HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 14:19.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2401 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 97  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 21 sij 2012, 20:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Tulkas je napisao/la:
Vidjeh popis koji si postavio za pojedine zupe
Dalmacije.. Smatras li da su mnogi od njih " zavrsili" u srednjoj Bosni?


Bez ikakve sumnje. Ne samo u srednjoj Bosni, već i u sjevernoj i Posavini. Matice su pune takvih primjera. Evo samo jedan izvod iz matica župe Malo Selo(Bugojno) između 1844. i 1883. Ovo su prezimena majki krštenika za koje je upisano da su iz Dalmacije. U Zagradi su navedena precizna mjesta porijekla za one za koje tako piše. Za druge piše samo da su općenito iz Dalmacije.

Citat:
Babić (Sinj), Baić, Bataralo (Svib, Imotski), Bilić (Studenci, Imotski), Blašić,
Bliaić, Bodač, Bodrožić (Svib, Imotski), Bodulica, Bošković, Bošnjak, Bralić
(Klis), Bralj, Brkić, Budić, Budimir, Buljan, Busić, Čelan, Čerina, Češljar,
Čonda, Čondić, Ćavar, Ćekeš, Ćosić, Ćorić (Imotski), Ćubelić, Ćubić, Delić,
Devljin, Džepina, Ezgeta, Franjić, Fuštar, Galešić, Gaži, Golubić, Grabovac,
Grodić, Ivandić, Ivanković, Janjić, Jukić, Jurčević, Jurić (Lokvičić, Imotski),
Jurišić, Kaić, Kapulica, Kekez, Kelja, Klišanin, Kujundžić (Sinj), Lekić
(Ričice, Imotski), Lovrić (Sinj), Lozić, Lučić (Svib, Imotski), Lugat, Ljubas,
Ljubić (Zavalja), Maleš (Sinj), Marendić, Markov, Marnjavac, Marušić,
Matić, Matulj, Matusović, Menenica, Milinović (Lovreć, Imotski), Milošević,
Mišura, Miljak, Molač, Nikolić, Pančić (Ugljane, Sinj), Pastrić, Pavić, Penavić,
Perić, Perković (Svib, Imotski), Pervan, Peša, Petrićević, Petrović,
Plehić, Pleić, Prgomet, Pučić, Pušić (Ričice, Imotski; Muć, Split), Radić,
Radman (Sinj), Radmanin, Raić, Ribica, Ribičić, Romić, Rudić, Sarun,
Soldić, Stanić (Imotski), Strinić, Subašić (Klis), Sučić (Zvizak), Sulić
(Koprivno, Split), Šimić, Šundić, Šurlin, Šušar, Tavra, Turić, Ujević (Poljica,
Imotski), Vidak, Vrgoč, Vrljić, Vujević, Vuković, Zakonović, Zovko
(Imotski) i Zrno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 25 sij 2012, 23:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
popis sam prepiso, sutra navece cu ga proc ako stignem, da vidim ima li gresaka, pa da ispravim kolko se dadnu pronac...zna se desit da se ispusti koja familija, obicno kad ih ima 4-5 istog prezimena pa jedna nestane :)

nebi bilo lose da se za svaki otvori po posebna tema, jer mislim da oni to i zasluzuju...sto drugi glupi tema egzistira bez postova, a ove ce bit sigurno ispisane ko i ova sama...ja jos imam u planu nek statistike napravit za oba...kolko kojeg imena, kolko kojeg prezimena itd...to su mi je nekako fetis...ja sam cilo Pougarje stavio u te grafikone, napravio sam ih priko stotinu

e moj Pavo, da je samo to...od svake koju sam do sad imo, a sve bosanke bile, znao sam im bolje rodoslovno stablo od njih samih :zubati a tek povijest rodnog kraja, uf... :aleale

jos sam pod dojmom toga prepisivanja...a mozda je i Dino bio kad je cito telefonski imenik :zubati nabasas na neko prezime,a odma ti asocijacije rade, a dosta ljudi i poznas, pa uvidis da su tamo bili stoljecima i tek ovim zadnjim ratnim zbivanjima protjerani sa vijekovni ognjista

u nedilju bio u birackom odboru za referendum (ispred najčestitije stranke u Hrvata :smajl032 ) i tako naletise neki Bagarici, a ja se udomacio tamo pa odma vicem, vidi moji zemljaka...oni se smiju, reko odakle ste, vicu iz Jajca...pitaju me odakle sam ja, reko zupa Dobretici, a cojek ce: aaaaaaaa POOOUUGARAAC znaci?? :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 26 sij 2012, 14:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
cakara je napisao/la:
popis sam prepiso, sutra navece cu ga proc ako stignem, da vidim ima li gresaka, pa da ispravim kolko se dadnu pronac...zna se desit da se ispusti koja familija, obicno kad ih ima 4-5 istog prezimena pa jedna nestane :)


:palacgore2

Svaka čast!

Ako želiš što brže i jednostavnije obaviti kontrolu, evo kako sam ja to radio za popis 1743.

Na kraju knjige imaš ukupne brojke za čitavu Bosnu Srebrenu. Trebalo bi biti 7106 glava obitelji. Ako nema toliko, onda si ili nekog ispustio, ili kao što se meni dogodilo, neke župe prepisao dvaput. :zubati

Ako se broj slaže, onda super, jer ne moraš ništa više. Ako se ne slaže, onda pogledaj prvo za svaku župu posebno zbroj. Prva župa(Banja Luka) bi trebala imati 94 osobe. Ako se podudara, sve super i idi dalje. Na ovaj način ćeš izbjeći detaljno pregledanje onih župa koje su u redu. Ako se broj ljudi u župi ne slaže, onda tek gledaj po selima i gledaj kog si ispustio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 29 sij 2012, 01:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
upravo sam tako i radio :D

evo zavrsio, obavio kontrolu i opet 16 familija fali...7-8 sati sam to kontroliro, ako ko ima volje neka nadje i tih 16 :zubati ...samo ja mislim da te brojke nisu pouzdane, bit ce da je Nosic to na prste zbrajo, gresaka kolko god oces :zubati

sta iduce treba prepisat? dok sam vako u formi :zivili


Privitak/ci:
Opaska: oprez!! ;)
1768.xls [984.5 KiB]
Preuzeto 778 put/a.
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 29 sij 2012, 10:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Svaka čast, još jednom! :zivili

Pregledat ću da vidim šta je s brojkama, mada me ne bi čudilo da je Nosić pogriješio. Trebao bi vidjeti kako izgleda prvi prijepis ovih popisa koji je napravio Dominik Mandić. Ono "5 krizmanih, 3 nekrizmanih, sve skupa 9 osoba." Devet, je li? :zubati Povjesničari i lingvisti najčešće nisu to postali jer su rasturali matematiku.

A sad tek kontam da sam je tebe malo zeznuo. Naravno da je meni izgledalo lakše i kraće prepisati popis 1743. Nisam ni razmišljao da je ovaj iz 1768. skoro duplo veći. Nije namjerno. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 29 sij 2012, 10:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
nebi se ince uhvatio ovog posla, nego tio malo oprat obraz stranci, i pokazat da nismo tolko ni losi kolko nas prikazuju :zubati :HercegBosanac

to sam primjetio odma na pocetku, da je krivo zbrajo, pa sam si stavio da mi samo zabraja krizmane i nekrizmane

sad sam ti tio nesto rec, al necu, da se ne uvrijedis :neznam

svaka cast tebi, za ovoliki trud...a ako se osjecas duzan, doces mi za 2-3-5 godina u Pougarje odrzat jedan sipozij na ovu temu :palacgore2

evo par konkretni pitanja vezani za Pougarje

ja sam Cakaric, kaze Dzaja da smo do 1767. bili Brnici, na popisu 1742. ima Brnic prezime, a na ovom 1768. nema Brnic al nema ni Cakaric??

onda prezime Pranjic ima na 1742., na 1768. ga nema, a u Pougarju ga bilo prije rata...ne samo prije rata nego zna se da su tamo od davnina

ja imam dojam da su ujaci to sfusarili, da im sto prije ispane iz saka :zubati

:zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 29 sij 2012, 13:22 
Offline

Pridružen/a: 29 srp 2011, 18:53
Postovi: 122
ima tu dosta podataka koji se ne slazu...

npr. je zapisano da su bila 2 Mate Kovac u maticama, oba rodjena 1735..
ali sad vidim u spisu krizmanih 1741., da je samo jedan Mate krizman.

A sta je s drugim?
Zivi su oba bili, jedan umro 1811. drugi 1814..

Kada zbrojim sve imenom spomenute Kovace s krizme,
krizmanike i kumove, a onda jos poznate iz matica koji bi trebali tada zivjeti-
onda brojke Dragicevica prosto ne pasu...

A mozda tek kasnije doselili...

Ako tko ima interes za svoju zupu,
imam preslike spisa iz 1741. i 1768..

nkovac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 29 sij 2012, 19:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
i taj jedan sto je krizman rano je krizman, sa 6 godina...dileme postoje ko danas kod roditelja ocel dicu poslat sa 6 il 7 u skolu, il na karate upisat sa 8 ili pak sa 10 ;)

Pavu sigurno zanimaju sve, a mene zanima naravno zupa Dobretici :) unaprid fala :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 29 sij 2012, 20:24 
Offline

Pridružen/a: 29 srp 2011, 18:53
Postovi: 122
Dragicevic zapiso da je bio 7 godina.... :-)

Kud da ti posaljem?

Pavi je uvijek sve na raspolaganju... :smajl025


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 29 sij 2012, 21:06 
Offline

Pridružen/a: 29 srp 2011, 18:53
Postovi: 122
I u sadašnjosti nije lako računat:

"​Nešto je veći broj zaručnica nego zaručnika bio iz susjednih dalmatinskih područja, ali svakako ne previše: Baćina (1), Makarska biskupija, bez naziva točnog mjesta (1), Briste (2), Dalmacija, bez pobližeg određenja (1), Desno (1), Dobranje (1), Kokorići (1), Komin (1), Metković (8), Otrić (1), Plina (1), Primorje, bez pobližeg određenja (1), Radgonje (1), Ravča (2), Rogotinac (1), Rujnica (3), Slivno (2), Stilj(ište) (2), Ston (1), Strugovi (2), Vid (5), Vinjani (1), Vrgorac (2), Zavojane (4), Zubci (1), župa Dusina (1), župa Runice (1), župa Strugovi (1). Jedna je mladenka bila iz mjesta Gurlitsch u Austriji, a jedna iz mjesta Skutori u  Albaniji. Ukupno 50+2+6, dakle 57."

:neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 30 sij 2012, 09:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
cakara je napisao/la:
upravo sam tako i radio :D

evo zavrsio, obavio kontrolu i opet 16 familija fali...7-8 sati sam to kontroliro, ako ko ima volje neka nadje i tih 16 :zubati ...samo ja mislim da te brojke nisu pouzdane, bit ce da je Nosic to na prste zbrajo, gresaka kolko god oces :zubati

sta iduce treba prepisat? dok sam vako u formi :zivili


Puno hvala na trudu! Rezultat je veličanstven. :klanjam :klanjam :klanjam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 31 sij 2012, 01:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 sij 2012, 01:32
Postovi: 23
cakara je napisao/la:
ja imam dojam da su ujaci to sfusarili, da im sto prije ispane iz saka :zubati

:zivili



ma nisu sfuserili. uradili kolko mogli, osidili na silu se smijuć s Turcima.

Odavno sam napustio javljanje na svim forumima, ali tvoj i Pavin trud me natira da se registriram. Svaka čast.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 vel 2012, 07:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Evo jedan trolist knjiga iz moje kolekcije.

https://rapidshare.com/files/2619743209 ... astela.pdf
https://rapidshare.com/files/2103718100 ... a_Save.pdf
https://rapidshare.com/files/3909479291 ... e_zupe.pdf

Prve dvije su na ćirilici, a treća na latinici.

Prva knjiga se bavi spomenima humske vlastele, većinom u dubrovačkim izvorima.
Druga pokušava ubicirati naselja iz dvije povelje Stjepana Kosače.
Treća je općenit pregled pred-turske administrativne organizacije u Hercegovini.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 vel 2012, 20:58 
Offline

Pridružen/a: 15 sij 2012, 17:29
Postovi: 3
gospon pavo...prezime knez? odakle,,sta kako zasto :))) hvala


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 vel 2012, 21:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
jozz je napisao/la:
gospon pavo...prezime knez? odakle,,sta kako zasto :))) hvala


Malo više informacije. Iz kojeg mjesta?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 vel 2012, 22:12 
Offline

Pridružen/a: 01 vel 2012, 22:06
Postovi: 2
pozdrav svima!
Čestitam na trudu i zanimljivim informacijama!
Zna li tko- G.Pavo nešto o prezimenu Ivančić iz Grabovice- Buško Blato


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 vel 2012, 22:37 
Offline

Pridružen/a: 29 srp 2011, 18:53
Postovi: 122
J. , jesi to ti.... :-)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 vel 2012, 23:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
nema sta falit :zubati nek smo mi zivi i zdravi :zubati

Pavo, malo sam pogledo krizmanike i njihove kumove koje mi je poslo @nkovac i uvidio da nema nekih prezimena sa toga popisa iz 1742., a kad gledas radjeno mozda u razmaku od par miseci, bunilo me, sto kako to...evo i odgovora

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 vel 2012, 23:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
cakara je napisao/la:
nema sta falit :zubati nek smo mi zivi i zdravi :zubati

Pavo, malo sam pogledo krizmanike i njihove kumove koje mi je poslo @nkovac i uvidio da nema nekih prezimena sa toga popisa iz 1742., a kad gledas radjeno mozda u razmaku od par miseci, bunilo me, sto kako to...evo i odgovora


:palacgore2

I ja sam to primjetio kroz neke druge izvore. Recimo, imaš vizitaciju biskupa župi Duvno 1735. i biskup kaže kako je u Mandinu Selo odsjeo kod nekog Ivića. Ivića ima i danas u selu, ima ih i na popisu 1768., ali ih 1743. nema. Kako je moguće da ih ima 1735. i 1768. a nema 1743.?

Eh, tu imamo stvari kao što navodi ovaj citat koji si stavio. Ljudi se ne popisuju, ljudi su zapisani pod drugim prezimenom, župnik je zaboravio nekog zapisati, itd.

A to nas dovodi do jedne zanimljive stvari. Kao što si sigurno primjetio, ova dva popisa navode samo jedno prezime za svaku osobu. Nigdje nije zabilježeno dvostruko prezime. A iz matica iz tog vremena, znamo da su ljudi zapisivani i sa starijim i s novijim prezimenom. Ne samo u maticama, nego i u mletačkim zemljišnicima iz tog vremena, u ljetopisima, itd. Ja sam siguran da su tvoji preci jedno vrijeme pisani kao "Čakarić rečeni Brnjić" ili "Čakarić starije Brnjić" prije nego je samo Čakarić prevladalo. A popisi su na žalost tu ograničeni, jer donose samo jedno prezime. A kad je netko upisan pod jednim prezimenom 1743. a drugim 1768., nekad je vrlo teško pratiti stvari.

Ovi gornji Ivići su vjerojatno zapisani pod prezimenom Marković, ali to nije sigurno pošto su donedavno postojale matice samo od 1821. naovamo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 03 vel 2012, 12:40 
Offline

Pridružen/a: 15 sij 2012, 17:29
Postovi: 3
prezime knez...najviše ih ima u prologu (malom selu blizu livna) i u okolici ako se ne varam.

ako imate vremena mozete mi nesto reci i o ćurićima iz prisoja


hvala


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 03 vel 2012, 22:01 
Offline

Pridružen/a: 29 srp 2011, 18:53
Postovi: 122
Prezime Knez u livanjskom polju postoji u starim maticama u selima:
Lipa
Zastinje (Avlija)
Listani
Prolog
Odzak
Priluka (Knezevic)
Cuklic
Orguz
Misi
Grborezi
Zabrisce
Srdjevici
Rapovinama
Golinjevo
Komorani
Ljubuncic


Pa i u Glamocu (Dolac) i u Livnu (u gradu).

U Orguzu Knezi su se nekad prezivali Milanusic.

A u starim maticama pise da su nevjeste imenom Knez iz Cetinske krajine(Potravlje), iz Vinice, iz Duvna pa i iz Arzana.

1815. ze zeni jedan Knezevic, pise da je iz Kupresa....

prvi spomeni Kneza u Prologu:

Prolog, 29.1.1834. fra Mate Antunović, kapelan
Ž: Mate KNEZ iz Prologa, sin (m) Ivana i Jele VLAOVIĆ iz Ćosanlija
N: Josipa KASALO iz Prologa, kći (d) Mije i Marije HRSTIĆ iz Ljubunčića
K: Josip KNEZ iz Orguza, i Mate VLAOVIĆ iz Gubera


Prolog, 21.11.1838. fra Štipan Krstičević, pomoćnik
Ž: Antun TEČIĆ iz Prologa, sin (m) Štipana i Marte FRANIĆ80 iz Čaprazlija
N: Katarina KNEZ iz Prologa, kći (d) Ivana i Jele VLAHOVIĆ iz Ćosanlija
K: Petar RADE i Ivan GRANIĆ iz Čaprazlija

:zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 03 vel 2012, 23:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
:palacgore1

Još da dodam Knezove/Knezoviće s biskupskih popisa.

1743.

slika

1768.

slika

A Knezova/Kneževića/Knezovića ima dosta u Cetinskoj Krajini, ali je teško odrediti jesu li izbjeglice s Livanjskog polja ili ne.

Kneževići oko Vrlike su pravoslavne vjere, pa nisu u srodstvu s Knezovima. Knezovići oko Sinja su vjerojatno iz Mostarskog Blata. Knezovi u Rožama kod Sinja bi mogli biti Livnjaci, ali se mletački katastri s početka XVIII stoljeća za to selo na žalost nisu sačuvali. Preživjele matice krštenih počinju nekih pola stoljeća nakon naseljavanja Roža, pa ne mogu donijeti informaciju o porijeklu rodova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 04 vel 2012, 02:23 
Offline

Pridružen/a: 04 vel 2012, 02:14
Postovi: 4
Nasao svoje na popisu iz 1768, ali u ić verziji. Primjera radi, tu je recimo navedeno Brkich, a danas se prezivam Brko. Zasto se to dogodilo i gdje se izgubila ić verzija?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 04 vel 2012, 07:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Ercegbuosna je napisao/la:
Nasao svoje na popisu iz 1768, ali u ić verziji. Primjera radi, tu je recimo navedeno Brkich, a danas se prezivam Brko. Zasto se to dogodilo i gdje se izgubila ić verzija?


To je komplicirana stvar. To ima veze s nastankom prezimenima i deminutivnim sufiskom "ić."

Sufiks "ić" je u jezičnom smislu deminutiv. Njime se tvore umanjenice. Mali auto je autić, malo kuče je kučić, mali brk je brčić, itd.

Dakle, bar u teoriji, prezimena koja završavaju na "ić" su druga faza razvoja prezimena. Da bi se netko prezivao Matić, morao je imati pretka(uglavnom oca) koji se zove Mate. Mali Mate je Matić. Jedan tipičan primjer ovog je da se kod Hrvata u BiH u nekim krajevim još zadržalo osobno ime Ivić. Ne Ivić kao prezime, koje se čita s dugim početnim samoglasnikom, već ime, koje se čita s kratkim. Ivić Pašalić je primjer, ali ljudi u Hrvatskoj kojim je ovo ime nepoznato ga čitaju kao što se čita prezime, pa onda većina misli da se on tako i zove.

Vratimo se na temu. Prezime Brkić je u "drugoj" fazi. To kažem zato što onaj po kojem je to prezime nastalo ga nije nosio. On je bio brkat, pa je dobio nadima Brko ili Brka. Ne Brkić. Brkić je prezime koje je ostalo njegovom sinu, jer je on "mali" Brko ili Brka.

Ovakva prezimena koja nisu nastala od osobnog imena su "nestabilna." Često se događa da se koriste uporedo s nadimkom po kojem su nastala. U mom kraju u sjevernoj Bosni, ovo je jako česta pojava. Osoba kojoj je legalno ime Osman Huskić ili Adem Brkić je u gradu redovno poznata kao Osman Huska i Adem Brka. Ne znam zašto, ali to je jako često. U najflagrantnijim slučajevima, članovi istog roda doslovno nose dva različita prezimena. Tako kod Tešnja imaš Bošnjake Brke i Bošnjake Brkiće. Dva različita sela, ali zajedniči dalji predak. Jedni su Brke, drugi Brkići.

Ovo se događa samo s onim prezimenima koja nisu nastala od imena. Antu Matića nitko neće zvati Anto Mate, niti će Ibru Suljića netko zvati Ibro Suljo, jer zvuči čudno. Zvuči kao dva imena, što je na Balkanu isključiv domen estradnih umjetnika. :zubati

Kao specifične primjere, navest ću Zovke i Zovkoviće, Ćavare i Ćavaroviće, Raiče i Raičeviće(u slučaju ovih, narod je zaboravio da je Raič nekad bilo osobno ime, zato Raič ne zvuči čudno kao prezime).

No, da konačno dođemo do popisa. U nekim slučajevima se radi o tome da nositelji tog prezimena su koristili i jedan i drugi oblik. Današnje prezime Leko je u XVII i XVIII stoljeću pouzdano postojalo i kao Lekić. U drugim slučajevima se radi o tome da je župnik krivo upisao prezime. Prezime Rimac na Livanjskom polju je Rimac. Nije poznato da su ikad koristili oblik Rimčević, ali su tako zapisani u jednom od ovih popisa. Valjda je župnik ili biskupov tajnik mislio da prezime mora imati ić na kraju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 04 vel 2012, 10:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 sij 2012, 01:32
Postovi: 23
Pavo B. je napisao/la:
... Valjda je župnik ili biskupov tajnik mislio da prezime mora imati ić na kraju.


Ovo izgleda pogotovo vrijedi za popis iz 1768.
Npr. u župi Lašva sadašnje prezime Grebenar je istog oblika u popisu 1743, dok je u popisu 1768 zabilježeno kao Grebenarović.
Sadašnje prezime Kolar iz Bučića je isto kao u popisu 1743, dok je u popisu 1768 zabilježeno i kao Kolarević i kao Kolar.
Sadašnje prezime Vrebac je isto kao u popisu iz 1743 (mada je u župama Skopie i Rama), a u popisu iz 1768 je zabilježeno kao Vrebčević i Vrevčević.
Sadašnje przime Šuman je isto kao u popisu iz 1743 (župa Fojnica), u popisu iz 1768 je zabilježeno kao Šumanović.
Sadašnje prezime Zeba je isto kao u popisu iz 1743, u popisu iz 1768 je zabilježeno kao Zebić.

Moguće je da je isto bilo i sa slijedećim današnjim prezimenima kojih nema u popisu 1743, a u popisu iz 1768 imaju nastavak -ić:

danas - 1768
Čeko - Čekić
Furundžija - Furunčić
Barnjak - Barnjaković
Kapetan - Kapetanović
Protrka - Protarkić ... itd


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2401 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 97  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 68 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO