HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 23:19.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 511 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 21  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 31 pro 2019, 08:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Rukavina je napisao/la:
dane-croatia je napisao/la:

Vidi se iz zrakoplova kako te prezime Rukavina nešto svrbi... :zubati
A ti nama na forumu možeš svašta prodavat tko si i što si...


Šta ima da me svrbi, lijepo srpsko prezime iz ijekavskog kraja. Imamo ih skoro pa bezbroj...
A glede prodavanja, pravo veliš. Mogu, ali neću. Prezirem laž i lažove.


Govoriš za Rukavinu da je liepo srbsko prezime, a istovremeno da prezireš laž i laganje
:neznam

Također, ako prezireš laž i laganje ne možeš po definiciji SANUa biti pravi Srbin...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 31 pro 2019, 13:47 
Offline

Pridružen/a: 01 pro 2019, 16:22
Postovi: 269
dane-croatia je napisao/la:
Rukavina je napisao/la:

Šta ima da me svrbi, lijepo srpsko prezime iz ijekavskog kraja. Imamo ih skoro pa bezbroj...
A glede prodavanja, pravo veliš. Mogu, ali neću. Prezirem laž i lažove.


Govoriš za Rukavinu da je liepo srbsko prezime, a istovremeno da prezireš laž i laganje
:neznam

Također, ako prezireš laž i laganje ne možeš po definiciji SANUa biti pravi Srbin...


Brata moj, u duhovnom ropstvu latinske jeresi... Čitaj, uči, filtriraj... odbaci preporučene istine u socijalnim krugovima u kojima se krećeš, živiš...
To nisu argumenti, to su usvojene matrice. Da li to primećuješ kod sebe?
Možda će te zamrzeti i rođeni otac, devojka, žena, deca... ali imaćeš ISTINU. Ej, čoveče... Ako si se rodio u lažima, ne moraš u lažima i mreti.
Rukavine su čestit srpski rod. Izvorno. Šta je bilo do ušća, žalosti me kao hrišćanina.

_________________
"Босански интелектуалац је оксиморон." — Радован Дамјановић


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 31 pro 2019, 17:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Rukavina je napisao/la:
dane-croatia je napisao/la:

Govoriš za Rukavinu da je liepo srbsko prezime, a istovremeno da prezireš laž i laganje
:neznam

Također, ako prezireš laž i laganje ne možeš po definiciji SANUa biti pravi Srbin...


Brata moj, u duhovnom ropstvu latinske jeresi... Čitaj, uči, filtriraj... odbaci preporučene istine u socijalnim krugovima u kojima se krećeš, živiš...
To nisu argumenti, to su usvojene matrice. Da li to primećuješ kod sebe?
Možda će te zamrzeti i rođeni otac, devojka, žena, deca... ali imaćeš ISTINU. Ej, čoveče... Ako si se rodio u lažima, ne moraš u lažima i mreti.
Rukavine su čestit srpski rod. Izvorno. Šta je bilo do ušća, žalosti me kao hrišćanina.


Ma kakve latinske jeresi... :zubati To da je laž dio srbskog patriotizma me naučio vaš glavni akademik Dobrica Ćosić. Hoćeš li izvorni citat ili ćeš sam progooglat? :zubati

Također, vi velikoSrbi sa svojom SPC tjerate pravoslavne Hrvate i Crnogorce da se odreknu pravoslavlja, jerbo im onemogućujete crkve s njihovim narodnim svećenicima. Vi ste ti skupa s Rusima, koji pomažete širenje ,,latinske jeresi'', i tu se onda prepoznaje veličina carigradskog patrijarha koji je spoznao tu opasnost po pravoslavlje i pravoslavno jedinstvo...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 31 pro 2019, 18:42 
Offline

Pridružen/a: 01 pro 2019, 16:22
Postovi: 269
dane-croatia je napisao/la:
Rukavina je napisao/la:

Brata moj, u duhovnom ropstvu latinske jeresi... Čitaj, uči, filtriraj... odbaci preporučene istine u socijalnim krugovima u kojima se krećeš, živiš...
To nisu argumenti, to su usvojene matrice. Da li to primećuješ kod sebe?
Možda će te zamrzeti i rođeni otac, devojka, žena, deca... ali imaćeš ISTINU. Ej, čoveče... Ako si se rodio u lažima, ne moraš u lažima i mreti.
Rukavine su čestit srpski rod. Izvorno. Šta je bilo do ušća, žalosti me kao hrišćanina.


Ma kakve latinske jeresi... :zubati To da je laž dio srbskog patriotizma me naučio vaš glavni akademik Dobrica Ćosić. Hoćeš li izvorni citat ili ćeš sam progooglat? :zubati

Također, vi velikoSrbi sa svojom SPC tjerate pravoslavne Hrvate i Crnogorce da se odreknu pravoslavlja, jerbo im onemogućujete crkve s njihovim narodnim svećenicima. Vi ste ti skupa s Rusima, koji pomažete širenje ,,latinske jeresi'', i tu se onda prepoznaje veličina carigradskog patrijarha koji je spoznao tu opasnost po pravoslavlje i pravoslavno jedinstvo...


Ne pričaj koješta, ne poznaješ kanone ni sopstvene crkve.

_________________
"Босански интелектуалац је оксиморон." — Радован Дамјановић


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 02 sij 2020, 15:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Rukavina je napisao/la:
dane-croatia je napisao/la:

Ma kakve latinske jeresi... :zubati To da je laž dio srbskog patriotizma me naučio vaš glavni akademik Dobrica Ćosić. Hoćeš li izvorni citat ili ćeš sam progooglat? :zubati

Također, vi velikoSrbi sa svojom SPC tjerate pravoslavne Hrvate i Crnogorce da se odreknu pravoslavlja, jerbo im onemogućujete crkve s njihovim narodnim svećenicima. Vi ste ti skupa s Rusima, koji pomažete širenje ,,latinske jeresi'', i tu se onda prepoznaje veličina carigradskog patrijarha koji je spoznao tu opasnost po pravoslavlje i pravoslavno jedinstvo...


Ne pričaj koješta, ne poznaješ kanone ni sopstvene crkve.


A glavno da ti znaš pravoslavne kanone bolje od carigradskog patrijarha... :zubati

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 02 sij 2020, 19:29 
Offline

Pridružen/a: 01 pro 2019, 16:22
Postovi: 269
dane-croatia je napisao/la:
Rukavina je napisao/la:

Ne pričaj koješta, ne poznaješ kanone ni sopstvene crkve.


A glavno da ti znaš pravoslavne kanone bolje od carigradskog patrijarha... :zubati


Prećera ga rođače, nijesam ja svešteno lice. No čitam.
I šta ste se uhvatili za tog vaseljenskog patrijarha, razvlačite ga po temema ko mačku s ulice.
Nije vam to don Franjo u crnom... Nema toga kod nas, zna se dokle je čija avlija.

_________________
"Босански интелектуалац је оксиморон." — Радован Дамјановић


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 03 sij 2020, 05:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Rukavina je napisao/la:
dane-croatia je napisao/la:

A glavno da ti znaš pravoslavne kanone bolje od carigradskog patrijarha... :zubati


Prećera ga rođače, nijesam ja svešteno lice. No čitam.
I šta ste se uhvatili za tog vaseljenskog patrijarha, razvlačite ga po temema ko mačku s ulice.
Nije vam to don Franjo u crnom... Nema toga kod nas, zna se dokle je čija avlija.


Nekako mi se čini ovih dana da patrijarh Irinej po pitanju Crne Gore više kuka pred papom Franjom nego pred carigradskim patrijarhom... :zubati

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 04 sij 2020, 11:45 
Offline

Pridružen/a: 01 pro 2019, 16:22
Postovi: 269
dane-croatia je napisao/la:
Rukavina je napisao/la:

Prećera ga rođače, nijesam ja svešteno lice. No čitam.
I šta ste se uhvatili za tog vaseljenskog patrijarha, razvlačite ga po temema ko mačku s ulice.
Nije vam to don Franjo u crnom... Nema toga kod nas, zna se dokle je čija avlija.


Nekako mi se čini ovih dana da patrijarh Irinej po pitanju Crne Gore više kuka pred papom Franjom nego pred carigradskim patrijarhom... :zubati


Čini ti se? Javi se kad budeš siguran.

_________________
"Босански интелектуалац је оксиморон." — Радован Дамјановић


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 04 sij 2020, 11:53 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Što je glavni kriterij za određivanja srpstva do početka 16 stoljeća?

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 04 sij 2020, 12:11 
Offline

Pridružen/a: 01 pro 2019, 16:22
Postovi: 269
lider30 je napisao/la:
Što je glavni kriterij za određivanja srpstva do početka 16 stoljeća?


Srpsko ime, vera pravoslavna. Ko i danas.

_________________
"Босански интелектуалац је оксиморон." — Радован Дамјановић


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 04 sij 2020, 14:00 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Rukavina je napisao/la:
lider30 je napisao/la:
Što je glavni kriterij za određivanja srpstva do početka 16 stoljeća?


Srpsko ime, vera pravoslavna. Ko i danas.


Koja pravoslavna crkva? Pravoslavna vjera ima više crkava.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 04 sij 2020, 14:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Rukavina je napisao/la:
dane-croatia je napisao/la:

Nekako mi se čini ovih dana da patrijarh Irinej po pitanju Crne Gore više kuka pred papom Franjom nego pred carigradskim patrijarhom... :zubati


Čini ti se? Javi se kad budeš siguran.


Siguran sam u to da papi Franji ne ćete reći ni hvala, kano što ne zahvaljujete niti sultanu što vam je osnovao crkvu niti caru Franji Josipu koji vam je stvorio državu...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 04 sij 2020, 14:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Rukavina je napisao/la:
lider30 je napisao/la:
Što je glavni kriterij za određivanja srpstva do početka 16 stoljeća?


Srpsko ime, vera pravoslavna. Ko i danas.


To si dosta dobro rekao. Na pr. katolici u srednjovjekovnoj Srbiji su bili skroz izolirana skupina od Srba. Rudari Sasi su se prije asimilirali s dubrovačkim i dalmatinskim Hrvatima koji su tamo bili nego sa Srbima. Za razliku od toga, pravosalvce drugih narodnosti su nakon nekog vremena života u Srbiji asimilirali u Srbe.
Zanimljivo je i kad bi neki Srbin prešao na islam u vrieme Turske, on bi tada prestao sebe zvati Srbinom. Kod Hrvata s druge strane nije bio takav slučaj.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 04 sij 2020, 14:34 
Offline

Pridružen/a: 01 pro 2019, 16:22
Postovi: 269
dane-croatia je napisao/la:
Rukavina je napisao/la:

Srpsko ime, vera pravoslavna. Ko i danas.


To si dosta dobro rekao. Na pr. katolici u srednjovjekovnoj Srbiji su bili skroz izolirana skupina od Srba. Rudari Sasi su se prije asimilirali s dubrovačkim i dalmatinskim Hrvatima koji su tamo bili nego sa Srbima. Za razliku od toga, pravosalvce drugih narodnosti su nakon nekog vremena života u Srbiji asimilirali u Srbe.
Zanimljivo je i kad bi neki Srbin prešao na islam u vrieme Turske, on bi tada prestao sebe zvati Srbinom. Kod Hrvata s druge strane nije bio takav slučaj.


Jesu, jer je Dušanov zakonik strogo zabranjivao širenje jeresi po carstvu. Pa su i kazne bile odsecanje ušiju, nosa... Katolike su nazivali babunima, zbog latinskih misa koje niko živi nije mogao razumeti.
Katolicizam kod Srba je bio osuđen na propast, jer je to vera dirigovana iz tuđinskog centra moći, pa su i vernici u dobroj meri instrusani da rade protiv svojih sunarodnika. Sa islamom je ista priča.

Bošnjaci su, hteli ne hteli, topovsko meso Ankare. Biti Srbin je ne hteti ničijega jarma, biti slobodan i odan svojim precima. A ne nekom majmunu u kostimu, dovedenom iz belosvetske vukojebine da mi diriguje i soli pamet šta ću i kako ću. Promenom vere, neki Srbi su poklekli u odbrani tih ideala. Zato se i ne zovu Srbima, hvala im na tome. Jer ih kao takve ni ne želimo u našim redovima.

_________________
"Босански интелектуалац је оксиморон." — Радован Дамјановић


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 04 sij 2020, 14:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Rukavina je napisao/la:
dane-croatia je napisao/la:

To si dosta dobro rekao. Na pr. katolici u srednjovjekovnoj Srbiji su bili skroz izolirana skupina od Srba. Rudari Sasi su se prije asimilirali s dubrovačkim i dalmatinskim Hrvatima koji su tamo bili nego sa Srbima. Za razliku od toga, pravosalvce drugih narodnosti su nakon nekog vremena života u Srbiji asimilirali u Srbe.
Zanimljivo je i kad bi neki Srbin prešao na islam u vrieme Turske, on bi tada prestao sebe zvati Srbinom. Kod Hrvata s druge strane nije bio takav slučaj.


Jesu, jer je Dušanov zakonik strogo zabranjivao širenje jeresi po carstvu. Pa su i kazne bile odsecanje ušiju, nosa... Katolike su nazivali babunima, zbog latinskih misa koje niko živi nije mogao razumeti.
Katolicizam kod Srba je bio osuđen na propast, jer je to vera dirigovana iz tuđinskog centra moći, pa su i vernici u dobroj meri instrusani da rade protiv svojih sunarodnika. Sa islamom je ista priča.

Bošnjaci su, hteli ne hteli, topovsko meso Ankare. Biti Srbin je ne hteti ničijega jarma, biti slobodan i odan svojim precima. A ne nekom majmunu u kostimu, dovedenom iz belosvetske vukojebine da mi diriguje i soli pamet šta ću i kako ću. Promenom vere, neki Srbi su poklekli u odbrani tih ideala. Zato se i ne zovu Srbima, hvala im na tome.


Jedini problem za srednjovjekovnu srbsku državu jest bio taj što pravoslavci nisu znali niti rudariti, niti nisu bili obćenito neki gospodarstvenici, ter su im katolici držali gospodarstvo u državi. U početku su to bili Sasi, a kasnije su tu došli Hrvati i Dubrovčani i Dalmatinci. Katolici su inače imali svoja zasebna naselja gdje su imali svoju popriličnu samoupravu.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 04 sij 2020, 14:49 
Offline

Pridružen/a: 01 pro 2019, 16:22
Postovi: 269
dane-croatia je napisao/la:
Rukavina je napisao/la:

Jesu, jer je Dušanov zakonik strogo zabranjivao širenje jeresi po carstvu. Pa su i kazne bile odsecanje ušiju, nosa... Katolike su nazivali babunima, zbog latinskih misa koje niko živi nije mogao razumeti.
Katolicizam kod Srba je bio osuđen na propast, jer je to vera dirigovana iz tuđinskog centra moći, pa su i vernici u dobroj meri instrusani da rade protiv svojih sunarodnika. Sa islamom je ista priča.

Bošnjaci su, hteli ne hteli, topovsko meso Ankare. Biti Srbin je ne hteti ničijega jarma, biti slobodan i odan svojim precima. A ne nekom majmunu u kostimu, dovedenom iz belosvetske vukojebine da mi diriguje i soli pamet šta ću i kako ću. Promenom vere, neki Srbi su poklekli u odbrani tih ideala. Zato se i ne zovu Srbima, hvala im na tome.


Jedini problem za srednjovjekovnu srbsku državu jest bio taj što pravoslavci nisu znali niti rudariti, niti nisu bili obćenito neki gospodarstvenici, ter su im katolici držali gospodarstvo u državi. U početku su to bili Sasi, a kasnije su tu došli Hrvati i Dubrovčani i Dalmatinci. Katolici su inače imali svoja zasebna naselja gdje su imali svoju popriličnu samoupravu.


Šta će ti rudnik čoče? Nisi se rodio da rovariš kanale pod zemljom, već da naslediš Carstvo božje živeći časno. Može se i bez rudnika, ali po tome se suštinski razlikuje filizofija života isočnih i zapadnih crkava. Vama je život jedan veliki export import, nama da imamo koliko nam treba, ništa preko toga. Ne kažem da treba ići go i bos u sred jeseni, ali ni grabež mi nije blizak.

_________________
"Босански интелектуалац је оксиморон." — Радован Дамјановић


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 04 sij 2020, 23:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Rukavina je napisao/la:
dane-croatia je napisao/la:

Jedini problem za srednjovjekovnu srbsku državu jest bio taj što pravoslavci nisu znali niti rudariti, niti nisu bili obćenito neki gospodarstvenici, ter su im katolici držali gospodarstvo u državi. U početku su to bili Sasi, a kasnije su tu došli Hrvati i Dubrovčani i Dalmatinci. Katolici su inače imali svoja zasebna naselja gdje su imali svoju popriličnu samoupravu.


Šta će ti rudnik čoče? Nisi se rodio da rovariš kanale pod zemljom, već da naslediš Carstvo božje živeći časno. Može se i bez rudnika, ali po tome se suštinski razlikuje filizofija života isočnih i zapadnih crkava. Vama je život jedan veliki export import, nama da imamo koliko nam treba, ništa preko toga. Ne kažem da treba ići go i bos u sred jeseni, ali ni grabež mi nije blizak.


Pitaj cara Dušana što će mu rudnik. Možda da napravi pošteno oružje kako bi išao u velikosrbska osvajanja?
Da biš nasliedio Kraljevstvo Božje, ne treba ti također da Crna Gora, Kosovo ili Bosna budu srbske zemlje, ter da radiš masakre nad muslimanima i katolicima ili bilo kime drugime...

Inače, katolici su taman u pozitivnoj sredini između neradnika pravoslavaca i radoholičara protestanata. Bog je stvorio 6 radnih dana i 1 neradni dan, a lienošću i velikosrbskim palamuđenjem po forumu sigurno ne ćeš zaradit Kraljevstvo Božje...

Srednjovjekovna Srbija je po tome živjela slično kano i danas arabske zemlje. Inženjeri i radnici su stranci, a oni dok mogu ljenčare i niš ne rade...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 25 vel 2020, 13:42 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
saskia je napisao/la:
Politikant je napisao/la:

Čuo sam da su i Crvenice naš govor a na zapadnoj strani ti moja sela župe Vinica isto spadaju pod hercegovačku ikavicu i kamenjar, govor se počinje miješat oko Buškog jezera, ovi iz Grabovice su nešto između pa sam pretpostavio da isto vrijedi i za Rožane... Doduše sad kad se sjetim priče rodbine iz RP definitivno si u pravu, Rožani su Bosanci... Znaš šta kad budem gore napravit ću detaljnu mapu odakle točno počinje bosanski govor, ono baš od sela do sela, to je po meni prava granica Bosne sa Hercegovinom. Ovako sad bih rekao da bi se Crvenice, Mesihovnu i Vinicu sa okolnim selima dalo stavit pod Posušje, a Rožanska i Buškoblatska sela ipak pod TG... Mi se rugamo sa tim duvanjskim bosancima i svime na "o", to nam je muslimanski govor, zato me nervira što smo pod TG, ali mnogi od vas dole s druge strane imate problem sa turbo seljačkim naglascima, razvlačenjem svakog sloga, itd. Za Čitluk, Široki, Mostar, Metković itd. sam se više puta uvjerio da su turbo seljačine ali ne znam točno kako to ide u Škutorlandu, dokle je normalna ravnomjerna ikavica kao kod mene sa jasnim -a i -o i bez seljačkog razvlačenja i naglašavanja? Pretpostavljam da su nam Posušje, Imotski i Grude najsličniji ali nemam dovoljno velik uzorak da budem siguran, ima i tu svega. Trebalo bi otvorit temu baš o tim govorima, mnogi to sve trpaju pod ikavicu ali ima tu masa jako različitih varijanti.


Vinica, Ričice, Podbila, Studenci (oni su danas i službeno dalmacija) i Podzavelim su uvijek bili najsličniji jedni drugima u odnosu na okolna mjesta, ja imam dojam da nabrojana sela naginju više Dalmaciji nego Hercegovini ili Bosni. U Kazagincu i Rašeljkama nema onog bosnaskog 'o' kod ljudi e sad ne znam kako stoje Korita i Zdravko-Mamić-selo. Razvlačenje tek počinje u Širokom i Ljubuškom na dole, za Široki ne znam ni sam dobro jer od nekih čujem naglasak sličan onom u Čapljini i Ljubuškom, a negdje i onu tvrdu ikavicu. U Kazagincu i Rašeljkama nema onog bosnaskog 'o' kod ljudi e sad ne znam kako stoje Korita i Zdravko-Mamić-selo i gdje je taj prijelaz.


Evo rođak da nastavimo ovdje prepisku da ne trolam temu tamo.
Nakon konzultacija sa mojima gore evo gruba mapa;

slika

Zapadno i južno od crvene linije je naš govor, a ovo između crvene i roze su nekakvi mutanti, Dobrići, Grabovica, vukojebine po Zaljuti... Ovisi na koga naiđeš, gdje je išao u školu, s kim se druži na koju stranu i sl.
S tim da treba reći da smo raspravili detaljno ova naša sela pa sam zato stavio gradaciju samo na zapadu, vjerojatno bi se isto dalo napravit i kod Mesihovine i Crvenica jer kao što kažeš naš utjecaj ide i do Bukovice itd. ali nisam dovoljno upućen s te strane... Ali čim nije čistokrvno neka ih Duvnu, šta će nam. :D

Znači od Buškog Jezera preko zapadnih obronaka Zavelima, Vinice, Aržana, Studenaca do Imotskog, Gruda, Posušja je naše, u Širokom već počinju mostarski mutanti a seljačine iz Čitluka, Metkovića, itd. ne treba ni komentirati. :D

Prema Jadranu, ovo me malo iznenadilo ali izgleda da naš govor seže skroz do Biokova, sve je to Imotska krajina, čak i sama Baška Voda je navodno naša prčija, imamo izlaz na more. :D

A ovamo prema Splitu nisam siguran, znam da je Dicmo čisti dalmatinski sve na -a, dokle između je naše to će još trebat utvrdit. Ako ko ima kakvih informacija molim da se javi. :zastava_Hrvata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 25 vel 2020, 15:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Do roze linije nema mutanata, kompletno sve je na A. Znači čitavo Buško blato iz duvanjske općine je na A osim Prisoja koje je sa druge strane rijeke prema Livnu. Znači crveno na rozo, a rozo malo proširi prema Roškom polju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 25 vel 2020, 15:49 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
Politikant je napisao/la:
saskia je napisao/la:

Vinica, Ričice, Podbila, Studenci (oni su danas i službeno dalmacija) i Podzavelim su uvijek bili najsličniji jedni drugima u odnosu na okolna mjesta, ja imam dojam da nabrojana sela naginju više Dalmaciji nego Hercegovini ili Bosni. U Kazagincu i Rašeljkama nema onog bosnaskog 'o' kod ljudi e sad ne znam kako stoje Korita i Zdravko-Mamić-selo. Razvlačenje tek počinje u Širokom i Ljubuškom na dole, za Široki ne znam ni sam dobro jer od nekih čujem naglasak sličan onom u Čapljini i Ljubuškom, a negdje i onu tvrdu ikavicu. U Kazagincu i Rašeljkama nema onog bosnaskog 'o' kod ljudi e sad ne znam kako stoje Korita i Zdravko-Mamić-selo i gdje je taj prijelaz.


Evo rođak da nastavimo ovdje prepisku da ne trolam temu tamo.
Nakon konzultacija sa mojima gore evo gruba mapa;

slika

Zapadno i južno od crvene linije je naš govor, a ovo između crvene i roze su nekakvi mutanti, Dobrići, Grabovica, vukojebine po Zaljuti... Ovisi na koga naiđeš, gdje je išao u školu, s kim se druži na koju stranu i sl.
S tim da treba reći da smo raspravili detaljno ova naša sela pa sam zato stavio gradaciju samo na zapadu, vjerojatno bi se isto dalo napravit i kod Mesihovine i Crvenica jer kao što kažeš naš utjecaj ide i do Bukovice itd. ali nisam dovoljno upućen s te strane... Ali čim nije čistokrvno neka ih Duvnu, šta će nam. :D

Znači od Buškog Jezera preko zapadnih obronaka Zavelima, Vinice, Aržana, Studenaca do Imotskog, Gruda, Posušja je naše, u Širokom već počinju mostarski mutanti a seljačine iz Čitluka, Metkovića, itd. ne treba ni komentirati. :D

Prema Jadranu, ovo me malo iznenadilo ali izgleda da naš govor seže skroz do Biokova, sve je to Imotska krajina, čak i sama Baška Voda je navodno naša prčija, imamo izlaz na more. :D

A ovamo prema Splitu nisam siguran, znam da je Dicmo čisti dalmatinski sve na -a, dokle između je naše to će još trebat utvrdit. Ako ko ima kakvih informacija molim da se javi. :zastava_Hrvata

Široki kao grad je nekakva granica gdje je sve juzno po mostarski (knespolje,sela oko mostarskog blata pa do pologa) a sjeverni dio je autohton(kočerin i njegovi zaselci,turcinovici,mokro,čerigaj,britvica,dobrkovici,ljubotici,crne lokve,duzice itd)

Trn i grad su mix svega i svacega...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 25 vel 2020, 17:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
Diablo je napisao/la:
Politikant je napisao/la:

Evo rođak da nastavimo ovdje prepisku da ne trolam temu tamo.
Nakon konzultacija sa mojima gore evo gruba mapa;

slika

Zapadno i južno od crvene linije je naš govor, a ovo između crvene i roze su nekakvi mutanti, Dobrići, Grabovica, vukojebine po Zaljuti... Ovisi na koga naiđeš, gdje je išao u školu, s kim se druži na koju stranu i sl.
S tim da treba reći da smo raspravili detaljno ova naša sela pa sam zato stavio gradaciju samo na zapadu, vjerojatno bi se isto dalo napravit i kod Mesihovine i Crvenica jer kao što kažeš naš utjecaj ide i do Bukovice itd. ali nisam dovoljno upućen s te strane... Ali čim nije čistokrvno neka ih Duvnu, šta će nam. :D

Znači od Buškog Jezera preko zapadnih obronaka Zavelima, Vinice, Aržana, Studenaca do Imotskog, Gruda, Posušja je naše, u Širokom već počinju mostarski mutanti a seljačine iz Čitluka, Metkovića, itd. ne treba ni komentirati. :D

Prema Jadranu, ovo me malo iznenadilo ali izgleda da naš govor seže skroz do Biokova, sve je to Imotska krajina, čak i sama Baška Voda je navodno naša prčija, imamo izlaz na more. :D

A ovamo prema Splitu nisam siguran, znam da je Dicmo čisti dalmatinski sve na -a, dokle između je naše to će još trebat utvrdit. Ako ko ima kakvih informacija molim da se javi. :zastava_Hrvata

Široki kao grad je nekakva granica gdje je sve juzno po mostarski (knespolje,sela oko mostarskog blata pa do pologa) a sjeverni dio je autohton(kočerin i njegovi zaselci,turcinovici,mokro,čerigaj,britvica,dobrkovici,ljubotici,crne lokve,duzice itd)

Trn i grad su mix svega i svacega...


U gradu sam čuo od mostarskog do one tvrde ikavice, Uzarići, Biograci i Jare se drže ikavice. Inače bi ja iz te karte izbacio Crvenice, oni su slični Bukovici nije to prava škutorija. Ja bi rekao sela južno od Buškog jezera preko Mijakova polja i masiva Zavelima, Mesihovine na dole, to je prava (sjevero)zapadna Hercegovina po govoru. Prirodno nam pripada i Imotski ali neka vole oni glumit Splićane.

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 25 vel 2020, 23:15 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
zaba1111 je napisao/la:
Do roze linije nema mutanata, kompletno sve je na A. Znači čitavo Buško blato iz duvanjske općine je na A osim Prisoja koje je sa druge strane rijeke prema Livnu. Znači crveno na rozo, a rozo malo proširi prema Roškom polju.


Meni kažu da ih u Grabovici ima na -o, a pogotovo u Crvenicama i Mesihovini na -a, ali treba naglasiti da se tu radi uglavnom o mlađima pa dosta ovisi gdje se išlo u školu itd... Isto tako sam se i osobno uvjerio za ove mlađe iz Zaljuti da su na -o kao i Rožani... Ali ako ćemo o starijima vjerojatno jest tako, tj. prilično sam siguran da jest- Grabovica, Dobrići, Zaljut, Vranjače (došli iz Studenaca) su na -a
Pa čak se sjećam starijeg gospodina iz Krnjina koji je isto bio -a ali kao što rekoh nisam siguran za dalje a izgleda da se svi slažete da su Rožani čisti okavci...

Jedna gospođa mi se u busu hvalila da su njene Crvenice jedino "Posuško" selo na Duvanjskom Polju (iako isto očito vrijedi i za Mesihovinu), @saskia jesi siguran da Crvenice ne bi mogle proć kao naše? I drugi mi kažu da fecera -a u Crvenicama...

Uglavnom evo ako uključimo Grabovicu, Dobriće, Krnjin i Crvenice, po trenutnim granicama naselja. Referendum za pripajanje Posušju na temelju govora stanovnika :D ;

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 25 vel 2020, 23:34 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
saskia je napisao/la:
U gradu sam čuo od mostarskog do one tvrde ikavice, Uzarići, Biograci i Jare se drže ikavice. Inače bi ja iz te karte izbacio Crvenice, oni su slični Bukovici nije to prava škutorija. Ja bi rekao sela južno od Buškog jezera preko Mijakova polja i masiva Zavelima, Mesihovine na dole, to je prava (sjevero)zapadna Hercegovina po govoru. Prirodno nam pripada i Imotski ali neka vole oni glumit Splićane.


Iščekivamo ankesiju od strane Posušja, dosta nam je tiranije duvanjskih Bosanaca. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 26 vel 2020, 00:20 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
btw @zaba nije u nas "komplet sve na -a", našu ikavicu karakterizira to da se točno zna kad ide -a a kad ide -o i toga se baš brutalno držimo, nitko to ne brka... npr. u nas je;
- reka, čeka, triba... bio, radio, nosio

kod vas bosanaca je;
- reko, čeko, trebo (više to i nije ikavica)... bio, radio, nosio

a kod dalmoša je;
- reka, čeka, triba... bija, radija, nosija

Dalmoši sve živo iskrivljuju na -a,
a vi sve živo krivite na -o,

Samo je kod nas to lijepo vojnički ustrojeno i najbitnije priča se turbo tvrdi i ravnomjerni govor, jasno č i ć, nema razvlačenja ni kraćenja slogova kao ni čudnih naglasaka, i naravno "i" je svetinja. Ma najjači smo i gotovo. Pa kom pravo a kom krivo. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 26 vel 2020, 03:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
Politikant je napisao/la:
btw @zaba nije u nas "komplet sve na -a", našu ikavicu karakterizira to da se točno zna kad ide -a a kad ide -o i toga se baš brutalno držimo, nitko to ne brka... npr. u nas je;
- reka, čeka, triba... bio, radio, nosio

kod vas bosanaca je;
- reko, čeko, trebo (više to i nije ikavica)... bio, radio, nosio

a kod dalmoša je;
- reka, čeka, triba... bija, radija, nosija

Dalmoši sve živo iskrivljuju na -a,
a vi sve živo krivite na -o,

Samo je kod nas to lijepo vojnički ustrojeno i najbitnije priča se turbo tvrdi i ravnomjerni govor, jasno č i ć, nema razvlačenja ni kraćenja slogova kao ni čudnih naglasaka, i naravno "i" je svetinja. Ma najjači smo i gotovo. Pa kom pravo a kom krivo. :D


Imam rodbine u Crvenicama ne pretjeruju oni kao Rožani ili ne daj Bože ovi sa Ćavaraova stana i na gore, oni siluju 'o', ali nisu dio onog našeg ustroja kad ide 'a', a kad 'o'. Najzanimljivije od svega je što bi ta sela posušani živnuli i doveli malo u red, ovako su to teški zapušteni i iseljenički kraj, no da ne trolam dalje...

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 511 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 21  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO