HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 15:41.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 652 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 27  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 13 lip 2010, 15:49 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
2007 rođeni/umrli/promjena

15/84/-69


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 15 lip 2010, 12:56 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
2006 rođeni/umrli/promjena

15/84/-69


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 15 lip 2010, 18:24 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
2005 rođeni/umrli/promjena

21/78/-57


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 15 lip 2010, 21:32 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
A kako ide muslimanski natalitet u vareškoj općini ?
Meni se čini da je cijela općina depopulacijsko područje...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 15 lip 2010, 22:40 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
Da....u cijeloj općini je jako loše za Hrvate što se tiče nataliteta i mortaliteta. Napisao sam već u nekom prijašnjem postu da muslimani u Varešu nikada nisu imali jači natalitet već vrlo sličan hrvatskom ili čak malo slabiji. Prvih par godina poslije rata imali su nešto jači natalitet ali on je postignut zbog izbjeglica iz istočne Bosne koji su vrlo brzo otišli iz Vareša. Sada im natalitet opada, vrlo slabi prirast, a taj mali prirast se neutralizira ili čak ode u minus iseljavanjem u Zenicu, Sarajevo, Brezu........

Napomenuo bih još o procjenama stanovništva za Vareš: Prema župnim, a i mojim procjenama Hrvata u Varešu ima oko 3100 - 3300 - nikako više.
Također se procjenjuje da muslimana ima oko 6500 - 7000 ali ja ovaj broj muslimana uzimam sa velikom rezervom. Prema mojim nekim procjenama muslimana ima oko 5500 - 6100. Jer jednostavno ne znam kako se mogao povećati broj muslimana za koju stotku.

Činjenice:

1. 1991. 6700 muslimana
2. min. 1000 napušta Vareš za uvijek
3. min 200 stradalo u ratu
4. izbjeglice iz ostalih krajeva Bosne napuštaju Vareš već prije 1998
5. vrlo slab prirodni prirast
6. iseljavanje u veće muslimanske gradove

Dakle, kada ovo oduzmemo od početnog broja 6700 dobijemo 5500 muslimana. S tim da je ipak ostalo oko 200 izbjeglica i onda ispada 5700 muslimana. Ako uzmemo još u obzir prirodni prirast i emigraciju tu su negdje na nuli ili možda u najboljem slučaju do stotke u plusu i suma sumarum 5800 muslimana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 15 lip 2010, 22:55 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Apostol je napisao/la:
Da....u cijeloj općini je jako loše za Hrvate što se tiče nataliteta i mortaliteta. Napisao sam već u nekom prijašnjem postu da muslimani u Varešu nikada nisu imali jači natalitet već vrlo sličan hrvatskom ili čak malo slabiji. Prvih par godina poslije rata imali su nešto jači natalitet ali on je postignut zbog izbjeglica iz istočne Bosne koji su vrlo brzo otišli iz Vareša. Sada im natalitet opada, vrlo slabi prirast, a taj mali prirast se neutralizira ili čak ode u minus iseljavanjem u Zenicu, Sarajevo, Brezu........

Napomenuo bih još o procjenama stanovništva za Vareš: Prema župnim, a i mojim procjenama Hrvata u Varešu ima oko 3100 - 3300 - nikako više.
Također se procjenjuje da muslimana ima oko 6500 - 7000 ali ja ovaj broj muslimana uzimam sa velikom rezervom. Prema mojim nekim procjenama muslimana ima oko 5500 - 6100. Jer jednostavno ne znam kako se mogao povećati broj muslimana za koju stotku.

Činjenice:

1. 1991. 6700 muslimana
2. min. 1000 napušta Vareš za uvijek
3. min 200 stradalo u ratu
4. izbjeglice iz ostalih krajeva Bosne napuštaju Vareš već prije 1998
5. vrlo slab prirodni prirast
6. iseljavanje u veće muslimanske gradove

Dakle, kada ovo oduzmemo od početnog broja 6700 dobijemo 5500 muslimana. S tim da je ipak ostalo oko 200 izbjeglica i onda ispada 5700 muslimana. Ako uzmemo još u obzir prirodni prirast i emigraciju tu su negdje na nuli ili možda u najboljem slučaju do stotke u plusu i suma sumarum 5800 muslimana.

Ajde bar nešto. Sjever vareške općine bi u svakom slučaju trebao ući u hrv entitet....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 21 lip 2010, 13:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8241
Lokacija: Na rubu egzistencije
Ceha je napisao/la:
Ajde bar nešto. Sjever vareške općine bi u svakom slučaju trebao ući u hrv entitet....


ceha, šta je sjever? Majdan? Mir? Bjelo Borje? Planinica? Definiraj mi molim te.

samo nemoj zaboravit da je u Majdanu jedna velika tvornica rezervnih dijelova koja je radila dijelove za lansirnu rampu ESA-e (European Space Agency).

A ima i stadion :aleale

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 21 lip 2010, 15:22 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Graničar Jozo je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Ajde bar nešto. Sjever vareške općine bi u svakom slučaju trebao ući u hrv entitet....


ceha, šta je sjever? Majdan? Mir? Bjelo Borje? Planinica? Definiraj mi molim te.

samo nemoj zaboravit da je u Majdanu jedna velika tvornica rezervnih dijelova koja je radila dijelove za lansirnu rampu ESA-e (European Space Agency).

A ima i stadion :aleale


Sjever vareša je skoro cijela općina osim onih muslimanskih sela na jugu.
Majdan je dio Vareša.
Nešto ovakvo http://img138.imageshack.us/f/demobih2006aa.png/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 21 lip 2010, 17:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8241
Lokacija: Na rubu egzistencije
Ceha je napisao/la:
Graničar Jozo je napisao/la:

ceha, šta je sjever? Majdan? Mir? Bjelo Borje? Planinica? Definiraj mi molim te.

samo nemoj zaboravit da je u Majdanu jedna velika tvornica rezervnih dijelova koja je radila dijelove za lansirnu rampu ESA-e (European Space Agency).

A ima i stadion :aleale


Sjever vareša je skoro cijela općina osim onih muslimanskih sela na jugu.
Majdan je dio Vareša.
Nešto ovakvo http://img138.imageshack.us/f/demobih2006aa.png/


da, to je i meni palo na pamet da se tako reorganizira jer sigurno bi dabravine, budoželje, striježevo (pa čak i stupni do) htjeli sa brezom. vjerujem da je to i sada slučaj bez reorganizacije. to je dobra kombinacija, a isto tako vjerujem da nije problem prometno povezat sutjesku i vareš bolje nego je to sada preko mijakovića i dragovića. eh da je to ostvarit.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 21 lip 2010, 17:46 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Graničar Jozo je napisao/la:
Ceha je napisao/la:

Sjever vareša je skoro cijela općina osim onih muslimanskih sela na jugu.
Majdan je dio Vareša.
Nešto ovakvo http://img138.imageshack.us/f/demobih2006aa.png/


da, to je i meni palo na pamet da se tako reorganizira jer sigurno bi dabravine, budoželje, striježevo (pa čak i stupni do) htjeli sa brezom. vjerujem da je to i sada slučaj bez reorganizacije. to je dobra kombinacija, a isto tako vjerujem da nije problem prometno povezat sutjesku i vareš bolje nego je to sada preko mijakovića i dragovića. eh da je to ostvarit.


Pa da, to bi imalo smisla ionako su ta zelena sela bliže Brezi nego nećem drugom. A s druge strane Sutjeska i Vareš bi se mogli dobro spojiti i povezati. Muslimane to u principu ne bi ništa niti koštalo. Taj prostor nikad nije bio njihov...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 21 lip 2010, 22:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8241
Lokacija: Na rubu egzistencije
Ceha je napisao/la:
Graničar Jozo je napisao/la:

da, to je i meni palo na pamet da se tako reorganizira jer sigurno bi dabravine, budoželje, striježevo (pa čak i stupni do) htjeli sa brezom. vjerujem da je to i sada slučaj bez reorganizacije. to je dobra kombinacija, a isto tako vjerujem da nije problem prometno povezat sutjesku i vareš bolje nego je to sada preko mijakovića i dragovića. eh da je to ostvarit.


Pa da, to bi imalo smisla ionako su ta zelena sela bliže Brezi nego nećem drugom. A s druge strane Sutjeska i Vareš bi se mogli dobro spojiti i povezati. Muslimane to u principu ne bi ništa niti koštalo. Taj prostor nikad nije bio njihov...


tako je, a i da ta nova općina ne bude u trećem entitetu mogla bi dobiti nekav poseban status u muslimanskom entitetu. neka shema što su srbi sad sa izmjenom ustava u RH htjeli pokušati.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 22 lip 2010, 12:33 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
E ovdje mi Hrvati grijesimo. Ako budemo htjeli nekakvu novu opcinu gdje zivi jedva 4 - 5 k Hrvata sa vrlo losom dobnom strukturom, zasto onda i muslimani ne bi trazili opcinu Stolac - grad i uza okolica. Opcinu Kruscica - Dio Viteza - Mahala i juzna sela u opcini. Svasta bi i oni mogli traziti i ja ne vidim zasto ce nama jedna opcinu sa nekih 5 k Hrvata. A usput, po onoj karti u opcini Vares apsolutnu vecinu bi imali muslimani......ali hajde.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 22 lip 2010, 20:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8241
Lokacija: Na rubu egzistencije
Apostol je napisao/la:
E ovdje mi Hrvati grijesimo. Ako budemo htjeli nekakvu novu opcinu gdje zivi jedva 4 - 5 k Hrvata sa vrlo losom dobnom strukturom, zasto onda i muslimani ne bi trazili opcinu Stolac - grad i uza okolica. Opcinu Kruscica - Dio Viteza - Mahala i juzna sela u opcini. Svasta bi i oni mogli traziti i ja ne vidim zasto ce nama jedna opcinu sa nekih 5 k Hrvata. A usput, po onoj karti u opcini Vares apsolutnu vecinu bi imali muslimani......ali hajde.


hrvatima iz BiH bi Bobovac trebao unačiti kao srbima kosovo. nekako tako. a tko kaže da se dobna struktura ne bi popravila. ima li ljudi, mladih ljudi koji bi se vratili da se situacija, odnosno nacionalno pitanje riješi u BiH? ja osobno mislim da ima.

tu se radi o vrlo jednostavnim stvarima. npr. kvadrat u ST košta oko 2.000 EUR, dok je u varešu u odnosu na hrvatsku skoro pa besplatno. ne kažem da bi se stanje promjenilo preko noći, ali mic po mic...

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 22 lip 2010, 22:10 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Apostol je napisao/la:
E ovdje mi Hrvati grijesimo. Ako budemo htjeli nekakvu novu opcinu gdje zivi jedva 4 - 5 k Hrvata sa vrlo losom dobnom strukturom, zasto onda i muslimani ne bi trazili opcinu Stolac - grad i uza okolica. Opcinu Kruscica - Dio Viteza - Mahala i juzna sela u opcini. Svasta bi i oni mogli traziti i ja ne vidim zasto ce nama jedna opcinu sa nekih 5 k Hrvata. A usput, po onoj karti u opcini Vares apsolutnu vecinu bi imali muslimani......ali hajde.

Imaš krivo. U ovoj zacrtanoj općini su Hrvati sada bili apsolutna većina(stanje u cijeloj općini je otprilike 2:1 za zelene sada). Većina muslimana živi na jugu. To je jedinstveni prostor koji je gospodarski održiv što grad Stolac ili Krušica nisu. Za par godina nisam siguran, ali ukoliko bi se proglasila hrv. općina stvorili bi se preduvjeti da se stanje popravi.
Vareš s Bobovcem i Sutjeskom je tradicionalni hrv. prostor i nema razloga da ga se prepušta zelenima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 22 lip 2010, 22:11 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Graničar Jozo je napisao/la:
Ceha je napisao/la:

Pa da, to bi imalo smisla ionako su ta zelena sela bliže Brezi nego nećem drugom. A s druge strane Sutjeska i Vareš bi se mogli dobro spojiti i povezati. Muslimane to u principu ne bi ništa niti koštalo. Taj prostor nikad nije bio njihov...


tako je, a i da ta nova općina ne bude u trećem entitetu mogla bi dobiti nekav poseban status u muslimanskom entitetu. neka shema što su srbi sad sa izmjenom ustava u RH htjeli pokušati.

da, barem lokalna autonomija


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 lip 2010, 07:55 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24675
Lokacija: Heartbreak Hotel
Ceha je napisao/la:
Apostol je napisao/la:
Vareš s Bobovcem i Sutjeskom je tradicionalni hrv. prostor i nema razloga da ga se prepušta zelenima.



Očito si propustio 1993. godinu.
Nemaju ni muslimani razloga da taj prostor vraćaju nama. Nije Sutjeska zainteresirana za tako nešto. Ne zbog toga što mrzi Vareš, već neće pristati na izdvajanje iz općine Kakanj samo nje i par sela oko nje, već je generalni stav - ili cijela župa ili ništa! A dakako da cijela (ili većina župe) ne bi mogla ući u sastav te neke hrvatske općine, jer su na njenom teritoriju brojna muslimanska sela te bi praktički samo K.Sutjeska sa par sela mogla ući u tu igru.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 lip 2010, 08:14 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Bobovac je napisao/la:
Ceha je napisao/la:

Očito si propustio 1993. godinu.
Nemaju ni muslimani razloga da taj prostor vraćaju nama. Nije Sutjeska zainteresirana za tako nešto. Ne zbog toga što mrzi Vareš, već neće pristati na izdvajanje iz općine Kakanj samo nje i par sela oko nje, već je generalni stav - ili cijela župa ili ništa! A dakako da cijela (ili većina župe) ne bi mogla ući u sastav te neke hrvatske općine, jer su na njenom teritoriju brojna muslimanska sela te bi praktički samo K.Sutjeska sa par sela mogla ući u tu igru.

Da li možeš staviti kartu cijele župe?
Zar ova http://img138.imageshack.us/f/demobih2006aa.png/ karta ne obuhvaća većinu sela Sutjeske?
Što ima toliko vrijednog u prostoru oko Sutjeske da bi ga muslimani željeli?
Kažem, najgori slučaj bi nam trebao biti općina u m.entitetu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 lip 2010, 09:01 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24675
Lokacija: Heartbreak Hotel
Nemam kartu Župe, a nije ni relevantna... to ja više narodski kažem Župa (iz razloga što je i pola općine Visoko pripadalo župi K. Sutjeska). Ako ćemo gledati etnički do 1993 je granica bila rijekom Bosne pa do samog grada Kaknja i onda otprilike na sjever. Kada kažem Župa prvenstveno mislim na dolinu rijeke Trstionice, potez Čatići-Poljani (granica sa općinom Vareš).
Stvar je u tomu što su tu sada muslimani većina, teritorij je bio nacionalno vrlo izmiješan. Bilo ih je i prije rata tu 30% a sad ih ima 80%. Zašto bi oni pristali da se odvoje od (trenutno gospodarski veoma dobrostojeće općine Kakanj). U čemu je interes Muje Mujića da se odcijepi i pripoji zajedničkoj općini s Varešom? Kako ga ubijediti jer bez njegove privole to neće ići?

Što ima toliko vrijednog u prostoru oko Sutjeske da bi ga muslimani željeli pitaš? Pa ovisi... nema nafte ni dijamanata... možda im je važan iz istih razloga kao i nama? Jer nije daleko dan kada će ovi krajevi i potpuno opustjeti od Hrvata pa će se umjesto služenja cvete mise žalosnice za svetu Katu na Bobovcu od strane Nadbiskupa Vrhbosanskog, biti klanjana džuma namaz I proučavati fatiha u čast Sulejmana II Veličanstvenog-Osloboditelja!

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 lip 2010, 09:50 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Bobovac je napisao/la:
Nemam kartu Župe, a nije ni relevantna... to ja više narodski kažem Župa (iz razloga što je i pola općine Visoko pripadalo župi K. Sutjeska). Ako ćemo gledati etnički do 1993 je granica bila rijekom Bosne pa do samog grada Kaknja i onda otprilike na sjever. Kada kažem Župa prvenstveno mislim na dolinu rijeke Trstionice, potez Čatići-Poljani (granica sa općinom Vareš).
Stvar je u tomu što su tu sada muslimani većina, teritorij je bio nacionalno vrlo izmiješan. Bilo ih je i prije rata tu 30% a sad ih ima 80%. Zašto bi oni pristali da se odvoje od (trenutno gospodarski veoma dobrostojeće općine Kakanj). U čemu je interes Muje Mujića da se odcijepi i pripoji zajedničkoj općini s Varešom? Kako ga ubijediti jer bez njegove privole to neće ići?

Što ima toliko vrijednog u prostoru oko Sutjeske da bi ga muslimani željeli pitaš? Pa ovisi... nema nafte ni dijamanata... možda im je važan iz istih razloga kao i nama? Jer nije daleko dan kada će ovi krajevi i potpuno opustjeti od Hrvata pa će se umjesto služenja cvete mise žalosnice za svetu Katu na Bobovcu od strane Nadbiskupa Vrhbosanskog, biti klanjana džuma namaz I proučavati fatiha u čast Sulejmana II Veličanstvenog-Osloboditelja!


Dobro, od Visokog bi eventualno mogli dobiti onaj mali rub, s obzirom na stanovništvo dalje ne bi išlo. Nije realno.
Na jugozapadnom djelu općine Kakanj smo mi 1991 bili prilično kompaktni, pogledaj http://www.hercegbosna.org/dokumenti_upload/20100511/herceg_bosna201005111209260.pdf kartu na stranici 5. Postoje 2 tanke crte mulimana u hrv. prostoru, dakle to su negdje oko 2 njihova sela.
Zašto bi ubjeđivali Muju Mujića?
Jesu muslimani dobili 95 cijelo Sarajevo teritorijem koje su držale hrvatske snage? Je li washingtonskim sporazumima predviđeno stvaranje manjih mononacionalnih općinama?
Pa o čemu mi uopće pričamo?
Pravo svakog naroda je da zadovolji svoje interese. A ovdje je riječ o kompaktnom hrvatskom prostoru.
Ako muslimani odbiju hrvatsku općinu imamo argumente za nešto drugo.
Pa nisu niti oni toliko glupi (prije ili kasnije doći će im pamet u glavu).
Ako počnemo prepuštati naše prostore, na kraju će nam se granica svesti na ono što se vidi sa zagrebačke katedrale.
Koliko sam gledao demografska kretanja, muslimanski natalitet je kao posljedica rata prilično nesta, a oni sami se gruvaju u velike gradove, tako da ako i mi nestajemo u tim prostorima, nestaju i oni (ispravi me ako griješim).
A zbilja ne vidim što će muslimanima kraljeva sutjeska kad za nju ni na koji način nisu vezani....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 lip 2010, 12:07 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
Ok. Ali ja opet ponavljam da smo manjina na tome prostoru po trenutnom stanju. Hrvata cca 5000, a muslimana samo u onome jednom selu Olovske opcine - Kamensko 1000, zatim u Varesu oko 2400, zatim Majdanu 700, Stupnom Dolu 150, Mijakovici i Dragovici jos nekih 450, pa zatim niz manjih sela i tamo ste granicu nove opcine stavili sve do pred sam Kakaknj, sto znaci da je u tu opcinu uslo i mjesto Catici, predgrade Kaknja sa nekih 1500 muslimana. Ubacili ste jos niz muslimanskih sela. Prema svemu sudeci muslimani su apsolutna vecina po trenutnom stanju na prostoru spomenute imaginarne opcine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 lip 2010, 12:31 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Apostol je napisao/la:
Ok. Ali ja opet ponavljam da smo manjina na tome prostoru po trenutnom stanju. Hrvata cca 5000, a muslimana samo u onome jednom selu Olovske opcine - Kamensko 1000, zatim u Varesu oko 2400, zatim Majdanu 700, Stupnom Dolu 150, Mijakovici i Dragovici jos nekih 450, pa zatim niz manjih sela i tamo ste granicu nove opcine stavili sve do pred sam Kakaknj, sto znaci da je u tu opcinu uslo i mjesto Catici, predgrade Kaknja sa nekih 1500 muslimana. Ubacili ste jos niz muslimanskih sela. Prema svemu sudeci muslimani su apsolutna vecina po trenutnom stanju na prostoru spomenute imaginarne opcine.

Linija nije do kraja precizna i može se korigirati. Nema smisla raditi hrvatsku općinu sa muslimanskom većinom, zar ne?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 lip 2010, 12:41 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24675
Lokacija: Heartbreak Hotel
Apostol je napisao/la:
Ok. Ali ja opet ponavljam da smo manjina na tome prostoru po trenutnom stanju. Hrvata cca 5000, a muslimana samo u onome jednom selu Olovske opcine - Kamensko 1000, zatim u Varesu oko 2400, zatim Majdanu 700, Stupnom Dolu 150, Mijakovici i Dragovici jos nekih 450, pa zatim niz manjih sela i tamo ste granicu nove opcine stavili sve do pred sam Kakaknj, sto znaci da je u tu opcinu uslo i mjesto Catici, predgrade Kaknja sa nekih 1500 muslimana. Ubacili ste jos niz muslimanskih sela. Prema svemu sudeci muslimani su apsolutna vecina po trenutnom stanju na prostoru spomenute imaginarne opcine.


Slažem se da smo manjina po trenutačnom stanju i da bi u svakoj varijanti muslimani bili u većini i čemu onda uspostava zajedničke Vareško-Sutješke općine sa muslimanskom većinom?? Granice se ne mogu mnogo korigirati jer oko same Kraljeve Sutjeske nalaze se muslimanska sela sa preko 1000 ljudi. Eventualno bi se mogli Varešu pripojiti samo naselje K. Sutjeska i još nekoliko praznih sela (svaka druga varijanta uključuje i velika muslimanska sela).
I da... Čatići nisu muslimansko već veliko hrvatsko selo uz rijeku Bosnu. Nije baš predgrađe Kaknja ali eto blizu je. Vjerojatno si to zamijenio sa Dobojem velikim muslimanskim selom na ulazu u Kakanj.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 lip 2010, 12:46 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Bobovac je napisao/la:
Apostol je napisao/la:
Ok. Ali ja opet ponavljam da smo manjina na tome prostoru po trenutnom stanju. Hrvata cca 5000, a muslimana samo u onome jednom selu Olovske opcine - Kamensko 1000, zatim u Varesu oko 2400, zatim Majdanu 700, Stupnom Dolu 150, Mijakovici i Dragovici jos nekih 450, pa zatim niz manjih sela i tamo ste granicu nove opcine stavili sve do pred sam Kakaknj, sto znaci da je u tu opcinu uslo i mjesto Catici, predgrade Kaknja sa nekih 1500 muslimana. Ubacili ste jos niz muslimanskih sela. Prema svemu sudeci muslimani su apsolutna vecina po trenutnom stanju na prostoru spomenute imaginarne opcine.


Slažem se da smo manjina po trenutačnom stanju i da bi u svakoj varijanti muslimani bili u većini i čemu onda uspostava zajedničke Vareško-Sutješke općine sa muslimanskom većinom?? Granice se ne mogu mnogo korigirati jer oko same Kraljeve Sutjeske nalaze se muslimanska sela sa preko 1000 ljudi. Eventualno bi se mogli Varešu pripojiti samo naselje K. Sutjeska i još nekoliko praznih sela (svaka druga varijanta uključuje i velika muslimanska sela).
I da... Čatići nisu muslimansko već veliko hrvatsko selo uz rijeku Bosnu. Nije baš predgrađe Kaknja ali eto blizu je. Vjerojatno si to zamijenio sa Dobojem velikim muslimanskim selom na ulazu u Kakanj.

Ok, izbacimo ono jedno selo olovske općine i većina smo. Problem riješen :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 lip 2010, 12:51 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Zar nije u ovom dijelu Vareša naš dio veći nego u muslimana?
Veći dio muslimana živi na jugu i taj dio se sasvim lijepo nadovezuje na Brezu.
A i mislim da bi se u kraljevoj sutjesci sasvim lijepo mogla skrojiti hrvatska općina (koliko sam vidio na onoj karti iz pdf-a) muslimani su bili većina u 2 sela na prostoru imaginarne sutješke općine. Zar su u zadnjih 19 godina naselili toliko hrvatskih kuća?
Ono, spajamo hrvatsko s hrvatskim.
Granice prema Olovu i Zavidovićima (to je prazno planinsko naselje uključeno u općinu) se naravno trebaju korigirati da ostanemo većina na tom prostoru...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 lip 2010, 13:01 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24675
Lokacija: Heartbreak Hotel
Stvar je u tomu što problemu prilaziš previše školski, salonski, vjeruješ u neke zemljovide koji nemaju vezu sa realnim stanjem na terenu.
Na tom prostoru, neke imaginarne Sutješke općine nema muslimanska 2 sela već na desetine muslimanskih sela i zaseoka. To je izrazito nacionalno izmješan predio, pravo leopardovo krzno. Kartografi su radi pojednostavljenja taj prostor prikazali kroz većinske mjesne zajednice.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 652 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 27  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 31 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO