HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 23:27.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 566 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 29 svi 2019, 19:20 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
U Baru u Crnoj Gori naišao sam na obiteljsku grobnicu pravoslavne obitelji Hrvatin, ispisanu ćirilicom. Dakle, ima Srba Horvata i Hrvatina, te Bošnjaka Hrvata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 29 svi 2019, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
crveni hrvati

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 30 svi 2019, 16:51 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
pagan je napisao/la:
crveni hrvati


Evo fotografije.

https://commons.wikimedia.org/wiki/Spec ... lshowall=1

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 10 lip 2019, 10:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ateist je napisao/la:
U Baru u Crnoj Gori naišao sam na obiteljsku grobnicu pravoslavne obitelji Hrvatin, ispisanu ćirilicom. Dakle, ima Srba Horvata i Hrvatina, te Bošnjaka Hrvata.


Dragi Ateisto , meni je jasno da kod tebe postoji zanimanje za određene teme , ali probaj se malo bolje informisati čisto da ne mešaš stvari i da se uzvučeš iz nacionalnih mitomanskih naracija.

Ja sam pisao na ovom forumu o imenu Hrvatin i bio sam žestoko napadnut bez obozira na to što sam podastro dokaze crno na belo.

Dakle , dotično prezime sa tog nadgrobnog spomenika je nastalo od ličnog imena Hrvatin , i ono nema ama baš nikakve veze sa narodom Hrvata.
Ime Hrvatin se prvi put pominje u srpskoj povelji kralja Milutina na Kosovu 120 godine pre onog Hrvoja Vukčića Hrvatinića kojeg hrvatski nacionalisti vole pominjati jer nosi "pravo hrvatsko ime i prezime".

Ovo je iz dela povelje gde je spisak vlaha:

slika

https://i.imgur.com/E4efqV4.jpg

Poenta je u sledećem , da ime Hrvatin i etnonim Hrvat zasigurno potiču iz istog leksičkog značenjskog korena , a to je je upravo što piše "hrvati se" tj.boriti se,ratovati,.... , ali samo ime Hrvatin nema veze sa hrvatskim narodom u to vreme , već u vremenu stvaranja nacija i romantizma ljudi počinju davati imena koja su im bliska zbog sličnosti sa onim sa čime se identifikuju nacionalno.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 11 lip 2019, 12:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
joe enter je napisao/la:
Ateist je napisao/la:
U Baru u Crnoj Gori naišao sam na obiteljsku grobnicu pravoslavne obitelji Hrvatin, ispisanu ćirilicom. Dakle, ima Srba Horvata i Hrvatina, te Bošnjaka Hrvata.


Dragi Ateisto , meni je jasno da kod tebe postoji zanimanje za određene teme , ali probaj se malo bolje informisati čisto da ne mešaš stvari i da se uzvučeš iz nacionalnih mitomanskih naracija.

Ja sam pisao na ovom forumu o imenu Hrvatin i bio sam žestoko napadnut bez obozira na to što sam podastro dokaze crno na belo.

Dakle , dotično prezime sa tog nadgrobnog spomenika je nastalo od ličnog imena Hrvatin , i ono nema ama baš nikakve veze sa narodom Hrvata.
Ime Hrvatin se prvi put pominje u srpskoj povelji kralja Milutina na Kosovu 120 godine pre onog Hrvoja Vukčića Hrvatinića kojeg hrvatski nacionalisti vole pominjati jer nosi "pravo hrvatsko ime i prezime".

Ovo je iz dela povelje gde je spisak vlaha:

slika

https://i.imgur.com/E4efqV4.jpg

Poenta je u sledećem , da ime Hrvatin i etnonim Hrvat zasigurno potiču iz istog leksičkog značenjskog korena , a to je je upravo što piše "hrvati se" tj.boriti se,ratovati,.... , ali samo ime Hrvatin nema veze sa hrvatskim narodom u to vreme , već u vremenu stvaranja nacija i romantizma ljudi počinju davati imena koja su im bliska zbog sličnosti sa onim sa čime se identifikuju nacionalno.


Da li jednako tako imaš pojašnjenja za hrvatska prezimena Srbić, Srb, ter naselje Srb u Lici?
Što se tiče prezimena Hrvatin (još ima oblika Hervatin, Cervatin...), puna ga je Istra, ter dielovi Slovenije i Italije uz Istru.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 11 lip 2019, 17:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
dane-croatia je napisao/la:

Da li jednako tako imaš pojašnjenja za hrvatska prezimena Srbić, Srb, ter naselje Srb u Lici?
Što se tiče prezimena Hrvatin (još ima oblika Hervatin, Cervatin...), puna ga je Istra, ter dielovi Slovenije i Italije uz Istru.


Pa jesi li ti to Dane ublo te june?? , kad si vaskrsao?? , nije te blo davno.

Naravno da je sličan slučaj sa prezimenom Srb ili Srbić , ta prezimena sigurno nisu nastala zato što su eto oni poreklomSrbi , ona čak nisu ni hrvatska nego su poreklom iz Slovačke starinom koliko sam čuo.

Sam koren reč Srb je naravno isti kao i za naziv za natod Srbi , kao što je koren Hrv koren za ime Hrvatin i narod Hrvati.
Srpsih prezimena Hrvić,Rvić i naravno Hrvatin isto postoje danas u Srbiji

Moji sunarodnici Srbi ne mogu da veruju i jak im smeta što ima Srba iz srednjeg veka koji su se zvali Hrvatin , ili još gore Hrvoje.
Ja sam našao isto dosta Hrvoja u srednjovekovnim srpskim spisima , evo ti jednog srpskog pravoslavnog Hrvoja koji dariva ukrašeni krst za manastir.

slika

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 12 lip 2019, 04:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
joe enter je napisao/la:
dane-croatia je napisao/la:

Da li jednako tako imaš pojašnjenja za hrvatska prezimena Srbić, Srb, ter naselje Srb u Lici?
Što se tiče prezimena Hrvatin (još ima oblika Hervatin, Cervatin...), puna ga je Istra, ter dielovi Slovenije i Italije uz Istru.


Pa jesi li ti to Dane ublo te june?? , kad si vaskrsao?? , nije te blo davno.

Naravno da je sličan slučaj sa prezimenom Srb ili Srbić , ta prezimena sigurno nisu nastala zato što su eto oni poreklomSrbi , ona čak nisu ni hrvatska nego su poreklom iz Slovačke starinom koliko sam čuo.

Sam koren reč Srb je naravno isti kao i za naziv za natod Srbi , kao što je koren Hrv koren za ime Hrvatin i narod Hrvati.
Srpsih prezimena Hrvić,Rvić i naravno Hrvatin isto postoje danas u Srbiji

Moji sunarodnici Srbi ne mogu da veruju i jak im smeta što ima Srba iz srednjeg veka koji su se zvali Hrvatin , ili još gore Hrvoje.
Ja sam našao isto dosta Hrvoja u srednjovekovnim srpskim spisima , evo ti jednog srpskog pravoslavnog Hrvoja koji dariva ukrašeni krst za manastir.

slika


Za pojam SRB postoji pojašnjenje da dolazi od glagola srbati (soptati, srkati...). Malo je čudno da bi naselje Srb u Lici dobilo ime po narodu Srba, dok su tamo još živili samo Hrvati čakavci.

Iz koje godine, ter iz kojeg mjesta je ovaj nadpis s Hrvojem?

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 16 lip 2019, 12:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
joe enter je napisao/la:
Ateist je napisao/la:
U Baru u Crnoj Gori naišao sam na obiteljsku grobnicu pravoslavne obitelji Hrvatin, ispisanu ćirilicom. Dakle, ima Srba Horvata i Hrvatina, te Bošnjaka Hrvata.


Dragi Ateisto , meni je jasno da kod tebe postoji zanimanje za određene teme , ali probaj se malo bolje informisati čisto da ne mešaš stvari i da se uzvučeš iz nacionalnih mitomanskih naracija.

Ja sam pisao na ovom forumu o imenu Hrvatin i bio sam žestoko napadnut bez obozira na to što sam podastro dokaze crno na belo.

Dakle , dotično prezime sa tog nadgrobnog spomenika je nastalo od ličnog imena Hrvatin , i ono nema ama baš nikakve veze sa narodom Hrvata.
Ime Hrvatin se prvi put pominje u srpskoj povelji kralja Milutina na Kosovu 120 godine pre onog Hrvoja Vukčića Hrvatinića kojeg hrvatski nacionalisti vole pominjati jer nosi "pravo hrvatsko ime i prezime".

Ovo je iz dela povelje gde je spisak vlaha:

slika

https://i.imgur.com/E4efqV4.jpg

Poenta je u sledećem , da ime Hrvatin i etnonim Hrvat zasigurno potiču iz istog leksičkog značenjskog korena , a to je je upravo što piše "hrvati se" tj.boriti se,ratovati,.... , ali samo ime Hrvatin nema veze sa hrvatskim narodom u to vreme , već u vremenu stvaranja nacija i romantizma ljudi počinju davati imena koja su im bliska zbog sličnosti sa onim sa čime se identifikuju nacionalno.




:klanjam :klanjam :klanjam

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 26 srp 2019, 17:16 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Uvjeren sam da razlika između Albanca katolika, Albanca pravoslavca i Albanca muslimana nije ništa manja nego između Hrvata, Srbina i Bošnjaka. Zašto onda Albanci ispravno smatraju sebe jednim narodom, a Hrvati, Srbi i Bošnjaci umišljaju da su tri različita?

Ovdje je slučaj da na jako maloj razdaljini, pa čak i u istom naselju, pripadnici navodno različitih naroda imaju identičan govor i naglasak te izvjesno zajedničko podrijetlo. U Popovom polju tu selo gdje su Lakići Hrvati, kilometar dalje Lakići Srbi, tu Miloševići Hrvati, par kilometara dalje Miloševići Srbi.

Gradonačelnik Cetinja bio je neki Bogdanović. Apsurd je da je Bogdanović na Cetinju jedne narodnosti, Crnogorac. 59 km dalje, u Trebinju, Bogdanović druge narodnosti. Srbin. 26 km dalje, Bogdanović u Ravnome po narodnosti Hrvat. Tri Bogdanovića istog jezika i podrijetla su pripadnici tri različita naroda?!

Ustaški borac iz zapadne Hercegovine Ivan Jovanović Crni. Jovanović u Crnoj Gori Crnogorac, 50 km dalje u istočnoj Hercegovini Srbin, 50 km dalje u zapadnoj Hercegovini Hrvat. A sva trojica potpuno isti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 26 srp 2019, 17:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
joe enter je napisao/la:
Ateist je napisao/la:
U Baru u Crnoj Gori naišao sam na obiteljsku grobnicu pravoslavne obitelji Hrvatin, ispisanu ćirilicom. Dakle, ima Srba Horvata i Hrvatina, te Bošnjaka Hrvata.


Dragi Ateisto , meni je jasno da kod tebe postoji zanimanje za određene teme , ali probaj se malo bolje informisati čisto da ne mešaš stvari i da se uzvučeš iz nacionalnih mitomanskih naracija.

Ja sam pisao na ovom forumu o imenu Hrvatin i bio sam žestoko napadnut bez obozira na to što sam podastro dokaze crno na belo.

Dakle , dotično prezime sa tog nadgrobnog spomenika je nastalo od ličnog imena Hrvatin , i ono nema ama baš nikakve veze sa narodom Hrvata.
Ime Hrvatin se prvi put pominje u srpskoj povelji kralja Milutina na Kosovu 120 godine pre onog Hrvoja Vukčića Hrvatinića kojeg hrvatski nacionalisti vole pominjati jer nosi "pravo hrvatsko ime i prezime".

Ovo je iz dela povelje gde je spisak vlaha:

slika

https://i.imgur.com/E4efqV4.jpg

Poenta je u sledećem , da ime Hrvatin i etnonim Hrvat zasigurno potiču iz istog leksičkog značenjskog korena , a to je je upravo što piše "hrvati se" tj.boriti se,ratovati,.... , ali samo ime Hrvatin nema veze sa hrvatskim narodom u to vreme , već u vremenu stvaranja nacija i romantizma ljudi počinju davati imena koja su im bliska zbog sličnosti sa onim sa čime se identifikuju nacionalno.

Jenog mog drgara, navijača Voždovca je ubio pre petnaestak godina navijač Rada (a Unitted Force, prima u redove samo teške srpske nacionsliste. Bukvalno ga je zaklao, nožem mu je presekao vratnu karotidnu arteriju, i Bojan je iskrvrario za tri sekunde i umro na železnilčkoj stanici u Rakovici.

Radovac, koji je ubio Bojana se zove Miloš Hrvatin. Navijač Rada, najnacionalističkog kluba navijača u Srbili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 26 srp 2019, 20:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Ateist je napisao/la:
Uvjeren sam da razlika između Albanca katolika, Albanca pravoslavca i Albanca muslimana nije ništa manja nego između Hrvata, Srbina i Bošnjaka. Zašto onda Albanci ispravno smatraju sebe jednim narodom, a Hrvati, Srbi i Bošnjaci umišljaju da su tri različita?

Ovdje je slučaj da na jako maloj razdaljini, pa čak i u istom naselju, pripadnici navodno različitih naroda imaju identičan govor i naglasak te izvjesno zajedničko podrijetlo. U Popovom polju tu selo gdje su Lakići Hrvati, kilometar dalje Lakići Srbi, tu Miloševići Hrvati, par kilometara dalje Miloševići Srbi.

Gradonačelnik Cetinja bio je neki Bogdanović. Apsurd je da je Bogdanović na Cetinju jedne narodnosti, Crnogorac. 59 km dalje, u Trebinju, Bogdanović druge narodnosti. Srbin. 26 km dalje, Bogdanović u Ravnome po narodnosti Hrvat. Tri Bogdanovića istog jezika i podrijetla su pripadnici tri različita naroda?!

Ustaški borac iz zapadne Hercegovine Ivan Jovanović Crni. Jovanović u Crnoj Gori Crnogorac, 50 km dalje u istočnoj Hercegovini Srbin, 50 km dalje u zapadnoj Hercegovini Hrvat. A sva trojica potpuno isti.


Mi nismo isti narod jer (između ostalog) ne razmišljamo isto (ako su prezimena argument za zajednički imenitelj), kulturološki okvir koji parira jeziku je vjerska pripadnost. Pravoslavni i katolici teško mogu naći zajednički jezik oko bitnih stvari, pravoslavni su manje skloni inovacijama, gospodarskom i znanstvenom napretku. Vjera ih uči da se zadovolje onim što imaju. Mi se s time ne mirimo, čak i naše bogomolje sežu visoko u nebo. Rijetko su kupolaste i niske. Ne zato što smo arogantni i megalomani (mada njihovi svećenici to tako tumače), već zato što ih gradimo kao izraz divljenja Bogu koji je i sam veličanstveni tvorac. Mi imamo tu varnicu, da možemo bolje...

Ruska nobilija (viši sloj društva) parfemisala se kolonskom vodom iz Pariza, a divila nizozemskim i talijanskim slikarima.

Jezik sam, nije dovoljan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 26 srp 2019, 21:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 pro 2018, 12:46
Postovi: 1678
Lokacija: Zagreb, RH, EU, safe European home
buenos aires je napisao/la:
Ateist je napisao/la:
Uvjeren sam da razlika između Albanca katolika, Albanca pravoslavca i Albanca muslimana nije ništa manja nego između Hrvata, Srbina i Bošnjaka. Zašto onda Albanci ispravno smatraju sebe jednim narodom, a Hrvati, Srbi i Bošnjaci umišljaju da su tri različita?

Ovdje je slučaj da na jako maloj razdaljini, pa čak i u istom naselju, pripadnici navodno različitih naroda imaju identičan govor i naglasak te izvjesno zajedničko podrijetlo. U Popovom polju tu selo gdje su Lakići Hrvati, kilometar dalje Lakići Srbi, tu Miloševići Hrvati, par kilometara dalje Miloševići Srbi.

Gradonačelnik Cetinja bio je neki Bogdanović. Apsurd je da je Bogdanović na Cetinju jedne narodnosti, Crnogorac. 59 km dalje, u Trebinju, Bogdanović druge narodnosti. Srbin. 26 km dalje, Bogdanović u Ravnome po narodnosti Hrvat. Tri Bogdanovića istog jezika i podrijetla su pripadnici tri različita naroda?!

Ustaški borac iz zapadne Hercegovine Ivan Jovanović Crni. Jovanović u Crnoj Gori Crnogorac, 50 km dalje u istočnoj Hercegovini Srbin, 50 km dalje u zapadnoj Hercegovini Hrvat. A sva trojica potpuno isti.


Mi nismo isti narod jer (između ostalog) ne razmišljamo isto (ako su prezimena argument za zajednički imenitelj), kulturološki okvir koji parira jeziku je vjerska pripadnost. Pravoslavni i katolici teško mogu naći zajednički jezik oko bitnih stvari, pravoslavni su manje skloni inovacijama, gospodarskom i znanstvenom napretku. Vjera ih uči da se zadovolje onim što imaju. Mi se s time ne mirimo, čak i naše bogomolje sežu visoko u nebo. Rijetko su kupolaste i niske. Ne zato što smo arogantni i megalomani (mada njihovi svećenici to tako tumače), već zato što ih gradimo kao izraz divljenja Bogu koji je i sam veličanstveni tvorac. Mi imamo tu varnicu, da možemo bolje...

Ruska nobilija (viši sloj društva) parfemisala se kolonskom vodom iz Pariza, a divila nizozemskim i talijanskim slikarima.

Jezik sam, nije dovoljan.


Hej buenos, inace ides u crkvu ? Ako da, katolicku ili ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 26 srp 2019, 21:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
NiceBoyZg je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:

Mi nismo isti narod jer (između ostalog) ne razmišljamo isto (ako su prezimena argument za zajednički imenitelj), kulturološki okvir koji parira jeziku je vjerska pripadnost. Pravoslavni i katolici teško mogu naći zajednički jezik oko bitnih stvari, pravoslavni su manje skloni inovacijama, gospodarskom i znanstvenom napretku. Vjera ih uči da se zadovolje onim što imaju. Mi se s time ne mirimo, čak i naše bogomolje sežu visoko u nebo. Rijetko su kupolaste i niske. Ne zato što smo arogantni i megalomani (mada njihovi svećenici to tako tumače), već zato što ih gradimo kao izraz divljenja Bogu koji je i sam veličanstveni tvorac. Mi imamo tu varnicu, da možemo bolje...

Ruska nobilija (viši sloj društva) parfemisala se kolonskom vodom iz Pariza, a divila nizozemskim i talijanskim slikarima.

Jezik sam, nije dovoljan.


Hej buenos, inace ides u crkvu ? Ako da, katolicku ili ?


Idem, ranije u crkvu u kojoj sam kršten a sad kod ujaka, bliže su mi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 26 srp 2019, 21:11 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
buenos aires je napisao/la:
Ateist je napisao/la:
Jezik sam, nije dovoljan.


Narodnost se prije svega određuje po jeziku, a određivati ju po vjeroispovijesti je suludo. Čim nekoga razumiješ bez prijevoda, ne doživljavaš ga kao stranca. Vjeroispovijest je stvar osobnog izbora i nema veze s narodnošću.

Jezik je sam temelj i osnova identiteta naroda. Svaki narod ima samo svoj jezik, koji se po njemu zove, te se njime on identificira. Grka razlikujem od Uzbeka zato što prvi govori grčkim, a drugi uzbečkim kao materinskim jezikom. Jezik je stup narodnosti. Da svi ljudi na svijetu govore istim jezikom, narodi i nacije uopće ne bi postojali.

Materinski jezik je nešto egzaktno, što se ne može relativizirati, što se ne može mijenjati, najjasniji odraz etničkog identiteta. Vjeroispovijest možeš promijeniti više puta u životu. Možeš mijenjati države, državljanstva, kuhinju, način života, mentalitet, navijačke skupine. Međutim, materinski jezik je nepromjenjiv, a stoga nepromjenjiva i narodnost. Razlika u jeziku golema je razlika između dva pojedinca. Ti govornika kmerskog jezika ne razumiješ niti malo, razumiješ ga jednako kao psa ili mačku, sasvim je razvidno da ti i on nemate veze jedan s drugim i da pripadate u dva potpuno različita etnosa. Po jeziku se određuje narodnost.

Čim nekoga ne razumiješ bez prijevoda, doživljavaš ga kao stranca. Čim nekoga savršeno razumiješ bez prijevoda, zasigurno vučete zajedničko podrijetlo, te ste automatski sunarodnjaci. Argentinci govore španjolskim jezikom jer su to potomci Španjolaca koji su se naselili na drugom kontinentu, ili potomci drugih naroda koji su došavši u španjolsku koloniju prigrlili španjolski jezik. Savršeno funkcionira tvrdnja da se prema jeziku utvrđuje podrijetlo.

Etničku pripadnost određuje jezik. Naciju čine svi državljani jedne države, bez obzira na etničku pripadnost. Brazilci, Argentinci, Kubanci su nacije, ali nisu narodi (etnosi), jer nemaju svoj jezik. Narod bez jezika ne može postojati. Samo Irci koji govore irskim su Irci. Ovi koji govore engleskim, nisu. Mogu biti ili Englezi ili uopće nemati narodnost.

Sasvim je očito da su Srbi, Hrvati štokavci, Bošnjaci i Crnogorci jedno te isto. Isti jezik, ista imena i prezimena, sasvim očito isto podrijetlo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 26 srp 2019, 21:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Ateist je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:


Narodnost se prije svega određuje po jeziku, a određivati ju po vjeroispovijesti je suludo. Čim nekoga razumiješ bez prijevoda, ne doživljavaš ga kao stranca. Vjeroispovijest je stvar osobnog izbora i nema veze s narodnošću.

Jezik je sam temelj i osnova identiteta naroda. Svaki narod ima samo svoj jezik, koji se po njemu zove, te se njime on identificira. Grka razlikujem od Uzbeka zato što prvi govori grčkim, a drugi uzbečkim kao materinskim jezikom. Jezik je stup narodnosti. Da svi ljudi na svijetu govore istim jezikom, narodi i nacije uopće ne bi postojali.

Materinski jezik je nešto egzaktno, što se ne može relativizirati, što se ne može mijenjati, najjasniji odraz etničkog identiteta. Vjeroispovijest možeš promijeniti više puta u životu. Možeš mijenjati države, državljanstva, kuhinju, način života, mentalitet, navijačke skupine. Međutim, materinski jezik je nepromjenjiv, a stoga nepromjenjiva i narodnost. Razlika u jeziku golema je razlika između dva pojedinca. Ti govornika kmerskog jezika ne razumiješ niti malo, razumiješ ga jednako kao psa ili mačku, sasvim je razvidno da ti i on nemate veze jedan s drugim i da pripadate u dva potpuno različita etnosa. Po jeziku se određuje narodnost.

Čim nekoga ne razumiješ bez prijevoda, doživljavaš ga kao stranca. Čim nekoga savršeno razumiješ bez prijevoda, zasigurno vučete zajedničko podrijetlo, te ste automatski sunarodnjaci. Argentinci govore španjolskim jezikom jer su to potomci Španjolaca koji su se naselili na drugom kontinentu, ili potomci drugih naroda koji su došavši u španjolsku koloniju prigrlili španjolski jezik. Savršeno funkcionira tvrdnja da se prema jeziku utvrđuje podrijetlo.

Etničku pripadnost određuje jezik. Naciju čine svi državljani jedne države, bez obzira na etničku pripadnost. Brazilci, Argentinci, Kubanci su nacije, ali nisu narodi (etnosi), jer nemaju svoj jezik. Narod bez jezika ne može postojati. Samo Irci koji govore irskim su Irci. Ovi koji govore engleskim, nisu. Mogu biti ili Englezi ili uopće nemati narodnost.

Sasvim je očito da su Srbi, Hrvati štokavci, Bošnjaci i Crnogorci jedno te isto. Isti jezik, ista imena i prezimena, sasvim očito isto podrijetlo.


To je tvoj stav, poštivam ga ali i dalje se ne slažem. Mi nemamo istu viziju kako urediti vlastiti život, društvo, državu. Zato su i sva naša natezanja u zajedničkoj kući doživjela fijasko. Naše energije se međusobno potiru, ne artikulišemo ih jednako. Čak ni katoličke Srbe Dubrovnika Beograd nije zarezivao pretjerano, loša komunikacija i tradicionalni nemar pravoslavnih. Pokazat ću ti sutra kao primjer dvije strane krštenih knjiga iz pravoslavne crkve i iz katoličke crkve, bit će ti jasnija razlika... Katolička knjiga rođenih ima rubrike jasno naznačene za svaku osobu, pravoslavna nema ničeg do ružnog i valovitog rukopisa. Kao telad da su popisali a ne ljude.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 27 srp 2019, 09:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Evo obećanih stranica...

slika

Gori je knjiga krštenih u katedrali Sv. Terezije Avilske u Subotici, godina 1687.
Kao što možeš vidit, i u 17. stoljeću ima rubrike.

A evo doli tvoji šizmatika... Crkva Svetog Dimitrija u Aleksadrovu, 1859 godina.
To je već pozno 19. stoljeće, i dalje nema rubrika. Sve ručno, olovkom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 28 srp 2019, 18:34 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Zanimljiv prilog.

Nastavljamo beskrajan popis prezimena kojima narodnost nositelja ovisi o mikrolokaciji.

- Grčići iz Kistanja su Srbi, a u Sinju su Hrvati
- Asanovići iz Žitnića kod Drniša su Srbi, a u okolini Sinja su Hrvati
- Arule iz kninskog Golubića su Srbi, a u Zadru su Hrvati
- Bulovići su i Srbi i Hrvati u okolini Sinja
- Vodogazi iz Biočića i Tepljuha kod Drniša su Srbi, a u Pakracu su Hrvati
- Škarići sa Vrbnika kod Knina su Srbi, a na Braču su Hrvati
- Škopelje iz Zemunika donjeg i Smokovića su Srbi, a takođe iz okoline Zadra su i Hrvati
- Ušljebrke iz Žegara kod Obrovca su Srbi, a u Benkovcu i okolini su Hrvati
- Stipanovići iz Koljana kod Vrlike su Srbi, a u okolini Đakova i Jablanice su Hrvati
- Došeni su i Srbi i Hrvati u Lici
- Sirovice iz okoline Drniša su Srbi, a u Samoboru su Hrvati
- Revače su i Srbi i Hrvati u okolini Drniša
- Rončevići iz kninskog Golubića i okoline Kistanja su Srbi, a u okolini Benkovca su Hrvati
- Martići sa Žagrovića kod Knina i iz okoline Mrkonjić Grada su Srbi, a u Posušju, Rami, Doboju i Poljici kod Splita su Hrvati
- Reljani iz kninskog Golubića i Obrovca su Srbi, a u okolini Drniša su Hrvati
- Stričevići iz Koljana kod Vrlike su Srbi, a u okolini Sinja su Hrvati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 28 srp 2019, 19:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Ovaj Ateist kako je počeo nosit će šajkaču do Božića...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 10 kol 2019, 19:48 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Postoje Hrvati katolici koji sviraju gusle, pjevaju o Milošu Obiliću i Kraljeviću Marku, nose ista prezimena kao svetosavci i slave krsnu slavu.

https://likemetkovic.hr/portal/krsna-sl ... okatolika/

“Krsna slava” ili slavlje sveca zaštitnika obitelji kod Hrvata rimokatolika

Hrvati, rimokatolici u dolini Neretve, Makarskom primorju, Vrgorcu, južnoj Hercegovini, Konavlima i Boki kotorskoj slave ili su slavili krsnu slavu.

Krsna slava je običaj slavljenja obiteljskog sveca zaštitnika. U narodu se kaže da pojedina obitelj sveca slavi, drži ili služi. Iako je krsna slava uvrštena u UNESCO-ovu baštinu kao nematerijalna baština Srbije već je Ćiro Truhelka početkom dvadesetog stoljeća pisao kako se krsna slava ne može nazivati isključivo srpskim i pravoslavnim običajem.

Pravoslavni narodi poput Grka, Rusa, Bugara i drugih ne slave slavu. Hrvati, rimokatolici u dolini Neretve, Makarskom primorju, Vrgorcu, južnoj Hercegovini, Konavlima i Boki kotorskoj slave ili su slavili krsnu slavu. Slave ju pojedina katolička plemena u sjevernoj Albaniji. Riječ je dakle o katoličko-pravoslavnom i albansko-hrvatsko-srpskom običaju.

Sam pojam krsne slave različit je u Srbiji i hrvatskim krajevima. Dok u Srbiji postoje krsne slave sela, gradova pa čak i institucija u dijelovima Hrvatske gdje je raširen ovaj običaj taj se naziv koristi isključivo za sveca zaštitnika obitelji. Tako se kaže da je krsna slava grada Beograda Spasovdan, a u Hrvatskoj je zaštitnik grada Metkovića Sv. Ilija.

U Makarskom primorju običaj se u većini obitelji zadržao do polovice 20. stoljeća, ali je poslije nestao. U dolini Neretve se krsna slava slavi i danas. Za razliku od proslave u Srbiji gdje postoje standardni slavski rekviziti i običaji (zdravica, slavski kruh, koljivo itd.), kod hrvatskih rimokatolika u Neretvi običaji se razlikuju od mjesta do mjesta. Odlazak u crkvu i suzdržavanje od teškog rada (poljoprivrednih djelatnosti) je uobičajeno u svim mjestima u Neretvi. Nakon mise odlazi se na ručak u obiteljski dom na koji su pozvani kumovi, rodbina i prijatelji. Prije ručka je obavezna molitva, a u nekim mjestima i nakon.

U Opuzenu, Dobranjama i Vidonjama na kraju ručka kruh se umoči u vino i s njim se izgasi svijeća koja je za vrijeme ručka gorila učvršćena u čaši pšenice. Za razliku od srpskog obreda prigodom kojeg svećenik posjećuje kuću slavljeničke obitelji i blagoslivlja slavski kruh u katolika svećenik nema nikakvu ulogu.

Poslije Božića i Uskrsa, krsna slava je najvažniji vjerski obiteljski blagdan u katoličkih obitelji koje je slave. Svetac zaštitnik obitelji je obiteljsko nasljeđe koje se prenosi s koljena na koljeno po muškoj liniji stoga u mjestu može biti više obitelji istog prezimena, ali ako su srodstveno povezani u pravilu svi imaju istog sveca zaštitnika.

Mijenjanje slave je moguće jedino ako se mladić priženio u ženinu kuću i prihvatio slavljenje sveca zaštitnika njezine obitelji. Obitelji u dolini Neretve koje bi doselile, a nisu imale svoju slavu obično bi slavila Sve Svete (1. studenog). Sveci koji se časte su iz prvih stoljeća kršćanstva.

Na neretvanskom području najpopularniji sveci koji su izabrani za obiteljske zaštitnike su: Sv. Nikola biskup, Sv. Ivan apostol, Sv. Jure, Sv. Martin, Bogojavljenje, Svi Sveti, Sv. Mihovil, Sv. Petar, Sv. Toma, Sv. Lucijan, Sv. Luka, Sv. Stjepan i Sv. Andrija apostol. Za razliku od Srba, nemaju svi Hrvati katolici u dolini Neretve svoje slave. Doseljenici iz drugih dijelova Hrvatske ili BiH, koji nisu prihvatili slavljenje neke slave ili Svih Svetih ovaj običaj uopće ne poznaju.

Popis neretvanskih obitelji i njihovih slava izradio je 1941. don Radovan Jerković. Rezultate njegovih istraživanja citiraju i današnji autori koji pišu znanstvene članke ili knjige o pojedinim neretvanskim župama. Jerkovićeva istraživanja su napravljena prije više desetljeća te je njihova aktualnost upitna. Dogodile su se mnoge promjene (selidba stanovništva iz brdskih u dolinska sela, te iz okolnih sela u Metković) te je potrebno novo terensko istraživanje koje bi utvrdilo trenutno stanje tog običaja, koji je u nekim krajevima potpuno iščeznuo. Krsna slava je nekakva vrsta nasljednog sveca zaštitnika kojem se članovi obitelji utječu u doba nevolje, te kojemu svake godine u čast pripravljaju ručak. Slavljenje krsne slave je hrvatski i katolički običaj koji bi valjalo sačuvati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 10 kol 2019, 21:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68236
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Pa što ako dio današnjih Hrvata potječu od srpskih plemena.

To samo znači da im je hrvatska nacija iz nekog razloga bila privlačnija i komotnija ili da su spletom povijesnih okolnosti (zajednička vlast, tipa Austrija) tamo završili, ili da im je religija bila najbitnija.

Nakon nekoliko generacija, razlog zbog kojeg su se preci svrstali na jednu ili drugu stranu više nije bitan: svake godine se pojacava i akumulira nova tradicija.

Ja imam u dubljem i širem obiteljskom stablu koliko hoces nehrvata, pa i neslavena... migracije, ženidbe... ljudi idu tamo gdje im je bolje i opredjeljuju se za pripadnost skupini kojoj god hoće...

Što se tiče Dubrovnika, možda ste porijeklom katolički Srbi, ali vam aristokracija nisu ni Hrvati ni Srbi, nego uglavnom Romani. :zubati Također 500 godina imati svoju državu moglo je lako rezultirati novim narodom (po uzoru na Crnogorce ili Bošnjake), da nije bilo Napoleona. Moš mislit kako bi Dubrovčani se htjeli dobrovoljno ujediniti sa okolnom balkanskom sirotinjom. Dubrovnik je identitetski približen ostalim dalmatinskim gradovima zbog iste vjere, iste geografije (obala jadranskog mora), trgovačkih veza, iste kuhinje (mediteranska) i sličnog iskustva (slobodni od Turaka), tako da je logično da je Dubrovnik išao tamo gdje je cijela Dalmacija (osim Boke) išla.

Isto tako, na primjeru svih ostalih europskih zemalja ako se vidi da stvari nikad nisu crno-bijele, da postoji masu prelijevanja.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 10 kol 2019, 21:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68236
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
buenos aires je napisao/la:
Ovaj Ateist kako je počeo nosit će šajkaču do Božića...


Ne pa zašto, čovjeka interesira genealogija, a to što veze sa Srbima razmatra i proučava je znanstveni pristup i dapače pokazuje da nema komplekse kao moderni nacionalni Hrvat.

Po meni, teza da su svi štokavci originalno jedan etnikum zvuči kao sasvim legitimna i moguća znanstvena teza, e sad ne zanima me toliko da bih išao ulagati sate proučavanja toga (pomalo mi je dosadna tema), i ne mislim da predstavlja opasnost modernoj naciji, isto kao što neće sad neka talijanska regija preći u Francuze ako netko proučava zajedničke nošnje i lokalni dijalekt između regija Italije i Francuske (daleko od toga da se u Italiji i Francuskoj pričaju samo dva jezika, originalno je slika daleko kompleksnija).

Ako su Hrvati zaista Srbima ukrali komad etnosa, to je onda uspjeh koji zasjenjuje čak i Domovinski rat. :zubati :zubati

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 10 kol 2019, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68236
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Ako je točna ta teorija sa narječjima, onda su Srbi kao nacija mijenjali komad jadranske obale i Dubrovnik za one Bugare iz Pirot, Vranje i iz Niš koji nisu štokavci i nemaju padeže. :D

Zvuči kao katastrofalan trejd.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 10 kol 2019, 22:05 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13387
Lokacija: ZG
Inace su poznati kao vrhunski trejderi :D

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 11 kol 2019, 05:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Robbie MO je napisao/la:
Pa što ako dio današnjih Hrvata potječu od srpskih plemena.


Ma dala mu neka Srpkinja, 100%. :kava
Proćiće to.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 11 kol 2019, 06:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68236
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
buenos aires je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Pa što ako dio današnjih Hrvata potječu od srpskih plemena.


Ma dala mu neka Srpkinja, 100%. :kava
Proćiće to.


Vjerojatno sam ostavio onu muslimanku radi koje sam otvorio temu o svinjetini. :zubati

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 566 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: hilbert i 67 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO