HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 01:54.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 566 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 11 kol 2019, 16:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Robbie MO je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:
Ovaj Ateist kako je počeo nosit će šajkaču do Božića...


Ne pa zašto, čovjeka interesira genealogija, a to što veze sa Srbima razmatra i proučava je znanstveni pristup i dapače pokazuje da nema komplekse kao moderni nacionalni Hrvat.

Po meni, teza da su svi štokavci originalno jedan etnikum zvuči kao sasvim legitimna i moguća znanstvena teza, e sad ne zanima me toliko da bih išao ulagati sate proučavanja toga (pomalo mi je dosadna tema), i ne mislim da predstavlja opasnost modernoj naciji, isto kao što neće sad neka talijanska regija preći u Francuze ako netko proučava zajedničke nošnje i lokalni dijalekt između regija Italije i Francuske (daleko od toga da se u Italiji i Francuskoj pričaju samo dva jezika, originalno je slika daleko kompleksnija).

Ako su Hrvati zaista Srbima ukrali komad etnosa, to je onda uspjeh koji zasjenjuje čak i Domovinski rat. :zubati :zubati


Nijedna nacijeu Evropi nije izgrađena potpuno na jeziku i kulturi jer je to prosto nemogućeiz političkih i samih životnih razloga , jer "težak je život na granici uvek bio".
Mi sa ovih prostora smo tipičan primer toga.

Meni lično kao Vojvođaninu je uvek neki Hrvat iz Osijeka,Vinkovaca,..bliži nego onaj Srbijanac sa juga Srbije što se gađa padežima , oni dole bar meni lično nisu nikakvi sunarodnici ako izuzmemo da oni nazivaju Srbi i imaju tradicionalno istu veru kao i ja , a bliskost sa Hercegovcima ma koje vere bili je prosto logična jer potičme iz tih krajeva.
I tebi jebližni neki Srbin iz Trebina ili Crnogorac iz Nikšića nego neki Dudek iz Zagorja ili neki iz Istarskog sela.

Postoje ljudi koji zavole "tuđe" kulture , pa eto imamo primer Siniše Pavića čuvenog scenariste rođenog Sinjanina koji je oženio paprikarku sa juga Srbije i prosto se zaljubio u taj mentalitet , isto je i sa Srbima koji kad su prvi put osetili miris mora i način života u Dalmaciji postali pravi Dalmoši.
Kroz istoriju takvih slučajeva ima vagon , od Petra Preradovića hrvatskog pesnika i prosvetitelja do Josifa Pančića prvog srpskog akademika , a bogami je dlaka falila da hrvatski otac Domovine Ante Starčević postane veliki srpski patriota samo da je dobio posao u BG. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 11 kol 2019, 17:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
joe enter je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:

Ne pa zašto, čovjeka interesira genealogija, a to što veze sa Srbima razmatra i proučava je znanstveni pristup i dapače pokazuje da nema komplekse kao moderni nacionalni Hrvat.

Po meni, teza da su svi štokavci originalno jedan etnikum zvuči kao sasvim legitimna i moguća znanstvena teza, e sad ne zanima me toliko da bih išao ulagati sate proučavanja toga (pomalo mi je dosadna tema), i ne mislim da predstavlja opasnost modernoj naciji, isto kao što neće sad neka talijanska regija preći u Francuze ako netko proučava zajedničke nošnje i lokalni dijalekt između regija Italije i Francuske (daleko od toga da se u Italiji i Francuskoj pričaju samo dva jezika, originalno je slika daleko kompleksnija).

Ako su Hrvati zaista Srbima ukrali komad etnosa, to je onda uspjeh koji zasjenjuje čak i Domovinski rat. :zubati :zubati


Nijedna nacijeu Evropi nije izgrađena potpuno na jeziku i kulturi jer je to prosto nemogućeiz političkih i samih životnih razloga , jer "težak je život na granici uvek bio".
Mi sa ovih prostora smo tipičan primer toga.

Meni lično kao Vojvođaninu je uvek neki Hrvat iz Osijeka,Vinkovaca,..bliži nego onaj Srbijanac sa juga Srbije što se gađa padežima , oni dole bar meni lično nisu nikakvi sunarodnici ako izuzmemo da oni nazivaju Srbi i imaju tradicionalno istu veru kao i ja , a bliskost sa Hercegovcima ma koje vere bili je prosto logična jer potičme iz tih krajeva.
I tebi jebližni neki Srbin iz Trebina ili Crnogorac iz Nikšića nego neki Dudek iz Zagorja ili neki iz Istarskog sela.

Postoje ljudi koji zavole "tuđe" kulture , pa eto imamo primer Siniše Pavića čuvenog scenariste rođenog Sinjanina koji je oženio paprikarku sa juga Srbije i prosto se zaljubio u taj mentalitet , isto je i sa Srbima koji kad su prvi put osetili miris mora i način života u Dalmaciji postali pravi Dalmoši.
Kroz istoriju takvih slučajeva ima vagon , od Petra Preradovića hrvatskog pesnika i prosvetitelja do Josifa Pančića prvog srpskog akademika , a bogami je dlaka falila da hrvatski otac Domovine Ante Starčević postane veliki srpski patriota samo da je dobio posao u BG. :zubati


Posao nije dobio ni Gavrilo Princip, mladi prečanin se uzaludno vucarao gladan po skadarlijskoj kaldrmi...

Vratio se u Bosnu, ubio revolverom par čeljadi i odma' mu bilo lakše.

Oduvijek ste bili Švicarci, a Srbija Švicarska na Balkanu. Sjajan narod. :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 11 kol 2019, 18:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Jao, nemoj mi samo o prečanima i njihovom dobijanju posla u Srbiji. Više od pola Crne Gore živi i radi u Beogradu, iako ih Beograđani preziru, nebitno da li se nacionalno osećaju kao Srbi ili Crnogoci, ako je iz Crne Gore, bagra je. To svaki Beograđanin misli o njima, pa se i dalje doseljavaju kao najezda skakavaca, više ih ima u Beogradu, nego u Crnoj Gori.

Ne znam za ostatak Srbije, ali Vojvodina, i posebno Novi Sad, je krcat Bosancima (sad će @novovrijeme da mi očita patriotsku bukvicu), ne znam šta misle o njima, ali mislim da ih ne mirišu previše, ali nemaju problem sa zaposlenjem, jer ne bi živeli u Vojvodini da su nezaposleni.

A to što ti ne možeš da nađeš posao, pa si primoran da radiš sezonske poslove, nije zato što si Hrvat/Bunjevac, nego zato što si neupotrebljiv za posao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 11 kol 2019, 19:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 18:37
Postovi: 3926
Lokacija: Τριβαλλοί
Robbie MO je napisao/la:
Ako je točna ta teorija sa narječjima, onda su Srbi kao nacija mijenjali komad jadranske obale i Dubrovnik za one Bugare iz Pirot, Vranje i iz Niš koji nisu štokavci i nemaju padeže. :D

Zvuči kao katastrofalan trejd.


Jeli i Franjo Tuđman Bugar? :zubati



Prebaci na 1:20, general Lazarević, oriđiđi šop iz Babušnice



Fonetika jednog zagorskog kajkavca i torlaka koji pričaju književni štokavski 1/1 :D

My 2 cents, na Balkanu su se zapravo naselile dvije etničke skupine Slavena, druga koji predstavljaju Srbi i Hrvati, (Bošnjaci i Crnogorci su integralni dio te grupe) je došla kasnije na Balkan, i zapravo slično kao Mađari koji su Panoniji prekinuli slavenski kontinuum, oni su prekinuli izvorni južnoslavenski kontinuum.

Slovenski jezik (kajkavci općenito) je zapravo sličniji bugarskom nego srpskom/hrvatskom, to se ne vidi odmah zbog kasnije bugarske divergencije (gramatički član, i prelaska s sintetičkog na analitički jezik).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 11 kol 2019, 19:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2019, 20:21
Postovi: 838
Najbolje bi bilo banati ovog autističnog klinca ateist/dubrovčanin izbrisati mu sve teme, ionako nikad ništa pemetno ni suvislo i smisleno nije rekao.
Ni teme ni postovi mu ne vode nigdje i nemaju smisla ni potencijala za diskusiju osim flame war.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 11 kol 2019, 19:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
ZlatkoZG je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Ako je točna ta teorija sa narječjima, onda su Srbi kao nacija mijenjali komad jadranske obale i Dubrovnik za one Bugare iz Pirot, Vranje i iz Niš koji nisu štokavci i nemaju padeže. :D

Zvuči kao katastrofalan trejd.


Jeli i Franjo Tuđman Bugar? :zubati



Prebaci na 1:20, general Lazarević, oriđiđi šop iz Babušnice



Fonetika jednog zagorskog kajkavca i torlaka koji pričaju književni štokavski 1/1 :D

My 2 cents, na Balkanu su se zapravo naselile dvije etničke skupine Slavena, druga koji predstavljaju Srbi i Hrvati, (Bošnjaci i Crnogorci su integralni dio te grupe) je došla kasnije na Balkan, i zapravo slično kao Mađari koji su Panoniji prekinuli slavenski kontinuum, oni su prekinuli izvorni južnoslavenski kontinuum.

Slovenski jezik (kajkavci općenito) je zapravo sličniji bugarskom nego srpskom/hrvatskom, to se ne vidi odmah zbog kasnije bugarske divergencije (gramatički član, i prelaska s sintetičkog na analitički jezik).


A i naočale im baš liče, sjede im na nosu. Ima tu nešto... :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 11 kol 2019, 19:58 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68926
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Clint Eastwood je napisao/la:
Najbolje bi bilo banati ovog autističnog klinca ateist/dubrovčanin izbrisati mu sve teme, ionako nikad ništa pemetno ni suvislo i smisleno nije rekao.
Ni teme ni postovi mu ne vode nigdje i nemaju smisla ni potencijala za diskusiju osim flame war.


Ima originalne teme jer ga nije briga za osjećaje i tabu teme.

To je pravi znanstvenik.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 11 kol 2019, 21:37 
Online

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13471
Lokacija: ZG
Ateist je megacar, onaj upis o lizanju stopala Kineskinji je najbolji u povijesti ovog foruma.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 11 kol 2019, 21:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
PCM je napisao/la:
Ateist je megacar, onaj upis o lizanju stopala Kineskinji je najbolji u povijesti ovog foruma.


To ima svoju publiku, očito. Ali poistovjećivati Hrvate s četnicima, nimalo carski.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 12 kol 2019, 14:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2010, 13:26
Postovi: 6876
Lokacija: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
PCM je napisao/la:
Ateist je megacar, onaj upis o lizanju stopala Kineskinji je najbolji u povijesti ovog foruma.


koliko se sjećam bila je Tajlanđanka... :neznam

_________________
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Glas za HDZ jeste glas za Voju Stanimirovića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 15 kol 2019, 16:13 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Robbie MO je napisao/la:
Pa što ako dio današnjih Hrvata potječu od srpskih plemena.

To samo znači da im je hrvatska nacija iz nekog razloga bila privlačnija i komotnija ili da su spletom povijesnih okolnosti (zajednička vlast, tipa Austrija) tamo završili, ili da im je religija bila najbitnija.

Nakon nekoliko generacija, razlog zbog kojeg su se preci svrstali na jednu ili drugu stranu više nije bitan: svake godine se pojacava i akumulira nova tradicija.

Ja imam u dubljem i širem obiteljskom stablu koliko hoces nehrvata, pa i neslavena... migracije, ženidbe... ljudi idu tamo gdje im je bolje i opredjeljuju se za pripadnost skupini kojoj god hoće...

Što se tiče Dubrovnika, možda ste porijeklom katolički Srbi, ali vam aristokracija nisu ni Hrvati ni Srbi, nego uglavnom Romani. :zubati Također 500 godina imati svoju državu moglo je lako rezultirati novim narodom (po uzoru na Crnogorce ili Bošnjake), da nije bilo Napoleona. Moš mislit kako bi Dubrovčani se htjeli dobrovoljno ujediniti sa okolnom balkanskom sirotinjom. Dubrovnik je identitetski približen ostalim dalmatinskim gradovima zbog iste vjere, iste geografije (obala jadranskog mora), trgovačkih veza, iste kuhinje (mediteranska) i sličnog iskustva (slobodni od Turaka), tako da je logično da je Dubrovnik išao tamo gdje je cijela Dalmacija (osim Boke) išla.

Isto tako, na primjeru svih ostalih europskih zemalja ako se vidi da stvari nikad nisu crno-bijele, da postoji masu prelijevanja.



Pokatoliceni Srbi. Od kada ja to govorim.

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 26 kol 2019, 13:48 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2842
kiler je napisao/la:
PCM je napisao/la:
Ateist je megacar, onaj upis o lizanju stopala Kineskinji je najbolji u povijesti ovog foruma.


koliko se sjećam bila je Tajlanđanka... :neznam


Bila je Japanka, Saori iz grada Nare na otoku Honshūu.

Amiđa je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Pa što ako dio današnjih Hrvata potječu od srpskih plemena.

To samo znači da im je hrvatska nacija iz nekog razloga bila privlačnija i komotnija ili da su spletom povijesnih okolnosti (zajednička vlast, tipa Austrija) tamo završili, ili da im je religija bila najbitnija.

Nakon nekoliko generacija, razlog zbog kojeg su se preci svrstali na jednu ili drugu stranu više nije bitan: svake godine se pojacava i akumulira nova tradicija.

Ja imam u dubljem i širem obiteljskom stablu koliko hoces nehrvata, pa i neslavena... migracije, ženidbe... ljudi idu tamo gdje im je bolje i opredjeljuju se za pripadnost skupini kojoj god hoće...

Što se tiče Dubrovnika, možda ste porijeklom katolički Srbi, ali vam aristokracija nisu ni Hrvati ni Srbi, nego uglavnom Romani. :zubati Također 500 godina imati svoju državu moglo je lako rezultirati novim narodom (po uzoru na Crnogorce ili Bošnjake), da nije bilo Napoleona. Moš mislit kako bi Dubrovčani se htjeli dobrovoljno ujediniti sa okolnom balkanskom sirotinjom. Dubrovnik je identitetski približen ostalim dalmatinskim gradovima zbog iste vjere, iste geografije (obala jadranskog mora), trgovačkih veza, iste kuhinje (mediteranska) i sličnog iskustva (slobodni od Turaka), tako da je logično da je Dubrovnik išao tamo gdje je cijela Dalmacija (osim Boke) išla.

Isto tako, na primjeru svih ostalih europskih zemalja ako se vidi da stvari nikad nisu crno-bijele, da postoji masu prelijevanja.



Pokatoliceni Srbi. Od kada ja to govorim.


Vjera ne uvjetuje narodnost tako da izraz "pokatoličeni Srbi" nema nikakvog smisla. Šešelj tvrdi da su do 1219. dvije trećine Srba bili katolici.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 29 kol 2019, 21:52 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4146
Ateist je napisao/la:
Uvjeren sam da razlika između Albanca katolika, Albanca pravoslavca i Albanca muslimana nije ništa manja nego između Hrvata, Srbina i Bošnjaka. Zašto onda Albanci ispravno smatraju sebe jednim narodom, a Hrvati, Srbi i Bošnjaci umišljaju da su tri različita?

Ovdje je slučaj da na jako maloj razdaljini, pa čak i u istom naselju, pripadnici navodno različitih naroda imaju identičan govor i naglasak te izvjesno zajedničko podrijetlo. U Popovom polju tu selo gdje su Lakići Hrvati, kilometar dalje Lakići Srbi, tu Miloševići Hrvati, par kilometara dalje Miloševići Srbi.

Gradonačelnik Cetinja bio je neki Bogdanović. Apsurd je da je Bogdanović na Cetinju jedne narodnosti, Crnogorac.
59 km dalje, u Trebinju, Bogdanović druge narodnosti. Srbin. 26 km dalje, Bogdanović u Ravnome po narodnosti Hrvat. Tri Bogdanovića istog jezika i podrijetla su pripadnici tri različita naroda?!

Ustaški borac iz zapadne Hercegovine Ivan Jovanović Crni. Jovanović u Crnoj Gori Crnogorac, 50 km dalje u istočnoj Hercegovini Srbin, 50 km dalje u zapadnoj Hercegovini Hrvat. A sva trojica potpuno isti.

Albanski jezik nema srodnika i tako jezička izolovanost stvara ih posebnim narodom. Postoji naklonost pravoslavnih Albanaca ka Grcima. Za sada muslimanski Albanci drže hrišćanske Albance pod kontrolom imaju svojih Komšića i građanista kolko hoćeš i tako čuvaju jedinstvo Albanije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 01 ruj 2019, 04:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 vel 2018, 07:02
Postovi: 318
Amiđa je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Pa što ako dio današnjih Hrvata potječu od srpskih plemena.

To samo znači da im je hrvatska nacija iz nekog razloga bila privlačnija i komotnija ili da su spletom povijesnih okolnosti (zajednička vlast, tipa Austrija) tamo završili, ili da im je religija bila najbitnija.

Nakon nekoliko generacija, razlog zbog kojeg su se preci svrstali na jednu ili drugu stranu više nije bitan: svake godine se pojacava i akumulira nova tradicija.

Ja imam u dubljem i širem obiteljskom stablu koliko hoces nehrvata, pa i neslavena... migracije, ženidbe... ljudi idu tamo gdje im je bolje i opredjeljuju se za pripadnost skupini kojoj god hoće...

Što se tiče Dubrovnika, možda ste porijeklom katolički Srbi, ali vam aristokracija nisu ni Hrvati ni Srbi, nego uglavnom Romani. :zubati Također 500 godina imati svoju državu moglo je lako rezultirati novim narodom (po uzoru na Crnogorce ili Bošnjake), da nije bilo Napoleona. Moš mislit kako bi Dubrovčani se htjeli dobrovoljno ujediniti sa okolnom balkanskom sirotinjom. Dubrovnik je identitetski približen ostalim dalmatinskim gradovima zbog iste vjere, iste geografije (obala jadranskog mora), trgovačkih veza, iste kuhinje (mediteranska) i sličnog iskustva (slobodni od Turaka), tako da je logično da je Dubrovnik išao tamo gdje je cijela Dalmacija (osim Boke) išla.

Isto tako, na primjeru svih ostalih europskih zemalja ako se vidi da stvari nikad nisu crno-bijele, da postoji masu prelijevanja.



Pokatoliceni Srbi. Od kada ja to govorim.


Oprosti malo mi zanjima jedno pitanje. A ko je onda vi ste? Muslimani Srbi il veliki nordijski arijevci migranti iz Skandinavije od 2 stoleca? Ovo je zanjimlivo pitanije jer za sjevernih slavena mnogi ne vide razliku izmedu vama i srbima licite su za njih na arape(ne svi al neki broj tacno), a moze cak i vise od srba.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 04 lis 2019, 16:03 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2842
buenos aires je napisao/la:
Ovaj Ateist kako je počeo nosit će šajkaču do Božića...


Ljudska riječ malo vrijedi. Kad sam postavljao hvalospjeve o političkim emigrantima pisali su mi da sam ljuti hrvatski nacionalist i simpatizer Ustaškog pokreta. Kad sam napominjao kako su brutalno krajem 17. stoljeća zatrti muslimani s područja današnje Hrvatske (Slavonija, Lika, Dalmacija), pri čemu je sprženo oko 250 džamija, pisali su da sam ljuti bošnjački nacionalist i islamski fundamentalist. Kad sam se izrazio kako je logična teorija po kojoj su svi štokavci jedan narod, pisali su mi da sam ljuti srpski nacionalist i simpatizer četnika. Kad sam malo oštrije pisao o vjeri, veličajući ateizam, pisali su mi da sam ustvari ljuti Jugoslaven, komunist, titoist i simpatizer partizana. Ja ne znam sigurno što sam, zbunjen sam, kao i svaki mladi čovjek tragam za identitetom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 04 lis 2019, 16:09 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Ateist je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:
Ovaj Ateist kako je počeo nosit će šajkaču do Božića...


Ljudska riječ malo vrijedi. Kad sam postavljao hvalospjeve o političkim emigrantima pisali su mi da sam ljuti hrvatski nacionalist i simpatizer Ustaškog pokreta. Kad sam napominjao kako su brutalno krajem 17. stoljeća zatrti muslimani s područja današnje Hrvatske (Slavonija, Lika, Dalmacija), pri čemu je sprženo oko 250 džamija, pisali su da sam ljuti bošnjački nacionalist i islamski fundamentalist. Kad sam se izrazio kako je logična teorija po kojoj su svi štokavci jedan narod, pisali su mi da sam ljuti srpski nacionalist i simpatizer četnika. Kad sam malo oštrije pisao o vjeri, veličajući ateizam, pisali su mi da sam ustvari ljuti Jugoslaven, komunist, titoist i simpatizer partizana. Ja ne znam sigurno što sam, zbunjen sam, kao i svaki mladi čovjek tragam za identitetom.



Odakle vode porijeklo Hrvati iz jugoistocne Hercegovine? Mislim na Hrvate Neuma, Ravnog, Stoca i Capljine.

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 04 lis 2019, 17:14 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2842
Amiđa je napisao/la:
Ateist je napisao/la:

Ljudska riječ malo vrijedi. Kad sam postavljao hvalospjeve o političkim emigrantima pisali su mi da sam ljuti hrvatski nacionalist i simpatizer Ustaškog pokreta. Kad sam napominjao kako su brutalno krajem 17. stoljeća zatrti muslimani s područja današnje Hrvatske (Slavonija, Lika, Dalmacija), pri čemu je sprženo oko 250 džamija, pisali su da sam ljuti bošnjački nacionalist i islamski fundamentalist. Kad sam se izrazio kako je logična teorija po kojoj su svi štokavci jedan narod, pisali su mi da sam ljuti srpski nacionalist i simpatizer četnika. Kad sam malo oštrije pisao o vjeri, veličajući ateizam, pisali su mi da sam ustvari ljuti Jugoslaven, komunist, titoist i simpatizer partizana. Ja ne znam sigurno što sam, zbunjen sam, kao i svaki mladi čovjek tragam za identitetom.



Odakle vode porijeklo Hrvati iz jugoistocne Hercegovine? Mislim na Hrvate Neuma, Ravnog, Stoca i Capljine.


Predosadan si s tim, dvadeseti put ponavljaš iste insinuacije. Nitko ne tvrdi da su Hrvati pokatoličeni Srbi, što je sasvim besmislen izraz, budući da vjeroispovijest nema nikakve veze s narodnošću. Biti katolik ne znači biti Hrvat, biti pravoslavac ne znači biti Srbin. Postoji teorija koju su zastupali ugledni slavisti 19. stoljeća, po kojoj smo mi štokavci svi Srbi, bez obzira na vjeru. Srbi katolici, Srbi pravoslavci, Srbi muslimani, Srbi ateisti i ostali Srbi. Prije primanja kršćanstva štivali smo Peruna, Velesa, Svetovida, Svaroga, Mokoš i društvo. Nismo izvorno ni katolici ni pravoslavci ni bogumili ni muslimani. Da su ti svi preci otkad su izdali Peruna bili katolici, te da nikad nisu bili pravoslavci, to ne znači da nisi Srbin. Srbin si katoličke vjeroispovijesti, čim govoriš štokavskim (srpskim) jezikom. Štokavski=srpski, čakavski=hrvatski, kajkavski=slovenski. Samo čakavci su Hrvati. Ta teorija zvuči sasvim logično, iako mi se osobno ne sviđa. Ti si Srbin islamske vjeroispovijesti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 11 sij 2021, 00:23 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2842
Milići su u Slanome Hrvati, kao Goran Milić, a 27 km dalje u Veličanima u Popovu polju Milići su Srbi. Lakići su u Trebimlji Hrvati, a 16 km dalje u Veličanima Srbi.

Glavinići su srpsko selo u općini Trebinje, a nositelji prezimena Glavinić u Neumu su Hrvati. Grbići su srpsko selo u općini Trebinje, a nositelji prezimena Grbić u Dubrovniku su Hrvati. Diklići su srpsko selo u općini Trebinje, a nositelji prezimena Diklić u Konavlima su Hrvati. Bogdanovići su u Ravnome Hrvati, a u 8 km udaljenom Dolu Srbi. Čokljati su u Ravnome Hrvati, a u Dolu Srbi. Kovači i Popovići u Popovu polju su Srbi, a u Dubrovniku i Konavlima Hrvati. Jakšići i Glavani su u Dubljanima Srbi, a u Dubrovniku Hrvati. Anđelići su u Dubočanima Srbi, a u Dubrovniku Hrvati. Stijačići su u Klobuku Srbi, a u 56 km udaljenom Dubrovniku Hrvati. U Krajkovićima su nositelji prezimena Vreća Srbi, a u 37 km udaljenom Dubrovniku Hrvati. Nositelji prezimena Bubalo u Mionićima su Srbi, a u Turčinovićima kraj Širokog Brijega Hrvati. Ninkovići, Brkovići i Tomovići u Necvijeću su Srbi. Vulići su u Strujićima Srbi, a u Dubrovniku Hrvati. Marići također. Prezime Boro u Strujićima nose Srbi, a u Dubrovniku Hrvati. Ilići su u Strujićima Srbi, a u Metkoviću Hrvati. U općini Trebinje živi puno Srba Todorića. U Rupnome Dolu i na Korčuli prezime Tasovac nose Hrvati, a u trebinjskom naselju Trebijovi Srbi. Perovići su u trebinjskom kraju Srbi, a u dubrovačkom Hrvati. Isto tako i Obradovići i Boškovići, te nositelji prezimena Mičeta. Prezime Kolak, nalazi se u Srba u selu Tulje, u Hercegovini nose Hrvati i Srbi. Radulovići su u Tuljama Srbi, a u Dubrovniku Hrvati. Matići također. Miloševići su u Čavašu Srbi, a u dubrovačkim mjestima Zaton i Knežica Hrvati. Nositelji prezimena Prnjat u trebinjskom naselju Hum su Srbi, a u Dubrovniku Hrvati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 11 sij 2021, 11:08 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2020, 08:27
Postovi: 1595
Sigurno ima ptijelaza, posebno na rubnim područjima di se dodiruju narodi al ima i pretjerivanja. Naime, velika većina prezimena su nadimci pa stoga nije ni čudo da ima sličnih i istih prezimena. Bubam npr. Petrović ili Petrić po nekom Petru, pa moze bit tisuce raznih obitelji s tim prezimenom bez ikakve veze.

Malo je teže dešifrirat pbiteljsko stablo tamo di su došli turci jer su arhive izgubljene a turska država nije baš bila fan statistike. Ja svoju obitelj mogu locirat negdi do 17.st zahvaljujući mlečanima i sačuvanim crkvenim arhivima s podrucja di turci nisu nikad došli. Dalje je vec teže jer su crkvene knjige izgubljeme. No navjetojatnije se obitelj nije puno selila već je uvik se motala po istom području. Šteta je šta su u turskim nadiranjima mnoge crkvene knjige izgubljene pa je nemoguce locirat svoju obitelj u srednjem vijeku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 11 sij 2021, 14:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 vel 2020, 16:12
Postovi: 1775
U Soli, tj Tuzlanskom kraju većina prezimena kod Hrvata se mogu naći u 15km i dalje udaljenim srpskim naseljima. Adam Hadžić je u svojim istraživanjima turskih popisa ta prezimena uvijek nalazio kod "latina", tek u 18 stoljeću se pojavljuju i pravslavne obitelji istih prezimena u naseljima koja su u 16 stoljeću bila nesumljivo katolička: Vidović, Vidaković, Pekić, Perkić, Lukić, Andrić, Filipović, Kraljević, Pranjić, Tadić, Mišić, Nikolić, Ilić, Lučić, Ivanović, Ivanić, ...

Ova pojava se može pripisati posljedicama pohoda eugena savojskog, kada su iz podrinja i soli nestali franjevački samostani i katoličke crkve, a desetljeće poslije počinju nicati pravoslavne u naseljima gdje ih nikada prije nije bilo.

_________________
- Europa na koljenima, Rusija na laktovima.
- Sprženi telegram mozgovi zamjere ispranim twitter mozgovima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 13 sij 2021, 13:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 sij 2019, 15:02
Postovi: 927
Uglavnom su ta ista prezimena nastala kod Hrvata u zapadnoj Hercegovini, Završju i Bosni, a kod Srba u Crnoj Gori i istočnoj Hercegovini neovisno jedno od drugoga.

Baš kao prezimena su puno prije u uporabi kod Hrvata, a i kao rodovska se većina njih kod Hrvata spominje ranije. Mada, možda čisto iz razloga što pouzdani podaci postoje duže u povijest kod Hrvata.

Kod Hrvata nekadašnjih pravoslavnih rodova ima po Hercegovini, od nekih 10-20 najvećih dva su takva i jedan od Hrvata iz Bosne, ali što se ide dalje sve je manji udio tih rodova i sve u svemu se radi o velikom većinom autohtonom stanovništvu kao malo gdje na hrvatskim i srpskim prostorima. A to što se ono negiralo i tražila dlaka u jajetu je stvar politike i činjenice da je bolje istraženo i postoje pouzdani podaci dalje u prošlost nego kod Srba.

Kod Srba s druge strane je bila još veća masa katolika po istočnoj Hercegovini i Crnoj Gori, Trebinje je bilo centar katoličanstva u BiH, ali ne postoje podaci o tom koji su to konkretno sve bili rodovi. Mada znamo da npr. Nemanjići jesu. Uz to je u istočnoj i staroj Hercegovini sve pokriveno rodovima izvorno spomenutim kao vlaškim, a zapadno od Neretve sitno. Iako su katolici inače zbog svog statusa više prelazili na islam od pravoslavaca, istočno od Neretve toga je više bilo nego zapadno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 14 sij 2021, 19:30 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2842
Ima Srba Bušića, Luburića... Ima li koji Srbin Pavelić?



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 16 sij 2021, 17:09 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2842
Postoje Srbi Jurići iz Gubina (Livno). Još neka prezimena u Srba koja zvuče hrvatski ili katolički: Antonić (Lusići - Banja Luka, Jošavka Gornja - Čelinac, okolina Pala i Korenita - Loznica), Antunović (Bosanska Krajina), Jurković (Benkovac), Lovrić (Kordun i Bosanska Krupa), Bilić (Civljane - Vrlika, Gerzovo - Mrkonjić Grad, Kršlje - Novi Grad, Komar - Travnik i okolina Mostara), Franić (Rilić - Kupres), Jurašin (Donji Karin), Bijanko (Krupa - Obrovac), Šimić (Plavno - Knin), Matas (Strmica - Knin), Matijaš (Strmica - Knin), Stipić (Kordun) itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 16 ruj 2021, 04:40 
Offline

Pridružen/a: 16 lip 2019, 07:55
Postovi: 242
joe enter je napisao/la:
Sad pregledavam štampu i naiđoh na srpskog muzičkog producenta Voju Aralicu , i onda se zapitah jel on Hrvat ili Srbin poreklom jer najpoznatitji Aralica je onaj nacionalistički hrvatski pisac.

A najbolji način za proveru takvog čega je telefonski online imenik Srbije , i naravno tamo nađoh mnoštvo Aralica i po svoj prilici su svi Srbi , isto kao kad sam ukucao prezime Sanader i gle čuda svi su Srbi takođe.

Srbi Sanaderi su Krajišnici ili porijeklom iz krajiških krajeva. Bilo ih je u Lici, sjevernoj Dalmaciji, Bosanskoj Krajini, na Baniji, na Kordunu, i u Slavoniji.

Na mletačkom katastru 1709. godine u srpsko-pravoslavnom selu Žegaru u sjevernoj Dalmaciji (oblast Bukovica) upisani su Damjan Sanader, Luka Sanader, Miloš Sanader, Vučen Sanader i Vido Sanader https://www.forum.hr/showpost.php?p=88365415&postcount=1036
U Bilišanima takođe srpsko-pravoslavnom selu koje je od Žegara udaljeno 10 km na pomenutom katastru su upisani Radojica Pupovac, Staniša Pupovac i Vučen Pupovac, koja ironija sudbine. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 16 ruj 2021, 21:33 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
ZlatkoZG je napisao/la:

My 2 cents, na Balkanu su se zapravo naselile dvije etničke skupine Slavena, druga koji predstavljaju Srbi i Hrvati, (Bošnjaci i Crnogorci su integralni dio te grupe) je došla kasnije na Balkan, i zapravo slično kao Mađari koji su Panoniji prekinuli slavenski kontinuum, oni su prekinuli izvorni južnoslavenski kontinuum.

Slovenski jezik (kajkavci općenito) je zapravo sličniji bugarskom nego srpskom/hrvatskom, to se ne vidi odmah zbog kasnije bugarske divergencije (gramatički član, i prelaska s sintetičkog na analitički jezik).


Hrvati u cijelini pripadaju populacijskom klasteru koji skupa sa Slovencima i Slovacima čini jedan kontinuum koji su prekinuli Mađari.

Srbi su drugi klaster skupa s Bugarima i Makedoncima

Hrvati i Srbi jesu drugi val slavenskog naseljavanja, ali nisu prekinuli nikakav kontinuum, jer južnoslavenski dijasistem i sada je kontinuum.

Naizgled prekinuti kontinuum je zbog novoštokavštine koja se vrlo često geografski smješta između staroštokavskih (slavosnkih, istočnobosnaskih, crnogorskih, kosovsko-resavskih) s jedne i kajkavskih i čakavskih narječja s druge geografske strane, koja također čuvaju neka starija obilježja.

Međutim novoštokavština je vrlo NOVA i nema veze s doseljavanjem u ranom srednjem vijeku.

Također, u predosmansko doba postojala je istočna i zapadna štokavština (šćakavski) koja je predstavljala ekvidistancu u odnosu na čakavski. Jedinstveno štokavsko narješje je zapravo OSMANSKI PROIZVOD.

Sve velikosrpske tlapnje su osmansko naslijeđe, od VKK granice, do te bulaznije o svim štokavcima kao Srbima. Isto tako je i osmasnko naslijeđe da dio Hrvata govori sličnije Srbima nego drugim Hrvatima.

Srbi su pod Turcima bili svi u jednoj državi, a mi u raznima.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 566 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 26 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO