HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 14 kol 2024, 06:31.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 583 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 20, 21, 22, 23, 24
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 08 kol 2024, 09:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36600
Lokacija: Gl. grad regije
horus je napisao/la:
Nakon valjda 15 godina sam napravio veću turneju po protektoratu.
Ruta: Livno, Kupres, bugojno, novi travnik, Nova Bila, Vitez, zenica, kakanj, Žepče, maglaj, doboj, gradiška...

Za mujadinske nastambe poput bugojna, zenice, kaknja i sl mogu samo reći da je to žešći odron. Jedino što kod njih cvata je gradnja munara i bijeda.

Čak je moja žena, koja nema nikakvog znanja o etničkim podjelama u protektoratu uspjela sa više od 90% uspjeha pogoditi koje je mjesto naše a koje od muja, nakon što je samo vidila Livno i Bugojno kao ilustrativne primjerke.



Fojnica je fantastičan primjer. Kad se ulazi lijevo iz Kiseljaka je naše naselje, usporedite fa s ostatkom grada.

No, ne bih se složio da je baš katastrofa, puno bolje to sve izgleda nego prije 30 g. Ipak zapadnije.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 08 kol 2024, 13:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:12
Postovi: 2708
Junuz Djipalo je napisao/la:
horus je napisao/la:
Nakon valjda 15 godina sam napravio veću turneju po protektoratu.
Ruta: Livno, Kupres, bugojno, novi travnik, Nova Bila, Vitez, zenica, kakanj, Žepče, maglaj, doboj, gradiška...

Za mujadinske nastambe poput bugojna, zenice, kaknja i sl mogu samo reći da je to žešći odron. Jedino što kod njih cvata je gradnja munara i bijeda.

Čak je moja žena, koja nema nikakvog znanja o etničkim podjelama u protektoratu uspjela sa više od 90% uspjeha pogoditi koje je mjesto naše a koje od muja, nakon što je samo vidila Livno i Bugojno kao ilustrativne primjerke.



Fojnica je fantastičan primjer. Kad se ulazi lijevo iz Kiseljaka je naše naselje, usporedite fa s ostatkom grada.

No, ne bih se složio da je baš katastrofa, puno bolje to sve izgleda nego prije 30 g. Ipak zapadnije.


Nismo bili u Fojnici, tako da ne mogu komentirati. Ali na pr bugojno, pa to je depresivna zapuštena rupetina... :rigam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 09 kol 2024, 02:51 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 16:06
Postovi: 2888
Stigao sam u Galway, četvrti od četiri veća grada u Republici Irskoj. Autobus od Dublina do Corka koštao je 14 eura, a iz nekog razloga za manju razdaljinu od Corka do Limericka te od Limericka do Galwaya po 19. Na internetu piše da je od Galwaya do Dublina 15.

Nitko ne prodaje karte, moraš ili kupiti online ili u samom autobusu platiti vozaču, ali isključivo gotovinom. Iz Galwaya ću se onda vjerojatno vraćati u Dublin pa iz Dublina avionom u iduću državu. Samo ne znam kako kupiti avionsku kartu bez internetskog bankarstva.

Naime, kad mi je u Rimu 4. svibnja ukraden mobitel, na njemu je bilo instalirano bankarstvo. Banka koja je hrvatska i nema poslovnice izvan Hrvatske ugasila je aplikaciju na ukradenom uređaju, ali sada kad je prošla opasnost od korone ne možeš instalirati na novom na daljinu, nego jedino osobno u poslovnici banke. Rekao sam da ću život posvetiti putovanjima, ne ću se vraćati u Hrvatsku kako bih pet minuta svrnuo u poslovnicu i aktivirao aplikaciju. Danas je devet mjeseci otkako sam nadam se zauvijek napustio Dubrovnik, 9.11.-9.8.

Ne znam kako kupiti avionsku kartu na staromodni način, na šalteru aviokompanije ili na samom aerodromu, vjerojatno je to teoretski moguće, ali 99% ljudi kupuje karte online. Ili otvoriti račun u nekoj banci u Irskoj da imam njihovo bankarstvo na mobitelu, neke banke dopuštaju strancima i turistima otvarati račune.

Proveo sam cijeli jedan dan u Limericku, neobično jako puše vjetar, kišovito je i hladno. Za razliku od Dublina i Corka gdje po noći ulice vrve mladeži, ulice Limericka noću su sablasno prazne. Nema noćnoga života. Grad je smješten na rijeci Shannon.

Ima vrijednih znamenitosti, puno velebnih, monumentalnih, raskošnih i glomaznih crkvi. Često su jedna do druge dvije crkve posvećene istom svecu, jedna katolička, druga protestantska. Glavna znamenitost Limericka je grandiozni dvorac kralja Ivana bez Zemlje iz 13. stoljeća, ulaznica 15 eura. U Limericku nema puno raspoloživog smještaja i nema jeftinih opcija za smještaj. Neobično puno Poljaka živi u gradu, te došljaka s Bliskog istoka. Glavna ulica O'Connel Street sa spomenikom O'Connelu. Jedan omanji park, puno manje uređenih zelenih površina nego u Dublinu i Corku.

Još mi preostaje razgledati Galway u koji sam nedavno stigao, možda uzeti organiziranu turu za litice Mohera (Cliffs of Moher), jer ne vozim. Galway je baš smješten na obali mora, Cork je nedaleko od ušća rijeke Lee u more, Limerick blizu ušća rijeke Shannon u more. Ulice Galwaya noći su pune i odzvanja glazba. Od četiri grada jedino u Limericku je po glavnim ulicama tiho noću. Ne znam zašto.

Irska ipak nije najzapadnija zemlja u Europi, Portugal je mrvicu zapadnije. Od Dubrovnika do Galwaya je 2320 km zračne crte, a od Dubrovnika do rta Cabo da Roca nedaleko od Lisabona 2354 km. Portugal je zeru bliže Americi nego Irska.

U Corku je najjeftiniji hostel bio 33 eura, u Galwayu je 55-60, a u Limericku je nemoguće naći podalje od centra ispod 65 eura.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 10 kol 2024, 12:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10185
Lokacija: banana
Evo me od utorka na Kipru. Prva 2 dana su bila cool, prvi hotelska plaza, akkimatizacija, a drugi iznajmljenim autom do Nikozije, podijeljenog grada. 2 sata voznje od hotela. Vozio prvi put lijevom stranom, u auto u kojem je volan lijevo.

Treci dan se probudio skrshen, valjda u avionu pokupio neciji virus. Cisti pakao. Temperatura vani blizu 40 a klimu kad upalis bojis se promaje i da ce ti pogorsati stanje. Djevojka je isla u neke apoteke ali joj nisu dali nista jace jer vele da nije „kiparski doktor“, uprkos tome sto je sve ovo jebena EU i da inace sa BRD doktorskom licencom moze svugdje po EU dobiti sve za sta inace treba recept. Tako da je nazvala nekog svog frenda koji je ovde ocni pa sam dobio kodein i jos ponesta.

Ni to nije pomoglo pa smo jucer u neku privatnu ambulantu u kojoj mi je matorac doktor hohstapler rekao da on misli da imam upalu pluca, pa mi preporucio da me odbace do privatne klinike gdje bih dobio antibiotike u venu i prenocio. Nakon sto mi je djevojka rekla da joj se taj doktor cini hohstapler, a ja u medjuvremenu ustanovio da osiguranje pokriva samo tretmane u drzavnim bolnicama, odlucio sam da odemo do gradske bolnice u Pafosu.

Heh…sta reci, ne sjecam se vise bolnica u Jugi bas, ali ovo mi se doima kao „Afrika“ a ne EU. Valjda razmazen svapskim zdravstvenim sustavom.

Sve zapusteno djeluje, zidovi prljavi, dernjava na sve strane, itd. Ali nakon sat vremena dodje mlada doktorka, veoma ljubazna, zvala me my friend, pregleda me i ustanovi da je tipicni gripa virus. Rentgen snimak je dodatno potvrdio da nemam upalu pluca.

Od 10. godine mislim da vise nisam dobio injekciju u guzicu, djevojka se stalno smijala i veli da se to kod nas ne radi vise desetljecima. Voltaren u guzici i inhalacija neka me malo digose tako da sam mogao spavati. Ali i danasnji dan je pakao - lezim u sobi liksuznog hotela, prevrcem se i mucim i spavam na rate. Pun kuraz para das za ovakav odmor i onda ovo. Al hajd, tako je kako je, nadam se da cu sutra barem biti iole - a ovaj dan sam prekrizio.


Sto se Nikozije tice, grada velicine Mostara, fakat pravo crazy. Budite sretni sto imate Dayton, najozbiljnije. Setamo se gradom na grckoj strani kad odjednom kao iz nikud i sred pjesacke zone GRANICA! Moze se preci s pasosom ili licnom kartom bez ilakvih problema. I na jednoj i na drugoj strani nadrkani, nezainteresovani granicari.

Na turskoj strani, vise stari grad, mnostvo dzamija koje su bile mletacke katedrale. Nskon Vizantije su vladali Mlecani, pa Osmanlije, i onda Britanci. Svako od njih je ostavio traga. Na turskoj strani mnostvo radnji kao na Bascarsiji, no manje tradicionalno zanatskog tipa, a vise ko pijacanske radnje i tezge za falsifikate. Dobijes zensku tasnicu Lui Vitton za 40 eura. Pojeli smo odlican turski gril fazon, raznjici, köfte, shishkebap, pomfrit za jedno 12 eura.

Inace svako malo setajici se turskom stranom naidjes na zid i plakat na kojem je vojnik koji ti kaze da si dosao do zabranjene zone. A na obadvije strane rusevine iz rata. Mostar je tu mnogo bolje prosao.

Takodjer je impozantan i turski inat plusic na Humu, tj ogromne 2 zastave urezane u brdo s turske strane. Svijetli po noci a vidi se s autoputa na grckoj strani kilometre prije nego sto udjes u grad. Uz natpis da je lijepo biti Turcin.

Et, nisam dobar sad nikako ali nadam se da ce sutra biti bolje.

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 10 kol 2024, 13:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 vel 2020, 17:12
Postovi: 3395
Bravo i lijep provod uz prigodnu sevdalinku



_________________
Je l' moguće da ste zaspali na straži,
zakletva barjaku da više ne važi?
Je l' moguće da ste zavezali oči,
i ne čujete tuđe korake u noći?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 10 kol 2024, 14:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2010, 14:26
Postovi: 7160
Lokacija: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Gdje god ode, kako god okreneš, Haramu se na kraju uvijek nekako mora raditi o guzici... =))

_________________
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Glas za HDZ jeste glas za Voju Stanimirovića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 12 kol 2024, 23:25 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 16:06
Postovi: 2888
Sutra u 6:55 napuštam Irsku i idem u Španjolsku, državu broj 26. Kako nemam aplikaciju bankarstva koja je bila na ukradenom mobitelu, kupio sam kartu na staromodan način, na samom aerodromu na šalteru Ryanaira. Dublin-Madrid 128 eura. S temperature 15-20 u UK-u i Irskoj na temperaturu 30-37 u Španjolskoj, tek ću sada osjetiti ljeto 2024. Idem gdje je toplije i jeftinije.

Danas sam iz Galwaya otišao na turu liticama Mohera. Samo prijevoz 1.5 sat do tamo, boravak tamo 2 sata i prijevoz natrag 1.5 sat. Bajkoviti prizori, tura 55 eura. Posjetom Irskoj mogu biti zadovoljan. Posjetio sam sve veće gradove: Dublin, Cork, Limerick, Galway. Posjetio sam glavnu prirodnu znamenitost: Cliffs of Moher.

U Sjevernoj Irskoj sam bio samo u Belfastu, propustio sam Giants Causeway. U svakoj zemlji ćeš uvijek nešto propustiti. Slijede Španjolska i Portugal.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: Jučer, , 13:41 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 16:06
Postovi: 2888
Stigao sam u glavni grad Španjolske, države broj 26. Ryanair, Dublin-Madrid 129 eura, sinoć kupio kartu na šalteru. U 6:55 krenuo iz Dublina, u 10:40 sletio u Madrid, računajući da je u Irskoj sat manje nego u Španjolskoj. Vratio sam se u istu vremensku zonu u kojoj je i Hrvatska, te u tople krajeve. Dugi rukavi i jakna mi više ne će trebati. Ljeto 2024. do danas nisam osjetio jer sam bio 48 dana u UK-u i 15 u Republici Irskoj.

Prodavač na šalteru me uvjeravao kako će biti moguće prokrijumčariti moj veliki Forclazov backpack na let Ryanaira, a nije bilo moguće. Prijavu i sigurnost sam prošao, ali na gateu pri boardingu ustanovili su da torba prevazilazi dopuštene dimenzije te sam morao na licu mjesta platiti 60 eura, inače bi mi sva odjeća ostala u Dublinu. Ryanair striktno ne dopušta torbu većih dimenzija gore, slagali su me oni na internetu što su pisali da to nitko ni ne gleda.

Taksi do centra, Plaza Mayor, 33 eura, fiksna cijena svih taksija od aerodroma do centra Madrida. Može kartica.

Uočavam kako sam opet u jeftinoj zoni. Ima hostela za 12 eura. Isti onakav kebab kakav je u centru irskog grada Galwaya bio 16.95 eura, u centru Madrida 7.9 eura. Bit će mi sve puno povoljnije nego u Italiji, Francuskoj, a pogotovo UK-u i Irskoj.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 583 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 20, 21, 22, 23, 24

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO