HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 22:18.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 566 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 11:12 
Online

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Po zapadnoj Hercegovini i mom dubrovačkom kraju (osobito u Konavlima) imate Hrvata s prezimenima za koja bi većina rekla da su srpska. Miljanić, Miljanović, Miletić, Jokić, Joković, Rajković, Milutinović, Mitrović, Milošević, Obradović, Bošković, Jović,Lazarević, Marković, Kraljević, Vuković itd. Kraj makete jednog broda u dubrovačkom Pomorskom muzeju stoji natpis "darovao Slobodan Milošević iz Zatona 1989." Moja profesorica iz hrvatskog prezivala se Milošević. Jednog sam Milutinovića kad sam bio mali zafrkavao da je srpskog podrijetla, a on me opalio šakom u glavu. Sasvim je uvjeren da je Hrvat, a preziva se Milutinović. Dobro da nema Hrvata Nemanjića. U Konavlima Miljanići, srpski guslar Milomir Miljanić iz Nikšića. U Konavlima Miletići, vrgorački junak Rade Miletić kao mali doselio iz Crne Gore i pokatoličio se. U nas Jokići, crnogorski vaterpolski reprezentativac Predrag Jokić. U nas Kneževići, srpski guslar iz Crne Gore Ivan Knežević. Načelnik općine Konavle Luka Korda, četnički zapovjednik iz Drugog svjetskog rata Korda (tri hiljade crne brade, a pred njima Korda Rade). U nas Marići, srbijanski voditelj Milomir Marić. U nas Đurići, po Bosni Srbi Đurići. U nas Pavlovići, po Srbiji i Crnoj Gori mnoštvo Pavlovića. U istočnoj Hercegovini Srbi Mikulići, u Širokom Brijegu Hrvati Mikulići (ustaški aktivist Stipe Mikulić, hrvatski guslar Vlado Mikulić, pjevač Ivan Mikulić). U nas Lakići, po Crnoj Gori i istočnoj Hercegovini Srbi Lakići. U nas Stanišići, jedan od najpoznatijih crnogorskih četnika iz Drugog svjetskog rata Bajo Stanišić. Mojim roditeljima dobri prijatelji Rajkovići iz Dubrovačkog primorja, u Crnoj Gori pjevač Dule Rajković. Jedan se Hrvat iz sela moje majke u Dubrovačkom primorju zvao Marko Kraljević. Kad su ga četnici 1991. zarobili i kad im je rekao ime, mislili su da ih zafrkava pa ih je tek uvjerio predočenjem osobne iskaznice. Moglo bi se nabrajati do sutra.

Ili su ovi naši iz zapadne Hercegovine i dubrovačkog kraja potomci pokatoličenih i pohrvaćenih Srba, ili su njihovi iz istočne Hercegovine i Crne Gore potomci popravoslavjenih i posrbljenih Hrvata. Treće nema, nemoguće je da toliko istih prezimena slučajno nevezano postoji u dva različita naroda. Ili su naši pohrvaćeni, ili su njihovi posrbljeni.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 11:28 
Offline

Pridružen/a: 17 tra 2015, 19:31
Postovi: 931
Ateist je napisao/la:
Po zapadnoj Hercegovini i mom dubrovačkom kraju (osobito u Konavlima) imate Hrvata s prezimenima za koja bi većina rekla da su srpska. Miljanić, Miljanović, Miletić, Jokić, Joković, Rajković, Milutinović, Mitrović, Milošević, Obradović, Bošković, Jović,Lazarević, Marković, Kraljević, Vuković itd. Kraj makete jednog broda u dubrovačkom Pomorskom muzeju stoji natpis "darovao Slobodan Milošević iz Zatona 1989." Moja profesorica iz hrvatskog prezivala se Milošević. Jednog sam Milutinovića kad sam bio mali zafrkavao da je srpskog podrijetla, a on me opalio šakom u glavu. Sasvim je uvjeren da je Hrvat, a preziva se Milutinović. Dobro da nema Hrvata Nemanjića. U Konavlima Miljanići, srpski guslar Milomir Miljanić iz Nikšića. U Konavlima Miletići, vrgorački junak Rade Miletić kao mali doselio iz Crne Gore i pokatoličio se. U nas Jokići, crnogorski vaterpolski rep popularnoirezentativac Predrag Jokić. U nas Kneževići, srpski guslar iz Crne Gore Ivan Knežević. Načelnik općine Konavle Luka Korda, četnički zapovjednik iz Drugog svjetskog rata Korda (tri hiljade crne brade, a pred njima Korda Rade). U nas Marići, srbijanski voditelj Milomir Marić. U nas Đurići, po Bosni Srbi Đurići. U nas Pavlovići, po Srbiji i Crnoj Gori mnoštvo Pavlovića. U istočnoj Hercegovini Srbi Mikulići, u Širokom Brijegu Hrvati Mikulići (ustaški aktivist Stipe Mikulić, hrvatski guslar Vlado Mikulić, pjevač Ivan Mikulić). U nas Lakići, po Crnoj Gori i istočnoj Hercegovini Srbi Lakići. U nas Stanišići, jedan od najpoznatijih crnogorskih četnika iz Drugog svjetskog rata Bajo Stanišić. Mojim roditeljima dobri prijatelji Rajkovići iz Dubrovačkog primorja, u Crnoj Gori pjevač Dule Rajković. Jedan se Hrvat iz sela moje majke u Dubrovačkom primorju zvao Marko Kraljević. Kad su ga četnici 1991. zarobili i kad im je rekao ime, mislili su da ih zafrkava pa ih je tek uvjerio predočenjem osobne iskaznice. Moglo bi se nabrajati do sutra.

Ili su ovi naši iz zapadne Hercegovine i dubrovačkog kraja potomci pokatoličenih i pohrvaćenih Srba, ili su njihovi iz istočne Hercegovine i Crne Gore potomci popravoslavjenih i posrbljenih Hrvata. Treće nema, nemoguće je da toliko istih prezimena slučajno nevezano postoji u dva različita naroda. Ili su naši pohrvaćeni, ili su njihovi posrbljeni.

Nije nitko pohrvaćen. Većina imena koja danas koriste isključivo Srbi su prošlosti koristili i Hrvati. Primjerice ime Nemanja je bilo popularno oko Zadra.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 11:48 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Okolnosti zivota i razlicite porezne klase pod Turcima je odgovor.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 18:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Ateist je napisao/la:
Po zapadnoj Hercegovini i mom dubrovačkom kraju (osobito u Konavlima) imate Hrvata s prezimenima za koja bi većina rekla da su srpska. Miljanić, Miljanović, Miletić, Jokić, Joković, Rajković, Milutinović, Mitrović, Milošević, Obradović, Bošković, Jović,Lazarević, Marković, Kraljević, Vuković itd. Kraj makete jednog broda u dubrovačkom Pomorskom muzeju stoji natpis "darovao Slobodan Milošević iz Zatona 1989." Moja profesorica iz hrvatskog prezivala se Milošević. Jednog sam Milutinovića kad sam bio mali zafrkavao da je srpskog podrijetla, a on me opalio šakom u glavu. Sasvim je uvjeren da je Hrvat, a preziva se Milutinović. Dobro da nema Hrvata Nemanjića. U Konavlima Miljanići, srpski guslar Milomir Miljanić iz Nikšića. U Konavlima Miletići, vrgorački junak Rade Miletić kao mali doselio iz Crne Gore i pokatoličio se. U nas Jokići, crnogorski vaterpolski reprezentativac Predrag Jokić. U nas Kneževići, srpski guslar iz Crne Gore Ivan Knežević. Načelnik općine Konavle Luka Korda, četnički zapovjednik iz Drugog svjetskog rata Korda (tri hiljade crne brade, a pred njima Korda Rade). U nas Marići, srbijanski voditelj Milomir Marić. U nas Đurići, po Bosni Srbi Đurići. U nas Pavlovići, po Srbiji i Crnoj Gori mnoštvo Pavlovića. U istočnoj Hercegovini Srbi Mikulići, u Širokom Brijegu Hrvati Mikulići (ustaški aktivist Stipe Mikulić, hrvatski guslar Vlado Mikulić, pjevač Ivan Mikulić). U nas Lakići, po Crnoj Gori i istočnoj Hercegovini Srbi Lakići. U nas Stanišići, jedan od najpoznatijih crnogorskih četnika iz Drugog svjetskog rata Bajo Stanišić. Mojim roditeljima dobri prijatelji Rajkovići iz Dubrovačkog primorja, u Crnoj Gori pjevač Dule Rajković. Jedan se Hrvat iz sela moje majke u Dubrovačkom primorju zvao Marko Kraljević. Kad su ga četnici 1991. zarobili i kad im je rekao ime, mislili su da ih zafrkava pa ih je tek uvjerio predočenjem osobne iskaznice. Moglo bi se nabrajati do sutra.

Ili su ovi naši iz zapadne Hercegovine i dubrovačkog kraja potomci pokatoličenih i pohrvaćenih Srba, ili su njihovi iz istočne Hercegovine i Crne Gore potomci popravoslavjenih i posrbljenih Hrvata. Treće nema, nemoguće je da toliko istih prezimena slučajno nevezano postoji u dva različita naroda. Ili su naši pohrvaćeni, ili su njihovi posrbljeni.


Ne možeš po prezimenima utvrđivat porijeklo. Običan plebes nije imao prezimena(a ni svi velikaši). Katolička crkva je uvela obavezu drugom imena(tj. prezimena) u 16. stoljeću a pravoslavna crkva je to uvela kad je i Otomansko carstvo uvelo - 19. stoljeće.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 18:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Ateist je napisao/la:
Po zapadnoj Hercegovini i mom dubrovačkom kraju (osobito u Konavlima) imate Hrvata s prezimenima za koja bi većina rekla da su srpska. Miljanić, Miljanović, Miletić, Jokić, Joković, Rajković, Milutinović, Mitrović, Milošević, Obradović, Bošković, Jović,Lazarević, Marković, Kraljević, Vuković itd.

Ova prezimena kao i ostala koja ste nabrojali su svuda oko mene a tako je u svakom srpskom gradu i selu i zaseoku gde god Srbi žive. Znači ova vaša teza o posrbljenim Hrvatima na kraju vašeg posta pada u žešću bunarčinu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 19:03 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Agathonikos je napisao/la:
Ateist je napisao/la:
Po zapadnoj Hercegovini i mom dubrovačkom kraju (osobito u Konavlima) imate Hrvata s prezimenima za koja bi većina rekla da su srpska. Miljanić, Miljanović, Miletić, Jokić, Joković, Rajković, Milutinović, Mitrović, Milošević, Obradović, Bošković, Jović,Lazarević, Marković, Kraljević, Vuković itd.

Ova prezimena kao i ostala koja ste nabrojali su svuda oko mene a tako je u svakom srpskom gradu i selu i zaseoku gde god Srbi žive. Znači ova vaša teza o posrbljenim Hrvatima na kraju vašeg posta pada u žešću bunarčinu.


Jesi ovo od Josipa procitao?

"Ne možeš po prezimenima utvrđivat porijeklo. Običan plebes nije imao prezimena(a ni svi velikaši). Katolička crkva je uvela obavezu drugom imena(tj. prezimena) u 16. stoljeću a pravoslavna crkva je to uvela kad je i Otomansko carstvo uvelo - 19. stoljeće."

Navedi jedan razlog zasto bi netko za vrijeme turske okupacije presao na katolicanstvo?

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 19:09 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Nema tu puno pametovanja, takva prezimena potječu od imena oca - Nikola - Nikolić npr. Dakle prezimena su nam uglavnom ista zato jer su nam imena dijelom ista.
Možemo to vidjeti i kod npr Rusa i Hrvata, ima i u njih i Petrović i Ilić i Pavlović pa opet nemaju veze sa nama.
Pri tomu ne isključujem da doista neko selo ili zaseok jeste pohrvaćeno ili posrbljeno, ali mislim da to u ovomu slučaju nije od većeg značenja.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 19:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Bilic07 je napisao/la:

Navedi jedan razlog zasto bi netko za vrijeme turske okupacije presao na katolicanstvo?

A zašto bi neko za vrijeme turske vladavine prešao na pravoslavlje i to MASOVNO jer gore navedena prezimena su najtipičnija srpska prezimena na koja možete naići. Teza o posrbljenim Hrvatima je toliko šuplja kao kad bih ja branio tezu o Srbima Škulecima, Brlecima, Sušecima na način da su Hrvati sa takvim prezimenima zapravo pohrvaćeni Srbi.
Što se uvođenja prezimena u upotrebu tiče, nije ih uvodila pravoslavna crkva već vlast a to se odnosi na trajna prezimena a ne prezimena kao prezimena jer ona su se menjala ali su postojala i pre tih dekreta o stalnim prezimenima. Recimo, Miloš Obrenović je rođen kao Miloš Teodorović a prezime Obrenović je uzeo po dedi Obrenu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 19:31 
Offline

Pridružen/a: 04 lip 2015, 19:39
Postovi: 17
Dinarci su bili jedan narod. Zovite ga kako želite zbog političke korektnosti.
Ljudi su vazda cirkulisali. Ženili udavali prizecivali. Trbuhom za kruvom išli. Za boljim životom. Karijerom. Bežali od krvne osvete. Danka u krvi. Turskog zuluma. Zatvora. Poreznika haraclija. Hajducili.
Normalno je da se dodjosi kao jedinke integrišu u većinsku sredinu. Prihvate sve. Promene veru zarad boljitka privilegija .Danas je pandan politicka partija.I prelaz kao garancija statusa ekonomsko socijalne i društvene moci. Kao i sigurnosti radnog mesta.
Kako je zapadni deo bio ekonomski moćniji i pod naprednijom civilizacijom intencija je bila migracija ka Dubrovniku. Bilo je i obrnutih migracija.
To je bio tada kao danas Luxemburg.Sa standardom .Nalaženjem boljih poslova napredovanjem.
Kako je bilo tada moderno po 10 dece imati vrlo brzo se razgranalo geometrijskom progresijom.
Duklja je demografski snazila i Dubrovnik sa širim zaledjem i Srbiju zapadni deo.
To je isti narod genetski. Jedina je razlika u veri.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 19:32 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Agathonikos je napisao/la:
Bilic07 je napisao/la:

Navedi jedan razlog zasto bi netko za vrijeme turske okupacije presao na katolicanstvo?

A zašto bi neko za vrijeme turske vladavine prešao na pravoslavlje i to MASOVNO .


Vise prava, manje poreza, manje opasnosti za zivot.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 19:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Bilic07 je napisao/la:

Vise prava, manje poreza, manje opasnosti za zivot.

Ma strašno, kao pravoslavni su uživali pod Turcima =))
Onaj ko je hteo privilegije, taj se turčio, kumašine moj slatki.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 19:46 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
KRSTA Nis je napisao/la:
Dinarci su bili jedan narod. Zovite ga kako želite zbog političke korektnosti.
Ljudi su vazda cirkulisali. Ženili udavali prizecivali. Trbuhom za kruvom išli. Za boljim životom. Karijerom. Bežali od krvne osvete. Danka u krvi. Turskog zuluma. Zatvora. Poreznika haraclija. Hajducili.
Normalno je da se dodjosi kao jedinke integrišu u većinsku sredinu. Prihvate sve. Promene veru zarad boljitka privilegija .Danas je pandan politicka partija.I prelaz kao garancija statusa ekonomsko socijalne i društvene moci. Kao i sigurnosti radnog mesta.
Kako je zapadni deo bio ekonomski moćniji i pod naprednijom civilizacijom intencija je bila migracija ka Dubrovniku. Bilo je i obrnutih migracija.
To je bio tada kao danas Luxemburg.Sa standardom .Nalaženjem boljih poslova napredovanjem.
Kako je bilo tada moderno po 10 dece imati vrlo brzo se razgranalo geometrijskom progresijom.
Duklja je demografski snazila i Dubrovnik sa širim zaledjem i Srbiju zapadni deo.
To je isti narod genetski. Jedina je razlika u veri.


Kao Bugari i vi iz Nis, Krsto moj. Samo sto ste jos i iste vire.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 19:52 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Ovo je pak sizofreno, dodje Torlak na hrvatski forum istima prodavati pricu kako su zapravo Srbi. Jebala te Sofija, zar nemas pametnijeg posla.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 20:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Mi jesmo vjerojatno gotovo isti genetski ili po prezimenima. Moje imaju i neki Srbi u Hrvatskoj. Ali, što god bili u prošlosti nije mi jasno zašto ti istočni narodi, koliko god smo mi jadni, inferiorni nama misle da bi se mi trebali uklopit u njihov nacionalni korpus. I Bošnje i Srbi. I on ce te uvjeravat da je tako svojom krezavom facom i telećim pogledom.

I Yu je propala zato što Hrvatska nije bila Pijemont. Naucite nesto iz toga

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 20:14 
Offline

Pridružen/a: 04 lip 2015, 19:39
Postovi: 17
Puntar iznad podebljenih slova stoji Duklja. Nema nikakvih Srba. Koje ti potencira.
Ne znam zašto ti se priviđaju beli slonovi.
Dodjosi su u manjini do 10%.

Nedobronamerno spinujes .izvlaciš iz konteksta.Ko se kako oseća i kome pripada svojom slobodnom voljom se svako izjasnjava.Bar u ovo vreme post komunizma.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 20:18 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35598
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Agathonikos je napisao/la:
Bilic07 je napisao/la:

Vise prava, manje poreza, manje opasnosti za zivot.

Ma strašno, kao pravoslavni su uživali pod Turcima =))
Onaj ko je hteo privilegije, taj se turčio, kumašine moj slatki.


Upravo tako, to je kao da na izbor imaš 100km i 1000km i ti tvrdiš da bi netko uzeo 100?

Na pravoslavlje ili katoličanstvo se prelazilo samo ako je neko mjesto ostalo bez lokalnog svećenstva ili ako je neka skupina naseljena u većinska područja pa se s vremenom asimilirala.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 20:19 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Agathonikos je napisao/la:
Bilic07 je napisao/la:

Vise prava, manje poreza, manje opasnosti za zivot.

Ma strašno, kao pravoslavni su uživali pod Turcima =))
Onaj ko je hteo privilegije, taj se turčio, kumašine moj slatki.


Daleko od uzivanja ali je pravoslavna pozicija bila bolja, kako za crkvu tako i za vjernike.
Cak ste imali neku nadleznost nad katolickim zupama (porez, itd).

Logicno je onda, da ugrozen katolik predje na pravoslavlje.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 20:21 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
daramo je napisao/la:
Agathonikos je napisao/la:
Ma strašno, kao pravoslavni su uživali pod Turcima =))
Onaj ko je hteo privilegije, taj se turčio, kumašine moj slatki.


Upravo tako, to je kao da na izbor imaš 100km i 1000km i ti tvrdiš da bi netko uzeo 100?

Na pravoslavlje ili katoličanstvo se prelazilo samo ako je neko mjesto ostalo bez lokalnog svećenstva ili ako je neka skupina naseljena u većinska područja pa se s vremenom asimilirala.


Danas da moram izabrati, uzeo bih prije pravoslavlje nego islam.Ostajem krscanin.

A koje je to lokalno katolicko svecenisto ostalo pod turcima?

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 20:24 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
KRSTA Nis je napisao/la:
Puntar iznad podebljenih slova stoji Duklja. Nema nikakvih Srba. Koje ti potencira.
Ne znam zašto ti se priviđaju beli slonovi.
Dodjosi su u manjini do 10%.

Nedobronamerno spinujes .izvlaciš iz konteksta.Ko se kako oseća i kome pripada svojom slobodnom voljom se svako izjasnjava.Bar u ovo vreme post komunizma.


Krstane, znas sto je meni zanimljivo, sto vi zaskocite kao vuk na janje na ovakve teme, a da bi ja i ti onako malo procaskali o Torlacima, i cije su loze, nasta bi muk. Ili da koju prozborimo o tome koliko ste bugarskih prezimena posrbili.

Ides li na koji bugarski forum, pa sa njima prozboris koju o tome.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 20:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Kao da s decom komuniciram.
Dakle, ako na jednom određenom prostoru imate Hrvate koji nose tipična srpska prezimena koja su prisutna na svakoj stopi na kojoj žive Srbi i onda vam dođe neko dete i to pokuša objasniti posrbljavanjem Hrvata a hiljadu puta je izglednije da je stvar obrnuta, onda s tim detetom jednostavno nemate o čemu pričati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 20:36 
Offline

Pridružen/a: 04 lip 2015, 19:39
Postovi: 17
Nije sporno da su Bugiji imali 2mocna carstva. Držali Srbe u ropstvu.
Posle smo ih 1330 kod Velburzda razbili. Hteli su i uniju ali se odbijeni.
U 2 ww imali okupacione zone na Velikoj Moravi.
Da su uspeli sada bi se zvao Drakco Krstev a ne Dragan Krstić.
Rusi su dali San Stef. ugovorom Bug. Niš Vr. Le. Pi.
Kralj Milan je rekao može ako mu uzidaju glavu u Cele kulu.
Vidiš sad južnu ljubav ka Bugijima. Hrv.su simpa. Može se mnogo korisnih pragmaticnih stvari implementirati od njih. U budućnosti. Saradnja suživot i samo interes i reciprocitet.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 20:40 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35598
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Bilic07 je napisao/la:
daramo je napisao/la:

Upravo tako, to je kao da na izbor imaš 100km i 1000km i ti tvrdiš da bi netko uzeo 100?

Na pravoslavlje ili katoličanstvo se prelazilo samo ako je neko mjesto ostalo bez lokalnog svećenstva ili ako je neka skupina naseljena u većinska područja pa se s vremenom asimilirala.


Danas da moram izabrati, uzeo bih prije pravoslavlje nego islam.Ostajem krscanin.

A koje je to lokalno katolicko svecenisto ostalo pod turcima?


Vrlo malo i iz toga je jasno kakve su mogućnosti da se neko pokatoliči u turskom vaktu, gotovo kao zf.
Prvo Katolička crkva nije imala hijerarhiju u BiH, pravoslavna jeste.
KC nema svećenstva sem franjevaca redovnika koji pokrivaju cijelu BiH iz 3 samostana, Hercegovinu dijelom pokrivaju primorski samostani.
Pravoslavno svećenstvo se nametalo da predstavlja katolike čak i ubiralo poreze.

Ovo s prezimenima je smiješno, sva prezimena su novija tek se koriste u 18. i 19. st, i obično nastaju od imena a hrvatska i srpska narodna slavenska imena su slična, u Hercegovinu ova spomenuta imena su vlaškog podrijetla a dobar dio potječe iz turskog.

Prelazaka na katoličansvo je bilo nešto u HR u kasnijim periodima pri pokušaju unije u BiH to nigdje nije bilo moguće.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 20:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Baš neki dan kad smo raspravljali o feudalnom uređenju Otomanskog carstva vidjeh i da su obje crkve bile veliki feudalci s puno kmetova. Baš me zanima koje su vjere ti kmetovi bili? :D

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 20:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7952
Ovo samo pokazuje vec svima objektivnima znanu cinjenicu da su Hrvati postali od Srba.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 05 lip 2015, 20:52 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Agathonikos je napisao/la:
Kao da s decom komuniciram.
Dakle, ako na jednom određenom prostoru imate Hrvate koji nose tipična srpska prezimena koja su prisutna na svakoj stopi na kojoj žive Srbi i onda vam dođe neko dete i to pokuša objasniti posrbljavanjem Hrvata a hiljadu puta je izglednije da je stvar obrnuta, onda s tim detetom jednostavno nemate o čemu pričati.


Da neko primi u to doba katolicanstvo je po svim okolnostima za vrijeme turaka, nerealno.
Atraktivnija i jaca je bila pravoslavna crkva.
Katolicko svecenistvo je skoro pa nestalo.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 566 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 63 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO