HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 16:08.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 652 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 27  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 02 lip 2010, 19:00 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
Odlaze vecinom u Sarajevo, Zanicu, Visoko, Brezu - jace muslimanske centre. Nazalost ne idu izvan BiH ono cemu si se ti, pretpostavljam nadao ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 02 lip 2010, 19:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58907
Lokacija: DAZP HQ
Apostol je napisao/la:
Odlaze vecinom u Sarajevo, Zanicu, Visoko, Brezu - jace muslimanske centre. Nazalost ne idu izvan BiH ono cemu si se ti, pretpostavljam nadao ?


ne nadam se ja ničemu, samo pitam. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 02 lip 2010, 19:15 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
Ok. Jos da spomenem da Hrvati drze vecinu gospodarstva i ekonomije u Varesu ( 70 % ), a najbogatiji i medu najutjecajnijim Hrvatima su braca Marosevic - mnogi muslimani ih podrzavaju jer jedini konkretno nesto rade. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 02 lip 2010, 19:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 14:21
Postovi: 556
Lokacija: na rijeci
Apostol je napisao/la:
Da. Sve sto sam naveo je trenutno stanje. Sto se tice pucanstva do 21 godine je vrlo lose, omjer Hrvata i muslimana je 75% - 25%, a ostalih mladih zapravo i nema. Da spomenem jos da Hrvati u Varesu nisu potlaceni i medu mladima nema nacionalnih sukoba, a ako kada zna i biti to je vecinom preko ljeta kada u Vares dode oko 4000 hrvatskih emigranata.......ti sukobi zapocinju vecinom iz ljubomore i zavisti muslimana na spram kud i kamo bogatijih emigranata. Ali manje vise muslimani su korektni prema Hrvatima, a kroz Bozic i Novu Godinu dobar dio grada bude okicen katolickim ukrasima - posebno oko crkve i prema sjeveru. Da situacija ne bude toliko losa zelim spomenuti da Vares nikada nije imao jak natalitet, a takoder i vareski muslimani se kroz povijest nisu odlikovali jacim natalitetom. Prosjek do 1991. kod muslimana je bio veoma slican nasemu, mozda cak i nesto nizi. Sada su zadrazali muslimani otprilike isti natalitet kao prije rata ( nesto smanjen ) u globalu gledajuci vrlo slab prirodni prirastaj koji se totalno neutralizira emigracijom mladih muslimana. Zakljucak; muslimani u Vraesu stagniraju ili cak malo padaju........


Dosta loše stanje, al i očekivano nakon svih događanja u tom kraju, al i općenitim stanjem u Varešu. Pošto si iz tog kraja, znaš li kakvo je stanje s Kaknjom, ima tema o njemu pa ako znaš išta da i o njemu napišeš ako si upoznat?


Mladih Hrvata 75% muslimana 25%, hmm ?

_________________
"Teško domu bez ljubavi bratske, ko i Bosni bez zemlje Hrvatske"
Tiocfaidh ár lá


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 02 lip 2010, 19:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58907
Lokacija: DAZP HQ
u osnovnim školama je Hrvata oko 30%.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 02 lip 2010, 19:28 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
Sa Kaknjom nisam bas dobro upoznat ali neke podatke koje imam kazu da tamo ima oko 2500 Hrvata, a mladih ( do 21 godine ) po mojoj slobodnoj procjeni od toga broja nem niti 10 %. Kakanjski Hrvati su vecinom smjesteni u istocnim dijelovima opcine sve do pred sam grad ( Catici ). Opet iako je strasan broj Hravti teritorijalno drze dobar dio opcine mozda do 25%, a razlog je taj sto muslimani nisu naseljavali hrvatske kuce i ono malo Hrvata sto se uspjelo vratit je ostalo vecinski narod. Jedino selo koje se solidno drzi su Vukanovici sa nekih 400 Hrvata, premda i njemu nema svijetle buducnosti - dosta je udaljeno od grada i okruzeno je muslimanskim selima.... Toliko manje - vise znam o Kaknju i njegovim selima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 02 lip 2010, 19:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 14:21
Postovi: 556
Lokacija: na rijeci
dudu je napisao/la:
u osnovnim školama je Hrvata oko 30%.


Ma pretpostavljam da se zabunio u redoslijedu, mada ne bi ovo loše bilo 75% i to :zubati

_________________
"Teško domu bez ljubavi bratske, ko i Bosni bez zemlje Hrvatske"
Tiocfaidh ár lá


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 02 lip 2010, 19:29 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
Pardon za ovu pogresku - 75 % muslimana - 25 % Hrvata. Dudu ovo se dosta poklapa sa tvojom informacijom....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 02 lip 2010, 19:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Apostol je napisao/la:
Pardon za ovu pogresku - 75 % muslimana - 25 % Hrvata. Dudu ovo se dosta poklapa sa tvojom informacijom....

Da, to je bilo realno :crying
Iako bi se, uz malo volje mogao izuzeti jedan dio u novu općinu (sa Sutjeskom i okolnim hrv naseljima)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 02 lip 2010, 19:38 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
Opcina bi se vrlo lako mogla organizirati i broj Hrvata bi se oporavio, a kroz godine bi prema mojemu misljenu doslo i do nekakvog porasta. Moze li neko samo maknuti onu temu sto sam postavio Istocna Bosna i Podrinje i modificirai malo. Staviti je pod regiju, a Srebrenicu pod temu te regije jer ce se sigurno jos pisati i o drugim gradovima spomenute regije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 02 lip 2010, 20:57 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 01:00
Postovi: 541
Lokacija: HB
Apostol je napisao/la:
Posto sam iz Varesa odmah cu objaviti neke informacije vezano za njega. Prema zadnjem listu Bobovca u Zupi Vares je krsteno dvoje, a umrlo 11 ljudi. Ovakav trend je izrazen vec godinama, pa cak i od zavrsetka rata Hrvati su rijetko u kojem mjescu imali pozitivan prirastaj, a takoder i Hrvati iz Varesa su kroz godine emigrirali, a ono sto je dobro da je emigracijski proces za sigurno zavrsio ali stanje je ocajno a bi to bio ohrabrujuci podatak. Takoder i zupa Vijaka pripada opcini Vares ( sjevero - zapadni dio opcine ), tamo prema zadnjem broju Bobovca nitko nije umro, a ni rodio se.

Sada da jos kazem nesto sto se tice omjera muslimana i Hrvata u Varesu i njegovoj opcini.

U samom gradu Hrvati cine sigurnih 35 - 40 % a na nivou opcine oko 32 - 38 %. U Vares Majdanu - juznom - industrisjkom dijelu Varesa koji je odvojen 1991. od gradskog naselja zivi oko 350 Hrvati sto nam daje postotak od oko 35 %. Broj Hrvata u opcini ne prelazi sigurno preko 3100. Cijeli sjeverni dio opcine Vares je s apsolutnnom vecinom Hrvata sa oko 95 % i takvo je stanje i u sjevernom dijelu grada sve do pred sami centar. Spajanjem ovog prostora Hrvata sa Istocnim dijelovima opcine Kakanj s centrom u sjevernom Varesu daje mogucnost za novu hrvatsku opcinu sa kojih 5000 ljudi ( 4500 Hrvata )ali ne vjerujem da za to ima politicke volje. Za sada toliko, a ako imate nekih upita, slobodno.......



kakva je situaciju u Przicima? :)

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 02 lip 2010, 23:03 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
Przici broje oko 80 Hrvata, a stanje je dosta gore nego prvih godina poslije rata. Prije rata je bilo 149 stanovnika; 141 Hrvat 5 Jugica 1 Srbin i 2 Ostala. Ako racunamo i Przice Koloniju sto je za mene prakticki isto selo broj stanovnika prije rata je sveukupno bio ( 63 Hrvata 11 Srba 10 Jugica 1 Ostali ) 234. Kada se racuna trenutnih 80 Hrvata sela Przici ubrajaju se i Przici Kolonija i ispada da je povratak samo oko 34 %.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 07 lip 2010, 16:17 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
Prema najnovijem broju Bobovca stanje je ovakvo. Zupa Vares; Umrlo cak devetero ljudi, a ni jedno nije krsteno. Zupa Vijaka ( sjevero - istocni dio opcine ); Umrlo dvoje, a jedno krsteno - trend se nastvalja !! Ispricavam se za pogresku u nekom prijasnjem postu gdje sam napisao da je zupa Vijaka sjevero - zapadni dio opcine, to je sjevero - istocni dio opcine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 07 lip 2010, 16:28 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
Evo jos ponesto o povratku u Vares; Selo Mir koje je udaljeno od samoga Varesa nekih 3 - 5 km 1991. je brojalo 153 stanovnika od kojih su svi bili izjasnjeni kao Hrvati. Trenutno to selo broji samo 25 ljudi od kojih su svi Hrvati, a sto je najzalosnije najmlada osoba ima 55 godina, a najstarija 85 sto znaci da hrvatsko selo pored samoga Varesa je osudeno na izumiranje. Selo je 1991. imalo sve sto su imala i moderna sela svijeta........asfalt, kanalizaciju, rasvjetu, internet itd., itd., takoder poslije rata se sve to brzo obnovilo ali ni to nije privuklo veci povratak. Odmah do sela Mir je i muslimansko razoreno selo Stupni Do i Hrvati se u Mir nisu vracali vjerovatno zbog straha od stanovnika Stupnog Doa da se ne bi osvetili ili nesto slicno. Navodno je dosta Miirana sudjelovalo u napadu na Stupni Do.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 08 lip 2010, 11:43 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24675
Lokacija: Heartbreak Hotel
Pa sad... ako ćemo pravo... malo ga ti pretjera, jelde? Al nema veze.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 08 lip 2010, 14:07 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
Hahahaha......... A gdje to ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 08 lip 2010, 14:29 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
Javornik je mjesto ( predgrađe Vareša ) općine Vareš u Bosni i Hercegovini. Nalazi se 5 km sjeverno od samoga centra grada, na nadmorskoj visini od oko 1050 m. Prema popisu iz 1991. godine etnički sastav mjesta je bio slijedeći;

Hrvata 217 83.78 %

Jugoslavena 33 12.74 %

Bošnjaka 4 1.54 %

Srba 0 0.00 %

Ostalih 5 1.93 %

Ukupno 259 100.00 :%

Napomena; Mjestu Javornik prema popisu iz 1991. je pripojeno i manje mjesto Ponikve radi lakseg funkcioniranja. Odatle i dolazi broj od četiri Bošnjaka, naime Javornik nikada nije zabilježio niti jednog stanovnika srpske, bošnjačke ili bilo koje druge nacije - osim " Jugoslavena " 1991. koji su, se radi političke situacije izjasnili pod tim imenom iako su bili, sve do jednoga Hrvati.

Nakon bošnjačkog napada ( 1993.) i osvajanja općine Vareš, Javorničani, a i cjelokupni hrvatski puk Vareša je napustio svoja ognjišta zbog straha od mogućeg nasilja i ubijanja. Samo je dvoje stanovnika ostalo u mjestu koji su bili fizički maltretirani. Tek 1995. počinje kakav - takav povratak na Javornik.

Mjesto Javornik je 2001. brojao 94 stanovnika od kojih su svi bili Hrvati ( Ponikve se tada nisu popisivale sa Javornikom već kao samostalno naselje ). Uzmemo li u obzir prijeratnih 259 stanovnika od kojih treba odbiti 24 stanovnika Ponikva dobijemo broj od 235 stanovnika i na kraju povratak u ovo mjesto je samo 40 % - ni.

Zbog lošeg prirodnog priraštaja i emigracije 2010. Javornik bilježi samo 52 stanovnika od kojih su svi Hrvati.


Ovo sam ja napisao na wikipediji - moje selo pokraj Vareša.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 08 lip 2010, 16:01 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24675
Lokacija: Heartbreak Hotel
Apostol je napisao/la:
Hahahaha......... A gdje to ?


Pa recimo da je Mir 1991 imao internet. :)

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 08 lip 2010, 16:07 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
U pravu si sad sam provjerio informaciju sto sam napisao, net je Mir dobio tek prije par godina. Ovo ostalo je tocno - sta kazes ? Iz kojeg si ti mjesta pa da mi kazes malo o tome mjestu, ili ja tebi? Hehehe....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 09 lip 2010, 14:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Apostol je napisao/la:
U pravu si sad sam provjerio informaciju sto sam napisao, net je Mir dobio tek prije par godina. Ovo ostalo je tocno - sta kazes ? Iz kojeg si ti mjesta pa da mi kazes malo o tome mjestu, ili ja tebi? Hehehe....


U hebote...mi tek 91 počeli asfaltirati naše selo, dok ste vi uvodili internet priključke :palacgore2

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 09 lip 2010, 15:51 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
http://www.youtube.com/watch?v=JTmoLBOPWEw


http://www.youtube.com/watch?v=gtu8BMhx ... re=related



Dva filma o Stpnom Dou !

Opet su napuhali kao i uvijek, a ako nekoga zanima neki detalj sto se tice rata u Varesu neka pita. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 09 lip 2010, 15:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Apostol je napisao/la:
http://www.youtube.com/watch?v=JTmoLBOPWEw


http://www.youtube.com/watch?v=gtu8BMhx ... re=related



Dva filma o Stpnom Dou !

Opet su napuhali kao i uvijek, a ako nekoga zanima neki detalj sto se tice rata u Varesu neka pita. :D


Postoji već tema o Varešu u ratu, pa rasprave na tu temu nastavite ovdje:

http://hercegbosna.org/forum/rat-bih-hrvatskoj/vares-t302.html

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 13 lip 2010, 13:26 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
Koja katastrofa ova 2010 za općinu Vareš što se tiče natalitet i mortaliteta. U sve tri župe općine Vareš; Borovica ( Zapad i sjevero - zapad općine ), Vijaka ( Istok i sjevero - istok općine ) i Vareš ( centralni i južni dijelovi općine ) krstilo se samo četvero a umrlo čak 46. Jednostavno rečeno katarstofa.

2010 rođeni/umrli/ promjena

4/46/-42



Poslije cu stavit jos neke godine, sumirano rođenih, umrlih i promjene.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 13 lip 2010, 13:57 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
Ovo sto sam napisao za 2010 je za prvih pet mjeseci - taj popis cu nadopunjavat svakog mjeseca.

Napravio sam i za 2009 i kaze;

2009 rođeni/umrli/promjena

12/73/-61


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 13 lip 2010, 15:42 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2010, 00:14
Postovi: 51
Lokacija: Knin - Vareš - Orašje
2008 rođeni/umrli/promjena

21/84/-63


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 652 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 27  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 40 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO