HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 12:21.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 303 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 15:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Forumašš je napisao/la:
boksnamnik je napisao/la:

Deda, sa oceve strane nije bio regrutovan nigdje, dok je deda, sa majcine strane, bio u cetnickim strazama (zanimljivo je da je bio u jedinici gdje su pola bili muslimani). Cuvali su sela u danasnjem trouglu: jug, rijeka Lim - zapad, rijeka Drina - istok, Zlatibor. U to vrijeme su ustaske i ove muslimanske paraformacije cuda radile po ovom prostoru. Negdje oko 44-te se pridruzio partizanima sa ostalim. Nije to u ovom kraju bilo tako dobro razgraniceno.

Heh, '44 su svi bili poskidali kokarde i stavili pionirke :zubati
Moji su bili domobrani, jedan djed čak sudjelovao u bitci za Travnik, čovjek je još živ.


Cudne su to price na svim stranama ... Ima dosta zivih boraca iz tog vremena u ovim krajevima (mislim i na cetnike i partizane). Najvjerodosnije price su od njih samih kad im platis po dva, tri piva pred zadrugom i malo ih popalis. Iz njihove prepirke se sazna vise nego iz knjiga.

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 15:11 
Offline

Pridružen/a: 31 srp 2015, 21:39
Postovi: 1567
boksnamnik je napisao/la:
Forumašš je napisao/la:
Heh, '44 su svi bili poskidali kokarde i stavili pionirke :zubati
Moji su bili domobrani, jedan djed čak sudjelovao u bitci za Travnik, čovjek je još živ.


Cudne su to price na svim stranama ... Ima dosta zivih boraca iz tog vremena u ovim krajevima (mislim i na cetnike i partizane). Najvjerodosnije price su od njih samih kad im platis po dva, tri piva pred zadrugom i malo ih popalis. Iz njihove prepirke se sazna vise nego iz knjiga.

Da, učesnici tih zbivanja su većinom najvjerodstojniji izvori.

_________________
Giggity giggity goo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 15:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Jedan Srbin mi je donekle objasnio situaciju. Čovjek bi otišao u šumu da se bori protiv ustaša, pa čija vojska, partizanska ili četnička, prva naiđe on joj se priključi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 15:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
granica je napisao/la:
ja i ti smo boksno jedini partizani ovde..ti prva a ja druga proleterska udarna brigada


I ja sam partizan. Bila je Džonijeva anketa o tome kojoj bi se armiji forumaši pridružili da su živjeli u ono vrijeme.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 15:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
boksnamnik je napisao/la:

Ne razumiju ni sami Srbi ovu tematiku dobro. U to sam siguran. Ovu temu ne mozes generalno posmatrati, vec je treba rasparcati na segmente i kao takvu analizirati. Zasto ... Imas dosta svijetlih, a itekako, tamnih primjera koji se dovode u vezu sa cetnicima. Cetnici kao takvi (razjedinjeni) su u nekim trenucima vise stetili sami sebi i Srbima, nego li protivnicima.


Slazem se, malo Srba o ovoj temi zna nesto vise od par pukih fraza i stereotipa... i oni koji vatreno podrzavaju cetnike, i oni koji su na drugoj strani...

Secam se... neka 1989-1990... treci-cetvrti razred osnovne, predmet Priroda i Drustvo... bio je deo o ww2... ucili smo o partizanskim ofanzivama, Sutjersci i Neretvi... a onda je u jednoj recenici stajalo: domaci izdajnici - ustase i cetnici... samo to... uciteljica, vatrena komunistkinja nas je terala da crtamo jugoslovensku zastavu... i uz nju zastavu partije... ja nisam hteo... nisam posle ni ustao 4.maja kad su svirale sirene u ime Titove smrti... ona mi zvala roditelje, otisao moj otac, i verbalno je nahranio ***...

Tad sam znao samo nesto maglovito sto sam cuo u kuci... tek kasnije sam se ovom temom pozabavio ozbiljno, procitao mnoge knjige, citao svedocanstva, transkripte, literaturu iz mnogih izvora... da bi stekao malo ozbiljniju predstavu sta je sve tu bilo, i koliko je slozeno davati uopstene sudove.

Nesumnjiva je casnost i hrabrost oficira i vojnika koji su odbili kapitulaciju i nastavili da se bore u nemogucim uslovima... od proleca do kraja 1941. Jugoslovenska vojska u otadzbini na celu sa Drazom su bili svetli primer u tada citavoj porobljenoj Evropi... ne samo u ovoj nasoj lokalnoj perspektivi, nego i u svetskoj, toliko da su ih velicali i Englezi i Amerikanci koji su u Holivudu snimali filmove o cetnicima, i Drazu proglasavali za licnost godine...

Posle toga dolaze mutne godine, teske odluke... dolaze i nepotrebni zlocini, i krvav gradjanski rat sa komunistima, i prljava igra Engleza... i raznorodnost samog pokreta i njegovih vodja... razne fasisticke ideologije od ljudi koji su se tu muvali...lokalno koaliranje sa Italijanima u Dalmaciji, zlocini nad civilima u Bosni... ali i borba do samog kraja rata, veliki ucinak u spasavanju americkih pilota, oslobadjanju gradova od 1943 do samog kraja rata... sve vreme rata Draza je bio najtrazenija osoba na nemackim poternicama na kojima su nudili citavo bogatstvo ko pomogne da ga uhvate...

Gledajuci ko ga napada i pljuje najvise, potomci komunista i zlotvora koji su ovom narodu doneli samo bedu posle... braniti Drazu u svim stvarima koje je dobro radio je stvar morala i casti... ne zaboravljajuci sve lose odluke koje je donosio...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 15:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Tuta je napisao/la:
granica je napisao/la:
ja i ti smo boksno jedini partizani ovde..ti prva a ja druga proleterska udarna brigada


I ja sam partizan. Bila je Džonijeva anketa o tome kojoj bi se armiji forumaši pridružili da su živjeli u ono vrijeme.


Sudeći po pobjedi na anketi za najforumaša 2015-te, gospodin Tuta ne može biti samo partizan ... Automatski postaje Tito

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 15:29 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
Ko je onda Rankovic?

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 15:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Tuta je napisao/la:
Jedan Srbin mi je donekle objasnio situaciju. Čovjek bi otišao u šumu da se bori protiv ustaša, pa čija vojska, partizanska ili četnička, prva naiđe on joj se priključi.


Veoma kratak, ali vjerodostojan komentar. Respekt

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 15:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Leeroy Jenkins je napisao/la:
Ko je onda Rankovic?


Abadzija... krojac grubog krzna...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 15:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Leeroy Jenkins je napisao/la:
Ko je onda Rankovic?


Tulkas ... Igra na dva fronta (činjenica je da je u anketi pomenut dvaput) :biceovodobro

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 15:36 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
Dajte nekog Srbina, da se opravda naziv Srboslavija.

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 15:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
DzoniBG je napisao/la:
boksnamnik je napisao/la:

Ne razumiju ni sami Srbi ovu tematiku dobro. U to sam siguran. Ovu temu ne mozes generalno posmatrati, vec je treba rasparcati na segmente i kao takvu analizirati. Zasto ... Imas dosta svijetlih, a itekako, tamnih primjera koji se dovode u vezu sa cetnicima. Cetnici kao takvi (razjedinjeni) su u nekim trenucima vise stetili sami sebi i Srbima, nego li protivnicima.


Slazem se, malo Srba o ovoj temi zna nesto vise od par pukih fraza i stereotipa... i oni koji vatreno podrzavaju cetnike, i oni koji su na drugoj strani...

Secam se... neka 1989-1990... treci-cetvrti razred osnovne, predmet Priroda i Drustvo... bio je deo o ww2... ucili smo o partizanskim ofanzivama, Sutjersci i Neretvi... a onda je u jednoj recenici stajalo: domaci izdajnici - ustase i cetnici... samo to... uciteljica, vatrena komunistkinja nas je terala da crtamo jugoslovensku zastavu... i uz nju zastavu partije... ja nisam hteo... nisam posle ni ustao 4.maja kad su svirale sirene u ime Titove smrti... ona mi zvala roditelje, otisao moj otac, i verbalno je nahranio ***...

Tad sam znao samo nesto maglovito sto sam cuo u kuci... tek kasnije sam se ovom temom pozabavio ozbiljno, procitao mnoge knjige, citao svedocanstva, transkripte, literaturu iz mnogih izvora... da bi stekao malo ozbiljniju predstavu sta je sve tu bilo, i koliko je slozeno davati uopstene sudove.

Nesumnjiva je casnost i hrabrost oficira i vojnika koji su odbili kapitulaciju i nastavili da se bore u nemogucim uslovima... od proleca do kraja 1941. Jugoslovenska vojska u otadzbini na celu sa Drazom su bili svetli primer u tada citavoj porobljenoj Evropi... ne samo u ovoj nasoj lokalnoj perspektivi, nego i u svetskoj, toliko da su ih velicali i Englezi i Amerikanci koji su u Holivudu snimali filmove o cetnicima, i Drazu proglasavali za licnost godine...

Posle toga dolaze mutne godine, teske odluke... dolaze i nepotrebni zlocini, i krvav gradjanski rat sa komunistima, i prljava igra Engleza... i raznorodnost samog pokreta i njegovih vodja... razne fasisticke ideologije od ljudi koji su se tu muvali...lokalno koaliranje sa Italijanima u Dalmaciji, zlocini nad civilima u Bosni... ali i borba do samog kraja rata, veliki ucinak u spasavanju americkih pilota, oslobadjanju gradova od 1943 do samog kraja rata... sve vreme rata Draza je bio najtrazenija osoba na nemackim poternicama na kojima su nudili citavo bogatstvo ko pomogne da ga uhvate...

Gledajuci ko ga napada i pljuje najvise, potomci komunista i zlotvora koji su ovom narodu doneli samo bedu posle... braniti Drazu u svim stvarima koje je dobro radio je stvar morala i casti... ne zaboravljajuci sve lose odluke koje je donosio...


Nikad me nije previše zanimao četnički pokret, nikakve veze s tim nisam imao, ni obiteljske ili kakve druge. O četničkim zločinima ne znam gotovo ništa, a o ustaškim i partizanskim vrlo mnogo. Nikad nisam osjećao neko gnušanje prema četnicima, i kao tinejdžeru mi je na *** išlo nazivanje VRS ili VRSK ili JNA četnicima.

Ali uvjeren sam da je previše stigme na njih bačeno. Vjerojatno je tu bilo mnogo časnih ljudi i mnogo moralnog ološa kakav je bio npr. Pop Vatra.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 15:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
boksnamnik je napisao/la:
Tuta je napisao/la:

I ja sam partizan. Bila je Džonijeva anketa o tome kojoj bi se armiji forumaši pridružili da su živjeli u ono vrijeme.


Sudeći po pobjedi na anketi za najforumaša 2015-te, gospodin Tuta ne može biti samo partizan ... Automatski postaje Tito


=))

:zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 15:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Đe ona Džonikina tema što spomenuh?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 15:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Evo i ja je tražim ... Ko zna gdje ju je smjestio ...

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 16:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Tuta je napisao/la:

Nikad me nije previše zanimao četnički pokret, nikakve veze s tim nisam imao, ni obiteljske ili kakve druge. O četničkim zločinima ne znam gotovo ništa, a o ustaškim i partizanskim vrlo mnogo. Nikad nisam osjećao neko gnušanje prema četnicima, i kao tinejdžeru mi je na *** išlo nazivanje VRS ili VRSK ili JNA četnicima.

Ali uvjeren sam da je previše stigme na njih bačeno. Vjerojatno je tu bilo mnogo časnih ljudi i mnogo moralnog ološa kakav je bio npr. Pop Vatra.



Treba se uziveti u ono vreme... koje je mnogo drugacije od danasnje perspektive...

Napadne te ubedljivo najveca sila koja je godinu pre toga pregazila Francusku za 6 nedelja, Hitler se slikao ispred Ajfelovog tornja... imas vojsku nacionalno podeljenu koja se raspada po savovima pri prvom udaru... Nemci nadiru sa svih strana, pada Beograd bez odbrane, komanda potpisuje kapitulaciju, kralj bezi da ga ne bi zarobili... osniva se NDH, narod bezi glavom bez obzira...

U takvim grbavim uslovima imas ekipu oficira koja ne prihvata predaju, i nastavlja da se bori... sa ogromnom verovatnoscu da ce ih zarobiti i streljati... vecina se predalo i odvedeno u zarobljenistvo, Nedica na silu postavljaju da vodi osakacenu Srbiju... nemas podrsku nikakve drzavne strukture, tek kasnije stize neka nacelna podrska vlade koja je zapalila u London...

Kapa dole svima njima koji su se okupili na Ravnoj Gori u maju 1941. godine... samo desetina oficira i vojnika... to se brzo omasovilo, ali i dalje je bilo smesno za nemacke trupe i Nediceve zandarme... to je bilo pre bilo kakvog komunistickog ustanka koji stize tek kad je napadnut Staljin... da nije, ne bi se digli do kraja rata...

Samo zbog te cinjenice, antifasizam partizana je pod ogromnim znakom pitanja... kako to da su se digli tek kad je napadnut Brka... jel fasizam i nacizam nisu bili problem pre toga?! Nije, jer im je duhovni uzor potpisao pakt sa Hitlerom i otkinuo trecinu Poljske...

Ovo su bili oficiri koji su se zakleli kralju da ce braniti zemlju... idealisti koji da su gledali svoje dupe, odmah bi polozili oruzje i sacuvali glavu...

To je pocetna perspektiva koja je jako vazna... koju neces naci u brozovim citankama... vec su se svi ti ljudi crnili kao najveci sljam, a oni su sijali kad je bilo najteze...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 16:50 
Offline

Pridružen/a: 29 ožu 2013, 06:32
Postovi: 6304
Četnici su postojali mnogo pre II Sv.Rata.
Evo baš za pokretača teme jedna lepa slika.slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 16:54 
Offline

Pridružen/a: 29 ožu 2013, 06:32
Postovi: 6304
slikaEvo granice još jedna,grupna.Inače ovi što furaju te redenike sa po pet metaka su iz naših krajeva..posebno zajebani.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 16:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35585
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Zanimljiva otkrivenja u temi, jasno očitavaju trenutno političko raspoloženje u Srbiji.

Idealiziranje četnika sve jasno govori,

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 16:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Postojali su... jos od Balkanskih ratova i pre toga...

Oni su bili nalik danasnjoj zandarmeriji, specijalcima, antiteroristickim jedinicama... kao elitne trupe slali su ih u posebne zadatke... Specnaz, Navy Seal... nesto tog tipa...

Vodja cetnickih jedinica pri izbijanju ww2 je bio Kosta Pecanac... on je saradjivao sa Nemcima, i bio ljuti rival sa Drazom Mihailovicem, sa kojim se sukobio od pocetka, Drazini ljudi su ga i ubili 1944. godine... ne postoji znak jednakosti izmedju cetnika Koste Pecanca i Draze...vec velika nejednakost, i sto se tice saveznika, ideologije, ratnog puta i ciljeva...

I na tom mikroprimeru se vidi koliko je slozena problematika ove teme... samo neuk ili zlurad covek moze to sve strpati na jednu gomilu...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:00 
Offline

Pridružen/a: 29 ožu 2013, 06:32
Postovi: 6304
Citat:
Malo ljudi na prostoru bivše Jugoslavije zna da se u
četničkom pokretu u toku Drugog svetskog rata protiv
fašizma, a zajedno s Dragoljubom Dražom
Mihailovićem, borio veliki broj muslimana. Neki od njih
su bili i slavni predstavnici Ravne gore. Draža je “dobro
stajao” s Muslimanima i imao je muslimanske jedinice
koje su se borile s njim rame uz rame, poput Avdi-
begove Leteće četničke brigade.
Muslimani nisu podržavali komunizam, jer su bili
vernici, a znali su da je komunizam bezbožništvo.
Tako je Mustafa Mulalić iz Dražinog Centralnog
nacionalnog komiteta, 7. marta 1944. pisao Ibrahimu
Pjaniću iz Gračanice u Bosni: “Neka se muslimani ne
zavaravaju iluzijama koje stvara ta nova propaganda,
jer partizanstvo odvodi u komunistički poredak, a onda i
u očitu propast islama”. Istom prilikom, Mustafa
Mulalić je dodao: “Kaži svim muslimanima da đeneral
Draža Mihailović u ime Kralja Petra Drugog želi iskren
bratski sporazum s nama muslimanima, osnovan na
principima naše narodne etike, naše stare bese, čojstva
i junaštva, kao i rešenje svih naših političkih, socijalnih,
kulturnih i privatnih problema na osnovama bratske
uzajamnosti”.
Mulalić je pre rata bio poslanik Narodne skupštine
Kraljevine Jugoslavije, a šef mu je bio radikal dr Milan
Stojadinović, čija koalicija je okupljala većinu Srba,
Muslimana i Slovenaca. Komunisti su posle osudili
Mulalića na višegodišnju robiju, a u optužnici je pisalo
da je on Srbin muslimanske vere. Njegov saborac Alija
Konjhodžić bio je bolje sreće – emigrirao je s četnicima
u Kanadu.
Najpoznatiji predstavnik muslimana u četničkom
pokretu svakako je major Fehim Musakadić iz
Sarajeva. On je za vreme Prvog svetskog rata bio
dobrovoljac u srpskoj vojsci, a bio je i nosilac
Karađorđeve zvezde s mačevima. Odmah po izbijanju
Drugog svetskog rata stavio se na raspolaganje Čiči,
koji ga šalje u istočnu Bosnu u štab vojvode Petra
Baćovića. Musakadić je osnovao Konjički muslimanski
četnički bataljon. Komunisti su ga zarobili 1943. u
Stranama kod Uloga, srez nevesinjski, s još nekoliko
oficira i vojnika. Pred samu smrt uzviknuo je: “Živeo
kralj, živeo Draža, dolje Tito!”
I dr Ismet Popovac, lekar iz Konjica i komandant
Muslimanskog četničkog bataljona, stavio se na
raspolaganje đeneralu Draži. Pre rata Popovac je bio
predsednik opštine Konjic. Njegov bataljon je 20.
januara 1943, zajedno s nevesinjskom, konjičkom,
kalinovačkom i Drugom sarajevskom brigadom, uspeo
da oslobodi od ustaša muslimansko naselje Bjelimić.
Vlast u oslobođenom naselju preuzeo je major Fehim
Musakadić. Dr Popovac je poginuo u Trebinjskoj šumi
1943. godine.
Poručnik Čengić, aktivni oficir Jugoslovenske
kraljevske vojske, Ravnogorskom pokretu se pridružuje
već početkom 1942. Četnička komanda ga šalje sa
specijalnom misijom u Mostar, ali su ga ustaše uhvatile
i zaklale. Istaknuti muslimanski predstavnici u
Ravnogorskom pokretu bili su i Mustajbeg
Hadžihuseinović, Smajo Ćemalović iz Mostara,
Mustafa Berberović iz Blagaja, Abid Prguda, Omer
Kalajdžić, Muhamed i Abid Mehmedbašić iz Stolca,
Mustafa Leko iz Blagaja, Džemal Kršlaković – imam
mudris iz Konjica, hafiz i član ulme medžlisa u
Sarajevu Muhamed Pandžo, doktor Muhamed Begović
profesor univerziteta u Beogradu, imam Abdulah
Hodžić iz Beograda i upravnik “Gajretovog” doma u
Beogradu Mehmed Ćemalović.
Na položaju Bjelašnice bilo je 400 muslimana četnika iz
Umčana. U Višegradskoj brigadi pod komandom
kapetana Nikića nalazilo se preko 200 muslimana, u
odredu pod komandom poručnika Kureša, kao i u
Hercegovačkom odredu, gde je bilo po 80 vojnika
muslimanske veroispovesti.
Da su i nakon završetka rata mnogi muslimani bili uz
Dražu dokazuje i postupak Esada Vehabovića iz
Bosanske Gradiške, koji je uhapšen zato što je javno
tražio da se okači slika “Besmrtnoga Draže umesto
Broza zlikovca.


Šta ti misliš o ovome granice?
Ima ova tema da ti izbije na nos i uši.Inače nemi četnici ne znače ništa ali kad već hoćeš seks..
Usput mislim da bi ti ovi babu aliju i jebali i tukli.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:07 
Offline

Pridružen/a: 17 ruj 2015, 13:47
Postovi: 3605
Da Darte, Srba je svukud bilo, kako u cetnicima. (tvoja slika gore)

Tako i u partizanima. (moja slika ispod)

slika

@Dzoni, kad te citam, fakat se pitam gdje sam ja to zivio. Pa ti si u skoli vec bio nafuran na kralja i otadzbinu a ja do 90. (oni izbori) mislio da smo svi Jugosloveni.

_________________
Recte facti fecisse merces est.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:09 
Offline

Pridružen/a: 17 ruj 2015, 13:47
Postovi: 3605
A sto se Bosnjaka tice i njihove uloge u 2.SR zaista ne cudi da ih je bilo i u izricito antibosnjackoj i antimuslimanskoj, cetnickoj organizaciji:

Citat:
Partizani su osvojili Sarajevo 6. aprila 1945. Za dva-tri tjedna cijela Bosna i Hercegovina bila je u njihovim rukama. Na dan 28. aprila imenovana je "narodna vlada" Bosne i Hercegovine. Vecina se muslimana pomirila sa cinjenicom komunisticke vladavine. Umjesto da ih proguta Hrvatska (ustasko rjesenje) ili Srbija (cetnicki plan), ponudjeno im je nekakvo neodredjeno federalno rjesenje u kojem ce Bosna i Hercegovina i dalje opstati.

Ali, nadasve su se radovali vremenu kada vise nece biti klanja. Racuna se da je oko 175.000 muslimana izgubilo zivote u ratu, sto iznosi 8,1 posto ukupnog naroda. To je veci postotak od postotka Srba koji su stradali u ratu (7,3 posto) i svih drugih naroda osim Zidova i Roma.61

Muslimani su se borili za sve strane - ustase, Nijemce, cetnike, partizane - i bili su zrtve svih zaracenih strana. Mnogi su od njih bili u hrvatskim i njemackim logorima smrti, recimo u Jasenovcu, Buchenwaldu, Dachauu i u Auschwitzu.62

Oni nisu izazvali taj rat, najvise su se borili da se odbrane.


http://www.camo.ch/povijestbih14.htm

_________________
Recte facti fecisse merces est.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:09 
Offline

Pridružen/a: 29 ožu 2013, 06:32
Postovi: 6304
Evo ti još neki četnici.Uživaj.Mrzi me dalje.
http://www.pogledi.rs/cetnici-sa-smajserima/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
granica je napisao/la:
@Dzoni, kad te citam, fakat se pitam gdje sam ja to zivio. Pa ti si u skoli vec bio nafuran na kralja i otadzbinu a ja do 90. (oni izbori) mislio da smo svi Jugosloveni.


Nisam znao ni da je postojao kralj... znao sam slusajuci price u kuci da je Tito djubretara, i da ne treba da crtam u skoli partijske zastave... to sto sam znao tada, znam i danas :kava

Ucili su me od malena da sam Srbin, i da zivim u Jugoslaviji... nisam ni znao da postoje muslimani, vec na moru sam igrao kosarku sa nekim vrsnjacima, Amer i Amir iz Gorazda... cudna mi imena bila, mislio da je Amer Amerikanac :zubati

Jugoslavija... to mi je uvek zvucalo bzvz... Srbija i Srbi je jedino sto me stvarno zanimalo... tako je ostalo i danas, neke stvari se nikad ne menjaju :neznam

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 303 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 37 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO