HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 18:37.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 203 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 23 srp 2013, 16:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 srp 2013, 16:40
Postovi: 179
Aztec je napisao/la:

I ne, ne bih volio da me neko prevari, al boze moj... odrasli smo ljudi, i ako ne ide, ne ide... Bolje to nego muciti se zajedno i nastojati nesto na silu sto ocito ne funkcionira.


Napisao sam to na nekoj drugoj temi, napisat ću opet. Prjezir prema braku je manifestacija čovjekovog obrambenog mehanizma. Čovjek koji je sebe onesposobio za brak odbija priznati da je uzrok što mu brak ne valja u njemu i traži drugog krivca. To je brak kao takav ili viša sila (ne ide, jbg).

Čovjek jest sposoban za brak, doživotni, koji je najidealnije okruženje za podizanje djece, bez ikakve dileme. Čovjek umije poštovati i voljeti drugoga, po naravi, ali ima slobodu hoće li.

Ako ti pogrešnim korištenjem svoje slobode sebe onesposobiš za brak, budući ili postojeći, onda to treba prihvatiti, a ne tražiti višu silu. Ne treba ti ljudski zakon propisati da je prevara zlo. Vidio sam da se pozivaš na to da je legalno prevariti. To što je legalno ne znači da je dobro, ni za tebe, pogotovo za ženu, o djeci da ne govorimo. Imaš zakon u savjesti. Koliko ćeš ju otupiti ili izoštriti, na tebi je.

Pozivanje na licemjerje je promašeno. Kada ti netko nastupa s kršćanske pozicije, kao Mar-kan, promašeno je pripisivati mu licemjerje čak i da je situacija takva da on svaki mjesec svoju ženu prevari, a i dalje zastupa mišljenje koje zastupa. Licemjerje je kada određeni stav zastupaš da bi sebe prikazao boljim, a ne iz uvjerenja da je stvar takva kakvom ju tumačiš. Dakle, imaš svako pravo da tvrdiš kako je laž štetna pojava ako se povede rasprava o tome je li ili nije, bez obzira na to što sigurno često ili manje često ponešto slažeš. Licemjerno bi bilo zastupati stav da je laž pogrešna samo ako to stvarno ne misliš, ako lažeš i ne namjeravaš prestati, ne vidiš problem u tome. Takvog licemjerja kod kršćana danas gotovo da nema. Jer kršćanstvo više nije IN. Danas je IN ne biti kršćanin po uvjerenjima čime se odstranjuju licemjeri, što je za Crkvu dobro.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 23 srp 2013, 16:09 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6123
Bolan Aztek radi se o životu upravljanom nagonima i s druge strane o životu vođenom višim ciljevima.
Nagoni su uvjetovani podražajima i posledično utjecajima i manipulacijama, a već je jasno da se to danas planski i koristi i u svakodnevnoj ekonomskoj propagandi pa do sustavnih političkih manipulacija kojima se upravlja društvom, tako da bi se ti trebao zapitati jesu li to baš tvoji izvorni nagoni za kojima se povodiš ili ti ih je netko nametnuo i još ozbiljnije se trebaš zapitati kud to vodi i tebe osobno i društvo u cjelini ako bi se tako svo ponašali. Ljudi koji su o tome razmišljali su došli do zaključka da je to sotonizam, nereligiozni taj sotonizam doživljavaju kao stil života koji vodi društvo i pojedinca u porpast, što je dokazano na nizu primjera slavnih koji su "prodali dušu đavlu" za slavu, dok religiozni vjeruju da iza toga stoji sam sotona jer je propaganda suptilnog "suvremenog zla" neobjašnjiva ikakvim koristoljubljem i demeonom unutar nas( nagonom)...
Dakle s jedne strane viši cilj s provjerenim rezultatima , a s druge strane što , nagon u kojeg nisi siguran da je izvorno tvoj i nekakv cilj koji ti je vjerovatno opet nametnut i koji je vezan isklučivo za tebe koji si dokazano je prolazan i jako kratkotrajan . Znači temlejno pitanje bi trebalo biti "Kud to vodi" Kud te vodi takvo tvoje ponašanje i kud će otići svijet ako bi se vi tako ponašali.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 23 srp 2013, 16:11 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
GoranM je napisao/la:
Aztec je napisao/la:

I ne, ne bih volio da me neko prevari, al boze moj... odrasli smo ljudi, i ako ne ide, ne ide... Bolje to nego muciti se zajedno i nastojati nesto na silu sto ocito ne funkcionira.


Napisao sam to na nekoj drugoj temi, napisat ću opet. Prjezir prema braku je manifestacija čovjekovog obrambenog mehanizma. Čovjek koji je sebe onesposobio za brak odbija priznati da je uzrok što mu brak ne valja u njemu i traži drugog krivca. To je brak kao takav ili viša sila (ne ide, jbg).

Čovjek jest sposoban za brak, doživotni, koji je najidealnije okruženje za podizanje djece, bez ikakve dileme. Čovjek umije poštovati i voljeti drugoga, po naravi, ali ima slobodu hoće li.

Ako ti pogrešnim korištenjem svoje slobode sebe onesposobiš za brak, budući ili postojeći, onda to treba prihvatiti, a ne tražiti višu silu. Ne treba ti ljudski zakon propisati da je prevara zlo. Vidio sam da se pozivaš na to da je legalno prevariti. To što je legalno ne znači da je dobro, ni za tebe, pogotovo za ženu, o djeci da ne govorimo. Imaš zakon u savjesti. Koliko ćeš ju otupiti ili izoštriti, na tebi je.

Pozivanje na licemjerje je promašeno. Kada ti netko nastupa s kršćanske pozicije, kao Mar-kan, promašeno je pripisivati mu licemjerje čak i da je situacija takva da on svaki mjesec svoju ženu prevari, a i dalje zastupa mišljenje koje zastupa. Licemjerje je kada određeni stav zastupaš da bi sebe prikazao boljim, a ne iz uvjerenja da je stvar takva kakvom ju tumačiš. Dakle, imaš svako pravo da tvrdiš kako je laž štetna pojava ako se povede rasprava o tome je li ili nije, bez obzira na to što sigurno često ili manje često ponešto slažeš. Licemjerno bi bilo zastupati stav da je laž pogrešna samo ako to stvarno ne misliš, ako lažeš i ne namjeravaš prestati, ne vidiš problem u tome. Takvog licemjerja kod kršćana danas gotovo da nema. Jer kršćanstvo više nije IN. Danas je IN ne biti kršćanin po uvjerenjima čime se odstranjuju licemjeri, što je za Crkvu dobro.



Fulio si sve... Ja nisam rekao da covjek nije sposoban za brak. Ja sam rekao da brak nije, i ne treba biti nikakve svetinja, te ako ne ide - onda ne ide i amen. Svakom njegovo. Ja, opet ponavljam, nisam tip koji bi prevario, al razumijem ljude koji to ucine al smatram da je tad ispravo to reci, a ne varati nekog iza ledja. Dakle, ja nemam nikakav prijezir prema braku... na kraju krajeva, sta je to, samo list papira. Hocu li ja zivjeti s nekim s papirom, ili bez njega i ne znaci mnogo.

Nisam ni rekao da je legalno = dobro. Vec sam rekao, da smo mi ljudi, pojedinci, individue s svojom voljom, svojim Ja i da to treba postovati sve dok nekom drugom ne cinimo stetu. A sta je steta propisuje zakonodavac, koji je opet odraz volje naroda koji ga bira. Tako da na kraju krajeva svi mi zivimo manje vise onako kako zelimo i kako smo sposobni.

Ne prozivam krscane za licemjerje, pa tako ni Markana. Prozivam one koji javno moraliziraju, a tamo okolo se recimo kurvaju, to je samo primjer a znam ih takvih koliko hoces.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 23 srp 2013, 16:17 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
zaba1111 je napisao/la:
Bolan Aztek radi se o životu upravljanom nagonima i s druge strane o životu vođenom višim ciljevima.
Nagoni su uvjetovani podražajima i posledično utjecajima i manipulacijama, a već je jasno da se to danas planski i koristi i u svakodnevnoj ekonomskoj propagandi pa do sustavnih političkih manipulacija kojima se upravlja društvom, tako da bi se ti trebao zapitati jesu li to baš tvoji izvorni nagoni za kojima se povodiš ili ti ih je netko nametnuo i još ozbiljnije se trebaš zapitati kud to vodi i tebe osobno i društvo u cjelini ako bi se tako svo ponašali. Ljudi koji su o tome razmišljali su došli do zaključka da je to sotonizam, nereligiozni taj sotonizam doživljavaju kao stil života koji vodi društvo i pojedinca u porpast, što je dokazano na nizu primjera slavnih koji su "prodali dušu đavlu" za slavu, dok religiozni vjeruju da iza toga stoji sam sotona jer je propaganda suptilnog "suvremenog zla" neobjašnjiva ikakvim koristoljubljem i demeonom unutar nas( nagonom)...
Dakle s jedne strane viši cilj s provjerenim rezultatima , a s druge strane što , nagon u kojeg nisi siguran da je izvorno tvoj i nekakv cilj koji ti je vjerovatno opet nametnut i koji je vezan isklučivo za tebe koji si dokazano je prolazan i jako kratkotrajan . Znači temlejno pitanje bi trebalo biti "Kud to vodi" Kud te vodi takvo tvoje ponašanje i kud će otići svijet ako bi se vi tako ponašali.


Pa oprosti molim te, al zar mi svi ne zivimo manje vise po svojim nagonima? Neko ko negira svoje nagone, tesko da ce biti sretan. Tu naravno ne treba ici u ekstreme da se radi sve sto se zeli (al to se i ne moze, ne smije, zar ne). Ti sigurno nisi gledao (odabrao) neku curu na temelju njenog izgleda itd... Tesko da bi ti se dopala neka debela, krezava... a to ti je nagon, priroda.

Ma ne znam cemu ovo uopce... Opet ponavljam, nemam nista protiv braka, i sam cu se valjda jednom ozeniti, a opet, samo sam rekao da brak po meni ne treba biti nikakve svetinja, niti zatvor. Ako ne ide - ne ide i bog te veselio. Ha ja. :D Ako ide, super.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 23 srp 2013, 16:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 srp 2013, 16:40
Postovi: 179
Aztec je napisao/la:
Ja nisam rekao da covjek nije sposoban za brak.

i zatim odmah
Aztec je napisao/la:
Ja sam rekao da brak nije, i ne treba biti nikakve svetinja...

pa opet
Aztec je napisao/la:
...ja nemam nikakav prijezir prema braku...

u nastavku rečenice
Aztec je napisao/la:
na kraju krajeva, sta je to, samo list papira. Hoci li ja zivjeti s neki s njim, ili bez njega i ne znaci mnogo.


Nisi sposoban napisati u istoj rečenici da nisi protiv braka bez da ga istovremeno omalovažavaš, a kažeš da nemaš prjezir prema braku?

Aztec je napisao/la:
Nisam ni rekao da je legalno = dobro. Vec sam rekao, da smo mi ljudi, pojedinci, individue s svojom voljom, svojim ja i da to treba postovati sve dok nekom drugom ne cinimo stetu. A sta je steta propisuje zakonodavac, koji je opet odraz volje naroda koji ga bira.


Aztec, savjest ti propisuje što je štetno, a ne zakonodavac. Ili sam ja opasno glup ili ti zastupaš tezu da je legalno = neštetno (dobro). Prevara nanosi štetu drugoj osobi. Tebi također, ali manje bitno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 23 srp 2013, 16:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32153
Aztec je napisao/la:
.. Opet ponavljam, nemam nista protiv braka, i sam cu se valjda jednom ozeniti, a opet, samo sam rekao da brak po meni ne treba biti nikakve svetinja, niti zatvor. Ako ne ide - ne ide i bog te veselio. Ha ja. :D Ako ide, super.


Sa takvim razmišljanjima,preedviđam ti vrlo kratak ili loš brak.Brak ne ide ili ide tek tako.Koliko sam shvatio ,ti se baviš pravom ili tako nešto?Dakle,sutra ćeš biti odvjetnik ili sudac,znači moraš biti obučen za taj posao,od strane starijeg i iskusnijeg kolege.Isti slučaj i za brak-netko te mora uputiti i naučiti što je brak,a ne da srljaš grlom u jagode i onda poslije par nevolja govoriti da ne ide,ne može i sl.
Ako ti nisi spreman za brak,nisi obučen da budeš suprug,pa još i žena na koju naletiš ima iste probleme = katastrofa na pomolu.
Nemojte da vam okolina,mediji i ljubavni romani stvaraju pretpostavke o životu...

prije svega,brak jeste svetinja,data od Boga.Šta je po tebi uopće cilj i svrha braka?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 23 srp 2013, 16:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 srp 2013, 16:40
Postovi: 179
Aztec je napisao/la:
i sam cu se valjda jednom ozeniti

Nemoj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 23 srp 2013, 16:39 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
I sta je tebi tu cudno? Ja nigdje ne vidim nikakvu kontradiktornost. :neznam

Nigdje ja njega ne omalovazavam, nego iznosim cinjenice. Koja je razlika je l se dvoje ljudi voli s papirom, ili bez njega. Ako se neko ne voli a nije jos u braku, razici ce se, pa ne vidim sto tako ne bi postupili i u braku. Danas je to cak i pravno, tj. vanbracna zajednica u mnogo cemu izjednacena s brakom. Vi ovdje neki propagirate da bi osoba trebala do kraja svog zivota biti nesretna i zivjeti kako ne zeli, samo zato da bi eto, zadovoljila neku formu.

A savjest... Pazi, neko ne vidi nista lose u tome da muci zivotinje itd... Tako da to je individualno. Zato postoje zakoni, kao odraz volje vecine.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 23 srp 2013, 16:44 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Mar-kan je napisao/la:
Aztec je napisao/la:
.. Opet ponavljam, nemam nista protiv braka, i sam cu se valjda jednom ozeniti, a opet, samo sam rekao da brak po meni ne treba biti nikakve svetinja, niti zatvor. Ako ne ide - ne ide i bog te veselio. Ha ja. :D Ako ide, super.


Sa takvim razmišljanjima,preedviđam ti vrlo kratak ili loš brak.Brak ne ide ili ide tek tako.Koliko sam shvatio ,ti se baviš pravom ili tako nešto?Dakle,sutra ćeš biti odvjetnik ili sudac,znači moraš biti obučen za taj posao,od strane starijeg i iskusnijeg kolege.Isti slučaj i za brak-netko te mora uputiti i naučiti što je brak,a ne da srljaš grlom u jagode i onda poslije par nevolja govoriti da ne ide,ne može i sl.
Ako ti nisi spreman za brak,nisi obučen da budeš suprug,pa još i žena na koju naletiš ima iste probleme = katastrofa na pomolu.
Nemojte da vam okolina,mediji i ljubavni romani stvaraju pretpostavke o životu...

prije svega,brak jeste svetinja,data od Boga.Šta je po tebi uopće cilj i svrha braka?


Brak je svetinja za vjernike, za druge je to ugovor, institucija, ekonomska zajednica... kako hoces. Ako neko nije vjernik, ne vidim razlog sto bi trebao zivjeti po vjernickim pravilima...

Po meni je brak ekonomska zajednica, sexualna zajednica itd... muskarca i zene i stup drustva. :zubati Al isto tako, ako ne ide, onda cu otici u neku drugu zajednicu.

Ne znam, nije mi jasno uopce cemu ova rasprava. Sta vi zagovarate uopce? Da nesretan brak treba opstati samo zato sto je brak? :neznam

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 23 srp 2013, 17:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32153
Aztec je napisao/la:
Brak je svetinja za vjernike, za druge je to ugovor, institucija, ekonomska zajednica... kako hoces. Ako neko nije vjernik, ne vidim razlog sto bi trebao zivjeti po vjernickim pravilima...

Po meni je brak ekonomska zajednica, sexualna zajednica itd... muskarca i zene i stup drustva. :zubati Al isto tako, ako ne ide, onda cu otici u neku drugu zajednicu.

Ne znam, nije mi jasno uopce cemu ova rasprava. Sta vi zagovarate uopce? Da nesretan brak treba opstati samo zato sto je brak? :neznam


Opet se vraćamo na zakone-ako je netko narkoman,alkos,kurvar,zašto bi on živio po vjerničkim pravilima?Tako da ćemo neminovno imati sukob dva koncepta,i to uskoro!

slažem se da je brak i sveostalo nabrojano,ekonomska,sexualna zajednica,ali nisi odgovorio kakva je svrha braka,čemu brak?

Vezano uz nesretan brak-zato je bitno naučiti što čini sretan brak i osposobiti sebe prije svega za brak!

Ako ti to bude samo papir,samo ekonomska ili sexualna zajednica koja se uvijek može razvrgnuti..nema tu braka dugoročno,bolje ne ulaziti u takve zajednice koje ne možeš očuvati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 23 srp 2013, 17:08 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Mar-kan je napisao/la:
Aztec je napisao/la:
Brak je svetinja za vjernike, za druge je to ugovor, institucija, ekonomska zajednica... kako hoces. Ako neko nije vjernik, ne vidim razlog sto bi trebao zivjeti po vjernickim pravilima...

Po meni je brak ekonomska zajednica, sexualna zajednica itd... muskarca i zene i stup drustva. :zubati Al isto tako, ako ne ide, onda cu otici u neku drugu zajednicu.

Ne znam, nije mi jasno uopce cemu ova rasprava. Sta vi zagovarate uopce? Da nesretan brak treba opstati samo zato sto je brak? :neznam


Opet se vraćamo na zakone-ako je netko narkoman,alkos,kurvar,zašto bi on živio po vjerničkim pravilima?Tako da ćemo neminovno imati sukob dva koncepta,i to uskoro!

slažem se da je brak i sveostalo nabrojano,ekonomska,sexualna zajednica,ali nisi odgovorio kakva je svrha braka,čemu brak?

Vezano uz nesretan brak-zato je bitno naučiti što čini sretan brak i osposobiti sebe prije svega za brak!

Ako ti to bude samo papir,samo ekonomska ili sexualna zajednica koja se uvijek može razvrgnuti..nema tu braka dugoročno,bolje ne ulaziti u takve zajednice koje ne možeš očuvati.


Ako su vjernici neka zive po vjernickim praviliima (i zakonima naravno), a oni sto nisu nek ne zive, i tim niko nema pravo nametati svoja vjerska, niti bilo koja druga uvjerenja.

A cemu brak... pa kazem ti... Da muskarac i zena ostvaruju svoje potrebe, sto sexualne, sto ekonomske, da si budu potpora itd... te da u toj zajednici eventualno podignu djecu. Ne znam sta je drugo. E sad, ako neke od stvari ne funkcioniraju i ne mogu se popraviti (npr. nema ljubavi, ne podnose se vise itd...) te to nekoj od strana nepodnosljivo smeta, tad je najbolje brak raskinuti.

Sta je brak... pridodajete tome previse vaznosti... Vidjeli se decko i cura, decku se svidjele noge, njoj nesto drugo, poceli hodati, onda odlucili uci u brak i to je to... nema tu nista vise... a ako nakon nekog vremena jednostavno ne mogu vise tako onda opet izadju iz braka i to je to...

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 23 srp 2013, 17:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 srp 2013, 16:40
Postovi: 179
Varta ko novinar(ka) Cosmopolitana, riječ dijete zabranjeno napisati. Nema s takvim sklopom Herceg-Bosne. Primitivni hedonizam, ako se ne varam. Nek' me ispravi netko tko poznaje temeljitije filozofske teorije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 23 srp 2013, 21:25 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5929
Aztec je napisao/la:

Pustimo se mi filozofije. Ja starim, i ne zelim docekati starost mislivsi kako nisam zivio kako sam trebao/zelio. Dok ne vidim neki opipljiv dokaz da ovo nije jedan i jedini zivot necu promijeniti misljenje. A puko vjerovanje vise ne pali.


Nema "opipljivog dokaza" za postojanje.
Pogrješan pristup, pa to je.. :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 23 srp 2013, 21:46 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5929
Da se tu nješto rasčisti.

* ironično, po poljskom je filozofu Kolakowskom nazvan "zakon" preobilja- t.j., za svaki svjetonazor se može naći koliko god hoćeš argumenata, i ti se, esencijalno, ne mogu ni pobiti ni dokazati.

* i sociolološka, psihološka itd. istraživanja-a i povijesna- pokazala su
da, statistički, monogamni brak je najbolji način za sreću prosječnike i
produljenje vrste. Tu nema spora.

* no, također valja reći da jedan dio čovječanstva- govorim o
civiliziranim skupinama- nije za brak, bilo kakav. Nije to ništa bolesno
ni zlo, nego jednostavno tako jest. N.pr. i homići, kojih 2-3% svake
veće skupine, nisu za brak (ovo njihovo ludiranje je više političko
nego osobno). Recimo, u SAD sad već oko 20% žena ne će imati djecu- ni u
braku ni izvan. Ne toliko zbog neplodnosti, nego zbog nedostaka želje.
Čitajući razna naklapanja o tom-n.pr. u New York Timesu, čovjek lako
dođe do tog da se neke stvari trebaju presipitati, recimo materinski instinkt.
On jest dominantan, u velikoj većini- no izgleda da ga nemali
broj žena jednostavno nema, ili im dođe prekasno kad
su već prešle biološke ure.

* t.zv. "alternativci" u braku (poligamija, otvoreni brak,..)- to je manjina.
Ono što jest nesporno je financijska neovisnost žena dovodi
često do razvoda- stopa razvoda se kreće od kojih 15% u Italiji do 65%
u Švedskoj. Meni se čini da je to neminovno, jer
moderni ritam života, velika iskušenja, a sporije dozrijevanje
ljudi- prije zarađuju i biološki su sposobni nego što su mentalno i moralno
zreli- rezultira raspadom brakova. Ne vidim kako se to može spriječiti.

* glede prijevare, u porastu je neki konsenzus da je bolje razvesti se nego varati.


Tradicionalni brak je bio poglavito ekonomska institucija- čovjek bi se ženio
radi djece koja će ga hraniti kad ostari i radi buljuka (n.pr. u povijesti Divljega Zapada dominiraju mnogočlane obitelji- kad se tučeš, najbolje je da vas ima više), a žena udavala da ju se obitelj riješi, da se ekonomski uhljebi i ima sigurnost i djecu. Odkad je u 19. st. cijela situacija počela ići u razlaz (Ibsen i dr.), pojavila se ideja "slobodne ljubavi", a brak se trajnije redefinirao kao odnos među
ljudima koji žele živjeti skupa.

Nu, to je dosta često premalo- ljudi se mijenjaju, a
trajniju zajednicu (10-40 godina) teško je ostvariti na tako
nestabilnim temeljima kao što su emocije i privlačnost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 24 srp 2013, 08:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32153
Citat:
ISTINITA PRIČA: Muž me varao, pa sam otišla u sarajevski svingeraj!


SARAJEVO - Drmaj.ba donosi istinitu priču jedne Sarajke, koja je problem nezadovoljstva u braku ‘riješila’ odlaskom u svingeraj, tj. ‘carstvo grijeha’. Priču interpretira spisateljica Sanela Dizdarević.


Minulo je to vrijeme kada sam bila sretna. U prsima praznina okružena stijenama. Praznina boli čudnim osjećanjima. Mlada sam i tužna. Tužna sam jednostavno jer sam usamljena. Muž me vara, moje patnje ignorira. Prolazi pokraj mene kao da me nema. Osim ako nije kriv, onda se osmijehom približava.

A ja nisam tako odgajana, ne lažem i ne varam. Još uvijek mi je teško vjerovati kako mi muž nije vjeran.

Prijateljica me povuče u sarajevski svingeraj. Kaže, ”Ovdje ćeš doći sebi, a treba ti osveta. Muž ti je prava gnjida. Uzvrati mu pošten udarac.” Nisam ja od tog posla, ponuda mi je bila sasvim odbojna. Ipak sam otišla jer me je gazio bolnim djelima.

Nisam mu bila zanimljiva jer sam poštena. Nije me želio jer sam dobra i dosadna. Žena zna kada je dosadna i prevaziđena. Dobra žena dosadi za tri mjeseca. Da sam loša ne bih mu nikada dosadila. Zato je imao ljubavnicu kvarnog karaktera. Čula sam da nije moga kova.

Branio se kako mu je samo poslovna prijateljica. Imala sam čvrst dokaz da me zasipa lažima. Ne volim što misli da sam toliko slijepa. Ja nisam slijepa, samo sam izuzetna žena. Izuzetna žena u stanju je trpjeti sve dok joj um ne zamrači, onda ”arrivederci, ljubavi”.

Kuća je bila izvana potrošena i neugledna. Bršljan se protegao do krova. Zar je moguće da se unutra ikakva opasna stvar odvija? ”Jesmo li na pravoj adresi?”, prijateljicu sam pitala. Rekla mi je da se ne sekiram. Ušla sam unutra bez imalo optimizma.

Ipak sam se prevarila. Kada sam shvatila, u sebi sam vrisnula, ”Pa, ovo je pravi svingeraj!”.

Bilo je više momaka nego djevojaka. Ljudi su dolazili pojedinačno, ali i u parovima. Godišta su bila različita ali donekle umjerena.

Otišla sam u wc da dođem sebi od šoka. U kući je bilo svega. Je li ovo san ili java?

Prijateljica me je vratila u grotlo dešavanja. Muškarci su nas zatrpali sa svih strana. Kao što sam kazala, bilo je više muških nego nas žena. Nisam znala je li bih bježala ili na pod sjela i kao mazga se kleberila. Muškarce sam s nogu skinula i otišla da pronađem kakvo piće. Željela sam da se zamagli ovo što sam pred sobom vidjela.

Pobjegla sam u jedan ćošak i tu mirno gutljaje odbrojavala. Prijateljica je bila u aktivnom stanju sa jednim od udvarača. Ostala trojica preotimali su istu djevojku lijepoga tijela. Jedna ženka i četiri mužjaka…, borba za ”seksualni” opstanak…, mislila sam… Bilo je napetih momenata.

Pogled zaustavim na dva zrelija para. Komunicirali strastvenim tjelesnim jezicima. Razmjenjivali su nježnosti sporo i brzo, neprimjetno i naglo, kao da je tu bilo mnogo strasti. Žudila sam za tim da me moj muž voli. A to je prošlost i nešto što ne može se ponoviti.

Dugo sam posmatrala ova dva para. U jednom trenutku sam ih poželjela. Voda je poticala i ja sam u mislima bila s njima. Bila sam njihova robinja. Pozvali su me k sebi i ja sam pristala. Onda sam jednostavno preko vrata pobjegla. Nisam ja takvoga soja. Nitko nije vrijedan toga da svoju čast zbog njega proda.

Mužu sam rekla gdje sam išla. Nije ni pomislio kako sam ipak ostala nedirnuta. Sve moje stvari izbacio je. A onda plakao kao što nikada nije. Počeo je divljački da me obuhvaća. Od poljubaca vatrenih koža mi je modrila. Vodio je sa mnom ljubav dok sam prepuna tuge uzdisala. Ovako strastvenog tek sam ga upoznala…

Nisam mu bila zanimljiva kao poštena. Nije me želio kada je mislio da sam dobra. Dobra žena dosadi za tri mjeseca. Da sam bila loša ne bih mu nikada dosadila.

Sutradan sam ga ostavila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 24 srp 2013, 09:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
Zato prevaru treba uvijek dobro kriti, da se ne bi dešavale ovakve situacije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 24 srp 2013, 09:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32153
Lebowski je napisao/la:
Zato prevaru treba uvijek dobro kriti, da se ne bi dešavale ovakve situacije.


Ne možeš od sebe kriti i od svoje savjesti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 24 srp 2013, 23:28 
Offline

Pridružen/a: 29 ožu 2013, 06:32
Postovi: 6304
Markane vodiš uzaludnu bitku.
"Ne bacaj bisere pred svinje."
Tako ti je to....
Mada opet i upravu si.Zašto bi mi dozvolili da šljam preovlada na ovoj temi?
Za razliku od tebe koji si religiozan ja zaista ne verujem u Boga,ali to me uopšte ne ometa da odolim bukvalno svakodnevno izazovima koji sasvim sigurno dobar deo muškaraca nebi odoleo.Jednostavno to je moj izbor.Ja tako hoću.
Dali je moralno ukrasti nešto,nije,ali ja to hoću.
Dali je moralno prevariti partnera,nije,i ja to neću.
Slobodan sam i biram na osnovu zdravog razuma.
Ja sam čovek i razlikujem se od životinje.
Životinja ima instikt i nagon a čovek razum.
Ljude koji se povode instiktima i nagonima treba tretirati kao životinje.
Razvod,da,u koliko si iscrpljene sve šanse da se brak spasi.
Prevara,ne nikako.
Za prevaru ne postoji opravdanje.
Prevara se ne prašta.Preko toga se ne prelazi.
Ne sećam se ko je ovde beše pokušao da brak predstavi,degradira u nekakav ugovor.
Dobro.
U mom svetu za kršenje ugovora poslovnih/privatnih/raznih postoje razne kazne u zavisnosti koliko gadno je ugovor prekšen i koji je ugovor upitanju,od otkaza preko vožnje u gepeku auta do nasipa kod Borče,gde je mrak,šuma,močvara i onda pričaš,šta kako zašto koliko..da ne idem u detalje..Mislim u mom svetu.
U svetu nekog drugog to kršenje ugovora se manifestuje potezanjem pištolja noža sekire.S leđa na spavanju...
I gde smo stali?
Brak je samo ugovor?
Jeste samo moraš da paziš sa kime ga potpisuješ pogotovu što su ljudi vrlo tajanstvena i nepredvidljiva bića pogotovu ako u taj ugovor unesu sve i sebe celog i onda druga strana taj ugovor izjalovi.E onda su sve opcije uključene.
Pune su novine toga.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 25 srp 2013, 00:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 srp 2013, 16:40
Postovi: 179
Da, ako je brak samo ugovor, onda je čovjek samo resurs, potrošni. Znači smisao braka je i antropološko pitanje. :ohmy


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 25 srp 2013, 00:15 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
GoranM je napisao/la:
Varta ko novinar(ka) Cosmopolitana, riječ dijete zabranjeno napisati. Nema s takvim sklopom Herceg-Bosne. Primitivni hedonizam, ako se ne varam. Nek' me ispravi netko tko poznaje temeljitije filozofske teorije.


Ej, Gorane, aj budi ljubazan pa odprduckaj. :D

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 25 srp 2013, 00:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 srp 2013, 16:40
Postovi: 179
Aztec je napisao/la:
GoranM je napisao/la:
Varta ko novinar(ka) Cosmopolitana, riječ dijete zabranjeno napisati. Nema s takvim sklopom Herceg-Bosne. Primitivni hedonizam, ako se ne varam. Nek' me ispravi netko tko poznaje temeljitije filozofske teorije.


Ej, Gorane, aj budi ljubazan pa odprduckaj. :D


Misao ubola u samodopadno velikorvatstvo bez temelja?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 25 srp 2013, 00:25 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
chat nick je napisao/la:
Markane vodiš uzaludnu bitku.
"Ne bacaj bisere pred svinje."
Tako ti je to....
Mada opet i upravu si.Zašto bi mi dozvolili da šljam preovlada na ovoj temi?
Za razliku od tebe koji si religiozan ja zaista ne verujem u Boga,ali to me uopšte ne ometa da odolim bukvalno svakodnevno izazovima koji sasvim sigurno dobar deo muškaraca nebi odoleo.Jednostavno to je moj izbor.Ja tako hoću.
Dali je moralno ukrasti nešto,nije,ali ja to hoću.
Dali je moralno prevariti partnera,nije,i ja to neću.
Slobodan sam i biram na osnovu zdravog razuma.
Ja sam čovek i razlikujem se od životinje.
Životinja ima instikt i nagon a čovek razum.
Ljude koji se povode instiktima i nagonima treba tretirati kao životinje.
Razvod,da,u koliko si iscrpljene sve šanse da se brak spasi.
Prevara,ne nikako.
Za prevaru ne postoji opravdanje.
Prevara se ne prašta.Preko toga se ne prelazi.
Ne sećam se ko je ovde beše pokušao da brak predstavi,degradira u nekakav ugovor.
Dobro.
U mom svetu za kršenje ugovora poslovnih/privatnih/raznih postoje razne kazne u zavisnosti koliko gadno je ugovor prekšen i koji je ugovor upitanju,od otkaza preko vožnje u gepeku auta do nasipa kod Borče,gde je mrak,šuma,močvara i onda pričaš,šta kako zašto koliko..da ne idem u detalje..Mislim u mom svetu.
U svetu nekog drugog to kršenje ugovora se manifestuje potezanjem pištolja noža sekire.S leđa na spavanju...
I gde smo stali?
Brak je samo ugovor?
Jeste samo moraš da paziš sa kime ga potpisuješ pogotovu što su ljudi vrlo tajanstvena i nepredvidljiva bića pogotovu ako u taj ugovor unesu sve i sebe celog i onda druga strana taj ugovor izjalovi.E onda su sve opcije uključene.
Pune su novine toga.


Ko je to sljam na ovoj temi?

Znate sta, vi, ili ste bezobrazni pa ne citate kako treba i vadite stvari iz konteksta, ili ste jednostavno glupi, ili zadojeni, ne znam u cemu je stvar uopce? :neznam

Brak je izmedju ostalog i ugovor, ali ne samo ugovor... to su teorije koje se uce u obiteljskom pravu, molim lijepo, degradiranje postoji samo u vasim glavama. Ali, ako cemo ga promatrati kao ugovor, onda se on, kao i svaki ugovor moze raskinuti ako se jedna od strana ugovora ne pridrzava. Npr. ti se ozenis kao zgodan, k'o fol vrijedan itd... i onda... se udebljas, pijes citave dane ceskajuci se po guzici, ne radis, niti zelis raditi osim sto govoris "sta je zeno bre ovo, pasulj ti je ponovo zagorio" :D itd... I sad bi to neko trebao trpiti do kraja zivota? :D

Da, brak je ugovor, izmedju ostalog.

Hoce li meni iko reci koja je to razlika izmedju zajednickog zivota od recimo 5 god., i braka od 5 godina?

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 25 srp 2013, 00:32 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
GoranM je napisao/la:
Aztec je napisao/la:

Ej, Gorane, aj budi ljubazan pa odprduckaj. :D


Misao ubola u samodopadno velikorvatstvo bez temelja?


Ne, nego si mi dosadam i zadrt si... a nemam ni pojma o cemu vise pricas iskreno receno. Ovo s HB mi je bilo previse.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 25 srp 2013, 00:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 srp 2013, 16:40
Postovi: 179
Može biti velika, a može biti i samo papir. Ovisi o tome zašto je brak trajao samo 5 god. Ako je npr. razlog smrt jednog od supružnika, može se raditi o ogromnoj razlici. Ako je građanski brak prekinut nakon 5 godina zašto što se u njega ušlo bez namjere zasnivanja obitelji, zato što im je bilo dobro zajedno i htjeli su dok im je dobro biti u braku eto da bi imali papir pa ako/kad ne bude više išlo razvesti se, onda je samo papir razlika.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Prevara
PostPostano: 25 srp 2013, 00:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 srp 2013, 16:40
Postovi: 179
Aztec je napisao/la:
GoranM je napisao/la:

Misao ubola u samodopadno velikorvatstvo bez temelja?


Ne, nego si mi dosadam i zadrt si... a nemam ni pojma o cemu vise pricas iskreno receno. Ovo s HB mi je bilo previse.


Ako sam ti dosadan, ignoriraj. Ako ne znaš o čem pričam pročitaj više puta pa ako i dalje ne znaš onda pitaj ako te zanima pa ću ti nacrtat. Što s HB? :huh


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 203 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 74 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO