HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 09:05.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1553 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 63  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 23 vel 2012, 12:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Mar-kan je napisao/la:
Aztec je napisao/la:
Ako neko ima odgoj, neki svoj ugradjeni kodeks ljudskosti, morala i obraza njemu sigurno ne treba svecenik koji bi mu to govorio, ili vjera u neko vise bice.


Odakle mu moral,ugrađeni kodeks ljudskosti?Što će mu to,ako evolucija tvrdi da samo najjači opstaju,moral je tu samo smetnja?


Čovek kao razumno biće ima socijalno ponašanje koje mu nalaže da ne čini drugima ono što i sam sebi ne želi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 23 vel 2012, 12:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
Mar-kan je napisao/la:
Aztec je napisao/la:
Ako neko ima odgoj, neki svoj ugradjeni kodeks ljudskosti, morala i obraza njemu sigurno ne treba svecenik koji bi mu to govorio, ili vjera u neko vise bice.


Odakle mu moral,ugrađeni kodeks ljudskosti?Što će mu to,ako evolucija tvrdi da samo najjači opstaju,moral je tu samo smetnja?


Možda i moral potiče iz tih evolucijskih korijena i lažnog altruizma kao stabilne evolucijske strategije. Pokazalo se da taktika "ne čini drugom što ne želiš da se čini tebi" stabilna evolucijska strategija, pomiješana sa "lažnim" altruizmom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 23 vel 2012, 12:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Lebowski je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Odakle mu moral,ugrađeni kodeks ljudskosti?Što će mu to,ako evolucija tvrdi da samo najjači opstaju,moral je tu samo smetnja?


Možda i moral potiče iz tih evolucijskih korijena i lažnog altruizma kao stabilne evolucijske strategije. Pokazalo se da taktika "ne čini drugom što ne želiš da se čini tebi" stabilna evolucijska strategija, pomiješana sa "lažnim" altruizmom.


Ukratko - ne majorizuj da ne bi bio majorizovan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 23 vel 2012, 12:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
teranova je napisao/la:
Lebowski je napisao/la:

Možda i moral potiče iz tih evolucijskih korijena i lažnog altruizma kao stabilne evolucijske strategije. Pokazalo se da taktika "ne čini drugom što ne želiš da se čini tebi" stabilna evolucijska strategija, pomiješana sa "lažnim" altruizmom.


Ukratko - ne majorizuj da ne bi bio majorizovan.


:zubati itd, itd...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 23 vel 2012, 12:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Ja kao nevernica ne bacam otpatke po ulici, ne razgovaram glasno u javnom prevozu, ne kradem po dućanima, ne želim zlo bližnjima, milujem prljave životinje kod kontejnera, ostavljam najbolji komad ukućanima, napravim palačinke svima a meni ne ostane ništa, imam uzvišene misli i ideje, volim crkve i džamije i rado ih obilazim, plačem nad tuđom tragedijom, novac ne rasipam, klasiram smeće, ne tražim ništa.
Šta mi još nedostaje do kompletne ličnosti za koju smatrate da religiozna osoba jeste?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ajatollah Cerić : sve kontroverze
PostPostano: 23 vel 2012, 14:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
orleanski je napisao/la:
DzoniBG je napisao/la:

Ima tu svacega, sve je poteklo od Starog Zaveta, i hriscanstvo i islam...

Zato ja odbacujem te knjige, ima dobrih poruka koje postujem, ali u globalu to je toliko promasena prica pustinjskih lisica pre x milenijuma...

Ali nije to sve isto, nigde u kontinuitetu nema ovoliko bogohulnih poruka, procitaj to nekoliko puta...znao sam da ima problematicnih recenica koje teolozi maskiraju objasnjenjem da "nije se tako mislilo kako izgleda"... ali i dalje sam zgranut da takva pacerska prica privlaci ni manje ni vise nego preko milijardu ljudi...i jednu zemlju sa nuklearnim arsenalom :closedeyes


Dios mio... Zašto ste tako zatvoreni novim mislima? :zubati

Što se tiče svetih knjiga, one niti su doslovna istina, niti ih treba shvaćati kao neko kodirano, skriveno znanje. Poruka svetih knjiga se dobije istraživanjem odnosa povijesnog konteksta u kojem su napisane. U doba kad su sveti tekstovi nastajali nije bilo današnjeg strogo i usko znanstvenog pogleda na svijet. Piscima svetih tekstova nije bilo važno da navedu sve empirijske detalje i faktične istine, nego da prenesu lako pamtljive priče koje će upamtiti svi naraštaji stoljećima nakon pisanja knjige, i da poruka bude dostupna ljudima različitih klasa, naobrazbi, svjetonazora. Sveti tekstovi su u tom smislu itekako postigli univerzalnost. Mislim, o čemu pričaju evanđelja? O dokazima za postojanje ili nepostojanje Boga? Ili o svakodnevnom životu tadašnjeg čovjeka, o ribarima, pravljenju kruha, pastirima, carinicima... :smajl015

Što se tiče odnosa Starog i Novog zavjeta, ratnički psalmi, izvještaji o genocidima nad narodima Kanaana doista postavljaju velike izazove čitateljima svetih tekstova, ali treba znati da sveti tekstovi nisu diktirani od Boga šaptanjem na uho, nego su oni plod refleksije na iskustvo vjere jedne zajednice, naroda, i u zapisivanju tog iskustva postoji neka stupnjevitost – ako u Starom zavjetu ima itekako problematičnih, čak nasilnih tekstova, onda Novi zavjet donosi mnogo revolucionarnih obrata u poimanjima vjere i u samom iskustvu vjere.

A vi kakote? :aleale


orleanski je napisao/la:
Što se tiče svetih knjiga, one niti su doslovna istina, niti ih treba shvaćati kao neko kodirano, skriveno znanje. Poruka svetih knjiga se dobije istraživanjem odnosa povijesnog konteksta u kojem su napisane
.

Ovo i jest i nije istina. Ne može se razumjeti Biblija bez znanja konteksta povijesnog i kulturnog, semitsko-židovskog i helenističkog i inih.
Ali isto je tako činjenica da je gotovo svaki biblijski tekst i mističan.

To što se suvremena teologija bavi više analizom teksta, kritičkom i analizom prijevoda ima više veze sa težnjama nje same kao
znanosti i odredbama i diktatima suvremenosti, nego sa samim biblijskim tekstom kao činjenicom koja se teško može svesti samo na jedno značenje ili jedan interpretacijski put.

U knjizi "Uvod u Bibliju" Wilfrid J. Harringtona te su dvije razine dosta dobro objašnjene i razganičene.
Autor kaže da je autorstvo Biblije dvojno: s jedne strane Bibliju piše Bog sam, a s druge zemaljski pisci.
Kako? Bog je autor Biblije kao cjeline, a zemaljski pisci njenih dijelova.
Jer dio tek s obzirom na cjelinu dobiva puni smisao.

Primjer: ponavljajuće metafore, izrazi i slike u pojedinim tekstovima udaljenima vremenski tisućama godina.
Analogne metafore: mana u pustinji i kruh na posljednjoj večeri, zmija u trenutku Mojsijeva dobivanja Zapovijedi i Isusov Križ, žrtvovanje Izaka i Isusovo žrtvovanje...
Ukratko, ako Bog piše Bibliju, piše ju preko simbola i metafora i u cjelini, a ne izravno preko pisaca pojedinih Knjiga koji djeluju i pišu u svom kontekstu.

Knjižicu se zaista isplati pročitati jer je kratka i slatka, jedino što je pisana s neskriveno kršćanskog stajališta pa bi ta činjenica mogla živcirati militantne ateiste.

orleanski je napisao/la:
Što se tiče odnosa Starog i Novog zavjeta, ratnički psalmi, izvještaji o genocidima nad narodima Kanaana doista postavljaju velike izazove čitateljima svetih tekstova, ali treba znati da sveti tekstovi nisu diktirani od Boga šaptanjem na uho, nego su oni plod refleksije na iskustvo vjere jedne zajednice, naroda, i u zapisivanju tog iskustva postoji neka stupnjevitost – ako u Starom zavjetu ima itekako problematičnih, čak nasilnih tekstova, onda Novi zavjet donosi mnogo revolucionarnih obrata u poimanjima vjere i u samom iskustvu vjere.


Ovo u isti mah i stoji i ne stoji. A zaslužuje bolju komparativnu analizu, no što sam je u ovaj čas sposobna dati.
Pitanje je je li mi kao, uvjetno rečeno, sekta zajednice čiji su ti tekstovi u orginalu bili i još jesu tumamačimo njih na isti način kao i oni.
Drugo, moraš uzeti u obzir vremenski odmak između jednoga i drugoga koji se mjeri u tisućama godina.

Treće, to nas dovodi do kompleksnosti odnosa židovstva i kršćanstva i presamouvjerenosti koje imamo kao njihovi veći nastavljači, da tako kažem.
I je li naša interpretacija židovstva kao takvog uvjetovana i činjenicom da smo se odvojili od njih i morali nanovo utemeljiti.
Židovsko-povijesno-religijski pogled na to, primjerice, nudi knjiga From Jesus to Crist Paule Fridriksen.

Ne kažem da razlika nema, ima ih, ali za njihovo pravilno uočavanje i tumačenje treba imati više znanja, nego što to ima većina nas.
http://en.wikipedia.org/wiki/Paula_Fredriksen


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 23 vel 2012, 14:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
orleanski je napisao/la:
teranova je napisao/la:
Meni je jedna sa obrazovanjem reda veličine niža pčelarska rekla da sam kao žaba na dnu bunara. Valjda je tako htela da se podsmehne mom ateizmu, ko bi ga znao.
Posle te izjave sam morala da se prekrstim ( :D ) i u sebi zapitam - odakle toliko drskosti osobama koje za sebe tvrde da su vernici?


Budući da sam uvjeren da Bog postoji, mene trenutno muče ozbiljne sumnje postoje li danas uopće još ateizam i teizam kao uvjerenja?

Danas su i ateizam i teizam postale tek pomodne poze, više izvanjske i društveno podržavane statusne forme, nego stvarna uvjerenja. Kod današnjih tzv. "ateista" je više nešto nalik na "antiteizam", nekakav pomodan, negativno određen stav koji nastoji dokazati da je vjera zabluda. Kod današnjih „teista“ opet nekakav kvaziteizam (koktel anti-ateizma, anti-marksizma, te pseudometafizičkih ideja o Bogu).

Ako se u povijesti "teisti" i nisu nešto iskazali, nisu brate ni "ateisti". Danas je "ateizam" u krizi baš onoliko koliko i "teizam". Dok je prije nijekanje Boga od strane ateista osobito bilo vezano uz najteža i najljudskija pitanja neskrivljene patnje i smrti nedužnih, nepravednog zla koje se sručilo na dobre, na ugnjetavanja u društvu od strane moćnih, danas nijekanje Boga dolazi iz nekakvih pomodnih "dokaza" i logičkih smicalica. Danas je dovoljno reći „nema Boga“ i čovjek misli da je "ateist", kao što je i dovoljno reći "vjerujem u Boga", i čovjek je odmah "vjernik". A ovamo, u stvarnosti nigdje taj vjernik ne pokazuje da je vjernik.
A što se tiče „ateista“, čime to oni pokazuju svoja uvjerenja? Zar samo dokazivanjem da je vjera u Boga lažna? Zar je bit "ateizma" samo biti negativno određen prema religiji i vjeri, biti antipod onima koji dokazuju da Bog postoji? Nego, ako već Bog ne postoji, ako smo "ateisti", onda se valja zapitati: što određuje, motivira naše djelovanje?

Lako je reći "nema Boga" ili "ima Boga", ali kamo dalje?
Ako se već ne može dokazati postoji li Bog ili ne, može se dokazati da i među onima koji vjeruju i među onima koji ne vjeruju postoje fundamentalisti. Dok o postojanju vjerskog fundamentalizma ne treba diskutirati, ne bih se baš složio da ne postoji ateistički fundamentalizam. Jer ateizam kao ideologija (ne kao uvjerenje) ima najvažnija obilježja jednog fundamentalizma: reaktivnost (nije li antiteizam reakcionaran i spreman na stalnu konfrontaciju s teizmom?), selektivnost (iz cjelokupne povijesti se izabire ono što odgovara ideji nevjerovanja u Boga, antiteisti nikad ne spominju dobra djela vjernika, kao što ni kvaziteisti ne spominju dobra djela ateista iz povijesti; nemojte sad reći da toga uopće nije bilo.) i dualizam (za antiteista vjernici su u stanju zablude, jer, kako reče jedan od mojih poznanika, "vjera je evolucijski prevaziđena", za kvaziteista, ateizam je djelo nečastivog, i automatski je manje vrijedan.). Na koncu, osnova svakog fundamentalizma je da ne ostavlja misli o drugačijem. Zar ne postoje i a(nti)teisti koji ne ostavljaju prostora misli o drugačijem uvjerenju, tj. onom da Bog možda postoji?

Upravo taj dualizam u raspravama o (ne)postojanju Boga najbolje svjedoči da fundamentalizam postoji i među onima koji vjeruju i među onima koji ne vjeruju. Vrlo loša stvar kod svih rasprava na našim prostorima jest dualističko reduciranje – ili si teist ili ateist, nema prostora za nikakve nijanse. Svaka redukcija u raspravi vodi u nasilje i dogmatizam


Odličan post. Ne slažem se u potpunosti, ali ukupno post je zaista odličan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ajatollah Cerić : sve kontroverze
PostPostano: 23 vel 2012, 15:40 
Offline

Pridružen/a: 11 sij 2011, 12:22
Postovi: 2999
snowflake je napisao/la:

orleanski je napisao/la:
Što se tiče svetih knjiga, one niti su doslovna istina, niti ih treba shvaćati kao neko kodirano, skriveno znanje. Poruka svetih knjiga se dobije istraživanjem odnosa povijesnog konteksta u kojem su napisane
.

Ovo i jest i nije istina. Ne može se razumjeti Biblija bez znanja konteksta povijesnog i kulturnog, semitsko-židovskog i helenističkog i inih.
Ali isto je tako činjenica da je gotovo svaki biblijski tekst i mističan.


To što se suvremena teologija bavi više analizom teksta, kritičkom i analizom prijevoda ima više veze sa težnjama nje same kao
znanosti i odredbama i diktatima suvremenosti, nego sa samim biblijskim tekstom kao činjenicom koja se teško može svesti samo na jedno značenje ili jedan interpretacijski put.

U knjizi "Uvod u Bibliju" Wilfrid J. Harringtona te su dvije razine dosta dobro objašnjene i razganičene.
Autor kaže da je autorstvo Biblije dvojno: s jedne strane Bibliju piše Bog sam, a s druge zemaljski pisci.
Kako? Bog je autor Biblije kao cjeline, a zemaljski pisci njenih dijelova.
Jer dio tek s obzirom na cjelinu dobiva puni smisao.

Primjer: ponavljajuće metafore, izrazi i slike u pojedinim tekstovima udaljenima vremenski tisućama godina.
Analogne metafore: mana u pustinji i kruh na posljednjoj večeri, zmija u trenutku Mojsijeva dobivanja Zapovijedi i Isusov Križ, žrtvovanje Izaka i Isusovo žrtvovanje...
Ukratko, ako Bog piše Bibliju, piše ju preko simbola i metafora i u cjelini, a ne izravno preko pisaca pojedinih Knjiga koji djeluju i pišu u svom kontekstu.

Knjižicu se zaista isplati pročitati jer je kratka i slatka, jedino što je pisana s neskriveno kršćanskog stajališta pa bi ta činjenica mogla živcirati militantne ateiste.

orleanski je napisao/la:
Što se tiče odnosa Starog i Novog zavjeta, ratnički psalmi, izvještaji o genocidima nad narodima Kanaana doista postavljaju velike izazove čitateljima svetih tekstova, ali treba znati da sveti tekstovi nisu diktirani od Boga šaptanjem na uho, nego su oni plod refleksije na iskustvo vjere jedne zajednice, naroda, i u zapisivanju tog iskustva postoji neka stupnjevitost – ako u Starom zavjetu ima itekako problematičnih, čak nasilnih tekstova, onda Novi zavjet donosi mnogo revolucionarnih obrata u poimanjima vjere i u samom iskustvu vjere.


Ovo u isti mah i stoji i ne stoji. A zaslužuje bolju komparativnu analizu, no što sam je u ovaj čas sposobna dati.
Pitanje je je li mi kao, uvjetno rečeno, sekta zajednice čiji su ti tekstovi u orginalu bili i još jesu tumamačimo njih na isti način kao i oni.
Drugo, moraš uzeti u obzir vremenski odmak između jednoga i drugoga koji se mjeri u tisućama godina.

Treće, to nas dovodi do kompleksnosti odnosa židovstva i kršćanstva i presamouvjerenosti koje imamo kao njihovi veći nastavljači, da tako kažem.
I je li naša interpretacija židovstva kao takvog uvjetovana i činjenicom da smo se odvojili od njih i morali nanovo utemeljiti.
Židovsko-povijesno-religijski pogled na to, primjerice, nudi knjiga From Jesus to Crist Paule Fridriksen.

Ne kažem da razlika nema, ima ih, ali za njihovo pravilno uočavanje i tumačenje treba imati više znanja, nego što to ima većina nas.
http://en.wikipedia.org/wiki/Paula_Fredriksen


:smajl007


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 23 vel 2012, 15:44 
Offline

Pridružen/a: 11 sij 2011, 12:22
Postovi: 2999
orleanski je napisao/la:
teranova je napisao/la:
Meni je jedna sa obrazovanjem reda veličine niža pčelarska rekla da sam kao žaba na dnu bunara. Valjda je tako htela da se podsmehne mom ateizmu, ko bi ga znao.
Posle te izjave sam morala da se prekrstim ( :D ) i u sebi zapitam - odakle toliko drskosti osobama koje za sebe tvrde da su vernici?


Budući da sam uvjeren da Bog postoji, mene trenutno muče ozbiljne sumnje postoje li danas uopće još ateizam i teizam kao uvjerenja?

Danas su i ateizam i teizam postale tek pomodne poze, više izvanjske i društveno podržavane statusne forme, nego stvarna uvjerenja. Kod današnjih tzv. "ateista" je više nešto nalik na "antiteizam", nekakav pomodan, negativno određen stav koji nastoji dokazati da je vjera zabluda. Kod današnjih „teista“ opet nekakav kvaziteizam (koktel anti-ateizma, anti-marksizma, te pseudometafizičkih ideja o Bogu).

Ako se u povijesti "teisti" i nisu nešto iskazali, nisu brate ni "ateisti". Danas je "ateizam" u krizi baš onoliko koliko i "teizam". Dok je prije nijekanje Boga od strane ateista osobito bilo vezano uz najteža i najljudskija pitanja neskrivljene patnje i smrti nedužnih, nepravednog zla koje se sručilo na dobre, na ugnjetavanja u društvu od strane moćnih, danas nijekanje Boga dolazi iz nekakvih pomodnih "dokaza" i logičkih smicalica. Danas je dovoljno reći „nema Boga“ i čovjek misli da je "ateist", kao što je i dovoljno reći "vjerujem u Boga", i čovjek je odmah "vjernik". A ovamo, u stvarnosti nigdje taj vjernik ne pokazuje da je vjernik.
A što se tiče „ateista“, čime to oni pokazuju svoja uvjerenja? Zar samo dokazivanjem da je vjera u Boga lažna? Zar je bit "ateizma" samo biti negativno određen prema religiji i vjeri, biti antipod onima koji dokazuju da Bog postoji? Nego, ako već Bog ne postoji, ako smo "ateisti", onda se valja zapitati: što određuje, motivira naše djelovanje?

Lako je reći "nema Boga" ili "ima Boga", ali kamo dalje?
Ako se već ne može dokazati postoji li Bog ili ne, može se dokazati da i među onima koji vjeruju i među onima koji ne vjeruju postoje fundamentalisti. Dok o postojanju vjerskog fundamentalizma ne treba diskutirati, ne bih se baš složio da ne postoji ateistički fundamentalizam. Jer ateizam kao ideologija (ne kao uvjerenje) ima najvažnija obilježja jednog fundamentalizma: reaktivnost (nije li antiteizam reakcionaran i spreman na stalnu konfrontaciju s teizmom?), selektivnost (iz cjelokupne povijesti se izabire ono što odgovara ideji nevjerovanja u Boga, antiteisti nikad ne spominju dobra djela vjernika, kao što ni kvaziteisti ne spominju dobra djela ateista iz povijesti; nemojte sad reći da toga uopće nije bilo.) i dualizam (za antiteista vjernici su u stanju zablude, jer, kako reče jedan od mojih poznanika, "vjera je evolucijski prevaziđena", za kvaziteista, ateizam je djelo nečastivog, i automatski je manje vrijedan.). Na koncu, osnova svakog fundamentalizma je da ne ostavlja misli o drugačijem. Zar ne postoje i a(nti)teisti koji ne ostavljaju prostora misli o drugačijem uvjerenju, tj. onom da Bog možda postoji?

Upravo taj dualizam u raspravama o (ne)postojanju Boga najbolje svjedoči da fundamentalizam postoji i među onima koji vjeruju i među onima koji ne vjeruju. Vrlo loša stvar kod svih rasprava na našim prostorima jest dualističko reduciranje – ili si teist ili ateist, nema prostora za nikakve nijanse. Svaka redukcija u raspravi vodi u nasilje i dogmatizam

:palacgore1
Boldano me posebno smeta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 23 vel 2012, 23:33 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2010, 15:52
Postovi: 2769
Lokacija: Žepačko-bobovačka županija
Iako se sve i svašta danas može dokazati meni i dalje ostaje pitanje tko je sve ovo pokrenuo i zašto. Možemo danas iznositi nekakve odgovore i na to ali opet se pitam zašto su ljudi (barem dobar dio njih) različiti od drugih živih bića (emocije, moral, razum...)? Stoga ja odgovor pronalazim u Svetom Pismu, ali se nikako ne namećem ateistima koje svakako poštujem, jer se izjasne da ne vjeruju i toga se pridržavaju i žive svoj život daleko kršćanski od određenih ljudi koji se izjasne kršćanima, uvrijede se kada ih napadneš da to oni zapravo nisu, ali čine sve da to ispadne kontra.
Čovjek u crkvi koji se izjašnjava kršćaninom ne znači da to automatski jest, isto tako vrijedi i za čovjeka koji stoji u garaži i izjašnjava se autom.

_________________
Herceg-Bosno brdovita, zemljo mila plemenita, sva prkosna i od pjesme osvojit te nitko ne smije.
ivica je napisao/la:
Tuđman je za muslimane učinio više i od alije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 23 vel 2012, 23:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 pro 2011, 17:04
Postovi: 711
Lokacija: Hercegovina
Dosadilo mi više ovo citiranje. :zubati

@snowflake

Budući da mi je sve to struka, znam što pričam. Jako sam dobro upoznat s Harringtonom, kojeg sam čak imao čast i upoznati. Kad je u pitanju tumačenje svetopisamskih tekstova, još preporučam Raymonda E. Browna.

Ti zapravo samo ponavljaš ono što sam ja već rekao.

@Crvena Sonja

Možeš se ti slagati ili neslagati sa mnom, ali ovaj dualizam je danas realnost. Ali, naravno, uvijek postoje iznimke. I od iznimaka ne smijemo stvarati pravila.

p.s. Sa svima vama je stvarno užitak raspravljati. Danke. :zubati

_________________
It iz aj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 24 vel 2012, 10:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
orleanski je napisao/la:
Dosadilo mi više ovo citiranje. :zubati

@snowflake

Budući da mi je sve to struka, znam što pričam. Jako sam dobro upoznat s Harringtonom, kojeg sam čak imao čast i upoznati. Kad je u pitanju tumačenje svetopisamskih tekstova, još preporučam Raymonda E. Browna.

Ti zapravo samo ponavljaš ono što sam ja već rekao.

@Crvena Sonja

Možeš se ti slagati ili neslagati sa mnom, ali ovaj dualizam je danas realnost. Ali, naravno, uvijek postoje iznimke. I od iznimaka ne smijemo stvarati pravila.

p.s. Sa svima vama je stvarno užitak raspravljati. Danke. :zubati



A ne, moram biti pomalo tvrdoglava. S mog stajališta nisi dovoljno naglasio mističnu i božansku (za vjernika) narav tih tekstova.
Zbog toga moja primjedba :zubati .

Gledaj, govoriš o dualizmu i oprekama u tom pitanju kao lošoj stvari.
Inače bih se složila s tobom, ali sad, raspave radi, ne radi li se tu o pitanjima koja bi se u engleskoj gramatici zvala yes and no questions, dakle pitanja na koja lingvistički postoje dva potencijalna odgovora, da ili ne.
A zapravo samo jedan pravi/točan.
Npr. pitanje jesu li karanfili plavi?

U takvoj situaciji nije li dualizam, pa i žučni, normalna pojava?
I još nešto, ne trazi li vjera čovjekov angažman bez ostatka, e sad, je li uputno takav angažman dati u nešto neprovjerljivo?

Kod navođenja povijesnog konteksta nisi spomenuo važnu stvar.
Prije komunizma u Hrvatskoj i Jugi nije bilo ateizma, čak ni u intelektualnim krugovima.
Ateizam se ovdje rodio s komunizmom, kada se transformiralo prijašnje tradicionalno društvo.
Naravno da je danas nakon pada sustava više znanstveno-filozofski nego nekad.

P.S. Pretpostavila sam da ti je to struka :D . I zahvaljujem na preporukama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 24 vel 2012, 11:02 
Offline

Pridružen/a: 11 sij 2011, 12:22
Postovi: 2999
Citat:
Gledaj, govoriš o dualizmu i oprekama u tom pitanju kao lošoj stvari.
Inače bih se složila s tobom, ali sad, raspave radi, ne radi li se tu o pitanjima koja bi se u engleskoj gramatici zvala yes and no questions, dakle pitanja na koja lingvistički postoje dva potencijalna odgovora, da ili ne.
A zapravo samo jedan pravi/točan.
Npr. pitanje jesu li karanfili plavi?

Nevidim točnu nijansu plave.. :zubati
Plavi
Svjetloplavi
Tamnoplavi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 24 vel 2012, 11:07 
Offline

Pridružen/a: 11 sij 2011, 12:22
Postovi: 2999
orleanski je napisao/la:
Dosadilo mi više ovo citiranje. :zubati

@snowflake

Budući da mi je sve to struka, znam što pričam. Jako sam dobro upoznat s Harringtonom, kojeg sam čak imao čast i upoznati. Kad je u pitanju tumačenje svetopisamskih tekstova, još preporučam Raymonda E. Browna.

Ti zapravo samo ponavljaš ono što sam ja već rekao.

@Crvena Sonja

Možeš se ti slagati ili neslagati sa mnom, ali ovaj dualizam je danas realnost. Ali, naravno, uvijek postoje iznimke. I od iznimaka ne smijemo stvarati pravila.

p.s. Sa svima vama je stvarno užitak raspravljati. Danke. :zubati

Slažem se. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 24 vel 2012, 16:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 stu 2010, 10:05
Postovi: 1660
Lokacija: Herceg-Bosna
Bog je velik :klanjam

_________________
Sveti Ante platit ću ti misu, samo reci koji naši nisu !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 24 vel 2012, 16:31 
Offline

Pridružen/a: 24 svi 2010, 19:48
Postovi: 2948
Lokacija: predvorje dzeneta
Đipalo Junuz je napisao/la:
Bog je velik :klanjam


Allahu Ekber,dashta je neg' velik!

_________________
Bismillahi rrahmani rrahim
Kul huvallahu Ehad
Allahu Samed
Lem Jelid Ve Lem Juled
Vel Lem Jekullehu Kufuven Ehad


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 24 vel 2012, 16:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 stu 2010, 10:05
Postovi: 1660
Lokacija: Herceg-Bosna
@Joe, ne se s tim šalit :nono
Ako nastaviš poslaću ti Ljiljana, jes vidio kao čovjek konta, pravi vjernik.
Da se nadopunim, Bog je velik i Bog je jedan :palacgore1

_________________
Sveti Ante platit ću ti misu, samo reci koji naši nisu !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 24 vel 2012, 16:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Đipalo Junuz je napisao/la:
@Joe, ne se s tim šalit :nono
Ako nastaviš poslaću ti Ljiljana, jes vidio kao čovjek konta, pravi vjernik.
Da se nadopunim, Bog je velik i Bog je jedan :palacgore1


Ja se uopšte ne šalim jer moja vera tako kaže da su to božje dimanzije , a ti se sprdaš sa mojom verom i smatraš da je šala , pa to je fobija i netolerancija Junuze.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 24 vel 2012, 16:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 stu 2010, 10:05
Postovi: 1660
Lokacija: Herceg-Bosna
joe enter je napisao/la:
Đipalo Junuz je napisao/la:
@Joe, ne se s tim šalit :nono
Ako nastaviš poslaću ti Ljiljana, jes vidio kao čovjek konta, pravi vjernik.
Da se nadopunim, Bog je velik i Bog je jedan :palacgore1


Ja se uopšte ne šalim jer moja vera tako kaže da su to božje dimanzije , a ti se sprdaš sa mojom verom i smatraš da je šala , pa to je fobija i netolerancija Junuze.

Ako ti tvoja vjera tako govori onda OK :oops
Nisam baš upoznat do sada bio sa vjernicima koji promišljaju na taj način.
Inače sam ja po pitanju vjere iznimno tolerantan i poštujem svačiju.
Tko ne poštuje tuđe ne može ni svoje a ja svoje poštujem :yes

_________________
Sveti Ante platit ću ti misu, samo reci koji naši nisu !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 24 vel 2012, 17:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
Crvena Sonja je napisao/la:
Citat:
Gledaj, govoriš o dualizmu i oprekama u tom pitanju kao lošoj stvari.
Inače bih se složila s tobom, ali sad, raspave radi, ne radi li se tu o pitanjima koja bi se u engleskoj gramatici zvala yes and no questions, dakle pitanja na koja lingvistički postoje dva potencijalna odgovora, da ili ne.
A zapravo samo jedan pravi/točan.
Npr. pitanje jesu li karanfili plavi?

Nevidim točnu nijansu plave.. :zubati
Plavi
Svjetloplavi
Tamnoplavi

:smijeh

safirnoplava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 24 vel 2012, 17:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Đipalo Junuz je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Ja se uopšte ne šalim jer moja vera tako kaže da su to božje dimanzije , a ti se sprdaš sa mojom verom i smatraš da je šala , pa to je fobija i netolerancija Junuze.

Ako ti tvoja vjera tako govori onda OK :oops
Nisam baš upoznat do sada bio sa vjernicima koji promišljaju na taj način.
Inače sam ja po pitanju vjere iznimno tolerantan i poštujem svačiju.
Tko ne poštuje tuđe ne može ni svoje a ja svoje poštujem :yes


Pa moraš biti upućen i to svakodnevno jer ako žeeliš biti tolerantan moraš dati mogućnost svima i u svakom momentu.

E moj Junuze , vera je takva da je zeško definisati šta znači poštovanje tuđeg a da to nije negiranje i uvreda.

Npr. u poslednje vreme ovde se mlati o islamofobiji od strane IZ i onog Cerića , i čak je nabrojao ljude poimence koji su islamofobi.
I tako meni jedan musliman na forumu počne da trkelja o tome , a ja mu kažem da si ti hrišćanofob , a on meni kaže "Pa nisam ja nijednom pomenuo hrišćanstvo već samo govorim o islamofobiji"
A ja mu velim da je sam islam hrišćanofoija jer negira da Hrist božji sin.
A on meni kaže "Pa nemaš razloga biti uvređen jer je to samo drugačija koncepcija religije i ništa više"
A ja njemu , e sad ćeš ti meni kao pripadnik islama govoriti šta je hrišćanofobija i na koji način trebam biti uvređen , a pa upravo to je i jeste hrišćanofobija.

Jel kontaš da ta rpiča oko vređanja boga je bezočno sranje koje samo služi za iskorišćavanje datog trenutka za sukobe i mržnju , jer kako možeš uvrediti imaginarno.
Zato sam i ja napisao da si ti ponizio moje tumačenje boga , i time sam pokazao da u svakom momentu , svakom kontekstu i u svakoj prilci mogu naći priču oko vređanja i biti uvređen tako što ću odredti kazne za to jer uvredu ne trpim.

Zato onaj koji brani boga od uvreda i on se nađe uvređen je prvo nesigurna u svoju veru , drugo ima namere da nekoga kažnjava , a treće to sve govori da je sve to bajka i da tu morala nema.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ajatollah Cerić : sve kontroverze
PostPostano: 24 vel 2012, 17:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 stu 2011, 14:14
Postovi: 3462
Ibar je napisao/la:
emt je napisao/la:
Mene najvise zanima zasto se prijeti paklom/dzehenemom ljudima, a ovamo sve svete knjige tvrde da je Bog milosrdan i da oprasta grijehe.


Bog je milosrdan ali nije budala.

Bog prasta. Covjek se sam osuduje za vjecnost svojim djelima i nedjelima.

Crkva nikom ne prijeti ona poziva na obracenje. i na Ispovijed

Slažem se Ibar.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 24 vel 2012, 17:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Najpoznatiji svjetski (ili bar britanski) ateist Richard Dawkins je neki dan rekao da ne može biti siguran da Bog ne postoji.
I sebe je upgradirao sa ateista na agnostika.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 24 vel 2012, 17:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
BBC je napisao/la:
Najpoznatiji svjetski (ili bar britanski) ateist Richard Dawkins je neki dan rekao da ne može biti siguran da Bog ne postoji.
I sebe je upgradirao sa ateista na agnostika.


Aj zakuni se u veš mašinu da je to Dawkins rekao?! =))

Dawkins je samo pametan i to nije agnosticizam , jer agnosticizam ne dozvoljava ljudsku spoznaju ako se dozvoli pretpostaviti da postoji neko više biće koje je tvorac.

Zato , ti ne možeš dokazati da ne postoji npr.lebdeći Ćiro Blažević sa četiri kurca na čelu u sredini kumove slame.
Ako ja verujem da postoji takav Ćiro nikakvi dokazi me se ne tiču niti mogu pokolebati moju veru , kao što se ne tiču nijednog hrišćanina i naučni i empirijski dokazi da svet nije stvoren kao u Bibliji već sasvim drugačije.
Ali neki hiršćani su tu još gluplji , kao oni blesavi kreacionisti iz Amerike za koje sva biblija i njen nauk pada u vodu ako svet nije stvoren za 6 dana i ako sedmog bog nije odmarao kako tamo piše , i da je sve bilo kao u Flintstones , znači ljudi i dinosaurusi zajedno žive stvoreni od jednog boga.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 24 vel 2012, 17:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Joe, vozi. Ne obraćam se tebi.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1553 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 63  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 108 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO