Tako je dnevni list Danas, pozivajući se na dobro obaviještene izvore, kao lokacije naveo Dalj, te Kostolac i Mladenovo u Bačkoj. Sve se tri navodne lokacije nalaze u blizini Dunava kao prirodne granice između Srbije i Hrvatske. ... Gradnja nuklearne elektrane u Srbiji, odnosno Vojvodini, bila je aktualna krajem osamdesetih godina prošlog stoljeća. Tada je Vojvodina, kao i Slovenija i Hrvatska, bila zainteresirana za gradnju velikoga nuklearnog energetskoga kapaciteta. Određena je i opet aktualna lokacija kod Mladenova. Raspisan je i natječaj, dokumentaciju su otkupile tvrtke iz SAD-a, Kanade, Njemačke, Francuske i Italije, ali je poslije poništen i uveden je moratorij. ... Goran Granić, ...najrealnijim procjenjuje projekt sa Slovenijom na lokaciji NE Krško, zatim s Mađarskom na njihovoj lokaciji na Dunavu, dok je na trećemu mjestu projekt sa Srbijom.... naglašava da Hrvatska u tako veliki posao može ući samo sa susjedima.
Nekadašnja Jugoslavija je još 1954. imala nuklearni program, a Josip Broz Tito se sa Vilijem Brantom na Brionima 1971. dogovorio o izgradnji nuklearnih centrala u Jugoslaviji. Dve godine docnije započela je izgradnja nuklearne elektrane „Krško“ u Sloveniji.
Prema planu obelodanjenom 1986, četiri nuklearke trebalo je izgraditi do kraja 20. veka, a do 2025. godine SFRJ je trebalo da dobije 23 atomske centrale, od kojih četiri u Dalju, zatim Viru, kod Kostolca, a lokacije su bile i Mladenovo i Bačka Palanka…
Citat:
Doslovno tog dana kada će se dogoditi havarija u Černobilju, Jugoslavija je brujala o izgradnji svojih nuklearnih elektrana.
Na dan 26. aprila 1986. zvanično je produžen rok međunarodnog konkursa za nove elektrane....za dva meseca...ranije usvojenim planovima da se preliminarni izbor obavi do kraja novembra ove, a konačni do kraja marta naredne godine.“
Do zadatog roka, 25. aprila 1986, ponude je dalo 13 domaćih i 11 inostranih firmi, pre svega na osnovu uslova za gradnju nuklearne elektrane „Prevlaka“ kod Siska, čiji je početak gradnje planiran za prve mesece 1988. godine.
Oprezna izjava ministra Polančeca iz veljače ove godine kako je “možda došlo vrijeme da eventualna gradnja nuklearne elektrane u Hrvatskoj ne bude bauk”, te nešto konkretnija premijera Sanadera iz lipnja kako Hrvatska mora “ukloniti tabu” o nuklearnim elektranama, očito nisu bili samo probni baloni za ispitivanje pulsa javnosti o toj osjetljivoj temi, već i znak da hrvatska Vlada, u eri globalne energetske krize, o nuklearki ozbiljno razmišlja.
Povežite pojave afričke svinjske kuge i trihineloze s planiranin lokacijaman.
Citat:
Najviše su se, dakako, uzbudili oni koje se moguća gradnja nuklearke na Dunavu najviše i tiče - stanovnici istočne Slavonije čija je osnovna djelatnost poljoprivreda.
Svi razvojni planovi tog dijela Hrvatske, što je i logično s obzirom na iznimno plodnu zemlju, temelje se na poljodjelstvu. Strah od moguće reprize Černobila i dugoročne kontaminacije tla...
Solarni paneli lani su proizveli 11 posto električne energije u Europskoj uniji, dok su termoelektrane na ugljen proizvele deset posto, pokazuju podaci klimatske organizacije Ember. Udio fosilnog plina pao je petu godinu zaredom i trenutno čini 16 posto elektroenergetske mješavine u bloku.
Isporuka električne energije iz NE Krško (50 posto) za sustav Hrvatske ostvarena u prvom kvartalu ove godine iznosila je 757 GWh i manja je za 5 GWh u odnosu na isti kvartal prošle godine. U strukturi raspoložive energije to iznosi 15,4 % u prvom kvartalu ove godine, čime drže četvrto mjesto.
Citat:
Hidroelektrane međutim i dalje drže prvo mjesto u strukturi raspoložive energije u prvom kvartalu ove godine s udjelom od 33,6 % OIE poslije hidroelektrana drže drugo mjesto u strukturi raspoložive energije, s 25,7 %
NE Krško proizvodi manje od HE i od OIE S tim da je sezona bila relativno sušna, inače bi HE proizvele oko 50 % potrošnje RH
Kao drugo, 94% potreba za el. energijom smo sami proizveli a samo 6% uvezli. I to zbog losih hidroloskih uvjeta u prva dva mjeseca tog kvartala.
Trece, oduvijek je tako. NE Krsko podmiruje 15% nasih potreba za strujom. Najveca snaga NE je u tome da daje konstantni output. Ne ovisi o kisi, vjetru i suncu. To je jako bitno za stabilizaciju sustava. Ne mozes imati sve u OIE, moras imati stabilne izvore energije. U protivnom ces uvoziti prije ili kasnije.
I zadnje, raduje porast potrosnje energije od 5 %, prvenstveno zbog jace gospodarske aktivnosti. To je dobra stvar.
_________________ SIPA pokušala privesti Dodika u Istočnom Sarajevu, MUP RS-a se usprotivio ----> 364 komentara na klix.ba
U malom bh. mjestu iscrtana ogromna šahovnica ----> 372 komentara na klix.ba
Ne možeš započinjati nove teme. Ne možeš odgovarati na postove. Ne možeš uređivati svoje postove. Ne možeš izbrisati svoje postove. Ne možeš postati privitke.