HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 11:14.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 652 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 12 ruj 2009, 18:28 
Offline

Pridružen/a: 12 ruj 2009, 18:19
Postovi: 92
Otkrio sam nedavno ovaj odlicni forum, a moj prvi post ce biti vezan za meni najdrazi bosanski gradic - Vares!

zanima me gdje danas vecinom zive prognani Varesani i ljudi iz Kraljeve Sutjeske? Ima li neki grad u BIH i RH gdje su Varesani smjesteni u vecem broju?

Nakon izbora 2008 radio sam za neke gradove zbroj glasova, evo za Vares (biracka mjesta Vares 1-5):

hrv stranke oko 450, bosnjacke oko 600 (zajedno sa nasom strankom) te sdp 350 ( 3 od 4 sa liste koji su usli u opcinsko vijece su hrvati, hrvati cine vise od 1/3 ljudi na listi). ocito je izlaznost bila jako mala..koliko danas Vares ima odprilike stanovnika?prije rata je imao malo manje od 6000.

nije toliko lose. mada je lose to sto u stanovnistvu ispod 18 god vrlo vjerojatno muslimani jako dominiraju..

stavit cu podatke i za druge gradove (Jajce, Busovaca, Novi Travnik, Vitez...)..u svim tim gradovima prema ovoj metodologiji Hrvati su vecina! :hrvatinic

Pitanje je samo ko ima vise maloljetnih..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 12 ruj 2009, 19:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69260
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Dobro nam došao!

U Stocu je dosta Varešana.
U samom gradu varešu je negdje 45% Hrvata, inače masovno glasaju za SDP.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 12 ruj 2009, 19:13 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 22:34
Postovi: 574
Robbie MO je napisao/la:
Dobro nam došao!

U Stocu je dosta Varešana.
U samom gradu varešu je negdje 45% Hrvata, inače masovno glasaju za SDP.


A što ti vrijedi da Hrvati čine 45% samoga grada kad su osuđeni na izumiranje.

Valjda će se popravit stanje u Varešu ili da otkinemo kol'ko možemo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 12 ruj 2009, 19:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69260
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Der_Stürmer je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Dobro nam došao!

U Stocu je dosta Varešana.
U samom gradu varešu je negdje 45% Hrvata, inače masovno glasaju za SDP.


A što ti vrijedi da Hrvati čine 45% samoga grada kad su osuđeni na izumiranje.

Valjda će se popravit stanje u Varešu ili da otkinemo kol'ko možemo.


Nemoj imat takav stav.
Kao što kad si negdje preko 50% ne znači automatski da je sve u tvojim rukama, isto tako ako si ispod 50% ne znači da si otpisan.
Ako negdje nismo većina ne znači da je nemoguće živjeti i opstati.
Naš cilj jest hrvatska pokrajina koja će obuhvatit sve hrvatske teritorije, ali treba brinut i o Hrvatima van hrvatske jedinice, i gospodarski im pripomoć, ako ništa. Ta mjesta sa preko 20% Hrvata dođu kao bonus, pored naše buduće pokrajine. Židova u nijednom gradu 1921. nije bilo preko 15%, ali su drmali svakim takvim gradom. :wink Možda u nekim općinama činimo tek 20-30%, ali možemo npr. imat 60% ekonomije u svojim rukama. :wink
Vareš grca pod kantonalnom SDA upravom, koja uništava tu općinu. Hrvati jesu manjina, ali oni su ti koji se brinu o povijesnom naslijeđu tog kraja.
Tko bi se mogao odreć jedne Kraljeve Sutjeske, vjerojatno najčuvenijeg hrvatskog sela u BiH, samo zato što Hrvati nisu većina u općini Kakanj?
Polako, bit će u budućnosti sigurno i novih općina...

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 12 ruj 2009, 19:19 
Offline

Pridružen/a: 12 ruj 2009, 18:19
Postovi: 92
Robbie MO je napisao/la:
Dobro nam došao!


hvala!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 13 ruj 2009, 05:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Der_Stürmer je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Dobro nam došao!

U Stocu je dosta Varešana.
U samom gradu varešu je negdje 45% Hrvata, inače masovno glasaju za SDP.


A što ti vrijedi da Hrvati čine 45% samoga grada kad su osuđeni na izumiranje.

Valjda će se popravit stanje u Varešu ili da otkinemo kol'ko možemo.


Polako, Sarajevo i Zenica rade za nas...neumoljivo usisavaju muslimansku omladinu iz SBŽ i HNŽ :palacgore2

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 30 ruj 2009, 21:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21660
RajvoSa je napisao/la:
Der_Stürmer je napisao/la:

A što ti vrijedi da Hrvati čine 45% samoga grada kad su osuđeni na izumiranje.

Valjda će se popravit stanje u Varešu ili da otkinemo kol'ko možemo.


Polako, Sarajevo i Zenica rade za nas...neumoljivo usisavaju muslimansku omladinu iz SBŽ i HNŽ :palacgore2

A i natalitet im pada :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 22 stu 2009, 17:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 15:46
Postovi: 494
Privitak:
7ho-P32516.jpg
7ho-P32516.jpg [ 191.66 KiB | Pogledano 8551 put/a. ]


Evo još jedne iz mog rodnog kraja. :HercegBosanac

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 22 stu 2009, 20:28 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24666
Lokacija: Heartbreak Hotel
vin09mon je napisao/la:
zanima me gdje danas vecinom zive prognani Varesani i ljudi iz Kraljeve Sutjeske? Ima li neki grad u BIH i RH gdje su Varesani smjesteni u vecem broju?



S obzirom da sam Kakanjac (a Kraljeva Sutjeska je općina Kakanj i nema potrebe to u ovom postu odvajati) poznajem tu tematiku. Kakanjaca ima u Kaknju nekih 3-4 tisuće, u Stocu i Čapljini nekoliko tisuća (ima nešto i Varešaka u te 2 općine ali znatno manje od Kakanjca). Nekoć je bilo i nekoliko tisuća Kaknjaca u Drvaru, otprilike cijenim da je tu negdje toliko bilo i Varešaka, ali je sada samo manji dio ostao u Drvaru - većina je otišla u Hrvatsku a manji dio se vratio u Kakanj, jedan dio je došao u Čapljinu i Stolac.
U Hrvatskoj su prognani hrvati Kaknja i Vareša smješteni mahom u općinama Korenica, Gračac, ima nešto i u Benkovcu i Lapacu, dakako mnogi su se razmilili diljem lijepe naše. i tu ih ima u svakoj općini po oko 1000, manje u Lapacu.
Od europskih zemalja najviše ih je u Nizozemskoj i Švedskoj, jer su to zemlje koje nisu vraćale prognanike nakon rata, ima i tu neki par tisuća. Veliki dio se odselio dakako u prekooceanske zemlje, najviše USA te Kanadu, dok je u Australiji dosta manje. U USA je značajan broj, ne znam za Vareš ali ima nekoliko tisuća Kakanjaca koji su tamo emigrirali nakon 1995 godine.
To bi bilo uglavnom to.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 22 stu 2009, 23:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35317
Lokacija: Gl. grad regije
@lider30

Skijalište

http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20050117/bih03.asp

fotke:

http://www.vijaka.com/mjesnazajednica/z ... index.html

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 stu 2009, 20:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5391
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Računao sam rezultate Zdravka Maroševića, kandidata HDZ BiH za načelnika općine Vareš na izborima 2008.g. s biračkih mjesta u općini Vareš koja su po popisu 1991.g. imala hrvatsku apsolutnu ili relativnu većinu:

Borovica 111/115 96,52%
Pogar 106/144 73,61%
Pržići 113/201 56,22%
Strica 90/125 72,00%
Vijaka 120/209 57,42%

Vareš 1 168/381 44,09%
Vareš 2 112/368 30,43%
Vareš 3 61/233 26,18%
Vareš 4 111/410 27,07%
Vareš 5 74/185 40,00%

Vareš 1-5 526/1577 33,35%

Vareš Majdan 1 63/328 19,21%
Vareš Majdan 2 74/335 22,09%

Vareš Majdan 1-2 137/663 20,66%

Zaključak:

1.) U ruralnom, sjevernom dijelu općine Hrvati nesumnjivo čine apsolutnu većinu.

2.) U urbanoj zoni imamo naselja Vareš i Vareš Majdan. U Varešu sigurno ima četvrti s hrvatskom većinom, a možda čak i danas Hrvati čine većinu stanovnika (ovisno o strukturi glasača SDP-a i Naše stranke). U Vareš Majdanu gdje su do rata činili relativnu većinu, danas su prisutni u značajnom broju, ali po svemu sudeći nisu niti relativna, a kamo li apsolutna većina.

Izvori:
http://www.izbori.ba/Mandati27102008/ShowMunicipality.asp?MunicipalityCode=095
http://img231.imageshack.us/img231/4424/vareizbori.jpg


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 stu 2009, 21:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 15:46
Postovi: 494
Stvar je u tome,da je zbog industrijalizacije,rudnika,željezare i brojnih drugih tvornica u Vareš doselilo mnogo ljudi iz drugih krajeva,a oni su se većinom nastanili u Vareš Majdanu,a ta radnička klasa tradicionalno je slijedila crvene i proleterske ideje.pa s toga i ne čudi da i danas dobar dio Varešana i Hrvata i Bošnjaka,podržaje SDP.

S gornjim ili starim Varešom stvari stoje drugačije,jer to su uglavnom naselja sa starosjediocima koji su više vezani uz crkvu,te su oni izrazito hrvatski orijentirani.

Ne treba ni spominjati da je za vrijeme Jugoslavije Vareš smatran Ustaškim leglom,a Tito ga nikada nije ni posjetio.
Navodno je jedan puta pošao u Vareš,a kod željezare su spremali postaviti bombu kada bude prolazio,a to je opet navodno dojavio miliciji jedan svećenik.

Hrvatska sela vareškog kraja,prtrpjela su stravičan teror iz drugog svjetskog rata,a po nekim selima bilo je strijeljanja čak dvije godine iza rata,sve do 1947 god.

Poslijeratno krojenje općinskih granica,odvojilo je od Vareša par katoličkih sela,te ih pridodalo općinama Kakanj i Olovo,a neka muslimanska sela općine Breza,pripojena su Varešu.


Vareš ima jednu od najstarijih očuvanih katoličkih crkvi,jednu od malobrojhnih koje su preživjele osmanlijsko doba.

slika

stara crkva sv.Mihovila

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 stu 2009, 21:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:00
Postovi: 1736
Lokacija: ...................
Hvala na informacijama, slobodno nas izvještavaj o aktivnostima iz vareškog kraja, kako danas hrvati žive, imali ikakvih gospodarskih aktivnosti, ulaže li se sta? i vracaju li se ljudi?

_________________
Cuius regio, eius religio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 stu 2009, 22:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5391
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
DarthCroat je napisao/la:
Stvar je u tome,da je zbog industrijalizacije,rudnika,željezare i brojnih drugih tvornica u Vareš doselilo mnogo ljudi iz drugih krajeva,a oni su se većinom nastanili u Vareš Majdanu,a ta radnička klasa tradicionalno je slijedila crvene i proleterske ideje.pa s toga i ne čudi da i danas dobar dio Varešana i Hrvata i Bošnjaka,podržaje SDP.

S gornjim ili starim Varešom stvari stoje drugačije,jer to su uglavnom naselja sa starosjediocima koji su više vezani uz crkvu,te su oni izrazito hrvatski orijentirani.


Kako lijepo izborne preference odražavaju povijesno iskustvo. Puno hvala na komentaru i davanju smisla različitom ponašanju na izborima dviju grupa Varešana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 stu 2009, 23:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 15:46
Postovi: 494
TG-B.B.B je napisao/la:
Hvala na informacijama, slobodno nas izvještavaj o aktivnostima iz vareškog kraja, kako danas hrvati žive, imali ikakvih gospodarskih aktivnosti, ulaže li se sta? i vracaju li se ljudi?


Pa bojim se da nisam baš najprikladnija osoba za izvještavanje o novostima iz vareškog kraja,jer ne živim u njemu,mada me dosta toga veže uz Vareš.

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 30 stu 2009, 18:50 
Offline

Pridružen/a: 12 ruj 2009, 18:19
Postovi: 92
zbrojio sam izborne rezultate za sam grad Vares (izborna mjesta vares 1-5)

hrvatske tranke: 450 glasova
bosnjacke stranke: 490 glasova
sdp: 450 glasova
neutralne stranke (nasa stranka, radom za boljitak, umirovljenici): 220 glasova

vazna napomena:

3 sdp-ovca sa najvecim brojem dobijenih glasova su Hrvati

mislim da u samom Varesu stojimo bolje nego sto se cini


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 30 stu 2009, 19:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
DarthCroat je napisao/la:

stara crkva sv.Mihovila


Super, svaka vam čast. :palacgore1
Također koliko sam čuo imate i temelje starokršćanske crkve!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 22 pro 2009, 16:41 
Offline

Pridružen/a: 16 lip 2009, 13:37
Postovi: 900
DarthCroat je napisao/la:
S gornjim ili starim Varešom stvari stoje drugačije,jer to su uglavnom naselja sa starosjediocima koji su više vezani uz crkvu,te su oni izrazito hrvatski orijentirani.

Ne treba ni spominjati da je za vrijeme Jugoslavije Vareš smatran Ustaškim leglom,a Tito ga nikada nije ni posjetio.
Navodno je jedan puta pošao u Vareš,a kod željezare su spremali postaviti bombu kada bude prolazio,a to je opet navodno dojavio miliciji jedan svećenik.


Da, istina, recimo kvart iz koje je moja daljnja obitelj, dio gornjeg Varesa ispod crkve i opcine, tu je rodjen sada vec pokojni fra Ignjacije Gavran, velikan franjevackog reda kod bosanskih Hrvata, zatim tu je rodjen Ivica Mlivoncic, pa kad si vec kod planiranog atentata na Tita, samo dvije kuce od Mlivoncica rodjen je taj Zlovic koji je bio organizator atentata koji se trebao desiti prilikom Titove posjete vareskoj zeljezari... odatle je i njegova ekipa, jedan je nakon razotkrivanja zavjere pobjegao u Legiju stranaca, ostali su svaki put kad bi Tito ulazio u Bosnu, bili uhiceni prevencije radi.

Uglavnom, sve su to "veliki Hrvati", dok je radnicka i rudarska klasa iz Majdana, pa i mladez rodjena i odgojena u Jugoslaviji iz cijelog Varesa, uvijek bila za crvene. Zato i danas Vareski Hrvati u ogromnom broju podrzavaju SDP. Tradicija.

Inace, ova crkva nije jedna od najstarijih, ona jeste najstarija katolicka crkva u BiH. Najstarija sacuvana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 pro 2009, 14:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8226
Lokacija: Na rubu egzistencije
Inkvizitor je napisao/la:
Je li izgubljen za Hrvate. Nadamo se da ne. Topic o Varešu.


Nikad Vareš ne će biti izgubljen za Hrvate, pa i da se nađe u nekom entitetu koji nije hrvatski.

:HercegBosanac

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 pro 2009, 17:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69260
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Dobrodošao Jozo!

Slažem se s tobom. :palacgore2

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 pro 2009, 17:47 
Offline

Pridružen/a: 16 lip 2009, 13:37
Postovi: 900
I zanimljivost u vezi ove crkve, moguce da sam vec pisao ali nije zgoreg ponoviti, cisto da se podsjetimo kako su Turci bili merhametli i dobrodusni do katolika krscana, cime se bosnje danas kakti ponose (jedino ne kuzim zasto, oni nisu turci kako kazu :D)

Naime, crkva je vecinom pod zemljom, negdje pola njene visine je pod zemljom i nije smjela biti visa od dzamije, takodje i zvonik je naknadno izgradjen, turski dobrocinitelji nisu htjeli cuti za crkveno zvono. U principu krscanima su dopustili crkvu-stalu u kojoj se mogu moliti Bogu, ali zvono da zove na molitvu, ne. Kako vec kazu sirokogrudi multietnicari, zvono je za hajvana, avaz za insana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 30 pro 2009, 15:20 
Offline

Pridružen/a: 29 pro 2009, 15:31
Postovi: 21
Moram da napišem nešto u svezi Vareša jer je on i moj grad.
Vareš smo izgubili samo i jedino samo zbog ne rzvijene SVIJESTI (normalno stanje rada osjetila i reagiranja na vanjski svijet; stanje budnosti; sposobnost mišljenja i rasuđivanja o objektivnom svijetu u sveukupnom doživljavanju) hrvata iz Vareša. Pored postojanja PLANOVA o Varešu u drugim moćnim centrima MI da smo imali svijest očuvali bi ga , onako kako je trebalo vojnim putem.

Znamo da je 92 god veliki broj muslimana došao u Središnju bosnu jer su ih Srbi potjerali iz Istočne bosne , pa i Sjeverno zapadne bosne glavnina vojno sposobni je ostala u Središnjoj bosni sjećam se samo pada Jajca kada sva naša brigada ode za Hercegovinu, a sva muslimanska vojska osta u Trvniku, Bugojnu i okolnim mjestima , zatim istovremeno u tom periodu dolazili su mudžahedni u Središnju bosnu , svi preko Hrvatske i Hercegovine po alijinom priznanju 12 000 mudžahedina, a većina vojno sposobni hrvata je gledala pobjeći raznim povodima i pod raznim izgovorima. Tako se stekla OGROMNA brojčana premoć muslimana na tom prostoru.
Nepovoljno po nas je bilo i to da mi u sukobu s tzv. arbih nismo imali mogućnost manevra sa snagama jer nam je takav PROSTORNI rspored općina i mjesta s hrvatskom većinom.

Znači Vareš je PAO krajem 92 god . kada su muslimani na opisan način stekli ogromnu brojčaniu prednost u Središnjoj bosni i to je vodstvo HVO-a ZNALO a nije NIŠTA, po nalogu Gruda, poduzimalo. Onda je došao studeni 93. god . i znamo šta se dogodilo.
I sada ono glavno po mom mišljenju ZNALI smo svi stanje u kojem se grad nalazi i naš položaj i važnost u to vrijeme za tzv. arbih , jer smo MI smetali u spajanju njihovih korpusa za tuslanskim korpusom. I muje su denijele odluku o napadu na grad i prema izvješću UNPROFORA na grad je krenulo okko 40 000 muslimana a snege su činili veliki djelovi tri njihova korpusa sa mudžahedinima, istovremeno alija je sa srbima sklopio primirje jer nebi drugačije mogao povući tolike snage na Vareš, a naša ne razvijena SVIJEST prije svega o pripadnosti jednoj narodnoj zajednici Hrvatima pa onda i nužnosti otpora , mada smo imali zavidan ustroj brigade ali ne dovlojan broj ljudi kao i nedovoljna vatrena moć za toliku brojnu premoć, a imali smo vremena da nabivimo sredstva tj. vatrenu moć za obranu grada.
Znalo se kažem s kojim snagama islamisti raspolažu i da je u onakvim okolnostima možemo neutralizirati samo velikom vaterenom moći.
Znamo, tko je živio u Varešu u to vrijeme, kako se i šta s novcima radilo cijelu 93 god.
I dobili smo to što smo i zaslužili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 30 pro 2009, 17:26 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
sred.bosna je napisao/la:
Moram da napišem nešto u svezi Vareša jer je on i moj grad.
Vareš smo izgubili samo i jedino samo zbog ne rzvijene SVIJESTI (normalno stanje rada osjetila i reagiranja na vanjski svijet; stanje budnosti; sposobnost mišljenja i rasuđivanja o objektivnom svijetu u sveukupnom doživljavanju) hrvata iz Vareša. Pored postojanja PLANOVA o Varešu u drugim moćnim centrima MI da smo imali svijest očuvali bi ga , onako kako je trebalo vojnim putem.

Znamo da je 92 god veliki broj muslimana došao u Središnju bosnu jer su ih Srbi potjerali iz Istočne bosne , pa i Sjeverno zapadne bosne glavnina vojno sposobni je ostala u Središnjoj bosni sjećam se samo pada Jajca kada sva naša brigada ode za Hercegovinu, a sva muslimanska vojska osta u Trvniku, Bugojnu i okolnim mjestima , zatim istovremeno u tom periodu dolazili su mudžahedni u Središnju bosnu , svi preko Hrvatske i Hercegovine po alijinom priznanju 12 000 mudžahedina, a većina vojno sposobni hrvata je gledala pobjeći raznim povodima i pod raznim izgovorima. Tako se stekla OGROMNA brojčana premoć muslimana na tom prostoru.
Nepovoljno po nas je bilo i to da mi u sukobu s tzv. arbih nismo imali mogućnost manevra sa snagama jer nam je takav PROSTORNI rspored općina i mjesta s hrvatskom većinom.

Znači Vareš je PAO krajem 92 god . kada su muslimani na opisan način stekli ogromnu brojčaniu prednost u Središnjoj bosni i to je vodstvo HVO-a ZNALO a nije NIŠTA, po nalogu Gruda, poduzimalo. Onda je došao studeni 93. god . i znamo šta se dogodilo.
I sada ono glavno po mom mišljenju ZNALI smo svi stanje u kojem se grad nalazi i naš položaj i važnost u to vrijeme za tzv. arbih , jer smo MI smetali u spajanju njihovih korpusa za tuslanskim korpusom. I muje su denijele odluku o napadu na grad i prema izvješću UNPROFORA na grad je krenulo okko 40 000 muslimana a snege su činili veliki djelovi tri njihova korpusa sa mudžahedinima, istovremeno alija je sa srbima sklopio primirje jer nebi drugačije mogao povući tolike snage na Vareš, a naša ne razvijena SVIJEST prije svega o pripadnosti jednoj narodnoj zajednici Hrvatima pa onda i nužnosti otpora , mada smo imali zavidan ustroj brigade ali ne dovlojan broj ljudi kao i nedovoljna vatrena moć za toliku brojnu premoć, a imali smo vremena da nabivimo sredstva tj. vatrenu moć za obranu grada.
Znalo se kažem s kojim snagama islamisti raspolažu i da je u onakvim okolnostima možemo neutralizirati samo velikom vaterenom moći.
Znamo, tko je živio u Varešu u to vrijeme, kako se i šta s novcima radilo cijelu 93 god.
I dobili smo to što smo i zaslužili.


jebote, za sve su opet Hercegovci krivi !
40 000 muslimana na sam grad Vares :biceovodobro a da ni 100 000 mozda ?

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 30 pro 2009, 19:17 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24666
Lokacija: Heartbreak Hotel
frane je napisao/la:
sred.bosna je napisao/la:
Moram da napišem nešto u svezi Vareša jer je on i moj grad.
Vareš smo izgubili samo i jedino samo zbog ne rzvijene SVIJESTI (normalno stanje rada osjetila i reagiranja na vanjski svijet; stanje budnosti; sposobnost mišljenja i rasuđivanja o objektivnom svijetu u sveukupnom doživljavanju) hrvata iz Vareša. Pored postojanja PLANOVA o Varešu u drugim moćnim centrima MI da smo imali svijest očuvali bi ga , onako kako je trebalo vojnim putem.

Znamo da je 92 god veliki broj muslimana došao u Središnju bosnu jer su ih Srbi potjerali iz Istočne bosne , pa i Sjeverno zapadne bosne glavnina vojno sposobni je ostala u Središnjoj bosni sjećam se samo pada Jajca kada sva naša brigada ode za Hercegovinu, a sva muslimanska vojska osta u Trvniku, Bugojnu i okolnim mjestima , zatim istovremeno u tom periodu dolazili su mudžahedni u Središnju bosnu , svi preko Hrvatske i Hercegovine po alijinom priznanju 12 000 mudžahedina, a većina vojno sposobni hrvata je gledala pobjeći raznim povodima i pod raznim izgovorima. Tako se stekla OGROMNA brojčana premoć muslimana na tom prostoru.
Nepovoljno po nas je bilo i to da mi u sukobu s tzv. arbih nismo imali mogućnost manevra sa snagama jer nam je takav PROSTORNI rspored općina i mjesta s hrvatskom većinom.

Znači Vareš je PAO krajem 92 god . kada su muslimani na opisan način stekli ogromnu brojčaniu prednost u Središnjoj bosni i to je vodstvo HVO-a ZNALO a nije NIŠTA, po nalogu Gruda, poduzimalo. Onda je došao studeni 93. god . i znamo šta se dogodilo.
I sada ono glavno po mom mišljenju ZNALI smo svi stanje u kojem se grad nalazi i naš položaj i važnost u to vrijeme za tzv. arbih , jer smo MI smetali u spajanju njihovih korpusa za tuslanskim korpusom. I muje su denijele odluku o napadu na grad i prema izvješću UNPROFORA na grad je krenulo okko 40 000 muslimana a snege su činili veliki djelovi tri njihova korpusa sa mudžahedinima, istovremeno alija je sa srbima sklopio primirje jer nebi drugačije mogao povući tolike snage na Vareš, a naša ne razvijena SVIJEST prije svega o pripadnosti jednoj narodnoj zajednici Hrvatima pa onda i nužnosti otpora , mada smo imali zavidan ustroj brigade ali ne dovlojan broj ljudi kao i nedovoljna vatrena moć za toliku brojnu premoć, a imali smo vremena da nabivimo sredstva tj. vatrenu moć za obranu grada.
Znalo se kažem s kojim snagama islamisti raspolažu i da je u onakvim okolnostima možemo neutralizirati samo velikom vaterenom moći.
Znamo, tko je živio u Varešu u to vrijeme, kako se i šta s novcima radilo cijelu 93 god.
I dobili smo to što smo i zaslužili.


jebote, za sve su opet Hercegovci krivi !
40 000 muslimana na sam grad Vares :biceovodobro a da ni 100 000 mozda ?


Gdje si ti vidio da tip napada Hercegovce?? Za 40000 vjerojatno pretjeruje, ali recimo brojka od jedno 20 000 bi već bila moguća. Ne treba zaboraviti da je Vareš za muslimane bio pitanje života ili smrti jer je tu bio spoj Zenice i Tuzle. To je za njih imalo značaj isto kao za Srbe Krajiški koridor u Posavini. Da su se Srbi umiješali, a i to je bilo izgledno - kao u Žepču), moglo je biti svašta. A ja da sam bio na Alijinom mjestu ne bih htio dozvoliti ni 0,001% šanse za takvu mogućnost već razbio tu kost u grlu što prije, dok grlo nije probila.
A što se tiče krivnje Hercegovaca, sa te strane nije bilo krivnje, isto kao što nikad nije bilo niti nikakve konkretne pomoći u oružju, a oružja je u Hercegovini bilo...

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 30 pro 2009, 23:25 
Offline

Pridružen/a: 29 pro 2009, 15:31
Postovi: 21
frane, ako si to tj. ako nisi balinski provokator. PročitA li ti tekst koji sam napisao??
Gdje ja spomenu hercegovce , gdje ?? Jesam Hercegovinu i to je točno svi mudžahedini su došli preko RH i Hercegovine za veliki NOVAC koji su DA hercegovci uzeli na čelu s pok. Šuškom zana se kada je to upitanju zašto su napravljene banke Slavonska i Glumina koje su poslje rata i programirano propale. Sam je i Granić min. inozemni poslova u to vrijeme u emisiji Nedjlejom u 2 rekao to jasno i opisao jedan događaj sa Iranskim veleposlanikom kada je ON tražio od hrvatski vlasti da pomognu muslimane , a Mato kao da ga odbije rekao mu da su troškovi veliki i reko mu 200 mil. doara ovaj je kaže odmah pristao i kako kaže granić tada se on zapanjio Iranskom spremnošću, a to je samo jedan primjer a kasnije znamo kako su novci uzimani na RAČUN naše krvi, suza i patnjih svih vsta stupnjeva.

Što se tiće broja o 40 000 , da 40 000 rekao sam da je to izvješće unprofora ,a imam i presliku naše službe iz gruda koja je istu tu informaciju dala, a zašto pitaj se ti i takvi kao ti veliki turbo hrvati iz hercegovine.
Znamo MI koliki je broj na nas krenuao ,a on je bio u svakom slućaju nenaravan.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 652 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 18 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO