HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 03:05.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 110 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuonimir
PostPostano: 19 lip 2022, 11:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 lip 2022, 20:48
Postovi: 188
O KRALJU ZVONIMIRU održan je znanstveni simpozij 2022. s koji je dostupan u videozapisu u trajanju od oko 12 sati. Tu je posljednja riječ tehnike o onome što nam je poznato o kralju Zvonimiru i njegovom ubaštinjenju kroz povijest do današnjih dana. Dobar povod za otvaranje teme po ovome pitanju.

Ovdje je priložena kompilacija isječaka s tog znanstvenog simpozija o kralju Zvonimiru održanog u Kninu u lipnju 2022. godine. Sa simpozija je dostupan atraktivan prikaz znanstvenih istraživanja s vizualnim prikazima znanstvenih istraživanja u vidu fotografija lokacija i dokumenta. Osim toga vrlo je dobro riješeno pitanje snimanja zvuka. Ovo je možda i najbolji prikaz znanstvenih istraživanja u audiovizualnom formatu u Hrvata. Netko si je zaista dao truda to složiti a prezentatori su si uglavnom dali truda u opremi svojih predavanja s prikladnim slikama.


https://www.youtube.com/watch?v=gwUfQrvZdMo

Knin, 11.-12.O6. 2022.

DIO 1 https://www.youtube.com/watch?v=EnTZX-2tPhU
prof. dr. sc. Ivo Goldstein
prof. dr. sc. Hrvoje Gračanin
izv. prof. dr. sc. Tomislav Galović & Maja Tabak Demo, mag. lat. et hist.
prof. dr. sc. Jadranka Neralić
prof. dr. sc. Mirjana Matijević-Sokol
prof. dr. sc. Zrinka Nikolić Jakus

DIO 2 https://www.youtube.com/watch?v=lg-xAofEDI8
izv. prof. dr. sc. Ivan Basić & prof. dr. sc. Hrvoje Gračanin
prof. dr. sc. Mladen Ančić
prof. dr. sc. Mateo Žagar
izv. prof. dr. sc. Ivan Majnarić
doc. dr. sc. Antun Nekić
dr. sc. Marko Sinobad

DIO 3 https://www.youtube.com/watch?v=iQpUaKS0Mlg
dr. sc. Zoran Ladić
izv. prof. dr. sc. Ivan Josipović
doc. dr. sc. Silvija Pisk
doc. dr. sc. Ana Biočić
izv. prof. dr. sc. Valentina Šoštarić
dr. sc. Maja Petrinec


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 20 lip 2022, 08:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69288
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Postoji li kakvih novih arheoloških otkrića o Zvonimiru zadnjih, recimo 20 godina.

Ili se sve radi o reinterpretacijama davno pronađenih materijalnih i pisanih stvari.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 20 lip 2022, 17:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 lip 2022, 20:48
Postovi: 188
Robbie MO je napisao/la:
Postoji li kakvih novih arheoloških otkrića o Zvonimiru zadnjih, recimo 20 godina.

Ili se sve radi o reinterpretacijama davno pronađenih materijalnih i pisanih stvari.


dr. sc. Maja Petrinec je u posljednjem predavanju koje je u trećem videu, iznijela nove arheološke rezultate s novim kontekstualizacijama. Osim toga na jednom drugom predavanju mislim u trećem dijelu odgovorila na pitanje Ivana Majnarića o sarkofagu koji je pronađen ali još nije otvoren, predviđeno je otvaranje za 1100 godišnjicu hrvatskoga kraljevstva, htio sam to staviti u kompilaciju ali nisam siguran jesam li.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 20 lip 2022, 20:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4419
arheologija nam je katastrofa pa nema nista znacajnop.
U RH se doslovno zna di su neotkopana boravista generacija i generacija plemica i da su netaknuta a tako malo se radi na njima! Sramota!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 20 lip 2022, 21:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2021, 19:25
Postovi: 245
Lokacija: Hrvatsko Kraljevstvo
Jednog će dana opet naša Hrvatska biti u svojim prirodnim granicama i ujedinjena kao nekad.

Citat:
Ne selo, sinko moj, nego cijela krajina, cijela zemlja. Više od tisuću godina živio je ovaj narod na ovom kamenju. I svaki kamen, daklem, sto put krvlju omastio, ali se s njega nije dao. I Saraceni, i Tatari, i Turci, i Mlečani, i Nijemci, i Mađari, i svaki đava' pakleni, a narod stoji, krv svoju prolijeva, al' se iz krvi ponovo rađa i korijenje, daklem, sve dublje u kamen pruža. A sada ga, daklem, svojevoljno iz kamena čupa, a kada, daklem, žile počupa i sam će umrijeti. Nedaj mu da umre! Nedaj da umre ovaj narod! Nedaj da žile čupa!

don Pavao

_________________
"Generacije junaka i pobjednička vojska jaka,
još se brine i gine. Zbog Domovine!"
HR-HB


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 21 lip 2022, 22:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4419
romantizam :)
nitko nas nije tjerao od navedenih osim turaka.
jedino sta su ostali tili je kontrola a to su i imali tako da nemojmo se zaglupljivati,hrvatska ima do 2050 i bit ce nas ispod 2 miliona nakon toga si mozemo kolektivno grobove iskopat!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 21 lip 2022, 23:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2021, 19:25
Postovi: 245
Lokacija: Hrvatsko Kraljevstvo
A kontrolom kao ne mozes tjerati ljude? "Kontrolu" nad Hrvatskom danas imaju Hrvati, pa opet ta kontrola tjera ljude odavde. Nažalost ako se nastavi ovakav trend, tu si upravu, nestajemo, stoga se kao društvo trebamo budit i napadati, kritizirati svu vlast. Vlast kad se počne naroda bojati, dva puta će razmisliti koji potez napraviti. Medjutim da ne trolam temu.
Općenito smatram da bi se tekovine kraljevstva Hrvata, vladari i moć koju su imali, trebali vratiti kroz medije prvobitno pa time postupno medju ljudima kao tema svjetonazora, moći koju su nekad naši preci imali. Jasno da se radi o nekoj već daljoj prošlosti, ali radi se o nečemu jako pozitivnom u našem narodu. Vladalo je zajedništvo, zlatne krune su dolazile ravno iz Rima, jaka vojska je bila prisutna, što pjesadija, što mornarica. Bizantski i rimski zapisi ispunjeni su Hrvatima i Hrvatskim Kraljevstvom, a time služe i kao neovisan i nepobitan izvor. Pa tko god je se nekad popeo na Podhum u Rami, Vran planinu, Kamesnicu, Biokovo itd, pogledao ta prostranstva, pa nemoguće da mu nije palo na pamet "Čovječe kako lijepo, a sve naše. Naši kraljevi i ljudi davno ovuda prodjose i godinama čuvahu, ostaviše nama danas u nasljeđe."
Šteta da se malo više ne priča o tim pozitivnim činjenicama, mislim da bi u ljudima ipak probudilo neku zilavost i prkos, možda bi ih natjeralo na razmišljanje kako to da danas ostajemo bez svega, a sve nam dato.

_________________
"Generacije junaka i pobjednička vojska jaka,
još se brine i gine. Zbog Domovine!"
HR-HB


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 21 lip 2022, 23:21 
Offline

Pridružen/a: 26 pro 2021, 20:24
Postovi: 1348
Ne znam zašto ne snimite seriju ili film o Zvonimiru. Sam zaplet oko ubistva bi mogao da se režira na vrhunski način.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 22 lip 2022, 09:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2012, 10:20
Postovi: 264
Robbie MO je napisao/la:
Postoji li kakvih novih arheoloških otkrića o Zvonimiru zadnjih, recimo 20 godina.

Ili se sve radi o reinterpretacijama davno pronađenih materijalnih i pisanih stvari.


O najvecem Europskom Kralju/Caru, Karlom velikim (Carolus Magnus) nepostoji niti jedan jedini dokaz iz njegovog vremena a zasto bi onda postojalo ista o bilo kakvim hrvatskim kraljevima, za kojih se uopce nezna dali su imali tu titulu. Katedralu ili Dom koju je Carolus Magnus dao izgradit u Achen-u (Achener Dom) je 200-300 godina mladji.

Srednji vijek je arheoloski prazan, arheoloski (stratigrafija) nepostoji gotovo nista izmedju godine 600 i 900, sve su naklapanja.
Arhitektura, zapisci, kronika,...nista!
Pisani izvori iz tog doba su uvijek par stoljeca mladji, mnogo je falsfikata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 22 lip 2022, 09:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2012, 10:20
Postovi: 264
Eminencija je napisao/la:
arheologija nam je katastrofa pa nema nista znacajnop.
U RH se doslovno zna di su neotkopana boravista generacija i generacija plemica i da su netaknuta a tako malo se radi na njima! Sramota!


Grobovi iz srednjeg vijeka su uglavnom prazni, to arheolozi dobro znaju.
Inace Posmrtni ostatci starih velikana su nestali jos tada.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 30 lip 2022, 17:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 kol 2021, 15:49
Postovi: 631
Nije to ništa čudno da su se kroz povijest mnogim stvarima zametali tragovi, ili čak uništavali. Ipak, nemoguće je neku povijesnu osobu kao što je kralj ili knez potpuno izbrisati iz spomena, pa makar vladala davno, u starom vijeku ili ranom srednjem vijeku. Za takvu osobu uvijek negdje mora biti sačuvan spomen o ženidbi ili udaji, poziv na dvor od strane nekog drugog vladara, korespodencija s Papom ili slično.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 11 srp 2022, 11:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2012, 10:20
Postovi: 264
Daleko od toga, ali ja sam mislio na srednji vijek nakon pada Rima. Grubo receno, izmedju godine 600 i 900 nema gotovo nista,
a areheoloski jos manje. Gradjevine sagradjene oko 1000 ad. stoje direktno na temeljima staro rimskih gradjevina, slojovi zemlje izmedju nepostoje. Sve iz toga doba je "misticno2 i nosi etiketu "legende", prvi francuski Kraljevi, njemacki vladari, Carolus Magnus pa i prvi hrvatski vladari. Svi su postojali, ali zapisci i spomeni su 200-300 godina nakon njih napisani ili datirani. Njegova Kruna, Mac i Katedrala u Aachenu...sve je to daleko poslje njega izgradjeno i napravljeno.

Sad idemo malo offtopic ali molim moderaturu da ostavi Tekst.

Par povjesnih cinjenica:
Rimski vladar Julius Cezar je 45 pr. Kr. reformirao Kalendar koji je u svojoj netocnosti isao 614 sekundi pogresno svaku godinu.
1582 Papa Grgur XIII reformira taj Kalendar, jel se vise nije znalo kad se treba uskrs slavit. Njegova reforma pravi korekturu od 10 dana,
koja je tocna(!!), ali po summi godina od Cezara do Pape Grgura XIII trebala je korektura iznositi 12 ili 13 dana, u toj dimenziji to je diferencija od 250-300 godina.
Grad Bec se spominje u 6. stoljecu i onda 300 godina nema niti jedan spomen o tom gradu.
Stari Rim je do 15. stoljeca bio velikim dijelom zatrpan, tek Papa Nikola V je ga dao iskopavat. Do tad se jako malo znalo o starom rimu, jel je tad vec skoro 1000 godina bio pod blatom, muljem i zemljom! Iskopavanje traje do danas dan.
Slika Link 1, Foro di Nerva u 19. Stoljecu
Slika Link 2, Foro di Nerva u 20. Stoljecu nakon iskopanja, 3-4m razlike
Rim u 16. stoljecu, Etienne Duperac 1575

Ta rupa od 300 godina se vuce kroz cijelu povijest Europskih naroda, sve unutar tih 300 godina (ca. 600- ca. 900) je mistificirano i dijo je legendi, dok za stoljeca prije postoji mnostvo dokaza i zapisa, kako stratigrafski tako i zapisanog.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 11 srp 2022, 14:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 kol 2021, 15:49
Postovi: 631
Simun{-.-} je napisao/la:
Daleko od toga, ali ja sam mislio na srednji vijek nakon pada Rima. Grubo receno, izmedju godine 600 i 900 nema gotovo nista,
a areheoloski jos manje. Gradjevine sagradjene oko 1000 ad. stoje direktno na temeljima staro rimskih gradjevina, slojovi zemlje izmedju nepostoje. Sve iz toga doba je "misticno2 i nosi etiketu "legende", prvi francuski Kraljevi, njemacki vladari, Carolus Magnus pa i prvi hrvatski vladari. Svi su postojali, ali zapisci i spomeni su 200-300 godina nakon njih napisani ili datirani. Njegova Kruna, Mac i Katedrala u Aachenu...sve je to daleko poslje njega izgradjeno i napravljeno.

Sad idemo malo offtopic ali molim moderaturu da ostavi Tekst.

Par povjesnih cinjenica:
Rimski vladar Julius Cezar je 45 pr. Kr. reformirao Kalendar koji je u svojoj netocnosti isao 614 sekundi pogresno svaku godinu.
1582 Papa Grgur XIII reformira taj Kalendar, jel se vise nije znalo kad se treba uskrs slavit. Njegova reforma pravi korekturu od 10 dana,
koja je tocna(!!), ali po summi godina od Cezara do Pape Grgura XIII trebala je korektura iznositi 12 ili 13 dana, u toj dimenziji to je diferencija od 250-300 godina.
Grad Bec se spominje u 6. stoljecu i onda 300 godina nema niti jedan spomen o tom gradu.
Stari Rim je do 15. stoljeca bio velikim dijelom zatrpan, tek Papa Nikola V je ga dao iskopavat. Do tad se jako malo znalo o starom rimu, jel je tad vec skoro 1000 godina bio pod blatom, muljem i zemljom! Iskopavanje traje do danas dan.
Slika Link 1, Foro di Nerva u 19. Stoljecu
Slika Link 2, Foro di Nerva u 20. Stoljecu nakon iskopanja, 3-4m razlike
Rim u 16. stoljecu, Etienne Duperac 1575

Ta rupa od 300 godina se vuce kroz cijelu povijest Europskih naroda, sve unutar tih 300 godina (ca. 600- ca. 900) je mistificirano i dijo je legendi, dok za stoljeca prije postoji mnostvo dokaza i zapisa, kako stratigrafski tako i zapisanog.


Što misliš da je razlog toga?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 11 srp 2022, 15:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2012, 10:20
Postovi: 264
Passenger je napisao/la:
Što misliš da je razlog toga?


Globalna Katastrofa pocetkom srednjeg vijeka (~6. stoljece) u kombinaciji sa blogom promjenom zemaljskog nagiba (ekliptikom).
Tema je jako duboka, ima tu jos i astronomija.
Moguci dokazi o tome su globalni padovi temperatura u 6. stoljecu.
-Vikinzi napustaju Groenland=Grünland (zelena Zemlja)
-U Engleskoj se prekida tradicija vinogradarstva
-Stremen za konje stize u 6.st. iz Azije u Europu i nestaje odjednom za punih 300 godina, da bih se isto odjednom ponovo pojavio iz nicega.
-Stratigrafija Antickih gradova se odjednom prekida crnim slojom zemlje (dark earth).
Stratigrafija i crni sloj nakazuje globalnu katastrofu od Mexika do Kine u 6.-7. stoljecu, ili po nasem vremenu 9.-10. stoljecu.
U Knjzi "Archeoligia Polski" (Andrzej Buko-2011) stoji: "There was a rapid, sometimes catastrophic, collapse of many of the pre-existing tribal centers. These events were accompanied by the permanent or temporary depopulation of former areas of settlement. Within a short time, new centers representative of the Piast state arose on new sites, thus beginning [in 966 AD] the thousand-year history of the Polish nation and state".
Arheoloska usporedba katastrofe iz 6/7. st. i one iz 9/19 st. pokazuje da je jedno te ista ako uzmemo iste kriterija za npr. Italiju i Poljsku.
Ovako Arheolzi racunaju sa dvije katastrofe i zakljucuju ih kao lokalne.


Sto se tice Grgurske reforme 1582 god., astronomski otac te reforme Aloisius Lilius nije dozivio reformu, ali je 10 godina radio na korekturi iste. Njegov brat Antonius Lilius je 1577 god. izdao prvo izdanje (ne cijeli rad) "Compendium novae rationis"
U tom radu su izracunate tabele za racunicu uskrsa, koje idu do 2199 godine, ali pocinju tek sa godinom 1500! Zasto ne dalje?
Aloisius Lilius o tome:
Verum æquinoctium locum suum non facile tenuit, sed statione deserta, incertis passibus, ad ante diem quintum iam aut etiam sextum Idus Martii errans usque pervenit. Cui errori nisi mature obviam eatur, ad id tempus quo nunc bruma conficitur, accedet aliquando; neque tamen ibi terminus statuetur, quin in infinitum procedat.
Jer što se tiče astronomije, vide se dvije velike poteškoće koje se suprotstavljaju i djeluju. Prije svega, da duljina godine ne izgleda stalna, jer su najučeniji i najbrižljiviji matematičari raznih godina našli različite duljine i uvjereni su da nisu uvijek iste. Dakle, budući da se sunce kreće tako neprecizno i ​​promjenjivo, bilo je izuzetno teško naznačiti krugove tako da proljetni ekvinocij uvijek bude točno fiksiran u kalendaru.

Sto se tice duzine tropske godine, Kopernikus o tome u svom "Comentariolus":
Budući da se ekvinocijske točke i druge glavne točke svijeta prilično pomiču, svatko tko pokuša iz njih izvesti jednakost godišnjih okretaja sigurno će pogriješiti. Utvrđeno je da su nejednaki nakon mnogih rezultata promatranja u različitim vremenima.


Toliko malo o tome, tema je duboka voda!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 11 srp 2022, 15:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2012, 10:20
Postovi: 264
Mozda se moze se otvorit nova tema, moj prijedlog "Katastrofe i Kronologija" pa prebacit moja zadnja dva posta na nju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 12 srp 2022, 11:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 kol 2021, 15:49
Postovi: 631
Ja sam sve do sada mislio da je to jednostavno doba upadanja barbarskih naroda s istoka, koji su za sobom ostavili pustoš po Europi. Sad si me malo zamislio. Iako mi pomalo ovaj tvoj post nalikuje na paranoičnog taksistu koji zna sve teorije zavjere, malo me je zamislio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 12 srp 2022, 12:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2012, 10:20
Postovi: 264
Ako opca arheologija kaze da ne pronalazi nista u tom i tom vremenu onda ti to zvuci kao teorija zavjere?
Mozemo ako hoces daleko dublje u temu ulazit, (arheologija+astronomija+zapisana dokumentacija)
ali bojim se da bi te to mozda preopteretilo ukoliko ti povijest nije jaca strana.
Spreman sam naravno i izvore navest, ali nisam spreman ulagat vrijeme i trud da ostane na kraju sve bezveze ignorirano.
I sam vidis da je forum povijest uglavnom natrpan ustasama, partizanima i cetnicima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 13 srp 2022, 08:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 kol 2021, 15:49
Postovi: 631
Simun{-.-} je napisao/la:
Ako opca arheologija kaze da ne pronalazi nista u tom i tom vremenu onda ti to zvuci kao teorija zavjere?
Mozemo ako hoces daleko dublje u temu ulazit, (arheologija+astronomija+zapisana dokumentacija)
ali bojim se da bi te to mozda preopteretilo ukoliko ti povijest nije jaca strana.
Spreman sam naravno i izvore navest, ali nisam spreman ulagat vrijeme i trud da ostane na kraju sve bezveze ignorirano.
I sam vidis da je forum povijest uglavnom natrpan ustasama, partizanima i cetnicima.


Nisam dublje ulazio u forum povijest, ali vjerujem da su ustaše, partizani i četnici glavna tema. Jednostavno se radi o još uvijek svježem periodu povijesti o kojem nije zapisana istina, pa stoga ne iznenađuje da se ta tema vrlo često otvara.

Za povijest smatram da mi je jača strana, arheologija slabija, a o astronomiji nemam pojma niti sam je ikad povezivao s povijesnim događajima.

Općenito sam što se tiče ranog srednjeg vijeka istraživao uglavnom hrvatsku povijest, a vrlo slabo ostale narode. Konstantin Porfirogenet izvještava da Hrvati dolaze na prostore rimske pokrajine Ilirik na poziv Bizantskog cara Heraklija, u 7.stoljeću, s prostora Bialochorwatije (Bijele Hrvatske), što bi danas bio prostor južne Poljske i zapadne Ukrajine. Prvih sedam hrvatskih plemena su došli kao plaćenici da pomognu Herakliju u borbi protiv Avara, a kasnije su se kroz idućih 300 godina masovno naseljavali sa sjevera prema jugu. Nije ništa čudno da od prvog spomena Hrvata pa do prvih hrvatskih knezova imamo takozvanu rupu od 200 godina, jer ne može narod koji je tek došao na neki prostor i još k tome zatekao tu druge narode, među kojima i starosjedioce, odmah uspostaviti svoju dominaciju i vlast.

Hrvati kada su se naselili na prostor Ilirika (od Jadranskog mora do rijeke Drine) vjerojatno i nisu bili većina. Na tom su prostoru kao starosjedioci živjeli: Delmati, Daorsi, Japodi, Ardijejci, Histri i ostala plemena koja Rimljani zajednički nazivaju Ilirima. Oni sami sebe nikad nisu tako nazivali, to je vrlo važno napomenuti. A osim tih starosjedilačkih plemena, na prostor Ilirika se naselilo i dosta Rimljana ili Romana, zatim Kelta, Gota, a nešto kasnije i Vlaha. Ne treba zaboraviti ni Avare, jer nisu svi pobjegli nakon poraza od Hrvata, neki su i ostali. Hrvati sigurno nisu bili većina u odnosu na starosjedioce, ali su uspjeli uspostaviti dominaciju nad starosjediocima i ostalim narodima, nametnuvši im svoj jezik, svoje pismo, svoje običaje, i svoje vladare. Za to je trebalo sigurno 200 godina, nije se moglo za 4 godine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 13 srp 2022, 13:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Hrvati i jesu potomci tih plemena. Čitajte Dnevnik Vuka Frankopana Filipa Grabovca.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 13 srp 2022, 19:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 kol 2021, 15:49
Postovi: 631
buenos aires je napisao/la:
Hrvati i jesu potomci tih plemena. Čitajte Dnevnik Vuka Frankopana Filipa Grabovca.


Pa u nama sigurno prevladava više krvi i više gena od takozvanih ilirskih plemena, ali jezik kojim govorimo je hrvatski, običaji su hrvatski, kultura je hrvatska, pismo je doduše latinsko a vjera romanska. Ja bih slikovito rekao da je od 5000 Ilira i 2000 Hrvata nastalo 7000 Hrvata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 13 srp 2022, 20:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Passenger je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:
Hrvati i jesu potomci tih plemena. Čitajte Dnevnik Vuka Frankopana Filipa Grabovca.


Pa u nama sigurno prevladava više krvi i više gena od takozvanih ilirskih plemena, ali jezik kojim govorimo je hrvatski, običaji su hrvatski, kultura je hrvatska, pismo je doduše latinsko a vjera romanska. Ja bih slikovito rekao da je od 5000 Ilira i 2000 Hrvata nastalo 7000 Hrvata.


Hrvati su sa ovih prostora, lutanje bile rase po svitu nije indikator drukčijeg porikla. Budalaštine o Perziji i slično...

Grabovac još u 4. stoljeću (koristeći arkive KC) pominje Hrvate kao izrazito dobre ratnike koji vojevaše po Dalmaciji. Dolazak Slavena nije bio nikakav povijesni prvenac, to su povratnici u krajeve u kojima živimo od davnina. Ni Srbi koji su došli s nepoznatim knezom nisu prvi Srbi na ovim prostorima.

Od svita koji nije išo nigdi već je prihvatio rimsku vlast, najprije se razgorio plamen kršćanske vire... Od onih koji su otišli sve do Baltika i Volge još dugo biše pogani.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 13 srp 2022, 20:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58886
Lokacija: DAZP HQ
ako postoji rupa od 300 godina zašto se inzistira na teoriji doseljavanja Slavena? još kad se zna da se o ilirskim jezicima praktički ne zna ništa, ne postoji nikakav zapis, onda se može činiti da je to neka nametnuta teorija.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 14 srp 2022, 00:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2019, 20:21
Postovi: 840
Iliri su bili Centum narod, najnovije istraživanje ostataka Ilira iz Like (ne mogu vjerovati da forumaši ovdje nisu upoznati s time) dokazuje da su bliski sa sjevernom Italijom, nikakve veze s nama, i pobilo je sve nebuloze Šarića i sličnih.
Osvojeni su od strane rimljana, s tim da kao i obično ona plemena koja su se više odupirala su bila potpuno istrebljena (uobičajeno za rimljane) a preživjeli su uglavnom bili rimski saveznici, koji su kasnije romanizirani, te se pomiješali sa kolonistima iz ostalih djelova rimske države, rimljani su naseljavali legionare iz svih djelova carstva te im davali zemlju, cilj je bio napraviti etnički miks naroda kako ne bi došlo do homogenizacije na etničkoj bazi, što su i uspjeli. Stvorili su rimljane koji su govorili latinski jezik, imali rimska imena i baštinili rimsku kulturu, etnički daljnim podrijetlom miks ilirskih plemena koji su bili saveznici Rima i doseljenika.
Iliricum je za vrijeme dolaska Hrvata iz Bijele Hrvatske bio potpuno depopuliziran što se tiče unutrašnjosti, Rimljani (nikakvi Iliri jer ih tada nema) su se povukli na obalu gdje su bili dio bizantske teme Dalmacije.
Mi smo u potpunosti Slaveni iz Bijele Hrvatske, nikakve veze sa "Ilirima".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 14 srp 2022, 08:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
dudu je napisao/la:
ako postoji rupa od 300 godina zašto se inzistira na teoriji doseljavanja Slavena? još kad se zna da se o ilirskim jezicima praktički ne zna ništa, ne postoji nikakav zapis, onda se može činiti da je to neka nametnuta teorija.


Zapadnim narodima očito ne odgovara povijest po kojoj potiču s istoka Europe.

Na nadgrobnom spomeniku pominje se Ilir, pokojni Pajo...
Paio Totivs.
slika

Tu je i ilirsko sječivo, sika... Vođa velikog ilirskog ustanka iz prvog stoljeća zvao se Bato. Ilirska vladarka Teuta ili Teta...

Naši su stari uvik znali i divanili o sebi kao o lirima. Ponajviše su jezik svoj tako nazivali. Bunijevci što sa krša dinarskog dojdoše pod kule Subotičke, zaiskaše jezik dalmatinski od mađarskih vlasti u službenu upotribu da se metne. A sebe su nazivali Dalmatima.

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Iliri_( ... 4%91arskoj)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: KRALJ DMITAR ZVONIMIR IZ 11. STOLJEĆA - Demetrius Suinimir, Suonimir, Suonemerius, Zolomer, Zuon
PostPostano: 14 srp 2022, 12:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Mali addendum glede jezika dalmatinskog..

Citat:
Prvi hrvatski rječnik, prikupljanje leksika

Faust Vrančić u svojem prvom izdanju hrvatskog rječnika koristi pridjev Dalmaticae, dok u drugom i proširenom sedmo jezičnom izdanju koje je priredio Petar Loderecker tadašnji češki benediktinac uz odobrenje Vrančića riječi poput „Dalmata, Dalmatia, Dalmatice“ se doslovno prevode kao „Hrvat, Hrvatska zemlja, Hrvatski“. Ovime se zapravo potvrdilo kako se izdanje Faustovog rječnika može smatrati kao prvi hrvatski rječnik.

https://www.arz.hr/prvi-hrvatski-rjecnik/


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 110 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 116 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO