HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 ožu 2024, 08:52.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 146 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 20 lip 2009, 21:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2009, 20:17
Postovi: 101
Lokacija: Marijin Dvor, Sarajevo
Mar-kan je napisao/la:
Gdje to Muslimani ne smiju da uđu na prednja vrata škole !? To je segregacija , ja sam izričito protiv toga !


Markane, ne znam poznaješ li taj kraj(čini mi se da si negdje nešto pripomenuo..)

Ja sam čuo da ima nekakav sistem u kojem velike odmore razdvajaju tako da bošnjačka i hrvatska djeca ne dolaze u dodir za vrijeme pauza.Meni curica iz Novoga Travnika veli da nema drugarica sa muslimanskim imenima, dijete završilo treći razred upravo.Koliko znam djeca su etnički razdvojena već godinama.Nije položaj ulaza poenta diskriminacije već sama činjenica da su terminima nastave izvršili etničko podvajanje.Besmislica oko koje se narod svađao mjesecima, zar ne?Ko god je to tamošnjem narodu priredio, zbilja je za osude...

Na školi u Novom T.ne vidjeh da ulaze na odvojene ulaze, a bio sam nazočan nekoliko puta u blizini.

Rođaka iz Uskoplja mi je opisivala da su također razdvojeni u školi( ono je čini mi se srednja škola u Gornjem Vakufu).

Kuda ulaze u škole? Pa ako su planski razdvojeni kao što jesu(kantoni sa specijalnim statusom), onda je i logično da su ih razdvojili i gradnjom novih, ili korištenjem stražnjih ulaza...fina hladna matematika.

edit:
p.s. ljudi pa zar nije peglativno ići u priče o "turcima" "paganskoj povijesti"...pa ni nadrealisti ne bi bolje parodirali povijest, kojoj nekad treba poštovanje , a ne ismijavanje plitkim polemikama.

_________________
Daruj krv, spasi život!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 20 lip 2009, 21:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
ma nema se tu šta filozofirati. Svi osvajači su ovdje ostavili svoga traga. Najviše su ostale te tuđice, talijanština, germanština i sl. prema tome ni turske riječi ne bi bile problem.

No kad okupator ode, onda je jedino sjećanje na njega u tome. Ne slaviš ga. Dapače. Sretan si da je otišao. Daleko mu kuća.

probuja narodni identite kao kvasac i ništa ga ne može zaustaviti.

bosanski muslimani su po tome svjetski raritet što slave okupatora i kad god se žele iskreno veseliti sjete se njega.

A nije to tek tako, inače bi bilo glupo. štos je u tome da su im oni dali posebni identitet. i zato nema slavljenja predturske Bosne, zato nema sjećanja na bosanske velikaše predturskog doba, nema imena koji podsjećaju na njih.

Tu i tamo se pozivaju na Kulina i sl, ali to je za dnevnopolitičke potrebe, to je mjehur od sapunice, lažnjak.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 20 lip 2009, 21:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 29911
dr.gog je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Gdje to Muslimani ne smiju da uđu na prednja vrata škole !? To je segregacija , ja sam izričito protiv toga !


Markane, ne znam poznaješ li taj kraj(čini mi se da si negdje nešto pripomenuo..)

Ja sam čuo da ima nekakav sistem u kojem velike odmore razdvajaju tako da bošnjačka i hrvatska djeca ne dolaze u dodir za vrijeme pauza.Meni curica iz Novoga Travnika veli da nema drugarica sa muslimanskim imenima, dijete završilo treći razred upravo.Koliko znam djeca su etnički razdvojena već godinama.Nije položaj ulaza poenta diskriminacije već sama činjenica da su terminima nastave izvršili etničko podvajanje.Besmislica oko koje se narod svađao mjesecima, zar ne?Ko god je to tamošnjem narodu priredio, zbilja je za osude...

Na školi u Novom T.ne vidjeh da ulaze na odvojene ulaze, a bio sam nazočan nekoliko puta u blizini.

Rođaka iz Uskoplja mi je opisivala da su također razdvojeni u školi( ono je čini mi se srednja škola u Gornjem Vakufu).

Kuda ulaze u škole? Pa ako su planski razdvojeni kao što jesu(kantoni sa specijalnim statusom), onda je i logično da su ih razdvojili i gradnjom novih, ili korištenjem stražnjih ulaza...fina hladna matematika.

edit:
p.s. ljudi pa zar nije peglativno ići u priče o "turcima" "paganskoj povijesti"...pa ni nadrealisti ne bi bolje parodirali povijest, kojoj nekad treba poštovanje , a ne ismijavanje plitkim polemikama.


Ja uvijek napomenem da su "dvije škole pod jednim krovom" neviđena glupost. Pa to nigdje u svijetu nema. :-neznam

Dvije škole trebaju biti normalno pod dva krova. :-top

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

772 of 2558 - 30.18%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 20 lip 2009, 21:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:31
Postovi: 1725
Posto je subota vecer, ne pada mi na pamet da razmisljam o Turcima, ali drugom prilikom....Dat cu vam 1000 primjera diskriminacije Bosnjaka u dijelovima gdje su Hrvati vecina.....Drugi put ima da krecemo od Adama i Eve, a ne samo od turske vladavine!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 20 lip 2009, 21:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 svi 2009, 21:25
Postovi: 139
lider30 je napisao/la:
Kina je napisao/la:

Znate li vi kada je bila 1463?

Uostalom kakvu tradiciju njeguju Hrvati iz svoga paganskog doba, kojeg se historijskog perioda najviše sjećaju i koliko njihov današnji identitet počiva na posljednjih 500 godina njihove historije?

Što se tiče Hrvata u BiH eno ti slika iz one knjige o Bosni kroz vjekove kroz sliku i fotografiju.
Katolici i muslimani seljaci današnjem oku neprepoznatljivi do te mjere da je teško reći ko je ko, vjerski obred katolika frapira strance jer ih nevjerovatno podsjeća na muslimanski, mentalitet i jednih i drugih stranci opisuju stereotipno istim i kritikuju ga itd.


Da ti samo pojednostavim. Svi okupatori ostavljaju svoje utjecaje. Općenito veliki narodi imaju utjecaja na manje narode. Upravo je autohtonost, da se držiš nekih svojih osnova.

Na primjeru jezika:
Ako u Hrvatskom Zagorju kažu da su danas fraj i idu špancirati, to nikad nije standardizirano u hrvatskom jeziku. Ili masa talijanštine u Dalmaciji. Za sve što imaš svoje vlastite slavenske izvore inzistiraš na tomu, tuđice za koje nemaš vlastite istoznačnice se ostavljaju. Jer je mnogo utjecaja nemoguće izbjeći, pogotovo, koje vladao nad tvojim krajevim dulja vremenska razdoblja.

U bošnjačkom se turcizmi forsiraju. Retroaktivno i naknadno. Za riječi, koje imaju svoje autohtone slavenske izvore (npr. dvorište-avlija).

I tako je u svemu. Od Muslimani se radi poseban identitet. I da bude razlikovni od susjednih Hrvata i Srba. I ta razlika se forsira inzistiranjem na naslijedstvu i baštini stranih i okupatorskih Osmanlija.


Treba zapamtiti da smo i jedni i drugi i treći bili podobro Osmanizirani jer se radi o velikom vremenskom periodu ali dolazak A.U je opet značio nametano i svjesno planirano udaljavalje tadašnjeg katoličkog urbanog stanovištva od dotadašnjih običaja i Hrvatizaciju u smislu kulture, jezika i nošnje.Ta Hrvatizacija je radi tadašnjeg položaja Hrvatske značila u isto vrijeme i Austrizaciju tj. primicanje tom nekom krugu.Pa su tako oni postali prvi sa šeširom, frakom, njemačkim riječima, običajima itd. u BiH i recimo Sarajevu.Kasnije vladanje SHS, Kraljevine, NDH i Jugoslavije je svako ostavilo traga ali niti jedno kao Otomani.Pa zar nije i najnovije prekrajenje Hrvatskoga jezika upravo pokušaj da se isprave neke stvari (ma kako taj pokušaj nakaradno i smiješno zuvčao) i neki uticaji.
Niko od današnjih naroda u BiH nema nedirnut Osmanskom vlašću niti se može pozivati na čistu srednjovjekovnu tradiciju u svojoj kulturi.Čak štaviše to nije niko u stanju da uradi niti u Europi.
Sasvim je razumljivo da su Bošnjaci prihvatanjem Islama najviše i uronili u civilizaciju koju su Otomani donijeli i da su izbacili mnoge stvari koje su bile nespojive sa Islamom.
Ono što ja nikako ne mogu da shvatim je šta vi mislite da to znači, jer takvu priču niko osim Hrvata i Srba ne može da shvati a pričao sam je mnogim strancima...da Bošnjaci imaju manje prava na BiH zato što su muslimani, da nekim čudom nemaju pravo na svoje pretke i historiju, da nemaju pravo da ovdje žive?
Bošnjaci sebe ne smatraju temeljnim narodom BiH radi historije, to je potpuno nebitno i to ne pije vode na političkoj sceni, već zato što im je ona u interesu, što su se za nju borili i što je jedini žele očuvati dok je se ogromna većina Srba i Hrvata odriče.
To je njihova greška a ne Bošnjačka.
I nije uopće bitna priča o multietničkoj BiH, ko kaže da ona samo takva može biti, biće onoga ko je uzme za sebe i ko je proklamuje kao svoj cilj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 20 lip 2009, 21:41 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Nisu se ni mnogi Bosnjaci nisu borili za ovakvu BiH, tocnije BiH svih njenih naroda vec vise za nekakvu islamsku verziju, a to je po meni itekako bilo protiv drzavno djelovanje.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 20 lip 2009, 23:14 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23193
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Kina je napisao/la:


Ono što ja nikako ne mogu da shvatim je šta vi mislite da to znači, jer takvu priču niko osim Hrvata i Srba ne može da shvati a pričao sam je mnogim strancima...da Bošnjaci imaju manje prava na BiH zato što su muslimani, da nekim čudom nemaju pravo na svoje pretke i historiju, da nemaju pravo da ovdje žive?
Bošnjaci sebe ne smatraju temeljnim narodom BiH radi historije, to je potpuno nebitno i to ne pije vode na političkoj sceni, već zato što im je ona u interesu, što su se za nju borili i što je jedini žele očuvati dok je se ogromna većina Srba i Hrvata odriče.
To je njihova greška a ne Bošnjačka.
I nije uopće bitna priča o multietničkoj BiH, ko kaže da ona samo takva može biti, biće onoga ko je uzme za sebe i ko je proklamuje kao svoj cilj.


Da se ne ponavljam, prvi dio citiranog posta sam obrisao. Samo da kažem
- Ako je i malo ostalo sjećanja na predotomansku Bosnu, to malo su evocirali (srednjo)bosanski Hrvati;
- sjećanje i baštinjenje uvijek ide preko intelektulanih elita i tada su to činili bosanski franjevci. U pojedinim razdobljima su činili i jedino sjećanje na staru Bosnu, uz još par usmenih predaja i običaja katolika Srednje Bosne.
- Na primjeru recimo Safvet beg Bašagića se vidi odnos muslimanskih elita prema istomu razdoblju. U njegovom djelu, povijest BiH počinje od 1462 godine. Ili najčešće, ako su ostali i spominjali istu, spominjali su je u negativnom kontekstu.
- I sada kapitalna djela srednjovjekovne Bosne su napisali, kao i najveći autoriteti dolaze od povjesničara hrvatske nacionalnosti i manjim dijelom srpske.

Sad što se tiče citiranog.
Prvo da razjasnimo. Države su općenito umjetne tvorevine. Većinom, trenutno na svijetu, imaju smisla i (kritična) većina njenih rezidenata na teritoriju su joj privrženi.
U BiH državi kao umjetnoj tvorevini, tog preduvjeta nema. Fetišiziranje države od strane Muslimana uopće nije različito od nacionalizma bilo koje vrste. Recimo od srpskog fetišiziranja svog naroda/nacije devedesetih. Vama BiH država se poklapa sa nacionalnim ciljevima i to je to. Drugima se ne mogu namećati slični programi.

Država je tu radi svojih građana, a ne mi što je se nekomu palo na pamet da tu mora biti država.
I ovo boldirano, kakva je greška? Ova država je greška, ako nikako ne slijedi realno stanje na terenu. Jer onda nema smisla. Jer je onda svrha sama sebi.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 10:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Kina je napisao/la:
Citat:
The four women chatting at an outdoor restaurant in an old cobblestone courtyard would draw little notice in Tehran, perhaps, or Beirut or Amman. But with their heads wrapped in tight scarves, concealing every strand of hair, they stand out against the secular traditions of modern Sarajevo.


Čuj sekularne tradicije.

:-umirem

Jedino ako se 50 godina komunističkog odrođavanja može nazvati tradicijom.

slika


Kolega, ako sam vas dobro razumio, vi podržavate ove procese koji bi vremenom poništili modernizaciju koja je počela 1878 a nastavila se pod komunistima? Malo čudno za takvog (na prvi pogled) načitanog i svjetskog čovjeka :-neznam

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 11:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 svi 2009, 21:25
Postovi: 139
RajvoSa je napisao/la:
Kina je napisao/la:

Čuj sekularne tradicije.

:-umirem

Jedino ako se 50 godina komunističkog odrođavanja može nazvati tradicijom.

slika


Kolega, ako sam vas dobro razumio, vi podržavate ove procese koji bi vremenom poništili modernizaciju koja je počela 1878 a nastavila se pod komunistima? Malo čudno za takvog (na prvi pogled) načitanog i svjetskog čovjeka :-neznam


Nisam mišljenja da je bilo kakva modernizacija u smislu društvenih odnosa i moralnih normi počela 1878, barem što se Bošnjaka tiče.O komunizmu da ne govorim, jer tu se radi o najcnjem urušavanju i zatiranju Bošnjačkih vrijednosti kako vjerskih tako i nacionalnih, kulturnih itd.
Ne znam šta je tu čudno, ja se svoje vjere i svoje tradicije ne stidim čak štaviše smatram ih prelijepim i neodvojivim od onoga što jesam, kako ja tako i moj narod.Vrijeme nema apsolutno nikakve veze sa njima jer one važe do kraja ovoga svijeta i nisu ni u kakvoj koliziji sa tehnološkim napretkom, čak štaviše.
Kakvim me to čini u tuđim očima nije mi bitno, ne patim od taštine kao ni od kompleksa manje vrijednosti.

Znam kuda ovakve rasprave vode, njih se grstim, te stoga bi možda bilo bolje da se zaustavimo na vrijeme ali moja reakcija je izazvana glupom opservacijom u samome članku.Opservacijom koja kao da je izašla iz usta Sarajevskog srednjovječnog uhljupa koji krizirajući radi vlastitih godina dane svoje mladosti i tadašnju situaciju poistovjećuje sa Sarajevom kao gradom i nameće samoga sebe kao mjeru stvari.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 11:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Kina je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:

Kolega, ako sam vas dobro razumio, vi podržavate ove procese koji bi vremenom poništili modernizaciju koja je počela 1878 a nastavila se pod komunistima? Malo čudno za takvog (na prvi pogled) načitanog i svjetskog čovjeka :-neznam


Nisam mišljenja da je bilo kakva modernizacija u smislu društvenih odnosa i moralnih normi počela 1878, barem što se Bošnjaka tiče.O komunizmu da ne govorim, jer tu se radi o najcnjem urušavanju i zatiranju Bošnjačkih vrijednosti kako vjerskih tako i nacionalnih, kulturnih itd.
Ne znam šta je tu čudno, ja se svoje vjere i svoje tradicije ne stidim čak štaviše smatram ih prelijepim i neodvojivim od onoga što jesam, kako ja tako i moj narod.Vrijeme nema apsolutno nikakve veze sa njima jer one važe do kraja ovoga svijeta i nisu ni u kakvoj koliziji sa tehnološkim napretkom, čak štaviše.
Kakvim me to čini u tuđim očima nije mi bitno, ne patim od taštine kao ni od kompleksa manje vrijednosti.

Znam kuda ovakve rasprave vode, njih se grstim, te stoga bi možda bilo bolje da se zaustavimo na vrijeme ali moja reakcija je izazvana glupom opservacijom u samome članku.Opservacijom koja kao da je izašla iz usta Sarajevskog srednjovječnog uhljupa koji krizirajući radi vlastitih godina dane svoje mladosti i tadašnju situaciju poistovjećuje sa Sarajevom kao gradom i nameće samoga sebe kao mjeru stvari.


OK, pa nisam ja tu da određujem drugom narodu kako će da živi svoj život. Ja sam se davno odrekao mog glasa u uređenju i izgledu Sarajeva i ne pada mi na pamet da pokušavam zaustavljati neke (prirodne ili nametnute?) procese.

Pitanje je što Bošnjaci kao narod (govorim o većini) stvarno žele? Potpuno sekularnu, europsku državu ili povratak na neka davna vremena u kojim su bosanski običaji više priličili nekoj bliskoistočnoj zemlji. Ne razumijem zašto bi bosanska verzija Islama morala sadržati te arapske navike, običaje i propise?

Kako izgleda tvoje idealno Sarajevo?

Daj konkretne primjere kojim su Bošnjaci ili muslimani više propatili u komunizmu od ostalih vjerskih zajednica.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 11:55 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 00:04
Postovi: 105
Ljudi moji pa danas je sve biznis i interes.Juče čitam u Hrvatskoj da je neka arapska princeza zakupila hotel ali uslov je bio na nema trunke svinjetine u čitavom hotelu.Naravno da su joj izašli ususret nauštrb ostalih gostiju u hotelu.Samo lova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 11:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
seha je napisao/la:
Ljudi moji pa danas je sve biznis i interes.Juče čitam u Hrvatskoj da je neka arapska princeza zakupila hotel ali uslov je bio na nema trunke svinjetine u čitavom hotelu.Naravno da su joj izašli ususret nauštrb ostalih gostiju u hotelu.Samo lova.


Ako je na internetu daj link, čuj da nema "trunke svinjetine".

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 12:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Zaista nigdje ne procitah... Mozda na islambosna???? :-zubati

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 13:24 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 00:04
Postovi: 105
Iznenadit ćeš se gdje sam pročitao

http://www.vecernji.hr/newsroom/zanimlj ... 5/index.do


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 13:26 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 00:04
Postovi: 105
Po vama sada i Hrvatska uvodi šerijet. :-umirem


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 13:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
seha je napisao/la:
Iznenadit ćeš se gdje sam pročitao

http://www.vecernji.hr/newsroom/zanimlj ... 5/index.do


Vau, potvrđeno, ako i sam novinar nije preuveličao, nisam do sada čuo taj uvjet tj zahtjev da se cijeli hotel mora isprazniti od svinjetine.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 13:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Prokleti kauri na sta pristadose....
Pitam se da li ce po islamu i da se kupa i provodi??? :-ujko

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 13:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Inače, je li vijest iz naslova teme potvrđena ili ne? Robi je naveo nekoliko izvora ali ovi iz Sarajeva tvrde da je to patka koja je počela na forumu :-neznam

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 13:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Tulkas je napisao/la:
Prokleti kauri na sta pristadose....
Pitam se da li ce po islamu i da se kupa i provodi??? :-ujko


Nije se na slici prekrila ničim, nije ni loša kad se uzmu u obzir godine

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 13:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
sve se bojim da se kupa u dimijama :-umirem , ali je bitno da krmetine nema

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 13:42 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23193
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
seha je napisao/la:
Iznenadit ćeš se gdje sam pročitao

http://www.vecernji.hr/newsroom/zanimlj ... 5/index.do


Da, ali nije službena poslovna politika privatnika. Posebna želja klijenta, kojoj se izašlo u susret. Privremenog karaktera.

Zakupe se kafići za privatne zabave sa posebnim programima, ali ti ne bude poslovna politika restorana ili kafića.


Ili možemo ovako postaviti.

Ako sutra Hrvati i Srbi predlože zakon da se zabranjuju odjevni predmeti kod žena sa pokrivanjem lica u svim javnim ustanovama (objektivno bi bilo čak i opravdano u bankama, trgovačkim centrima, sudovima), "bosanski" mediji neće dignuti halabuku?

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 13:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Ma odi u Holliday Inn zakupi tri sprata i reci da se sve napuni krmadima - to ce biti ucinjeno.. U cemu je frka?? Imas love moze sve..svugdje

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 14:25 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 00:04
Postovi: 105
Bravo tulkas.To ja i govorim da lova sve radi.Tako je i u Sarajevu.Dobili su lovu od arapa da BBI ne prodaje svinjetinu i alkohol i vrlo brzo će to prestati vjeruj mi.Čim arapi smanje donaciju sve će doći na svoje mjesto.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 14:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Sve je to Ok ali ima jedna kvaka...
Ako ja kao krscanin zabranim u svom objektu nosenje burke a dozvolim casnim sestrama ulaz u njihovim "uniformama" nisam realan. Shvacas?? Tako je i u BBI-u.. Oni kao muslimani dozvoljavaju svoje dok drugima ne dozvoljavaju

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Ko krme u Sarajevu": Igračka Praščić Pepa povučena iz prodaje zbog šerijatskog zakona
PostPostano: 21 lip 2009, 22:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2009, 20:17
Postovi: 101
Lokacija: Marijin Dvor, Sarajevo
RajvoSa je napisao/la:
Inače, je li vijest iz naslova teme potvrđena ili ne? Robi je naveo nekoliko izvora ali ovi iz Sarajeva tvrde da je to patka koja je počela na forumu :-neznam


Patku je napravio forumaš sa-x.Forumski log teme sam kopirao,pa naprosto znam ko,što, i kad.

Većina redakcijskih crva u dokolici svojih news-portala foruma po sa-x , avaz forumu itd. i čita najnovije teme, a dotični je veoma lucidno naslovio i sklopio čitavu parodiju, na šta su ljenjivci i plitki dežurni u redakcijama portala (neko je već postavio linkove) nasjeli i napravili budalama sve one koji su patku shvatili ozbiljno.

Nisam se mnogo javljao na temi o BBI i islamskom karakteru trgovačkoga centra već sam se silno zabavljao čitajući temu i gledajući koliko daleko mogu otići nadodavanja i mahalanje u stotinama postova.
Većina kritičara su bili ljudi koji forumaju iz inozemstva i u Sarajevu nisu ni bili u vrijeme pravljenja i otvaranja BBI.

Ostali su , vidno, bili iživcirani nešto višim cjenama i početnom gužvom po otvaranju.

Ja naime živim nekih 200 metara udaljen od BBI,a glede gradnje, pratio sam formalnosti oko javnih izvještaja o kupnji i investitorima.Svaki drugi-treći dan, idem u kupnju u supermarket Konzuma koji je u suterenu objekta, te sam obišao više puta i čitav objekat.

U namjeri da saznam nešto više, razgovarao sam sa nekim uposlenicima raznih profila-prodavači, jedan ljubazni serviser pokretnih stepenica, dva tri vlasnika butika i slično.


Kvaka za koju su se poput muha hvatali dežurni polemičari je sljedeća:

Na zadnjoj etaži objekta se nalazi fino ali veoma skromno uređena prostorija za obavljanje namaza tj muslimanske molitve.

Obilježena je bez ikakvih suvišnih naznaka.Prodavačica u jednoj od radnji blizu mesdžida veli da preko dana uđe svega nekolicina ljudi, dok većina samo radoznalo pogleda i ode.

Navečer redovito nema nikoga.Doći, ući i razgledati prostoriju može bilo tko u tijeku radnog vremena.

BBI je odlično uređen i pregledan, i dok sam sjedio više puta na ručku i kafi, u razna doba dana, skupa sa obitelji, ne primjetih nikakve grupe već notornih vehabija, niti bilo što slično što ne mogu vidjeti u bilo kojem rtrgovačkom centru.

Vjerujte, više pokrivenih žena i bradatih muškaraca vidjeh u njemačkim marketima iste veličine, i to ne samo u jednome gradu ili pak pokrajini Njemačke.Isto važi i za vojsku prodavača i osoblja BBI.

U zadnjih par vrelih dana, BBI je bio pun žena sa majicama na bretele, suknjama, te parovima koji su se držali za ili pod ruku.

Na lokalnom kiosku je uredno sva srpska i hrvatska dnevna štampa i magazini.

Na zadnjoj etaži je, meni posebno par finih prostora( a i interesantno za temu :-zubati )

Jedan je Igraona za djecu.Potpuno besplatno dva sata možete ostaviti djete, u prostoru koji sponzoriše Turbo limach,Play One itd.Tete pozorno čuvaju malene u elektronski nadziranom prostoru koji ima mali toalet, te je opskrbljen i sa nešto slatkiša i sokova.Tete nisu pokrivene, a dvije od njih su Hrvatice-ako to što znači.

Unutra je i veliki LCD tv, a na polici ispod naredani crtaći sa natpisom SINKRONIZIRANO.

Igraonica je otvorom poput malog šanka u obliku cvijeta spojena sa Prodavnicom Igračaka :-zubati .

Danas oko 7 sati sam ušao sa juniorkom(8 godina) i pustio dijete da do mile volje pregledava igračke, a ja... ja sam tražio Peppu :-umirem

I gle čuda, fino sinkronizirani DVD Praščić Peppa, točno 8 komada, je stajao točno nasuprot širokog jarko osvjetljenog izloga radnje(vidljiv dakle svima koji obilaze taj sprat.)
Peppa je u asortimanu več pomenutih crtića i u samoj igraoni.

Na polici tik s desne strane ulaza u radnju, slikovnice prve klase Walt Disney, i nešto više nalijevo, rafovi sa plišanim igračkama među kojima i nešto nalik privjescima, male verzije Winnieja Pooh-a itd.

Na polici sa lutkama između ostalih, i uobičajene oskudno odjevene verzije raznih Bratz i Barby klonova.Teta prodavačice u uskim majicama.

Do iznemoglosti ponavljana činjenica o svinjetini i pivu kojeg nema za naručiti je besmislena jer je zapravo objekat privatni, u vlasništvu muslimana koji drži do osobnog prava da u svom objektu prodaje ili ne prodaje bilo što.Ista stvar i sa alkoholom, kojeg kao zdravstveni djelatnik smatram zlom prve klase.

O kladionicama ne bih trošio riječi, osim da one sa svojim profanim izgledom i stalnim grupama besposličara naprosto i ne pripadaju onakvome interijeru.



Pritisnut teškom šerijatsko-vehabijskom atmosferom, morao sam na koncu pojesti odličnu sacher- tortu.I prenijeti vam priču.Prekosutra ću vam uploadovati slike dotične prodavnice i još par ostalih.

_________________
Daruj krv, spasi život!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 146 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Diablo, neretvanin i 36 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO