HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 tra 2024, 09:29.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2402 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 20 ruj 2022, 16:52 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Passenger je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:

Pavo ti je vec pisao o Botama. Nemaju veze s francuzima. Staro prezime im je najvjerovatnije Grubisic, a novo im je vjerovatno nadimak iz talijanske rijeci za bacvu. To potvrdjuje i postojanje prezimena Botic


Krivo. Ljubuški i čapljinski Bote su "francuzi." Čak štoviše, francuski vojnik Boto koji je napravio svog prvog potomka u Ljubuškom bio je šizofreničan, što je i danas vrlo česta pojava kod mnogih Bota.



Kada je to francuska noga kročila tamo?

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 20 ruj 2022, 16:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 kol 2021, 15:49
Postovi: 631
gang_moslavina je napisao/la:
Imaju li Damjanovići u Slavoniji veze s Damjanovićima iz Livna ili...?


Damjanović je prezime nastalo iz imena Damjan. Takva prezimena su npr. Antić, Ivanić, Petrović, Stipanović, Jakovljević, Jurić, Jozić itd. Kod tih prezimena je karakteristično da su nastajala u različitim hrvatskim krajevima neovisno jedno od drugog i bez rodbinske povezanosti. Primjer Antić, imaš ih u Ljubuškom imaš ih u Šibeniku a nisu rodbina. Primjer Ivanić, imaš ih u Krapini imaš ih u Goraždu a nisu rodbina. I tako dalje bih mogao nabrajati za ostala prezimena. Za Damjanoviće znam da ih ima i u Livnu i u Đakovu. Mogli su nastat neovisno jedni od drugih, ali moguće je i da imaju veze jedni s drugima. Ipak, smatram da je vjerojatnije da nemaju veze jedni s drugima jer u vremenu hercegovačke migracije u Slavoniju, livanjski kraj je bio bogat i nije baš napuštao svoja ognjišta kao mladi hercegovci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 20 ruj 2022, 17:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 kol 2021, 15:49
Postovi: 631
Amiđa je napisao/la:
Passenger je napisao/la:

Krivo. Ljubuški i čapljinski Bote su "francuzi." Čak štoviše, francuski vojnik Boto koji je napravio svog prvog potomka u Ljubuškom bio je šizofreničan, što je i danas vrlo česta pojava kod mnogih Bota.



Kada je to francuska noga kročila tamo?


Od 1809. do 1813.godine, u vrime Napoleona naravno. Oteo je Austro-Ugarskoj Istru i Hrvatsku južno od Save. Osvojena područja nazvao je "Ilirija." Vladao je samo četiri godine našim područjima, i zanimljivo je da ga povijest ne pamti kao nasilnog okupatora. U narodu se često govorilo kako je "više napravija Vrancuz za četiri godine nego Turčin za 500 godina." Između Ljubuškog i Vrgorca je napravio cestu koja se i dan danas zove "Francuska cesta." U selu Veliki Prolog postoji spomen ploča o izgradnji ceste. U selu Crveni Grm ispod francuske ceste ima restoran koji se zove Napoleon. Tamo te vodim na ručak kad dođeš u Ljubuški.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 20 ruj 2022, 17:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Passenger je napisao/la:
Amiđa je napisao/la:


Kada je to francuska noga kročila tamo?


Od 1809. do 1813.godine, u vrime Napoleona naravno. Oteo je Austro-Ugarskoj Istru i Hrvatsku južno od Save. Osvojena područja nazvao je "Ilirija." Vladao je samo četiri godine našim područjima, i zanimljivo je da ga povijest ne pamti kao nasilnog okupatora. U narodu se često govorilo kako je "više napravija Vrancuz za četiri godine nego Turčin za 500 godina." Između Ljubuškog i Vrgorca je napravio cestu koja se i dan danas zove "Francuska cesta." U selu Veliki Prolog postoji spomen ploča o izgradnji ceste. U selu Crveni Grm ispod francuske ceste ima restoran koji se zove Napoleon. Tamo te vodim na ručak kad dođeš u Ljubuški.


Mislim da je izgubio apetit na duže vrijeme.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 20 ruj 2022, 17:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 kol 2021, 15:49
Postovi: 631
DrMag je napisao/la:
gang_moslavina je napisao/la:
Imaju li Damjanovići u Slavoniji veze s Damjanovićima iz Livna ili...?


Sva hrvatska i srpska prezimena u Slavoniji imaj veze sa BiH, pa tako i to prezime.


Srpska prezimena u Slavoniji su "cincarska" prezimena, nemaju dakle veze sa BiH. Prve Srbe koji su se doseljavali u Slavoniju i Bosnu pod pritiskom Turaka, Hrvati su nazivali cincarima. Cincari su dolazili u Bosnu i Slavoniju kao nadničari i važili su za dobre radnike. Na sličan način danas Bosanci dolaze u Hercegovinu kako bi radili za dnevnicu, samo je upitno da li su dobri radnici :) Zadnjih sto godina je moguće da su se pojedine srpske obitelji iz Bosne preselile u Slavoniju, ali glavnina srpskih prezimena u Slavoniji je cincarska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 20 ruj 2022, 17:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 kol 2021, 15:49
Postovi: 631
BBC je napisao/la:
Passenger je napisao/la:

Od 1809. do 1813.godine, u vrime Napoleona naravno. Oteo je Austro-Ugarskoj Istru i Hrvatsku južno od Save. Osvojena područja nazvao je "Ilirija." Vladao je samo četiri godine našim područjima, i zanimljivo je da ga povijest ne pamti kao nasilnog okupatora. U narodu se često govorilo kako je "više napravija Vrancuz za četiri godine nego Turčin za 500 godina." Između Ljubuškog i Vrgorca je napravio cestu koja se i dan danas zove "Francuska cesta." U selu Veliki Prolog postoji spomen ploča o izgradnji ceste. U selu Crveni Grm ispod francuske ceste ima restoran koji se zove Napoleon. Tamo te vodim na ručak kad dođeš u Ljubuški.


Mislim da je izgubio apetit na duže vrijeme.


E onda jebo Bosanca koji se kune u Turčina


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 20 ruj 2022, 17:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 kol 2021, 15:49
Postovi: 631
gang_moslavina je napisao/la:
Istraživajući prezime Čaklović otkrio sam da postoje dva sela pored Tuzle: Čaklovići Donji i Čaklovići Gornji

Do 1955. Donji su se zvali "Čaklovići Muslimanski" a Gornji "Čaklovići Srpski"

... :bored


A prije nego su se zvali Čaklovići Muslimanski i Čaklovići Srpski zvali su se samo Čaklovići i bili jedno selo, ali su onda Srbi etnički očistili dio sela i prozvali ga Čaklovići Srpski.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 20 ruj 2022, 17:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 kol 2021, 15:49
Postovi: 631
gang_moslavina je napisao/la:
DrMag je napisao/la:


Treba vidjeti kako se područje tih sela zvalo prije 1699.god. Toponimi su uglavnom ostali isti, stanovništvo se promijenilo, jedni odselili, drugi naselili.


Sve Čakloviće za koje znam su Hrvati Katolici. Volio bi kad bi mogao provjeriti prezimena u tim selima da vidim je li bilo Srba i Muslimana Čaklovića, i ima li Čaklovića i dalje u Tuzlanskom kraju uopće. Ako ne vjerovatno se dogodilo iseljenje u Slavoniju, tamo su danas.


U Tuzli je dosta naroda prelaskom na islam u srednjem vijeku ostavilo svoje hrvatsko prezime. Za jablanička prezimena znam pouzdano koji su rodovi prešli na islam svojevoljno a koji pod prisilom. Za tuzlanska ne znam točno, ali je najvjerojatnija pretpostavka da su Čaklovići Hrvati prelaskom na islam zadržali prezime.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 20 ruj 2022, 17:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 kol 2021, 15:49
Postovi: 631
Rondo je napisao/la:
Amiđa je napisao/la:


Najvjerovatnije iz crne gore, kao i većina hrvata iz jugoistočne hercegovine.

Prema mojim nekim saznanjima, Raiči imaju predanje po kome potiču iz Rijeke Crnojevića (crna gora) , da su se nazivali Lugonjići i slavili Lučindan.


Ja osobno mislim da Raiči iz Drežnice nemaju veze sa Crnom Gorom, jer ne mogu naći poveznicu sa Raičima iz Stoca i Čapljine. Još jedna sumnja je ta da ovi Raiči slave sv. Iliju odnosno Ilindan.


Ja isto mislim da Raiči iz južne Hercegovine i Raiči iz sjeverne Hercegovine su dva različita roda.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 20 ruj 2022, 17:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 kol 2021, 15:49
Postovi: 631
Mystic C je napisao/la:
Znači ima i Hrvata Lazića. Zanimljivo.



Naravno da ima. Prezime Lazić je nastalo iz imena Lazo koje se nekada često davalo hrvatskoj djeci, ali ga se danas izbjegava jer ga se smatra srpskim. Original imena Lazo je Lazar. Ime je židovsko, ali je kao i mnoga druga židovska imena ušlo među kršćane. Često puta mi bude žao što se mi Hrvati lako odričemo svog slavenskog dijela povijesti, dok susjedi Srbi svojataju i ono što je njihovo i što nije. Tako su danas među hrvatskom djecom gotovo izumrla staroslavenska imena Milan, Dragan, Slobodan, Ognjen, Gvozden itd. Svi Hrvati s tim imenima uglavnom su stariji od 66.godišta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 11 lis 2022, 19:44 
Offline

Pridružen/a: 19 tra 2011, 00:42
Postovi: 151
Lokacija: Mostar
Passenger je napisao/la:
gang_moslavina je napisao/la:

Sve Čakloviće za koje znam su Hrvati Katolici. Volio bi kad bi mogao provjeriti prezimena u tim selima da vidim je li bilo Srba i Muslimana Čaklovića, i ima li Čaklovića i dalje u Tuzlanskom kraju uopće. Ako ne vjerovatno se dogodilo iseljenje u Slavoniju, tamo su danas.


U Tuzli je dosta naroda prelaskom na islam u srednjem vijeku ostavilo svoje hrvatsko prezime. Za jablanička prezimena znam pouzdano koji su rodovi prešli na islam svojevoljno a koji pod prisilom. Za tuzlanska ne znam točno, ali je najvjerojatnija pretpostavka da su Čaklovići Hrvati prelaskom na islam zadržali prezime.

Jablanica kraj Mostara? Ako imaš, možeš li podijeliti podatke.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 12 lis 2022, 07:16 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5187
Passenger je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:

Pavo ti je vec pisao o Botama. Nemaju veze s francuzima. Staro prezime im je najvjerovatnije Grubisic, a novo im je vjerovatno nadimak iz talijanske rijeci za bacvu. To potvrdjuje i postojanje prezimena Botic


Krivo. Ljubuški i čapljinski Bote su "francuzi." Čak štoviše, francuski vojnik Boto koji je napravio svog prvog potomka u Ljubuškom bio je šizofreničan, što je i danas vrlo česta pojava kod mnogih Bota.


Ipak vise vjerujem Pavi nego tebi

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 12 lis 2022, 09:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 lip 2022, 08:16
Postovi: 2852
Passenger je napisao/la:

Naravno da ima. Prezime Lazić je nastalo iz imena Lazo koje se nekada često davalo hrvatskoj djeci, ali ga se danas izbjegava jer ga se smatra srpskim. Original imena Lazo je Lazar. Ime je židovsko, ali je kao i mnoga druga židovska imena ušlo među kršćane. Često puta mi bude žao što se mi Hrvati lako odričemo svog slavenskog dijela povijesti, dok susjedi Srbi svojataju i ono što je njihovo i što nije. Tako su danas među hrvatskom djecom gotovo izumrla staroslavenska imena Milan, Dragan, Slobodan, Ognjen, Gvozden itd. Svi Hrvati s tim imenima uglavnom su stariji od 66.godišta.


Ime Slobodan nije staroslovensko, haha, nego novokomponovano. Prvi ga je poneo Slobodan Jovanović https://www.google.com/search?gs_ssp=eJ ... e&ie=UTF-8
(sestri su dali ime Pravda).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 12 lis 2022, 09:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Nešto o prezimenu Bošatlić.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 14 lis 2022, 10:04 
Offline

Pridružen/a: 14 lis 2022, 09:55
Postovi: 1
Pozdrav, zanima me podrijetlo prezimena Rebac (Capljina).

Naime, pustio sam se u dublje istrazivanje i dobio dva potpuno suprotna odgovora is raznih materijala.

Jedno je da su Repci iz okolice Trebizata podrijetlom od Danicica, grana Uskoka Danicica koji su zbog Turaka promjenili prezime (Sto mi nekako obiteljsko predanje isto govori).

Drugo je da su Repci podrijetlom od plemena Vlaicevica, vlaha koji su dosli iz Crne Gore, sto potvrdjuju i neke zupne knjige.

Netko mozda zna nesto vise o ovome?

Hvala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 08 stu 2022, 12:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Zanimljiva prezimena ovij naših Hrvata iz Vojvodine. Iako su svi porijeklom iz Hercegovine i Dalmacije, vidi se da su otišli prije masovne standardizacije prezimena sredinom 18 stoljeća, te da su se prezimena kod njih razvila na posve drukčiji način (uostalom kao i u Srba u Vojvodini).

ČLANOVI PREDSJEDNIŠTVA MANDAT 2021. – 2025.

Tomislav Žigmanov – predsjednik DSHV-a

Goran Kaurić - zamjenik predsjednika DSHV-a

Mladen Petreš - tajnik DSHV-a

Dopredsjednici

Subotica – Mirko Ostrogonac;

Sombor – Zoran Čota;

Južno podunavlje – Renata Kuruc;

Srijem – Ankica Jukić Mandić.



Članovi predsjedništva

Mirko Ostrogonac - Žednik

Goran Kaurić - Zrenjanin

Željko Pakledinac - Vajska

Krunoslav Đaković - Srijemska Mitrovica

Snežana Periškić - Monoštor

Marin Piuković - Subotica

Renata Kuruc - Sonta

Goran Krnčević - Novi Sad

Marica Stantić - Đurđin

Mladen Petreš - Tavankut

Grgo Horvacki - Subotica

Slavko Benčik - Tavankut

Zoran Čota - Sombor

Vladislav Horvacki - Subotica

Ankica Jukić Mandić - Novi Sad

Dario Španović - Srijemska Mitrovica

Članovi Vijeća DSHV-a mandat 2021. – 2025.

Ivan Tumbas – Aleksandrovo

Antun Beneš – Bajmok

Josip Šarčević – Bikovo

Slaven Dulić – Subotica

Predrag Bedeković – Mirgeš

Vinko Stantić – Mala Bosna

Tomislav Stipić - Đurđin

Nataša Stipančević – Subotica

Grgo Kujundžić – Palić

Marijana Čović – Subotica

Blaško Stantić – Subotica

Marinko Jadrijević – Subotica

Tome Vojnić Mijatov – Tavankut

Irena Vojnić Hajduk – Žednik

Josip Laslo – Sombor

Zdenka Osterman – Sombor

Savo Tadić - Stanišić

Petar Pifat – Petrovaradin

Damir Pismestrović - Srijemska Mitrovica

Zlatko Načev - Srijemska Mitrovica

Ivan Majić - Odžaci

Aleksandar Lakatuš - Zrenjanin

Nikola Pavlić - Starčevo

Danka Stoajnov - Pančevo

Vladimir Stajić - Vršac

Dragan Dražić - Bački Petrovac

Maja Barbenik - Stara Bingula

Ivan Alerić - Pančevo

Janja Borovac - Sombor

Mato Groznica - Novi Sad

Andrea Matin - Monoštor

Anica Kopilović - Mala Bosna

Tome Kopilović - Subotica

Antun Lulić - Subotica

Željko Pančić - Subotica

Ninoslav Radak - Subotica

Petar Stantić - Donji Tavankut

Igor Terzić - Monoštor

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 08 stu 2022, 13:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2010, 13:26
Postovi: 6862
Lokacija: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Volio bih da se prezivam Kuruc.

_________________
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Glas za HDZ jeste glas za Voju Stanimirovića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 08 stu 2022, 13:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
kiler je napisao/la:
Volio bih da se prezivam Kuruc.

Nije problem, zvaćemo te mi na forumu Kuruce. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 08 stu 2022, 21:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4775
zarare je napisao/la:
Pozdrav, zanima me podrijetlo prezimena Rebac (Capljina).

Naime, pustio sam se u dublje istrazivanje i dobio dva potpuno suprotna odgovora is raznih materijala.

Jedno je da su Repci iz okolice Trebizata podrijetlom od Danicica, grana Uskoka Danicica koji su zbog Turaka promjenili prezime (Sto mi nekako obiteljsko predanje isto govori).

Drugo je da su Repci podrijetlom od plemena Vlaicevica, vlaha koji su dosli iz Crne Gore, sto potvrdjuju i neke zupne knjige.

Netko mozda zna nesto vise o ovome?

Hvala.


Rič "rebac" je kraće od "varebac", na standardnomen hrvatskon "vrabac". E sad pogledaj di kažedu "varebac".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 08 stu 2022, 21:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4775
Ministry of Sound je napisao/la:
Zanimljiva prezimena ovij naših Hrvata iz Vojvodine. Iako su svi porijeklom iz Hercegovine i Dalmacije, vidi se da su otišli prije masovne standardizacije prezimena sredinom 18 stoljeća, te da su se prezimena kod njih razvila na posve drukčiji način (uostalom kao i u Srba u Vojvodini).


Za dio njih. Dil ima ista prizimena ka i u Dalmaciji. Ona toponimska su nastala kad su jednin dilon priselili na siver Panonske nizine, pa se posli vratili na siver Bačke i zovedu se po gradovima Budimu (Budinčević), Ostrogonu (Ostrogonac)... Tu su i kroatizirani Nimci, Slovaci i Mađari, dil kojih je zadrža nimački, mađarski ili slovački izvornik, dil je fonetizira je svoje prizime a dil ga je privea na hrvatski. Tu su i oni koji su imali hrvatsko prizime pa ga ponimčili i pomađarili i zadržali taj oblik.
Dilu Hrvata tvorba prizimena nastala je možda kasnije od nadimka ogranka obiteji koji je nasta od hungarizama. Ili od hrvatskih riči, s timen da je obitejski prizivak posta samostalno prizime koje nije postojalo u prapostojbini. Tu vaja pazit na razliku kod Bunjevaca, koji su do polovice 19. stolića nazivali se Dalmatinciman a jezik u crkvenin maticaman bia je nazivan "dalmatinski", i od Šokaca, koji su imali drugi put i načine formiranja prizimena od Bunjevaca/Dalmatinaca. Tu su još i starinačke obiteji Hrvata o kojima se malo zna, a koji su ondi i od pri doseobe Bunjevaca i Šokaca. Malu skupinu pridstavjadu Hrvati u Banatu. Oni su doseljenici, iz Turopolja, Gorskog kotara i Like. Tu su i oni malobrojni u Banatu iz vrimena kolonizacije posli 1945. godine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 12 pro 2022, 20:02 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2022, 19:45
Postovi: 1
Poštovanje,

imate li ikakvih podataka o prezimenima

* Berić (Golinjevo, Livno)
* Pavlinović (Miši, Livno)
* Ćurković (Stipanići, Tomislavgrad)
* Jurič (Eminovo Selo, Tomislavgrad)

Jesu li starosjedioci ili nekada doselili iz Dalmacije?

Hvala i svako dobro!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 22 pro 2022, 10:46 
Offline

Pridružen/a: 22 pro 2022, 10:38
Postovi: 1
Porijeklo prezimena Aljić?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 08 sij 2023, 10:56 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2023, 10:48
Postovi: 1
Poštovani, možete li reći nešto o prezimenu Ćurić i Jazvić iz okolice Dervente? Otac mi je Ćurić, mada mi je stric uzeo prezime Jazvić? Sa štovanjem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 23 sij 2023, 17:35 
Offline

Pridružen/a: 23 sij 2023, 00:45
Postovi: 5
Molim za pomoc - da li netko zna za liniju Stjepana Jakovljevica Kodžobaša ljubuskog kotara, rodom iz okolice Sirokog Brijega pretpostavljam 1845-1850 - potomci su mu Petar Jakovljevic Ljubusak (1876) i sin pukovnik Stjepan Jakovljevic - branitelj Visegrada 1941 i upravitelj 5,6, i 7. Oruznicke Pukovnije od 1942-1944 , Jozefina Jakovljevic (1880), Stojan Jakovljevic (oko 1882?), i Marko Jakovljevic otac Ilije Jakovljevica knjizevnika. Neznam da i ih ima jos...

Pretpostavljam da su iz linije Jakovljevica iz Rakitnog, ali mogu biti i od Jakovljevica-Kopilasa i od Dreznice (Jurici po didu nazvani Jakovljevici).
Da li netko zna ista o Stjepanu Jakovljevicu Kodžobaši? Nemam nikakvog zapisa.

Hvala!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 23 sij 2023, 17:44 
Offline

Pridružen/a: 23 sij 2023, 00:45
Postovi: 5
Sokolić je napisao/la:
Raić, Rajić, Raič.
Prizime Rajić i Raič imaš u Cisti Provo i Cisti Velikoj.



Ima iz 1741 popis sa dve obitelji Rajić kod Livna i Mostara sa 31 clanom. U popisu 1768god ih ima jos 30 u Bijeloj.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2402 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: mrnjav i 20 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO