HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 14:21.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 841 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 34  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 28 vel 2023, 14:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 ruj 2022, 12:17
Postovi: 719
weasel je napisao/la:
Prvo si govorio o Srbima i Muslimanima, sad govoriš o Islamu. Promjenio si temu u međuvremenu.

Naravno da bi komunisti na vlasti zabranili mješanje crkve u život a pogotovo bi nagazili đamijaše kojima je vjera=politika.

No svejedno bi Hrvati bolje prošli zato što nas postoak u BiH ne bi pao na 17%, već bi možda od 25% dogurao preko 1/3 raspadom komunizma.

Ovako su nas tih 45 godina sustavno zatirali i tjerali iz Bosne.


Gdje sam govorio o Srbima u tom kontekstu?
Gdje su komunisti nagazili i iskorijenili islam a da se nakon raspada nije vratio još jači?
Jel Stalinu to uspjelo sa čečenima?
Tko te je tjerao iz Bosne, komunjare ili muslimani?

U suštini si samo ponovio ono što sam napisao a niti jedne nove ideje dodao nisi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 28 vel 2023, 14:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15480
Da nije bilo Hrvata antifašista odnosno partizana, bili bi zgaženi u svakom scenariju, ovako su Hrvati antifašisti i Srbiju okupirali i rascjepkali.

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 28 vel 2023, 14:53 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
Rika sv Vida je napisao/la:
Kronos je napisao/la:


Zašto jednostavno ne uzmeš moj hipotetski scenarij i dalje ga razviješ?
Da je NDH opstala do svibnja 1945., tada bi na tlu Kraljevine Jugoslavije postojale dvije frakcije, rojalistički Srbi i fašistički Hrvati! Partizani bi u ovom scenariju bili poraženi i stoga su nebitni.
Jedini koji bi odlučivali o sudbini ove dvije frakcije bili bi Rusi i nitko drugi,


To nije točno. Zašto Rusi? Odlučivali bi Amerikanci i Britanci i doveli bi kralja iz Londona i četnici rojalisti bi postali ponovo regularna vojska. Rusi su u Srbiju došli samo "pomoć" partizanima. Da nema partizana šta bi oni tu tražili? Iskrcali bi se Britanci u Dalmaciji kako su i planirali ali odustali jer su partizani oslobodili.

AHA, kako da ne. Isto kako su doveli u Poljsku svoju vlast ili u Čehoslovačku. Gdje god je Rus vojno došao je sam postavljao vlast.

S obzirom kako su Rusi prvi došli do Jugoslavije, oni bi odabrali tko će biti vlast a to četnici ne bi bili nikada.

I na tvoje znanje i ravnanje NDH nikad nije objavila rat SSSR-u ali je americi.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 28 vel 2023, 14:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15480
weasel je napisao/la:
AHA, kako da ne. Isto kako su doveli u Poljsku svoju vlast ili u Čehoslovačku. Gdje god je Rus vojno došao je sam postavljao vlast.

S obzirom kako su Rusi prvi došli do Jugoslavije, oni bi odabrali tko će biti vlast a to četnici ne bi bili nikada.

I na tvoje znanje i ravnanje NDH nikad nije objavila rat SSSR-u ali je americi.


Ok čak i da je tako a nije jer sam objasnio zašto, ali i da je, nebi postavili četnike nego srbe i slovence partizane, Hrvata u tvom scenariju nema u partizanima.

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 28 vel 2023, 14:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 ruj 2022, 12:17
Postovi: 719
Rika sv Vida je napisao/la:
Kronos je napisao/la:


Zašto jednostavno ne uzmeš moj hipotetski scenarij i dalje ga razviješ?
Da je NDH opstala do svibnja 1945., tada bi na tlu Kraljevine Jugoslavije postojale dvije frakcije, rojalistički Srbi i fašistički Hrvati! Partizani bi u ovom scenariju bili poraženi i stoga su nebitni.
Jedini koji bi odlučivali o sudbini ove dvije frakcije bili bi Rusi i nitko drugi,


To nije točno. Zašto Rusi? Odlučivali bi Amerikanci i Britanci i doveli bi kralja iz Londona i četnici rojalisti bi postali ponovo regularna vojska. Rusi su u Srbiju došli samo "pomoć" partizanima. Da nema partizana šta bi oni tu tražili? Iskrcali bi se Britanci u Dalmaciji kako su i planirali ali odustali jer su partizani oslobodili.


Zato što bi oni na to područje stigli prije svih ostalih.
ajde sad trolaj dalje, izlazim iz bezsmislene diskusije stobom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 28 vel 2023, 14:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15480
Nebi došli prije, Britanci bi se iskrcali 43 u Dalmaciji. Nisu jer su partizani oslobodili to već, a njih u vašem scenariju nema.
Uostalom ni s partizanima nije Jugoslavija pala pod SSSR a kamoli bez partizana da bi pala.

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 28 vel 2023, 17:11 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Rika sv Vida je napisao/la:
Nebi došli prije, Britanci bi se iskrcali 43 u Dalmaciji. Nisu jer su partizani oslobodili to već, a njih u vašem scenariju nema.
Uostalom ni s partizanima nije Jugoslavija pala pod SSSR a kamoli bez partizana da bi pala.


Rika daj s emani mitomanije, npartizane su Njuemci nakon kapitlulacije Italiej stjerali natrag u šumu.

Britanci se nisu iskrcali jer im je Italija bila i logična i prioritet.

Partizani nsiu iz šume mogli izaći dok Sovjetska armija nije ušla u Srbiju.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 28 vel 2023, 17:14 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Rika sv Vida je napisao/la:

Ok čak i da je tako a nije jer sam objasnio zašto, ali i da je, nebi postavili četnike nego srbe i slovence partizane, Hrvata u tvom scenariju nema u partizanima.


Srbi su u partoizane otišli u jesen 1944., osim prečana.

prije toga nije bilo nikakve potrebe za nikakvim ustancima, qrcima, palcima, to je samo produbljivalo krvoproliće ovdje.

Stalno spočitavaš prisutnost njemačkih i talijanskih trupa, a one su tu bile upravo zbog partizana.

Čitava partizanska priča je bila skroz besmislena i štetna do jeseni 1944. Samo je proizvodial dodatne žrtve i stradanja.

Da nije bil opartizana, mogli smo do 1944. živjet u miru, i onda se prikopčati Rusima. Sve dotad je bilo bespotrebno ubijanje između sebe

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 28 vel 2023, 17:20 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
Mogli smo hladno iskopirati Rumunje, oni su 44-te kad je prvi vojnik prešao njihovu granicu prešli na Rusku stranu i nikome ništa.

Ujeo vuk magare za Antonescuovu željeznu gardu i izvoz nafte Njemačkoj i Rumunjske trupe oko Staljingrada.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 28 vel 2023, 19:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15480
divizija je napisao/la:

Rika daj s emani mitomanije, npartizane su Njuemci nakon kapitlulacije Italiej stjerali natrag u šumu.

Britanci se nisu iskrcali jer im je Italija bila i logična i prioritet.

Partizani nsiu iz šume mogli izaći dok Sovjetska armija nije ušla u Srbiju.


Ne zanima me Srbija. Sovjeti nisu ulazili u Hrvatsku

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 28 vel 2023, 21:12 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2020, 23:19
Postovi: 29
Hrvatski Domoljub je napisao/la:
Imota je napisao/la:
Domobrani uglavnom, narod je tamo bio lojalan Hrvatskoj al nije volio ustaški režim. Partizana je bilo nešto malo (al zagorci ko i svi seljaci su probitačan narod pa je ta šašica partizana se probila jako visoko zbog zemljačkih veza sa Titom i zauzela visoke pozicije) a ustaša u tragovima, ustaša zagorac je jako rijetka pojava.

Partizani se nisu mogli do pred kraj rata jače razvit jer je to nacionalno totalno homegen teritorij, nije bilo represije a i blizu je Njemačka i Zagreb.

Ja sam mislio da su ti kajkavski krajevi bili većinom partizanski pošto tamo na izborima uvik pobjeđuju live stranke poput SDP i Možemo i to ne za dlaku nego uvjerljivo često i sa duplo više glasova. Teško mi je povirovati da bi potomci ustaša i domobrana glasali za SDP i Možemo. Nekako nema logike.


slika
Ovo su rezultati izbora 2003. Labuđi pjev kajkavskog HDZ-a. Sanaderština ga je ubila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 01 ožu 2023, 07:49 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Rika sv Vida je napisao/la:
Ne zanima me Srbija. Sovjeti nisu ulazili u Hrvatsku


nisu, ali su partizani iz Srbije ušli u Hrvatsku i napravili najveći pokolj u njenoj povijesti.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 01 ožu 2023, 15:24 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 sij 2023, 15:54
Postovi: 4098
haqawe je napisao/la:
Hrvatski Domoljub je napisao/la:
Ja sam mislio da su ti kajkavski krajevi bili većinom partizanski pošto tamo na izborima uvik pobjeđuju live stranke poput SDP i Možemo i to ne za dlaku nego uvjerljivo često i sa duplo više glasova. Teško mi je povirovati da bi potomci ustaša i domobrana glasali za SDP i Možemo. Nekako nema logike.


slika
Ovo su rezultati izbora 2003. Labuđi pjev kajkavskog HDZ-a. Sanaderština ga je ubila.


Tad je još bio Jarnjak koji je još kod Tuđmana bio šerif za Zagorje. Mislim da su sad kadrovski jako loši na terenu. A ne možeš dovodit nekoga iz Zagreba da ti vodi listu, pa domaći polude.

Plus sad Plenki gura onog Habijana iz Varaždina kao glavnog za sjever a javna je tajna da je Habijan ******** ilitiga homoseksualac. Lik je predmet šprdnje po Zagorju, Varaždinu i Međimurju. Ako sam to čuo ja koji nit sam HDZ insider nit odgori možeš mislit koliko znaju lokalci. Sjedni u birtiju il na večeru s ljudima odgori saznat ćeš to za 20 min.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 18 kol 2023, 12:37 
Offline

Pridružen/a: 18 kol 2023, 09:01
Postovi: 71
divizija je napisao/la:
Rika sv Vida je napisao/la:
Srbi su digli ustanak kao i devedesete, jer MRZE HRVATSKU. Nisu prihvaćali ni banovinu Hvratsku u okviru Jugoslavije. Hrvati su htjeli isto 1941. i 1991., samo je partizan Tuđman imao puno više uspjeha od Pavelića. Tuđman je uspio milijun Srba trajno preseliti preko Drine, možda i za ustanak devedesete imaš razumijevanja?

Knjiga "Maček nam je vođa! - Općinski izbori u Banovini Hrvatskoj", poglavlje "Reakcije na izborne rezultate":

"Sam je vođa HSS-a istakao neposredno nakon izbora znakoviti poruku protivnicima politike sporazuma:

Nakon provedenih izbora mogu sa zadovoljstvom izjaviti, da je koalicija HSS i SDS odnijela u Hrvatskoj 90-postotnu pobjedu. [...] Izraziti pak protivnici sporazuma nisu se usudili pod svojom firmom ni pokazati, nego su išli pod nazivom 'Zajednička srpska" ili "Vanstranačka srpska lista", te su dobili svega 4 posto svih općina. Ako uočimo činjenicu, da u Hrvatskoj živi oko 20 posto Srba, to znači da se protiv sporazuma izjavila [izjasnila - op. a] tek jedna petina Srba. Ja nisam tražio političku bitku na terenu općinskih izbora. Ali kad su je protivnici sporazuma tražili, mislim da će sami biti toliko pametni, pa iz nje povući poruku. 417

__________
417 "Neuspjeh protivnika Sporazuma", Hrvatski dnevnik (Zagreb), 23.5.1940., 4."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 21 kol 2023, 22:10 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
glasanje u u KJ je bilo javno, i na svim izborim su vladajući hametice pobjeđivali.

samo dvije godine ranije (1938.) su prorežimske stranke pomele pod u srpskim sredinama u HR, a onda nakon sporazuma kad je HSS postao vlast, dijametralno suprotni rezultati. Režim je doslovce gurnuo niz vodu svoje dotadašnje pulene.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 22 kol 2023, 08:25 
Offline

Pridružen/a: 18 kol 2023, 09:01
Postovi: 71
weasel je napisao/la:
Maček nije bio u Jasenovcu cjeli rat već u kučnom pritvnoru.

Maček je imao 3 godine da pobjegne iz kučnog pritvora i nije pobjegao od ustaša. A partizane nije ni pomišljao čekati da za zatvore već je emigrirao prije nego su došli.

Tko je imalo pošten iz ovog podatka će izvući zaključak da bi ga partizani sigurno ubili, a ustaše nisu već su ga pustili na miru.

Problem jest upravo u tome što nije pobjegao iz kućnog pritvora (od ustaša) i poveo hrvatski narod u borbu protiv okupatora i njegovih domaćih sluga.

Iz Proglasa prvog zasjedanja ZAVNOH-a:
„Pozivamo vas sve, bez obzira na vjerske, nacionalne i političke razlike, da se okupite oko Zemaljskog Antifašističkog Vijeća Narodnog Oslobođenja Hrvatske i Glavnog Štaba Narodnooslobodilačke Vojske i Partizanskih odreda Hrvatske i da pod njihovim vodstvom mobilizirate sve snage za borbu protiv fašističkih osvajača i njihovih slugu, ustaša i četnika, za borbu protiv podmuklih planova izdajničke jugoslavenske 'vlade' u Londonu i reakcionara iz vodstva HSS-a s dr. Mačekom na čelu.“

A i ovo valja znati:
Vlast Banovine Hrvatske ulagala je brojne napore u obračun s komunistima i radničkim pokretom. Dvije epizode koje su najbolje ocrtavale takav stav su velike radničke demonstracije na splitskoj Rivi iz 1939., koje su nasilno ugušene od strane policije i dovedenih batinaša iz Seljačke straže, i stradanje lijeve inteligencije (Adžije, Price, Cesarca, Keršovanija i ostalih) u Kerestincu. Njih je strijeljala ustaška vlast, ali ih je u logor zatvorila i u njemu kao jedine političke zatvorenike zadržala te predala ustaškoj državi, vlast Banovine Hrvatske.

Prema tome, jasno je zašto Maček umjesto dočeka partizana bira bijeg u emigraciju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 22 kol 2023, 08:36 
Offline

Pridružen/a: 18 kol 2023, 09:01
Postovi: 71
kutija je napisao/la:
divizija je napisao/la:

Knjiga "Maček nam je vođa! - Općinski izbori u Banovini Hrvatskoj", poglavlje "Reakcije na izborne rezultate":

"Sam je vođa HSS-a istakao neposredno nakon izbora znakoviti poruku protivnicima politike sporazuma:

Nakon provedenih izbora mogu sa zadovoljstvom izjaviti, da je koalicija HSS i SDS odnijela u Hrvatskoj 90-postotnu pobjedu. [...] Izraziti pak protivnici sporazuma nisu se usudili pod svojom firmom ni pokazati, nego su išli pod nazivom 'Zajednička srpska" ili "Vanstranačka srpska lista", te su dobili svega 4 posto svih općina. Ako uočimo činjenicu, da u Hrvatskoj živi oko 20 posto Srba, to znači da se protiv sporazuma izjavila [izjasnila - op. a] tek jedna petina Srba. Ja nisam tražio političku bitku na terenu općinskih izbora. Ali kad su je protivnici sporazuma tražili, mislim da će sami biti toliko pametni, pa iz nje povući poruku. 417

__________
417 "Neuspjeh protivnika Sporazuma", Hrvatski dnevnik (Zagreb), 23.5.1940., 4."

A nakon nestanka Banovine Hrvatske u ww2 hrvatski su se Srbi zajedno s Hrvatima borili i izborili za uspostavu SR Hrvatske.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 22 kol 2023, 12:46 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
kutija je napisao/la:
Problem jest upravo u tome što nije pobjegao iz kućnog pritvora (od ustaša) i poveo hrvatski narod u borbu protiv okupatora i njegovih domaćih sluga..


da je Maček pobjegao od ustaša, ukokali bi ga partizani. Pa jedan Krleža se bojao otići u šumu, a bio je komunist.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 22 kol 2023, 13:00 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
Komunisti su pobili sve živo što su stigli a nije bilo u partiji. Ljudi nisu svjesni kakvi su to krvoloci bili i što se zapravo 1945-te dogodilo.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 22 kol 2023, 13:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 lis 2022, 11:47
Postovi: 1511
kutija je napisao/la:
A nakon nestanka Banovine Hrvatske u ww2 hrvatski su se Srbi zajedno s Hrvatima borili i izborili za uspostavu SR Hrvatske.


Borili su se u partizanima, iako najčešće ne zajedno (ne u istim postrojbama), no iz potpuno drugih razloga. Partizani iz Istre, Kvarnera i Dalmacije su bili doslovno hrvatski nacionalisti, dok su etnički srpski partizani imali antihrvatski sentiment.

Na koncu su Srbi prihvatili SRH, ali uz dva uvjeta:

1. Da ta SR Hrvatska bude srpska prčija, odnosno da Srbi budu daleko prezastupljeni na svim pozicijama moći (pravosuđe, milicija, direktorske funkcije, sigurnosna služba, partijske fotelje itd.).

To je i bio slučaj - recimo sredinom osamdesetih su činili oko 50% milicije. Kada se uzme da je bilo i ostalih naroda, ukupno ih je bilo više nego Hrvata. U gradovima gdje su bili manjina, primjerice Vukovaru i Sisku, bili su dominantni u političkom smislu. Mnoge gradove su planski naselili ili čak prognali Hrvate i tako postali većina - Obrovac, Petrinja, Topusko, Udbina...

2. Da bude sastavni dio Jugoslavije čiji će glavni grad biti Beograd, a Srbi ukupno gledano najjači. To je i bio slučaj. Jedna JNA, jedan od stupova države, imala je preko pola Srba u oficirskom kadru, iako su Srbi činili nešto preko trećine Jugoslavije.

Tako da su Srbi pristali na SR Hrvatsku samo pod takvim uvjetima. Nadalje, suradnja SDS-a i HSS-a posljedica je krajnje nepoštene politike Beograda koja je štetila jednako i Hrvatima i prečanskim Srbima. No, da su na terenu odnosi između Hrvata i Srba bili sjajni - nisu. To je jednostavno bio savez političkih elita Hrvata i hrvatskih Srba, u specifičnim okolnostima.

Kada govorimo o partizanima i četnicima, u početku rata je to bilo pomiješano i često se nije ni znalo tko je četnik, a tko partizan. To su bili naoružani Srbi, koji su mogli biti na ovoj ili onoj strani ovisno o trenutku.

Kako su Srbi iz većine Hrvatske bili nedovoljno kompaktni i često okruženi Hrvatima, nisu mogli tek tako stvoriti četničke jedinice. Ipak, tamo gdje je to bilo moguće - u Kninu, stvorena je jaka četnička vojska. Oni su tamo mogli imati bazu jer su tamo Srbi relativno kompaktni, a vlasti NDH slabe zbog Talijana.

Što se tiče ovog citata iz ZAVNOH-a, ovdje su stavljeni četnici i ustaše u isti kontekst. No, partizani su imali posve drugačiji tretman prema četnicima i ustašama. Četnike su tretirali kao domobrane, mogli su prijeći na njihovu stranu, dok su ustaše gledali kao na najveće neprijatelje, puno veće od četnika.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 22 kol 2023, 16:24 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Novdan je napisao/la:
kutija je napisao/la:
A nakon nestanka Banovine Hrvatske u ww2 hrvatski su se Srbi zajedno s Hrvatima borili i izborili za uspostavu SR Hrvatske.


borili su se i za povratak Jugoslavije, iz koje se Hrvatska u krvi izvlačila nakon 45 godina tlačenja.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 22 kol 2023, 19:50 
Offline

Pridružen/a: 18 kol 2023, 09:01
Postovi: 71
divizija je napisao/la:
kutija je napisao/la:
Problem jest upravo u tome što nije pobjegao iz kućnog pritvora (od ustaša) i poveo hrvatski narod u borbu protiv okupatora i njegovih domaćih sluga..


da je Maček pobjegao od ustaša, ukokali bi ga partizani. Pa jedan Krleža se bojao otići u šumu, a bio je komunist.

Rekao sam da je Maček trebao povesti hrvatski narod (budući da je bio njegov izabrani vođa) u borbu protiv okupatora i njegovih domaćih sluga, a ne da se trebao priključiti partizanima.
Razočarani što to nije učinio mnogi HSS-ovci odlaze u partizane.
Prvo zasjedanje ZAVNOH-a otvorio je HSS-ovac Filip Lakuš, ovim riječima:
„Što nas je pokrenulo ovamo? Pokrenula nas je ljubav prema slobodi, pokrenula nas je čežnja za slobodom naše domovine.”

Krleža nije jedini komunist koji je za vrijeme rata ostao u Zagrebu.
Preporučujem knjigu "Kartografija otpora: Zagreb 1941-1945."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 22 kol 2023, 20:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2019, 16:40
Postovi: 1756
Lokacija: Strateška autonomija
Novdan je napisao/la:
No, partizani su imali posve drugačiji tretman prema četnicima i ustašama. Četnike su tretirali kao domobrane, mogli su prijeći na njihovu stranu, dok su ustaše gledali kao na najveće neprijatelje, puno veće od četnika.


Blaži tretman (uvjetno rečeno) četnika od strane partizana je dijelom bio posljedica britanskog diplomatslog pritiska. Britanci su smatrali da će četnici kao nominalni rojalisti ograničiti utjecaj komunista u NOVJ (što se naravno nije dogodilo)


No ni zapadni saveznici četnike nisu smatrali pravim kolaboracionistima, nego "našim momcima" koji su se iz oportunističkih razloga malo zaigrali s osovinskim silama.

_________________
Kontra mraku, kontra sili, kontra rentijerstva, kontra klijentelizma

HDZ=SKH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 22 kol 2023, 20:30 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
kutija je napisao/la:
Rekao sam da je Maček trebao povesti hrvatski narod (budući da je bio njegov izabrani vođa) u borbu protiv okupatora i njegovih domaćih sluga, a ne da se trebao priključiti partizanima.
Razočarani što to nije učinio mnogi HSS-ovci odlaze u partizane.
Prvo zasjedanje ZAVNOH-a otvorio je HSS-ovac Filip Lakuš, ovim riječima:
„Što nas je pokrenulo ovamo? Pokrenula nas je ljubav prema slobodi, pokrenula nas je čežnja za slobodom naše domovine.”

Krleža nije jedini komunist koji je za vrijeme rata ostao u Zagrebu.
Preporučujem knjigu "Kartografija otpora: Zagreb 1941-1945."


kud bi Maček trebao povesti hrvatsi narod, kad je Hrvatski narod s ODUŠEVLJENJEM dočekao uspostavu svoje države i nije se imao namjeru protiv nje boriti?

HSSovci su otišli u partizane kad je rat išao nizbrdo, zapravo iz oportunizma. prvo zasjednaje ZAVNOHa je bilo tek sredinom 1943. Ono što ih je zapravo pokrenulo je želja da ne budu na strani poraženih. Da ih je pokretala borba za slobodu ne bi se išli boriti za Jugoslaviju.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kajkavski krajevi u Hrvatskoj za vrime drugog svjetskog rata
PostPostano: 22 kol 2023, 20:33 
Offline

Pridružen/a: 18 kol 2023, 09:01
Postovi: 71
Novdan je napisao/la:
Borili su se u partizanima, iako najčešće ne zajedno (ne u istim postrojbama), no iz potpuno drugih razloga. Partizani iz Istre, Kvarnera i Dalmacije su bili doslovno hrvatski nacionalisti, dok su etnički srpski partizani imali antihrvatski sentiment.

Na koncu su Srbi prihvatili SRH, ali uz dva uvjeta:

1. Da ta SR Hrvatska bude srpska prčija, odnosno da Srbi budu daleko prezastupljeni na svim pozicijama moći (pravosuđe, milicija, direktorske funkcije, sigurnosna služba, partijske fotelje itd.).

To je i bio slučaj - recimo sredinom osamdesetih su činili oko 50% milicije. Kada se uzme da je bilo i ostalih naroda, ukupno ih je bilo više nego Hrvata. U gradovima gdje su bili manjina, primjerice Vukovaru i Sisku, bili su dominantni u političkom smislu. Mnoge gradove su planski naselili ili čak prognali Hrvate i tako postali većina - Obrovac, Petrinja, Topusko, Udbina...

2. Da bude sastavni dio Jugoslavije čiji će glavni grad biti Beograd, a Srbi ukupno gledano najjači. To je i bio slučaj. Jedna JNA, jedan od stupova države, imala je preko pola Srba u oficirskom kadru, iako su Srbi činili nešto preko trećine Jugoslavije.

Tako da su Srbi pristali na SR Hrvatsku samo pod takvim uvjetima.

KPJ i KPH su odmah na početku NOB-a jasno dali do znanja da žele uspostavu federalne Jugoslavije sa SR Hrvatskom.
Dakle, unaprijed se znalo za što se bori onaj koji pristupa partizanima.
Hrvatski Srbi su najzaslužniji za uspjeh NOB-a i uspostavu SR Hrvatske. Zato su nagrađeni položajima.
Moše Pijade je htio da Srbi u Hrvatskoj dobe i autonomiju, no Hrvat Tito mu je odgovorio da to ne dolazi u obzir.


Novdan je napisao/la:
Nadalje, suradnja SDS-a i HSS-a posljedica je krajnje nepoštene politike Beograda koja je štetila jednako i Hrvatima i prečanskim Srbima. No, da su na terenu odnosi između Hrvata i Srba bili sjajni - nisu. To je jednostavno bio savez političkih elita Hrvata i hrvatskih Srba, u specifičnim okolnostima.

Tako je.
Zato se Hrvati i prečanski Srbi i jesu zajedno izborili za Banovinu Hrvatsku (na svim pregovorima u Beogradu predsjednik SDS-a Srđan Budisavljević sjedi uz Mačeka i daje mu podršku), a zatim i za SR Hrvatsku.

Novdan je napisao/la:
Što se tiče ovog citata iz ZAVNOH-a, ovdje su stavljeni četnici i ustaše u isti kontekst. No, partizani su imali posve drugačiji tretman prema četnicima i ustašama. Četnike su tretirali kao domobrane, mogli su prijeći na njihovu stranu, dok su ustaše gledali kao na najveće neprijatelje, puno veće od četnika.

Ništa neobično budući da se ZAVNOH prije svega borio protiv ustaške države.
I u Preambuli Ustava Republike Hrvatske je lijepo naglašeno: ZAVNOH nasuprot NDH.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 841 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 34  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 67 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO