HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 07:49.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 158 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: HVO Brigada Kralj Tvrtko
PostPostano: 17 tra 2021, 04:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4806
-Walter- je napisao/la:
Niko od Hrvata u Sarajevu nije imao nikakve koristi o Herceg-Bosne,sto ste nam zabili noz u ledja napadom u Prozoru a onda Ahmici....


Ahmići i Trusina su se dogodili na isti dan. Ne samo dan i misec, nego godina.
Zbroji sve razne Ahmiće i razne Trusine, pogledaj i zemljopisni raspored. Pa ćeš vidit kod koga su to bili "izolirani izgredi" a kod koga sustavni čini jedne pomno isplanirane politike.
Znaš sam koliko je svit kojem zločinu posvetia pozornost. A u Trusini je njih pobijeno 28. Misliš li da bi nami Hrvatima svit prišutia da smo di pobili 28 osoba?

Svakako je bitan čimbenik što je Ahmiće otkria britanski UNPROFOR. Smrdi mi na piromane koji podmetnu požar, prvi dojave i glume spasitelje koji prvi gasidu požar. Ocini sam scenarij: ka UNPROFOR možeš se svugdi kretat, svaka te je strana dužna pustit. Možeš uć bilo di, ić bilo kamo. Priodineš se u odoru vojske kojoj misliš smistit. Po noći kroz guste muslimanske položaje "provučedu se" "vojnici HVO", zapravo se stvoridu niotkuda. Po danu pobijedu Muslimane tako da seljani vididu tko ih ubija, i uvik ostavidu da nikor bude živ da može posvidočit ono što je vidia. Vojnike u odorama HVO-a. Druga je stvar što su to britanski agenti pod lažnom zastavom, koji obavjadu prljave zadaće za podjarit sukob. Pobijedu okrutno i onda opet nestanedu netragom, kroza sve muslimanske položaje. Bez gubitaka. Prilako je to išlo, uzevši da to selo nije izolirano u osami, nego ključna strateška točka. Bit ćedu se HVO-ovci teleportirali. Onda čitači misli iz britanskog UNPROFOR-a se baš u tom trenu stvoridu ondi i oni već znadu tko je to napravia. Zašto nisu pri reagirali? Kako su znali kad ćedu se pojavit, mislim na ono čim se sve sleglo, dok nesritne žrtve jaučedu, zapomažedu i oplakivadu? Onda HVO želi poslat svoje ljude na izvid, na zajednički očevid: tako se to čini u takvim situacijaman. Da ako je tko sa tvoje strane napravia sranje, da ga možeš sankcionirat, jer zlodilo kalja ugled. Nije li to bilo jedan od onih puta kad Britanci nisu puštali Hrvate, ni novinare ni vojnu policiju za to ispitati. Sićate li se "I don't care for the bloody HVO!"?

Imaš slične primire i drugdi: pobiju Hrvate u Kopijarima, svit ni riči, 7 dana posli Stupni Dol, digla se dreka.

9. studenoga srušen most u Mostaru. Ciljano rušenje tih dana rizultat je muslobošnjačkog plana. Naravno, Muslimani ćedu uvik krivit Hrvate, ali evo daljnjeg elaborata. Već dugo su se vrimena nizali masovni ratni zločini muslobošnjačkih snaga nad hrvatskim civilima i ratnim zarobljenicima. Izetbegović je potpisa u rujnu s Krajišnikom sporazum da di Srpskoj daje pravo odvojit se i bit neovisnom državom nakon 3 godine. Svit je počea sve više postavljat pitanja i priispitivat šta to činidu Muslimani po BiH. Ne moreš u svitu to skrivat, glumit žrtvu, a paktirat s krvnicima i baljezgat o "hrvatsko-srpskoj podili BiH". I onda je tad bila aktualna tragedija Hrvata Vareša. "od 30.10 do 03.11.1993. godine iz grada je protjerano 10 000 Hrvata od strane Armije Bosne i Hercegovine, a na bojišnici je, tijekom ovih sukoba ubijeno 125 bojovnika i civila. http://radiobobovac.com/portal/index.ph ... ava-varesa Pobili su još 17 Hrvata koji nisu htili otić. I umisto da se govorilo po medijima o tome, srušen most. I opet Hrvati tema. A kamera je spremno čekala. Ka' da su znali kad će i di će bit. Ma kako samo nije bila na istočnoj strani Neretve, di je sigurnije boraviti bošnjačkom vojniku, nego na zapadnoj mostobranskoj strani koja je mogla i svaki čas pasti, i otkamo se je bilo snimateju vrlo teško evakuirat u slučaju da ga otkriju.
Pet miseci pri, a pola miseca nakon Ahmića, tragedija Hrvata Kaknja.
"U samo jednom danu 13. lipnja 1993. godine iz Kaknja je protjerano 10 tisuća Hrvata. Ubijena su 22 hrvatska civila." Palež i pljačku sela i pljačku i otimačnu hrvatskih kuća po gradu ne ću ni spominjat. https://www.vecernji.ba/vijesti/u-samo- ... ta-1176193

Di su to Hrvati potrali koga u tom ratu? Možda u zapadnom Mostaru di je danas 5.000 Muslimana, ili u istočnon di su jedini Hrvati zalutale rembambivene babe iz zapadnog Mostara i Muslimani prizimena Hrvat?

Čoviče, ma koji nož u leđa. Mi poduzeli Maslenicu, pa snažni srpski protunapad i onda smo neplanirano morali i Peruću. Dignuli su pobunjeni Srbi dil brane u zrak. Morali smo kriomice dovlačit hitno helikopterskim desantom profesionalne snage iz Slavonije, da ne doznadu Srbi (jer bidu nan zakuhali u Podunavlju, Vinkovci i Osijeku su bili na crti, a ni Županja nije daleko). Jude su dizali s bolovanja, ranjenike vadili smo pričuvnike za izdržat snažni protuudar. Skoro su nan pukle elitne brigade. Još su Srbi poduzeli posebnu operaciju (Čelik) nakon "običnog" protunapada. Bojišće se ondi smirivalo pola godine. A baš u to vrime Muslimani nas napadadu u sridnjoj Bosni. Umisto nan pomoć, udaron na Srbe, pa tako pomoć i sebi, ona klika muslimanskih Srba u državnon i vojnon vodstvu ABiH udarila na Hrvate. Zar doista viruješ da bi kome imalo bistrijemu palo na pamet vojsku (ABiH) koja te okružuje i koje ima više od tvojih u omiru 1:10, a ti (HVO) još odsičen?

Da smo mi planirali napast Muslimane, prvo budi siguran da ti ne bidu imali vojnu obuku u Hrvatskoj. Niti bi Vlada BiH održavala sidnice u Hrvatskoj, niti bi muslićki čelnik uživa u sigurnosti Hrvatske na jadranskom otoku. Niti bidu Muslimani učili po tkoznakakvom muslobošnjačkom školskom programu u Hrvatskoj, a ka' da su u BiH, nego bi imali hrvatski program, ne bidu studenti upisivali studij na trošak Hrvatske. Ne bidu u Hrvatskoj ličili muslićke izbiglice i prognanike priko reda u hrvatskim bolnicaman i ambulantaman na trošak RH dok je hrvatski svit čeka na red (otad datiradu još veći redovi), nego u barake pa kad i ako in iz blokade dođe likar iz Sarajeva. Ne bidu izbiglice i prognanici bili u hotelima na moru, nego u zapušćenin barakama bez struje i jadnu hranu u kojoj zabiti uz ograničeno kretanje. Ne bi in u BiH prolazilo oružje ni humanitarna pomoć. Ne bidu ti muslobošnjački vojno sposobni muškarci mogli uć u BiH iz Hrvatske, niti oni koji bidu skoro mogli postat vojno sposobni. Bili bidu zatočeni, a da je Hrvatska htila napast, onda bi trgovala životon muslobošnjačkih izbiglica u zaminu za ozemlje bh. Hrvata.

Ima je Bošnjakistan organizirani život usrid Hrvatske, na teret i trošak Hrvatske. Organiziranu usporednu državu unutar Hrvatske, uz dopuštenje i potporu hrvatske vlasti. Tako da je BiH primostila to vrime, nije joj se dogodilo da generacije učenika izgubidu godine školovanja, odnosno omogućilo se da žene i dica imadu pravilnu ishranu i odrastanje u zdravom psihofizičkom okružju.

Što se tiče Hrvata u Sarajevu, imaš tu dvi stvari. Nisu baš svi dobro kotirali. Jedni su bili jugoslavenizirani ili skroz potisnutih hrvatskih nacionalnih osićaja i nisu uživali ugled ni kod bh. ni kod rh. Hrvata. Drugi su imali hrvatsku nacionalnu svist i bili su uvažavani. Šta je agresivna muslobošnjačka politika namiravala napravit Hrvatima, vidi se po sarajevskon HVO-u. Nezahvalničko ponašanje prima tim Hrvatima, a postrojba imala nadprosični postotak žrtava. Ono malo Hrvata bolje je držalo položaje u Sarajevu nego šta su "ljuti" "viteški" "neustrašivi" Krajišnici i Podrinjci branili svoje krajeve. Nego da se vratimo: onakve upade u vojarne HVO-a, maltretiranju ljudi (sina od tonmajstora TVSA natrali progutat krunicu) odvoženju ljudi, pa ka' da se radi o neprijatejskin diverzantima, a ne onima koji su branili grad. Jbt, natrali ljude na egzodus.

Čoviče, koje zabivanje noža u leđa? HVO brani Mejtaš, Marijin Dvor, Novo Sarajevo, Stup i Pofaliće, a muslimansko vodstvo političkim i vojnim putem svibnja 1992. ukida područje odgovornosti HVO-a na Stupu. 19. srpnja 1992. čelnike HVO Stupa fizički napali pripadnici vojne policije ABiH. 21. rujna ABiH napala položaje HVO na Stupu, pa isprovocirala napad četnika koji su ošinuli po HVO-u, pa su stradale Bare. I cilo vrime Muslimanka propaganda da "HVO ne brani položaje" i stalno omalovažava žrtve iz redova HVO-a.

Ožujka 1993. morali su ljudi otić s Otesa i Stupa.22. rujna Izetbegović daje ultimatum HVO-u Sarajeva o povlačenju brigade, predaji položaja u gradu i ulasku brigade u sastav 1. korpusa Armije BiH. Listopada 1993. sarajevski HVO je još držao svoje područje odgovornosti koje je bilo na potezu od Vrbanje mosta, duž Miljacke do Elektroprivrede BiH, te cijelom dužinom prema Grbavici koju su držali Srbi. 6. studenoga 1993. GO HDZ Sarajevo uputio je priopćenje europskoj i svjetskoj javnosti da je tog dana u 6 sati ujutro izvršena agresija od strane pripadnika 1. korpusa ABiH, koju su sproveli uz zapovid vrhovnog štaba ABiH. Napali su HVO istovrimeno, vrlo podmuklo i na nekorektan način. Napad je bio na sve ljude, straže, objekte i obrambene crte u Sarajevu koje su držali pripadnici HVO. Napadača je bilo u odnosu 10:1. Razoružali su sve straže i zapovidništvo HVO. Posebne postrojbe 1. korpusa ABiH, kojoj je povirena zadaća u objektima HVO, ostavila je vidne tragove vandalizma. Pa još posli svega dil Hrvata to ni moga podnit nego je iša u egzodus i pridali se Srbima protiv koji su ratovali, i niki se nisu vratili živi ni zdravi. Protiv zapovidnika HVO-a Slavka Zelića pokrenuli su muslobošnjačke vlasti montirani sudski proces. Izaša je teg dva tjedna posli Washingtonskeg sporazuma i to ka' u razmini zarobljenika. Koja Herceg-Bosna.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: HVO Brigada Kralj Tvrtko
PostPostano: 17 tra 2021, 05:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4806
Nisan NIGDI naša doličnu sliku s prikazon di su bili položaji HVO-a. Možda postoji koja monografija, ali nije nikoja slika iz nje izronila na internetu. Stoga san prima dostupnin informacijaman nacrta u šporko područje koje je drža HVO. Niman podatke di je bila vojarna, ni glavni stožer i sidišće vojne policije od HVO, pa pozivan ostale neka mi kažedu.

Kad vidite da je HVO drža zapadni izlaz iz grada prima zračnoj luci di su bile međunarodne snage, vidite motive za napad. Osim nacionalšovinističkih, tu su i motivi organiziranog kriminala. Umisto da pošten svit drži obranu grada i izlaz ka zračnoj luci, mafija sad kontrolira taj strateški put spasa koji je tusto naplaćivala od svita, odnosno skupo naplaćivala protok roba.

Pri pada, odnosno zauzimanja od strane agresorskih snaga, Stup bia praktično jedina komunikacijska veza opkoljenog grada sa slobodnin područjiman.


Privitak/ci:
Opaska: svitloplavo - približna područja koja je drža HVO
tamno plavo - područja koja je drža UNPROFOR

HVO u Sarajevu - 800px-Siege_of_Sarajevo.jpg
HVO u Sarajevu - 800px-Siege_of_Sarajevo.jpg [ 447.47 KiB | Pogledano 2452 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: HVO Brigada Kralj Tvrtko
PostPostano: 17 tra 2021, 05:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4806
Ovo je malo povećano, svitloplavon koluron označenin imenima pridila u Sarajevu di se spominje HVO: Pofalići, Marijin dvor, Vrbanja, Mejtaši, Čengić vila, Elektroprivreda BiH. Na zemljovidu sridišnji i istočni dil grada.


Privitak/ci:
HVO Sarajevo, na istoku - Screenshot_2021-04-17 OpenStreetMap.jpg
HVO Sarajevo, na istoku - Screenshot_2021-04-17 OpenStreetMap.jpg [ 479.85 KiB | Pogledano 2449 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: HVO Brigada Kralj Tvrtko
PostPostano: 17 tra 2021, 05:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4806
Evo područje između rika Bosne i Miljacke, di su uglavnon živili Hrvati i di je dilova HVO. Zapad od grada. Doli na dnu zemljovida modrom je zaokružen komadić zračne luke koju je drža UNPROFOR. Crvenon san zaokružia imena pridila u ovem dilu Sarajeva di se spominje HVO: Doglodi, Otes, Bare, Azići, Stup. Ne nalazin informacije o Stupskon Brdu di su bili položaji, a ondi ima rkt. objekata i zemljišća pa je moguće da je HVO bia i ondi. Nije mi poznato što je sve ušlo pod HVO Novo Sarajevo pa ako tko zna šta o tome neka kaže.


Privitak/ci:
HVO Sarajevo, na zapadu - Screenshot_2021-04-17 OpenStreetMap.jpg
HVO Sarajevo, na zapadu - Screenshot_2021-04-17 OpenStreetMap.jpg [ 485.82 KiB | Pogledano 2447 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: HVO Brigada Kralj Tvrtko
PostPostano: 17 tra 2021, 06:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4806
13. srpnja - Utemeljen HVO Hrasnica na inicijativu hrvatskih građana koji žive na području Hrasnice i Sokolovića.

https://gradskovijece.sarajevo.ba/wp-co ... %80%9C.pdf

Onaj HVO sa Stupa smatraju "odmetnutim" i pristašama Herceg-Bosne. Onaj drugi ne napadadu u dokumentu. "Gradski stožer HVO Sarajevo, čije je sjedište bilo na Čengić-Vili (ulica Nedima Filipovića 7) pristupilo je formiranju općinskih stožera, kao dijelova jedinstvenog stožera HVO grada Sarajeva, što je bilo okončano do konca ljeta 1992. godine (HVO Novo Sarajevo, HVO Novi Grad, HVO Centar-Stari Grad, HVO Ilidža, HVO Vogošća, HVO Ilijaš i HVO Hrasnica). Bojovnici sa sjedištem na Čengić-vili cijelo vrijeme bili su angažirani na prvim obrambenim crtama: Otes-Azići-Stup, Dobrinja, Nedžarići, Pofalići, Elektrotehnička škola, Vilsonovo šetalište-Grbavica, Hrasno brdo i Žuč."
"Gradski stožer HVO Sarajevo bio je smješten u sarajevskom naselju Čengić-vila, u poslovnom prostoru Geoinžinjeringa, uli. Nedima Filipovića 7."

Na slici: Hrasnica i Sokolovići, čijih je dil stanovnika zahtiva osnivanje njihova posebna HVO-a, HVO Hrasnica.


Privitak/ci:
Opaska: Na slici: Hrasnica i Sokolovići, na inicijativu dila stanovnika osnovan HVO Hrasnica. Plavon je označena zračna luka di je bia UNPROFOR.
HVO Sarajevo, na jugu - Screenshot_2021-04-17 OpenStreetMap.jpg
HVO Sarajevo, na jugu - Screenshot_2021-04-17 OpenStreetMap.jpg [ 468.03 KiB | Pogledano 2438 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: HVO Brigada Kralj Tvrtko
PostPostano: 19 tra 2021, 14:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 pro 2010, 15:32
Postovi: 6244
Lokacija: Izvan sebe
-Walter- je napisao/la:
Zrinski je napisao/la:

Da bio sam kod muslimana. A što sam napaljen??? Zato što ih jako dobro poznajem i znam koliko je njihova "multietičnost" prodavanje muda za bubrege. Za njih sam bio i ostao ustaša bez obzira što sam sa njima dijelio rovove. Za njih sam bio i ostao neprijatelj i nužno zlo koje je u njihovoj vojsci samo silom prilika. Ukratko kad se popije koja ikad popuste kočnice kaže se ono što se stvarno misli i zbog činjenice da ih itekako dobro poznajem zato sam i napaljen na njih...... :roll: :roll:

Bilo je veliko razočaranje čitati tvoje komentare o Muslimanima. Ja sam iz Sarajeva, nikada ne bih pomislio da pomislim da je sarajevski Hrvat ustaša, niti sam ikada čuo od ijednog Muslimana da je tako nešto mislio. Je li ti Herceg-Bosna bolja od sarajevske raje i Sarajeva ? :neznam

Pa ovo prvi put citam i moram da reagiram na ovu laz. Ne znam zasto je ovaj walter baniran, ali to je u svakom slucaju u redu jer siri notorne lazi.
Sam sam cuo i vidio u ratu kada je odred(HVO.a) pod komandom moga brata isao na crtu, da iza leda govore idu ustase na crtu. Medu onim koji su komentirali nije bilo ni jednog srbina ili hrvata, nego iskljucivo ta tzv. usrana sarajevska raja koja je odrasla sa mnom i sa mojom bracom.

_________________
Da je pravda i demokracija, bila bi Herceg-Bosna a ne Federacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: HVO Brigada Kralj Tvrtko
PostPostano: 14 vel 2022, 22:54 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
Old Fridolin je napisao/la:
-Walter- je napisao/la:
Bilo je veliko razočaranje čitati tvoje komentare o Muslimanima. Ja sam iz Sarajeva, nikada ne bih pomislio da pomislim da je sarajevski Hrvat ustaša, niti sam ikada čuo od ijednog Muslimana da je tako nešto mislio. Je li ti Herceg-Bosna bolja od sarajevske raje i Sarajeva ? :neznam

Pa ovo prvi put citam i moram da reagiram na ovu laz. Ne znam zasto je ovaj walter baniran, ali to je u svakom slucaju u redu jer siri notorne lazi.
Sam sam cuo i vidio u ratu kada je odred(HVO.a) pod komandom moga brata isao na crtu, da iza leda govore idu ustase na crtu. Medu onim koji su komentirali nije bilo ni jednog srbina ili hrvata, nego iskljucivo ta tzv. usrana sarajevska raja koja je odrasla sa mnom i sa mojom bracom.

Ko ti je brat ? Moze neka naznaka? Bilo je brace zapovjednika na Alpasinom i na Stupu sto mi je poznato


Vrh
   
 
 Naslov: Re: HVO Brigada Kralj Tvrtko
PostPostano: 10 lis 2023, 14:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Citat:
Obilježena godišnjica pogibije heroine Kornelije Jurić

slika

SARAJEVO, 10. oktobra (FENA) - Na groblju Sveti Josip u Sarajevu, članovi uže porodice, prijatelji i saborci danas su obilježili 31. godišnjicu pogibije Kornelije Jurić, dobitnice najvećeg ratnog priznanja "Zlatni ljiljan".

Prema izvornim podacima 5.360 žena je bilo angažirano u redovima Armije Republike Bosne i Hercegovine na raznim funkcijama, od uslužnih djelatnosti, zdravstva, pa do borkinja na prvim linijama, dok je njih 13 odlikovano najvećim ratnim priznanjem "Zlatni ljiljan".

Počast heroini Korneliji Jurić danas je odao i ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo Omer Osmanović, koji je tom prilikom još jednom naglasio ulogu žene u odbrani domovine.

- Svaka od naših borkinja, dobrovoljno stupivši u Armiju RBiH svjesno je stavila svoju državu ispred vlastitog života, i ravnopravno s muškarcima branila bedeme Bosne i Hercegovine. Hrabrost i požrtvovanje, ali i empatija krasile su naše neustrašive heroine, u raznim borbenim dejstvima. Danas se sjećamo djevojke, koja je sa samo dvadeset godina položila svoj život za našu slobodu, a koja je danas mogla biti kćerka, majka ili sestra, ali je agresor ugasio njen život. Neka je vječni rahmet i slava svim našim borkinjama, koje danas nisu s nama, a koje su dale nemjerljiv doprinos na našim putevima slobode - poručio je ministar Osmanović.

Kornelija Jurić imala je 20 godina i 17 dana kada je 10. oktobra 1992. poginula za vrijeme velike srpske ofanzive na Stupu kod Sarajeva, i to na dužnosti komandira sanitetske desetine u HVO-u "Kralj Tvrtko", saopćeno je iz Službe za protokol i press KS.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 158 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 27 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO