HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 21:03.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 716 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 29  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 23 vel 2019, 11:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 vel 2018, 07:02
Postovi: 318
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 23 vel 2019, 13:42 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Kad je bura vidljivost je na max levelu, mnogi dijelovi svijeta nikad nisu tako cisti, a i koji jesu, malo gdje ima takvih pogleda kao u nas.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 13 tra 2019, 01:50 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
s one strane dinare je napisao/la:
Kapela u brisniku :ujko

slika


:smijeh :sega

Zvonko kune đeda Matu

Budite se, moje gusle mile
ispratite ovu pjesmu svetu
koja pjeva o junaku dičnom
a junaku iz Cebare sela.
Iz tog sela u ponosnoj Bosni
nedaleko od čuvenog Duvna
taj je junak Zvonko Mlinariću
koji škole završi visoke.
A završi baš u gradu Rimu
gdje ga posl'o katolički fratar
fratar Jozo iz duvanjske crkve.
Kad se Zvonko domu povratio
otiš'o je do svog fratra Joze
i ovako njemu je zborio.
Aoj, Jozo, što sam pročitao
pročitao u knjigama rimskim
koje tamo čvrsto su složene
a složene u arhivi pape
toga pape, poglavara našeg
poglavara katolika svijeta.
Da mi ovdje u ponosnoj Bosni
koji jesmo vjere katoličke
da Hrvati mi nikakvi nismo
nego da smo Srbi od koljena.
Uprav' Srbi kao što su drugi
kao što su Srbi pravoslavni
a i Srbi vjere muslimanske.
Oče Jozo, kad sam ovo sazn'o
tada sam se i zla prisjetio
kad su naši oci i đedovi
u hiljadu devetoj stotini
četrdeset i prvoj godini
klali svaku srpsku porodicu
a u mome selu u Cebari.
Srpskoj djeci nisu opraštali
a klali su svako u kolijevci
ili klali, il' su ih bacali
u brišničku jamu preduboku.
Tad se sjetih i svog đeda Mate
koji baci u brišničku jamu
baci dičnog Radeta Zelena
i ženu mu baš predivnu Stanu.
A još baci šestoro im djece
po imenu Maru i Milevu
a još baci i Stanku i Branu.
A uz ove četiri sestrice
đed mi Mate, proklete mu ruke
strmoglavi i Stevu i Peru
koji jesu djeca ponajmlađa.
Stevi bila godinica šesta
Peri samo godina četvrta
sve to bilo na dan Vidovdana
na dan srpskog sveca omiljenog.
Toga dana u selu Cebari
u Cebari gdje sam i ja rođen
katolici, s njima muslimani
ubili su sto trideset Srba
među njima i najmlađu djecu
tridest devet do godina deset!
Slušaj mene, poštovani Jozo
za svu pomoć koju meni pruži
do Boga se tebi zahvaljujem
al' pred Bogom iskren moram biti.
Ja od danas viš' katolik nisam
nit' ću sebe viš' Hrvatom zvati
jer su moji prađedovi bili
a bili su vjere pravoslavne
te su znali da su Srbi čisti
Srbi čisti od vremena prvog.
Zato kunem i svog đeda Matu
što on pobi tu nejaku djecu
pobi djecu Radeta Zelena
a đed mi je vrlo dobro znao
da je i on srpskog roda bio
njegov đed je, to je dobro znao
bio Krstan, Srbin pravoslavni.
Kad je Krstan pao u nevolje
stig'o do njeg' fratar katolički
dao mu je i brašna i soli
zato mor'o vjeru promijeniti
ostaviti vjeru pravoslavnu
i prihvatit' vjeru katoličku.
Oče Jozo, još ti jednom hvala
al' da znadeš, sve je Bogu jasno
đeda Matu stigla je i kazna
a ta kazna samo je od Boga.
Kad je Mate obišao mjesto
gdje je bila kuća Zelenova
tamo bilo šipražje izraslo
e, tu ga je kazna sačekala.
Nogom stao na zmiju poskoka
koja ga je ugrizla za nogu
od otrova Mate je premin'o
bilo je to na dan Vidovdana
a hiljadu devete stotine
sedamdeset i prve godine.
Oče Jozo, još ću da ti kažem
da katolik više biti neću
nit' ću sebe viš' Hrvatom zvati
vratiću se vjeri prađedovskoj.
Prag ću preći crkve pravoslavne
kako su ga preci prelazili
moji preci, Srbi pravoslavni.

Nevesinje, 22. ožujka 2015.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 09 svi 2019, 21:15 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24534
Lokacija: Heartbreak Hotel
Umro dr. Ivan Bagarić.

https://www.vecernji.ba/vijesti/tomisla ... ic-1318299

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 09 svi 2019, 21:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Jedan od najzasluznijih Hrvata HB, koji svoje zasluge ne da nije naplatio nego ih ni javnost nije nikad dovoljno ni spoznala ni vrednovala.
Puno sam ovdje pisao o njegovom angazmanu koji je bio presudan za opstanka Hrvata u HB koji su krenuli od nule, u izgradnji mostarske bolnice, kao i one u Novoj Biloj, sveučilište u mostaru, ratni sanitet, sudbonosna suradnja sa splitskom bolnicom i puno toga jos.
Veliki gubitak za Hrvate HB.

.
Citat:
Za vrijeme Domovinskog rata obnašao je dužnost zapovjednika ratnog zdravstva (načelnik Glavnog sanitetskog stožera HVO-a) u Mostaru. Osobito se s kolegama dr. Ivanom Šarcem, dr. Radoslavom Juriljem, dr. Tonijem Kolakom, dr. Jadrankom Barišićem, dr. Tugomirom Gverićem, dr. Markom Radošem i drugima istaknuo u organizaciji ratnih bolnica diljem BiH te humanitarnom radu kada je s prof. dr. Slobodanom Langom, Antom Damjanovićem i Brankom Čulom pokrenuo humanitarnu pomoć za Srednju Bosnu, kada je dopremljena pomoć enklavi i narodu u Lašvanskoj dolini (poznatijom pod nazivom “Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrnu”).

Bagarić je pokrenuo gradnju bolnice u Novoj Biloj na način da je pokojnom predsjedniku Franji Tuđmanu predložio da bude pokrovitelj izgradnje, što je Tuđman prihvatio. Također, s Ivanom Šarcem, Slobodanom Langom, Andrijom Hebrangom, Jurajem Njavrom, Ivicom Kostovićem i drugima pokrenuo je i osnivanje Medicinskog fakulteta u Mostaru i kasnije bio jedan od matičara fakulteta.

Godine 2003. izabran je u Hrvatski sabor (11. izborna jedinica) gdje je obnašao dužnost zastupnika u dva mandata (2003.-2011.). Njegovim zaslugama Vlada Republike Hrvatske je u vrijeme Ive Sanadera, izdvojila sredstva za dovršetak izgradnje Kliničke bolnice u Mostaru te sredstva (300 milijuna kuna) za izgradnju Sveučilišnog kampusa u Mostaru.

Također, Bagarić je zaslužan i za potpisivanje međudržavnog sporazuma između RH i BiH kojim je riješen status stradalnika (poginulih, ranjenih i zatočenih) HVO-a. Kasnije je za vrijeme vlade Jadranke Kosor, pokrenuo donošenje Strategije i Zakona o odnosima RH i Hrvata izvan RH te Deklaracije o potpori hrvatskom narodu u BiH i BiH na putu u EU. Kao posljedica spomenute strategije i zakona, organiziran je Državni ured za Hrvate izvan RH (kao operativno tijelo Vlade RH) i Savjet za Hrvate izvan RH (savjetodavno tijelo Vlade RH).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 10 lip 2019, 21:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 vel 2018, 22:36
Postovi: 27
Svi ste pozvani i dobrodošli


Privitak/ci:
56697126_2202582126464928_7758076633096912896_n.jpg
56697126_2202582126464928_7758076633096912896_n.jpg [ 67.79 KiB | Pogledano 7510 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 04 kol 2019, 14:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Tamo đe muslimana nema zastave su velike (i lijepe).

slika

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 27 kol 2019, 08:52 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Odkud mine sa duvanjske strane vrana i ljubuse, zna li ko o cemu se radi, taj teritorij je uvijek bio pod hvo, zasto su minirali tuda? Strah od srba kad je kupres pao i linija se makla do sujice?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 06 lis 2019, 12:20 
Offline

Pridružen/a: 03 lis 2019, 12:33
Postovi: 52
Lokacija: Tomislavgrad
Ovdje obitava i jedna endemska vrsta takozvani “duvanjski čovjek” za kojega su vodeći svjetski antropolozi pokazali veliko zanimanje. Ova endemska vrsta, takozvani “duvanjski čovjek”, na ovim prostorima obitava već stoljećima ali opstanak mu je ugrožen!
“Duvanjski čovjek”, također se dijeli na tri vrste.
Prva, a ujedno i najzastupljenija vrsta je nešto kurpulentnija, sklonija gojenju i boljoj reprodukciji. Njih najčešće srećemo po državnim ustanovama, raznim odborima i stranačkim skupovima.
Druga vrsta je nešto sitnije građe, nedovoljno uhranjena, dosta razdraživljija i agresivnija s izraženim očnjacima i upalim očima. Njih susrećemo u “Premieru”, “Sport plusu”, “Bez livu” i ostalim rezervatima.
– I treća, najugroženija vrsta je “duvanjski radnik” koji je gotovo iščeznuo, nestao kao krdo gnuova pred požarom u savani i migrirao prema nekim boljim, zelenijim i ljepšim pašnjacima tamo na Zapadu!Šteta, nisu prepoznali ogroman duvanjski turistički potencijal!!!

www.tomislavnews.com/ Piše: Jakov Krišto


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 09 ožu 2020, 06:26 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68213
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
U Tomislavgradu počinje s radom speleološka škola


https://www.dnevnik.ba/vijesti/u-tomisl ... oska-skola

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 07 svi 2020, 20:57 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
Ljepote HB: Pogledajte prekrasne foto kadrove sa najvećeg akumulacijskog jezera u Europi
https://abcportal.info/novosti/agronatu ... g-jezera-u

Poneka intervencija čovjeka u prirodi može stvoriti i oku lijepe stvari. Iako je mnogo toga sedamdesetih godina prošlog stoljeća potopljeno, mnoge livade a vjerojatno i sela danas je pogled na Buško jezero ili Buško Blato s bilo koje strane dolazili fantastičan i očaravajući. Prema nekim informacija ovo jezero je najveća vještačka akumulacija vode u Europi.

Iako je sve obilježeno turističkom signalizacijom na samom jezeru fali sadržaja. Zanimljivo je da Buško jezero izgleda idealno za bavljenje vodenim sportovima kojih na žalost u BiH skoro da i nema a samo koji kilometar dalje susjedna Hrvatska osvaja zlatne olimpijske medalje u vodenim sportovima a poznati hrvatski šampioni svoje pripreme odrađuju na nekim od jezera u Bosni i Hercegovini (Ramsko jezero)

Sama priroda i krajolik ovog kraja su savršena ljepota, međutim totalno neiskorištena kad je u pitanju turistički sektor. Možda je upravo tu šansa da se zaustavi davno započeti val iseljavanja iz ovog lijepog kraja, jednog od najljepših krajeva Bosne i Hercegovine

slika
slika

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 02 kol 2020, 09:06 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
Sir naš duvanjski: Dvojica farmera, Branimir i Berislav pokrenuli su mini-siranu „Eko Vran“ u Stipanićima
https://www.tomislavcity.com/sir-nas-du ... ipanicima/

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 04 ruj 2020, 18:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5701
Lokacija: planina
Citat:
Bliski susret s migrantom kod Kamenskog: ‘Zgrabio je libelu i krenuo prema meni‘

Slobodna Dalmacija piše o neugodnom iskustvu s jednim agresivnim migrantom koje je u četvrtak na oko 300 metara udaljenosti od graničnog prijelaza Kamensko doživio G.K. (podaci poznati redakciji Slobodne Dalmacije) iz Trilja.

Migrant mu je najprije pokušao uzeti osobno vozilo, kada mu to nije uspjelo zatražio je od G.K. da ga odveze do Splita uz plaćanje, a kada mu ni taj zahtjev nije ispunjen najprije se udaljio, da bi se ubrzo vratio i sav zapjenjen fizički nasrnuo na čovjeka držeći u ruci dva metra dugu libelu kojom ga je namjeravao udariti. G.K. se spasio bijegom do graničnih policajaca koji su migranta uhvatili.



Evo kako je to G.K. sve skupa doživio.

– Prijatelju sam pomagao pri gradnji kuće. U jednom sam trenutku ostao sam. Radio sam bezbrižno. Odjednom sam osjetio da je netko u blizini. Pogledao sam i vidio nepoznatog mlađeg muškarca kako ide prema meni iz smjera mog osobnog vozila koje sam parkirao na udaljenosti 10-15 metara. Na engleskom jeziku me upitao gdje je Split i koliko je udaljen. Kada sam mu odgovorio, zatražio je da ga odvezem do Splita s tim da će mi, kazao je, platiti. Kada sam mu odgovorio da ga ne mogu odvesti do Splita, on me upitao jesam li sam ili ima još netko u blizini.

Odgovorio sam mu da trenutno nema nikoga osim mene, ali sam dodao da će svakog trenutka doći moj prijatelj. U nastavku me upitao imam li automobil. Kada sam mu pokazao na svoje parkirano vozilo on se uputio prema njemu, otvorio prtljažnik i iz njega izvadio svoju putnu torbu. Tek tada sam shvatio da je on već bio u automobilu i da ga je pokušao uzeti. Ja sam poslije parkiranja ključ izvukao iz brave i stavio ga u džep hlača. On je u ladici kod mjenjača našao ključeve drugog vozila. Tim ključevima pokušao je upaliti moj automobil, ali nije uspio.

Nakon što je iz prtljažnika uzeo svoj kovčeg i krenuo, ponovno se vratio do vozila i tada je vratio ključeve kojima nije uspio upaliti automobil. Otišao je prema stotinjak metara udaljenoj glavnoj cesti. Ja sam ostao zadubljen u posao. Vratio se poslije 20-ak minuta. Kada je vidio da sam ponovno sam, da nitko drugi nije u blizini, u trenu je postao nevjerojatno agresivan. Sav zapjenjen uzeo je aluminijsku libelu i njome kao motkom krenuo prema meni s namjerom da me udari. Vidjevši ga takvog ja sam se dao u bijeg.

Otrčao sam do ceste Trilj – GP Kamensko, a potom sam nastavio do graničnog prijelaza gdje sam carinicima i policajcima kazao što mi se dogodilo. Granični policajci odmah su krenuli u potragu. Pronašli su migranta dok je bezuspješno pokušavao provaliti u jednu kuću. Krenuo je bježati, ali nije uspio. Policajci su ga, kako mi je rečeno, priveli u službene prostorije postaje GP u Trilju i nad njim provode postupak – ispričao nam je G.K.


https://www.tomislavcity.com/bliski-sus ... rema-meni/


Citat:
Na granici Hrvatske i BiH migranti oteli starca da ih vodi kroz šumu

U blizini granice kod mjesta Aržano i Vinica, maskirani migranti, među kojima je jedan bio s pištoljem, natjerali su 77-godišnjeg Marijana Babića da ih vodi kroz šumu par sati, zbog čega je doživio šok i zadobio ogrebotine, piše Dalmatinski portal.

Prema pisanju portala, priču je novinaru ispričao Babićev unuk, Robert Lučić, a da se cijeli incident uistinu dogodio, i sam Babić. Sve se dogodilo, kazao je Babić za Dalmatinski, u nedjelju oko 14 sati:


“Istina je, skočili su preda me s pištoljem. ‘U šumu’, kazali su mi. Rekli su da su migranti. Išao sam ih odvesti preko vodovoda, ali su mi naredili da ih vodim kroz šumu. Trebao sam ih odvesti do Vukića stina. Bila su dvojica, maskirani su bili, ovaj što je govorio bosanski je imao pištolj. Taj je bio bez brade, dok je drugi bio bradat, radi se o mlađim ljudima. Inzistirali su da ih vodim kroz šumu, a to je meni bilo teško, izgrebao sam se cijeli”, svjedočio je 77-godišnjak.

Marijan Babić je kazao da je oko šest sati trajala ta agonija. Po vrućini, bez kapi vode…

“Vratio sam se u 20.15. Da nije bilo drinjaka, dehidrirao bih. Jedva sam se vratio kući, toliko sam bio smantan da nisam znao gdje ići. Sve je zaraslo iz vremena kada sam prije tu šetao, 50 godina nisam tu prošao. Na jednom mjestu bih pao da se nisam uhvatio za granu”.

U jednom trenutku su mu rekli da ide nazad, a na mjestu gdje ih je doveo je bilo još ljudi. Komunicirali su putem mobitela s nekim na stranom jeziku, piše portal.

Babić je rekao da je razgovarao i s policijom: “Ma ja im se ne bih javljao, ali već sinoć ih je nazvao moj rođak kada me vidio, a jutros su bili ovdje. I hrvatska i bosanska policija“.

Prema pisanju portala, iz PU Splitsko-dalmatinske odgovorili su da nije bilo ni jedne takve prijave.


https://www.tomislavcity.com/na-granici ... kroz-sumu/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 04 ruj 2020, 18:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5701
Lokacija: planina
Uz stalni strah od migranata tu su i naši degenerici da začine stvar do kraja:

Citat:
Prosvjed na malograničnom prijelazu Vinica: Umjesto za pet minuta, do škole za sat vremena!

U blizini granice između Hrvatske i BiH u Aržanu, uzbuna. Na noge su se digli mještani Vinice, susjednog pograničnog mjesta s hercegovačke strane granice, i jednosatnim mirnim prosvjedom na samom prijelazu ukazali javnosti na svoj veliki problem. A problem je u tome što je s hrvatske strane zatvoren malogranični prijelaz zbog pandemije, i to već punih pet mjeseci. A našim sunarodnjacima iz Vinice sve skupa čini život daleko težim, piše Slobodna Dalmacija.

– Ovo je više nepodnošljivo!, veli nam Ivan Ćalić iz Vinice, koji nam se javio mobitelom s druge strane granice, jer naša granična policija nije dozvoljavala nikome prijelaz granične crte.


Naša djeca idu u školu u Aržanu, prodavaonica nam je u Aržanu, neki naši mještani se ukapaju u Studencima, kada idemo liječniku opet moramo ići na Prisiku, činiti tridesetak kilometara okolo. Struja nam dolazi iz Hrvatske i plaćamo je Hrvatskoj, banka nam je tu nadomak ruke u Hrvatskoj, a ne možemo do nje. Naši mještani koji dolaze iz Splita u rodnu kuću u Vinicu kao da idu u Zagreb – veli nam Ćalić.

Ako idemo prema Imotskom ili Splitu, sada kada je prijelaz zatvoren, moramo po trideset i više kilometara u jednom pravcu više učiniti. Ne vidim nikakvu svrhu zatvaranja ovoga prijelaza koji nam život znači. Kao da nismo Hrvati, kao neki građani drugog reda, ne bih se osudio reći – migranti. Dosta imamo starijih i nemoćnih, treba im liječnička pomoć, a mi moramo kilometrima da bismo prešli granicu. Živimo kao u getu – jada nam se Ante Lozušić iz Vinice.

PODRŠKA SUNARODNJACIMA
Svojim sunarodnjacima koji su svi imali maske zbog epidemije korone, s naše strane granice podršku je dalo sedamdesetak mještana Aržana:

Svi ovi ljudi iz Vinice godinama su vezani uz nas i Aržano. Imaju telefonski broj 021, penziju ljudi dižu u Aržanu, doktoru dolaze, kao i po kruh. Besmisleno je da kažu kako je prijelaz zatvoren zbog korone, a ti ljudi mogu doći preko Prisike, koja je udaljena kilometrima, opet u Aržano. Samo ljudima otežavaju život.

Za vrijeme trajanja prosvjeda bila je pojačana nazočnost naših pograničnih policajaca, koji su bili tik uz kućice, ne dajući prelazak nikome s hrvatske strane granice u susjednu državu. Mještani i Aržana i Vinice glasnim pozivima i pljeskom popratili su zajednički stav kako je besmisleno zatvaranje ovog malograničnog prijelaza.



Ne postoji sustavno uništavaniji kraj od Viničkog, doslovno svi digli ruke od nas, crna rupa na mapi. Ne daju u Hrvatsku, Duvnjaci nam još nisu internet proveli, struje više nema nego ima, do Posušja i Duvna kozji putevi, ma... kome i ja govorim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 07 ruj 2020, 16:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5701
Lokacija: planina
Citat:
U Mandinu Selu u Tomislavgradu započela je izgradnja nove džamije s minaretom i ostalim sadržajima. Izgradnja je financirana znatnim sredstvima Crvenog polumjeseca Ujedinjenih Arapskih Emirata, organizacije koja je financirala i prošlogodišnju rekonstrukciju džamije u Oplećanima. I općina Tomislavgrad je za cijeli projekt dala 8000 KM iz općinskog budžeta.


http://mandino-selo.com/wp/izgradnja-dz ... -u-tijeku/


U isto vrijeme u drugom kraju općine:

Citat:
Strah se uvukao u ono malo stanovnika što je ostalo na tromeđi Bosne, Dalmacije i Hercegovine, gdje su sela Vinica Mala i Vinica Velika. Graniče se ta sela sa selima u Hrvatskoj, Aržanom i Studencima. Do prije nekoliko mjeseci prelazili bi jedni drugima u samo nekoliko minuta preko malograničnih prijelaza, ali od ožujka moraju okolo s automobilima kružiti do međudržavnih prijelaza Prisika ili Kamensko kako bi došli u Aržano ili Cistu i Studence.

- Eno, vidiš tamo onaj malogranični prijelaz Vinica Mala. Uredili ga i sad zatvorili, a da je taj prijelaz bio otvoren, ne bi našeg Marijana oteli migranti - dočekuju novinare u Vinici Velikoj stanovnici koji nisu voljni fotografirati se, ma ni ime reći da im u novinama iziđe.

Jesu zato za razgovor, kažu došla im voda do grla, nitko ih ne razumije, a još manje vjeruje u njihove priče, a oni, oni svako malo pronalaze ostatke migrantskih pohoda u ove krajeve. Ima li migranata?

- Mi ih nismo vidjeli, a i da jesmo, neće oni ništa. Pitaju čašu vode, punjač za napuniti mobitel i stalno ponavljaju ‘Kroejšen’ - uz smiješak će radnici koji napominju kako su iz Tomislavgrada. Pitoreskna sela uz polje i pokoji seljanin koji prepričava priču od prije neki dan.

- Je, oteli su našeg Marijana. Ma ne bi on lagao, ozbiljan je čovjek. Ima i onih koji mu se rugaju, kažu, laže Marijan. Ma što bi čovjek lagao, sve mu ruke izgrebane od drče i granja dok ih je vodio okolnim stranputicama do granice sa susjednom RH - govore Viničani. Vijugava cesta vodi dalje.

Napušteni zaseoci, reklo bi se “ni pasa ni mačke”, a kamoli ljudi. Šiške, Babići zaseoci su koje tek brdo dijeli od susjedne Hrvatske. Dida Marijana u selu nema. Otišao čovjek obitelji u Split. I jutros ga tražila policija, ispituju ga. Dosadilo čovjeku, kažu njegovi sumještani. Korona je migrante malo zaustavila, ali ljetom su rute proradile.

- Na onom docu smo im šatore našli. Vidite ove šume okolo, tko bi ih pronašao u ovoj divljini. Puta se klone, a šuma i noć su im najbolji saveznik. Ne bi oni znali snaći se u ovim bespućima da nemaju i saveznika među domaćim stanovništvom koji dobro poznaju ove krajeve i koji za veliki novac odrađuju ture - govore tri muškarca.

- Strah nas je i za sebe i za svoje obitelji. Rasvjete po selima nemamo, vrata noću zaključavamo, škure zatvaramo. Njima je noć najbolji saveznik, a policija prođe ovuda u autu i to ti je sve. Migranti prijeđu na hrvatsku stranu, hrvatska policija ih uhvati, s njima u kombi i ponovno u BiH. Oni jadni lutaju i čekaju priliku. Od sto puta jedan će upaliti i uspjet će im - pričaju Viničani.

Pojedinci ih dovedu do Buškog blata pod izlikom kako je to more. Oni, vjerujući da su u Hrvatskoj, debelo plaćaju, a još su u BiH.

- Tako ti je bilo i s našim Marijanom. Vraćao se od kćeri s ručka. Ona živi u susjednoj Hrvatskoj - pokazuju rukom sugovornici portala 24sata.hr.

- Samo nas granica dijeli, a kako su ovaj malogranični prijelaz zatvorili, Marijan se uputio makadamskim putem, popriko. Vraćao se iz Podjarma na Aržanu u Babiće u Vinicu. To vam je svega sedamsto metara udaljeno jedno od drugog. Tu su ga zaskočila dvojica, jedan je imao i pištolj. Pokazali su na karti odredište i tražili Marijana da ih odvede jer tu su ih čekali ostali migranti. Probijao se Marijan cijelo poslijepodne s njima. Ispričao nam je da ga nisu maltretirali ni fizički napadali. Imao je novčanik koji mu nisu dirali, ni mobitel. Ma njima vam je jedino cilj domoći se granice s Hrvatskom - nastavljaju svoju priču Viničani.

Prepričavaju i druge priče, da su nalazili šatore i odbačene stvari. U praznim kućama viđali bi svjetlo. U njihovim skoro napuštenim selima, osjeti se, uvukao se strah.

Dnevnik.ba


:smajl007 Go ADZ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 01 stu 2020, 16:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
Citat:
HBŽ: U autobusu zatečen veći broja migranata

Od strane djelatnika PP Tomislavgrad dana, 29.10.2020 godine na regionalnom putu R 418 Tomislavgrad - Blidinje, u mjestu Lipa, zaustavili su autobus marke "Isuzu" reg. onaka K 89 E 119, vlasništvo privatnog poduzeća iz Sarajeva, kojim je upravljala osoba rođena 1981.godine u Sarajevu.

Prilikom kontrole osoba u autobusu su zatečene 23 osobe, porijeklom iz Republike Turske, Iraka i Afganistana,koje nisu posjedovale odgovarajuću dokumentaciju te su nakon konzultacija s inspektorom za strance TU Livno, vraćene u migracijski centar u Sarajevu.

Navode iz MUP-a HB županije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 16 sij 2021, 22:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5701
Lokacija: planina
Tomislavgrad po popisu stanovništva 1971.:

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 16 sij 2021, 22:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58272
Lokacija: DAZP HQ
Čuj ovo Trebiševo, to je s druge strane Ljubuše? Ne znam što Duvnjaci uvijek Zvirnjaču spominju kao vukojebinu, ovo je još dalje.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 16 sij 2021, 22:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5701
Lokacija: planina
Sakriveno između Ljubuše i Vrana, ni ja nikad nisam bio tamo, odvojeno od civilizacije.

https://ramski-vjesnik.ba/clanak/naselj ... evo/95094/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 16 sij 2021, 23:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 14:44
Postovi: 4267
Nikad ni ja cuo za to Trebisevo.
A koje je ovo malo selo ispod Lipe (jugoistok)? Vrlo mala tockica, jedva se vidi.
Ja nikako da se sitim da ima neko mjesto poslije Lipe prema Blidinju?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 16 sij 2021, 23:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5701
Lokacija: planina
Nemam pojma, biće isto neki čobanski stan koji se tada odvojeno popisivao, kasnije je to sve pripojeno Kongori.

Kad smo kod toga, kad gledaš po satelitu vide se stari suhozidi po cijeloj Ljubuši, Vranu, Čvrsnici, Čabulji... Nemoš virovat dokle se sve išlo obrađivat, doslovno na Čvrsnici di je ona provalija prema Grabovici i Jablanici vide sa suhozidi... Koja su to vremena bila, da mi se vratit i vidit kako je to sve izgledalo nekada...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 16 vel 2021, 04:43 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68213
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Afrička zbirka u Duvnu, zanimljivo za vidjeti



Većinom magijski animistički i voodoo predmeti.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 16 vel 2021, 13:00 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Tomislavgradska kazališna scena u rangu mostarske.
Citat:
Održana je premijera mjuzikla Aladdin koju su u samo mjesec dana pripremili polaznici Škole mjuzikla i glume Kulturno-informativnog centra Tomislavgrad. Ovo je šesta po redu predstava ove Škole i sudeći po odazivu i dojmovima, uspjeh je postignut kao i prethodnim.




slika

https://www.bljesak.info/kultura/kazali ... din/338742


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 05 svi 2021, 20:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58272
Lokacija: DAZP HQ
kruže priče da je kolabirala uslijed ramaznskog posta.

https://www.tomislavnews.com/obavijest- ... ni-zivota/

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 16 srp 2021, 09:01 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
U Tomislavgradu počela izgradnja novog proizvodnog pogona

https://www.jabuka.tv/u-tomislavgradu-p ... og-pogona/

U gospodarskoj zoni Vučilov brig pored Tomislavgrada u četvrtak je položen kamen temeljac za izgradnju proizvodnog pogona Metus BiH, najveće hrvatske tvrtke u segmentu dizala, specijalizirane za ugradnju, projektiranje, modernizaciju i proizvodnju dizala.

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 716 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 29  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO