HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 tra 2024, 20:57.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2930 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 ... 118  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 04 lis 2019, 17:10 
Offline

Pridružen/a: 14 ruj 2019, 15:30
Postovi: 32
Lokacija: Zapadna RH
Bobovac je napisao/la:
AudiA1 je napisao/la:
Na sjednici vlade RBIH 13.5.1993. izneseni su podaci u angažmanu HV-a u ratu protiv Armije BIH:

"prednje akcije HVO podržava vojska Republike Hrvatske. Prema pouzdanim podacima, na teritoriji BIH nalaze se sljedeće jedinice regularne hrvatske vojske: 113 splitska brigada i elementi jedne brigade iz Metkovića u reonu Bune, Dubrave i Stoca, 114. splitska i 123. varaždinska brigada u reonu Lašve i jedna tenkovska jedinica u reonu Čvrsnice. Mislimo da ne treba isticati koliko prisustvo ovih jedinica predstavlja miješanje u unutrašnje poslove BIH i koliko je suprotno pravilima međunarodnog prava i izjavama hrvatske vlade o poštivanju integriteta BIH. Prisustvo ovih jedinica, uz to i vod direktne vojne intervencije Republike Hrvatske u Republici Bosni i Hercegovini."


Kamo puste sreće da je ovo bilo točno. Danas bi nam Herceg-Bosna bila od Neuma do Vareša.

Splitske i Varaždinske brigade u dolini Lašve? Jel oni to zajebavaju nekog?


Vjerojatno su tamo bili dijelovi manji dijelovi tih brigada ali su bili ili u vidu dragovoljaca ili prikriveno ali su svakako bili. Sasvim sigurno u travnju 1993. tijekom bitki za Konjic uključila se u borbu brigada HV-a Bojna Zrinski i dijelovi drugih formacija bili su itekako aktivno u 4.-5. mjesecu 1993. tijekom borbi za Jablanicu i Konjic.

Najjači i najvažniji angažman HV-a je bio na mostarskoj bojišnici gdje su bili dijelovi najjačih gardijskih brigada poput 5., 7. i 8. brigade i aktivno su utjecali i zauzeli su Raštane, hidroelektrane i drugo područje uz samu Neretvu tijekom 8.-9. mjeseca 1993. Da nije bilo HV-a Armija BIH bi zauzela cijeli Mostar jer HVO nije imao ljudstva da pokrije tako kompliciranu gradsku i ruralnu bojišnicu. Gornjevakufsko-prozorsko bojište također posebna je priča i tu se smjenjivalo ljudstvo iz mnogih brigada HV-a i čuvalo zamišljene granice Herceg-Bosne


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 04 lis 2019, 18:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 tra 2018, 21:19
Postovi: 3578
AudiA1 je napisao/la:
Vjerojatno su tamo bili dijelovi manji dijelovi tih brigada ali su bili ili u vidu dragovoljaca ili prikriveno ali su svakako bili. Sasvim sigurno u travnju 1993. tijekom bitki za Konjic uključila se u borbu brigada HV-a Bojna Zrinski i dijelovi drugih formacija bili su itekako aktivno u 4.-5. mjesecu 1993. tijekom borbi za Jablanicu i Konjic.

Najjači i najvažniji angažman HV-a je bio na mostarskoj bojišnici gdje su bili dijelovi najjačih gardijskih brigada poput 5., 7. i 8. brigade i aktivno su utjecali i zauzeli su Raštane, hidroelektrane i drugo područje uz samu Neretvu tijekom 8.-9. mjeseca 1993. Da nije bilo HV-a Armija BIH bi zauzela cijeli Mostar jer HVO nije imao ljudstva da pokrije tako kompliciranu gradsku i ruralnu bojišnicu. Gornjevakufsko-prozorsko bojište također posebna je priča i tu se smjenjivalo ljudstvo iz mnogih brigada HV-a i čuvalo zamišljene granice Herceg-Bosne

Koja je to 8. brigada?

HV je u ratu protiv RBiH sudjelovao u isključivo u Uskoplju u dužem periodu i to kao interventne jedinice i jedinice koje su slane za stabilizaciju određenih kota i linija. Tu se radi o 5.
gardijskoj brigadi i to ne u cjelosti.

U Mostaru i Rami HV je sudjelovao također ali sa jedinicama koje su već bile u dolini Neretve i vodile borbe protiv VRS-a, ali su bile neznatne. Ramu i Mostar oslobodio je HVO, kasnije i obranio to područje (Neretva 93)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 04 lis 2019, 19:32 
Offline

Pridružen/a: 14 ruj 2019, 15:30
Postovi: 32
Lokacija: Zapadna RH
Pardon, nije 8. brigada ali neke ostale brigade da. Najviše 5. i 7. brigada, domobranske pukovnije i najviše u Mostaru i Gornjem Vakufu. Oba ta grada bi bez pojačanja HV-a bila izgubljena.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 04 lis 2019, 22:26 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 15:26
Postovi: 7774
Muslimani ološ nema nikakvog vojnog uspjeha pa zazivaju HV u Lasvanskoj dolini i kod Vakufa :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 07 lis 2019, 23:20 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21518
HV je u Oluji za 84 sata oslobodio 13 tisuća km2 koje su okupirali Srbi.
BiH muslinani su zauzeli koje 3 tisuće km2, kaj misliš koliko bi im za to trebalo?
Još muslimani nisu imali ni artiljeriju kakvu spada, samo bombaše samoubojice.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 11 svi 2020, 15:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27351
slika

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 11 svi 2020, 15:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27351
slika

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 12 lip 2020, 11:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27351

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 18 lip 2020, 20:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 lip 2020, 17:42
Postovi: 266
Zanima me jeli zabilježen ijedan slučaj da je musliman bio u HVO-u u srednjoj bosni za vrijeme muslimansko-hrvatskog sukoba? Čuo sam da je bilo par u hercegovini.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 18 lip 2020, 21:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2232
Lokacija: Negdi na granici svitova
kukac je napisao/la:
Zanima me jeli zabilježen ijedan slučaj da je musliman bio u HVO-u u srednjoj bosni za vrijeme muslimansko-hrvatskog sukoba? Čuo sam da je bilo par u hercegovini.


U Mostaru je bio od istaknutijih Juka Prazina, jebiga zna se kako je završio. Bilo ih je još ali dosta se i njih poštenih počistilo, kolateralna žrtva pogotovo nakon sranja na Podveležju i sjevernom logoru.

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 18 lip 2020, 21:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32118
kukac je napisao/la:
Zanima me jeli zabilježen ijedan slučaj da je musliman bio u HVO-u u srednjoj bosni za vrijeme muslimansko-hrvatskog sukoba? Čuo sam da je bilo par u hercegovini.

Bilo je.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 18 lip 2020, 22:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
novem je napisao/la:
slika

imas na forum.hr jednog debilnog ljevog moderatora na povjesnim temama

dodji malo poljepit takvih stranica

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 18 lip 2020, 22:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
MB89 je napisao/la:
DrMag je napisao/la:

Nisi odgovorio na pitanje, zasto je HVO trebalo dva dana da ovlada Ahmicima, od cega su ginuli i stradali bojovnici, ako su u ahmicima bili samo nenaoruzani civili?


Kao prvo, nikad nisam cuo da su hvo imale ikakve gubitke u ahmicima. Ima li iobjektivni i neutralni izvor?

Kao drugo, ako je bilo gubitaka kod Hvo to je najvjerovatnije zato sto su neki stanovnici bili naoruzani i branili se protiv agresora.

Da vas ja pitam: jeli u redu likvidariti civile, zenu i djecu?

Ako smo mi likvidirali zene i djecu zasto ste onda slike nase poklane djece predstavljali kao svoje???

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: HRVATSKO-MUSLIMANSKI SUKOB
PostPostano: 19 lip 2020, 00:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
PCM je napisao/la:
Iskreno , nek su ga roknuli , putem kojim je krenuo jednostavno nije ni moglo drugačije završiti ...
U ratu nema popuštanja u takvim situacijama , samo nam je još falio međuhrvatski rat za muslimanski račun.
Krivi izbor Blaž , lekcija naučena i za sve one koji bi "kruha preko pogače" ...

Ako je bio mozak ko i prkacin onda razumijem franju.
Prkacin i dan danas fali nobila sto je oslobodio blaskica za nula para =))

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: HRVATSKO-MUSLIMANSKI SUKOB
PostPostano: 19 lip 2020, 00:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
PCM je napisao/la:
Jest Tomislave, po "partizanski" bolje smaknut jednu glavu ako će to značiti izostanak međusobnog rata koji je onda mogao imati tragične posljedice za nas. Ja to prije nazivam pragmatizmom al dobro ako ti je draže , nek bude po partizanski ...

slika

:zubati

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 19 lip 2020, 08:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 lip 2020, 17:42
Postovi: 266
Mar-kan je napisao/la:
kukac je napisao/la:
Zanima me jeli zabilježen ijedan slučaj da je musliman bio u HVO-u u srednjoj bosni za vrijeme muslimansko-hrvatskog sukoba? Čuo sam da je bilo par u hercegovini.

Bilo je.


Pitam jer sam u knjizi Charlesa Shradera Muslimansko-hrvatski građanski rat u srednjoj bosni naišo na podatak da je u borbi u "Gačicama HVO je izgubio jednog vojnika. Muslimani tri (uključujući jednog kojeg su sami ubili jer se nije htio boriti protiv svojih hrvatsih susjeda.)" str.157.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 19 lip 2020, 09:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32118
kukac je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Bilo je.


Pitam jer sam u knjizi Charlesa Shradera Muslimansko-hrvatski građanski rat u srednjoj bosni naišo na podatak da je u borbi u "Gačicama HVO je izgubio jednog vojnika. Muslimani tri (uključujući jednog kojeg su sami ubili jer se nije htio boriti protiv svojih hrvatsih susjeda.)" str.157.

Ovi su bili bojovnici u HVO. "Kolege". Jedan od njih mi je spasio glavu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 19 lip 2020, 19:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 lip 2020, 17:42
Postovi: 266
Mar-kan je napisao/la:
kukac je napisao/la:

Pitam jer sam u knjizi Charlesa Shradera Muslimansko-hrvatski građanski rat u srednjoj bosni naišo na podatak da je u borbi u "Gačicama HVO je izgubio jednog vojnika. Muslimani tri (uključujući jednog kojeg su sami ubili jer se nije htio boriti protiv svojih hrvatsih susjeda.)" str.157.

Ovi su bili bojovnici u HVO. "Kolege". Jedan od njih mi je spasio glavu.

Interesantno, hvala na informaciji. Što je bilo s njima iza rata, jesu odbačeni od strane ostalih Bošnjaka?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 19 lip 2020, 20:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32118
kukac je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Ovi su bili bojovnici u HVO. "Kolege". Jedan od njih mi je spasio glavu.

Interesantno, hvala na informaciji. Što je bilo s njima iza rata, jesu odbačeni od strane ostalih Bošnjaka?

Koliko znam, većina je odselila na druge kontinente.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 07 kol 2020, 17:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 stu 2018, 13:21
Postovi: 4112
Tko je bio bliži pobjedi u hrvatsko-muslimanskom sukobu uoči sklapanja Washingtonskog sporazuma?
U Srednjoj Bosni?
U Hercegovini?
Općenito?

_________________
Slava Ukrajini!
Nema predaje!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 07 kol 2020, 19:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 tra 2018, 21:19
Postovi: 3578
Dutch01 je napisao/la:
Tko je bio bliži pobjedi u hrvatsko-muslimanskom sukobu uoči sklapanja Washingtonskog sporazuma?
U Srednjoj Bosni?
U Hercegovini?
Općenito?

Pat-pozicija po meni. Naši su imali opremu i naoružanje, ali malo ljudi da pokriju cijelu liniju, a Muslimani su imali puno ljudi, ali im je ponestajalo svega.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 08 kol 2020, 11:48 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Bila je pat pozicija, ali u dotadašnjem djelu rata su muslimani imali više uspjeha.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 08 kol 2020, 12:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
divizija je napisao/la:
Bila je pat pozicija, ali u dotadašnjem djelu rata su muslimani imali više uspjeha.


Ne pričaj napamet kad pojma nemaš. Razlika na bojišnicama je bila ogromna, ovisno o lokaciji.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 08 kol 2020, 12:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2232
Lokacija: Negdi na granici svitova
Tu je bio čitav nered ali su bili planovi za spajanje sa središnjom Bosnom, zato kad su se radili tvigi i Bašino brdo to su bile pripreme za konačno spajanje. Nakon toga je potpisano primirje jer bi za spajanje nama trebala izravna pomoć HV-a radi ljudstva. Muslimani su bili puno brojniji.

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatsko-Muslimanski sukob
PostPostano: 08 kol 2020, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20637
saskia je napisao/la:
Tu je bio čitav nered ali su bili planovi za spajanje sa središnjom Bosnom, zato kad su se radili tvigi i Bašino brdo to su bile pripreme za konačno spajanje. Nakon toga je potpisano primirje jer bi za spajanje nama trebala izravna pomoć HV-a radi ljudstva. Muslimani su bili puno brojniji.

gdje se mislilo probijati, kojim pravcem?

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2930 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 ... 118  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO