HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 srp 2024, 22:11.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 423 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 17  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 17 ožu 2014, 07:59 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 01:51
Postovi: 804
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
Aztec, Ministar, snowflake, sarajka i BBC žele saznati koliki je prosjek godina starosti njih petero (ili alternativno: žele saznati kolika im je prosječna plaća).

Međutim, nitko od njih ne želi nikome otkriti koliko imaju godina (ili kolika im je plaća)!

To uključuje i eventualno angažirane pomagače sa strane - ni njima ne žele otkriti svoje godine!

Predložite neku kreativnu strategiju kako da izračunaju prosjek godina, a da ne otkriju koliko imaju godina!

:smajl007


Nitko do sada???

Što se duže čeka na rješenje, to znači da je teži problem, odnosno da je veća čast riješiti ga. :zubati

Napomena:
Pretpostavit ćemo da se sva komunikacija među forumašima odvija preko javnog dijela foruma, ili privatno preko PP.

Napomena2: Rješenja tipa "anonimno ubacivanje u šešir" (i varijacije na tu temu) ne uzimamo u obzir.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 17 ožu 2014, 08:06 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 01:51
Postovi: 804
Bilo koje rješenje ovog problema (a koje radi u praksi, znači forumaši zaista lako mogu odrediti svoj prosjek godina bez da kažu koliko imaju godina) donosi trofej: :zubati

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 18 ožu 2014, 17:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32486
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
Aztec, Ministar, snowflake, sarajka i BBC žele saznati koliki je prosjek godina starosti njih petero (ili alternativno: žele saznati kolika im je prosječna plaća).

Međutim, nitko od njih ne želi nikome otkriti koliko imaju godina (ili kolika im je plaća)!

To uključuje i eventualno angažirane pomagače sa strane - ni njima ne žele otkriti svoje godine!

Predložite neku kreativnu strategiju kako da izračunaju prosjek godina, a da ne otkriju koliko imaju godina!

:smajl007



Nitko do sada???

Što se duže čeka na rješenje, to znači da je teži problem, odnosno da je veća čast riješiti ga. :zubati

Napomena:
Pretpostavit ćemo da se sva komunikacija među forumašima odvija preko javnog dijela foruma, ili privatno preko PP.

Napomena2: Rješenja tipa "anonimno ubacivanje u šešir" (i varijacije na tu temu) ne uzimamo u obzir.



Predmet statistika i vjerojatnost :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 24 tra 2014, 14:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:10
Postovi: 15122
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
Bilo koje rješenje ovog problema (a koje radi u praksi, znači forumaši zaista lako mogu odrediti svoj prosjek godina bez da kažu koliko imaju godina) donosi trofej: :zubati

slika



Ovako ovo nije nikakva pametnjarija ovo su samo zalijepljeni komadi drveta pod 90 stepeni eno vidi se svaki spoj od 45.
slika

Na ovo dasku ispod podlougu ide mortise and tenon (utor i pero)
slika

Kakve ovo ima veze sa matematikom. Ovo mi više liči na crtanje, i čitaje crteža. Nacrta tlocrta i bokocrta
slika

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 27 tra 2014, 06:38 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 01:51
Postovi: 804
Gospodine @korrisnik, hvala na vašem trudu i crtanju slika.


Međutim slika trofeja nije problem, to je samo trofej kojeg simbolično dobija onaj koji riješi problem koji je naveden par postova prije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 27 tra 2014, 17:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:10
Postovi: 15122
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
Gospodine @korrisnik, hvala na vašem trudu i crtanju slika.


Međutim slika trofeja nije problem, to je samo trofej kojeg simbolično dobija onaj koji riješi problem koji je naveden par postova prije.


U redu samo što sam je ovo prekopirao ali nema veze.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 06 svi 2014, 16:41 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 01:51
Postovi: 804
Citat:
Sveučilište u Mostaru
Matematičari imaju velike mogućnosti za zapošljavanje

Dan matematike, informatike i tehnike

slika

''Mogućnosti zapošljavanja matematičara su uistinu velike. Najveće mogućnosti su u bazi, kao nastavnik u osnovnoj i srednjoj školi... Također, postoje matematičari koji se bave nekom drugom matematikom, to su ljudi koji se rade u osiguravajućim društvima, u financijskom sektoru u bankama.

Dalje, postoje matematičari koji se bave teorijskom matematikom, razvijaju matematičke teorije. Postoji četvrta vrsta, mali broj njih, koji su u stanju nekakve realne pojave i stvarnog života modelirati i opisati matematičkim jezikom i na to primijeniti odgovarajuće teorije. Takvih ljudi nema puno, ali oni najviše zarađuju više od nekih uspješnih menadžera'', rekao je prof.dr.sc. Nikola Koceić- Bilan na Danu matematike, informatike i tehnike koji se po prvu put održava na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru.

Po njemu matematičari iz Mostara, mogu ravnopravno konkurirati za posao kao i ostali matematičari sa hrvatskih sveučilišta.

''Studij matematike u Mostaru je razvijan dugi niz godina, počevši od ranijih vremena, pa do danas uz svesrdnu pomoć Sveučilišta u Splitu, a nadam se da će se tako nastaviti i u buduće. S ponosom mogu reći da zahvaljujući određenim standardima, doveli smo taj Studij do razine da diplomirani matematičar studija u Mostaru, može ravnopravno konkurirati sa svojom diplomom na tržištu rada s ostalim matematičarima koji su diplomirali na ostalim hrvatskim sveučilištima'', rekao je Koceić- Bilan.

Dekan FPMOZ-a je rekao kako postoji veliki interes za nove studije na ovom Fakultetu.

''Naš novi Studij tehnike i informatike iskazao je potrebu društva za tako obrazovanim ljudima. Duboko sam uvjeren da se uspjeh jednog društva u suvremenom svijetu može mjeriti informatičkom pismenošću i tehničkim postignućima'', rekao je dekan Fakulteta, prof.dr.sc. Mario Vasilj.

Dan matematike, informatike i tehnike za cilj ima povezivanje svih razina obrazovanja u matematici, informatici i tehničkoj kulturi kao i promicanje prirodoslovno-matematičkih znanosti među mladima.

Za profesore matematike, informatike i tehničke kulture su organizirana zanimljiva predavanja koja će, nadaju se s Fakulteta, donijeti nove ideje za rad u učionicama. Predavači su istaknuti sveučilišni profesori iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

Za učenike su organizirane zabavno-edukativne radionice, te posjet INTERA - Tehnološkom parku kao mjestu koncentracije znanja i ideja, razmjene informacija i poticanja domaćih potencijala.


http://bljesak.info/rubrika/sci-tech/cl ... anje/84279


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 06 svi 2014, 19:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:10
Postovi: 15122
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
Citat:
Sveučilište u Mostaru
Matematičari imaju velike mogućnosti za zapošljavanje

Dan matematike, informatike i tehnike

slika

''Mogućnosti zapošljavanja matematičara su uistinu velike. Najveće mogućnosti su u bazi, kao nastavnik u osnovnoj i srednjoj školi... Također, postoje matematičari koji se bave nekom drugom matematikom, to su ljudi koji se rade u osiguravajućim društvima, u financijskom sektoru u bankama.

Dalje, postoje matematičari koji se bave teorijskom matematikom, razvijaju matematičke teorije. Postoji četvrta vrsta, mali broj njih, koji su u stanju nekakve realne pojave i stvarnog života modelirati i opisati matematičkim jezikom i na to primijeniti odgovarajuće teorije. Takvih ljudi nema puno, ali oni najviše zarađuju više od nekih uspješnih menadžera'', rekao je prof.dr.sc. Nikola Koceić- Bilan na Danu matematike, informatike i tehnike koji se po prvu put održava na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru.

Po njemu matematičari iz Mostara, mogu ravnopravno konkurirati za posao kao i ostali matematičari sa hrvatskih sveučilišta.

''Studij matematike u Mostaru je razvijan dugi niz godina, počevši od ranijih vremena, pa do danas uz svesrdnu pomoć Sveučilišta u Splitu, a nadam se da će se tako nastaviti i u buduće. S ponosom mogu reći da zahvaljujući određenim standardima, doveli smo taj Studij do razine da diplomirani matematičar studija u Mostaru, može ravnopravno konkurirati sa svojom diplomom na tržištu rada s ostalim matematičarima koji su diplomirali na ostalim hrvatskim sveučilištima'', rekao je Koceić- Bilan.

Dekan FPMOZ-a je rekao kako postoji veliki interes za nove studije na ovom Fakultetu.

''Naš novi Studij tehnike i informatike iskazao je potrebu društva za tako obrazovanim ljudima. Duboko sam uvjeren da se uspjeh jednog društva u suvremenom svijetu može mjeriti informatičkom pismenošću i tehničkim postignućima'', rekao je dekan Fakulteta, prof.dr.sc. Mario Vasilj.

Dan matematike, informatike i tehnike za cilj ima povezivanje svih razina obrazovanja u matematici, informatici i tehničkoj kulturi kao i promicanje prirodoslovno-matematičkih znanosti među mladima.

Za profesore matematike, informatike i tehničke kulture su organizirana zanimljiva predavanja koja će, nadaju se s Fakulteta, donijeti nove ideje za rad u učionicama. Predavači su istaknuti sveučilišni profesori iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

Za učenike su organizirane zabavno-edukativne radionice, te posjet INTERA - Tehnološkom parku kao mjestu koncentracije znanja i ideja, razmjene informacija i poticanja domaćih potencijala.


http://bljesak.info/rubrika/sci-tech/cl ... anje/84279


Zato ja neću imati nikad posla što sam imo max 3 al dobro i kanal je zaljude :thumbup

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 06 svi 2014, 22:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2013, 15:10
Postovi: 236
@Leonardo da Vici kad ćeš nam reći rješenje ove zagonetke, ako nitko nije do sada riješio, sumnjam i da hoće


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 06 svi 2014, 22:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32486
Mar-kan je napisao/la:
Predmet statistika i vjerojatnost :zubati


Podpredmet regresijska i korelacijska analiza...? :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 10 svi 2014, 16:28 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 01:51
Postovi: 804
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
Aztec, Ministar, snowflake, sarajka i BBC žele saznati koliki je prosjek godina starosti njih petero (ili alternativno: žele saznati kolika im je prosječna plaća).

Međutim, nitko od njih ne želi nikome otkriti koliko imaju godina (ili kolika im je plaća)!

To uključuje i eventualno angažirane pomagače sa strane - ni njima ne žele otkriti svoje godine!

Predložite neku kreativnu strategiju kako da izračunaju prosjek godina, a da ne otkriju koliko imaju godina!

:smajl007


witj je napisao/la:
@Leonardo da Vici kad ćeš nam reći rješenje ove zagonetke, ako nitko nije do sada riješio, sumnjam i da hoće


S obzirom da nitko nije riješio.

Jedno (od dosta mogućih) rješenja:


- Informaciju koju želimo zaštititi, u ovom slučaju broj godina, možemo na primitivan način "kodirati" odnosno dodati joj šum, i onda poslije "razbiti kod" ako znamo ključ.

Mogući postupak je ovakav:

Aztec zamisli veliki random broj, recimo 778, i nikome ne kaže taj broj, samo ga on zna.
Zatim tom broju doda svoje godine, i šalje sumu (recimo 817) Ministru. Ministar na osnovu
tog broja ne može zaključiti koliko Aztec ima godina, dakle ta informacija je zaštićena. Ministar sumi doda svoje godine i šalje rezultat snowflake. Dalje se suma šalje sarajki, i konačno BBC-u.
BBC dodaje svoje godine i šalje podatak o totalnoj sumi nazad Aztecu, koji jedini ima "ključ" (random broj) kojim je informacija kodirana.

Ako Aztec primi recimo 953, samo od toga oduzme početni broj (778) i dobije da je suma svih njihovih godina 175. Kako ima 5 ljudi, to znači da im je prosjek godina 175/5=35. Aztec zatim svima priopći tu informaciju, i dobili su željeni podatak o prosjeku godina bez da su ikome otkrili koliko imaju godina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 24 svi 2014, 09:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
slika

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 24 svi 2014, 10:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:10
Postovi: 15122
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
BBC je napisao/la:
slika


Čak i ta velka skupina je jedan kvadrat.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 24 svi 2014, 19:46 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 71557
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Ja vidim kvadrate i na mjestu uskličnika, upitnika i u slovu "i". :D

A i samo okvir slike je kvadrat (500x500 piksela).

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 25 svi 2014, 02:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2014, 03:07
Postovi: 751
Lokacija: Planet Zemlja
Imate posudu od 8l punu vode i još dvije prazne posude; jednu od 3l i jednu od 5l. Trebate ovih 8l podijeliti na dva puta po 4l uz pomoć ove 3 posude.
Nadam se da ovaj zadatak nije već prije bio postavljen.

_________________
Došao je tiho i ušao u legendu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 25 svi 2014, 03:34 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 71557
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Kamov je napisao/la:
Imate posudu od 8l punu vode i još dvije prazne posude; jednu od 3l i jednu od 5l. Trebate ovih 8l podijeliti na dva puta po 4l uz pomoć ove 3 posude.
Nadam se da ovaj zadatak nije već prije bio postavljen.


Evo moje rješenje. Možda ima suvišnih koraka?

Posude: velika srednja mala

Znači počinjemo sa:

8 0 0

Iz velike napunimo srednju, i onda uzmemo srednju i dolijemo do vrha u malu. Rezultat je:

3 2 3


Iz male vratimo sve u veliku:

6 2 0

Prebacimo iz srednje u malu:

6 0 2

Uzmemo veliku i dolijemo u srednju do vrha:

1 5 2

Uzmemo srednju i dolijemo u malu do vrha:

1 4 3

i konačno iz male sve prebacimo u veliku:

4 4 0

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 28 svi 2014, 20:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2014, 03:07
Postovi: 751
Lokacija: Planet Zemlja
Bravo Robbie! Rješenje je korektno, mislim da se ne može u manje koraka stići do rješenja.

Evo novog zadatka. Nije čisto matematički, traži se logično razmišljanje i naravno dovitljivost.

U hodniku, pred ulazom u podrum, nalaze se tri prekidača preko kojih se pale i gase tri sijalice koje se nalaze u podrumu. Znači svaki prekidač pali i gasi samo jednu sijalicu. Zadatak je odrediti koji je prekidač za koju sijalicu ali smijete samo jedanput ući u podrum. Prekidače možete stiskati koliko hoćete puta ali u podrum smijete samo jedanput. Podrazumijeva se naravno da sijalice u podrumu nisu vidljive (a ni njihova svjetlost) s mjesta gdje se nalaze prekidači.

_________________
Došao je tiho i ušao u legendu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 28 svi 2014, 23:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2013, 15:10
Postovi: 236
Kamov je napisao/la:
Bravo Robbie! Rješenje je korektno, mislim da se ne može u manje koraka stići do rješenja.

Evo novog zadatka. Nije čisto matematički, traži se logično razmišljanje i naravno dovitljivost.

U hodniku, pred ulazom u podrum, nalaze se tri prekidača preko kojih se pale i gase tri sijalice koje se nalaze u podrumu. Znači svaki prekidač pali i gasi samo jednu sijalicu. Zadatak je odrediti koji je prekidač za koju sijalicu ali smijete samo jedanput ući u podrum. Prekidače možete stiskati koliko hoćete puta ali u podrum smijete samo jedanput. Podrazumijeva se naravno da sijalice u podrumu nisu vidljive (a ni njihova svjetlost) s mjesta gdje se nalaze prekidači.

Uključimo prvi prekidač, nakon nekog vremena ga isključimo i uključimo drugi. Kad uđemo u prostoriju, ona sijalica koja gori pripada drugom prekidaču, ona koja je vruća, a isključena prvom i preostala trećem.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 28 svi 2014, 23:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2014, 03:07
Postovi: 751
Lokacija: Planet Zemlja
witj je napisao/la:
Kamov je napisao/la:
Bravo Robbie! Rješenje je korektno, mislim da se ne može u manje koraka stići do rješenja.

Evo novog zadatka. Nije čisto matematički, traži se logično razmišljanje i naravno dovitljivost.

U hodniku, pred ulazom u podrum, nalaze se tri prekidača preko kojih se pale i gase tri sijalice koje se nalaze u podrumu. Znači svaki prekidač pali i gasi samo jednu sijalicu. Zadatak je odrediti koji je prekidač za koju sijalicu ali smijete samo jedanput ući u podrum. Prekidače možete stiskati koliko hoćete puta ali u podrum smijete samo jedanput. Podrazumijeva se naravno da sijalice u podrumu nisu vidljive (a ni njihova svjetlost) s mjesta gdje se nalaze prekidači.

Uključimo prvi prekidač, nakon nekog vremena ga isključimo i uključimo drugi. Kad uđemo u prostoriju, ona sijalica koja gori pripada drugom prekidaču, ona koja je vruća, a isključena prvom i preostala trećem.


Bingo :palacgore1
Jesi li znao odprije ili si sam riješio?

_________________
Došao je tiho i ušao u legendu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 28 svi 2014, 23:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2013, 15:10
Postovi: 236
Kamov je napisao/la:
Bingo :palacgore1
Jesi li znao odprije ili si sam riješio?

Oboje, znao sam odgovor od prije, ali sam tada sam rješio, istina, nakon dugog mozganja.

Mali off topic, ima li ovdje netko da zna fiziku, zapeo sam na jednom zadatku :zubati

edit:
evo i zadatka
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 28 svi 2014, 23:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2014, 03:07
Postovi: 751
Lokacija: Planet Zemlja
witj je napisao/la:
Kamov je napisao/la:
Bingo :palacgore1
Jesi li znao odprije ili si sam riješio?

Oboje, znao sam odgovor od prije, ali sam tada sam rješio, istina, nakon dugog mozganja.

Mali off topic, ima li ovdje netko da zna fiziku, zapeo sam na jednom zadatku :zubati

edit:
evo i zadatka
slika


Trebao si samo zalijepiti rezultat i onda da se na osnovu njega postavi zadatak :D

_________________
Došao je tiho i ušao u legendu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 29 svi 2014, 00:17 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 01:51
Postovi: 804
witj je napisao/la:
Kamov je napisao/la:
Bingo :palacgore1
Jesi li znao odprije ili si sam riješio?

Oboje, znao sam odgovor od prije, ali sam tada sam rješio, istina, nakon dugog mozganja.

Mali off topic, ima li ovdje netko da zna fiziku, zapeo sam na jednom zadatku :zubati

edit:
evo i zadatka
slika


Očuvanje impulsa daje brzinu centra mase:

F*delta(t)=m*v_CM => v_CM=1.5 m/s

Kutni impuls (mjeren oko točke CM) predan štapu jednak je F*delta(t)*l, gdje je l duljina kraka (od točke P do CM) i očito l=0.3m.
Taj kutni impuls pretvara se u kutnu količinu gibanja oko CM, a koja nakon udarca iznosi I*omega.

Iz I*omega=F*delta(t)*l, dobija se kutna brzina štapa omega=5.4 rad/s.

Iz kutne brzine može se izračunati obodna brzina točke A u odnosu na središte štapa:
v_OB=omega*(L/2)=2.7 m/s (prema lijevo).

Ukupna brzina točke A je v=v_CM - v_OB = 1.5-2.7= -1.2m/s ako desno uzmemo kao pozitivan smjer.

Totalna kinetička energija je
K=1/2m (v_CM)^2 + 1/2 I omega^2= 9.36J


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 29 svi 2014, 01:24 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 17:45
Postovi: 6126
Matematika je velika stvar.
Zapravo, to je čudna disciplina.

Da ne idem u naporno mudrovanje, u matematici se nalazi cijeli spektar svega.
Vrlo često, dalekosežni rezultati su posljedica trika, tipa inteligencije kao
kod rješavanja rebusa i sl.
Tu spada i ono slavno Gaussovo zbrajanje od 1 do 1000. To je trik, štos, ništa "duboko".

Zatim, postoje problemi koji su vrlo, vrlo teški, a ne vidim da pridonose nekoj
većoj ili široj spoznaji. To su bili oni razni "grčki" problemi oko
konstrukcije raznih višekutnika trokutom i sl.

Teško, a koliko znam- jalovo.

A opet tu su genijalni uvidi koji su proboji i koji
imaju ambiciju da nešto dublje rasčlane: Grassman
i nekomutativnost, Hamilton i quaternioni, Galois i teorija
grupa (preko rješenja jednadžbi), topologija.....

Sad je matematika toliko razgranata da mislim da
je neko rješenje-ako ga ima- da se pojave neka nova
opća načela koja će dati pregled, širi. Inače- tko bi razumio
i elementarije od nekomutativnih geometrija, dinamičkih sustava,
raznih programa ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 29 svi 2014, 07:27 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 02:19
Postovi: 2148
evo ko oće zaradit štagod :D

http://en.wikipedia.org/wiki/Millennium_problem


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Matematika
PostPostano: 29 svi 2014, 08:39 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 01:51
Postovi: 804
Pantagana je napisao/la:


Premala je zarada. :zubati


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 423 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 17  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO