HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 22:06.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 199 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 18 ožu 2012, 22:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35318
Lokacija: Gl. grad regije
Ismet Mujezinović, jedan od Napretkovih stipendista, kad covjek procita njegovu biografiju, vidi sličnu priču, ako ne i goru, barem službeno što piše. Očito je tradicija iskorištavanja Napretka duga, duga.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 18 ožu 2012, 22:43 
Online

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13491
Lokacija: ZG
Republika Hrvatska treba prestati financirati sve ono što u BiH nije u njenom interesu i interesu Hrvata BiH te poboljšanja njihova položaja. Što se Napretka tiče bez obzira na povijest, ukoliko se glavonje ne spametuju, i preko drugih hrvatskih organizacija se sredstva mogu raspodijeliti.

To bi za početak trebao i Topić imati na umu.

Nikakvo stipendiranje, "Bosanaca", Bošnjaka, Srba, Arapa, Eskima nije prihvatljivo u HKD Napredak prema zdravoj logici. Stipendije trebaju dobivati Hrvati i to prvenstveno oni slabijeg imovinskog statusa.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 18 ožu 2012, 22:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 ožu 2012, 21:55
Postovi: 645
Lokacija: dijaspora
pagan je napisao/la:
lirik je napisao/la:

Polako...krecemo od pocetka:imenica "lirik" je muskog roda i iz toga se lako da izvuci zakljucak da sam i ja muskog roda.
Dalje:HKD "Napredak" ima veoma dugu tradiciju i uvijek je imao predznak "Hrvatski" i tako ce i ostati.Usputno da napomenem da je to drustvo odigralo veliku ulogu u ocuvanju Hrvatskog jezika i kulture na prostorima BiH.Ist tako pomogao je kroz decenije svoga djelovanja da mnoga hrvatska djeca dobiju izobrazbu(kroz vec pomenute stipendije).
Sto se tice moga teksta ili ga nisi pazljivo procitao ili nisi u stanju da ga shvatis.Ja sam mojim tekstom htio reci da ljudi grijese kada upotrebljavaju termin "Bosanski katolik".Ne postoji Belgijski,Njemacki ili Talijanski katolik.Katolik oznacava pripadnost jednoj religiji i nema veze sa nacionalnom pripadnoscu.Ti si isto taj termin upotrijebio i zato sam se ukljucio u tvoj post.Ne znam da li si to uradio iz neznanja ili zelje da dijelis Hrvate na ovakve i onakve zato sto ti se neki po svome politickom(ili nekom drugom oprijedjeljenju ne svidjaju).Radi se o tome da su i oni Hrvati kao i ti i ja pa makar i ne bili svjesni toga.Ne moze nitko po nacionalnosti biti "Bosanski katolik" iz jednostavnog razloga jer ta nacija(iliti narod) uopce ne postoji.
Nisam ciljao na tvoju izobrazbu navodeci one tri kategorije nego iz razloga sto se godinama prica i pise o tome,raspravlja se po forumima,uci po skolama a jos postoje ljudi koji to ne mogu ukapirati.
Sto se tice kockica i "para" mislim da si to naveo iz razloga sto zivis u Hrvatskoj i pripadas onoj skupini koja smatra da Hrvatska ionako previse financira BiH Hrvate(poznato jos od Mesica naovamo) i da ne treba potpomagati nekakvo drustvo gdje nisu svi velike "Hrvatine" i mozda se u odredjenim situacijama poneki od njih libe jasno i glasno kazati da su Hrvati.Ja sigurno nisam od onih koji podrzavaju takvo sto ali sam misljenja da se za svkog takvog pojedinca trebamo boriti jer nas je ionako malo.Znas onu biblijsku o odlutaloj ovci kada pastir ostavi cijelo stado i ide nju traziti :D
Sto se tice kvocijenta inteligencije nemam sto reci,ne vodim rasprave na toj razini!
Ako te jos nesto zanima glede mojih politickih stavova,domoljublja itd. samo pitaj :001_smile



Sazetak i naslov teme:

*** u celofanu
1.1.
Spolna diskriminacija na forumu se ne praktikuje, pa shodno sa tim, tvoja opredjeljenost po tom pitanju mi nije bitna.
Gej populacija je takodjer ravnopravna na ovom mjestu.

*** u celofanu
1.2.
HKD Napredak ima veoma dugu tradiciju i hrvatski predznak jer je osnovano u mostaru, te kao takav sirio djelatnost
na ostatak zemlje. Ovo danas sto spominjes "HKD Napredak", nije ista stvar niti to moze biti. Drustvo je preoteo
Topic i mostaru kao sjedistu ukinuo sve privilegije. Da je pravna drzava kakva nije, Topic bi bio na optuzenickoj klupi.

*** u celofanu
1.3.
Kroz decenije djelovanja sigurno nisu mogla hrvatska djeca da dobiju stipendije, nego vjerojatno neka djeca iz
drugih galaxija.Tvoja navedena rijec nije hrvatskog porijekla, tako da pored tvoga spolnog opredjeljenja, ne znam
vise ni koja je tvoja nacionalna pripadnost.

*** u celofanu
1.4.
Termin bosanski katolik koristi velika vecina clanova drustva sa sjedistem u sarajevu, a i u drugim gradovima. Ja znam
da i ti to znas i da svi mi to znamo. Moja je greska sto nemam diktafon u pravo vrijeme, ali potrudit cu se drugi put da
budem spreman.

*** u celofanu
2.0.
Kratko i jasno, tu nema hrvata, tu nema H od hrvata. Ponavljam, hrvati po potrebi isto kao i muslimani sa hrvatskim
putovnicama. Dovoljno sam ce naslusao izjava napretkovaca koji obidjose svijet, puni bosanstva, koji izgorise sto se
ne mogu upisati nacionalno kao "bosanci". naravno sve to po povratku sa puta.


*** u celofanu
3.0.
sacuvaj nas takvog domoljubja :wink


Engleski DECADE prevedeno na Hrvatski je DECENIJA(period od deset godina) "Hrvatino" !
Razlika izmedju tebe i mene je sto sam ja Hrvat a ti si "Hrvatina" i kao takav se osjecas pozvanim da odredjujes tko je Hrvat a tko nije.
Sto se tice ostatka tvoga posta :rigam

_________________
Za svako rjesenje postoji problem


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 18 ožu 2012, 22:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
Bobovac je napisao/la:
pagan je napisao/la:
Moja je greska sto nemam diktafon u pravo vrijeme, ali potrudit cu se drugi put da
budem spreman.



Svaki mobitel skuplji od 16 maraka ima u sebi i diktafon. ;)


problem je kvaliteta tona. razlika je velika

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 18 ožu 2012, 23:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
lirik je napisao/la:
pagan je napisao/la:


Sazetak i naslov teme:

*** u celofanu
1.1.
Spolna diskriminacija na forumu se ne praktikuje, pa shodno sa tim, tvoja opredjeljenost po tom pitanju mi nije bitna.
Gej populacija je takodjer ravnopravna na ovom mjestu.

*** u celofanu
1.2.
HKD Napredak ima veoma dugu tradiciju i hrvatski predznak jer je osnovano u mostaru, te kao takav sirio djelatnost
na ostatak zemlje. Ovo danas sto spominjes "HKD Napredak", nije ista stvar niti to moze biti. Drustvo je preoteo
Topic i mostaru kao sjedistu ukinuo sve privilegije. Da je pravna drzava kakva nije, Topic bi bio na optuzenickoj klupi.

*** u celofanu
1.3.
Kroz decenije djelovanja sigurno nisu mogla hrvatska djeca da dobiju stipendije, nego vjerojatno neka djeca iz
drugih galaxija.Tvoja navedena rijec nije hrvatskog porijekla, tako da pored tvoga spolnog opredjeljenja, ne znam
vise ni koja je tvoja nacionalna pripadnost.

*** u celofanu
1.4.
Termin bosanski katolik koristi velika vecina clanova drustva sa sjedistem u sarajevu, a i u drugim gradovima. Ja znam
da i ti to znas i da svi mi to znamo. Moja je greska sto nemam diktafon u pravo vrijeme, ali potrudit cu se drugi put da
budem spreman.

*** u celofanu
2.0.
Kratko i jasno, tu nema hrvata, tu nema H od hrvata. Ponavljam, hrvati po potrebi isto kao i muslimani sa hrvatskim
putovnicama. Dovoljno sam ce naslusao izjava napretkovaca koji obidjose svijet, puni bosanstva, koji izgorise sto se
ne mogu upisati nacionalno kao "bosanci". naravno sve to po povratku sa puta.


*** u celofanu
3.0.
sacuvaj nas takvog domoljubja :wink


Engleski DECADE prevedeno na Hrvatski je DECENIJA(period od deset godina) "Hrvatino" !
Razlika izmedju tebe i mene je sto sam ja Hrvat a ti si "Hrvatina" i kao takav se osjecas pozvanim da odredjujes tko je Hrvat a tko nije.
Sto se tice ostatka tvoga posta :rigam


nisam ni ocekivao bolji odgovor, shodno tome da sam rasclanio problem na atome, pa imamo jasan uvid u cijelu situaciju, kao
i u tvoju nemoc da argumentiras navode.

hrvatska rijec je desetljece, nikakve decade i kaskade. takodjer ne znam sta ti znaci ova rijec "post" :neznam

vi novi protohrvati morate na neki bolji kurs kroatistike i ponasanja shodno ostatku nacije. nek podmaze Topic malkice,
ta i onako su hrvatske pare u njegovim rukama

p.s.
nikakav veliki hrvat, ne daj Boze. sasvim prosjecan, kakvim bi volio i vas vidit

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 18 ožu 2012, 23:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35318
Lokacija: Gl. grad regije
Pa Pagane, ako cemo po tvojim kriterijima tretirat Hrvate, mozemo pola, bar, RH građana otpisat.

Meni je isto malo mucno, ali, polako. To su mladi ljudi, jos neformirani do kraja, i upravo buduca inteligencija. Niski start u koljena ih izbacuje iz 'igre' za sva vremena.

Previse je oportunista na ovom svijetu, uvjeren sam da bi pola ljudi u Zg koje znam za 500 EUR mjesecno bilo 'Bosancima katolicima' u po Zagreba a da nikad nisu u Bosni bili. :D

Treba doci do kontrole novčanih tokova u BiH i moguce je to promijeniti.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 18 ožu 2012, 23:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
Junuz Djipalo je napisao/la:
Pa Pagane, ako cemo po tvojim kriterijima tretirat Hrvate, mozemo pola, bar, RH građana otpisat.

Meni je isto malo mucno, ali, polako. To su mladi ljudi, jos neformirani do kraja, i upravo buduca inteligencija. Niski start u koljena ih izbacuje iz 'igre' za sva vremena.

Previse je oportunista na ovom svijetu, uvjeren sam da bi pola ljudi u Zg koje znam za 500 EUR mjesecno bilo 'Bosancima katolicima' u po Zagreba a da nikad nisu u Bosni bili. :D

Treba doci do kontrole novčanih tokova u BiH i moguce je to promijeniti.


pazi, bojim se da im je napredak samo paravan. ja znam da nije lako izjasnjavati se hrvatom pogotovo u tim sredinama, samo je stvar
u tome da oni stvarno zive tu pricu.

zato mi je krivo sto ne osnuju drugi klub sa katolickm predznakom i mirna bosna. ne bi se svadjali po medjumrezju

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 18 ožu 2012, 23:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 ožu 2012, 21:55
Postovi: 645
Lokacija: dijaspora
pagan je napisao/la:
lirik je napisao/la:

Engleski DECADE prevedeno na Hrvatski je DECENIJA(period od deset godina) "Hrvatino" !
Razlika izmedju tebe i mene je sto sam ja Hrvat a ti si "Hrvatina" i kao takav se osjecas pozvanim da odredjujes tko je Hrvat a tko nije.
Sto se tice ostatka tvoga posta :rigam


nisam ni ocekivao bolji odgovor, shodno tome da sam rasclanio problem na atome, pa imamo jasan uvid u cijelu situaciju, kao
i u tvoju nemoc da argumentiras navode.

hrvatska rijec je desetljece, nikakve decade i kaskade. takodjer ne znam sta ti znaci ova rijec "post" :neznam

vi novi protohrvati morate na neki bolji kurs kroatistike i ponasanja shodno ostatku nacije. nek podmaze Topic malkice,
ta i onako su hrvatske pare u njegovim rukama

p.s.
nikakav veliki hrvat, ne daj Boze. sasvim prosjecan, kakvim bi volio i vas vidit


E sad bi ti mene na pravopis da hvatas,nemas sto drugo a?Pojmovi "decenija" i "desetljece" su knjizevno standardizirane u Hrvatskom jeziku(znaci oboje je pravilno).Na kraju krajeva i ti sigurno u svakodnevnom govoru kazez "deset godina" a "ne deset ljeta".Sada bih ti mogao navesti da su npr. imenice cekic,celik Turskog podrijetla a ipak su u Hrvatskom standarizirane(kao i mnoge druge) ali to nije tema."Post" niti hocu niti treba da ti pojasnjavam,to mi je prebanalno.
Nego,kad si se vec uhvatio toga da druge poducavas u pravopisu,zasto ti pises "porijekla" a ne "podrijetla"?

_________________
Za svako rjesenje postoji problem


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 18 ožu 2012, 23:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
lirik je napisao/la:
pagan je napisao/la:

nisam ni ocekivao bolji odgovor, shodno tome da sam rasclanio problem na atome, pa imamo jasan uvid u cijelu situaciju, kao
i u tvoju nemoc da argumentiras navode.

hrvatska rijec je desetljece, nikakve decade i kaskade. takodjer ne znam sta ti znaci ova rijec "post" :neznam

vi novi protohrvati morate na neki bolji kurs kroatistike i ponasanja shodno ostatku nacije. nek podmaze Topic malkice,
ta i onako su hrvatske pare u njegovim rukama

p.s.
nikakav veliki hrvat, ne daj Boze. sasvim prosjecan, kakvim bi volio i vas vidit


E sad bi ti mene na pravopis da hvatas,nemas sto drugo a?Pojmovi "decenija" i "desetljece" su knjizevno standardizirane u Hrvatskom jeziku(znaci oboje je pravilno).Na kraju krajeva i ti sigurno u svakodnevnom govoru kazez "deset godina" a "ne deset ljeta".Sada bih ti mogao navesti da su npr. imenice cekic,celik Turskog podrijetla a ipak su u Hrvatskom standarizirane(kao i mnoge druge) ali to nije tema."Post" niti hocu niti treba da ti pojasnjavam,to mi je prebanalno.
Nego,kad si se vec uhvatio toga da druge poducavas u pravopisu,zasto ti pises "porijekla" a ne "podrijetla"?


tema je napredak i zloupotreba hrvatskog imena, a vidim nije ti jaca strana

stoga prijatno

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 19 ožu 2012, 00:25 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 16:39
Postovi: 2989
Da to nije udruga gdje se dva muslimana izjasnise ko "gut Ramo katolik" pa ih zaposlise!?
Kada ovo cuh bijah u cudu izvjesno vrjeme.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 19 ožu 2012, 09:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Citat:
Najava: Posjet ministra Damira Mašića

Sarajevo, 17.03.2012.

U ponedjeljak 19. ožujka 2012. godine u 10.00 sati federalni ministar (obrazovanja - nelegalno ministarstvo op. MOS) Damir Mašić posjetit će HKD Napredak i tom prilikom će razgovarati s mons. prof. dr. Franjom Topićem o suradnji, planovima i unaprjeđenju obrazovanja u Federaciji BiH, ali i u čitavoj BiH.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 19 ožu 2012, 09:47 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69323
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Mašića su svi sistematski odjebali, jer je "ministar" neustavnog ministarstva, ignoriraju ga od razine ravnatelja škole u Tolisi do načelnika Žepča, Topić ga prima.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 19 ožu 2012, 09:56 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69323
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Topićev presedan nakon 100 godina Napretka

Citat:
cijeli Napredak jest jedan veliki dijaloški i ekumenski projekt. Beskrajno je važno čak i da je brojčano samo simbolički, a nije, kao što je vrlo važno da u Napretku imamo, kao što sam već istaknuo, Srba i Bošnjaka.


Citat:
Ono što je naša posebna odlika i možda najveći doprinos na idejnom polju je činjenica što mi njegujemo svoj identitet, a pri tom nikome ne smetamo.


Citat:
Među svojim članstvom imamo i Bošnjaka i Srba i svih drugih, vjernika i nevjernika i nitko nikome ne smeta. To bi mogao biti primjer za rješenje nacionalnog pitanja u BiH

:ucelo :ucelo

Topiću je izvađen mozak na operaciji.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 19 ožu 2012, 09:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 13:24
Postovi: 95
Pa karitas Sarajeva za vrjeme rata je hranio i Hrvate i muslimane,a merhamet samo muslimane,dva puta bili na kazanu.Sada isto koriste i Napredak i ostale Hrvatske institucije.Svojo politikom iz Sarajeva je ocisceno Hrvate,koji su se tako osjecali,ostali su oni koji su se prekvalicirali u Bosanske katolike i oni nezalezni koji pune Hrvatsku kvotu u institucijama,i penzioneri koji smiju reci sta su,nezavise od drzave.Vratili su se razni Pejici i drugi politroni spremni sluziti,tko olje plati.Svi mi znamo da ih u ratu nije bilo,znaju i oni.Hrvati i Srbi koji su se trebali vratiti na posao ,stavljani su na cekanje ,a na njihova mjesta su primani muslimani,to se naziva tiho etnicko ciscenje.Tako je bilo i sa donacijama za obnovu kuca,moj otac sam obnovio,donacije dobili muslimani imali ranije kuce ili nemali.Najgore je sto svi pricaju o nekoj demokraciji,ja je ne vidim,a vi.Mislim da cuvanje institucija bez opstanka naroda,nevodi nigdje,bolje da pomoc usredoce na srednju bosnu.Sadasnjom politikom crkve,samo kuknjava bez ikakvog plana za ovaj narod,i politicarima sadasnjim,katastrofa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 19 ožu 2012, 10:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Čovjek je ili neizmjerno naivan/neiteligentan/glup (štetočina), ili je vizionar nad vizionarima :) Nema treće.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 19 ožu 2012, 10:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Robbie MO je napisao/la:
Topićev presedan nakon 100 godina Napretka

Citat:
cijeli Napredak jest jedan veliki dijaloški i ekumenski projekt. Beskrajno je važno čak i da je brojčano samo simbolički, a nije, kao što je vrlo važno da u Napretku imamo, kao što sam već istaknuo, Srba i Bošnjaka.


Citat:
Ono što je naša posebna odlika i možda najveći doprinos na idejnom polju je činjenica što mi njegujemo svoj identitet, a pri tom nikome ne smetamo. Zato smo, rekli bi sociolozi, na neki način i "ideal tip" suživota


Citat:
Među svojim članstvom imamo i Bošnjaka i Srba i svih drugih, vjernika i nevjernika i nitko nikome ne smeta. To bi mogao biti primjer za rješenje nacionalnog pitanja u BiH

:ucelo :ucelo

Topiću je izvađen mozak na operaciji.


Odgovorio je na mnoga pitanja postavljena u ovoj temi, i ona u vezi gospođice Badroglu.

Slobodno možemo zaključiti da Napredak nije što je nekad bio. Zahvaljujući njegovom vodstvu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 19 ožu 2012, 13:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
http://www.hercegbosna.org/kolumne/politika/mjera-za-dopustivo-hrvatstvo-2918.html

Citat:
Mjera za 'dopustivo hrvatstvo'

slika

Svećenik dr. Franjo Topić, predsjednik Napretka, u Licima nacije bio je ravnodušan zbog iseljavanja Hrvata iz BiH

Mjera za 'dopustivo hrvatstvo'

"Prirodan" stav o sudbini Hrvata u Bosni i Hercegovini ima predsjednik slavnog "Napretka" dr. Franjo Topić, svećenik i teolog. Sinoć je u HTV-ovim "Licima nacije" prvo iznio nepregledan niz statističkih podataka o kultumoj djelatnosti Hrvata u BiH, o velikom broju hrvatskih škola i sveučilišta te medija. Uz zaključak kako su oni u toj zemlji sretan narod poručuje - ako, unatoč toj sreći, ima onih koji žele otići, neka odu, ljudi su se uvijek selili.

Izjava, koja miriše i na genocid, kao da je izrečena iz usta najokorjelijeg islamskoga fundamentalista u BiH! Topić već godinama tako govori, štoviše, ističe kako su Hrvati u BiH u boljem položaju od Srba i Muslimana, jer su bogatiji. Odavno je primijećeno da su takvi stavovi posljedica njegove slizanosti s federalnom vlašću, u kojoj ne preza ni od nezakonitih postupaka.

Prije nekoliko mjeseci predsjednik mostarske podružnice "Napretka" Miroslav Palameta javno se obratio Topiću sa zahtjevom da podnese ostavku, među ostalim "zbog brutalne politizacije naše udruge" usmjerene "isključivo na stranu one politike koja je naš narod skupo stajala sve ove godine" te nevjerojatnog "infiltriranja cijelog niza članova SDP-a u sami središnji odbor Napretka čime ste direktno prekršili Statut."

Statut zabranjuje članstvo djelatnim političarima u udruzi, a, vjerovali ili ne, članica Glavnog odbora SDP-a Lidija Korać je i članica Upravnog odbora "Napretka". Kako je prema Statutu zadatak udruge "jačanje hrvatske nacionalne svijesti", jedan se komentator pita kako se u djelovanju Topića i Koraćeve ta odredba ostvaruje, pogotovo zato što oboje podupiru Komšića.

Topić i ne krije sluganstvo prema bošnjačkoj federalnoj vlasti te je postao slavan po izjavi kako je on "mjera dopustivog hrvatstva". U toj podjeli hrvatstva na dopustivo i nedopustivo dopustivim će smatrati da Hrvate otvoreno nagovara na selidbu iz BiH. Ne bi bio toliko zanimljiv da nije predsjednik udruge koja je najizrazitiji simbol borbe za nacionalna i socijalna prava Hrvata u BiH u posljednjih sto godina (minus vrijeme komunizma u kojem je bio zabranjen). Na isti način na koji je Sanader bio programiran da s pomoću izrazito nacionalne stranke, HDZ-a, razara hrvatsko nacionalno biće, programiran je i Topić da u udruzi koja je sinonim hrvatstva u BiH to hrvatstvo razara.

Proziran način na koji to čini uz pomoć bošnjačke vlasti i pogotovo SDP-a u BiH isti je kao i način na koji se Hrvatima u toj državi uskraćuju prava tako da Bošnjaci izabiru "njihova" člana Predsjedništva Željka Komšića.
Sramota!

| Milan Ivkošić, Obzor |

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 19 ožu 2012, 17:04 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24677
Lokacija: Heartbreak Hotel
Sve mi se čini da je Napredak dobio ulogu koju je nekada bila namjenjena Dobrom Pastiru.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 21 ožu 2012, 11:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5393
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Rashodi u proračunu Federacije BiH namijenjeni HKD "Napredak":

2011. -> 170 000KM

2012. -> 153 000KM

Izvor: http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/budzet/2012/rashodi-bos-srp.pdf, str. 8


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 08 tra 2012, 08:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Neki se i dalje vode onom starom "tisuću puta ponovljena laž...", pa tako i Topić nikada ne propusti priliku da manipulira sa Livnom, kao navodnim primjerom velikog iseljavanja Hrvata. Teza je da, ako se Hrvati iseljavaju iz Livna, onda stoji da se od svuda iseljavaju primarno zbog "ekonomskih" a ne drugih razloga.

Nije propustio poentirati ni u današnjem Avazu, pa sad ti budi pametan - ili stvarno ne zna, ili zna, pa namjerno manipulira.

Citat:
Jeste li zabrinuti zbog sve češćih upozorenja da zbog iseljavanja svaki Uskrs u BiH dočeka sve manji broj Hrvata?

- Treba znati tačne brojke i zato nam treba popis. Što se tiče iseljavanja, naravno da postoji. Ali, brojke koje mi imamo pokazuju da to nije posebno dramatično u odnosu na druge narode. Sve se svodi na politiku. Dakle, 12.000 Hrvata iz Livna, koje je pod hrvatskom vlašću, iselilo se od 1991. godine. O tome niko ne govori. Politika često uzima Sarajevo za metaforu političkih prava. Jasno je, što ja ponavljam godinama, da nam treba Dejton 2. Dva entiteta ne mogu funkcionirati kao jedna normalna država.


Podsjetnik, po korigiranom popisu 1991, koji ne uključuje ljude koji su radili u inozemstvu, Livno je imalo 21.619 Hrvata, broj koji je otprilike i danas isti (+/- 5-10%). Službeni popis je popisao 29.324 Hrvata.

http://www.hercegbosna.org/kolumne/demografija/ekskluzivno-na-hercegbosnaorg-korigirani-popis-stanovnistva-iz-1991-godine-887.html

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 08 tra 2012, 10:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35318
Lokacija: Gl. grad regije
Odgovor ti je u Glazbenikovom postu iznad. Paradoks je taj da Bošnjaci iz svojih proračuna financiraju hrvatske institucije u većoj mjeri nego svoje.

Koliko ovi para dobiju od njih, od Hrvata iz ex HB ne mogu ni blizu.

A sve što trebaju je ponekad lanut nešto po želji naručitelja. Kad bi im neko pipu zavrnuo vidio bi graktanja o ugroženim Hrvatima pred islamskim fundamentalistima. :laugh

Neka laje, ne troši hrvatske pare a ipak zadržava Hrvate u BiH, bar one koji nisu primarno u interesu većini "strateških" Hrvata.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 10 tra 2012, 11:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 kol 2011, 01:15
Postovi: 1516
Lokacija: HRHB
Franjo Topić, predsjednik HKD "Napredak": Ako navijaš za BiH, "nisi pravi" Hrvat i sumnjiv si!

Nije rješenje u stalnom kukanju, nego u stvaranju ozbiljnog projekta kako provesti promjene
Autor Franjo Topić | Objavljeno 10.04.2012. u 11:51
slika
Franjo Topić, predsjednik HKD "Napredak": Ako navijaš za BiH, "nisi pravi" Hrvat i sumnjiv si!

Predsjednik Hrvatskog kulturnog društva "Napredak" dr. Franjo Topić napisao je kolumnu za "Katolički tjednik" koju prenosimo u cjelosti:

„Ljudi koji su izgubili svaku nadu često postanu divlji i zli.“ (Bonhoeffer)

Dan neovisnosti Bosne i Hercegovine (1. ožujka) je sam od sebe odredio temu pa ćemo joj posvetiti ovu kolumnu, iako smo svjesni da je to vrlo osjetljivo. Ono što je uočljivo i poznato godinama je to da mnogi hrvatski političari i njihovi simpatizeri ne priznaju, ne slave i ne obilježavaju ovaj dan.

Razlog je, kako se stalno govori da „Hrvati nemaju prava u BiH“. To je dijelom točno, ali nije ni blizu cijeloj istini. Političko rješenje nije dobro po Hrvate, ali tako misle i političke stranke druga dva naroda.

Zapravo u BiH nitko nije ostvario svoje zacrtane ratne ciljeve, a to je uvijek izvor velikih frustracija. Srbi su željeli pripojiti se matici Srbiji, što bjelodano govori i nedavno objavljena knjiga bivšeg predsjednika jedne od Jugoslavija, tzv. „oca srpske nacije“ Dobrice Ćosića, Bosanski rat.

Armija BiH koja je postala uglavnom muslimanska/bošnjačka imala je za cilj ovladati cijelom BiH. HVO je ratovao za Herceg Bosnu s mogućim pripajanjem dijelova BiH Hrvatskoj. Svi to znaju od zadnje bake do zadnjeg visokog predstavnika.

Nije rješenje u stalnom kukanju, pogotovo od izbora do izbora, nego u stvaranju ozbiljnog projekta kako provesti promjene. Ima jedan dublji razlog zašto su stranke sva tri naroda u biti nezadovoljne, jer bi svaka stranka željela osvojiti barem 100 % vlasti, a ako je i ne osvoji onda je svatko kriv, a pogotovo „drugi“, svih vrsta, posebno drugi narodi. Očito je i sad potrebno podsjetiti na jednu bitnu povijesnu činjenicu.

Kad je 1989. počela demokratizacija i nastojanja Slovenije i Hrvatske da se osamostale, onda je međunarodna zajednica osnovala 1991. međunarodnu arbitražnu Badinterovu komisiju (bivši predsjednik Ustavnog suda Francuske s druga 4 predsjednika ustavnih sudova Italije, Njemačke, Belgije i Španjolske) i ona je rekla da su granice bivših republika granice novih država.

Da je Srbija prihvatila taj međunarodni pravorijek, ne bismo imali rata, poginulih, srušenih kuća, narušenih međuljudskih odnosa, protjeranih a živjeli bismo i radili kao normalni susjedi. Srbija je jedina zemlja u novijoj povijesti koja je tuđom voljom postala samostalna jer svi su je ostavili, čak i „drugo oko u glavi“ - Crna Gora. Valjda to nešto govori. Da ne govorimo o lijepom i prijateljskom razlazu Češke i Slovačke.

Druga paralela je dobar primjer, jer što bi bilo da su Gorbačov ili Jeljcin rekli: mi ne dopuštamo da se Sovjetski savez raspadne. Krv bi i danas tekla s obzirom kakve su razlike među bivšim sovjetskim republikama, npr. Ukrajina i Uzbekistan su različiti ne samo jezikom, vjerom, kulturom nego su to i dvije različite rase. Čim je proglašena teza: Svi Srbi u jednoj državi, to je značilo rat. Razumljivo je da bi svaki narod želio živjeti u matičnoj zemlji, ali to je samo teoretski moguće. Nema dvije zemlje u Europi koje nemaju dio naroda u drugoj zemlji.

Preko 300.000 Mađara živi u Srbiji, oko 600.000 u Slovačkoj, a u Rumunjskoj oko milijun i pol. Da bi svi Mađari živjeli u jednoj zemlji trebao bi barem jedan europski rat s dobrim izgledima da postane i svjetski. Lako se možemo složiti da ovo nije dobro uređenje, a koja je bila alternativa 1992. godine? Da nije bilo referenduma o nezavisnoj BiH, mi bismo sigurno još dugo živjeli u „Velikoj Srbiji“ i tko zna kako bi išao rat u BiH i Hrvatskoj, ali i svi pregovori koji su se vodili. Koliko god ovo ne valja, ipak se smije ustvrditi da je i ovo puno bolje, nego eventualni ostanak u „Velikoj Srbiji“.

Bez obzira na sve probleme, poginule, ranjene, siromaštvo, srušenu zemlju, industriju, BiH i danas po većini mjerila, bolje živi od Srbije koja nije ni vidjela rata osim na televiziji. Treba dodati da su ovu zemlju priznale i to odmah Ujedinjeni narodi kao glavno svjetsko predstavničko tijelo, SAD kao glavna velesila i Vatikan kao glavna duhovna velesila. Nekima i to ništa ne znači, pa su oni protiv ove tri velesile i pametniji od njih sve tri zajedno. Žalosno je da neki s pravom ne prihvaćajući loše političko ustrojstvo, odbijaju i cijelu zemlju i sve njezino.

Navest ćemo par primjera. Gotovo nijedan Hrvat s obje strane Save nema nijedne pjesme o Bosni, a o Slavoniji, Hercegovini, Dalmaciji ima ih na pretek. A pjeva se o onom što se voli. Neki Hrvati iz „nacionalnih razloga“ neće da gledaju nijednu bh. televiziju, nego gledaju samo HRT. Valjda bi bilo normalno gledati i jednu i drugu televiziju.

Neka svatko za sebe popiše koliko ima redovno u HRT-ovom dnevniku informacija iz BiH. Kako će netko ozbiljno promišljati stvarnost oko sebe ako nema informacija?!

Na istoj liniji razmišljanja je stav da neki Hrvati ne žele navijati za nogometnu reprezentaciju BiH. Ključni „argument“ je: pa nema u njoj Hrvata (ipak imaju dva, Pandža i Papac), čak nije bio dovoljan ni izbornik „ultra Hrvat“ – Ćiro Blažević da se promijeni takav odnos i stav.

To je slično kao da navijači Chelseaja kažu: Nećemo navijati za Chelsea jer u njemu imaju samo dva Engleza (Terry i Lampard). Da stvar bude još „gora“ vlasnik Chelseaja je Rus, a treneri su svi „čisti Englezi“: Mourinho, Boas, Di Matteo itd. Jadnim ljudima je nametnuta podmukla i opasna alternativa ili RH ili BiH, što je posebna vrsta zamke.

Ako, ne daj Bože, navijaš za BiH nisi pravi Hrvat i sumnjiv si, te zato trebaš navijati za RH. Bilo je primjera da se čak navija za Portugal protiv BiH. Strašna je to situacija. To je slično kao kada bi se ustvrdilo da svi koji navijaju za Chelsea nisu dobri i pravi Englezi.

Kada smo u Vrhbosanskoj nadbiskupiji, to bi trebalo značiti da svi vjernici ove nadbiskupije trebaju više voljeti zagrebačku nadbiskupiju od ove svoje matične. Zamislite dokle je neke jadne ljude sludila kriva politika! Tu šizofrenu poziciju mnogi i dalje podržavaju, čega „obični ljudi“ nisu svjesni. Inače katolički princip nije „ili – ili“ nego „i – i“, a to prevedeno na ovaj jezik znači nije rješenje u principu ili BiH ili RH nego i BiH i RH.

Tako se bh. Hrvati odrođuju od svoje zemlje, od svog zavičaja. Treba precizirati ovdje se ne govori o političkom uređenju nego o zemlji iz koje smo stvoreni, od koje živimo i u koju ćemo se sahraniti. Nije rješenje u odbijanju nego u prihvaćanju i popravljanju ove zemlje i života u njoj. Lako je govoriti kako bi trebalo urediti BiH, kao i svaku firmu, obitelj, vlastito kućanstvo, samo kao i inače to je malo teže ostvariti. Nema idealnih sustava, zar to ne pokazuju primjeri Španjolske, Portugala, a da o Grčkoj i ne govorimo.

Nisu imali ni blizu ovakvu tešku nedavnu prošlost kao BiH. Treba stalno raditi da bude bolje, ali govor o nerealnom samo gura ljude u beznađe, u pesimizam, u malodušnost u traženje sreće u iseljavanju, itd.

Nijedan pesimista nije ništa ozbiljno u životu napravio. Ako se stalno tvrdi da su Hrvati u BiH obespravljeni, što gledano samo politički i stoji, ako se BiH smatra provizorijem, ako se stalno govori samo kako ništa ne valja, kako će onda ljudi biti optimisti, kako će nešto stvarati i zdušno obnavljati imanja i vraćati se, kako će ozdravljati od ratnih i svih drugih bolesti?!

Poruka svim političarima, a posebno „katoličkim političarima“ BiH i RH iz nedavnog pisma vatikanskog državnog tajnika mogla bi se prereći ovako: Težina situacije zahtijeva da vi, vođe i prvi odgovorni naroda Božjega u toj regiji, zajedničkim dogovorom intenzivirate svoje zauzimanje za budućnost Crkve u BiH i budućnost svih građana BiH. Uskrs je blagdan velikog optimizma, jer je Isus pobijedio i najvećeg čovječjeg neprijatelja, a to je smrt. Dao nam Uskrsnuli snage i vjere da što više uskrsnemo i da tu vjeru pronosimo ovom napaćenom, ali lijepom i bogatom zemljom.

_________________
Ja sam rođen đe Ostalih nema
Benjaminu mrzim odmalena


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 10 tra 2012, 13:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35318
Lokacija: Gl. grad regije
Uskršnja Pere Sudara je još duža pa sam izdvojio samo ono što je po meni bitno:

Citat:
U zadnje vrijeme Katolička crkva sve snažnije i javno izražava zabrinutost i upozorava na odljev Hrvata iz BiH, pa i s područja u Hercegovini. U “spašavanje” opstanka uključio se i papa Benedikt. Je li doista vrijeme da se upali crveno svjetlo i što Crkva planira zasebno učiniti i koliko zapravo i može učiniti da se taj vrlo opasni trend zaustavi?
Kao što nema dvojbe da je svim građanima i narodima u Bosni i Hercegovini vrlo teško, tako je svim istinoljubivim i dobronamjernim ljudima očito da je položaj Hrvata, a onda i katolika, dodatno otežan. I to ne samo zato što smo najmalobrojniji i ne samo od jučer.
Istina, Daytonskim sporazumom, a napose njegovom implementacijom, nepravda i licemjerje su kulminirali. Bojim se da ćemo nakon što se slegne prašina zabrinutosti morati prihvatiti činjenicu nikakve stvarne koristi. Držim da je prilika za “spašavanje” prošla.
Naivno je očekivati spas od onih koji su Dayton nametnuli i “implementirali” ili pomoć onih koji su ga pozdravljali i s njima surađivali. Time, zapravo, pokazujemo da nismo žrtve samo nenaklonjenih centara moći nego, bojim se, prije svega vlastite nedoraslosti. Zato ja mislim da bi sva ta silna katastrofična crvena svjetla trebalo pogasiti. Ljudima su potrebna svjetla koja osvjetljavaju put, a ne ona koja ih dodatno plaše i uvjeravaju da iz ove zemlje trebaju bježati. Valjalo bi se okrenuti sebi i postavljanju malih znakova solidarnosti i nade!
Crkva nije pozvana preuzeti ulogu društvene zajednice. I kada bi to htjela, ona to ne može jer nema osposobljenih kadrova niti ekonomske moći. Zato ni ljudi iz Crkve, kako se to običava reći, a ne zna se točno što bi to značilo, ne mogu preuzimati ulogu političara niti dopuštati političarima da se, bježeći od svoje odgovornosti, zaklanjaju iza naklonosti i potpore vjerskih predstavnika. To vodi do posvemašnje konfuzije u kojoj naviše gubi vjera.


http://radio-busovaca.com/index.php?sub ... m=&ucat=2&

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 23 ruj 2012, 08:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Dear Leader, dijelitelj stipendija "Bosancima".

Citat:
Prof. dr Franjo Topić ponovo, jednoglasno, izabran za predsjednika HKD "Napredak"

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko kulturno društvo Napredak
PostPostano: 23 ruj 2012, 09:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Biće ko Tito, 50 g. na funkciji.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 199 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: crni_bombarder, Graničar18, iprodano, Majestic-12 [Bot], Naša Kvačica, Primarijus, Robbie MO i 436 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO