HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 14:06.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 678 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 28  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 05 vel 2010, 10:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
ja isto ne znam koliki je taj koridor, al cuo sam da si najobicnijoj pusci bio na dometu...

sinoc na FTV-u u emisiji Posteno bio gost nas nacelnik, Marko Drazezic...kratka reportaza prije uvoda u njegov govor



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 05 vel 2010, 20:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
drugi dio, nacelnik govori o opstanku opcine



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 06 ožu 2010, 16:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
upis naseg dezurnog demografa na nasem forumu

Kod:
POUGARJE U 2009.god

Statisticki izgleda ovakao:U 18 sela tocno se nezna koliko je stalno,a koliko povremeno naseljeno ,oko 190 kucca,u kojima zivi priblizno 400 stanovnika,vjencano je svega 4 bracna para ,sto je ipak vise za duplo od prosle,a manje za 1 manje od preprosle godine.
Rodilo se i gore krstilo isto kao i prije 12 djece, dok je umrlo 15 osoba vise za 2 od prosle godine .

Dakle i ova je godina kada je u pitanju prirastaj stanovnistva ,Mortalitet je opet veci od Nataliteta, dakle prirodni je prirastaj negativan i zabrinjavajuci, sto se ponavlja svaku godinu poslije rata,te od kada se vodi sluzbena statistika za Pougarje .Dakle nastavljen je negativni trend iseljavanja i ove godine manje za 44 osobe, sto u postotku znaci smanjenje za ogromnih 10% i izumiranja ,sto zbog politicke,tako i gospodarske situacije u Dobreticima, a neznam koliko zbog novih mjera RH.
Na zalost to vam je slika naseg sumornog kraja za proslu godinu,a na nam je svima da je konacno podjemo mjenjati u pozitivnom smislu.


zalosno...a prije rata smo znali imat natalitet preko 45 promila :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 11 tra 2010, 20:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2010, 22:33
Postovi: 6
cakara je napisao/la:
ja isto ne znam koliki je taj koridor, al cuo sam da si najobicnijoj pusci bio na dometu...

sinoc na FTV-u u emisiji Posteno bio gost nas nacelnik, Marko Drazezic...kratka reportaza prije uvoda u njegov govor





e cakara znam ja koliki je koridor amandzica prema turbetu bio kao dite sam ga prepjesacio

upravu si kad velis da je bio na dometu svakakvoj cijevi i dugoj i kratkoj al da napomenem

ni metak nije ispaljen na nas dok smo prolazili kroz amandzice iako su nas mogli cak i kamenjem gadjat

jel to bio politicki dogovoreno ili im je bilo u cilju da se iselimo da vise nemaju problema sa nama :2guns

znam samo jedno da se i ja mislim vratit ako se da ista obnove jer dosta mi je sta sam stranac

bar za blagdane da budem svoj na svome :HercegBosanac dosadila mi cizma zabarska a hrvatska mi i nije draga koliko rodno

mijesto bar sam sluzio casno u :HVO zbog moga ponosa na HVO i ignorisanje HVa jedva mi priznase u hrvatskoj

vojni rok da nebi slika crnim bi opleo kao nisu bili valjani pecati od HZ herceg bosne

_________________
tesko zemlji bez ljubavi bratske,

ko i bosni bez hrvatske !!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 13 tra 2010, 21:26 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Korigirani popis stanovništva iz 1991. godine (bez osoba na privremenom radu u inozemstvu)

http://www.hercegbosna.org/kolumne/demo ... e-887.html


Privitak/ci:
Skender Vakuf.PNG
Skender Vakuf.PNG [ 8.39 KiB | Pogledano 9889 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 16 tra 2010, 22:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
vec sam spomeno u jednoj temi pa opet cu...

za Bozic, Uskrs, Sv. Antu, kosevinu se u Dobreticima znalo okrenit po 22 autobusa radnika iz Slovenije, ili brojcano oko 700-800 Pougaraca je radilo u Sloveniji, tako da taj broj od 127 ljudi, macku o rep :zubati :kava

P.S. za mene je Slovenija i onda bila inozemstvo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 04 lip 2010, 10:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
upis nacelnika Dobretica, Marka Drazetica sa Pougarskog foruma...tu su vam odgovori na neka pitanja koje ste postavili

Citat:
Da postovani ZGMARKO i STILOV, ja se sa Vama neslazem i mislim drugacije, da ste me pitali prije deset i vise godina, bio bi puno blizi Vasim razmisljanjima po pitanju osnivanja i opstanka Opcine Dobretici.
Ideju o snivanju Opcine Dobretici potpuno je podrzala muslimanska politika u federalnom parlamentu i nekoliko nasih zastupnika i imali su podrsku od Kresimira Zubaka, mislim da je tada bio na celu HDZ-a.Ali zaboravljate da mi u to vrijeme nismo nikome pripadali, gledajuci pravno, nikada niko nije izvrsio zakonsko prikljucenje Pougarja Opcini Jajce.Pravno gledajuci tri godine smo bili nicija zemlja.Da smo se zeljeli prikljuciti Opcini Jajce to sigurno federalni parlament nebi dozvolio iz razloga koji navodi STILOV.Nismo mi Pougarci uopce krivi za gubitak vlasti u Jajcu.Za devet godina vladavine, sta je vlast u Jajcu uradila za Pougarje i Pougarce, nista, za Jajcane , nista.Vise su razmisljali kako u privatizaciji poklopiti sva poduzeca, nego kako sacuvati narod.U pougarju je jedno vrijeme bilo skoro tisucu Pougaraca koji su se vratili.Tadasnja Jajcanska vlast je odbijala donatore govoreci da se gore nezeli niko vratiti i to je bila politika samog vrha nase vlasti u Mostaru, toboze da Pougarce presele u Jajce da budemo brojcano jaci.Ako analiziramo zadnje lokalne izbore STILOV vidjeces da ni sa Pougarcima nebi dobili vlast. Sadasnji nacelnik Opcine Jajce je dobio naseg kandidata za 1100 glasova, sve hrvatske stranke su imale samo jednog kandidata, dok su Bosnjaci imali dva, SDP je imao svog kandidata koji je bio Bosnjak.U Pougarju je bilo registrirano oko 970 glasaca, i uz najbolju kampanju i najbolji dosad odziv biraca na izbore je izislo oko 530 glasaca.Znaci da su svi pougarci izisli na izbore, a da smo u sastavu Jajca falilo bi oko 170 glasova.Narod u Jajcu nije izisao na izbore a po mojim saznanjima ni na ove izbore nece izici.Zasto ,to bi se trebali zapitati oni koji su nositelji hrvatske politike u Jajcu.Kakav je tretman imala Hrvatska Jajcanska politika prema Pougarcima.Katastrofalan, trebali su im samo nasi glasovi.Nesjecam se nijednog naseg vijecnika u O.V. Jajca, pozicije direktora ili neke druge pozicije u vlasti.Za takve stvari Pougarci nisu bili sposobni.Kada se BORAN izdigao i postao doministar, zahvaljujuci njihovoj politici tri godine je morao dokazivati da je neduzan i dokazao je. Oni sami sebi mogu pomoci, u blato u koje su se uvalili sami moraju naci izlaz i kako izici blata.Jajce je opcenito zapostavljeno kako od Hrvatske , tako i od Bosnjacke politike.Gradice se brza cesta Lasva-D.Vakuf, tu nema Jajca, skoro sve zupanijske institucije su otisle iz Jjca, energetski sektor, skoro da se nista nece raditi osim one tri hidroelektrane na Ugru, i da ne nabrajam dalje.A o opstanku Opcine Dobretici cu drugi put da ovaj tekstt nebi bio pretjerano dugacak i dosadan.


joj da navedem, da su me razapeli na Pougarskoj stranici, jer sramotim Pougarce na forumu Herceg-Bosne :neznam

Pougarje iznad svega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 04 lip 2010, 10:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
upis nacelnika Dobretica, Marka Drazetica sa Pougarskog foruma...tu su vam odgovori na neka pitanja koje ste postavili

Citat:
Da postovani ZGMARKO i STILOV, ja se sa Vama neslazem i mislim drugacije, da ste me pitali prije deset i vise godina, bio bi puno blizi Vasim razmisljanjima po pitanju osnivanja i opstanka Opcine Dobretici.
Ideju o snivanju Opcine Dobretici potpuno je podrzala muslimanska politika u federalnom parlamentu i nekoliko nasih zastupnika i imali su podrsku od Kresimira Zubaka, mislim da je tada bio na celu HDZ-a.Ali zaboravljate da mi u to vrijeme nismo nikome pripadali, gledajuci pravno, nikada niko nije izvrsio zakonsko prikljucenje Pougarja Opcini Jajce.Pravno gledajuci tri godine smo bili nicija zemlja.Da smo se zeljeli prikljuciti Opcini Jajce to sigurno federalni parlament nebi dozvolio iz razloga koji navodi STILOV.Nismo mi Pougarci uopce krivi za gubitak vlasti u Jajcu.Za devet godina vladavine, sta je vlast u Jajcu uradila za Pougarje i Pougarce, nista, za Jajcane , nista.Vise su razmisljali kako u privatizaciji poklopiti sva poduzeca, nego kako sacuvati narod.U pougarju je jedno vrijeme bilo skoro tisucu Pougaraca koji su se vratili.Tadasnja Jajcanska vlast je odbijala donatore govoreci da se gore nezeli niko vratiti i to je bila politika samog vrha nase vlasti u Mostaru, toboze da Pougarce presele u Jajce da budemo brojcano jaci.Ako analiziramo zadnje lokalne izbore STILOV vidjeces da ni sa Pougarcima nebi dobili vlast. Sadasnji nacelnik Opcine Jajce je dobio naseg kandidata za 1100 glasova, sve hrvatske stranke su imale samo jednog kandidata, dok su Bosnjaci imali dva, SDP je imao svog kandidata koji je bio Bosnjak.U Pougarju je bilo registrirano oko 970 glasaca, i uz najbolju kampanju i najbolji dosad odziv biraca na izbore je izislo oko 530 glasaca.Znaci da su svi pougarci izisli na izbore, a da smo u sastavu Jajca falilo bi oko 170 glasova.Narod u Jajcu nije izisao na izbore a po mojim saznanjima ni na ove izbore nece izici.Zasto ,to bi se trebali zapitati oni koji su nositelji hrvatske politike u Jajcu.Kakav je tretman imala Hrvatska Jajcanska politika prema Pougarcima.Katastrofalan, trebali su im samo nasi glasovi.Nesjecam se nijednog naseg vijecnika u O.V. Jajca, pozicije direktora ili neke druge pozicije u vlasti.Za takve stvari Pougarci nisu bili sposobni.Kada se BORAN izdigao i postao doministar, zahvaljujuci njihovoj politici tri godine je morao dokazivati da je neduzan i dokazao je. Oni sami sebi mogu pomoci, u blato u koje su se uvalili sami moraju naci izlaz i kako izici blata.Jajce je opcenito zapostavljeno kako od Hrvatske , tako i od Bosnjacke politike.Gradice se brza cesta Lasva-D.Vakuf, tu nema Jajca, skoro sve zupanijske institucije su otisle iz Jjca, energetski sektor, skoro da se nista nece raditi osim one tri hidroelektrane na Ugru, i da ne nabrajam dalje.A o opstanku Opcine Dobretici cu drugi put da ovaj tekstt nebi bio pretjerano dugacak i dosadan.


joj da navedem, da su me razapeli na Pougarskoj stranici, jer sramotim Pougarce na forumu Herceg-Bosne :neznam

Pougarje iznad svega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 04 lip 2010, 10:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Sramotiš na koji način? Provaljuješ se ili samim prisustvom?

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 04 lip 2010, 10:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
ma eto...Pougarci su ti taki...vole lajat, a pogotovo se skrivat...al bit ce da sam ja iznimka, ja se ne skrivam ja samo lajem :D

evo ako te bas zanima:
http://www.pougarje.net/page/modules.ph ... sc&start=0

Pougarje iznad svega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 04 lip 2010, 12:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Poruči im da su seoske babetine...ccc oko čega se oni prepiru, bruka. I naravno potvrda da se neregistriranim "gostima" ne smije omogućiti pravo komentiranja.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 04 lip 2010, 19:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
hehe, ne trebam im nista porucivat...sve ce oni sami vidit, i opet ce novu temu otvorit na osnovu gore recenog, haha =P

drz' se!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 16 lip 2010, 20:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
u nedilju 13.6. Pougarje odnosno selo Dobretici su bili centar svijeta, na proslavi patrona zupe okupilo se oko 10 000 dusa

obiljezavanje 18. obljetnice pogibelji branitelja s Misom zadusnicom
slika

Subotnja vecernja Misa
slika
slika

kilometarska kolona hodocasnika
slika

Nediljna Misa
slika

dok je Pougaraca, bit ce i Pougarja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 16 lip 2010, 20:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
moguci grbovi opcine Dobretici

slika[/URL]

slika[/url]

Grb obitelji Dobretic, lav s krizem
slika
Grb Radimirovica, predaka Dobreta
slika
Grb obitelji Dobretica
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 15 ruj 2010, 21:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
evo da se i ja malo javim, ako je Pougarje na "izmaku snage" nisu i Pougarci

ljetos pocetkom 7. miseca na Pogorelcu kod Novog Mesta odrzano 10. tradionalno okupljanje Pougraca, skupilo se preko 400 Pougaraca, nasi ujaci govorili Misu, nacelnik se obratio pristnima, svirala uzivo muzika, igralo se nogometa i šaha, bacalo kamena, 9 pecenja se okretalo, dok su narod do 3-4 sata ujutro okreto u kolu :zivili

skolska godina pocela, 4 nova skolarca smo dobili, i sada ukupno 26 komada po svim selima

od proslih izbora broj glasaca je udvostrucen, sada ima vise od 1800 osoba sa pravom glasa, kazu do izbora i 2000...po nekoj malo napuhanijoj procijeni, to je tek 15% od onoga broja koji ima pravo napravit osobnu u Pougarju, krkamo se naveliko :wub

:herceg_bosna


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 22 tra 2011, 09:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Govor načelnika Pougarja 2003. g.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 25 svi 2011, 17:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
mrsho, nesudjeni "šura", fala sto si se malo ukljucio da ne "pricam" sam sa sobom na ovoj temi :zubati

evo malo pjesme iz mog rodnog kraja:





Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 25 svi 2011, 22:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Nema te dugo prika...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 26 svi 2011, 08:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
nema nema, al vas nisam zaboravio :zivili

nego jesi polozio vozacki?

evo malo Pougarskog etno muzeja



a mali i Pougarski etno svatova



za 20 dana je Sveti Anto, zastitinik nase zupe, mozda i jedini dan u godini kada Pougarje dise plucima kao nekad, svi koji misle hodocastit zelim srecu na putu i Bozij blagoslov

ZPS!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 29 svi 2011, 15:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Evo, naletjeh na ovom forumu (http://www.pougarje.net/page/modules.ph ... opic&t=676) na udbaškog zubokradicu kako se šegači po Dobretićima, pa nek se vidi i ovdje...

slika

Cakara će zasigurno bolje znati tko su ovi što sjede s njim za istim stolom... :rigam

Dio imena je naveden u tekstu na forumu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 29 svi 2011, 20:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
to je bio dan opcine Dobretici, i 14. rodjendan ako se ne varam

ne vidim u cemu je problem to sto je Jurisic doso u Pougarje??


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 29 svi 2011, 22:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
cakara je napisao/la:
ne vidim u cemu je problem to sto je Jurisic doso u Pougarje??

Ne vidim ni ja problem što je došao, ali vidim veliki problem što je 15.3.2011. kvisling primljen na taj način i što ljudi sjede s njim za istim stolom... :rigam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 30 svi 2011, 19:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
ne boravim u BiH i nemam svaki dan plasirano u pola 8 policitcka zbivanja i sve ostalo, al se trudim kolko tolko upratit
clan sam HSP-a ali nije mi bas sjela ta prica, nikako, cak sam se zastidio bio...kad sam bio na konenciji stranke u ZG, kad se pljaskalo gostima, osobno Jurisicu nisam zapljesko, dao sam odmor dlanovima
da je on jedini izdajica nebi bosansko-hercegovacki Hrvati (naglasak na bosanski) bili u ovakom polozaju
za godinu, dvi, pet cu moci nesto vise reci na ovu temu, zasad toliko

kad i drugi budu. kupili nasoj dici skolske knjige i njih cemo docekat ko Jurisica, bar za njega i nesudjenog mi kuma Bandica Pougarje nije zaboravljeno


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 16 lip 2011, 08:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
prodje jos jedan Sveti Anto, u miru, radosti i veselju

malo smo se ponovili :)
slika

mozda sramota sto se ovako sta i nije prije izgradilo?? izmedju ostalog i javni wc :)
slika

Misa prid Svetog Antu
slika

Misa prid Svetog Antu
slika

Misa za Svetog Antu
slika

kolone hodocasnika
slika

nasi dragi gosti iz Bosanske Posavine
slika

Pougarski KUD iz Daruvara
slika

Bog ce mi oprostit, a neka mi i Boran oprosti sto sam mu slike ukro, imo sam i svojih, al tudje je sladje :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 16 lip 2011, 10:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Lijepo. Cakara, koliko danas ima stanovnika Pougarje, nekoliko stotina? I kakvo je općenito stanje tog kraja, perspektiva?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 678 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 28  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO