of 2558 - 35.03%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 13:23 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 14:41
Postovi: 6274
Govorimo o ovlastima i problemima koje mogu riješiti isključivo veće razine vlasti, znači lokalno se to ne može riješiti ni teoretski. Viša razina s koje smo kao narod mogli utjecati je mogla barem ostaviti GP punog kapaciteta, ako ništa drugo.

Interesantno je kako je u svim lokalnim sredinama, od Duvna, preko Posušja i ŠB pa sve do Mostara i dalje cijelog svijeta, mentalitet nevaljan kod ljudi koji žive dalje od ceste pa se kod njih stanovništvo smanjuje, dok mentalitet kod ljudi uz cestu valja pa se kod njih stanovništvo i ekonomija povećavaju.
Jako interesantan fenom prisutan i u mikrlokacijama i selima gdje se stanovništvo uvijek premješta iz brda bliže cesti. Eto šta ti je mentalitet.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 14:38 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 31536
Mentalitet si napravi cestu ako nema ceste, u tome je razlika.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

896 of 2558 - 35.03%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 15:09 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 14:41
Postovi: 6274
Točno, ali opet ne u potpunosti, budući da su ceste u nadležnosti i moći države, odnosno cijelog naroda, moglo bi se reći da čitav HB narod nema dobar mentalitet da napravi infrastrukturu na prirodno ugroženijim područja.
Ali tu opet moraš racionalno sagledati i mogućnosti cijelog HB naroda koji je proživljavao jedne od najtežih okolnosti i sudbina, a proživljava i danas, u Europi.
Da je stvar manje vezana uz mentalitet, a više uz vodstvo ti govori i situacija kad je HR od nas pravila samoodrživo društvo gradeći osnovne preduvjete kojih nije bilo, a naše lokalno vodstvo to samo nikad ne bi bilo u stanju, ali su bili dovoljno mudri da to prepuste da Hr vodi.
A kakav je odgovor bio prosječnog nositelja mentaliteta koji si je utvarao da zna i može bolje sam? SF( šizo fren), dakle da je mentalitet presuđivao nas ne bi bilo uopće u HB.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 15:25 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 31536
Naravno, Hrvatska, Hrvatskoj hvala, i vodstvo, ali opet, tko je birao vodstvo.

Ima HBŽ svoje ljude i u vrhu na čelu sa Borjanom Krišto. Što radi Borjana i ostali, zar ne bi trebali tražiti sve to što si nabrojao.

I da ne bude samo Borjana kriva, i nju je netko birao. Tko je birao vlast, na kraju opet jezičak vage dođe do naroda.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

896 of 2558 - 35.03%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 15:47 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 14:41
Postovi: 6274
Nedavno smo pisali i o tome, Fufa vlada županijom bez ikakvog ugleda, izbornog rezultata, bez lokalne podrške u stranci, bez podrške naroda... i nakon katastrofalnog njezinog rezultata na izborima, kada su vodstvo u županiji planirali preuzeti legitimni predstavnici koji su osvojili plebiscitarnu većinu( s razlogom zbog njihovih rezultata) dogodilo se nešto neočekivano ili možda ipak očekivano, vođa stranke je na to odgovorio sa " Marš iz stranke" i sad se ti bori iz Duvna pored, svega ostalog, i sa vodstvom BH Hrvata i izbori se za autoput kroz općinu... Ili će u suprotnom neko reći, nemaš mentalitet ( jer nemaš autoput).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 19:08 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 01:14
Postovi: 780
zaba1111 je napisao/la:
A šta si ti reko? Pa ne živiš na 10ooo kvadrata i vlastitom imanju, nego živiš u 30 kvadrata slama?


Nemoš takvima ništa reć, to su isfrustrirani materijalisti kojima nikad ne valja, ili jadnici kojima žene gaće nose, ili tomu slično. Kažem ogromna većina takvih što su otišli imala je vlastite kuće, imanja, čak i vlastite obrte neki a drugi su uredno radili Livno- TG- Posušje ili po Dalmaciji i bili svaki vikend kući za ženom i djecom. Ali opet nije valjalo. Ipak da znaš da smo analizirali svako selo uokolo i da se moji uza sve to najbolje drže, vjerovao ili ne imamo 13 djece u našem zaseoku (svaka obitelj ima bar 3) plus još 6-7 je tu svaki vikend, i to mislim baš samo na djecu ne na nas magarce od 20+, znači sila smo za cijeli taj kraj iako smo uvjerljivo najzabačeniji od svih, sva ona sela pod Tušnicom i Kamešnicom, od Prisoja preko Podhuma i ostalih Livanjskih sela tamo, sa po 1000 popisanih stanovnika 2013., NEMAJU PASA. A Livno i Duvno im isprid nosa. Do Stipanjića nemaš ništa kao ni do Srđevića (a i to je pitanje) i dole do Vira. Naizgled se to slaže sa tvojom opaskom da što si dalje od centara to je veći potop, međutim 1) imaš moj klan koji prkosi tome 2) kako su npr. Podhum i Podgradina daleko od Livna? To je 10 min magistrale. Pa u Splitu putuješ 20-30 min na posao, u Zagrebu i sat vremena, ne kontam šta bi trebalo svakome drito ispred kuće hala bit? Pa ovaj moj što se žalio na 30 min do Duvna sad putuje i po 2-3 sata do njemačkih bauštela.
Ma uglavnom naravno da u trenutnim okolnostima nećemo imat po 50k stanovnika u Livnu i Duvnu, ali kume moj došlo je do toga da nećemo imat ni po 10k, na tako ogromnom prostoru ne može mi nitko reć da je sve iskorišteno i da nema resursa i mogućnosti za više.
Pa krvi ti samo jedna Vinica je imala 3000-4000 stanovnika prije 50 godina, sad ne može imat 3 djece? Ima resursa i mogućnosti samo za 100 staraca na njemačkim penzijama?
Ako smo stvarno ovako propali kao ljudi i narod, postala prizemna materijalistička stoka, sve ono što nam dudu predviđa na demografskim temama će ispast istina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 19:15 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 14:41
Postovi: 6274
Ja sam tebe osobno pitao, direktno. Zašto ti politikantu ne živiš na svom imanju nego si u 30 kvadrata u slamu. Nisi valjda zaboravio gdje si.

Neda mi se ponovo o istom, sve je rečeno. Ukratko radi se o ekonomskim zakonitostima, a koje se ispoljavaju svugdje u svijetu. Naveo sam i rješenja, nemam više što dodati.
Zato imaš " super uspješne" posušake i iseljeno Rakitno, ako misliš da je mentalitet u Rakitnu presudio nek ti bude.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 19:22 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 14:41
Postovi: 6274
Ne valja dušu griješiti jer zaista nemam pojma, ali poznavaći kako su nastali naši tajkuni, moglo bi se komotno reći, da HR nije jugodinarima stvorila Šišovića( nagađam, nemam pojma) Rakitno bi danas bilo u rangu Mijakovg Polja. Još bi se njih 13 hrabro držalo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 19:26 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 01:14
Postovi: 780
zaba1111 je napisao/la:
Ja sam tebe osobno pitao, direktno. Zašto ti politikantu ne živiš na svom imanju nego si u 30 kvadrata u slamu. Nisi valjda zaboravio gdje si.

Neda mi se ponovo o istom, sve je rečeno. Ukratko radi se o ekonomskim zakonitostima, a koje se ispoljavaju svugdje u svijetu. Naveo sam i rješenja, nemam više što dodati.
Zato imaš " super uspješne" posušake i iseljeno Rakitno, ako misliš da je mentalitet u Rakitnu presudio nek ti bude.


Nemam svoje imanje. Rođen sam u RH. Dalje ne bih jer bih ti morao ispričat puno previše toga o sebi i svojima za javni forum. I nisam zaboravio gdje sam, ne bih ni bio na ovom forumu da jesam.

OK, onda nas neće biti, i nismo ništa mi krivi, nego ekonomske zakonitosti.

zaba1111 je napisao/la:
Ne valja dušu griješiti jer zaista nemam pojma, ali poznavaći kako su nastali naši tajkuni, moglo bi se komotno reći, da HR nije jugodinarima stvorila Šišovića( nagađam, nemam pojma) Rakitno bi danas bilo u rangu Mijakovg Polja. Još bi se njih 13 hrabro držalo.


Može bit.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 19:40 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 14:41
Postovi: 6274
Ekonomskim zakonitostima se moguće prilagođavati, naveo sam kako., tako da učiniš sve da ih ispoštuješ sa pozicija na kojima se to radi, koje su za to predviđene i koje zato imaju i ovlasti i sredstva.
Ali ekonomske zakone ne možeš značajno poništiti nikakvim lokalnim mentalitetom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 20:25 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 22:27
Postovi: 6329
zaba1111 je napisao/la:
Ja sam tebe osobno pitao, direktno. Zašto ti politikantu ne živiš na svom imanju nego si u 30 kvadrata u slamu. Nisi valjda zaboravio gdje si.

Neda mi se ponovo o istom, sve je rečeno. Ukratko radi se o ekonomskim zakonitostima, a koje se ispoljavaju svugdje u svijetu. Naveo sam i rješenja, nemam više što dodati.
Zato imaš " super uspješne" posušake i iseljeno Rakitno, ako misliš da je mentalitet u Rakitnu presudio nek ti bude.

Kad smo kod Rakitna i podbadanja ajde usporedi broj stanovnika samog Posusja 90 tih i danas... Rakicani ne rade po bausteli, ne peru tudja prkna po njemackoj,austriji vec su ostali na svojoj rodnoj grudi al dobro svi smo mi ludi samo si ti u pravu.

Stvarno sam izgubio volju vodit raspravu s vjetrenjacom, najbolje da nista ne radite i da se prepustite vodi da vas nosi.

Kao i do sada...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 20:28 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 22:27
Postovi: 6329
zaba1111 je napisao/la:
Ekonomskim zakonitostima se moguće prilagođavati, naveo sam kako., tako da učiniš sve da ih ispoštuješ sa pozicija na kojima se to radi, koje su za to predviđene i koje zato imaju i ovlasti i sredstva.
Ali ekonomske zakone ne možeš značajno poništiti nikakvim lokalnim mentalitetom.

Naravno da mozes, primjeri su ti Hrvatske sredine po srednjoj bosni poput Zepca,Usore,Viteza,Kiseljaka,Kreseva kojih davno nebi bilo da imaju vas mentalitet. Sve njihove gazde bi financirale projekte po pereciji da su vase pameti, stace im vukojebine zar ne??

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 tra 2020, 20:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 14:41
Postovi: 6274
Spam bi trebalo brisati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 16 tra 2020, 02:19 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2016, 00:22
Postovi: 41
Ajme što pilate čovjeka.

Mislim da makar male veze ima to što su područje Livna i Tomislavgrada donekle miješana područja, između svega ostaloga nabrojanoga. ZHŽ je skoro 100% hrvatsko područje i čovjek se osjeća kao u svojoj domovini i ne želi nigdje ići.

Sad je nekako kasno za pokretati veće stvari u cilju da će se od sutra nešto promijeniti. Ta područja Livna i Tomislavgrada imaju pozamašan broj uspješnih poduzetnika u dijaspori i oni trebaju pokrenuti neke stvari. A to treba krenuti na inicijativu lokalnih dužnosnika koji moraju olakšati stvari oko poduzetništva, osmisliti projekte u cilju njihova pridobivanja na temelju obostranog zadovoljstvog, poznavati ljude i imati kontakte.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 16 tra 2020, 15:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 tra 2018, 22:19
Postovi: 3578
Sherlock je napisao/la:
Mislim da makar male veze ima to što su područje Livna i Tomislavgrada donekle miješana područja, između svega ostaloga nabrojanoga. ZHŽ je skoro 100% hrvatsko područje i čovjek se osjeća kao u svojoj domovini i ne želi nigdje ići.

U Tomislavgradu jedno selo sa 10 Muslimana, u Livnu možda 100 Muslimana u vrh glave. Kupres isto bar baba u srpskim selima. Ne da ima male veze nego nema nikakve.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 16 tra 2020, 16:04 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 01:14
Postovi: 780
1986 je napisao/la:
Sherlock je napisao/la:
Mislim da makar male veze ima to što su područje Livna i Tomislavgrada donekle miješana područja, između svega ostaloga nabrojanoga. ZHŽ je skoro 100% hrvatsko područje i čovjek se osjeća kao u svojoj domovini i ne želi nigdje ići.

U Tomislavgradu jedno selo sa 10 Muslimana, u Livnu možda 100 Muslimana u vrh glave. Kupres isto bar baba u srpskim selima. Ne da ima male veze nego nema nikakve.


u TG imaju 2 muslimanska sela, Omerovići i Oplećani, Mokronoge su 50:50, a ima ih još dosta u Stipanjićima i Blažuju, kao i nešto u Mandinom Selu, Šujici, te naravno samom Tomislavgradu u kojem ih je u apsolutnim brojevima najviše.

U Livnu u gradu je 1/3 muslimana, a ima ih redom i po Potkraju, Podhumu, Golinjevu, Grborezima, Komoranima, Malom Guberu, Velikom Guberu, Vidošima, Malom Kabliću, Velikom Kabliću, Zastinju... Di god okreneš.

Kupres ima ih stotinjak u gradu, imaju svoju džamiju, a osim spomenutih srpskih sela ima ih i oko Brda, Kuta i Kukavica, kao i nešto oko Goravaca i tih sela.

Uglavnom to je itekakva razlika od Škutorlanda koji je etnički čist izuzev spomenutog Ljubuškog.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 16 tra 2020, 16:52 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 22:27
Postovi: 6329
Sherlock je napisao/la:
Pričalo se 2015. da će Soldo u Širokom otvoriti tvornicu autodijelova?

https://www.grude-online.info/siroki-br ... elektrana/

Je li se išta od ovoga realiziralo?

Mislim da od tvornice autodijelova nema nista jer tamo gdje je trebala biti se nesto drugo gradi(ataco-centralno skladiste,TEM Mandeks i Soldo Metali svoje nove pogone)
Tvornicu pelena je trebala otvorit osoba koja se trenutno nalazi u africi, otvorio firmu za vađenje dijamanata. Ima nekoliko stotina zaposlenih, valjda im daje dolar dnevnicu :zubati

Solarne elektrane se grade al na drugom mjestu te od drugih vlasnika... Ovu u clanku je trebao Lijanovic al problem "papirologija"

Mene najvise zanima tko ce doci na ogromno zemljiste odmah do feala jer su dovedeni industrijski vodovod,struja i ostalo te oko svega napravljena cesta sa 2 trake. Uskoro stize i asfalt...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 18 tra 2020, 23:44 
Offline

Pridružen/a: 20 kol 2015, 01:19
Postovi: 124
Ta prica sto nisu cisto Hrvatske sredine kao ZHZ, hm pa odakle onda onoliko firmi u Kiseljaku, Vitezu i Kresevu...
Vidim ne spominje se Mostar, po meni jedna od nasih jako losih sredina sto se firmi tice... osim uhljeb i par dobrih IT firmi, nemas neke izvozne prave firme, a onoliki broj ljudi...
Skutori su stvarno najjaci, ljudi obozavaju svoj kamen, a i vracaju se sa investicijama, nema sta ne kentraju od auto otpada, gradevinskih materijala, uzov/izvoz Bog oca... I u Mostaru dosta firmi je u rukama skutora, inace ne bi bilo firme... Mostarci uz HBZ najlosiji poduzetnici u BiH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 19 tra 2020, 01:49 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2016, 00:22
Postovi: 41
Ok ok, imaš pravo.

U Mostaru ima dosta Čitlučana, a i oni više gledaju ulagati u Međugorje. U Čitluku i Mostaru ima super firmi, samo što oni bacaju na drugi đir. Ali po meni opet stoji činjenica da ZHŽ-u ne mogu konkurirati.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1079 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 44  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO