Smjernice za tekst od 1995. - 2000. - od Daytona do Demokratske alijanse za promjene te Samouprave + neka zapažanja.
- Washingtonskim sporazum potpisana je Federacija Bošnjaka i Hrvata unutar BiH.
- Daytonski sporazum potpisali su predsjednici Hrvatske i Srbije te predsjednik predsjedništva BiH.
- Federacija Bošnjaka i Hrvata naprasno je i pod pritiskom zamijenjena nazivom Federacija Bosne i Hercegovine netom prije potpisavanja Daytonskog sporazuma.
- Daytonski sporazum nije preveden, ratificiran u parlamentu niti službeno objavljen u glasniku BiH, potpisan je bez znanja građana BiH, Predsjedništvo i Parlamentarna skupština nisu donijeli odluku o potpisivanju sporazuma.
- Sporazum uključuje Aneks 4. odnosno Ustav BiH.
- Najveće vrijednosti Ustava BiH sadržane su u preambuli: načela ljudskog dostojanstva, slobode i jednakosti, mir i pomirenje, pravda, tolerancija, pluralizam, demokracija, tržišno gospodarstvo, suverenitet, integritet, politička neovisnost te međunarodno humanitarno pravo.
- Sve ove vrijednosti i osnovna građanska prava uskraćena su Hrvatima.
- Daytonom se oblikuje rad Misije OESS-a u BiH: pružanje pomoći u osiguranju trajnoga mira u Bosni i Hercegovini, te davanje doprinosa izgradnji stabilnoga, sigurnog i demokratskog društva.
- Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) najveća je svjetska regionalna sigurnosna organizacija, koja broji 57 država članica.
- BiH je država triju konstitutivnih naroda; Hrvata, Srba i Bošnjaka. Republičkog, federativnog i demokratskog je karaktera. Ima 3 konstitutivna naroda i 2 entiteta (FBiH i RS) + Distrikt Brčko. Zajedničke konfederalne institucije su trojno Predsjedništvo (1 Srbin iz RS-a, 2 iz FBiH - Hrvat i Bošnjak; podrazumijeva se Hrvat kojeg biraju Hrvati, Bošnjak kojeg biraju Bošnjaci), Vijeće ministra sa svojim Predsjedateljem, Parlamentarna skupština (Dom naroda + Zastupnički dom) i Ustavni sud (2 Hrvata i 2 Bošnjak iz FBiH, 2 Srba iz RS i 3 stranca koje imenuje predsjednik Europskog suda za ljudska prava). Dom narod - 15 delegata: 5 Hrvata i 5 Bošnjaka iz FBiH te 5 Srba iz RS. Zastupnički dom - 42 delegata: 2/3 iz FBiH, 1/3 iz RS. Oba doma imaju svojeg predsjednika i po 2 zamjenika (tri iz tri naroda).
- Svaki od entiteta (FBiH, RS) ima i svoju vlastitu vladu (predsjednik, ministri itd.).
- RS ima Skupštinu s 83 delegata. FBiH ima svoj Parlament FBiH (Dom naroda + Zastupnički dom). Zastupnički dom: izvorno 140 predstavnika. Originalno je Dom naroda PSFBIH imao 30 Bošnjaka, 30 Hrvata i određeni broj ostalih (razmjerno s obzirom na to koliko su zastupljeni po županijama). To je sve poslije nasilno promijenjeno na štetu Hrvata i u korist Bošnjaka.
- Distrikt Brčko ne pripada ni jednom od entiteta, nego se nalazi pod kontrolom državnih institucija i međunarodne zajednice.
- Županije Federacije Bosne i Hercegovine su federalne jedinice-države članice Federacije BiH. Svaka županija ima vlastitu zakonodavnu, izvršnu i sudbenu vlast. Županije posjeduju ustav, skupštinu, vladu, simbole, te im pripada niz isključivih nadležnosti (policija, obrazovanje, korištenje prirodnih resursa, prostorna i stambena politika, kultura), dok su neke nadležnosti podijeljene s Federacijom (zdravstvo, socijalna zaštita, promet).
- Visoki predstavnik – po članku V. Aneksa 10. Daytonskog sporazuma VP je vrhovni tumač „Sporazuma o civilnoj provedbi mirovnog sporazuma". Visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu predlaže Upravni odbor PIC-a, a imenovanje potvrđuje Vijeće sigurnosti UN-a. Vijeće za implementaciju mira (PIC) čini grupa od 55 zemalja i međunarodnih organizacija koje sponzoriraju i vode proces implementacije mira.
- 1997. Bonskim ovlaštenjima VP-u je potvrđena apsolutna vlast bez nadzora. On sam određuje svoje ovlasti. Tumači, nameće i izmjenjuje Ustav i zakone. Iznad je svih zakonodavnih, izvršnih i sudskih tijela te smije smijeniti bilo kojeg političkog dužnosnika. Jednom godišnje podnosi izvješće seniorima iz UN-a.
- Ovo podsjeća na apsolutističko-vazalni, neokolonijalni sustav s elementima državnog udara, nedemokratske i neizbrane autokracije, fašizma i instalirane diktature pod vanjskom direktivom. Često se zbog toga BiH naziva „međunarodnim protektoratom“.
- Krajem 1997. godine počinje povratak Srba u Drvar, Glamoč i Grahovo, a već u prvoj polovici 1998. godine SFOR nasilno istjeruje Hrvate iz njihovih domova. Dana 24. travnja 1998. godine Hrvati u Drvaru, su u rušilačkim napadima popalili kancelarije UNHCR-a, OHR-a, IPTF-a, sva vozila koja su im se našla na putu i premlatili gradonačelnika Marčetu (Srbina) kao odmazdu za SFOR-ovo nasilno istjerivanje Hrvata iz njihovih stanova. Nakon ovog događaja povećan je broj paljenja i napada na Srbe povratnike. Broj popaljenih kuća iznosio je 860. Hrvati iz Drvara, Glamoča i Grahova su se iseljavali u okolicu Knina i Benkovca. U Golubiću kod Knina je smješten prihvatni centar za iseljene hrvatske drvarske obitelji. Nakon prvog iseljeničkog vala iz Drvara, Glamoča i Grahova koji je trajao tijekom 1998. godine, Hrvati se po drugi put prisilno iseljavaju tijekom ožujka 2002. godine.
- Međunarodna zajednica u Bosni i Hercegovini, činom progona Hrvata iz Drvara, Glamoča i Grahova, pokazala je otvorenu nenaklonjenost i netrepeljivost prema Hrvatima Bosne i Hercegovine. Visoki predstavnici Paddy Ashdown i Wolfgang Petritsch, za čijega je mandata protjerano gotovo 5.000 Hrvata iz Drvara, Glamoča i Grahova, za posljedice svoje politike nikad nikom nisu odgovarali.
- VP Carlos Westendorp je 1998. godine nametnuo jedinstvenu državnu valutu, konvertibilnu marku, zastavu i grb Bosne i Hercegovine te registarske tablice.
- Međunarodna zajednica prijeti gašenjem hrvatske televizije Erotela u studenom 1999. godine.
- Stabilizacijske snage Međunarodne zajednice provele su 17. veljače 2000. godine akciju zatvaranja televizije Erotel. Akcija, u okviru koje je prekinut Erotelov signal iz studija u Mostaru, dogodila se na brdu Mikuljači, nekoliko kilometara jugozapadno od Mostara, čime je onemogućen bilo kakvo emitiranje programa ove televizije. Također, na još nekoliko lokacija u hrvatskom dijelu Federacije BiH izvedeni su tehnički zahvati, čime su Erotelovi zemaljski odašiljači stavljeni u funkciju Federalne televizije. Na večer, 17. veljače 2000. godine, Federalna televizija je počela emitirati svoj testni program. Tako su Hrvati u Bosni i Hercegovini ostali bez svog najjačeg medija, a danas se preko tih Erotelovih, "hrvatskih" odašiljača sustavno ugrožava hrvatski jezik, tradicija i kultura, blati se hrvatska povijest i zaslužni ljudi, zaobilazi se hrvatska narodna baština i sve što bi doprinosilo afirmaciji hrvatskoga nacionalnog i kulturnog bića.
- Ustavni sud Bosne i Hercegovine je u srpnju 2000. godine donio povijesnu odluku U-5/98 o konstitutivnosti naroda u Bosni i Hercegovini ("natkrovljujuće načelo"), kojom se od dva entiteta, Federacije BiH i Republike Srpske (RS), tražilo da izmijene svoje ustave kako bi se osigurala puna ravnopravnost tri konstitutivna naroda na čitavom području BiH. - Pozadina: Alija Izetbegović je zahtjevom od 12. veljače 1998. godine pokrenuo postupak pred Ustavnim sudom Bosne i Hercegovine radi ocjenjivanja suglasnosti Ustava Republike Srpske i Ustava Federacije Bosne i Hercegovine sa Ustavom Bosne i Hercegovine.
- Visoki predstavnik Wolfgang Petritsch nametnuo je amandmane XXVII - LIV 30. lipnja i 1. srpnja 2000. Ovim amandmanima, određeno je, između ostalog, da se Dom naroda PSFBiH sastoji od klubova tri konstitutivna naroda i kluba ostalih. Po 17 od tri naroda i 7 od Ostalih = 58.
- Barryjevi amandmani - OESS, pod vodstvom Amerikanca Roberta Barryja, nameće 14. listopada 2000. amandmane kojima je omogućeno da hrvatske izaslanike u Domu naroda Parlamenta FBiH biraju Bošnjaci suprotno načelu Ustava BiH i Ustava FBiH.
- Barryevi prijedlozi uvelike su kritizirani zbog toga što je njima narušena konstitutivnost Hrvata u Bosni i Hercegovini jer je omogućeno da njihove izaslanike u Domu naroda Federacije BiH biraju Bošnjaci. Primjerice, Bosansko-podrinjska županija Goražde, u kojoj živi svega nekoliko Hrvata, bira jednog izaslanika Hrvata u Dom naroda Parlamenta FBiH, dok primjerice Županija Posavska, u kojoj živi oko 40 tisuća Hrvata bira isti broj izaslanika. Isto tako Tuzlanska, Sarajevska, Zeničko-dobojska i Unsko-sanska županija, gdje živi mali postotak Hrvata biraju od jednog do dva izaslanika u federalnom Domu naroda, koji su izabrani od strane Bošnjaka.
- Bošnjaci u FBiH bez problema mogu izabrati 6 od 17 hrvatskih izaslanika u Domu naroda, a kako je za potvrdu Vlade ili prolazak nekog zakona potrebna trećina glasova, time je otvoren put preglasavanju Hrvata. Čak i da neka hrvatska stranka ili koalicija dobije veliku većinu hrvatskih glasova u BiH, teoretski može imati samo 11 od 17 izaslanika u hrvatskom klubu Doma naroda, te ih opet preostala trećina može preglasati. Nadalje, ako u županijskim skupštinama nekih dominantno bošnjačkih županija ne sjedi nijedan Hrvat, neki županijski zastupnici Bošnjaci izjasnili su se kao Hrvati, kako bi bili izabrani u Hrvatski klub Doma naroda i tako stekli priliku odlučivati o vitalnim hrvatskim nacionalnim interesima.
- Nakon općih izbora 2000., međunarodna zajednica, predvođena američkim veleposlanstvom u Sarajevu, insistirala je na uklanjanju nacionalnih stranaka s političke pozornice i njihovo zamjenjivanje građanskim strankama.
|