HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 01 lis 2024, 09:30.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 3025 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 121  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 27 svi 2016, 21:30 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6224
Pantagana je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:

Neda mi se sad objasnjavat drugi put cu, samo ti nemoj biti od onih koji ce reći “Tvrda je to besjeda! Tko je može slušati?” ”Otada mnogi učenici odstupiše, više nisu išli s njime.


bio bih zahvalan!


Dakle ovako ajmo iz početka u kratkim crtama. Da bi shvatio čitav bit Kristova žrtvovanja i davanja sebe za hranu moraš se u biti vratiti u Stari Zavjet. Zapravo, cijeli žrtveni sustav koji je Bog uspostavio u Starom zavjetu pripremio je pozornicu za dolazak Isusa Krista, koji je savršena žrtva koju je Bog pribavio za grijehe svoga naroda (Rimljanima 8,3; Hebrejima 10). To je osnova.
Izraelci su prinosili više žrtava u čast Bogu ali i za oproštenje grijeha, okajanje pomirbu što u kruhu što u živini itd. Itd da ne dužim. Dakle žrtva je bila zamjena za grijeh i grešnika. Ali sada Svaku od njih zamjenjuje Kristova Žrtva tj. sam Krist.
Šta su židovi radili s tim žrtvama? određeni dio se spaljivao na žrtveniku krvlju škropilo, a drugi dio se jeo kao najsvetija hrana.
(Lev) Svaki muški od svećeničke loze može od nje jesti. Neka je jedu na posvećenu mjestu - presveta je!
Dakle jedenje žrtvovanog je dio obveze koji spada kako kad i na koga, ovisno o žrtvi.

Krist je uspoređen sa pashalnom žrtvom odnosno janjcem. Šta se radilo s pashalnom žrtvom? Jelo ju je se. Žrtva se prvo ubija ali Tek kad se pojede žrtva ona je valjana obred je potpuno izvršen i zadovoljen.
Ajmo se sad vratiti na Krista koji jest pashalno janje i pashalna žrtva.

Da Isus nije sebe dao za hranu stvarno i nesimbolično, bi li mogao zamjeniti pashalno janje? Odgovor je: ne nebi mogao.
Da je samo rekao: Ovoo simbolizira moje tijelo, a ne ovo jest moje tijelo, bi li posljednja večera imala ikakve svrhe i veze? Odgovor: Ne nikakve svrhe ne bi imala već bi bila glupost.kao što ni pasha ne bi imala svrhu bez blagovanja pashalnog janjeta
Međutim kad se ispunjava ta žrtva? Onoga trena kad Isus sve to što govori Ispunjava smrću na križu. Tek je onda blagovanje dobilo smisao u krvi.
Ovim svime dokazujemo i pobijamo protestanstske teze o ne prisutnosti u Kruhu i vinu. Dakle sve ovo upravo dokazuje da Krist mora biti prisutan u kruhu i vinu jer jedino se tako mozemo posvetiti tom njegovom žrtvom kao što su se židovi posvecivali jedenjem zrtvovanog mesa.
Ovdje dolazimo i do toga da Krist ispunio zakon i proroke. Primjeti da je on postao žrtva i samim tim nije ukinuo žrtve ali ih je ispunio. Dakle sve žrtve mjenjaju se njegovom žrtvom. Time smo dobili ispunjenje ali ne i ukidanje.
Ajmo sad oko kanibalizma. Krist nije rekao kad umrem razdjelite me i pojedite. Zašto? Izmeđuostalog jer završava krvna žrtva i završava era žrtvovanja krvlju ali i zato jer bi ga pojeli i šta onda? (ovo je dakle samo da bih te uputio na one žrtve starozavjetne) A Krist od nas traži da žrtvujemo iznova i iznova.
Zbog toga on ostavlja kruh i vino, a ne recimo meso. On dakle svaki put svoju Žrtvu uprisutnjuje na oltaru ali ne više u krvi nego nekrvnim načinom. On mistično i stvarno jest prisutan u prilikama i zbog toga jedemo njegovo stvarno tijelo i krv ali zrtvovano nekrvno te nismo kanibali.

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 28 svi 2016, 00:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32850
krstjanin je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Što je komplikovano i nerazumljivo? :neznam

Pa Bog je dao Bibliju nepismenim Židovima,pastirima i zemljoradnicima.Jednom u 7 godina su svi imali obvezu da dođu u Jeruzalem i da slušaju čitanje iz SZ,prvenstveno iz Torah.I dovoljno im je bilo razumiju.


Malo pretjeruješ markane. Svaki židovski grad je imao sinagogu gdje su se židovi okupljali subotom i slušali i razglabali o pismima. Nije sav židovski vjerski život bio koncentriran na hram, bar ne filozofsko-teološki i obrazovni dio.


Dakle,da pogledamo što kaže Biblija i Ponovljeni Zakon...
Citat:
Mojsije im naredi: "Svake sedme godine - godine oprosne - na Blagdan sjenica,
kad dođe sav Izrael da vidi lice Jahve, Boga tvoga, na mjestu koje on odabere, pročitaj ovaj Zakon u nazočnosti svega Izraela.
Saberi narod - ljude, žene, djecu i došljaka što bude u tvojim gradovima - da čuju i da nauče bojati se Jahve, Boga vašega, pa da drže i vrše sve riječi ovog Zakona.


U Bibliji postoji zapovjed (dok je Božji narod živio u Izraelu i dok je bila teokratija),da se tri puta godišnje ide u Jeruzalem za tri blagdana-Beskvasnih kruhova,Blagdan Sedmica i Blagdan Koliba ili Sjenica (Macot,Shavuot i Sukot).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 28 svi 2016, 00:19 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6224
Mar-kan je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:

Malo pretjeruješ markane. Svaki židovski grad je imao sinagogu gdje su se židovi okupljali subotom i slušali i razglabali o pismima. Nije sav židovski vjerski život bio koncentriran na hram, bar ne filozofsko-teološki i obrazovni dio.


Dakle,da pogledamo što kaže Biblija i Ponovljeni Zakon...
Citat:
Mojsije im naredi: "Svake sedme godine - godine oprosne - na Blagdan sjenica,
kad dođe sav Izrael da vidi lice Jahve, Boga tvoga, na mjestu koje on odabere, pročitaj ovaj Zakon u nazočnosti svega Izraela.
Saberi narod - ljude, žene, djecu i došljaka što bude u tvojim gradovima - da čuju i da nauče bojati se Jahve, Boga vašega, pa da drže i vrše sve riječi ovog Zakona.


U Bibliji postoji zapovjed (dok je Božji narod živio u Izraelu i dok je bila teokratija),da se tri puta godišnje ide u Jeruzalem za tri blagdana-Beskvasnih kruhova,Blagdan Sedmica i Blagdan Koliba ili Sjenica (Macot,Shavuot i Sukot).


Upravo tako ali to je bilo vezano za hram i ispunjavanje hramskih obveza /zrtvovanja i ostalog/ Ali ti govoris o slusanju svetog pisma a ja ti kazem da su zakone i pismo slusali svake subote u svojim sinagogama a nisu cekali da odu u jeruzalem slusat pismo. Sto dokazuje i sam novi zavjet gdje Isus a i apostoli po sinagogama navjescuju.
Sinovi levijevi su bili rasprseni po svoj zemlji i sluzili su po sinagogama. Kad je dolazio njihov red na sluzenje u hramu odlazili bi obaviti svoju zadacu a onda bi se opet vracali u svoja mjesta.

Dakle ti ili imas problema sa shvacanjem svega toga ili si se zbunio pa ne znas sta si napisao prije.

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 28 svi 2016, 00:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32850
krstjanin je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Dakle,da pogledamo što kaže Biblija i Ponovljeni Zakon...




U Bibliji postoji zapovjed (dok je Božji narod živio u Izraelu i dok je bila teokratija),da se tri puta godišnje ide u Jeruzalem za tri blagdana-Beskvasnih kruhova,Blagdan Sedmica i Blagdan Koliba ili Sjenica (Macot,Shavuot i Sukot).


Upravo tako ali to je bilo vezano za hram i ispunjavanje hramskih obveza /zrtvovanja i ostalog/ Ali ti govoris o slusanju svetog pisma a ja ti kazem da su zakone i pismo slusali svake subote u svojim sinagogama a nisu cekali da odu u jeruzalem slusat pismo.
Sinovi levijevi su bili rasprseni po svoj zemlji i sluzili su po sinagogama. Kad je dolazio njihov red na sluzenje u hramu odlazili bi obaviti svoju zadacu a onda bi se opet vracali u svoja mjesta.


:zubati Gdje su npr. pastiri iz neke pripizdine slušali Zakon,u kojoj sinagogi?Gdje su slušali oni koji su bili u drugim zemljama?Oni koji su bili na brodovima,u karavanama,trgovci..?Tko je dolazio u sinagoge?Gdje su bile žene i djeca?

Razumiješ li što je Šabatna godina?

Neke tako jednostavne i razumljive stvari,ljudi zakompliciraju do bola...

Dakle,jednom u 7 godina,na Šabatnu godinu,svi Izraelci (ljudi,žene,djeca...) ma gdje bili,su imali obvezu da dođu u Jeruzalem,na Blagdan Sjenica,kao što je lijepo navedeno u Ponovljenom Zakonu...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 28 svi 2016, 00:48 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6224
Mar-kan je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:

Upravo tako ali to je bilo vezano za hram i ispunjavanje hramskih obveza /zrtvovanja i ostalog/ Ali ti govoris o slusanju svetog pisma a ja ti kazem da su zakone i pismo slusali svake subote u svojim sinagogama a nisu cekali da odu u jeruzalem slusat pismo.
Sinovi levijevi su bili rasprseni po svoj zemlji i sluzili su po sinagogama. Kad je dolazio njihov red na sluzenje u hramu odlazili bi obaviti svoju zadacu a onda bi se opet vracali u svoja mjesta.


:zubati Gdje su npr. pastiri iz neke pripizdine slušali Zakon,u kojoj sinagogi?Gdje su slušali oni koji su bili u drugim zemljama?Oni koji su bili na brodovima,u karavanama,trgovci..?Tko je dolazio u sinagoge?Gdje su bile žene i djeca?

Razumiješ li što je Šabatna godina?

Neke tako jednostavne i razumljive stvari,ljudi zakompliciraju do bola...

Dakle,jednom u 7 godina,na Šabatnu godinu,svi Izraelci (ljudi,žene,djeca...) ma gdje bili,su imali obvezu da dođu u Jeruzalem,na Blagdan Sjenica,kao što je lijepo navedeno u Ponovljenom Zakonu...


Zanimljivo da ti toliki poznavatelj judaizma pričaš gluposti.
U pismu se mnogo puta spominju sinagoge i to posjećene sinagoge
“Prolazio je cijelom Galilejom, poučavajući u sinagogama njihovim i propovijedajući dobru vijest o kraljevstvu” (MATEJ 4:23)
Dakle galijejom koja se smatra zadnjim seljaklukom toga doba

“Uvijek sam naučavao u sinagogi i u hramu, gdje se skupljaju svi Židovi” (Ivan 18:20).
Oćeš reći krist laže

Čak je i pripizdina toga doba Nazaret imao svoju sinaggogu i gle čuda bila je posjećena.

Dakle ti si toliko izgubljen u svemu tome da nemaš pojma o čemu pričaš.

I na kraju kad i uzeli sve to da su židovi imali priliku slušati nauk samo u hramu prilikom posjeta, koliko bi im trebalo da sve nauče ako ne znaju prije? Koliko bi se oni to trebali u hramu zadrzati da sve to izuce

Moj markane priberi se i mani se jelene i njezinih gluposti misli svojom glavom

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 28 svi 2016, 01:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32850
krstjanin je napisao/la:
Čak je i pripizdina toga doba Nazaret imao svoju sinaggogu i gle čuda bila je posjećena.

Hm,što li je to Isus išao u Jeruzalem,a gle čuda imao je sinagogu i u Nazaretu...?
Evanđelje po Luki:
Citat:
Njegovi su roditelji svake godine o blagdanu Pashe išli u Jeruzalem.
Kad mu bijaše dvanaest godina, uziđoše po običaju blagdanskom.
3Kad su minuli ti dani, vraćahu se oni, a dječak Isus osta u Jeruzalemu, a da nisu znali njegovi roditelji.





krstjanin je napisao/la:
I na kraju kad i uzeli sve to da su židovi imali priliku slušati nauk samo u hramu prilikom posjeta, koliko bi im trebalo da sve nauče ako ne znaju prije? Koliko bi se oni to trebali u hramu zadrzati da sve to izuce

Iz ovog se očito vidi tvoje neznanje oko biblijskih blagdana,pa ne bi ti bilo loše da malo proučiš pa da se onda uključiš u diskusiju.


Citat:
Moj markane priberi se i mani se jelene i njezinih gluposti misli svojom glavom

Ubuduće ti za ovakve neumjesne opaske ide upozorenje.Nismo skupa ovce čuvali.Tako da ti preporučujem da se uozbiljiš u svom obraćanju meni,kao što činim i ja tebi.Nemam toleranciju na bezobrazluk.




Još jednom da ponovim,sasvim jasna,nedvosmislena zapovjed u Ponovljenom Zakonu,jednom u 7 godina SVI Izraelci su imali obvezu hodočašća:
Citat:
Mojsije im naredi: "Svake sedme godine - godine oprosne - na Blagdan sjenica,kad dođe sav Izrael da vidi lice Jahve, Boga tvoga, na mjestu koje on odabere, pročitaj ovaj Zakon u nazočnosti svega Izraela.
Saberi narod - ljude, žene, djecu i došljaka što bude u tvojim gradovima - da čuju i da nauče bojati se Jahve, Boga vašega, pa da drže i vrše sve riječi ovog Zakona.



Dužnost hodočašća u Jeruzalem tijekom godišnjih gore navedenih blagdana su imali samo muškarci,Izlazak:
Citat:
Triput na godinu održavaj u moju čast svetkovinu.
Slavi Blagdan beskvasnoga kruha. U određeno vrijeme u mjesecu Abibu - jer si u njemu iz Egipta izišao - sedam dana jedi beskvasan kruh, kako sam ti naredio. Neka nitko ne stupa preda me praznih ruku!
Onda slavi Blagdan žetve - prvina što ih donose polja koja zasijavaš. Zatim Blagdan berbe na koncu godine, kad s polja pokupiš plodove svoga truda.
Triput na godinu neka svi tvoji muški stupe pred Gospodara Jahvu.

PZ:
Citat:
Triput u godini neka se pokažu svi tvoji muškarci pred Jahvom, Bogom tvojim, na mjestu koje on odabere: na Blagdan beskvasnog kruha, na Blagdan sedmica i na Blagdan sjenica. Ali neka nitko ne dođe pred Jahvu praznih ruku,


Sve jasno napisano od A do Ž,a sva ostala pametovanja su individualna konstrukcija nekoga tko pojma nema o SZ,jer ga nikada nije očito niti pročitao. :kava

Poanta svega jeste da je Božja poruka toliko jednostavna da se mogla naučiti slušanjem jednom u 7 godina!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 28 svi 2016, 01:31 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6224
Mar-kan je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:
Čak je i pripizdina toga doba Nazaret imao svoju sinaggogu i gle čuda bila je posjećena.

Hm,što li je to Isus išao u Jeruzalem,a gle čuda imao je sinagogu i u Nazaretu...?
Evanđelje po Luki:
Citat:
Njegovi su roditelji svake godine o blagdanu Pashe išli u Jeruzalem.
Kad mu bijaše dvanaest godina, uziđoše po običaju blagdanskom.
3Kad su minuli ti dani, vraćahu se oni, a dječak Isus osta u Jeruzalemu, a da nisu znali njegovi roditelji.





krstjanin je napisao/la:
I na kraju kad i uzeli sve to da su židovi imali priliku slušati nauk samo u hramu prilikom posjeta, koliko bi im trebalo da sve nauče ako ne znaju prije? Koliko bi se oni to trebali u hramu zadrzati da sve to izuce

Iz ovog se očito vidi tvoje neznanje oko biblijskih blagdana,pa ne bi ti bilo loše da malo proučiš pa da se onda uključiš u diskusiju.


Citat:
Moj markane priberi se i mani se jelene i njezinih gluposti misli svojom glavom

Ubuduće ti za ovakve neumjesne opaske ide upozorenje.Nismo skupa ovce čuvali.Tako da ti preporučujem da se uozbiljiš u svom obraćanju meni,kao što činim i ja tebi.Nemam toleranciju na bezobrazluk.




Još jednom da ponovim,sasvim jasna,nedvosmislena zapovjed u Ponovljenom Zakonu,jednom u 7 godina SVI Izraelci su imali obvezu hodočašća:
Citat:
Mojsije im naredi: "Svake sedme godine - godine oprosne - na Blagdan sjenica,kad dođe sav Izrael da vidi lice Jahve, Boga tvoga, na mjestu koje on odabere, pročitaj ovaj Zakon u nazočnosti svega Izraela.
Saberi narod - ljude, žene, djecu i došljaka što bude u tvojim gradovima - da čuju i da nauče bojati se Jahve, Boga vašega, pa da drže i vrše sve riječi ovog Zakona.



Dužnost hodočašća u Jeruzalem tijekom godišnjih gore navedenih blagdana su imali samo muškarci,Izlazak:
Citat:
Triput na godinu održavaj u moju čast svetkovinu.
Slavi Blagdan beskvasnoga kruha. U određeno vrijeme u mjesecu Abibu - jer si u njemu iz Egipta izišao - sedam dana jedi beskvasan kruh, kako sam ti naredio. Neka nitko ne stupa preda me praznih ruku!
Onda slavi Blagdan žetve - prvina što ih donose polja koja zasijavaš. Zatim Blagdan berbe na koncu godine, kad s polja pokupiš plodove svoga truda.
Triput na godinu neka svi tvoji muški stupe pred Gospodara Jahvu.

PZ:
Citat:
Triput u godini neka se pokažu svi tvoji muškarci pred Jahvom, Bogom tvojim, na mjestu koje on odabere: na Blagdan beskvasnog kruha, na Blagdan sedmica i na Blagdan sjenica. Ali neka nitko ne dođe pred Jahvu praznih ruku,


Sve jasno napisano od A do Ž,a sva ostala pametovanja su individualna konstrukcija nekoga tko pojma nema o SZ,jer ga nikada nije očito niti pročitao. :kava

Poanta svega jeste da je Božja poruka toliko jednostavna da se mogla naučiti slušanjem jednom u 7 godina!



isli su slusati pisma. sinagoge nisu sluzile nicemu.
markane smjesan si i provaljivas se

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 28 svi 2016, 09:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 38255
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Koliko ja znam hodošašće u davidov hram je bilo obavezno, to kasnije preuzima i islam s Mekom.

Pa markane po tvome onda nema sinagoga, niti su imale svrhu?

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 28 svi 2016, 10:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32850
daramo je napisao/la:
Koliko ja znam hodošašće u davidov hram je bilo obavezno, to kasnije preuzima i islam s Mekom.

Pa markane po tvome onda nema sinagoga, niti su imale svrhu?


Sinagoge uopće nisam niti spominjao,niti su bitne u ovome o čemu je riječ-biblijska poruka je toliko jednostavna da su je shvatali nepismeni ljudi kojima se Torah čitala jednom u 7 godina tijekom Blagdana Sjenica.To je sva poanta ove priče.Koga zanima nastanak,svrha i način rada sinagoga,ima dovoljno knjiga o povijesti židovskog naroda.Samo da napomenem da je pojam sinagoge u našoj Bibliji pogrešno preveden kao Crkva.Sinagoge su bile skupštine,kneset,skupe se muški i raspravljalo se o svemu,tekućim problemima,molitva,čitanje itd.Hram (i Svetinja tijekom putovanja) je druga priča.

Mimo toga,muški su imali obvezu 3x godišnje da hodočaste u Jeruzalem,vezano uz post krstjanina...
Citat:
Malo pretjeruješ markane. Svaki židovski grad je imao sinagogu gdje su se židovi okupljali subotom i slušali i razglabali o pismima. Nije sav židovski vjerski život bio koncentriran na hram, bar ne filozofsko-teološki i obrazovni dio.


Ne pretjerujem ja ništa,to su fakti iz SZ.Sve lijepo piše.
Naravno da je sav glavni vjerski život bio koncentriran na Hram,jer je tamo obitavao Duh Božji,Bog sam,a ne u sinagogama.Prije gradnje Hrama,Svetinja je bila "mobilna" i putovala sa Izraelcima tijekom izlaska iz Egipta prema Zemlji Svetinje,kada su i ustanovljeni biblijski blagdani,većina.Negdje sam već pisao o tome,7 biblijskih blagdana ukazuje na kompletan Plan Spasenja i svaki od njih ima svoju priču,simboliku,buduće ispunjenje itd.Ali to je druga tema.

Vjerski obred se (kasnije) vršio u sinagogama,ali i kod kuće.Žene nisu obvezne prisustvovati bogoslužju,ali ako i dođu u sinagogu stoje odvojeno od muškaraca.Obred se može vršiti ukoliko je prisutno barem 10 odraslih muškaraca (minjan).Odrasli muškarac je momak od 13 godina koji je prošao obred bar micva-e.I ne posjećuju Židovi sinagogu svaki tjedan,niti su mogli tada,niti imali mogućnost.

Ali jednom u 7 godina su MORALI doći u Jeruzalem i između ostalih vjerskih aktivnosti tijekom 8 dana,slušali su čitanje Torah-a.Svi redom.I bilo im je sve jasno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 28 svi 2016, 13:13 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6224
Mar-kan je napisao/la:
daramo je napisao/la:
Koliko ja znam hodošašće u davidov hram je bilo obavezno, to kasnije preuzima i islam s Mekom.

Pa markane po tvome onda nema sinagoga, niti su imale svrhu?


Sinagoge uopće nisam niti spominjao,niti su bitne u ovome o čemu je riječ-biblijska poruka je toliko jednostavna da su je shvatali nepismeni ljudi kojima se Torah čitala jednom u 7 godina tijekom Blagdana Sjenica.To je sva poanta ove priče.Koga zanima nastanak,svrha i način rada sinagoga,ima dovoljno knjiga o povijesti židovskog naroda.Samo da napomenem da je pojam sinagoge u našoj Bibliji pogrešno preveden kao Crkva.Sinagoge su bile skupštine,kneset,skupe se muški i raspravljalo se o svemu,tekućim problemima,molitva,čitanje itd.Hram (i Svetinja tijekom putovanja) je druga priča.

Mimo toga,muški su imali obvezu 3x godišnje da hodočaste u Jeruzalem,vezano uz post krstjanina...
Citat:
Malo pretjeruješ markane. Svaki židovski grad je imao sinagogu gdje su se židovi okupljali subotom i slušali i razglabali o pismima. Nije sav židovski vjerski život bio koncentriran na hram, bar ne filozofsko-teološki i obrazovni dio.


Ne pretjerujem ja ništa,to su fakti iz SZ.Sve lijepo piše.
Naravno da je sav glavni vjerski život bio koncentriran na Hram,jer je tamo obitavao Duh Božji,Bog sam,a ne u sinagogama.Prije gradnje Hrama,Svetinja je bila "mobilna" i putovala sa Izraelcima tijekom izlaska iz Egipta prema Zemlji Svetinje,kada su i ustanovljeni biblijski blagdani,većina.Negdje sam već pisao o tome,7 biblijskih blagdana ukazuje na kompletan Plan Spasenja i svaki od njih ima svoju priču,simboliku,buduće ispunjenje itd.Ali to je druga tema.

Vjerski obred se (kasnije) vršio u sinagogama,ali i kod kuće.Žene nisu obvezne prisustvovati bogoslužju,ali ako i dođu u sinagogu stoje odvojeno od muškaraca.Obred se može vršiti ukoliko je prisutno barem 10 odraslih muškaraca (minjan).Odrasli muškarac je momak od 13 godina koji je prošao obred bar micva-e.I ne posjećuju Židovi sinagogu svaki tjedan,niti su mogli tada,niti imali mogućnost.

Ali jednom u 7 godina su MORALI doći u Jeruzalem i između ostalih vjerskih aktivnosti tijekom 8 dana,slušali su čitanje Torah-a.Svi redom.I bilo im je sve jasno.



Ti to uopće ne shvaćaš šta piše. Sve što su oni čuli u Hramu su već znali i naučili. Nit je se taj zakon čitao samo u Hramu nit je bio vezan samo za hram. Oni su morali doći u hram jer im je bila obveza ali blagdan je ustanovljen da bi im pokazao na važnost zakona bozjeg, a ne da bi ga taj dan učili. međutim sve što su tu čili već su učili i znali. Jer da nisu znali zakona prije dolaska u hram nebi znali ni da treba ići u hram.
Ti dakle markane praviš tolike zavrzlame oko jednostavnih stvari da je to nevjerovatno.

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 01 lip 2016, 07:27 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 22:05
Postovi: 2993
Novoizabrani filipinski predsjednik nazvao Papu kurvinim sinom i rekao se odbija ispričati za to. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 01 lip 2016, 07:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 10:10
Postovi: 4653
Lokacija: Grobnik
master_mind_ je napisao/la:
Novoizabrani filipinski predsjednik nazvao Papu kurvinim sinom i rekao se odbija ispričati za to. :D

To više govori o filipinskom predsjedniku nego o Papi...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 01 lip 2016, 08:51 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 22:05
Postovi: 2993
dane-croatia je napisao/la:
master_mind_ je napisao/la:
Novoizabrani filipinski predsjednik nazvao Papu kurvinim sinom i rekao se odbija ispričati za to. :D

To više govori o filipinskom predsjedniku nego o Papi...

Da, to govori da je filipinski predsjednik Rodrigo Duterte državnik. Radi se o čovjeku koji je bio radio kao šef policijske uprave i pod čijim je vodstvom kriminal u zemlji pao za nekih više od 4 puta. Lik je inače konzervativan desničar i nešto kao filipinska verzija Trumpa. Naravno, ne treba ni posebno naglašavati da je upoznat sa problematikom Islama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 01 lip 2016, 18:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 10:10
Postovi: 4653
Lokacija: Grobnik
master_mind_ je napisao/la:
dane-croatia je napisao/la:
To više govori o filipinskom predsjedniku nego o Papi...

Da, to govori da je filipinski predsjednik Rodrigo Duterte državnik. Radi se o čovjeku koji je bio radio kao šef policijske uprave i pod čijim je vodstvom kriminal u zemlji pao za nekih više od 4 puta. Lik je inače konzervativan desničar i nešto kao filipinska verzija Trumpa. Naravno, ne treba ni posebno naglašavati da je upoznat sa problematikom Islama.


Ali je očito slabo upoznat s kršćanstvom...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 01 lip 2016, 21:48 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 22:05
Postovi: 2993
Naprotiv, sam se deklarira kao katolik i stoji do vjere . Samo ne slaze se sa Franciskusom.

Takvo vidjenje nije cudno jer prema teologiji KC i pape mogu biti gresni.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 02 lip 2016, 07:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 10:10
Postovi: 4653
Lokacija: Grobnik
master_mind_ je napisao/la:
Naprotiv, sam se deklarira kao katolik i stoji do vjere . Samo ne slaze se sa Franciskusom.

Takvo vidjenje nije cudno jer prema teologiji KC i pape mogu biti gresni.


Opsovat Papu i njegovu majku... Vidi se da živi uzorno kršćanstvo i katoličanstvo.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 02 lip 2016, 07:39 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 22:05
Postovi: 2993
Papa nije stup katolicizma niti kršćanstva. To je najmanji grijeh koji može napraviti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 02 lip 2016, 07:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 10:10
Postovi: 4653
Lokacija: Grobnik
master_mind_ je napisao/la:
Papa nije stup katolicizma niti kršćanstva. To je najmanji grijeh koji može napraviti.


A što je naveo kano razlog napada na Papu?

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 02 lip 2016, 08:20 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 22:05
Postovi: 2993
Nemam pojma. Papa je bio nešto na Filipinima pa kreten kakav jest sa svojim izjavama ga valjda isprovocirao.

Filipini imaju 5% muslimana i tamošnji Muslimani već su pokrenuli džihad protiv nevjernika. Ne bih se čudio da je Papa pričao pizdariju tamo kako je Islam mir i slično.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 02 lip 2016, 09:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 10:10
Postovi: 4653
Lokacija: Grobnik
master_mind_ je napisao/la:
Nemam pojma. Papa je bio nešto na Filipinima pa kreten kakav jest sa svojim izjavama ga valjda isprovocirao.

Filipini imaju 5% muslimana i tamošnji Muslimani već su pokrenuli džihad protiv nevjernika. Ne bih se čudio da je Papa pričao pizdariju tamo kako je Islam mir i slično.

Volio bih znati, jerbo imam dobro mišljenje o Papi, tako da bih doista volio znati je li ovaj imao makar mrvicu prava kad ga je tako nazvao. Papa je mirotvorac i to poštujem.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 02 lip 2016, 11:10 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 22:05
Postovi: 2993
dane-croatia je napisao/la:
master_mind_ je napisao/la:
Nemam pojma. Papa je bio nešto na Filipinima pa kreten kakav jest sa svojim izjavama ga valjda isprovocirao.

Filipini imaju 5% muslimana i tamošnji Muslimani već su pokrenuli džihad protiv nevjernika. Ne bih se čudio da je Papa pričao pizdariju tamo kako je Islam mir i slično.

Volio bih znati, jerbo imam dobro mišljenje o Papi, tako da bih doista volio znati je li ovaj imao makar mrvicu prava kad ga je tako nazvao. Papa je mirotvorac i to poštujem.

naseljavanje muslimana u Europu (što on podržava) ne pridonosi baš miru, naprotiv. Kao Papa je loš te napravio blasfemiju usporedivši apostolska misionarenja sa Muhamedovih koljačkim osvajanjima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 02 lip 2016, 15:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 10:10
Postovi: 4653
Lokacija: Grobnik
master_mind_ je napisao/la:
dane-croatia je napisao/la:
Volio bih znati, jerbo imam dobro mišljenje o Papi, tako da bih doista volio znati je li ovaj imao makar mrvicu prava kad ga je tako nazvao. Papa je mirotvorac i to poštujem.

naseljavanje muslimana u Europu (što on podržava) ne pridonosi baš miru, naprotiv. Kao Papa je loš te napravio blasfemiju usporedivši apostolska misionarenja sa Muhamedovih koljačkim osvajanjima.


Papa ne govori o naseljavanju, već o spašavanju života izbjeglica. A ovo mi daj od rieči do rieči što je rekao o uzporedbi. Previše toga prepričavaš i pri tome lažiraš...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 02 lip 2016, 19:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109214
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Trebao bi Papa pogledati statistike EU država. 9 od 10 njih ne treba spašavat, jer su obični turisti i lovci na socijale.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 03 lip 2016, 18:55 
Offline

Pridružen/a: 09 stu 2009, 07:39
Postovi: 746
master_mind_ je napisao/la:
Novoizabrani filipinski predsjednik nazvao Papu kurvinim sinom i rekao se odbija ispričati za to. :D

Budala. Koliko god ja smatrao da je Franjin pontifikat katastrofa za KC, takav ulični govor nije primjeren prema nasljedniku svetog Petra.

dane-croatia je napisao/la:
Papa ne govori o naseljavanju, već o spašavanju života izbjeglica.


Govori o 'prihvaćanju' izbjeglica, a to nužno implicira i njihovo naseljavanje u Europu jer kad jednom dođu kao azilanti teško je očekivati da će se dobrovoljno vratiti u bijedu, a kako govorimo o velikim brojevima ni države neće imati instrumente da ih prisilno vrate.

Životi izbjeglica se mogu spašavati i bez njihove imigracije u Europu.



dane-croatia je napisao/la:
A ovo mi daj od rieči do rieči što je rekao o uzporedbi. Previše toga prepričavaš i pri tome lažiraš...

Iz intervjua La Croixu:
Pope Francis: Today, I don’t think that there is a fear of Islam as such but of ISIS and its war of conquest, which is partly drawn from Islam. It is true that the idea of conquest is inherent in the soul of Islam. However, it is also possible to interpret the objective in Matthew’s Gospel, where Jesus sends his disciples to all nations, in terms of the same idea of conquest.

Rekao bi čovjek nespretna usporedba, ali ovo nije prvi put da relativizira islamistički terorizam. Sve samo da ne ispadne kako u islamu nešto ne štima... :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 03 lip 2016, 19:30 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 22:05
Postovi: 2993
ledolomac je napisao/la:
master_mind_ je napisao/la:
Novoizabrani filipinski predsjednik nazvao Papu kurvinim sinom i rekao se odbija ispričati za to. :D

Budala. Koliko god ja smatrao da je Franjin pontifikat katastrofa za KC, takav ulični govor nije primjeren prema nasljedniku svetog Petra.

dane-croatia je napisao/la:
Papa ne govori o naseljavanju, već o spašavanju života izbjeglica.


Govori o 'prihvaćanju' izbjeglica, a to nužno implicira i njihovo naseljavanje u Europu jer kad jednom dođu kao azilanti teško je očekivati da će se dobrovoljno vratiti u bijedu, a kako govorimo o velikim brojevima ni države neće imati instrumente da ih prisilno vrate.

Životi izbjeglica se mogu spašavati i bez njihove imigracije u Europu.



dane-croatia je napisao/la:
A ovo mi daj od rieči do rieči što je rekao o uzporedbi. Previše toga prepričavaš i pri tome lažiraš...

Iz intervjua La Croixu:
Pope Francis: Today, I don’t think that there is a fear of Islam as such but of ISIS and its war of conquest, which is partly drawn from Islam. It is true that the idea of conquest is inherent in the soul of Islam. However, it is also possible to interpret the objective in Matthew’s Gospel, where Jesus sends his disciples to all nations, in terms of the same idea of conquest.

Rekao bi čovjek nespretna usporedba, ali ovo nije prvi put da relativizira islamistički terorizam. Sve samo da ne ispadne kako u islamu nešto ne štima... :kava

Takav lik isto nije primjeren da bude nasljednik Sv. Petra. Ako broj katolika padne u budućnosti u Europi smatrati ću ga izvornim krivcem. On što je Mesić bio Hrvatskoj to je Franjo katoličkoj crkvi. Znam da je pričao još budalaština u tom intervju no ne mogu se sada sjetiti.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3025 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 121  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO