HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 14:03.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1553 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 63  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 17 vel 2012, 11:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
Vjerujem u Boga, ali vjerujem za sebe. Ne pada mi na pamet da one koji ne vjeruju "okrećem na pravi put", niti dozvoljavam da meni ateisti "otvaraju oči".
A najviše se grozim ovih internet propovjednika koji idu s foruma na forum i kopiraju neke citate iz Biblije/Kurana, te se raspravljaju s ateistima koji su mi još gori od njih.

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 17 vel 2012, 12:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
Curica je napisao/la:
Vjerujem u Boga, ali vjerujem za sebe. Ne pada mi na pamet da one koji ne vjeruju "okrećem na pravi put", niti dozvoljavam da meni ateisti "otvaraju oči".


Zamisli da su apostoli npr. vjerovali samo za svoje potrebe...Širenje i predaja Radosne vijesti je jedna od osnova vjere.Svako ljudsko biće treba biti upoznato sa njom,pozvano...ako želi,naravno.Stvar osobnog izbora.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 17 vel 2012, 13:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
Mar-kan je napisao/la:
Curica je napisao/la:
Vjerujem u Boga, ali vjerujem za sebe. Ne pada mi na pamet da one koji ne vjeruju "okrećem na pravi put", niti dozvoljavam da meni ateisti "otvaraju oči".


Zamisli da su apostoli npr. vjerovali samo za svoje potrebe...Širenje i predaja Radosne vijesti je jedna od osnova vjere.Svako ljudsko biće treba biti upoznato sa njom,pozvano...ako želi,naravno.Stvar osobnog izbora.


To je u redu. Ali reci mi sad iskreno je li internet mjesto za propovjedanje?
Jel misliš stvarno da možeš nekoga obratiti putem postova na forumu?
Druga stvar, ovi što propagiraju vjeru internetskim putem, obično su neki fanatici, a ne pravi vjernici koji su od svog posla.
Internet vjernici često ulaze u verbalne sukobe (vrijeđanje) s ateistima. Osim toga, kako stignu da se mole bogu od tolikog "forumašenja"?
Od stotinu takvih možda ćeš naći jednog koji će na lijep i smiren način objasniti što ga se pita i koji neće nasjesti na provokacije.
Takve vjernike i ateisti poštuju.

Mislim da svako treba da pomogne i da uputi one koji pokažu zrno interesa za vjeru, a ne da gube vrijeme na "grešnike" i da mu sole pamet.
Većina nas, a tu ubrajam i sebe, u inat neće da prihvati nešto što nam se podmeće na silu.
Silom nećeš ništa postići.

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 17 vel 2012, 13:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
http://depo.ba/vijest/65660

slika



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 19 vel 2012, 15:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 pro 2011, 17:04
Postovi: 711
Lokacija: Hercegovina
Sayuri je napisao/la:
Ali reci mi sad iskreno je li internet mjesto za propovjedanje?
Jel misliš stvarno da možeš nekoga obratiti putem postova na forumu?


Da. Zašto ne?

Mislim da je ovdje problematično što nisi stavila stvari na pravo mjesto.

Prvo trebaš definirati što je uopće obraćenje. Mislim da će ti onda cijeli proces automatski postati jasniji. Budući da smo mi dionici židovsko-humanističke tradicije, koju su preuzeli, apdejtali i afirmirali u današnjici, onda bismo mogli uzeti kao primjer što su stari Židovi podrazumijevali pod obraćenjem. Obraćenje j uključivalo promjenu čovjekova povijesnog djelovanja i cijele čovjekove osobe. "Obratiti se" značilo je promijeniti svoj odnos prema drugim ljudima, a posebno prema Bogu kao Prvom principu.

Sayuri je napisao/la:
Druga stvar, ovi što propagiraju vjeru internetskim putem, obično su neki fanatici, a ne pravi vjernici koji su od svog posla.
Internet vjernici često ulaze u verbalne sukobe (vrijeđanje) s ateistima. Osim toga, kako stignu da se mole bogu od tolikog "forumašenja"?
Od stotinu takvih možda ćeš naći jednog koji će na lijep i smiren način objasniti što ga se pita i koji neće nasjesti na provokacije.
Takve vjernike i ateisti poštuju.


Prva stvar: današnji i teizam i ateizam je dosta pomodan. Danas je u modi i vjerovati i ne vjerovati. Ali, kao što nekoga tko kaže "vjerujem" - to neće automatski učiniti vjernikom, tako ni ono "ne vjerujem" neće čovjeka učiniti ateistom. To je nešto puno kompleksnije.

Evo npr. ja nisam vjerski fanatik, a, kao najgrešnije biće koje poznajem, nije me strah govoriti što vjerujem i što mislim te, naravno, sve to lijepo argumentirati. Što se tiče eventualnog "verbalnog sukoba" s ateistima (kojih je, budimo realni, jako malo.), ako netko pokuša ismijati moja uvjerenja: okej, faco. Argumentiraj svoje šprdanje sa mnom, pa da se i ja lijepo nasmijem. Ali ne. Redovito nemaju argumenata. Redovito je u njihovom temelju apstraktni nihilizam (kojeg ni sami nisu svjesni) i koji ih vuče na samo moralno dno. Evo i ti sam(a) gore spominješ "nasjedanje na provokacije", tako da... :zubati

_________________
It iz aj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 22 vel 2012, 17:22 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30480
Evo jedna koja pokazuje koliko malo znamo. :zubati

slika

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 22 vel 2012, 17:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 pro 2011, 17:04
Postovi: 711
Lokacija: Hercegovina
Naša Kvačica je napisao/la:
Evo jedna koja pokazuje koliko malo znamo. :zubati

slika


Jedna od genijalnijih analogija. :zubati

_________________
It iz aj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 22 vel 2012, 17:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Meni je jedna sa obrazovanjem reda veličine niža pčelarska rekla da sam kao žaba na dnu bunara. Valjda je tako htela da se podsmehne mom ateizmu, ko bi ga znao.
Posle te izjave sam morala da se prekrstim ( :D ) i u sebi zapitam - odakle toliko drskosti osobama koje za sebe tvrde da su vernici?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 22 vel 2012, 18:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 pro 2011, 17:04
Postovi: 711
Lokacija: Hercegovina
teranova je napisao/la:
Meni je jedna sa obrazovanjem reda veličine niža pčelarska rekla da sam kao žaba na dnu bunara. Valjda je tako htela da se podsmehne mom ateizmu, ko bi ga znao.
Posle te izjave sam morala da se prekrstim ( :D ) i u sebi zapitam - odakle toliko drskosti osobama koje za sebe tvrde da su vernici?


Budući da sam uvjeren da Bog postoji, mene trenutno muče ozbiljne sumnje postoje li danas uopće još ateizam i teizam kao uvjerenja?

Danas su i ateizam i teizam postale tek pomodne poze, više izvanjske i društveno podržavane statusne forme, nego stvarna uvjerenja. Kod današnjih tzv. "ateista" je više nešto nalik na "antiteizam", nekakav pomodan, negativno određen stav koji nastoji dokazati da je vjera zabluda. Kod današnjih „teista“ opet nekakav kvaziteizam (koktel anti-ateizma, anti-marksizma, te pseudometafizičkih ideja o Bogu).

Ako se u povijesti "teisti" i nisu nešto iskazali, nisu brate ni "ateisti". Danas je "ateizam" u krizi baš onoliko koliko i "teizam". Dok je prije nijekanje Boga od strane ateista osobito bilo vezano uz najteža i najljudskija pitanja neskrivljene patnje i smrti nedužnih, nepravednog zla koje se sručilo na dobre, na ugnjetavanja u društvu od strane moćnih, danas nijekanje Boga dolazi iz nekakvih pomodnih "dokaza" i logičkih smicalica. Danas je dovoljno reći „nema Boga“ i čovjek misli da je "ateist", kao što je i dovoljno reći "vjerujem u Boga", i čovjek je odmah "vjernik". A ovamo, u stvarnosti nigdje taj vjernik ne pokazuje da je vjernik.
A što se tiče „ateista“, čime to oni pokazuju svoja uvjerenja? Zar samo dokazivanjem da je vjera u Boga lažna? Zar je bit "ateizma" samo biti negativno određen prema religiji i vjeri, biti antipod onima koji dokazuju da Bog postoji? Nego, ako već Bog ne postoji, ako smo "ateisti", onda se valja zapitati: što određuje, motivira naše djelovanje?

Lako je reći "nema Boga" ili "ima Boga", ali kamo dalje?
Ako se već ne može dokazati postoji li Bog ili ne, može se dokazati da i među onima koji vjeruju i među onima koji ne vjeruju postoje fundamentalisti. Dok o postojanju vjerskog fundamentalizma ne treba diskutirati, ne bih se baš složio da ne postoji ateistički fundamentalizam. Jer ateizam kao ideologija (ne kao uvjerenje) ima najvažnija obilježja jednog fundamentalizma: reaktivnost (nije li antiteizam reakcionaran i spreman na stalnu konfrontaciju s teizmom?), selektivnost (iz cjelokupne povijesti se izabire ono što odgovara ideji nevjerovanja u Boga, antiteisti nikad ne spominju dobra djela vjernika, kao što ni kvaziteisti ne spominju dobra djela ateista iz povijesti; nemojte sad reći da toga uopće nije bilo.) i dualizam (za antiteista vjernici su u stanju zablude, jer, kako reče jedan od mojih poznanika, "vjera je evolucijski prevaziđena", za kvaziteista, ateizam je djelo nečastivog, i automatski je manje vrijedan.). Na koncu, osnova svakog fundamentalizma je da ne ostavlja misli o drugačijem. Zar ne postoje i a(nti)teisti koji ne ostavljaju prostora misli o drugačijem uvjerenju, tj. onom da Bog možda postoji?

Upravo taj dualizam u raspravama o (ne)postojanju Boga najbolje svjedoči da fundamentalizam postoji i među onima koji vjeruju i među onima koji ne vjeruju. Vrlo loša stvar kod svih rasprava na našim prostorima jest dualističko reduciranje – ili si teist ili ateist, nema prostora za nikakve nijanse. Svaka redukcija u raspravi vodi u nasilje i dogmatizam

_________________
It iz aj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ajatollah Cerić : sve kontroverze
PostPostano: 22 vel 2012, 18:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 pro 2011, 17:04
Postovi: 711
Lokacija: Hercegovina
DzoniBG je napisao/la:
osa je napisao/la:

džoni pa u starom zavjetu imaš, prvu pisanu zapovjed za genocid, datu od samog boga, kad on dovede židove u izrael i kaže im" ovo je vaša zemlja, množite se i živite u njoj, a sve one koje ovdje zateknete, a ne vjeruju u vašeg boga pobijte" ( možda nisam precizno napisao, ali kontekst je taj)....


Ima tu svacega, sve je poteklo od Starog Zaveta, i hriscanstvo i islam...

Zato ja odbacujem te knjige, ima dobrih poruka koje postujem, ali u globalu to je toliko promasena prica pustinjskih lisica pre x milenijuma...

Ali nije to sve isto, nigde u kontinuitetu nema ovoliko bogohulnih poruka, procitaj to nekoliko puta...znao sam da ima problematicnih recenica koje teolozi maskiraju objasnjenjem da "nije se tako mislilo kako izgleda"... ali i dalje sam zgranut da takva pacerska prica privlaci ni manje ni vise nego preko milijardu ljudi...i jednu zemlju sa nuklearnim arsenalom :closedeyes


Dios mio... Zašto ste tako zatvoreni novim mislima? :zubati

Što se tiče svetih knjiga, one niti su doslovna istina, niti ih treba shvaćati kao neko kodirano, skriveno znanje. Poruka svetih knjiga se dobije istraživanjem odnosa povijesnog konteksta u kojem su napisane. U doba kad su sveti tekstovi nastajali nije bilo današnjeg strogo i usko znanstvenog pogleda na svijet. Piscima svetih tekstova nije bilo važno da navedu sve empirijske detalje i faktične istine, nego da prenesu lako pamtljive priče koje će upamtiti svi naraštaji stoljećima nakon pisanja knjige, i da poruka bude dostupna ljudima različitih klasa, naobrazbi, svjetonazora. Sveti tekstovi su u tom smislu itekako postigli univerzalnost. Mislim, o čemu pričaju evanđelja? O dokazima za postojanje ili nepostojanje Boga? Ili o svakodnevnom životu tadašnjeg čovjeka, o ribarima, pravljenju kruha, pastirima, carinicima... :smajl015

Što se tiče odnosa Starog i Novog zavjeta, ratnički psalmi, izvještaji o genocidima nad narodima Kanaana doista postavljaju velike izazove čitateljima svetih tekstova, ali treba znati da sveti tekstovi nisu diktirani od Boga šaptanjem na uho, nego su oni plod refleksije na iskustvo vjere jedne zajednice, naroda, i u zapisivanju tog iskustva postoji neka stupnjevitost – ako u Starom zavjetu ima itekako problematičnih, čak nasilnih tekstova, onda Novi zavjet donosi mnogo revolucionarnih obrata u poimanjima vjere i u samom iskustvu vjere.

A vi kakote? :aleale

_________________
It iz aj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 22 vel 2012, 18:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
orleanski je napisao/la:
teranova je napisao/la:
Meni je jedna sa obrazovanjem reda veličine niža pčelarska rekla da sam kao žaba na dnu bunara. Valjda je tako htela da se podsmehne mom ateizmu, ko bi ga znao.
Posle te izjave sam morala da se prekrstim ( :D ) i u sebi zapitam - odakle toliko drskosti osobama koje za sebe tvrde da su vernici?


Budući da sam uvjeren da Bog postoji, mene trenutno muče ozbiljne sumnje postoje li danas uopće još ateizam i teizam kao uvjerenja?

Danas su i ateizam i teizam postale tek pomodne poze, više izvanjske i društveno podržavane statusne forme, nego stvarna uvjerenja. Kod današnjih tzv. "ateista" je više nešto nalik na "antiteizam", nekakav pomodan, negativno određen stav koji nastoji dokazati da je vjera zabluda. Kod današnjih „teista“ opet nekakav kvaziteizam (koktel anti-ateizma, anti-marksizma, te pseudometafizičkih ideja o Bogu).

Ako se u povijesti "teisti" i nisu nešto iskazali, nisu brate ni "ateisti". Danas je "ateizam" u krizi baš onoliko koliko i "teizam". Dok je prije nijekanje Boga od strane ateista osobito bilo vezano uz najteža i najljudskija pitanja neskrivljene patnje i smrti nedužnih, nepravednog zla koje se sručilo na dobre, na ugnjetavanja u društvu od strane moćnih, danas nijekanje Boga dolazi iz nekakvih pomodnih "dokaza" i logičkih smicalica. Danas je dovoljno reći „nema Boga“ i čovjek misli da je "ateist", kao što je i dovoljno reći "vjerujem u Boga", i čovjek je odmah "vjernik". A ovamo, u stvarnosti nigdje taj vjernik ne pokazuje da je vjernik.
A što se tiče „ateista“, čime to oni pokazuju svoja uvjerenja? Zar samo dokazivanjem da je vjera u Boga lažna? Zar je bit "ateizma" samo biti negativno određen prema religiji i vjeri, biti antipod onima koji dokazuju da Bog postoji? Nego, ako već Bog ne postoji, ako smo "ateisti", onda se valja zapitati: što određuje, motivira naše djelovanje?

Lako je reći "nema Boga" ili "ima Boga", ali kamo dalje?
Ako se već ne može dokazati postoji li Bog ili ne, može se dokazati da i među onima koji vjeruju i među onima koji ne vjeruju postoje fundamentalisti. Dok o postojanju vjerskog fundamentalizma ne treba diskutirati, ne bih se baš složio da ne postoji ateistički fundamentalizam. Jer ateizam kao ideologija (ne kao uvjerenje) ima najvažnija obilježja jednog fundamentalizma: reaktivnost (nije li antiteizam reakcionaran i spreman na stalnu konfrontaciju s teizmom?), selektivnost (iz cjelokupne povijesti se izabire ono što odgovara ideji nevjerovanja u Boga, antiteisti nikad ne spominju dobra djela vjernika, kao što ni kvaziteisti ne spominju dobra djela ateista iz povijesti; nemojte sad reći da toga uopće nije bilo.) i dualizam (za antiteista vjernici su u stanju zablude, jer, kako reče jedan od mojih poznanika, "vjera je evolucijski prevaziđena", za kvaziteista, ateizam je djelo nečastivog, i automatski je manje vrijedan.). Na koncu, osnova svakog fundamentalizma je da ne ostavlja misli o drugačijem. Zar ne postoje i a(nti)teisti koji ne ostavljaju prostora misli o drugačijem uvjerenju, tj. onom da Bog možda postoji?

Upravo taj dualizam u raspravama o (ne)postojanju Boga najbolje svjedoči da fundamentalizam postoji i među onima koji vjeruju i među onima koji ne vjeruju. Vrlo loša stvar kod svih rasprava na našim prostorima jest dualističko reduciranje – ili si teist ili ateist, nema prostora za nikakve nijanse. Svaka redukcija u raspravi vodi u nasilje i dogmatizam


:smajl007

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 22 vel 2012, 18:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Mnogo ničega oko buke.
Ja jednostavno ne razmišljam u kategorijama "bog postoji" ili "bog ne postoji".
Ne interesuje me priča o tome. Zamara me. Dosadna mi je. Shvatam je kao mlaćenje prazne slame i gubljenje vremena.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 22 vel 2012, 18:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 pro 2011, 17:04
Postovi: 711
Lokacija: Hercegovina
teranova je napisao/la:
Mnogo ničega oko buke.
Ja jednostavno ne razmišljam u kategorijama "bog postoji" ili "bog ne postoji".
Ne interesuje me priča o tome. Zamara me. Dosadna mi je. Shvatam je kao mlaćenje prazne slame i gubljenje vremena.


Ovo ti je, laički rečeno, bježanje podvijena repa. :tt2

Inače, uvijek me zanimalo zašto ljudi misle onako kako misle. Naravno, oni koji uopće misle. :zubati

_________________
It iz aj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 22 vel 2012, 18:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
orleanski je napisao/la:
teranova je napisao/la:
Mnogo ničega oko buke.
Ja jednostavno ne razmišljam u kategorijama "bog postoji" ili "bog ne postoji".
Ne interesuje me priča o tome. Zamara me. Dosadna mi je. Shvatam je kao mlaćenje prazne slame i gubljenje vremena.


Ovo ti je, laički rečeno, bježanje podvijena repa. :tt2

Inače, uvijek me zanimalo zašto ljudi misle onako kako misle. Naravno, oni koji uopće misle. :zubati


Kakvo bežanje, otvoreno ti kažem da ne dajem pet para na te priče. Ubila bih se da me neko guši kod kuće na taj način.
Svete knjige. Ko je odredio da su svete?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 22 vel 2012, 19:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
orleanski je napisao/la:
danas nijekanje Boga dolazi iz nekakvih pomodnih "dokaza" i logičkih smicalica.


A što sa "dokazima" koji idu u korist Boga?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 22 vel 2012, 19:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 pro 2011, 17:04
Postovi: 711
Lokacija: Hercegovina
Mar-kan je napisao/la:
orleanski je napisao/la:
danas nijekanje Boga dolazi iz nekakvih pomodnih "dokaza" i logičkih smicalica.


A što sa "dokazima" koji idu u korist Boga?


Što je s njima? Rekoh da me nikakvi "dokazi" ne zanimaju, jer su nekompetentni procijeniti stvarnost o kojoj govorimo.

_________________
It iz aj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 22 vel 2012, 19:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
orleanski je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

A što sa "dokazima" koji idu u korist Boga?


Što je s njima? Rekoh da me nikakvi "dokazi" ne zanimaju, jer su nekompetentni procijeniti stvarnost o kojoj govorimo.


"Onomu tko vjeruje,objašnjenja nisu potrebna...onomu tko ne vjeruje,objašnjavati je zalud."
Toma Akvinski


Btw,možemo li se složiti da je dragi Bog u svoj svojoj providnosti,ipak "ostavio" pregršt pokazatelja svojeg "postojanja" u okvirima nauke kakvu danas poznajemo...?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 22 vel 2012, 19:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Mar-kan je napisao/la:
orleanski je napisao/la:

Što je s njima? Rekoh da me nikakvi "dokazi" ne zanimaju, jer su nekompetentni procijeniti stvarnost o kojoj govorimo.


"Onomu tko vjeruje,objašnjenja nisu potrebna...onomu tko ne vjeruje,objašnjavati je zalud."
Toma Akvinski


Btw,možemo li se složiti da je dragi Bog u svoj svojoj providnosti,ipak "ostavio" pregršt pokazatelja svojeg "postojanja" u okvirima nauke kakvu danas poznajemo...?


Imaš odgovor u tom istom sv. Tomi Akvinskom- Tomini postulati postojanja Boga.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 22 vel 2012, 19:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 pro 2011, 17:04
Postovi: 711
Lokacija: Hercegovina
Mar-kan je napisao/la:
orleanski je napisao/la:

Što je s njima? Rekoh da me nikakvi "dokazi" ne zanimaju, jer su nekompetentni procijeniti stvarnost o kojoj govorimo.


"Onomu tko vjeruje,objašnjenja nisu potrebna...onomu tko ne vjeruje,objašnjavati je zalud."
Toma Akvinski


Btw,možemo li se složiti da je dragi Bog u svoj svojoj providnosti,ipak "ostavio" pregršt pokazatelja svojeg "postojanja" u okvirima nauke kakvu danas poznajemo...?


Vjerojatno možemo. Što se tiče Božjeg postojanja u okviru modernih znanosti, meni je zanimljiv Davor Pavuna i njegovo tumačenje naše stvarnosti. Evo ti jedan intervju s njim. Mislim da će ti se svidjeti. :wink

http://www.fra3.net/Intervju/Razgovor-s-Davorom-Pavunom.aspx

_________________
It iz aj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 22 vel 2012, 19:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
orleanski je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

"Onomu tko vjeruje,objašnjenja nisu potrebna...onomu tko ne vjeruje,objašnjavati je zalud."
Toma Akvinski


Btw,možemo li se složiti da je dragi Bog u svoj svojoj providnosti,ipak "ostavio" pregršt pokazatelja svojeg "postojanja" u okvirima nauke kakvu danas poznajemo...?


Vjerojatno možemo. Što se tiče Božjeg postojanja u okviru modernih znanosti, meni je zanimljiv Davor Pavuna i njegovo tumačenje naše stvarnosti. Evo ti jedan intervju s njim. Mislim da će ti se svidjeti. :wink

http://www.fra3.net/Intervju/Razgovor-s-Davorom-Pavunom.aspx


Gospodin Pavuna je jednostavno genijalan, nemam druge riječi za njega .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 22 vel 2012, 22:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Ovaj put nemam što dodati na upise Orleanskoga. :zubati :palacgore2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 23 vel 2012, 10:51 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
orleanski je napisao/la:
teranova je napisao/la:
Meni je jedna sa obrazovanjem reda veličine niža pčelarska rekla da sam kao žaba na dnu bunara. Valjda je tako htela da se podsmehne mom ateizmu, ko bi ga znao.
Posle te izjave sam morala da se prekrstim ( :D ) i u sebi zapitam - odakle toliko drskosti osobama koje za sebe tvrde da su vernici?


Budući da sam uvjeren da Bog postoji, mene trenutno muče ozbiljne sumnje postoje li danas uopće još ateizam i teizam kao uvjerenja?

Danas su i ateizam i teizam postale tek pomodne poze, više izvanjske i društveno podržavane statusne forme, nego stvarna uvjerenja. Kod današnjih tzv. "ateista" je više nešto nalik na "antiteizam", nekakav pomodan, negativno određen stav koji nastoji dokazati da je vjera zabluda. Kod današnjih „teista“ opet nekakav kvaziteizam (koktel anti-ateizma, anti-marksizma, te pseudometafizičkih ideja o Bogu).

Ako se u povijesti "teisti" i nisu nešto iskazali, nisu brate ni "ateisti". Danas je "ateizam" u krizi baš onoliko koliko i "teizam". Dok je prije nijekanje Boga od strane ateista osobito bilo vezano uz najteža i najljudskija pitanja neskrivljene patnje i smrti nedužnih, nepravednog zla koje se sručilo na dobre, na ugnjetavanja u društvu od strane moćnih, danas nijekanje Boga dolazi iz nekakvih pomodnih "dokaza" i logičkih smicalica. Danas je dovoljno reći „nema Boga“ i čovjek misli da je "ateist", kao što je i dovoljno reći "vjerujem u Boga", i čovjek je odmah "vjernik". A ovamo, u stvarnosti nigdje taj vjernik ne pokazuje da je vjernik.
A što se tiče „ateista“, čime to oni pokazuju svoja uvjerenja? Zar samo dokazivanjem da je vjera u Boga lažna? Zar je bit "ateizma" samo biti negativno određen prema religiji i vjeri, biti antipod onima koji dokazuju da Bog postoji? Nego, ako već Bog ne postoji, ako smo "ateisti", onda se valja zapitati: što određuje, motivira naše djelovanje?

Lako je reći "nema Boga" ili "ima Boga", ali kamo dalje?
Ako se već ne može dokazati postoji li Bog ili ne, može se dokazati da i među onima koji vjeruju i među onima koji ne vjeruju postoje fundamentalisti. Dok o postojanju vjerskog fundamentalizma ne treba diskutirati, ne bih se baš složio da ne postoji ateistički fundamentalizam. Jer ateizam kao ideologija (ne kao uvjerenje) ima najvažnija obilježja jednog fundamentalizma: reaktivnost (nije li antiteizam reakcionaran i spreman na stalnu konfrontaciju s teizmom?), selektivnost (iz cjelokupne povijesti se izabire ono što odgovara ideji nevjerovanja u Boga, antiteisti nikad ne spominju dobra djela vjernika, kao što ni kvaziteisti ne spominju dobra djela ateista iz povijesti; nemojte sad reći da toga uopće nije bilo.) i dualizam (za antiteista vjernici su u stanju zablude, jer, kako reče jedan od mojih poznanika, "vjera je evolucijski prevaziđena", za kvaziteista, ateizam je djelo nečastivog, i automatski je manje vrijedan.). Na koncu, osnova svakog fundamentalizma je da ne ostavlja misli o drugačijem. Zar ne postoje i a(nti)teisti koji ne ostavljaju prostora misli o drugačijem uvjerenju, tj. onom da Bog možda postoji?

Upravo taj dualizam u raspravama o (ne)postojanju Boga najbolje svjedoči da fundamentalizam postoji i među onima koji vjeruju i među onima koji ne vjeruju. Vrlo loša stvar kod svih rasprava na našim prostorima jest dualističko reduciranje – ili si teist ili ateist, nema prostora za nikakve nijanse. Svaka redukcija u raspravi vodi u nasilje i dogmatizam


Ja se s boldanim ne bih slozio... Ja mislim bas suprotno, mislim da je zapravo ateista i agnostika prilicno puno, dok je vjera to sto sve vise postaje pomodarstvo, i ajmo reci nekim obicajem, obicajem za blagdane uz CocaColu, cupavce i sl., postaje sve ono osim nacina zivota, uvjerenja i vjerovanje ljudi u Boga.

Ti ovdje ispravno tvrdis. :zubati

orleanski je napisao/la:
Danas je u modi i vjerovati i ne vjerovati. Ali, kao što nekoga tko kaže "vjerujem" - to neće automatski učiniti vjernikom, tako ni ono "ne vjerujem" neće čovjeka učiniti ateistom. To je nešto puno kompleksnije.


A ja mislim da je ipak sve vise ljudi koji ne vjeruju, unatoc tome sto idu u crkvu i kazu "vjerujem". :neznam

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 23 vel 2012, 11:01 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
orleanski je napisao/la:
Sayuri je napisao/la:
Ali reci mi sad iskreno je li internet mjesto za propovjedanje?
Jel misliš stvarno da možeš nekoga obratiti putem postova na forumu?


Da. Zašto ne?

Mislim da je ovdje problematično što nisi stavila stvari na pravo mjesto.

Prvo trebaš definirati što je uopće obraćenje. Mislim da će ti onda cijeli proces automatski postati jasniji. Budući da smo mi dionici židovsko-humanističke tradicije, koju su preuzeli, apdejtali i afirmirali u današnjici, onda bismo mogli uzeti kao primjer što su stari Židovi podrazumijevali pod obraćenjem. Obraćenje j uključivalo promjenu čovjekova povijesnog djelovanja i cijele čovjekove osobe. "Obratiti se" značilo je promijeniti svoj odnos prema drugim ljudima, a posebno prema Bogu kao Prvom principu.

Sayuri je napisao/la:
Druga stvar, ovi što propagiraju vjeru internetskim putem, obično su neki fanatici, a ne pravi vjernici koji su od svog posla.
Internet vjernici često ulaze u verbalne sukobe (vrijeđanje) s ateistima. Osim toga, kako stignu da se mole bogu od tolikog "forumašenja"?
Od stotinu takvih možda ćeš naći jednog koji će na lijep i smiren način objasniti što ga se pita i koji neće nasjesti na provokacije.
Takve vjernike i ateisti poštuju.


Prva stvar: današnji i teizam i ateizam je dosta pomodan. Danas je u modi i vjerovati i ne vjerovati. Ali, kao što nekoga tko kaže "vjerujem" - to neće automatski učiniti vjernikom, tako ni ono "ne vjerujem" neće čovjeka učiniti ateistom. To je nešto puno kompleksnije.

Evo npr. ja nisam vjerski fanatik, a, kao najgrešnije biće koje poznajem, nije me strah govoriti što vjerujem i što mislim te, naravno, sve to lijepo argumentirati. Što se tiče eventualnog "verbalnog sukoba" s ateistima (kojih je, budimo realni, jako malo.), ako netko pokuša ismijati moja uvjerenja: okej, faco. Argumentiraj svoje šprdanje sa mnom, pa da se i ja lijepo nasmijem. Ali ne. Redovito nemaju argumenata. Redovito je u njihovom temelju apstraktni nihilizam (kojeg ni sami nisu svjesni) i koji ih vuče na samo moralno dno. Evo i ti sam(a) gore spominješ "nasjedanje na provokacije", tako da... :zubati


Netocno. Ne treba izjedancivati ateiste s raznim homoseksualcima s parada, djeci oficira punih mrznje prema Crkvi i jos mnogo cemu, mjesanim brakovima ovih prostora sto je pocesto slucaj i sl. (samo istina je da su ti najglasniji, pa odmah ostavljaju dojam na covjeka kako su ti ljudi moralno i svako drugo dno drustva).
Ako neko ima odgoj, neki svoj ugradjeni kodeks ljudskosti, morala i obraza njemu sigurno ne treba svecenik koji bi mu to govorio, ili vjera u neko vise bice.

S druge strane, ja znam ljude, za koje bi se reklo onako narodasi da lizu oltre, a moralno, ljudski i u svemu drugom su NULA. Ili su pak "otkrili" Boga tamo negdje '90.-ih.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 23 vel 2012, 11:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
Aztec je napisao/la:
Ako neko ima odgoj, neki svoj ugradjeni kodeks ljudskosti, morala i obraza njemu sigurno ne treba svecenik koji bi mu to govorio, ili vjera u neko vise bice.


Odakle mu moral,ugrađeni kodeks ljudskosti?Što će mu to,ako evolucija tvrdi da samo najjači opstaju,moral je tu samo smetnja?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 23 vel 2012, 11:56 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Mar-kan je napisao/la:
Aztec je napisao/la:
Ako neko ima odgoj, neki svoj ugradjeni kodeks ljudskosti, morala i obraza njemu sigurno ne treba svecenik koji bi mu to govorio, ili vjera u neko vise bice.


Odakle mu moral,ugrađeni kodeks ljudskosti?Što će mu to,ako evolucija tvrdi da samo najjači opstaju,moral je tu samo smetnja?


Nije moral samo smetnja. I macka kad kaka trazi neki kutak za sebe. :zubati Mada ne vidim vezu, al eto. :zubati

A sto se morala i vrijednosti tice, to ti roditelji ugrade, doduse, neko bi rekao da to ili imas, ili nemas, bez obzira na roditelje, to ni sam nisam siguran.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1553 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 63  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 35 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO