Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39 Postovi: 60368 Lokacija: DAZP HQ
ManInBlack je napisao/la:
dudu je napisao/la:
nema se što misliti, jednako kako ĐĐ ima koncesijski ugovor o proizvodnji Patrije, isto tako imaju i Poljaci, s tim da oni svoju Patriju nazivaju Rosomak. gdje si vidio vrata odozada na tenku? jedino Merkava IV ima, ali to su vratašca debljine pola metra.
Merkava je teški tenk, dok je ovaj poljski laki tenk, između te dvije kategorije imaš srednji teški tenk, kao što je m84 i sl.
Rekoh da su poljaci taj koncept uzeli od merkave i da je razvijanje istog krenulo prije nego što su kupili licencu od patrie za točkaše.
Patria je bez oružja visočija od ovog tenka sa kuplom.
zašto je onda izgled pljunut Patriji? naravno da je niži jer nema metarske točkove, a čini mi se da je i nagib konstrukcije pod manjim kutom, iako moguće da me samo slika zavarava.
_________________ "Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.
Pridružen/a: 07 ruj 2012, 21:35 Postovi: 12979 Lokacija: Zagreb
dudu je napisao/la:
volvoks je napisao/la:
Patria sa gusjenicama, linije su iste... A i ovo nije tenk, rekao bi da je anders u klasi sa CV90
to je kao neki laki tenk s mogućnosšću transporta vojnika.
a ovo je pravi laki tenk i vjerojatna budućnost cijele industrije što se tiče veličine.
japanski Type-10.
Ovaj japanski je prava zvijer, odlično je da dolazi do downsizinga... Šteta da japanci ne smiju izvoziti, imaju par odličnih projekata
Samo da nešto razjasnimo, teški tenkovi više ne postoje, zadnji je bio Staljin, moderna kategorija je MBT, i tu pripadaju i M84 i Abrams, bez obzira na 20 tona razlike u težini
Uz svu zajebanciju na račun SDPR (popularno ZDRP) izgleda da su uspeli da sklepaju sistem i da ga prodaju.
Treća generacija Nora B52 155mm (to je ova na Kamazu sa oklopom), logistička vozila za istu (opet Kamaz), i prerađeni BOV u verzijama M10 i M11 sa dodatnim oklopom, spravama za osmatranje, novim naoružanjem. I sve to ide u dve-tri države. Pozitivno sam iznenađen.
Ako misliš na Archer, pa nije to valjda jedina samohodna haubica na svetu?
A BOV... Prvo, napisao sam "nov". 99% su u pitanju vozila povučena iz VS. Drugo, taj vaš nema ovo što ima naš. Treće, BOV su dopuna Norama, za izviđanje, navođenje i druge qrce, ne razumem se previše u detalje. Dakle jeftin a efikasan dodatak paketu.
Pridružen/a: 02 tra 2012, 19:37 Postovi: 3913 Lokacija: Τριβαλλοί
volvoks je napisao/la:
Vidi ovu što se zagonetno smiješka Koja država je u pitanju?
Kenija, inače BOV M-10 i M-11 idu u kompletu sa NORA-ma , izviđačko i komandno vozilo.
Tu se vidi i auto-punjač.
Nora B-52K ima mogućnost lansiranja tri granate prema jednom cilju , razmak od 6 sec po granati ali sva tri pod različitim kutevima da se postigne maksimalni razorni efekat.
Na ovom snimku se vidi i neka međufaza između običnog i potpuno oklopljenog kamaza.
Sve u svemu, lepo i jednostavno su to zamislili. Sudeći po broju bovova i logističkih vozila u hali za sklapanje, biće izvezen solidan broj nora. Možda ispadne i najveći pojedinačni posao.
Vidi ovu što se zagonetno smiješka Koja država je u pitanju?
Kenija, inače BOV M-10 i M-11 idu u kompletu sa NORA-ma , izviđačko i komandno vozilo.
Tu se vidi i auto-punjač.
Nora B-52K ima mogućnost lansiranja tri granate prema jednom cilju , razmak od 6 sec po granati ali sva tri pod različitim kutevima da se postigne maksimalni razorni efekat.
to ima svaka novija samohotka
_________________ ...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.
Komandni brod Rečne flotile dobio nove motore, kompletnu elektriku, navigacijski sistem
Komandni brod Rečne flotile Vojske Srbije „Kozara”, kada tokom ove godine budu završeni generalni remont i modifikacija u brodogradilištu u Apatinu, biće najmoderniji rečni brod u Srbiji i regionu. Posle obimnih radova, koji su podrazumevali promenu motora, kompletne elektrike, ugradnju savremenog navigacionog sistema i bezbednosne opreme, životni vek broda biće produžen za trideset godina.
Osim kao komandni brod Rečne flotile, „Kozara” će se koristiti kao protokolarni brod za najviše državne i vojne zvaničnike, brod-baza za smeštaj pripadnika flotile, za prevoz vojnika na unutrašnjim plovnim putevima, obuku kadeta Vojne akademije, a u slučaju potrebe i kao brod-bolnica. Već su obavljene neke probne plovidbe, a završne ispitne vožnje obaviće se u junu u rejonu Đerdapa.
– Ovo je prvi površinski vojni brod sa ugrađenom dizel-električnom propulzijom ne samo u Srbiji, nego i u regionu. Modifikacijom smo dobili povećanje operativnih i manevarskih sposobnosti broda – kaže kapetan Jovan Krivokapić, portparol u Ministarstvu odbrane.
Dizel-električna propulzija sastoji se od dva dizel-motora „Katerpilar” koji snabdevaju strujom sve brodske sisteme, uključujući i elektromotore „Končar” koji pokreću dva pogonska propelera. Za razliku od ranijeg perioda, potrošnja goriva je znatno smanjena, što brodu daje znatno veći taktički radijus nego do sada. Primera radi, pri maksimalnom opterećenju motora maksimalna potrošnja sada iznosi do 160, a ranije je bila čak 300 litara goriva na sat. Povrh svega, „Kozara” je modernizovana za svega 20 odsto cene novog broda takvih karakteristika.
– Unapređene su manevarske sposobnosti broda – brža je promena smera okretanja propelera, manji je radijus okreta i kraći je zaustavni put – ističe kapetan Krivokapić.
Na „Kozaru” je ugrađen „pramčani poprečni potisnik tunelskog tipa”, što je znatno unapredilo manevarske mogućnosti broda. Laički objašnjeno, to je propeler ugrađen u pramcu broda, u tunelu da ne bi stvarao otpor pri plovidbi, koji svojim okretanjem „zanosi” pramac broda levo ili desno. Ugrađen je i prenosni pult daljinskog upravljanja, koji se može izneti sa komandnog mosta kako bi starešina, koji džojstikom upravlja brodom, mogao da sa ivice palube osmotri prostor uz lučki dok ili obalu. Od naoružanja brod će imati trocevni protivavionski top kalibra 20 milimetara, koji se može koristiti i za gađanje ciljeva na vodi ili kopnu, a po potrebi moći će se dograditi i drugi oružani sistemi.
Brod će moći da plovi i u države EU jer će ispunjavati stroge ekološke standarde – potpuno je uređen sistem otpadnih voda, odnosno sprečavanje zagađenje reka naftom i smećem. Ugrađena je klimatizacija, a uređene su prostorije posade – saloni, kabine, društvene prostorije i one za pripremanje i čuvanje hrane.
Ovaj brod proizveden je 1940. godine u Lincu za potrebe nemačke mornarice, kao komandni brod za pomorske i rečne snage na sektoru Dunava, Crnog mora i Dnjepra. Pred kraj Drugog svetskog rata povučen je u Regensburg gde ga je 1945. godine, po kapitulaciji Nemačke, preuzela vojska SAD. Tri godine kasnije brod je predat „Bavarskom Lojdu” koji ga je adaptirao u brod hotel u Regensburgu, čemu je služio do 1954. godine. Ratna mornarica JNA kupila je ovaj brod 1961. godine i od tada je je u sastavu Rečne flotile. Inače, godina proizvodnje broda ne može se posmatrati kao, na primer, godište automobila – u Evropi postoje brodovi znatno stariji od „Kozare” kojima je modernizacijom produžen vek upotrebe.
----------------------------------------------
Motori tehnički raritet
Originalni motori sa „Kozare”, skinuti prilikom modernizacije broda, su tehnički raritet – to su jedina dva motora RV6-M-345 fabrike „Klokner Humbolt-Dojc” iz Kelna koji su sačuvani. Radili su 16.850 časova, funkcionalno su ispravni i danas, što dovoljno govori o kvalitetu proizvodnje, ali i pažljivom radu generacija inženjera i tehničara u Srbiji.
Evo jedna ranija
Citat:
Taktičko-tehničke karakteristike:
Namena: komandni brod Rečne flotile Vojske Srbije
Posada: 47 članova
Mogućnost prevoženja: 250 vojnika sa opremom
Brzina nizvodna: 25km/h
Brzina uzvodna: 15km/h
Autonomija: 15 dana
Deplasman
Standardni: 544,6 T
Puni: 601,5 T
Pogonska grupa
Dva dizel-motora snage 400 KS
Dimenzije
Dužina: 67 m
Širina: 9,55 m
Visina: 6,57 m
Gaz: 1,30 - 1,45 m
Naoružanje
3x20/3 mm M55
Dodatna karakteristika
može da ukrca i položi 70 sidrenih mina R-1, ili 20 nekontaktnih mina AIM-M82 ili 70 mina ROCKAN
A pogotovo da je sam proizvodi. Ja se slažem da se Nora malo klima dok puca i da zbog toga ima samo 6 opaljenja u minutu, i to je slabije od Arčerovih 8 ili Pzh 2000 koji ima 10 (mada on nije automatski i treba mu uvežbana posada od 5 ljudi), ipak nije baš toliko slabije, i s' obzirom da ga mi pravimo, prilično sam ponosan na tu haubicu....
A pogotovo da je sam proizvodi. Ja se slažem da se Nora malo klima dok puca i da zbog toga ima samo 6 opaljenja u minutu, i to je slabije od Arčerovih 8 ili Pzh 2000 koji ima 10 (mada on nije automatski i treba mu uvežbana posada od 5 ljudi), ipak nije baš toliko slabije, i s' obzirom da ga mi pravimo, prilično sam ponosan na tu haubicu....
mislim da sam negdje vidio njemacku samohotku, na istim principima. cinila mi se mnogo dobro, ali ne znam koliko je ispaljivala u minuti
_________________ ...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.
Ne možeš započinjati nove teme. Ne možeš odgovarati na postove. Ne možeš uređivati svoje postove. Ne možeš izbrisati svoje postove. Ne možeš postati privitke.