HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 srp 2024, 12:38.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 202 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 03:02 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 23:20
Postovi: 3546
weasel je napisao/la:
Pogledajte samo ovu kartu iz travnja kada započinju prvi sukobi.

Alija je sanjario čitavo vrijeme da će pretakijati JNA vodstvo u BiH i nekako od njih napraviti BiH vojsku koja će se podložiti političkom vodstvu predsjedništva (čitaj njemu osobno).

Čak i kad su mu u Skopju Srbi otvoreno rekli da je JNA njihova on je i dalje očekivao neki dogovor i rješenje, sporazum s Hrvatima i Tuđmanom koji ga je vukao za rukav da se potpiše zajednička obrana nije mu bio ni na kraj pameti. Nisam htio stavljati sve detalje na kartu zato što bi bilo zagušeno ali je šokantno da je većina podrinja pala bez ispaljenog metka. Doslovce su se Srbi ušetali i samo krenuli protjerivati muje van.

Popis gradova koji su u Travnju uzeli Srbi bez borbe:
Bijeljina 1. Travnja
Bratunac 17. Travnja
Rogatica sredinom Travnja
Srebrenica 18. Travnja
Stolac 10. Travnja ( valjda su bili zauzeti slavljenjem praznika :ujko)
Vlasenica 20. Travnja

Uzeli su im i ove gradove ali su tu pružili neki otpor...
Brčko krajem Travnja
Foča 18. Travnja
Višegrad 15. Travnja

U Turskoj Hrvatskoj su se Srbi ušetali u Prijedor i Sanski Most te postavili svoje ljude, Alija i ekipa opet nula bodova....

I naravno šlag na tortu ukopavanje na brdima glavnog grada kao kruna nesposobnosti njihovog vodstva.

SDA i Alija su preko 40% Bošnjačkog lebensrauma prokockali nepovratno i to u mjesec dana rata, BEZ ISPALJENOG METKA :scared

Dopustili su da vlastiti narod stave u neizlazan položaj....

Da je Tuđman tako vodio Hrvatsku pa mi bi ga bacili iz Banskih dvora u Savu da ga voda nosi što dalje od nas, a ovi lika koji ih je upropastio slave kao fanatici.
Zamislite da je Vukovar, Osijek, Vinkovci, i recimo Zadar i Šibenik pao bez ispaljenog metka i još da smo u borbama izgubili Karlovac i Slavonski Brod... i to sve u samo mjesec dana nakon proglašenja neovisnosti 25.6, recimo do kraja 7 mj. 1991. god.

To se njima dogodilo... :eek


Od Ilira i Rimljana vazdan bosna prkosna ba, selam svim građanima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 03:02 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 02:28
Postovi: 5728
Lokacija: planina
Graničar18 je napisao/la:
K:M je napisao/la:
Za 1914 bolje ŠUTI. A ukenjavanja 44.

Izražavam duboko žaljenje što Srbi prečani nisu 1944.poravnali BG sa zemljom,i posadili prečansku živicu,da se antisrpski nakot i izdajnici više ne rađaju u tom jebenom Beogradu.


:biceovodobro


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 03:10 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 02:28
Postovi: 5728
Lokacija: planina
weasel je napisao/la:
Pogledajte samo ovu kartu iz travnja kada započinju prvi sukobi.

Alija je sanjario čitavo vrijeme da će pretakijati JNA vodstvo u BiH i nekako od njih napraviti BiH vojsku koja će se podložiti političkom vodstvu predsjedništva (čitaj njemu osobno).

Čak i kad su mu u Skopju Srbi otvoreno rekli da je JNA njihova on je i dalje očekivao neki dogovor i rješenje, sporazum s Hrvatima i Tuđmanom koji ga je vukao za rukav da se potpiše zajednička obrana nije mu bio ni na kraj pameti. Nisam htio stavljati sve detalje na kartu zato što bi bilo zagušeno ali je šokantno da je većina podrinja pala bez ispaljenog metka. Doslovce su se Srbi ušetali i samo krenuli protjerivati muje van.

Popis gradova koji su u Travnju uzeli Srbi bez borbe:
Bijeljina 1. Travnja
Bratunac 17. Travnja
Rogatica sredinom Travnja
Srebrenica 18. Travnja
Stolac 10. Travnja ( valjda su bili zauzeti slavljenjem praznika :ujko)
Vlasenica 20. Travnja

Uzeli su im i ove gradove ali su tu pružili neki otpor...
Brčko krajem Travnja
Foča 18. Travnja
Višegrad 15. Travnja

U Turskoj Hrvatskoj su se Srbi ušetali u Prijedor i Sanski Most te postavili svoje ljude, Alija i ekipa opet nula bodova....

I naravno šlag na tortu ukopavanje na brdima glavnog grada kao kruna nesposobnosti njihovog vodstva.

SDA i Alija su preko 40% Bošnjačkog lebensrauma prokockali nepovratno i to u mjesec dana rata, BEZ ISPALJENOG METKA :scared

Dopustili su da vlastiti narod stave u neizlazan položaj....

Da je Tuđman tako vodio Hrvatsku pa mi bi ga bacili iz Banskih dvora u Savu da ga voda nosi što dalje od nas, a ovi lika koji ih je upropastio slave kao fanatici.
Zamislite da je Vukovar, Osijek, Vinkovci, i recimo Zadar i Šibenik pao bez ispaljenog metka i još da smo u borbama izgubili Karlovac i Slavonski Brod... i to sve u samo mjesec dana nakon proglašenja neovisnosti 25.6, recimo do kraja 7 mj. 1991. god.

To se njima dogodilo... :eek


I nakon toga se pacovi okrenuli na nas.
A mi ih opet pomagali cijelo to vrijeme dok su nas klali.
Na kraju im i Bihać spasili.
I opet pacovi kako se ponašaju prema nama zadnjih 25 godina, eto ti zahvalnosti, samo rat nastavljen drugim sredstvima.
A mi i dalje manje više iste budale. No dobro. Da ti ne kvarim temu. U kojem programu praviš mape? Lijepo to izgleda.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 03:19 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 22:58
Postovi: 21381
Planina je napisao/la:

I nakon toga se pacovi okrenuli na nas.

Panjine na kvadrat, ali neka pamti pa vrati... a napravili su velik račun...
Planina je napisao/la:
U kojem programu praviš mape? Lijepo to izgleda.

Paint :zubati

_________________
#Zoki 2024


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 03:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 16:06
Postovi: 28384
weasel je napisao/la:
SDA i Alija su preko 40% Bošnjačkog lebensrauma prokockali nepovratno i to u mjesec dana rata, BEZ ISPALJENOG METKA :scared

Dopustili su da vlastiti narod stave u neizlazan položaj....



Samo nekoliko mjeseci prije, Alija je indirektno prozivao Njemačku
za raspad od koje je kasnije tražio svaki vid pomoći te odobravao
agresiju JNA na Sloveniju
. Čovjek bez imalo obraza!

Sad zamislite da je Kučan u ljeto 1992.
nakon osvajanja istočne Bosne i drugih muslimanskih enklava od Srba
Aliji poručio: "Možda je Armija to mogla izvesti jedan drugi način, na šaljući tenkove...,
tada bi reakcija bila puno manja."

Alija je odobravao uporabu sile JNA nad drugim narodima, na kraju mu
je vlastiti od te iste, zahvaljujući dobrim dijelom njemu, debelo fasovao.

Citat:
Ponekad se jedna varijanta od druge ne vidi.
Jedna je u prvom planu, a iz nekih razloga biva
potisnuta u pozadinu, a do izražaja dolazi druga.
Na sceni je, svakako, sukob različitih interesa.
Dakle, šta je ovdje uzrok, a šta je posljedica? Naravno
da Nijemcima može odgovarati izvjesno
olabavljenje Jugoslavije radi eventualnog ostvarenja
sna o izlasku na Jadransko more preko Austrije
i Slovenije
, itd.

Riječ o tome da li je, kao što to
neki hoće tumačiti, Njemačka u tom pravcu inicirala
slovenačke događaje
ili ih hoće samo iskoristiti
kada su se oni već dogodili. Ja lično sklon
sam ovome drugom tumačenju. Naravno, ako takvi
planovi uopće postoje. Dodao bih još nešto.
Evropa je razvijeno intelektualno, kulturno i političko
središte, sa razvijenim javnim mišljenjem.

Upotreba sile u vlastitoj zemlji tamo se teško prihvata.
Za mnoge u Evropi sukob u Sloveniji je neočekivana stvar.
Možda je Armija to mogla izvesti
na jedan drugi način
, na šaljući tenkove. Znate,
one čelič ne grdosije ostavljaju težak utisak. Tada
bi reakcija bila puno manja
. Javno mišljenje u svijetu
postoji. Mi Jugoslaveni u to mnogo ne vjerujemo,
jer nemamo razvijeno javno mišljenje.

Ljiljan, 7.7.1991.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 14:35 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 22:58
Postovi: 21381
Treća skupina karata od Siječnja 1993. i početka otvorenog rata s Muslimanima do kraja 1993. godine i preustroja HVO-a.

slika
slika
slika
slika
slika

_________________
#Zoki 2024


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 15:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 12:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
weasel je napisao/la:
Druga etapa karata od Sarajevskog primirja, početka rata u BiH do kraja 1992. godine i pada Jajca.

slika
slika
slika
slika
slika
slika



Netočne karte.

- HVO je i poslje pada Bosanske Posavine, sve do 10.8. 1992. držao područja općine Teslić, ratnu općinu Teslić-Komušina,

- HVO je držao veći dio općine Kakanj do lipnja 1993.,

- HVO je svo vrijeme držao dio bihaćke općine,

- HVO se držao i obranio 90% hrvatskih područja općine Brčko, ratnu Općinu Ravne - Brčko, osim većinskih hrvatskih sela Krepšić i Gorice ali je držao dio općine Srebrenik Hrvatsku Špionicu, Gornje Hrgove i Cerik.


Možda je nekome nebitno, ali zbog povijesnih činjenica i poštovanja prema žrtvama! Ipak je na tim prostorima palo stotine branitelja. 54 poginulih HVO Teslić-Komušina, 178 poginulih HVO Ravne -Brčko, 102 poginula pripadnika HVO brigada Kotromanić Kakanj, 72 poginula HVO Bihać.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 15:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 71352
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Lijepe karte u prvim postovima.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 15:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 71352
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
dudu je napisao/la:
moguće je i da sam najmlađi Hrvat koji se savršeno sjeća svake vojne pobjede u 1994. i 1995. godine i sretan sam da sam to doživio.


Malo dalje... još jedan klinac je znao napamet sva mjesta na karti i tko što drži, pri tom ne mislim samo na sjedišta općina. :zubati

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 15:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 71352
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Ja sam se igrajući pored nekih članova obitelji i njihovih gostiju naslušao boljih vojnih tajni nego što su Srbi i Muslimani naprisluškivali, dotični članovi familije i njihovi gosti su mislili da kao dijete ništa ne kužim, a ja bih poslije na karti sve što su govorili našao. :zubati :smijeh

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 15:31 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 31526
Dobri ste, ja to nisam ništa pratio.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

893 of 2558 - 34.91%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 15:37 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 22:58
Postovi: 21381
MRSHO je napisao/la:

Netočne karte.

- HVO je i poslje pada Bosanske Posavine, sve do 10.8. 1992. držao područja općine Teslić, ratnu općinu Teslić-Komušina,

- HVO je držao veći dio općine Kakanj do lipnja 1993.,

- HVO je svo vrijeme držao dio bihaćke općine,

- HVO se držao i obranio 90% hrvatskih područja općine Brčko, ratnu Općinu Ravne - Brčko, osim većinskih hrvatskih sela Krepšić i Gorice ali je držao dio općine Srebrenik Hrvatsku Špionicu, Gornje Hrgove i Cerik.

Možda je nekome nebitno, ali zbog povijesnih činjenica i poštovanja prema žrtvama! Ipak je na tim prostorima palo stotine branitelja. 54 poginulih HVO Teslić-Komušina, 178 poginulih HVO Ravne -Brčko, 102 poginula pripadnika HVO brigada Kotromanić Kakanj, 72 poginula HVO Bihać.

Uvažavam samo drugarske kritike komadanta Cehe.... :zubati

Jako je teško napraviti preciznu kartu zato što je većina materijala dostupnih preciznao kao krumpir, i stranci također toliko zaokružuju te karte a je to beskorisno. Morao sam za sve ovo prekopati pola interneta za informacije kad kako i što je tko držao.

Na greškama mi morate oprostiti ja sam perec pa ne znam sve lokalne detalje.

Hvala na info, postavi tu više detalja o tim HVO snagama pa ću korigirati karte.

I za kraj, da me briga za detalje pa makar tako sitne misliš li da bi se patio s ovim kartama.
Želim napraviti precizan prikaz stanja za sve bitne trenutke rata da se uklone razane dezinformacije.

_________________
#Zoki 2024


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 15:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 12:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
weasel je napisao/la:
MRSHO je napisao/la:

Netočne karte.

- HVO je i poslje pada Bosanske Posavine, sve do 10.8. 1992. držao područja općine Teslić, ratnu općinu Teslić-Komušina,

- HVO je držao veći dio općine Kakanj do lipnja 1993.,

- HVO je svo vrijeme držao dio bihaćke općine,

- HVO se držao i obranio 90% hrvatskih područja općine Brčko, ratnu Općinu Ravne - Brčko, osim većinskih hrvatskih sela Krepšić i Gorice ali je držao dio općine Srebrenik Hrvatsku Špionicu, Gornje Hrgove i Cerik.

Možda je nekome nebitno, ali zbog povijesnih činjenica i poštovanja prema žrtvama! Ipak je na tim prostorima palo stotine branitelja. 54 poginulih HVO Teslić-Komušina, 178 poginulih HVO Ravne -Brčko, 102 poginula pripadnika HVO brigada Kotromanić Kakanj, 72 poginula HVO Bihać.

Uvažavam samo drugarske kritike komadanta Cehe.... :zubati

Jako je teško napraviti preciznu kartu zato što je većina materijala dostupnih preciznao kao krumpir, i stranci također toliko zaokružuju te karte a je to beskorisno. Morao sam za sve ovo prekopati pola interneta za informacije kad kako i što je tko držao.

Na greškama mi morate oprostiti ja sam perec pa ne znam sve lokalne detalje.

Hvala na info, postavi tu više detalja o tim HVO snagama pa ću korigirati karte.

I za kraj, da me briga za detalje pa makar tako sitne misliš li da bi se patio s ovim kartama.
Želim napraviti precizan prikaz stanja za sve bitne trenutke rata da se uklone razane dezinformacije.



No bad feelings, možda je moj ton bio preoštar, u svakom slučaju hvala na trudu i interesu što se teme tiče, no nisam znao da si ti autor tih karti inače bih ti ispravio preko p.p., ovako sam samo preletio temu i pregledao stanje na kartama.

Dodat ću ja možda već tokom današnje večeri na postojeće karte teritorije koje su gore navedene postrojbe držale u određenom razdoblji.

Živ bio!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 16:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59470
Lokacija: DAZP HQ
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
dudu je napisao/la:
ti postoci mi nikad nisu bili jasni. 11% čega? da su svi odazvali bilo bi to 300 tisuća ljudi iz Beograda. kako samo 11%, otkad se to može izbjeći mobilizacija, a kamoli 1991. godine. u Hrvatskoj su 90-tih svako malo u novinama izbacivali listu dezertera, ime prezime, datum rođenja i mjesto rođenja, i to su svi čitali, nije bilo veće sramote od toga da ti je netko dezerter.
Ne budi naivan, nije bilo tako teško izbjeći mobilizaciju, govorim o Hrvatskoj, a pretpostavljam da ni u Srbiji nije bilo puno drugačije. Glavno pravilo je "ne biti doma kad stigne poziv", na selu to znači "u kleti", "otišao na ribe", "sječe drva u šumi", "u vikendici" i slično. U gradu je malo kompliciranije, ali isto važi pravilo da ne treba spavati na svojoj adresi, nego kod djeda i bake, prijatelja, rodbine i slično.

U većini slučajeva ne bi dugo insistirali oko tih neuručenih poziva za mobilizaciju, nije uredu za obranu cilj neki pojedinac, nego u vojsku moraju isporučiti određeni broj grla, ako nekoga nema, uzmu sljedećeg na listi.

Btw, koje su to novine s "listom dezertera"? Božićev Slobodni tjednik?


ne sjećam se, ali to je morao biti neki udarni dnevnik, dal Večernji ili Vjesnik.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 16:39 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 23:20
Postovi: 3546
Je l' se na ovoj karti vidi taj komad Teslić-Komušine?

slika

Stanje u prosincu 1992., HVO još drži dijelove Kaknja i Vareša.

slika

Ima još 1. bojna HVO Kotor Varoš, 107. Gradačac, 110. Usorska i 115. Zrinski.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 21:07 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2020, 09:27
Postovi: 1595
Ja se mutno sićam keksa croarmy koji bi ćaća donosio s bojišta i nekih čokolada. Prvo baš konkretno sjećanje samog rata je Oluja, upalio HRT1 da bi gleda crtiće ranom zorom a ono tuču Čavoglave :D poslje izvanredno javljanje da naši ulaze u Knin i zatim najveća euforija ikad. To mi se urezalo za sva vrimena. I ja san se igra s kartama i čak dan danas iman kartu di je stari flomasterom zabilježio šta držimo mi šta srbi a šta muslimani u BiH. Nisan još krenio u školu a zna san sve te linije bojišta :D

Kod rata me u BiH s vojne strane najviše smeta naše nesposobno vodstvo, jako je tu falilo profesionalnog vojnog kadra. Puno previše indijanaca i lokalnih šerifa. Puno srca al malo pameti. A RH se morala pazit međunarodnih implikacija i nismo mogli otvorenije pomagat.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 21:19 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2020, 09:27
Postovi: 1595
Graničar18 je napisao/la:
Burbon je napisao/la:
Taj plan presijecanja Hrvatske na više mista je na prvu ruku dobar al zapravo je raspršio koncentraciju JNA i naš nepovoljni geografski položaj pretvorio u našu prednost jer se fronta razvukla strašno (triba bi neko izračunat koliko km).

Od Dubice do Dinare je bilo 630 km linije.


To je strašno ogromna linija za tako male narode. To razvlačenje je nama išlo u prilog.

Kad smo kod mobilizacije, bila je priča da je najbolji odaziv za mobilizaciju prilikom Oluje imala Istra :D Al pitanje je jel to urbani mit.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 22:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 12:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Purger111 je napisao/la:
Je l' se na ovoj karti vidi taj komad Teslić-Komušine?

slika

Stanje u prosincu 1992., HVO još drži dijelove Kaknja i Vareša.

slika

Ima još 1. bojna HVO Kotor Varoš, 107. Gradačac, 110. Usorska i 115. Zrinski.



Da, to gore, svijetlo plave dvije enklave su Hrvatska zajednica Usora, Usora i Teslić - Komušina, koja se kasnije uvezala s Žepčem u HZ Srednja Bosna.


U glavnom, ovo je karta teritorija koje je HVO u različitim razdobljima rata kontrolirao. Vidiš dvije enklave u Brčkom, to su Ravne - Brčko, na žalost nema onih sela na sjeveru srebrenika, koja je također kontrolirao HVO, vidi se i teritorij pod kontrolom HVO regije Bihać, Kotor Varoš,

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 27 stu 2020, 23:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 16:42
Postovi: 2327
Lokacija: Negdi na granici svitova
Zaista je tužno koliko su Hrvati u Bosni izgubili, kad samo vidiš, Kotor Varoš, Kakanj, taj dio Doboja, sela oko Zenice itd.

_________________
Za dom spremni


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 28 stu 2020, 00:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 23:25
Postovi: 5140
MRSHO je napisao/la:
Stanje u prosincu 1992., HVO još drži dijelove Kaknja i Vareša.

slika

Ima još 1. bojna HVO Kotor Varoš, 107. Gradačac, 110. Usorska i 115. Zrinski.



Da, to gore, svijetlo plave dvije enklave su Hrvatska zajednica Usora, Usora i Teslić - Komušina, koja se kasnije uvezala s Žepčem u HZ Srednja Bosna.


U glavnom, ovo je karta teritorija koje je HVO u različitim razdobljima rata kontrolirao. Vidiš dvije enklave u Brčkom, to su Ravne - Brčko, na žalost nema onih sela na sjeveru srebrenika, koja je također kontrolirao HVO, vidi se i teritorij pod kontrolom HVO regije Bihać, Kotor Varoš,

slika[/quote]

Točno. Ne vide se Hrvati u okolici Tuzle, pa i onaj dio Sarajeva gdje je HVO branio, sam ili zajedno s bošnjačkim snagama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 28 stu 2020, 09:14 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 23:20
Postovi: 3546
Sokolić je napisao/la:
MRSHO je napisao/la:
Da, to gore, svijetlo plave dvije enklave su Hrvatska zajednica Usora, Usora i Teslić - Komušina, koja se kasnije uvezala s Žepčem u HZ Srednja Bosna.

U glavnom, ovo je karta teritorija koje je HVO u različitim razdobljima rata kontrolirao. Vidiš dvije enklave u Brčkom, to su Ravne - Brčko, na žalost nema onih sela na sjeveru srebrenika, koja je također kontrolirao HVO, vidi se i teritorij pod kontrolom HVO regije Bihać, Kotor Varoš,

slika


Točno. Ne vide se Hrvati u okolici Tuzle, pa i onaj dio Sarajeva gdje je HVO branio, sam ili zajedno s bošnjačkim snagama.


Dobar članak o situaciji u kojoj se HVO našao gore.

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/115._brigada_HVO_"Zrinski"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 28 stu 2020, 14:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 22348
weasel je napisao/la:
Druga etapa karata od Sarajevskog primirja, početka rata u BiH do kraja 1992. godine i pada Jajca.

slika
slika
slika
slika
slika
slika


Ovdje imaš dosta grešaka.

Prvo, početno stanje ti nije ono etničke većine po općinama, nego kako je tko dobio izbore.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _B%26H.png

Drugo, u Posavini imaš isto dosta grešaka.
Npr. srpsko selo Podnovlje, špic ovog područja od Doboja nihe nikad zauzeo HV.
Pogledaj ovo;
https://sr.m.wikipedia.org/sr-el/Операција_Коридор_92
Srbi tu imaju ok karte, ne sjećam se tko ih je radio.

Pogledaj i Kupres;
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Bitka_za_Kupres_1992.

A za Jajce si fulao Dobretiće;
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Bitka_z ... oteka%3APočetak_sukoba.jpg
Ovo je Praljkova karta, ima gomilu grešaka (npr. Novi Šeer), ali Dobretiće jasno vidiš.
U BiH su se linije crtale po selima, općinske granice su umjetne.
HVO je neko vrijeme držao i Kotor Varoš....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 28 stu 2020, 14:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 22348
weasel je napisao/la:
Druga etapa karata od Sarajevskog primirja, početka rata u BiH do kraja 1992. godine i pada Jajca.

slika
slika
slika
slika
slika
slika


Ovdje imaš dosta grešaka.

Prvo, početno stanje ti nije ono etničke većine po općinama, nego kako je tko dobio izbore.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _B%26H.png

Drugo, u Posavini imaš isto dosta grešaka.
Npr. srpsko selo Podnovlje, špic ovog područja od Doboja nihe nikad zauzeo HV.
Pogledaj ovo;
https://sr.m.wikipedia.org/sr-el/Операција_Коридор_92
Srbi tu imaju ok karte, ne sjećam se tko ih je radio.

Pogledaj i Kupres;
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Bitka_za_Kupres_1992.

A za Jajce si fulao Dobretiće;
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Bitka_z ... oteka%3APočetak_sukoba.jpg
Ovo je Praljkova karta, ima gomilu grešaka (npr. Novi Šeer), ali Dobretiće jasno vidiš.
U BiH su se linije crtale po selima, općinske granice su umjetne.
HVO je neko vrijeme držao i Kotor Varoš....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 28 stu 2020, 14:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 22348
weasel je napisao/la:
Pogledajte samo ovu kartu iz travnja kada započinju prvi sukobi.

Alija je sanjario čitavo vrijeme da će pretakijati JNA vodstvo u BiH i nekako od njih napraviti BiH vojsku koja će se podložiti političkom vodstvu predsjedništva (čitaj njemu osobno).

Čak i kad su mu u Skopju Srbi otvoreno rekli da je JNA njihova on je i dalje očekivao neki dogovor i rješenje, sporazum s Hrvatima i Tuđmanom koji ga je vukao za rukav da se potpiše zajednička obrana nije mu bio ni na kraj pameti. Nisam htio stavljati sve detalje na kartu zato što bi bilo zagušeno ali je šokantno da je većina podrinja pala bez ispaljenog metka. Doslovce su se Srbi ušetali i samo krenuli protjerivati muje van.

Popis gradova koji su u Travnju uzeli Srbi bez borbe:
Bijeljina 1. Travnja
Bratunac 17. Travnja
Rogatica sredinom Travnja
Srebrenica 18. Travnja
Stolac 10. Travnja ( valjda su bili zauzeti slavljenjem praznika :ujko)
Vlasenica 20. Travnja

Uzeli su im i ove gradove ali su tu pružili neki otpor...
Brčko krajem Travnja
Foča 18. Travnja
Višegrad 15. Travnja

U Turskoj Hrvatskoj su se Srbi ušetali u Prijedor i Sanski Most te postavili svoje ljude, Alija i ekipa opet nula bodova....

I naravno šlag na tortu ukopavanje na brdima glavnog grada kao kruna nesposobnosti njihovog vodstva.

SDA i Alija su preko 40% Bošnjačkog lebensrauma prokockali nepovratno i to u mjesec dana rata, BEZ ISPALJENOG METKA :scared

Dopustili su da vlastiti narod stave u neizlazan položaj....

Da je Tuđman tako vodio Hrvatsku pa mi bi ga bacili iz Banskih dvora u Savu da ga voda nosi što dalje od nas, a ovi lika koji ih je upropastio slave kao fanatici.
Zamislite da je Vukovar, Osijek, Vinkovci, i recimo Zadar i Šibenik pao bez ispaljenog metka i još da smo u borbama izgubili Karlovac i Slavonski Brod... i to sve u samo mjesec dana nakon proglašenja neovisnosti 25.6, recimo do kraja 7 mj. 1991. god.

To se njima dogodilo... :eek


Paralela bi bila da su se Srbi ukopali na Medvednici, okružili zg, zauzeli koje kvartove, da se cijeli hr prostor sveo na trokut Zagreb-Varaždin i Koprivnica ili Krapina.
S time da Srbi drže neku planinčugu u sred Zagorja i prijete da će ga prepoloviti na pola.
Varaždin glumi Tuzlu, Bjelovar Doboj...
Požega bi mogla biti Srebrenica, Županja Goražde...
Osijek je Višegrad, Brod Foča...

Split i okolica bi bili Bihać, s time da bi u Trogiru ili Kaštelima bila abdićeva pobuna.
Ok, ne Split, on bi bio BL, to bi bio neki džep oko Šibenika (Zadar bi bio Prijedor).

Osijek bi eventualno mogao biti Tuzla, no onda bi držali prevelik postotak...

On ti se kladio da će Srbi uspjeti i da će klati nas, a ne njih.
I to ti je to.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Domovinski rat- kartografski pregled
PostPostano: 28 stu 2020, 14:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 22348
weasel je napisao/la:
Planina je napisao/la:

I nakon toga se pacovi okrenuli na nas.

Panjine na kvadrat, ali neka pamti pa vrati... a napravili su velik račun...
Planina je napisao/la:
U kojem programu praviš mape? Lijepo to izgleda.

Paint :zubati

Moj omiljen alat :D


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 202 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO