HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 09:49.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 856 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 18 svi 2019, 23:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
NiceBoyZg je napisao/la:
A ot, sve ovo nije nikakva "hrvatska" metodologija nego metololgija budala svugdje na svijetu. Autor isto tako može napraviti presjek "srpske" mitologije u kojoj smo svi mi austrijski konjušari iako nam plemstvo s Mađarima još krajem 17. st kuje ozbiljnu antihabsburšku urotu a dobar dio današnje države dugo i nije bio pod njima, po kojoj nikad u povijesti nismo imali državu (ali je zato srpska srednjovjekovna država sasvim legit prethodnica modernih nacionalnih država 19 st), evo sad neki dan pročitao da se Srbija u vrijeme Dušana Silnog prostirala do Zagreba... baš je bio slabić taj Ludovik Veliki kad je to dopustio :smajl007


Pa ima i budala kod Srba, tu nema spora...
Ali među Hrvatima se ne radi samo o budalama. Ovakav pristup istoriji nastao je kroz rad jednog od najuvaženih ljudi u Hrvata svih vremena. To je Ante Starčević. On se bavi istorijom, baratajući opštim mestima u cilju omalovažavanja Srba i uzdizanja Hrvata. Iako to nije posao istorije. Selektivnim izborom činjenica, pristasnim vrednosnim stavovima, i sl. Starčević gradi metodologiju. Naopaku, suprotnu metodologiji koja se obično koristi u svetskim istorijskim školama.
Ali to ne bi bio problem, da starčevićevština ne predstvlja jedan nacionalni svetonazor i to verovatno najdominantniji među Hrvatima. Prosečan Hrvat čak i ne mora da bude pravaš, ali je pod uticajem tog nacionalnog svetonazora. Nečeg sličnog kog Srba nema, i u tome je razlika.

Evo jedan primer kako se to manifestuje: Bobanovski: "Srbi su služili Turcima" . Ne kaže se ni kako, ni u kojem periodu... Dakle, to je jedno opšte mesto, neretko se ponavlja u Hrvatskom društvu, i služi omalovažavanju Srba.
Slučajno znam da se kao dokaz uzima gotovo samo Bitka na Nikopolju i eventualno Bitka za Carigrad, u kojima su navodno Srbi bili na Turskoj strani.
To je dakle, selektivan izbor činjenica. Jer se ignorišu druge činjenice. Marička bitka, Kosovska bitka, Bitka za Smederevo, bitka za Beograd, osvajanje Zete, zatim spaljivanje tela Svetog Save, Velike Seobe pod patrijarsima, istraga Muslimani, učešće u austrijskim pohodima na jug uz stvaranje raznih krajina, a onda ustanci i stvaranje autonomije, nezavisnosti i proterivanje Turaka sa Balkana.
Dakle, Turci i Srbi su se sreli 1371. na Marici (mada i ranije je Dušan pomagao Grcima da se nose s njima), a rastali se 1912. na Kumanovu.
Iako su susret i rastanak u stvari bile bitke, uz niz neprijateljskih momenata između, sve se to ignoriše, a primećuje se samo jedan momenat u celom odnosu - Nikopolj. A zašto se tako radi - pa da bi se doneo negativan vrednosni sud o Srbima.
To je dakle starčevićevski nacionalni svetonazor svojstven većini Hrvata.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 18 svi 2019, 23:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
NiceBoyZg je napisao/la:
E, i na ovo isto moram odgovoriti.

Ne uči se baš da ste pregaženi već da ste pružili žestok otpor i odbacili austrougarske invazije 1914. te da ste 1915. potisnuti uz pomoć Nijemaca i Bugara te izveli vješto i teško povlačenje. Očito vam se pritom ne pjevaju laude, ali se objektivno priča.

A tvoja ideja da se staje na tome da ste pobjegli na Krf je suluda. Naravno da se spominje i proboj Solunskog fronta i kraj rata pobogu. Ja nisam recimo znao konkretno za ovaj podatak za pregovore Kraljevine Srbije i Mađarske, da me se ovako pita rekao bih da je valjda sudjelovalo i par Hrvata iz JO možda, ali mi se čini i sasvim logično da je sudjelovala samo delegacija KS koja je tada imala državu koja je ušla na ta područja i čak do juga Austrije. Ono gdje počinju velike razlike je način ujedninjenja, npr ne spominje se skoro ništa situacija Dalmacije koja se htjela ujedinit i ovako i onako u zajedničku državu zbog pretenzija Talijana koji su bili i do Knina, slabo se objašnjava da je međunarodni položaj Države SHS bio nikakav, kao i unutarnje uređenje, da se radilo o područjima gubitnika u ratu itd itd. Tu se stvarno radi nepravda, i taj je dio istinit. Jedan od najznačajnijih hrv povjesničara Tvrko Jakovina to dobro objašnjava
https://www.youtube.com/watch?v=XOkbmAM4LuE
Pri tome uzmi u obzir da se 99 školaraca tu i bilo gdje drugdje j.... za povijest i da ništa od svega što sam naveo neće zapamtiti. Ma neće ni znati tko se uopće borio u Prvom svjetskom ratu ! Kod vas je drugačije možda u nekim aspektima jer je to bio vaš Domovinski rat al ovdje se i o njemu slabo zna u degeneričnoj mladeži :rigam


Moram da priznam da mi je ovo iznenađenje, da se tako izučava istorija koja se odnosi na srpsko učešće u Prvom svetskom ratu.
Na žalost, nisam bio u prilici da pogledam neki hrvatski udžbenik istorije iz osnovne i srednje škole.
Zbog toga, a izbog onoga što najčešće čujem, tj. pročitam kako se taj deo istorije interpretira stekao sam utisak da se to svodi na "Srbi pobegli na Krf". Možda je to moja greška.
Ali ako se u javnosti toliko vrti "Srbi pobegli na Krf", da sam ja poverovao i da nema ništa drugo, to govori o prisutnosti starčevićevske matrice i danas, i posle samog Starčevića. On nije doživeo Prvi svetski rat, ali oni koji su nasledili njegovu matricu jesu, i otuda omalovažavanje srpske uloge u tom ratu.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 19 svi 2019, 00:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
s one strane dinare je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:
Jedva čekam da im se Muslimani namnože i unište im sve. :001_smile


opet ti kažem proć će ti život čekajući... razmisli dobro, brzo će 1.1., taman da upišeš kakav kurs sad

slika


To ti iz iskustva? :zubati

Ne postoji ni jedan jedini razlog koji bi me natjerao da odem u tu odbojnu zemlju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 19 svi 2019, 00:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
s one strane dinare je napisao/la:
NiceBoyZg je napisao/la:
Pri tome uzmi u obzir da se 99 školaraca tu i bilo gdje drugdje j.... za povijest i da ništa od svega što sam naveo neće zapamtiti. Ma neće ni znati tko se uopće borio u Prvom svjetskom ratu ! Kod vas je drugačije možda u nekim aspektima jer je to bio vaš Domovinski rat al ovdje se i o njemu slabo zna u degeneričnoj mladeži :rigam


količina ne znanja, ignorancije, retardacije i degenerluka kod novih generacija je prešla sve granice, imbecili ne znaju niti žele znat kako im se zvao pradid a kamoli o nekim općenitijim stvarima, apsolutno ništa, nula. a degenerici se ne odvajaju od interneta. zamislite samo da ostanemo bez interneta da ne kažem struje, imao bi real life zombi apokalipsu


Nema veće ignorancije nego učiti o - pazi sad - Hrvatsko-Ugarskom kraljevstvu. =))
Kao da je Hrvatska zauzela Ugrasku 1102. a ne obrnuto.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 19 svi 2019, 01:56 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Cuj "zauzela", po vama je bila okupacija ko pod turcima, i ne znam uopce sta vam je tu tolko zanimljivo jer je hrvatsko kraljevstvo svakako postojalo prije 1102. I tu vam preostaje samo kuku lele :evotigana


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 19 svi 2019, 02:00 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Btw ovo gore, pa istina da se licno i osobno mislim oko nekih ponuda i navodnih 14€ satnice i svega ostalog, da sam u komsiluku na 200 evra plata ispalio bi ko iz topa sve da sam potomak dusana silnog


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 19 svi 2019, 02:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
s one strane dinare je napisao/la:
Cuj "zauzela", po vama je bila okupacija ko pod turcima, i ne znam uopce sta vam je tu tolko zanimljivo jer je hrvatsko kraljevstvo svakako postojalo prije 1102. I tu vam preostaje samo kuku lele :evotigana


Ma jok, dobrovoljno ste se predali Ugrima, a posle Austrijancima. :biceovodobro


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 19 svi 2019, 02:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
s one strane dinare je napisao/la:
Btw ovo gore, pa istina da se licno i osobno mislim oko nekih ponuda i navodnih 14€ satnice i svega ostalog, da sam u komsiluku na 200 evra plata ispalio bi ko iz topa sve da sam potomak dusana silnog


Zašto da ne, treba to iskoristiti. Sretan put ti želim! :palacgore2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 19 svi 2019, 10:13 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24530
Lokacija: Heartbreak Hotel
Vujadin je napisao/la:

Zašto da ne, treba to iskoristiti. Sretan put ti želim! :palacgore2


Bravo, samo to vježbaj i ponavljaj. Trebaće ti. Nakon 1. 1. 2020. to ćeš reći bezbroj puta mnogim svojim rođacima i znancima.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 19 svi 2019, 10:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Bobovac je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:

Zašto da ne, treba to iskoristiti. Sretan put ti želim! :palacgore2


Bravo, samo to vježbaj i ponavljaj. Trebaće ti. Nakon 1. 1. 2020. to ćeš reći bezbroj puta mnogim svojim rođacima i znancima.


Već sam rekao da vjerujem vašim iskustvima o tragičnom i masovnom iseljavanju hrvatskoga puka u inozemstvo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 19 svi 2019, 13:21 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
će da bidne užitak pratit ovu demografiju nakon 1.1. :biceovodobro
danke dojčland :palacgore2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 19 svi 2019, 14:00 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24530
Lokacija: Heartbreak Hotel
s one strane dinare je napisao/la:
će da bidne užitak pratit ovu demografiju nakon 1.1. :biceovodobro
danke dojčland :palacgore2


Neki dan sjedim ja u kafiću i za stolom do mene sjede jedan Srbin i jedan musliman. Čujem ih kako pričaju: - "Jesi vidio što na forumu hercegbosna.org pišu kako će mo nakon 1.1. 2020. masovno seliti za Njemačku? E u inat njima mi nećemo da mrdnemo odavde!! Samo zbog njih!!"










:001_smile

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 19 svi 2019, 14:36 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Bobovac je napisao/la:
s one strane dinare je napisao/la:
će da bidne užitak pratit ovu demografiju nakon 1.1. :biceovodobro
danke dojčland :palacgore2


Neki dan sjedim ja u kafiću i za stolom do mene sjede jedan Srbin i jedan musliman. Čujem ih kako pričaju: - "Jesi vidio što na forumu hercegbosna.org pišu kako će mo nakon 1.1. 2020. masovno seliti za Njemačku? E u inat njima mi nećemo da mrdnemo odavde!! Samo zbog njih!!"










:001_smile


taj smajl je vujadinov trademark, preimenujte ga u :vujadinzlobnismješko

točno zamišljam vuju kad krenu oko njega odlazit; "ma gde ćete bre jeste normalni upravo to ustaše žele, nema nigde ko u nas i upali zemun 4k drone :001_smile


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 23 svi 2019, 14:15 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Volio bi kada bi mi neko mogao objasniti na cemu se temelji u Hrvata voljena i cesto koristena sintagma "ugarsko-hrvatski kraljevi".

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 23 svi 2019, 14:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
Amiđa je napisao/la:
Volio bi kada bi mi neko mogao objasniti na cemu se temelji u Hrvata voljena i cesto koristena sintagma "ugarsko-hrvatski kraljevi".


Iz jednostavnog razloga, ugarski kraljevi su se krunili i hrvatskom krunom u Biogradu, radilo se najprije o personalnoj uniji dva kraljevstva koja su se kroz stoljeća ipak dodatno ujedinila, ali nikad sjedinila. Takvih primjera je u Europi bilo na desetine, istim načinom su Austrijanci došli do Bohemije, Španjolci do južne Italije, Danci do Švedske itd.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 23 svi 2019, 15:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
dudu je napisao/la:
Amiđa je napisao/la:
Volio bi kada bi mi neko mogao objasniti na cemu se temelji u Hrvata voljena i cesto koristena sintagma "ugarsko-hrvatski kraljevi".


Iz jednostavnog razloga, ugarski kraljevi su se krunili i hrvatskom krunom u Biogradu, radilo se najprije o personalnoj uniji dva kraljevstva koja su se kroz stoljeća ipak dodatno ujedinila, ali nikad sjedinila. Takvih primjera je u Europi bilo na desetine, istim načinom su Austrijanci došli do Bohemije, Španjolci do južne Italije, Danci do Švedske itd.


Nemoj Dudane potvrđivati temu svojim neznanjem.

Češki kraljevi i posle ulaska u austrijsko carstvo su zadržali svog posebnog češkog kralja do 14.veka , doduše oni su bili Nemci , ali opet to nije isto kao što ti navoidš.
U južnoj Italiji je postojao Napuljski kralj, i njega su uglavnom postavljali Španci , ali on je bio samo kralj južne Italije i Napulja i ničeg više.

Što se tiče Hrvata , onog dana kad je Ugarska osvojila Hrvatsku tada su nestali i hrvatski kraljevi kao posebni kao i njena državnost.

Ti Dudane kao da si sad izašao iz 19.veka pričajući o "hrvatskom državnom pravu".

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 23 svi 2019, 15:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Amiđa je napisao/la:
Volio bi kada bi mi neko mogao objasniti na cemu se temelji u Hrvata voljena i cesto koristena sintagma "ugarsko-hrvatski kraljevi".


Nije ti dobra formulicija , uvek kod hrvatskih nacionalista ide "Hrvatsko-ugarski kraljevi".
To je nešto slično kao kad bi Muamer Zukorlić pisao o istoriji kroz prizmu "Sandžačko-otomanskog kalifata". :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 23 svi 2019, 16:09 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30043
joe enter je napisao/la:
Amiđa je napisao/la:
Volio bi kada bi mi neko mogao objasniti na cemu se temelji u Hrvata voljena i cesto koristena sintagma "ugarsko-hrvatski kraljevi".


Nije ti dobra formulicija , uvek kod hrvatskih nacionalista ide "Hrvatsko-ugarski kraljevi".
To je nešto slično kao kad bi Muamer Zukorlić pisao o istoriji kroz prizmu "Sandžačko-otomanskog kalifata". :zubati


Previše se gleda srednji vijek iz današnje perspektive nacionalizma.

Nije to bio ni hrvatski ni ugarski kralj. To je bio kralj koji je imao svoje posjede i podanike. Sa svojim posjedom je mogao raditi što hoće. Mogao ga je pokloniti drugom kralju ako želi, mogao je osvojiti nove posjede itd. Sve u svemu gledao je na kraljevstvo kao na svoje osobno vlasništvo a ne nekakvo ugarsko i hrvatsko.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 23 svi 2019, 16:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
joe enter je napisao/la:
dudu je napisao/la:

Iz jednostavnog razloga, ugarski kraljevi su se krunili i hrvatskom krunom u Biogradu, radilo se najprije o personalnoj uniji dva kraljevstva koja su se kroz stoljeća ipak dodatno ujedinila, ali nikad sjedinila. Takvih primjera je u Europi bilo na desetine, istim načinom su Austrijanci došli do Bohemije, Španjolci do južne Italije, Danci do Švedske itd.


Nemoj Dudane potvrđivati temu svojim neznanjem.

Češki kraljevi i posle ulaska u austrijsko carstvo su zadržali svog posebnog češkog kralja do 14.veka , doduše oni su bili Nemci , ali opet to nije isto kao što ti navoidš.
U južnoj Italiji je postojao Napuljski kralj, i njega su uglavnom postavljali Španci , ali on je bio samo kralj južne Italije i Napulja i ničeg više.

Što se tiče Hrvata , onog dana kad je Ugarska osvojila Hrvatsku tada su nestali i hrvatski kraljevi kao posebni kao i njena državnost.

Ti Dudane kao da si sad izašao iz 19.veka pričajući o "hrvatskom državnom pravu".


Ne razumijem što želiš osporiti? Nije činjenica da su se ugarski kraljevi krunili Zvonimirovom krunom? Za cijelo vrijeme trajanja Ugarskog kraljevstva pod Arpadovićima i Anžuvincima imao si kraljevskog namjesnika koji je upravljao Hrvatskom, herceg, a ponekad je i sam ban bio u svojstvu hercega, praktički s kraljevskim ovlastima na području Hrvatske.

Češka je s vremenom izgubila svaku posebnost, ostala je samo titularno spomenuta u nazivu habsburškog monarha, praktički pod totalnom kontrolom Nijemaca u AU bez ikakvih posebnih prava.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 23 svi 2019, 16:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
Ovako se titulirao car nakon nagodbe s Ugarima.

Citat:
Njegovo Carsko i Kraljevsko Apostolsko Veličanstvo
N.N.
po milosti Božjoj car Austrije,
kralj Ugarske i Češke, Dalmacije, Hrvatske, Slavonije, Galicije, Lodomerije i Ilirije;
kralj Jeruzalema itd.;
nadvojvoda Austrije;
veliki vojvoda Toskane i Krakova;
vojvoda Lorene, Salzburga, Štajerske, Koruške, Kranjske i Bukovine;
veliki knez Transilvanije, markgrof Moravske;
vojvoda Gornje i Donje Šleske, Modene, Parme, Piacenze i Guastalle, Auschwitza i Zatora, Tešina, Furlanije, Dubrovnika i Zadra;
pokneženi grof Habsburga i Tirola, Kyburga, Gorice i Gradiške;
knez Tridenta i Brixena;
markgrof Gornje i Donje Lužice i u Istri;
grof Hohenemsa, Feldkircha, Bregenza, Sonnenberga itd.;
gospodar Trsta, Kotora i nad Slovenskom krajinom;
veliki vojvoda srpskoga vojvodstva,
itd

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 23 svi 2019, 16:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
dudu je napisao/la:
Ne razumijem što želiš osporiti? Nije činjenica da su se ugarski kraljevi krunili Zvonimirovom krunom? Za cijelo vrijeme trajanja Ugarskog kraljevstva pod Arpadovićima i Anžuvincima imao si kraljevskog namjesnika koji je upravljao Hrvatskom, herceg, a ponekad je i sam ban bio u svojstvu hercega, praktički s kraljevskim ovlastima na području Hrvatske.

Češka je s vremenom izgubila svaku posebnost, ostala je samo titularno spomenuta u nazivu habsburškog monarha, praktički pod totalnom kontrolom Nijemaca u AU bez ikakvih posebnih prava.


Osporavam tvoju tvrdnju da je postojala neka šatro hrvatska kraljevina u vreme ugarske i hazburške vladavine Hrvatskom , a to prosto nije tačno.
Namesnici postoje zarad uppravljanja osvojenom zemljom , e ne :"Dobar dan,dobar dan , vi ste Mađari?? , mi smo!! , izvolite mi Hrvati vas pozivamo da vladate nama , a mi ćemo posle pisati kako smo bili uvek nezavisni kao kraljevina".

Ja ne negiram hrvatsku državotvornost , ali ona je kao država propala u srednjme veku jer je osvojena , i ne znam čemu ta priča oko banova i hercega Slavonije,Dalmacije i Hrvatske kad su oni većinom bili stranci ili mađarizovani i ponemčeni , osim onih možda ranih hrvatskih banova do 13.veka.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 23 svi 2019, 18:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
dudu je napisao/la:
Češka je s vremenom izgubila svaku posebnost, ostala je samo titularno spomenuta u nazivu habsburškog monarha, praktički pod totalnom kontrolom Nijemaca u AU bez ikakvih posebnih prava.


Češka i Moravska su bile pokrajine u Austriji, koliko i Slavonija, Mađarska ili Hrvatska.
Do austro-ugarske nagodbe 1867. sve su to austrijske pokrajine.

slika

Ti umišljaš da je Hrvatska imala neka posebna prava, a niti je to imala, niti je imala jurisdikciju nad Slavonijom koja je bila posebna pokrajina do 1868, a još manje nad Dalmacijom koja je sačuvala svoju odvojenost do kraja postojanja Habzburške imperije, odnosno kasnije Austro-Ugarske.
Ni nad Vojnom Krajinom nije imala jurisdikciju do 1881.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 23 svi 2019, 18:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 23 svi 2019, 21:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2010, 14:59
Postovi: 1500
Gle ovo, do Temišvara i do Ulcinja smo se nekad prostirala. Sve nam oteše...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska metodologija
PostPostano: 24 svi 2019, 02:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
Amiđa je napisao/la:
Volio bi kada bi mi neko mogao objasniti na cemu se temelji u Hrvata voljena i cesto koristena sintagma "ugarsko-hrvatski kraljevi".


Prenaglašavanje nečega što je objektivno mnogo manje, u cilju građenja sopstvene veličine.
Tu se radi o držanju za neki formalni naziv "ugarsko-hrvatski" da bi se dao značaj hrvatskoj komponenti.
No koliko je hrvatska komponentna u tom odnosu značajna, trebalo bi npr. da nam se kaže kroz uticaj Hrvata na ustoličenje "ugarsko-hrvatskih" kraljeva. Ili uticaj Hrvata na ponašanje "ugarsko-hrvatskih" kraljeva. Ili poređenje koliko je hrvatska, a koliko je ugarska komponentna bila snažna pod vladom tih kraljeva.
To su parametri koji se izbegavaju.
Zna se da posle smrti Petra Svračića, nijedan kralj bilo od "ugarsko-hrvatskih" bilo od nekih drugih, koji se smatraju vladarima Hrvatske, nije nosio hrvatsko ime, nego mađarsko, nemačko, francusko.... To valjda nešto govori.

Dodao bih još nešto o preteranom pridavalu značaja određenim istorijskim periodima. Kao što rekoh, srpski prednemanjićki period i period hrvatskih kraljeva pred pad pod Ugarsku, vremenski se poklapaju.
Srpski je nešto bogatiji, ali Srbi ga daleko manje spominju nego Hrvati svoj.
To je delom nasleđeno iz vremena komunizma, kada su svi naši narodi morali imeti jednaku istoriju, i karakteristike koje iz nje proizilaze.
Pa se tako od Hrvata i Slovenaca uzme bilo šta i prenaglasi se, da bi se to izjednačilo sa realnim dostignućima koje je srpska srednjevekovna država ostvarila. I tako smo svi junaci i državotvorni.
Učili smo čak i o značaju neke Karatnanije, kao slovenačke države, a naravno i hrvatske države iz mračnjačkog doba. I to se izjednačavalo stabilnom srednjevekovnom državom Nemanjića.
Bosanska država je isto tako veliki fenomen, iako je nastala relativno kasno. U vreme ekspanzije Ugarske i Srbije, ona je našla svoje mesto i bila je relatvno stabilna.
Tako da, jedino srednjevekovna srpska država i srednjevekovna Bosna su vredne pomena do pada pod Turke.
Što uz Srbe, i Hrvate čini državotnornim narodom, jer Bosna je samo hrvatska pokrajina zbog činjenice da je 500 godina ranije Tomislav dojahao do Vrbasa, kratko se zadžao i vratio se nazad. :D

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 856 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 47 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO