HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 15 kol 2024, 05:24.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 181 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 17:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:11
Postovi: 23644
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Junuz Djipalo je napisao/la:
I najvažnije jedini naš vođa koji nije slijepo blejao u Zagreb nego smo jedino tad imali borca za Hrvate BiH.


Ovo jedino respektiram kod Zubaka. Ne treba stvarati kult ličnosti od njega, jer ima kod Zubaka mnoštvo loših vizija.

Mislim da su u svim lancima događanjima, prve karike nabitnije. Jer se ostale u lancu vežu najviše pod utjecajem ovih prvih.

Možda je ovo sadašnje ponašanje Zubaka posljedica nekih pretrpljenih osobnih nepravdi i nezasluženih marginalizacija iz prve polovice devedesetih, ali su sada Zubak i njegova stranka katastrofalni. Ja stvarno ne znam što on hoće. :neznam

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 17:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32598
Betandwin je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:
je.
Boban je uvijek bio za Hrvatsku Republiku Herceg-Bosnu, a ne za nekakvu hercegovačku prćiju.

.

tacno , zato je Travnik izmedju ostalih gradova i popusio jer nije bio u zemljovidima ....


Travnik je trebao biti središte tog dijela HB.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 17:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:11
Postovi: 23644
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Inkvizitor je napisao/la:
Betandwin je napisao/la:
ne to je onaj jedini koji je imao muda da ne potpise Daytonski sporazum jer je posavina data RS-u , covjek je samo ostao na svome pravcu



aha..jaka muda, nije potpisao on, potpisao je drugi. On će se inatiti Americi. najlakše je, neću potpisat..iii šta onda.

još se Amerika trese zato jer Zubak nije potpiso Daytonski sporazum.

A da je ostao na liniji, moguće, zato je i ljubio begovske guzice.


Mislim da se muda u ovom slučaju odnose na reći ne Tuđmanu, što je tada bilo nazamislivo od BH Hrvata.
Automatski te je brzo letiti.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 20:12 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 22:48
Postovi: 1387
Mar-kan je napisao/la:
Betandwin je napisao/la:
tacno , zato je Travnik izmedju ostalih gradova i popusio jer nije bio u zemljovidima ....


Travnik je trebao biti središte tog dijela HB.

pa kako onda dogovorise sa srbima izlazak , malte ne bez borbe predase travnik kad je trebao biti srediste , nesto ti se tu ne poklapa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 20:19 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 22:48
Postovi: 1387
RajvoSa je napisao/la:
Spomenuo sam Mostar i Prozor-Jablanicu samo da našim Hrvatima u Bosni pokušam objasniti da je i situacija u Hercegovini na mnogim dodirnim točkama bila složena, i da nismo nad Muslimanima imali recimo prednost kakvu su Muslimani imali nad Hrvatima u srednjoj Bosni, ni blizu.

ma neznam , mi makli nigdje nismo , Mostar,jebote svu zaledjinu smo imali , da su u tom trenu bili Srbi mjesto nas u Mostaru , druga bi pjesma bila , oni bi njh potisnuli , onda to Uskoplje , gradić jedan nismo u stanuju bili uzet sa svom logistikom i pozadinom koja je bila da progulimo ka srednjoj bosni i vamo neko prica bio je gotov plan za deblokadu , aha , znam ja kakav je bio , u Kiseljaku jedna ona velika haubica dopremljena , u nju gledali ko da je nuklerni lasner ..mislim nidje veze


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 20:55 
Offline

Pridružen/a: 01 lis 2009, 19:48
Postovi: 66
Lokacija: Lašvanska dolina
Betandwin je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:
Spomenuo sam Mostar i Prozor-Jablanicu samo da našim Hrvatima u Bosni pokušam objasniti da je i situacija u Hercegovini na mnogim dodirnim točkama bila složena, i da nismo nad Muslimanima imali recimo prednost kakvu su Muslimani imali nad Hrvatima u srednjoj Bosni, ni blizu.

ma neznam , mi makli nigdje nismo , Mostar,jebote svu zaledjinu smo imali , da su u tom trenu bili Srbi mjesto nas u Mostaru , druga bi pjesma bila , oni bi njh potisnuli , onda to Uskoplje , gradić jedan nismo u stanuju bili uzet sa svom logistikom i pozadinom koja je bila da progulimo ka srednjoj bosni i vamo neko prica bio je gotov plan za deblokadu , aha , znam ja kakav je bio , u Kiseljaku jedna ona velika haubica dopremljena , u nju gledali ko da je nuklerni lasner ..mislim nidje veze


I mi u Lašvanskoj dolini smo se više pitali kad će se nešto ozbiljnije krenuti prema nama. Još kad se sjetim helikoptera koji su nam nosili streljivo a odvozili ranjenike... mrak, zvuk helikoptera, zvuk pam-ova, pat-ova, svjetleći meci šaraju nebo a mi svi na prozor i krunicu u ruke. Molimo se da ga ne pogode. Suza krene kad se sjetim...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 21:33 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 22:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
RajvoSa je napisao/la:
Inkvizitor je napisao/la:

ja vidiš mislim da se imalo rezervi a ako ih nije bilo to je samo zato jer su naše dične dezerterčine zbrisale. To je bila boljka cijelog HVO-a da se razumijemo. Totalna neorganiziranost, a tu spada nedostatak stručnog kadra, vojnog naravno, i amaterizam a to je druga tema, to nije ono na šta se cilja.
moja se brigada konkretno nalazla od Prozora ka Jablanici. Intezitet borbi je varirao, od potpunog primirja, do izoliranih napada, diverzantskih akcija i dva tri totalna pičvajza.

I mene je zanimalo zašto se ne krene u deblokadu. Iako, gore na Crnom Vrhu je bila ludnica..tamo su Prozorani, Ljubušaci i ostali imali totalni pičvajz.

U jednom momentu je Uskoplje visilo. nakon pada Bugojna.


Pa da, kažem da nije imao ništa u rezervi u smislu slobodnih brigada, interventnih postrojbi...Davor Marijan je to odlično obradio.

Spomenuo sam Mostar i Prozor-Jablanicu samo da našim Hrvatima u Bosni pokušam objasniti da je i situacija u Hercegovini na mnogim dodirnim točkama bila složena, i da nismo nad Muslimanima imali recimo prednost kakvu su Muslimani imali nad Hrvatima u srednjoj Bosni, ni blizu.



Jedna od najveći boljki HVO-a je neorganiziranost ali jedna možda jednako velika njoj je slaba ili nikakava kordinacija..

Primjer; Za čitavog sukoba sa muslimanima smo jednostavno prepustili da nam muslimani diktiraju tempo sukoba; kada, kako i gdje napasti i voditi sukobe, e sad donekle to mogu razumiti u SB ali samo donekle, priča o malobrojnosti i slične priće HVO- OZ SB. Mislim da ta priča za ostala područja ne prolazi, HVO od Rame do Neuma i od Mostara do Livna je trebao imati minimalno 40 000 bojovnika, besprjekornu logističku potporu, dobar manevarski prostor i sl.. e sad to pruža dobar temelj da situacija ne bude tako složena kako kažete da je bila...
Uvesti neki veliki red u gradovima gdje skorom po središtu grada ide crta bojišnice je teško ili nemoguče ali u općinama koje su nekih 100 KM od najbliže crte mislim da nije nemoguča misija..
Kordinacija je bila više nego loša, ovdje je svaki općinski HVO vodio neki svoj rat, Kod nas u TR je situacija bila skoro normalna sa ABiH dok je u Vitezu bio pravi rat... ili neko spomenu Bugojno i Uskoplje... još bolji primjer...
U takvim uvjetima se slažem da je teško imati rezervu i sl. snage e sad otkud takva situacija i što joj se nije stalo u kraj...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 21:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36611
Lokacija: Gl. grad regije
lider30 je napisao/la:
Ja stvarno ne znam što on hoće. :neznam


Evo pogledaj tu:

http://www.hss-nhi.ba/index.php?subacti ... om=&ucat=&

Inače mi se čine kao odlična alternativa HDZ-ima, Lijanima ali eto nemaju u programu jasno napisan treći entitet...

Proglašavan je izdajnikom jer je htio bit neovisan od Zagreba, poput Dodika, i zato što nas je vidio unutar BiH i sa glavnim gradom u Sarajevu. Ne zato što on to tako želi nego je procijenio da će tako bit najbolje. Mi smo čekali da nas Zagreb odhebe umjesto da mi kao odhebemo Zagreb. Mi smo blokirali zakone pa su nam ukinuli pravo veta i time smo uništeni zadnjih godina, skoro nestali s političke pozornice.

Pitam se da li bi tako bilo da je pametniji čovjek sve vodio...

E sad što je Zubak pogriješio?

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 22:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:11
Postovi: 23644
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Junuz Djipalo je napisao/la:

U načelu onako i nije loše- Ni HDZ nema u programu jasno iskomuniciran entitet.

Ovo je problematično i preopćenito:

"- Federalne jedinice/regije i jedinice lokalne samouprave ustrojavaju se i razgraničavaju na temelju zemljopisnih, prometnih, gospodarsko-ekonomskih, kulturoloških, povijesnih i etničkih
kriterija."

Treba jasno reći, da je etnički prvi kriterij, a ostali kriteriji su također značajni, ali nižeg prioriteta .


"- fiksne kvote konstitutivnih naroda u tijelima vlasti Bosne i Hercegovine, federalnih jedinica/regija i jedinica lokalne samouprave utvrđenih na temelju minimalne i razmjerne zastupljenosti i određenih ustavima, statutima i zakonom."


Što će fiksne kvote u lokalnoj samoupravi i drugoj razini? Neka ide razmjerni sustav na drugu i treću razinu. Ne znam odkud poriv za nefunkcionalnošću države? Zar se nije do sada iskusilo, da što je zajedničko, je non stop u blokadi.

Glavna raslojenost društva u BiH je po etničkom kriteriju. Uređenje mora uzeti to u obzir. Jednostavno mora, jer u suprotnom čini državu nefunkcionalnom.



Ali ponavljam, ni HDZ nema jasan stav o administrativnoj jednici sa većinom Hrvata.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 22:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36611
Lokacija: Gl. grad regije
Pa po meni, ništa ne nedostaje ni sadašnjim jedinicama, da ne kompliciramo, možda se čiste hrvatske (3) (eto ga čisti hrvatski entitet ako se ukine Federacija, doduše bez Mostara) i čisto bošnjačke (5) mogu ujedinit u po jednu. Ili barem pokoja od njih radi smanjenja troškova administracije. Plus još ove dvije mješovite kakve jesu.

I meni se više sviđa ideja entiteta sa diskontinuitetom (radi Žepča, Usore, K. Sutjeske, Vareša, Soli) ali moramo znati da ne smijemo mi kao najmanji i najslabiji tražit velike ustupke. Moramo ići sa zahtjevima koji su suglasni sa MZ idejama, odnosno na njima radit male korekcije.

Recimo tražit umjesto ukidanja statuta Mostara, pravljenje istog takvog u Travniku.
Razlog - želimo primijeniti demokratske dosege zapadne demokracije već dokazane u Mostaru.

Umjesto naše tv, tražit ukinuće svih TV postaja koje se financiraju iz pretplate i proračuna.
Razlog - recesija.

Tražit jačanje središnje države i time učinit Federaciju suvišnom i nepotrebnom. Puno teže bi nas preglasavali.
Razlog - veća funkcionalnost države.

Ujedinjenje čisto hrvatskih kantona.
Razlog - manji troškovi administracije.

Eto neka se ovo ostvari svi sretni i zadovoljni... Postoji čisto hrvatski kanton za one koji bi čisti treći entitet. Postoje dva mješovita od kojih su u jednom Hrvati većina a u drugom mogu postati ako ne bude defetizma. A potom se možda i spojit s ova tri.

Doduše postoje i bolje varijante po Hrvate, ali mi se ova čini ostvarivom.

Mana ovoga je što su Žepče i Usora i još pokoje mjesto izvan hrvatskog entiteta ali i sad su i nema baš nekih problema otkad su prihvaćene nove granice općine. Šteta samo što Begov Han nije nastao kao zaseban.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 23:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32598
sioux111 je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:

Pa da, kažem da nije imao ništa u rezervi u smislu slobodnih brigada, interventnih postrojbi...Davor Marijan je to odlično obradio.

Spomenuo sam Mostar i Prozor-Jablanicu samo da našim Hrvatima u Bosni pokušam objasniti da je i situacija u Hercegovini na mnogim dodirnim točkama bila složena, i da nismo nad Muslimanima imali recimo prednost kakvu su Muslimani imali nad Hrvatima u srednjoj Bosni, ni blizu.



Jedna od najveći boljki HVO-a je neorganiziranost ali jedna možda jednako velika njoj je slaba ili nikakava kordinacija..

Primjer; Za čitavog sukoba sa muslimanima smo jednostavno prepustili da nam muslimani diktiraju tempo sukoba; kada, kako i gdje napasti i voditi sukobe, e sad donekle to mogu razumiti u SB ali samo donekle, priča o malobrojnosti i slične priće HVO- OZ SB. Mislim da ta priča za ostala područja ne prolazi, HVO od Rame do Neuma i od Mostara do Livna je trebao imati minimalno 40 000 bojovnika, besprjekornu logističku potporu, dobar manevarski prostor i sl.. e sad to pruža dobar temelj da situacija ne bude tako složena kako kažete da je bila...
Uvesti neki veliki red u gradovima gdje skorom po središtu grada ide crta bojišnice je teško ili nemoguče ali u općinama koje su nekih 100 KM od najbliže crte mislim da nije nemoguča misija..
Kordinacija je bila više nego loša, ovdje je svaki općinski HVO vodio neki svoj rat, Kod nas u TR je situacija bila skoro normalna sa ABiH dok je u Vitezu bio pravi rat... ili neko spomenu Bugojno i Uskoplje... još bolji primjer...
U takvim uvjetima se slažem da je teško imati rezervu i sl. snage e sad otkud takva situacija i što joj se nije stalo u kraj...


I kad se govorilo da će isto biti u TR,da postoje napadni planovi armije za to područje,napraviše ih budalama...a onda par mjeseci kasnije,puf.

Ovo gore navedeno da su nam diktirali tempo,djelomično točno.Mi smo vodili tzv. aktivnu obranu,gdje smo mogli,uzeli smo nešto.Borbene grupe su izvodile dejstva kad god se moglo.
Bili smo napregnuti do krajnjih granica,znalo se imati na dan po 5-6 kontri,vraćanje rovova,plus izvidjanja,spavalo se u *** od umora.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 23:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32598
Betandwin je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Travnik je trebao biti središte tog dijela HB.

pa kako onda dogovorise sa srbima izlazak , malte ne bez borbe predase travnik kad je trebao biti srediste , nesto ti se tu ne poklapa


Tko kaze bez borbe!?"Dogovor" je bio u hodu,kad su odredjene snage HVO-a ostale blokirane i nisu se mogle povući prema Putičevu,jer ih je dosta drzalo crtu prema VRS,dok su armijaši čekali pogodan trenutak da uzmu grad.Drugi dio je ustabilio crte gdje su i ostale uz male korekcije do kraja sukoba.Prvih dana se sve izmješalo,civili,HVO,armija,skoro su došli do raskrizja za Novi,onda smo napravili kontraudar i vraćene su pozicije koje se nisu poslije puno mijenjale.Poslije je izvršeno par napada na Sljemena,bez nekih većih pomaka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 26 lis 2009, 00:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32598
Betandwin je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:
Spomenuo sam Mostar i Prozor-Jablanicu samo da našim Hrvatima u Bosni pokušam objasniti da je i situacija u Hercegovini na mnogim dodirnim točkama bila složena, i da nismo nad Muslimanima imali recimo prednost kakvu su Muslimani imali nad Hrvatima u srednjoj Bosni, ni blizu.

ma neznam , mi makli nigdje nismo , Mostar,jebote svu zaledjinu smo imali , da su u tom trenu bili Srbi mjesto nas u Mostaru , druga bi pjesma bila , oni bi njh potisnuli , onda to Uskoplje , gradić jedan nismo u stanuju bili uzet sa svom logistikom i pozadinom koja je bila da progulimo ka srednjoj bosni i vamo neko prica bio je gotov plan za deblokadu , aha , znam ja kakav je bio , u Kiseljaku jedna ona velika haubica dopremljena , u nju gledali ko da je nuklerni lasner ..mislim nidje veze


Znaš li gdje je završilo oruzje (dio naravno) VRS što je sklonjeno sa brda oko Sarajeva zbog prijetnji NATO bombardovanja?Jesi čuo za rent-a-tenkove :zubati ? Bitka za Zavrtaljku,prema Busovači?Ubačene ID grupe u zaledje Uskoplja-Bugojna-NT?


Privitak/ci:
rostovo.jpg
rostovo.jpg [ 104.46 KiB | Pogledano 5557 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 26 lis 2009, 09:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:17
Postovi: 3827
Lokacija: Nanya Lakes
sioux111 je napisao/la:

Jedna od najveći boljki HVO-a je neorganiziranost ali jedna možda jednako velika njoj je slaba ili nikakava kordinacija..

Primjer; Za čitavog sukoba sa muslimanima smo jednostavno prepustili da nam muslimani diktiraju tempo sukoba; kada, kako i gdje napasti i voditi sukobe, e sad donekle to mogu razumiti u SB ali samo donekle, priča o malobrojnosti i slične priće HVO- OZ SB. Mislim da ta priča za ostala područja ne prolazi, HVO od Rame do Neuma i od Mostara do Livna je trebao imati minimalno 40 000 bojovnika, besprjekornu logističku potporu, dobar manevarski prostor i sl.. e sad to pruža dobar temelj da situacija ne bude tako složena kako kažete da je bila...
Uvesti neki veliki red u gradovima gdje skorom po središtu grada ide crta bojišnice je teško ili nemoguče ali u općinama koje su nekih 100 KM od najbliže crte mislim da nije nemoguča misija..
Kordinacija je bila više nego loša, ovdje je svaki općinski HVO vodio neki svoj rat, Kod nas u TR je situacija bila skoro normalna sa ABiH dok je u Vitezu bio pravi rat... ili neko spomenu Bugojno i Uskoplje... još bolji primjer...
U takvim uvjetima se slažem da je teško imati rezervu i sl. snage e sad otkud takva situacija i što joj se nije stalo u kraj...


Rekao si dosta toga i pokrio dosta područja, pa mi oprosti što ću odgovoriti na pomalo razbacan način. Prvo, glede brojnog stanja HVO-a

Citat:
Brojno stanje HVO na kraju 1992. iznosilo je 45.000 pričuvnika i 846 profesionalnih vojnika.17 Početkom 1993, počeo je ustroj domobranstva, vrlo sporo, i načelno razine satnije-bojne po općini. Izuzetak je bio Mostar i Bugojno gdje su planirane, a dijelom i postrojene, domobranske pukovnije. U listopadu 1993. operativne zone preimenovane su u zborna područja. Krajem godine počelo je gašenje specijalnih postrojba i ustrojavanje gardijskih brigada, po jedna u svakom zbornom području. Do kraja 1994., s izuzetkom 108. brigade u Brčko-Ravne, sve pričuvne brigade HVO preimenovane su u domobranske pukovnije.

17 GS HVO, Ur. br. 01-240 od 4. 2. 1993., Izvješće za period od 14. 4. 1992. do 31. 12. 1992.





Treba dodati da ta brojka od 45.000 uključuje i sve Muslimane u HVO-u, možda do nekih 10%. Tu treba odbiti i sve pripadnike HVO-a Posavina, Tuzla i Sarajevo, što ostavlja jedva preko 30.000 vojnika za rat sa ABiH.

Nerealno je bilo očekivati da jedna Hercegovina da 40.000 vojnika sa obzirom da je na navedenim prostorima obitavalo jedva nekih 250.000 osoba, što znači da bi nakupio tih 40.000 bojovnika možda morao mobilizirati oko 50% muškog stanovništva od 18-65, što čak i kad bi dugoročno bilo izvedivo zahtijevalo puno vremena (obuka, ustroj) i sredstava. Koji bi uopće postotak od tih 40.000 bio za nešto više od seoske straže i pričuvnih jedinica? Još jedan citat:

Citat:
Koliki je bio nedostatak ljudstva na uskopaljsko-ramskoj bojišnici vidi se iz izvješća zapovjednika Zbornog područja Tomislavgrad od 5. siječnja 1994. u kojem piše: “Čitavo uskopaljsko-ramsko bojište nema ni interventnog vojnika slobodnog, osim mene”.97

97 IZM Prozor, Br. 01-55/94 od 5. 1. 1994., Problem ljudstva na Uskopaljsko-Ramskoj bojišnici sa stanjem 5. 1. 1994. u 20,00 sati.





Mislim da su trebali krenuti puno ranije sa ustrojom gardijskih brigada, ne znam što su čekali do 94.

Idemo dalje..što se tiče diktiranja tempa i sl, jeste, Muslimani su bili spremniji i odlučniji u svojim ciljevima jer HVO nije mogao provoditi samostalnu politiku nego u mnogo čemu mislim čekao na odluke iz Zagreba. Tu također treba napomenuti činjenicu da su razna primirja, pregovori i inicijative često diktirali stanje na terenu.

Zadnje - često se neki naš poraz tumači prodajom, izdajom ili nesposobnošću. Neke stvari i činjenice treba sagledati realno:

- 1993 je ABiH respektabilna sila, korpusi su se ustrojili, naoružali, imali dobre oficire, motivaciju i imali ogromnu brojčanu prednost u skoro svakom dodiru sa HVO-om. 3 korpus između 32.000 i 43.000 vojnika. 1994 je formiran i 7 korpus sa oko 26.000 vojnika. 4 i 6 korpus svaki sa oko 8.500 vojnika. Protiv Vareša se uključio i 2 korpus iz Tuzle, a kao što znamo korišten je i 1 korpus iz Sarajeva. Imaš procjenu brigadira Ivice Zeke da je ABiH protiv OZ Srednja Bosna iskoristila između 82.000 i 84.000 vojnika.

- Često kažemo "Travnik je pao", "Bugojno je palo" i sl. no što to znači? Nije nitko došao sa strane pa ih osvojio (to se jedino desilo u Varešu). Ajde ti napravi procjenu kolki je bio postotak Muslimana i Hrvata u Travniku po izbijanju sukoba? Sa obzirom na priliv muslimanskih izbjeglica iz Krajine, rekao bih bar 2/3 Muslimana.

Citat:
Promjenu etničke strukture koja je pojačala muslimansku poziciju, HVO je bio svjestan, pa je prema neizvjesnoj budućnosti karakterističan stav HVO Gornji Vakuf, koji je u jednom izvješću iz sredine lipnja 1992., a nakon drugog sukoba s ABiH u nepuna dva mjeseca pisao “da na našem području ima oko 12.000 izbjeglica iz Donjeg Vakufa (a sve muslimanske narodnosti) sa velikim brojem vojnih obveznika, pa ukoliko se još naoružaju, onda ne da prijeti opasnost samo našoj općini, nego i susjednim (Bugojno, Novi Travnik, Travnik), a naš je zaključak da smo im mi prvi neprijatelji pa tek onda četnici”.32

32 Općinski stožer HVO Gornji Vakuf, Str. pov. br. 1-5/4-2/92 od 22. 6. 1992. Izvješće o zbivanjima na području naše općine za dan 20., 21. 6. 1992. g.



U Bugojnu ista stvar, procjena CIA analitičara je da je HVO brigada "Eugen Kvaternik" imala jedva 1.000 pripadnika, a napala ih je muslimanska 307 brigada sa između 3.000 i 3.500 pripadnika. I to sve u uvjetima gradske borbe gdje do izražaja i ne može doći bolja opremljenost (a daleko od toga da je HVO bio puno bolje opremljen općenito u srednjoj Bosni, to vi bar znate kako je kritično bilo).

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 26 lis 2009, 09:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:17
Postovi: 3827
Lokacija: Nanya Lakes
Betandwin je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:
Spomenuo sam Mostar i Prozor-Jablanicu samo da našim Hrvatima u Bosni pokušam objasniti da je i situacija u Hercegovini na mnogim dodirnim točkama bila složena, i da nismo nad Muslimanima imali recimo prednost kakvu su Muslimani imali nad Hrvatima u srednjoj Bosni, ni blizu.

ma neznam , mi makli nigdje nismo , Mostar,jebote svu zaledjinu smo imali , da su u tom trenu bili Srbi mjesto nas u Mostaru , druga bi pjesma bila , oni bi njh potisnuli , onda to Uskoplje , gradić jedan nismo u stanuju bili uzet sa svom logistikom i pozadinom koja je bila da progulimo ka srednjoj bosni i vamo neko prica bio je gotov plan za deblokadu , aha , znam ja kakav je bio , u Kiseljaku jedna ona velika haubica dopremljena , u nju gledali ko da je nuklerni lasner ..mislim nidje veze


Ništa Srbi nisu napravili od 92, tako ih nemoj bezze glorificirati. Pokušaja da se zauzme cijelo Uskoplje i istočni Mostar jednostavno i nije bilo. A da se i osvojilo Uskoplje to ti je tek nekih 20% posla obavljeno, kako prokrčiti koridor sve do Novog Travnika i držat ga otvorenim. Što se tiče pokušaja deblokade, ne mislim na onaj iz pravca Kiseljaka nego ove ID upade.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 26 lis 2009, 10:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32598
Plus,Lašvanska dolina nije imala nikakvu popunu ljudstvom.Muslimani su mogli "halaliti" 50 ljudi,mi nismo mogli niti smjeli.
Tijekom studenog 93. počeli su intezivni pregovori,Granić je dolazio sa turskim ambasadorom,s kim već,tako da je armija navalila u tom periodu da zauzme što se više moglo prije završetka pregovora.Pogotovo dolinu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 26 lis 2009, 11:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36611
Lokacija: Gl. grad regije
Svaka čast na analizi pokazuje da doista nismo bili za rat s Muslimanima što mi cijelo vrijeme i tvrdimo.
No ostaje nekoliko nejasnoća a i zanimljiv je blef u takvim okolnostima a to je ultimatum da se ABiH treba podčiniti komandi HVO-a prema VO planu. Ponovit ću, ili je ogromna nesposobnost ili je plan. Ali i u jednom i u drugom slučaju ljude tog profila ne treba stavljat da nas vode. Pod ovim mislim na političare.

Teško je crno bijelo oslikat situaciju jer se razlikovala od sela do sela a kamo li od regije do regije...

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 26 lis 2009, 11:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:17
Postovi: 3827
Lokacija: Nanya Lakes
Junuz Djipalo je napisao/la:
Svaka čast na analizi pokazuje da doista nismo bili za rat s Muslimanima što mi cijelo vrijeme i tvrdimo.
No ostaje nekoliko nejasnoća a i zanimljiv je blef u takvim okolnostima a to je ultimatum da se ABiH treba podčiniti komandi HVO-a prema VO planu. Ponovit ću, ili je ogromna nesposobnost ili je plan. Ali i u jednom i u drugom slučaju ljude tog profila ne treba stavljat da nas vode. Pod ovim mislim na političare.

Teško je crno bijelo oslikat situaciju jer se razlikovala od sela do sela a kamo li od regije do regije...


Citat:
Pokušaj razrješavanja dvovlašća poznata je zapovijed ministra obrane Republike Bosne i Hercegovine od 16. siječnja 1993. Navedena zapovijed ima 9 točki, a pred širom javnošću se barata samo s onom pod rednim brojem 2. po kojoj su sve postrojbe ABiH koje se nalaze u provincijama 3, 8 i 10 podređuju Glavnom stožeru Hrvatskog vijeća obrane. Po prvoj točci Zapovijedi “Sve postrojbe Hrvatskog vijeća obrane, koje se u ovom trenutku nalaze na prostorima provincija 1, 5, 9 koje su ženevskim dogovorom proglašene Muslimanskim provincijama podčinjavaju se Glavnom štabu Armije Bosne i Hercegovine”.50 Zapovijed je bila neuspjeli pokušaj definiranjapodručjaodgovornostii nadležnosti nakon koje su obje strane trebale imati jasniju sliku svog položaja u vremenu, prostoru i što je najvažnije ciljevima. No, čini se da je upravo to bio problem zašto je odbačena od ABiH i zašto se na nju ratoborno reagiralo.

50 RBiH, Ministarstvo obrane, Broj: 01/93 od 16. 1. 1993., Zapovijed.


_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 26 lis 2009, 11:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:17
Postovi: 3827
Lokacija: Nanya Lakes
Da ne ispadne da stalno odnekle tajnovito izvlačim asove iz rukava, molim vas lijepo da odvojite 10-15 minuta i pročitate ovo:

http://www.hercegbosna.org/download-hr/Marijan_HVO.pdf

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 26 lis 2009, 11:56 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 22:48
Postovi: 1387
gradska borba je nesto sasvim drugo , nema tog grada koji se nemoze braniti , nema veze brojno stanje , jer onaj koji napada mora imati puno vece snage nego onaj koji brani , a nasi gradovi Travnik , Bugojno, Fojnica itd popadase , tu je netko morao odgovarati sto nije uspostavljena crta i branjena


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 26 lis 2009, 11:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:17
Postovi: 3827
Lokacija: Nanya Lakes
Betandwin je napisao/la:
gradska borba je nesto sasvim drugo , nema tog grada koji se nemoze braniti , nema veze brojno stanje , jer onaj koji napada mora imati puno vece snage nego onaj koji brani , a nasi gradovi Travnik , Bugojno, Fojnica itd popadase , tu je netko morao odgovarati sto nije uspostavljena crta i branjena


Fazon je što Bugojno i Travnik nisu bili "napadnuti" iz vana, ti gledaš u kontekstu obrane Sarajeva.

Konkretno, HVO je uglavnom bio razmješten oko Travnika, a u Bugojnu se nalazio unutar grada (ali izmješan sa ABiH, zajedničke patrole i sl), rasparčan na tri lokacije koje su Muslimani nakon par dana pomeli.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 26 lis 2009, 12:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:17
Postovi: 3827
Lokacija: Nanya Lakes
A za Fojnicu je kriv onaj kreten Stjepan Tuka (dobro ga opisuje prezime) koji je odbijao naredbe.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 26 lis 2009, 12:29 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 22:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
E konačno se ostavljamo politikanskog raspravljanja i vračamao na temu.. i svaka čast na analizi RajvoSa..

E sad jedna stvar koja nas je dosta koštala je totalna nepovezanost vojske i politike (premda je ona u HB bila ukinuta a rad stranaka sve do neke 1994 bio zabranjen raspušteni ogranci HDZ-a)
Jedno pitanje tko je kome zapovijedao vojska politici ili politika vojsci.. Sve je bilo pod firmom HVO... a šta je HVO Vlada a šta HVO vojska...
Jadranko Prlić kao predsjednik HVO Vlade HR HB svoju obranu u Hagu zasniva da HVO Vlade kako općinske tako i HR HB su se bavile samo civilnim poslovima i time ih se lišava stvarno svake kako zapovijedne tako i bilo koje druge odgovornosti...
Dok npr. jedno vrijeme formalni predsjednik HVO TR Pero K. danas uživajući beneficiranu mirovinu (zapovijednu) tvrdi da je on bio i zapovijednik HVO snaga općine Travnik, zapovijednici su mu dolazili na sastanak podnosili izvješća i sl, on je dalje odgovarao predsjedniku Bobanu i sl. znaći ta hijerarhija je bila..
E sad ima priča druga vojnici barem u TR tvrde da su ovi iz politike sve "zakuhali", da se nije dalo struci da vodi, da su podcijenjivani i možda otjerani najbolji kadrovi, sve se radilo po nekim sumnjivim političkim linijama, da smo bar mi u TR mogli bolje proč (šta god to znaćilo)... e sad jel to opravdanje ili fakat, iako je moj sud da istine ima na obje strane...

E sad za plan obrane TR.. postojao je plan za eventualni sukob sa muslimanima, i on je predviđao da težište obrane bude preko Vilenice zajedno sa HVO Novi Travnik da se drži ta crta i da tu bude veza sa Srbima i tako grad drži pod potpunom kontrolom... ali među prvim značajnijim HVO otpornim točkama pala je Meščema, premda dobro ukopana i pripremljena, kažu da je dozvoljeno ABiH da neposredno pred sugob na taj dio dovede skoro cijelu naoružanu satniju vojnika.. Zapovijed je bilo da se ne diraju i propuste kroz sve punktove jer kao idu da pojačaju crte prema Srbima... Novotravnička brigada S Tomašavić je samo manjim dijelom pomogla oko Vilenice, neke interventne postrojbe oko Releja na Vilenici, o značajnijoj pomoći nije bilo ni govora... Izgovor je bio da za značajnije nemogu pomoć, kao i da je to ogroman prostor za branit i obranit..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 26 lis 2009, 12:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:17
Postovi: 3827
Lokacija: Nanya Lakes
Tko od vas dobro govori engleski? Imam izvještaj od analitičara CIA o stanju i sukobu u Travniku, pa pošto tu imamo direktne učesnike, da vidimo je su li im dobri izvori ili bezze laprdaju? Trebat će mi nešto vremena da obradim podatke pa ne očekujte odmah.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 26 lis 2009, 12:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32598
sioux111 je napisao/la:
E konačno se ostavljamo politikanskog raspravljanja i vračamao na temu.. i svaka čast na analizi RajvoSa..

E sad jedna stvar koja nas je dosta koštala je totalna nepovezanost vojske i politike (premda je ona u HB bila ukinuta a rad stranaka sve do neke 1994 bio zabranjen raspušteni ogranci HDZ-a)
Jedno pitanje tko je kome zapovijedao vojska politici ili politika vojsci.. Sve je bilo pod firmom HVO... a šta je HVO Vlada a šta HVO vojska...
Jadranko Prlić kao predsjednik HVO Vlade HR HB svoju obranu u Hagu zasniva da HVO Vlade kako općinske tako i HR HB su se bavile samo civilnim poslovima i time ih se lišava stvarno svake kako zapovijedne tako i bilo koje druge odgovornosti...
Dok npr. jedno vrijeme formalni predsjednik HVO TR Pero K. danas uživajući beneficiranu mirovinu (zapovijednu) tvrdi da je on bio i zapovijednik HVO snaga općine Travnik, zapovijednici su mu dolazili na sastanak podnosili izvješća i sl, on je dalje odgovarao predsjedniku Bobanu i sl. znaći ta hijerarhija je bila..
E sad ima priča druga vojnici barem u TR tvrde da su ovi iz politike sve "zakuhali", da se nije dalo struci da vodi, da su podcijenjivani i možda otjerani najbolji kadrovi, sve se radilo po nekim sumnjivim političkim linijama, da smo bar mi u TR mogli bolje proč (šta god to znaćilo)... e sad jel to opravdanje ili fakat, iako je moj sud da istine ima na obje strane...

E sad za plan obrane TR.. postojao je plan za eventualni sukob sa muslimanima, i on je predviđao da težište obrane bude preko Vilenice zajedno sa HVO Novi Travnik da se drži ta crta i da tu bude veza sa Srbima i tako grad drži pod potpunom kontrolom... ali među prvim značajnijim HVO otpornim točkama pala je Meščema, premda dobro ukopana i pripremljena, kažu da je dozvoljeno ABiH da neposredno pred sugob na taj dio dovede skoro cijelu naoružanu satniju vojnika.. Zapovijed je bilo da se ne diraju i propuste kroz sve punktove jer kao idu da pojačaju crte prema Srbima... Novotravnička brigada S Tomašavić je samo manjim dijelom pomogla oko Vilenice, neke interventne postrojbe oko Releja na Vilenici, o značajnijoj pomoći nije bilo ni govora... Izgovor je bio da za značajnije nemogu pomoć, kao i da je to ogroman prostor za branit i obranit..


Jesmo već negdje spominjali legendarnu hrvatsku naivnost?Tko je blokirao pomoć za Jajce kod Topalskog groblja (kod Ahmića)?Kad je pala mrtva glava na toj barikadi.

kakve gluposti je valjao naš vrli zapovjednik FF o sukobu sa armijom!?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 181 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO