HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 01:47.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 126 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 23 svi 2021, 17:26 
Offline

Pridružen/a: 18 svi 2021, 18:24
Postovi: 23
Lapo-lapo je napisao/la:
Vidi Isidorice kako nježno VASPITAVA. Pogrešno. Vojnički kaiš preko leđa s okrenutom tokom naprijed, dvije zauške, završni ruku, štiklom u glavu i šut nogom u trticu. Onda objasni šta i kako.


Meni ove ne bi palo na pamet ni za 100 godina. Hahaha Hvala za solidarnost. :D :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 23 svi 2021, 18:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2020, 21:28
Postovi: 3917
Lokacija: Nizza, Naissus,Nis
Isidora je napisao/la:
K:M je napisao/la:
Prezadovoljan DRAGA Isidorice.
Vrlo temeljit, opširan, jezgrovit, sadržajan, sveobuhvatan presek stanja, Vašeg razmišljanja. Znate ŠTO ŽELITE OD ŽIVOTA

dličan preduvjet za eliminirati nepoželjne opcije.

Vidi se da ste dobra, fino vaspitana, uljudna i obrazovana osoba.

Koju bi svaki normalan muškarac poželeo kraj sebe.
Još ako ste u kohorti 30 di 35 god. Vi ste moja

CILJNA GRUPA.


Hvala Vam za lepe reci. Ja imam 24 godine, tako da nikako nisam ta ciljna grupa, ali mi je izuzetno drago da Vam se dopao moj odgovor.

Krasan je. Tako zrelo promišljanje i stav. Vrhunski.
Odakle ste?

_________________
Borac protiv ropstva i pampers pelena, koje poklanja AV, uz najjeftinije roblje

Na "sudaru" sa americkim ambasadorom Skotom https://www.youtube.com/watch?v=-FKa8RE6f-o&feature=emb_title


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 23 svi 2021, 18:45 
Offline

Pridružen/a: 18 svi 2021, 18:24
Postovi: 23
K:M je napisao/la:
Isidora je napisao/la:

Hvala Vam za lepe reci. Ja imam 24 godine, tako da nikako nisam ta ciljna grupa, ali mi je izuzetno drago da Vam se dopao moj odgovor.

Krasan je. Tako zrelo promišljanje i stav. Vrhunski.
Odakle ste?


Ja sam iz Šumadije, iz Kragujevca.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 23 svi 2021, 19:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Isidora je napisao/la:
K:M je napisao/la:
Krasan je. Tako zrelo promišljanje i stav. Vrhunski.
Odakle ste?


Ja sam iz Šumadije, iz Kragujevca.

Kako se sve poklopi! Ona iz Kragujevca, a on prvak u bacanju bombi kragujevačkih =))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 23 svi 2021, 19:33 
Offline

Pridružen/a: 18 svi 2021, 18:24
Postovi: 23
Lapo-lapo je napisao/la:
Isidora je napisao/la:

Ja sam iz Šumadije, iz Kragujevca.

Kako se sve poklopi! Ona iz Kragujevca, a on prvak u bacanju bombi kragujevačkih =))


Iskreno nemam pojma sta ste hteli da kazete. Ja sam se ovde uclanila jer nisam mogla da izdrzim da ne kazem ljudima koji razvijaju citave teorije o Dalimilovoj hronici na osnovu 4 procitana stiha da procitaju i prethodna 4 i da ce im sve biti jasno. A ko ste vi ovde, Srbi, Hrvati, Bosanci, sta radite i sta pisete meni nista nije jasno, a mislim da to ni sam Bog vise ne bi raspetljao, sve te gluposti. Coveku sam odgovorila na pitanje tek nakon sto sam videla da ima 47 godina(moj tata ima 48), jer mislim da ga je zaista zanimalo misljenje prosecne devojke o takvoj temi i bio je zaista ljubazan i normalan i po mom misljenju nije imao nikakve lose namere.
Posto smo Dalimilovu hroniku razjasnili i tu nema vise nikakve polemike, ja bih vas sada komplet ostavila da se izmedju sebe prepirete svako protiv svakog do sudnjega dana.
Pozdrav za gospodina K:M i sve pristojne i normalne ljude svih vera i nacija. :001_smile


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 23 svi 2021, 19:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2020, 21:28
Postovi: 3917
Lokacija: Nizza, Naissus,Nis
Isidora je napisao/la:
Lapo-lapo je napisao/la:
Kako se sve poklopi! Ona iz Kragujevca, a on prvak u bacanju bombi kragujevačkih =))


Iskreno nemam pojma sta ste hteli da kazete. Ja sam se ovde uclanila jer nisam mogla da izdrzim da ne kazem ljudima koji razvijaju citave teorije o Dalimilovoj hronici na osnovu 4 procitana stiha da procitaju i prethodna 4 i da ce im sve biti jasno. A ko ste vi ovde, Srbi, Hrvati, Bosanci, sta radite i sta pisete meni nista nije jasno, a mislim da to ni sam Bog vise ne bi raspetljao, sve te gluposti. Coveku sam odgovorila na pitanje tek nakon sto sam videla da ima 47 godina(moj tata ima 48), jer mislim da ga je zaista zanimalo misljenje prosecne devojke o takvoj temi i bio je zaista ljubazan i normalan i po mom misljenju nije imao nikakve lose namere.
Posto smo Dalimilovu hroniku razjasnili i tu nema vise nikakve polemike, ja bih vas sada komplet ostavila da se izmedju sebe prepirete svako protiv svakog do sudnjega dana.
Pozdrav za gospodina K:M i sve pristojne i normalne ljude svih vera i nacija. :001_smile

Isidorcei :nk_siroki_brijeg ce, Lapica je ljubomorna što na nju ne obraćam pozornost

Imače imam 48.

Imam 2 prekrasna sina. 26 g dip ekon, u privatnom biznisu, vodi 2 tvrtke, prvak Srbije u kik boksu preko 90 kg. Na instagramu JappyKrstić. Prekrasan mladić.
Drugi je mlađi.

_________________
Borac protiv ropstva i pampers pelena, koje poklanja AV, uz najjeftinije roblje

Na "sudaru" sa americkim ambasadorom Skotom https://www.youtube.com/watch?v=-FKa8RE6f-o&feature=emb_title


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 23 svi 2021, 20:09 
Offline

Pridružen/a: 18 svi 2021, 18:24
Postovi: 23
K:M je napisao/la:
Isidora je napisao/la:

Iskreno nemam pojma sta ste hteli da kazete. Ja sam se ovde uclanila jer nisam mogla da izdrzim da ne kazem ljudima koji razvijaju citave teorije o Dalimilovoj hronici na osnovu 4 procitana stiha da procitaju i prethodna 4 i da ce im sve biti jasno. A ko ste vi ovde, Srbi, Hrvati, Bosanci, sta radite i sta pisete meni nista nije jasno, a mislim da to ni sam Bog vise ne bi raspetljao, sve te gluposti. Coveku sam odgovorila na pitanje tek nakon sto sam videla da ima 47 godina(moj tata ima 48), jer mislim da ga je zaista zanimalo misljenje prosecne devojke o takvoj temi i bio je zaista ljubazan i normalan i po mom misljenju nije imao nikakve lose namere.
Posto smo Dalimilovu hroniku razjasnili i tu nema vise nikakve polemike, ja bih vas sada komplet ostavila da se izmedju sebe prepirete svako protiv svakog do sudnjega dana.
Pozdrav za gospodina K:M i sve pristojne i normalne ljude svih vera i nacija. :001_smile

Isidorcei :nk_siroki_brijeg ce, Lapica je ljubomorna što na nju ne obraćam pozornost

Imače imam 48.

Imam 2 prekrasna sina. 26 g dip ekon, u privatnom biznisu, vodi 2 tvrtke, prvak Srbije u kik boksu preko 90 kg. Na instagramu JappyKrstić. Prekrasan mladić.
Drugi je mlađi.



Svaka čast! Pozdrav za Vas, Vašu porodicu i prelepi grad Niš!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 23 svi 2021, 20:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4689
Isidora je napisao/la:
Sokolić je napisao/la:


Čemu onda ovo?


Dobro, Isidoro, shvatia san. Navijaš za Partizan. Da navijaš za Zvezdu ne bi se bunila :smijeh

U međuvremenu, evo još znanstvenih dokaza. Sad mi je i jasno odakle nadimak Zvezdinih navijača. Novi Varoš je baš blizu Marakane. Vidi se Vračar.


Privitak/ci:
Belgrad-Cziganska Mala.jpg
Belgrad-Cziganska Mala.jpg [ 318.32 KiB | Pogledano 2625 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 24 svi 2021, 12:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2020, 15:23
Postovi: 3165
Kakvi kapaciteti onoga ti Boga.

_________________
Srpsko-hrvatski svijet


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 24 svi 2021, 23:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2020, 16:43
Postovi: 960
Isidora je napisao/la:
IvanIS je napisao/la:
Dalimilova hronika se moze tumaciti na stotine nacina, ali u sustini potvdjuje zajedno sa DAI Porfirogenita da su Srbi i Hrvati postojali i tada i da su krem a la krem medju Juznim Slovenima.



Ako znamo da u tekstu jasno pise:

“Mezi jinými Srbové,
tu kdežto bydlí Rekové,
podle more se usadili,
až do Ríma se rozminožili.”

Odlomak je iz Poglavlja 1, redovi 29-32, a znače:

„Među ostalim Srbima,
gde borave Grci,
blizu mora su se naselili
i do Rima su se proširili.“

Odmah posle ovih redova poreklo slovenskih plemena objašnjava na sledeći način:

„V srbském jazyku jest země,
jiež Charvátci jest jmě.
V tej zemi bieše lech,
jemuž jmě bieše Čech“

„U srpskom jeziku postoji zemlja,
koja se zove Hrvatska,
u toj zemlji beše Poljak
koji se zvao Čeh.“


Onda jasno znamo da se radi o Srbima koji su ziveli na prostoru gde se srecu sa Grcima, pa sve do Rima, da su oni izmedju ostalih imali i drzavu koja se zove Hrvatska, a da su iz nje potekli Česi. To je ono sto pise, a ko hoce da izvrce i laze nek izvoli. Uzalud bezite od svojih korena.

Svih naroda ima u svim verama, tako moze da se sretne recimo neki Nemac koji je presao na islam, ili Poljak u pravoslavlje, ili Albanac ili Turcin u katolicizam, samo Srbi ne mogu da budu ni katolici, ni muslimani. Znaci pod Turcima niti jedan jedini Srbin nije presao na islam, samo "Bosnjaci" su prelazili iskljucivo. Komedija. A Bunjevce dan danas prevode u Hrvate i ubedjuju ih i ucenjuju da budu Hrvati iako ljudi nisu i nece to da budu. Vera ne odredjuje naciju.
Saberite se i priznajte sebi, lakse ce vam biti.

Od kakvih korijena bižimo?

Svi Bunjevci su Hrvati. Većina Bunjevaca se i izjašnjava Hrvatima. Tko ih ucjenjuje da budu Hrvati?

_________________
Udio šizmatika u Hrvatskoj:
1921.-17%
2021.- 3%


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 25 svi 2021, 02:39 
Offline

Pridružen/a: 18 svi 2021, 18:24
Postovi: 23
dalmatinac181 je napisao/la:
Isidora je napisao/la:


Ako znamo da u tekstu jasno pise:

“Mezi jinými Srbové,
tu kdežto bydlí Rekové,
podle more se usadili,
až do Ríma se rozminožili.”

Odlomak je iz Poglavlja 1, redovi 29-32, a znače:

„Među ostalim Srbima,
gde borave Grci,
blizu mora su se naselili
i do Rima su se proširili.“

Odmah posle ovih redova poreklo slovenskih plemena objašnjava na sledeći način:

„V srbském jazyku jest země,
jiež Charvátci jest jmě.
V tej zemi bieše lech,
jemuž jmě bieše Čech“

„U srpskom jeziku postoji zemlja,
koja se zove Hrvatska,
u toj zemlji beše Poljak
koji se zvao Čeh.“


Onda jasno znamo da se radi o Srbima koji su ziveli na prostoru gde se srecu sa Grcima, pa sve do Rima, da su oni izmedju ostalih imali i drzavu koja se zove Hrvatska, a da su iz nje potekli Česi. To je ono sto pise, a ko hoce da izvrce i laze nek izvoli. Uzalud bezite od svojih korena.

Svih naroda ima u svim verama, tako moze da se sretne recimo neki Nemac koji je presao na islam, ili Poljak u pravoslavlje, ili Albanac ili Turcin u katolicizam, samo Srbi ne mogu da budu ni katolici, ni muslimani. Znaci pod Turcima niti jedan jedini Srbin nije presao na islam, samo "Bosnjaci" su prelazili iskljucivo. Komedija. A Bunjevce dan danas prevode u Hrvate i ubedjuju ih i ucenjuju da budu Hrvati iako ljudi nisu i nece to da budu. Vera ne odredjuje naciju.
Saberite se i priznajte sebi, lakse ce vam biti.

Od kakvih korijena bižimo?

Svi Bunjevci su Hrvati. Većina Bunjevaca se i izjašnjava Hrvatima. Tko ih ucjenjuje da budu Hrvati?


Od zajednickih, gospodine. Sto se mene tice, sad svi mozete puske u ruke i svi medjusobno da se pokoljete, Srbi, Hrvati i Bosnjaci do poslednjeg, ali vam to ne daje za pravo da retroaktivno svadjate vase pretke koji su ziveli pre 1000 i vise godina zajedno i u dobrim odnosima, bez velikih razlika kao sto to i sam Dalimil kaze.

Dalje, Bunjevci se ne izjasnjavaju kao Hrvati, vec im pojedini hrvatski lobisti podmecu nogu i osporavaju naciju koliko mogu i gde mogu pokusavajuci da hi predstave kao Hrvate. Ja sam ponosna na cinjenicu da su prava svake manjine u Srbiji ispostovana, sto su sve manjine koje u Srbiji zive stotinama godina sacuvale svoj jezik, obicaje i identitet. To se takodje odnosi i na Rome koji su u prethodnoj objavi pomenuti u nekom kontekstu koji bi u mozgu ne toliko civilizovane osobe mogao da bude uvredljiv za Srbe. Ja sam, naprotiv, ponosna na nasu bracu i prijatelje, autohtone srpske Rome koji ovde zive vekovima. Oni ovu zemlju vole i postuju, borili su se za nju i ziveli sa nama u miru, i ona je njihova koliko i nasa. Sve manjine u Srbiji koje su bile dobronamerne i zelele da zive u njoj u miru uvek su imale sva prava. Deca manjina pohadjaju skolu na maternjem jeziku i cuvaju tradiciju.
Bunjevci zive u Srbiji i Madjarskoj. U Madjarskoj ih ima 1 500, a u Srbiji 16 700. 1910. godine ih je u Srbiji bilo 70 000, ali nakon Titovog dolaska na vlast uredbom su bili prinudjeni da se izjasnjavaju kao Hrvati, pa odatle dolazi tako drasticna razlika u ciframa. U Madjarskoj i dalje trpe pritiske i nepravde, madjarska skupstina je odbila zahtev da im prizna status nacionalne manjine zbog negodovanja Hrvatskog nacionalnog veca u Madjarskoj, pa stoga tako izuzetno mala brojka u toj drzavi.

A evo sta sami Bunjevci kazu:

"Mi sebe doživljavamo kao poseban narod", podvlači predsednica Saveta Suzana Kujundžić-Ostojić. "Poseban i u odnosu na Srbe i na Hrvate, što ne znači da u svojoj tradiciji nemamo delove tih kultura i običaja. Bunjevci su prema veroispovesti katolici, pišu latiničnim pismom, a u protekle dve nedelje uspeli smo da odradimo standard bunjevačkog jezika. Prva knjiga štampana na bunjevačkom jeziku objavljena je u Rimu sredinom 17. veka i to je proces koji je jako dugo trajao. Na bunjevačkoj ikavici postoji vrlo obimna pisana građa, tako da je taj standard jedan logičan sled stvari." Rasprave o tome da li su Bunjevci zaista Bunjevci ili su deo i nekog drugog naroda, datira stotinak godina unazad, napominje predsednica Saveta. "U tim raspravama uvek se apostrofira da su Bunjevci deo hrvatske nacije. Ja bih podsetila da su se na Velikoj narodnoj skupštini posle Prvog svetskog rata Bunjevci opredelili za prisajedinjenje Srbiji." Na sudbinu Bunjevaca, dodaje, značajne posledice je imao "dekret donet 1945. godine, kada su Bunjevci pravno izbrisani te je došlo do fuzije Hrvata i Bunjevaca, jer druge opcije za Bunjevce nije ni bilo".

A evo i nedavno:

http://www.bunjevci.net/visti/22-visti/1789-naredba-iz-1945-godine-i-danas-se-reflektuje-na-bunjevce

Dakle jasno Vam je ko konstantno podmece nogu Bunjevcima u Srbiji i Madjarskoj ucenama i ciji je to interes.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 25 svi 2021, 04:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4689
Ti posebni "Bunjevci" imadu ista prizimena ka' Hrvati, baš iz krajeva otkamo su došli.
"Naredba iz 1945." bila je nepotribna. Mislin da je bila uperena na one odnarođene Hrvate, manjinu od manjine, koji su radikalno stali uz mađarsku odnosno srpsku stvar, a protiv ikakve pomisli da bidu bili Hrvati. Judih koji su bižali od samih sebe.
Koristit to ka argument da je 1945. time eliminirana "bunjevačka" zajednica u korist hrvatske, sasvim je krivo. Do 1941. već su i najzadrtiji Bunjevci nehrvatske opcije javno u novinaman priznavali da su Hrvati. Do tada su razne stranke hrvatske opcije imale najviše uspiha među bunjevačkim Hrvatima. Bunjevačko-šokačka stranka (velik dil članstva htia je ime Vojvođanska hrvatska stranka) je isticala hrvatstvo Bunjevaca i Šokaca. Vojvođanska pučka stranka bila je orijentirana na skupljanje katoličkih glasova, pa nisu istaknuli hrv. ime u imenu stranke, jer su htili sve katolike privuć. No, stranačko glasilo zvalo se Hrvatske novine. Tu je još bila i Hrvatska pučka stranka. 1926. pristaše BŠS odnosno Vojvođanske stranke prišle su u HSS.
Bunjevačke stranke nehrvatske opcije bile su puki ogranci Radikalne stranke, po pravilu prorežimske, nisu bile stalne i daleko slabijih rizultata.

Argument o "naredbi iz 1945." je isto ka' da je nikor napravia dopis 1945. po drugin krajevima di su Hrvati pa kaže da "sve koji se izjasnidu ka Zagorci evidentirati ka Hrvate" ili da "sve koji se izjasnidu ka Boduli evidentirati ka Hrvate". To su kraji di se ekipa odavna čvrsto formirala ka hrvatski kraj, a osobe koje se tako izjašnjavadu gotovo ne postojidu.
Ako ti ovo nije jasan primir, evo ti ovako. Zamisli naredbu "da svi koji se izjasnidu ka Šumadijci da ih se piše pod Srbe" pa da zato nikor kaže "eto zbog toga je nesta postojat narod Šumadijaca jer je zbog naredbe upisan pod Srbe".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 25 svi 2021, 04:33 
Offline

Pridružen/a: 18 svi 2021, 18:24
Postovi: 23
Sokolić je napisao/la:
Isidora je napisao/la:

Čemu onda ovo?


Dobro, Isidoro, shvatia san. Navijaš za Partizan. Da navijaš za Zvezdu ne bi se bunila :smijeh

U međuvremenu, evo još znanstvenih dokaza. Sad mi je i jasno odakle nadimak Zvezdinih navijača. Novi Varoš je baš blizu Marakane. Vidi se Vračar.


Ne znam da li i da odgovaram na ovakve gluposti, ali evo. Prvo ocigledno B od Beograda video nisi, drugo stadioni Zvezdre i Partizana su jako blizu, udaljeni jedva 1km, i to je stadion Partizana blizi mestu gde je tada (ko zna kada) bila "Ciganska mahala". Na slici ti je plava tackica stadion Partizana, a crvena Zvezde. Od prilike na tom mestu koje si naveo sada se nalaze Beogradski sajam i Savamala (Sava mahala), odnosno danasnji Beograd na vodi. Prepoznaces na slici deo koji izgleda kao gradiliste vrlo lako, e to je trenutno najvece gradiliste u Evropi i dole mozes videti kako trenutno izgleda, a sajam je mesto gde su nasi prijatelji iz Hrvatske, Bosne i Makedonije nedavno dolazili na vakcinaciju.
Ne shvatam poentu tvog posta, nema veze ni sa hronikom, a ni sa zivotom, a ako si hteo da uvredis Rome ili Srbe moracu da te razocaram-to nas ne vredja. Romi su dobri ljudi i uvek su dobrodosli u Srbiju u kojoj su nacionalna manjina i koja je i njihova zemlja. Ima ih i u svim evropskim drzavama i oni uvek vole i postuju zemlju u kojoj zive. Mozda bi trebalo malo vise da putujes, da vidis i upoznas neke razlicitost, mogao bi i do Beograda da dodjes, da vidis i tu metropolu pa bi mozda imao malo civilizovanije stavove po pitanju manjina.

Sajam:
https://youtu.be/P7FqjhbDylA
https://youtu.be/8O5Y2pyCbww

Savamala:
https://youtu.be/CyQnCtCXw-8
https://youtu.be/xudP1D8PTmE

P.S. Slavni klub svima znan beogradski Partizan!


Privitak/ci:
Screenshot_20210525_035021 (1).jpg
Screenshot_20210525_035021 (1).jpg [ 254.18 KiB | Pogledano 2519 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 25 svi 2021, 05:05 
Offline

Pridružen/a: 18 svi 2021, 18:24
Postovi: 23
Sokolić je napisao/la:
Ti posebni "Bunjevci" imadu ista prizimena ka' Hrvati, baš iz krajeva otkamo su došli.
"Naredba iz 1945." bila je nepotribna. Mislin da je bila uperena na one odnarođene Hrvate, manjinu od manjine, koji su radikalno stali uz mađarsku odnosno srpsku stvar, a protiv ikakve pomisli da bidu bili Hrvati. Judih koji su bižali od samih sebe.
Koristit to ka argument da je 1945. time eliminirana "bunjevačka" zajednica u korist hrvatske, sasvim je krivo. Do 1941. već su i najzadrtiji Bunjevci nehrvatske opcije javno u novinaman priznavali da su Hrvati. Do tada su razne stranke hrvatske opcije imale najviše uspiha među bunjevačkim Hrvatima. Bunjevačko-šokačka stranka (velik dil članstva htia je ime Vojvođanska hrvatska stranka) je isticala hrvatstvo Bunjevaca i Šokaca. Vojvođanska pučka stranka bila je orijentirana na skupljanje katoličkih glasova, pa nisu istaknuli hrv. ime u imenu stranke, jer su htili sve katolike privuć. No, stranačko glasilo zvalo se Hrvatske novine. Tu je još bila i Hrvatska pučka stranka. 1926. pristaše BŠS odnosno Vojvođanske stranke prišle su u HSS.
Bunjevačke stranke nehrvatske opcije bile su puki ogranci Radikalne stranke, po pravilu prorežimske, nisu bile stalne i daleko slabijih rizultata.

Argument o "naredbi iz 1945." je isto ka' da je nikor napravia dopis 1945. po drugin krajevima di su Hrvati pa kaže da "sve koji se izjasnidu ka Zagorci evidentirati ka Hrvate" ili da "sve koji se izjasnidu ka Boduli evidentirati ka Hrvate". To su kraji di se ekipa odavna čvrsto formirala ka hrvatski kraj, a osobe koje se tako izjašnjavadu gotovo ne postojidu.
Ako ti ovo nije jasan primir, evo ti ovako. Zamisli naredbu "da svi koji se izjasnidu ka Šumadijci da ih se piše pod Srbe" pa da zato nikor kaže "eto zbog toga je nesta postojat narod Šumadijaca jer je zbog naredbe upisan pod Srbe".


Ako se 70 000 Šumadinaca izjasni da nisu Srbi, onda odluka 70 000 ljudi mora da se postuje. Svi Bosnjaci su se do pre 100 godina izjasnjavali kao Srbi muslimanske veroispovesti, velika vecina njih se zove turski, a preziva srpski ili hrvatski pa nikom nista, to su sto kazu da jesu. Evo na primer sta jedan posten covek musliman kaze na ovu temu: https://youtu.be/6Uh4P3Gsogs On za sebe kaze da je Srbin muslimanske veroispovesti, jer je uspeo da dodje do tacnog podatka ko je bio njegov predak koji je presao na islam. Cak zna i koju je slavu njegova porodica slavila. On ne moze nikoga naterati da se izjasni kao on, ali ne mogu ni drugi terati njega.
O Crnoj Gori da ne pocinjem: ista vera, isti jezik, ista istorija, ime, prezime, poreklo-ako je nesto primer gde bi mogli da primenjujemo tu logiku to je Crna Gora, a opet je ne primenjujemo. Po tvojoj logici, nema niti jednog jedinog razloga da sada sve Crnogorce ne nateramo da se izjasnjavaju kao Srbi(30% njih se i izjasnjava). Dosta je veca razlika izmedju Hrvata i Bunjevaca, nego izmedju Srba i Crnogoraca, pa opet Milogorci ili Montenegrini imaju naciju. Ni po cemu se ne razlikuju od Srba, to je jedan isti narod, cak 30ak% Srba u Srbiji zna da su njihovi pre 100, 200, 300 godina dosli iz Crne Gore. Hajde recite mi razliku izmedju Srbina i Crnogorca? Evo ja ne bi znala da raspoznam Srbina i Crnogorca nema teorije. Dvojica brace u kuci jedan se izjasnjava kao Montenegrin drugi kao Srbin. E to je cist primer regionalne pripadnosti, ali opet niko ne moze da im porekne da su ono sto oni kazu da su. Šopi sve do Sofije slave slavu. Oni jesu Srbi ako gledamo tako, ali ih ne moze niko terati da se tako izjasnjavaju. Ako je svima ostalima na Balkanu dopusteno da budu ono sto misle da jesu, ne vidim zasto bi se Bunjevci razlikovali, a imaju mnogo vece i primetnije osnove nego mnogi drugi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 25 svi 2021, 09:08 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Isidora je napisao/la:

Ako se 70 000 Šumadinaca izjasni da nisu Srbi, onda odluka 70 000 ljudi mora da se postuje. .


Mogu i kao Jetiji što se mene tiće, druga je stvar kakav će stav zauzeti neka druga strana spram toga, odnosno hoće li to prihvatiti nepristrano ili će to financijski i na druge načine podupirati.

Ima u HR 16 000 pravoslavnih Hrvata, pa to hrvatska vlast poprilično ignorira.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 25 svi 2021, 09:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2020, 21:28
Postovi: 3917
Lokacija: Nizza, Naissus,Nis
Đaba gubiš vrijeme. Na povjesti je sve GOLA pravašija.

Tkoja gura granice Hrv do Subotica, Varne, Burgasa, Valone.

Totalno PUKNUTI I ODVALJENI OD REALNOSTI.

Najveći % tamnih kod njih, zbog luka i mišanja puka.

_________________
Borac protiv ropstva i pampers pelena, koje poklanja AV, uz najjeftinije roblje

Na "sudaru" sa americkim ambasadorom Skotom https://www.youtube.com/watch?v=-FKa8RE6f-o&feature=emb_title


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 25 svi 2021, 09:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2020, 15:23
Postovi: 3165
Isidora je napisao/la:

Od zajednickih, gospodine. Sto se mene tice, sad svi mozete puske u ruke i svi medjusobno da se pokoljete, Srbi, Hrvati i Bosnjaci do poslednjeg, ali vam to ne daje za pravo da retroaktivno svadjate vase pretke koji su ziveli pre 1000 i vise godina zajedno i u dobrim odnosima, bez velikih razlika kao sto to i sam Dalimil kaze.


Dobrim odnosim? Ovo mi pari na one muslimanske takije i kako misliš živjeli zajedno, moji s majkine strane iz Dubrovnika i s očeve s Tihaljina kod Gruda su živjeli zajedno s tvojima u Dar Al džihadu(ime Beograda za vrijeme Turske)? , bola vama su bliže Rumunji i Bugari po svemu, samo nažalost pričamo sličnim jezikom i živjeli smo prisilno u istoj državi, ali nikakvog mi zajedničkog pretka nismo imali, zato ti opet ponavljam ostavi se ćorava posla(eto sad sam malo kulturniji). Temeljiš svoju teoriju na nekoj bezveznoj knjizi iz 14st.
Isidora je napisao/la:
Dakle jasno Vam je ko konstantno podmece nogu Bunjevcima u Srbiji i Madjarskoj ucenama i ciji je to interes.

Kakvim ucjenama marginalna skupina ljudi koja u Mađarskoj nije priznata jer Mađari znaju povijest odnosno ne ignoriraju povijesne činjenice, jasno je da se svatko može izjašnjavati kako želi, ali ne možeš izmišljate naciju i onda tražiti da te država prizna i dadne sve povlastice i sinakure koje idu s tim.

_________________
Srpsko-hrvatski svijet


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 25 svi 2021, 11:04 
Offline

Pridružen/a: 18 svi 2021, 18:24
Postovi: 23
Sve je super, nego nekako mi precutase svi ovo za Crnogorce... Koja je to razlika izmedju Srba i Crnogoraca i to veca nego izmedju Hrvata i Bunjevaca? A knjiga je bila super dok ste mislili da govori ono sto vama odgovara, a sad kad se ispostavilo obrnuto "to je neka tamo knjiga tra la la" hahahaha
I stvarno, ostavite tih 16 000 ljudi na miru. Srbija nema apsolutno nikakvih interesa tu, osim toga da tim ljudima obezbedi pravo da budu to sto jesu. 16 000 cini 0.23%, dakle ni cetvrtinu jednog procenta stanovnistva, i ne predstavlja niti opasnost, niti neku podrsku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 25 svi 2021, 23:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4689
Isidora je napisao/la:
Ako se 70 000 Šumadinaca izjasni da nisu Srbi, onda odluka 70 000 ljudi mora da se postuje.

Politički su čimbenik u takven slučaju.

Isidora je napisao/la:
Svi Bosnjaci su se do pre 100 godina izjasnjavali kao Srbi muslimanske veroispovesti...


Aj sad si pritirala.
Pritpostavjan da govoriš o bh. muslićima. Ne sporin ti srpsko i crnogorsko podritlo brojnih tih muslića. Mnogi su doselili u BiH u 19. stoliću nakon srpskih ustanaka i osamostaljenja i širenja Srbije, a isto tako i nakon širenja Crne Gore u iston stoliću. U 20. stoliću tu su i ekonomske pa i sigurnosne migracije muslića iz Srbije i Crne Gore u BiH, pri svega nakon 1945. godine.
Tu su i pravoslavni Vlasi koje je također pogodila islamizacija. Dil je svita islamizirano davno u početcima, nikima ne tako davno poput Izetbegovićevih. Koliko je udil srpskih i crnogorskih muslića u današnjim muslobošnjacima, možemo nagađat osim ako se ne napravidu temeljite studije.

Niki su odvedeni u janjičare, niki u roblje, nike u hareme. Svi takvi otrgnuti su od matice i u takvin njihovin obitejima neritko se izgubidu sićanja. Tu su i obitelji koje su imale sićanja ali su potisnuta.
Tu su i unutarnje seobe i međusobna mišanja muslimana tijekom osmanske vlasti.

Činjenica je da je islamizacija pogodila i Hrvate. Nikoji se narod ne naseljava u obliku kjuke. Imaš zapise u priživilin matičnin knjigama di se vidi da su roditelji katolici a dil dice postali muslimani. I tu su obiteljska sićanja. Imaš mišanih sela di je ista obitelj koja je završila u dvi vire, a sićanja na zajedničke pridke postojidu.

Isidora je napisao/la:
O Crnoj Gori da ne pocinjem: ista vera, isti jezik, ista istorija, ime, prezime, poreklo-ako je nesto primer gde bi mogli da primenjujemo tu logiku to je Crna Gora, a opet je ne primenjujemo. Po tvojoj logici, nema niti jednog jedinog razloga da sada sve Crnogorce ne nateramo da se izjasnjavaju kao Srbi(30% njih se i izjasnjava). Dosta je veca razlika izmedju Hrvata i Bunjevaca, nego izmedju Srba i Crnogoraca, pa opet Milogorci ili Montenegrini imaju naciju. Ni po cemu se ne razlikuju od Srba, to je jedan isti narod, cak 30ak% Srba u Srbiji zna da su njihovi pre 100, 200, 300 godina dosli iz Crne Gore. Hajde recite mi razliku izmedju Srbina i Crnogorca? Evo ja ne bi znala da raspoznam Srbina i Crnogorca nema teorije. Dvojica brace u kuci jedan se izjasnjava kao Montenegrin drugi kao Srbin. E to je cist primer regionalne pripadnosti, ali opet niko ne moze da im porekne da su ono sto oni kazu da su.


Između Srba i Crnogoraca velika je razlika. Između Srbogoraca i Crnogoraca (Milogoraca, Montenegrina, ako hoćeš) razlika je u nacionalnon osićaju i pratećin kemijskin učincima na mozak koji idu uz to te time i obrazac razmišljanja i ponašanja, sve i da se radi o braći bliznacima različita nacionalna osićaja.

Srbijanci crnogorskih korijena (znan za stare seobe iz CG u Srbiju) pokazuju sličnosti s crnogorskin pridciman, no micanjen iz zavičaja nike se osobine gubidu, htili to oni ili ne, pa makar u novon zavičaju sve bili judi iz istega sela. Odvojeni su od procesa u prazavičaju i uvitima iz zavičaja, a uz to dolazidu u dodire i mišanja s inorodnin susidima.

Ovaj ću ti tvoj dil istaknit:"Dosta je veca razlika izmedju Hrvata i Bunjevaca, nego izmedju Srba i Crnogoraca"
A što ti podrazumivaš pod Hrvate u ovoj rečenici? Članove obitelji istih Hrvata di se jedni pišedu Hrvatima a drugi Bunjevcima? Hrvatima iz prazavičaja? Nikin Hrvatima kakve ti osobno zamišljaš?

Bunjevačko ime relativno je novije. Staro je otprilike koliko i neovisna Kneževina Srbija, a ni od onda ne dominira, nego mu je tribalo vrimena za izgurat dotadašnje ime: Dalmatinci. Ime koje je također ostalo ka' oznaka, samo se to malo ističe. Ti Dalmatinci zadržali su osobine govora iz prazavičaja, iz Zagore, jedino in je naglasak malo drugačiji. Oni nisu imali sriću nać se u hrvatskoj državi. Ka' i mnogi Hrvati izvan RH, bili su izloženi silnin asimilacijskin i partikularističkin pritiscima od strane vlasti zbog čega su se odnarođivali. Ugarska je bisnila na samu pomisal hrvatstva izvan Hrvatske, jedno je vrime tolerirala bunjevaštvo i šokaštvo, a onda posli in je i to bilo protudržavni element jer su to smatrali mimikriranin hrvatstvon.
slika

Kod tih današnjih Bunjevaca nehrvatske opcije zanimljiva je pojava da su gotovo svi uzeli hrvatske domovnice. Zašto, čemu kad "nisu Hrvati", niti su se rodili u Hrvatskoj? Glumataju jedno, ali su svisni što su, pa za svaki slučaj, je li?
Prikoviše je tu skrivanja, kukavištva, dodvorništva, kalkulanstva. Mnogi ne želidu proć ka Hrvati u Srimu. Tu ima i onih nekadašnjih "većih Mađara od Mađara".

Isidora je napisao/la:
Šopi sve do Sofije slave slavu. Oni jesu Srbi ako gledamo tako, ali ih ne moze niko terati da se tako izjasnjavaju. Ako je svima ostalima na Balkanu dopusteno da budu ono sto misle da jesu, ne vidim zasto bi se Bunjevci razlikovali, a imaju mnogo vece i primetnije osnove nego mnogi drugi.


Granica je završila di je završila. Da su se u 1. polovici 19. stolića pod Bugarskon našli kraji od Morave i Dunava prima istoku, a ne pod Srbijon, ćutili bidu se Bugarima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 25 svi 2021, 23:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2020, 15:23
Postovi: 3165
Isidora je napisao/la:
Sve je super, nego nekako mi precutase svi ovo za Crnogorce... Koja je to razlika izmedju Srba i Crnogoraca i to veca nego izmedju Hrvata i Bunjevaca? A knjiga je bila super dok ste mislili da govori ono sto vama odgovara, a sad kad se ispostavilo obrnuto "to je neka tamo knjiga tra la la" hahahaha
I stvarno, ostavite tih 16 000 ljudi na miru. Srbija nema apsolutno nikakvih interesa tu, osim toga da tim ljudima obezbedi pravo da budu to sto jesu. 16 000 cini 0.23%, dakle ni cetvrtinu jednog procenta stanovnistva, i ne predstavlja niti opasnost, niti neku podrsku.

Ti ne znaš šta pričaš, u temu o porijeklu si uvukla (moderne) nacije, ako je tema porijeklo i predci onda nema razloga da se nacije i identitet uvlače u priču jer nemaju jedno s drugim veze, dakle Bunjevci mogu biti i *** od ovce to neće promijeniti da su s područja Hrvatske i Zapadne Hercegovine.
Isidora je napisao/la:
A knjiga je bila super dok ste mislili da govori ono sto vama odgovara, a sad kad se ispostavilo obrnuto "to je neka tamo knjiga tra la la" hahahaha

Ne znam tko je hvalio knjigu jer nisam čitao ni cijelu temu, a ni knjigu, ali si očito na mene aludirala pa ću samo reći da ne možeš govoriti u množini i onda izvlačiti mišljenja pojedinaca jer nije moj i mozak ostalih Hrvata programiran pa da isto govorimo i isto mislimo.
Isidora je napisao/la:
Sve je super, nego nekako mi precutase svi ovo za Crnogorce... Koja je to razlika izmedju Srba i Crnogoraca i to veca nego izmedju Hrvata i Bunjevaca?

Vi i crnogorci ste nebo i zemlja i ne znam odakle kome uopće ideja da ste vi isti narod, možda mitomanima iz Srbije, ja samo znam da su oni vami pomogli u 1sv ratu, a za nagradu ste im izbrisali identitet i najednom oni postadoše srbi.

_________________
Srpsko-hrvatski svijet


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 26 svi 2021, 01:03 
Offline

Pridružen/a: 18 svi 2021, 18:24
Postovi: 23
Gazda je napisao/la:

Isidora ostavi se gluposti nogom ću te opaliti tako mi allaha


Znaci da rezmiramo: tvoj prvi post, bez da si citao temu i da imas pojma o cemu se radi je kako ces me opaliti nogom. Bas uljudno.

Gazda je napisao/la:

Ne znam tko je hvalio knjigu jer nisam čitao ni cijelu temu, a ni knjigu, ali si očito na mene aludirala pa ću samo reći da ne možeš govoriti u množini i onda izvlačiti mišljenja pojedinaca jer nije moj i mozak ostalih Hrvata programiran pa da isto govorimo i isto mislimo.


Da preformulisem: knjiga je hvaljena od strane ljudi na temi koji su zastupali antisrpske stavove sve dok su mislili da odgovara njihovoj verziji dogadjaja. Kada se ispostavilo da nije tako jedan od tih ljudi govori, u ovom slucaju ti (mada ti kako i sam kazes ni nisi tacno siguran o cemu se radi, ali ako je dobro i potvrdno po Srbe onda i bez da imas pojma o cemu se radi pricas) da je to za tebe neka nevalidna knjiga iz 14. veka. Zanima me samo jos i to sta fali 14. veku? Znaci bolje znas ti sada sa duplo vece distance, nego neko u to doba ko je bez sumnje imao mnogo svezije i jasnije informacije nego mi trenutno i nije imao ama bas nijedan razlog da krivotvori nastanak svoje nacije, a jos manje da to radi u korist Srba ili Hrvata.

Gazda je napisao/la:
Vi i crnogorci ste nebo i zemlja i ne znam odakle kome uopće ideja da ste vi isti narod, možda mitomanima iz Srbije, ja samo znam da su oni vami pomogli u 1sv ratu, a za nagradu ste im izbrisali identitet i najednom oni postadoše srbi.


Ovo mi je jako neodredjeno. Zanimam me tacno dve stvari da mi nabrojis recimo koje su to razlike Srba i Montenegrina? Sta ih to razdvaja osim regionalne pripadnosti? Obicaji neki, kultura, neki primer ako ima?

Ovo kaze Petar II Petrovic Njegos:

Ponosi se Goro Crna
sveti hrame
srpske slave!
Mi smo Srbi
Narod najnesrećni
Svaki Srbin koji se prevjeri
Prosto vjeru što zagrli drugu
No mu prosto ne bilo pred Bogom
Što ocrni obraz pred svijetom
Te se zvati Srbinom ne hoće.
Ovo ti je Srbe iskobilo
Robovima tuđim učinilo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 26 svi 2021, 02:31 
Offline

Pridružen/a: 18 svi 2021, 18:24
Postovi: 23
Sokolić je napisao/la:
Aj sad si pritirala.
Pritpostavjan da govoriš o bh. muslićima. Ne sporin ti srpsko i crnogorsko podritlo brojnih tih muslića. Mnogi su doselili u BiH u 19. stoliću nakon srpskih ustanaka i osamostaljenja i širenja Srbije, a isto tako i nakon širenja Crne Gore u iston stoliću. U 20. stoliću tu su i ekonomske pa i sigurnosne migracije muslića iz Srbije i Crne Gore u BiH, pri svega nakon 1945. godine.
Tu su i pravoslavni Vlasi koje je također pogodila islamizacija. Dil je svita islamizirano davno u početcima, nikima ne tako davno poput Izetbegovićevih. Koliko je udil srpskih i crnogorskih muslića u današnjim muslobošnjacima, možemo nagađat osim ako se ne napravidu temeljite studije.

Niki su odvedeni u janjičare, niki u roblje, nike u hareme. Svi takvi otrgnuti su od matice i u takvin njihovin obitejima neritko se izgubidu sićanja. Tu su i obitelji koje su imale sićanja ali su potisnuta.
Tu su i unutarnje seobe i međusobna mišanja muslimana tijekom osmanske vlasti.


Turci su se slabo mesali sa domacim muslimanima, smatrali su ih nedostojnim i losim vernicima koji veru prihvataju iz interesa. Sama rec Bosnjak je turski izraz koji znaci glupak, tupav. Najvise su ih osudjivali jer nisu mogli da se odviknu od alkohola koji je u islamu zabranjen, a u nasoj hriscanskoj tradiciji je vec bio duboko ukorenjen. A nakon sto su Turci proterani odavde bilo je puno domacih muslimana koji su se odselili u Tursku, a ne obrnuto, tako da muslimani u Bosni mogu biti jedino srpskog ili hrvatskog porekla. Zanimljiva cinjenica je i to da su nedavna genetska istrazivanja pokazala da Bosnjaci u Bosni i Bosnjaci u Raskoj oblasti(Novi Pazar i okolina) nemaju nikakve genetske slicnosti. Kod ovih u Bosni dominira I2 haplogrupa, a kod ovih u Srbiji i Crnoj Gori E.
"Očigledno je da Bošnjaci u BiH i Bošnjaci u Raškoj oblasti u Srbiji nemaju mnogo zajedničkih genetičkih tačaka. Bošnjaci u Bosni su izmešani sa Srbima i Hrvatima, a ovi iz Sjenice, Tutina i Novog Pazara više su naslonjeni na Albance, više od 70 odsto, a 30 odsto gena se naslanja na srpska brdska plemena. To znači da su potekli iz Drobnjaka, Vasojevića, Kuča ili Bijelopavlića“.
Dakle, nikakve genetske veze nemaju jedni sa drugima, ali su resili da se izjasne kao isti narod iz verskih razloga i da cepaju Srbiju i Crnu Goru i dalje i odvajaju takozvani Sandzak.

Sokolić je napisao/la:
Činjenica je da je islamizacija pogodila i Hrvate. Nikoji se narod ne naseljava u obliku kjuke. Imaš zapise u priživilin matičnin knjigama di se vidi da su roditelji katolici a dil dice postali muslimani. I tu su obiteljska sićanja. Imaš mišanih sela di je ista obitelj koja je završila u dvi vire, a sićanja na zajedničke pridke postojidu.


Potpuno se slazem, ali mislim da je cinjenica da su oni ipak malo vecim delom potekli od Srba, a to i oni sami znaju.

Sokolić je napisao/la:
Između Srba i Crnogoraca velika je razlika. Između Srbogoraca i Crnogoraca (Milogoraca, Montenegrina, ako hoćeš) razlika je u nacionalnon osićaju i pratećin kemijskin učincima na mozak koji idu uz to te time i obrazac razmišljanja i ponašanja, sve i da se radi o braći bliznacima različita nacionalna osićaja.

Srbijanci crnogorskih korijena (znan za stare seobe iz CG u Srbiju) pokazuju sličnosti s crnogorskin pridciman, no micanjen iz zavičaja nike se osobine gubidu, htili to oni ili ne, pa makar u novon zavičaju sve bili judi iz istega sela. Odvojeni su od procesa u prazavičaju i uvitima iz zavičaja, a uz to dolazidu u dodire i mišanja s inorodnin susidima.


Znaci kada se radi o braci blizancima Hrvatu i onom koji zeli da se izjasni kao Bunjevac jer se tako oseca to je neprihvatljivo, a kada je brat blizanac Srbin i brat koji se oseca kao Montenegri onda je to super i samo napred?!

Vidi, ja ti ovo ne govorim tek onako, ja zivim u centru Srbije u gradu gde zivi 95% Srba pravoslavaca. Svaka 2. porodica zna da je poreklom iz Crne Gore i otvoreno to govori. Moji su u Sumadiju dosli 1891. iz Ivanjice, a u Ivanjicu su mnogo godina ranije dosli iz Crne Gore. I jos mnogi znaju i iz kog plemena u Crnoj Gori. Ali oni ovde nisu dosli kao Crnogorci nego kao Srbi. Kao sto su po tvom misljenju Bunjevci dosli kao Hrvati. U Crnoj Gori se danas 30% stanovnistva izjasnjava kao Srbi. Moja poenta je da su to isti ljudi. Sad bi mogli da uvedemo da se svi Srbi izjasne kao Crnogorci. To je isti narod, bilo da je iz Crne Gore, Sumadije, Raske, Vojvodine... Najstariji naziv koji ih sve objedinjuje je Srbi. Samo je ovde obrnuta sizuacija, kao kada bi na primer sada Bunjevci imaju drzavu i imalo ih vise, a Hrvata da imalo manje i da tvrde da nista sa Bunjevcima nemaju. Ne znam da li mozes da me razumes? Ono sto ja hocu da kazem je da je jako licemerno imati dvostruke standarde, kao i na primeru Sopa koji jesu Srbi, a najveci dokaz za to je slava. I to srpstvo u njima je uguseno i oni su podvedeni pod Bugare, Srbi muslimani pod Bosnjake, deo Srba u Crnoj Gori u Montenegrine i niko im to ne osporava. Pusteni su da budu sta zele, a Bunjevci su naterani da se van Hrvatske izjasnjavaju kao Hrvati i nalaze im se porekla i ista prezimena sa hrvatskim porodicama. Kad bi gledali imena i prezimena mislis li da bi mogli jednog Srbina i Crnogorca da razdvojimo? Sve isto.

Sokolić je napisao/la:
A što ti podrazumivaš pod Hrvate u ovoj rečenici? Članove obitelji istih Hrvata di se jedni pišedu Hrvatima a drugi Bunjevcima? Hrvatima iz prazavičaja? Nikin Hrvatima kakve ti osobno zamišljaš?

Bunjevačko ime relativno je novije. Staro je otprilike koliko i neovisna Kneževina Srbija, a ni od onda ne dominira, nego mu je tribalo vrimena za izgurat dotadašnje ime: Dalmatinci.


Doslovno se ovo desava u Crnoj Gori upravo sada. Od dva rodjena brata jedan je Montenegrin, drugi Srbin. Koja je razlika? Crnogorsko ime je takodje mnogo novije u odnosu na ime Srbi i to je jedini razlog sto ga sad cela Srbija ne bi uzela. Cela Srbija bi komotno mogla da se zove Crna Gora i meni to ne bi smetalo, ali nije prirodno jednostavno zbog tradicije imena. (Kao sto ne bi bilo prirodno recimo da svi Hrvati uzmu i da se nazovu Bunjevcima, ali po tvojoj teoriji ne bi bilo pogresno, zar ne? )

Sokolić je napisao/la:
Granica je završila di je završila. Da su se u 1. polovici 19. stolića pod Bugarskon našli kraji od Morave i Dunava prima istoku, a ne pod Srbijon, ćutili bidu se Bugarima.

Znaci tako, kada su u pitanju Srbi Šopi onda je granica, a kada su u pitanju Hrvati Bunjevci onda trazimo zajednicko poreklo u Hrvatskoj? Nije to lepo. Treba biti realan.

I na kraju opet pitam sta je to sto razdvaja Srbe i Crnogorce? Barem dve stavke mi navedi. Barem nsto navedi osim "tako im se hoce". Cinjenicu neku.

Petar II Petrovic Njegos ovako kaze u posveti u svom delu "U Pustinjaku cetinjskom" (Cetinje, 1834):

Srbin srpskom rodu svome
Ovo djelce posvećuje,
Njegovo je sitno cv’jeće
Po livadi pravoj Srpstva
I uzraslo i pobrato
I u v’jenac rodu dato.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 26 svi 2021, 02:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4689
Iskreno za reć, da se ćutidu pravin Srbiman, onda ne bidu htili bit druga država, nego jedna država niti se dilit u posebnosti. No znam da ima Srbogoraca šta se ćutidu Srbiman a htili bidu zadržat posebnost države. Ili onda, republike u državnoj zajednici. E pa ako su isto, zašto ne želidu bit isto? Što tu svoju posebnost ne svededu na razinu općine ili da razbijedu neprirodne granice?

Crnogorskon vladajućen sloju moglo bi se pribotunat da je mala državna tvorevina infišala bit slidnica mitski velike susidne države iz mitskih vrimena cara Dušana.
Te u praven duhu balkanskih tvoraca mitova, "nađedu" (izmislidu) niku rodbinsku vezu (ka šta su n.pr. stari Grci povezivali likove iz svojih mitova s bozima; Srbi i danas izmišljadu milijunske brojke i nepostojeće svećenike, slavidu pobide di je bia teški poraz ili mitološki uvećavadu pobidnika ako su poraženi, još samo fali in "nać" rodbinsku svezu "junaka" 90-ih s kosovskim mitom, kraljima, plemenima...) s nikin iz kosovskeg mita. I za ne falit povinčali si dicu za vladarske kuće velikih država. Kompleks malog naroda i megalomanija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 26 svi 2021, 03:11 
Offline

Pridružen/a: 18 svi 2021, 18:24
Postovi: 23
Sokolić je napisao/la:
Iskreno za reć, da se ćutidu pravin Srbiman, onda ne bidu htili bit druga država, nego jedna država niti se dilit u posebnosti. No znam da ima Srbogoraca šta se ćutidu Srbiman a htili bidu zadržat posebnost države. Ili onda, republike u državnoj zajednici. E pa ako su isto, zašto ne želidu bit isto? Što tu svoju posebnost ne svededu na razinu općine ili da razbijedu neprirodne granice?

Crnogorskon vladajućen sloju moglo bi se pribotunat da je mala državna tvorevina infišala bit slidnica mitski velike susidne države iz mitskih vrimena cara Dušana.
Te u praven duhu balkanskih tvoraca mitova, "nađedu" (izmislidu) niku rodbinsku vezu (ka šta su n.pr. stari Grci povezivali likove iz svojih mitova s bozima; Srbi i danas izmišljadu milijunske brojke i nepostojeće svećenike, slavidu pobide di je bia teški poraz ili mitološki uvećavadu pobidnika ako su poraženi, još samo fali in "nać" rodbinsku svezu "junaka" 90-ih s kosovskim mitom, kraljima, plemenima...) s nikin iz kosovskeg mita. I za ne falit povinčali si dicu za vladarske kuće velikih država. Kompleks malog naroda i megalomanija.


Sada mi je jasno da zbog nekih frustracija ocigledno neces da razmisljas, pa se osecam kao da pricam sa zidom. Meni kada ljudi govore i objasnjavaju, ja se potrudim da razumem, analiziram to sto mi je neko rekao, pa na osnovu toga uskladim svoje stavove sa cinjenicama sa kojima sam suocena.
Ne znam da li jednostavno ne znas istoriju, da li si mozda odrastao slusajuci neke gluposti ili si se jednostavno ucaurio u svojim predrasudama i neces da prosiris svoje poglede. Ovo je Duklja, prva srpska drzava na podrucju Balkana iz 7. veka za koju pouzdano imamo dokaze iz svih izvora da je postojala i da je titula kralja Duklje Mihajla bila: Michael suit Slavorum Serblorum Rex(Mihajlo kralj Slovena Srba). Ko koga onda ovde zeza? Sam Stefan Nemanja je rodjen u na prostoru Crne Gore. Nemanjici su crnogorski vladari koliko i srpski, i srpski koliko i crnogorski. (mapa na slici je iz 9. veka)

Petar II Petrovic Njegos:

"Viđi posla cara opakoga,
koga đavo o svačemu uči:
“Crnu Goru pokorit ne mogu
ma nikako da je sasvim moja;
s njima treba ovako raditi…”
Pa im poče demonski mesija
lažne vjere pružat poslastice.
Bog vas kleo, pogani izrodi,
što će turska vjera među nama?
Kuda ćete s kletvom prađedovskom?
Su čim ćete izać pred Miloša
i pred druge srpske vitezove,
koji žive doklen sunca grije?"

Stihovi iz „Gorskog vijenca” koji opisuju kako su Turci raznim povlasticama prevodili Srbe u islam.


Privitak/ci:
Serbien_9.Jhd.jpg
Serbien_9.Jhd.jpg [ 72.02 KiB | Pogledano 2367 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dalimilova hronika
PostPostano: 26 svi 2021, 03:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4689
Ono je bia odgovor na staru poruku, a ovo ti je na drugu.

Da su se šopski Srbi i Srbi s područja današnje Srbije istočno od Morave i južno od Dunava našli u Bugarskoj u 19. stoliću, snašlo bi ih do danas isto što i Hrvate u Mađarskoj i Italiji.

Nadan se da si me shvatila po pitanju muslimana doseljenih u BiH: radilo se o muslimanima koji nisu htili živit pod kršćanskim vladarima (Srbija, Crna Gora), kojima uviti opstanka nisu odgovarali ili su protirani, pa su izbigli u BiH, Rašku (ma koji Sandžak, oslobodite se više turske vlasti), Kosovo (tada izvan Kneževine Srbije), južnu Srbiju, Makedoniju ili ka području današnje Turske.

Za muslimane s područja Raške imaš tu svega.

Što se tiče partikularističkih imena, mi Hrvati imamo tu iskustva s time, baš u Hrvatskoj. Tuđi vladari su forsirali te partikularizme koji su nestajali s odlaskom tih vladara. Slični problem imali su i Slovenci u Ugarskoj.
Uglavnom, da su ti partikularisti bili utemeljeni na stvarnosti, onda bidu opstali u inozemstvu i imali žive zajednice. Međutim, tega nima.
A oni koji ustraju na tim partikularizimima (razni regionalisti) imaju bliske korijene u Srbiji, Srpskoj i Srbogorskoj, drugim ričima, oni su Srbi, a od lokalnih korina nikoji ne seže dalje u prošlost od 50 - 70-ak godina, ovisno kad je podignuta vojarna JNA ili otvorena podružnica srbijanskog poduzeća.

Te nehrvatske Bunjevce među Hrvatima se doživljava ka' relikt prohujaleg vrimena.
Ka' da in je mentalni sklop osta ka' iz Ugarske 19. i 20. stolića, odnosno Kraljevine Jugoslavije. Zajedničko in je agresivnost prima svemu šta ima epitet hrvatskog, divinizirajući odnos prima državi protektoru (Ugarska, Srbija) i da ih je podupirala Kraljevina Ugarska i Kraljevina Jugoslavija. Hrvatsko ime im je tabu.
Do 1941. oni su nestali; za karikirat, reć ću da je broj pristaša nehrvatske bunjevačke opcije tada toliko bia opa da je bilo više osoba u Srbiji koji su se izjašnjavali ka' Braničevci.
Porastom velikosrpskog šovinizma narasla je potriba za etničkon mimikrijon i etničkin oportunizmon. U tim su krajima odjednon niknuli razni Bunjevci, Šokci, Vojvođani, Jugoslaveni. Judi koji su to napravili iz straha za ekonomsku i fizičku egzistenciju nisu za krivit. No to je mana voje i nije odraz prave žeje. Obično kod takvih kad (ipak) iselidu vanka (često u Hrvatsku, zašto baš ovamo) govoridu za se da su Hrvati, nestane tih partikularizama, čak i kad nisu iselili u Hrvatsku.
Druga su skupina... jadni. Jadno je izgleda onaj "Bunjevac" koji je na svom imanju napravio malu, Četvrtu Jugoslaviju. Bia je inozemni dokumentarac, u kojem taj tematski nije bio glavna tema nego usputna epizoda. Stoji gazda pokraj tog svog modela i kaže "sve ovo simbolizira naše republike", i nabraja on, ove planine su ova republika, ove simboliziraju ovu, onu republiku, dođe do nike lokve i kaže ovo simbolizira naše more. Koje "naše"? Nigdi mu nije bilo Hrvatske. A bila mu je i Slovenija i BiH. Toliko zazire od hrvatskog imena da čak i u svojoj "budućoj Jugoslaviji" nije moga spomenit ime od Hrvatske (koja ima svoju sekciju, kako kažu).
Koliko to sve jadno izgleda https://balkaninsight.com/2018/05/01/vi ... 4-30-2018/ vidiš da je na tom tematskom parku Titove socijalističke Jugoslavije uz spomenik Titu i spomenik kralju kapitalističke rojalističke Jugoslavije Aleksandru Karađorđeviću https://youtu.be/_PnfEsIJ7XA?t=76 i zapovidniku vojske Kraljevine Srbije iz vrimena pri Jugoslavije Živojinu Mišiću https://youtu.be/_PnfEsIJ7XA?t=81. Za kojon on to Jugoslavijon žali? Kojin socijalizmon i republikon?

Treća su skupina militantni preseranti. Takvi su posrbice, obično se niti ne žene među katolicima nego su im preferirani supružnici Srbi. Takvi su se istaknuli u agresiji na Hrvatsku. Što ih ne priči ić tražit hrvatske domovnice.

Shvatljivo mi je da se nikor drugačije nacionalno osića. Nije mi drago kad to nije izravno iz duše nego poslidica političkih manipulacija. Još više gadi mi se dvoličnost.
Nisi Hrvat? Ne osićaš se tako? Nisi iz Hrvatske? Dobro; no nije mi drago kad se to "iz Hrvatske" primini i na one koji nisu Hrvati, koji su se samo rodili u Hrvatskoj i živili ovdi par godina a nimadu ništa s Hrvatskom (obitelj uopće ondi nije bila živila). A šta će ti onda hrvatski dokumenti ako nisi Hrvat niti si iz Hrvatske?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 126 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 53 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO