HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 02:03.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2401 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 97  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 28 svi 2011, 17:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
Pavo B. je napisao/la:
To je iz "Sa Kupreške visoravni," jel tako? Fantastična knjiga.

Mario Petrić je zabilježio tu tradiciju da su se prezivali Radilović. U župi Jajce 1741. ima Radulovića u Kozluku i Prigrađu(to je danas Carevo Polje, ja mislim). Ne znam ima li ih i danas oko Jajca, ali mogli bi biti isti rod kao Radilovići.


jok, to je iz one knjige "Pougarje i njegova okolica"

procito sam ju jedno 4 puta, al vidim da je malo, svaki put mi nesto novo zapne za oko...trebat ces jos koji put da uspijem sve povezat, tek sad vidim koliko je ta knjiga vazna na nas kraj :)

Radulovica je bilo u Pougarju, pod tim prezimenom dali smo jednog ujaka, nazalost "posljednjeg", nakon njegove smrti 11.5.1830. Pougarje dobiva iduceg svoga ujaka tek 151 godinu i 48 dana poslje, nevjerovatno zar ne??? a nekoliko desetaka godina prije toga svaka cetvrta kuca imala je svoga sina u abetu

zahvaljujem na popisu :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 29 svi 2011, 16:35 
Offline

Pridružen/a: 29 svi 2011, 16:33
Postovi: 4
Bok. Ja sam ovdje novi. Morao bih tebe Cakara ispraviti na jednom podatku koji si naveo u ranijem postu. Fra Juraj Dragisic, poznati hrvatski filozof je roden u Srebrenici.

Inace, bio bi zahvalan ako bi mi netko mogao dati jos informacije o prezimenu Lijovic.

Unaprijed hvala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 29 svi 2011, 19:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
PonosanHercegovac je napisao/la:
Inace, bio bi zahvalan ako bi mi netko mogao dati jos informacije o prezimenu Lijovic.

Unaprijed hvala.


Htio sam staviti podatke o livanjskim Lijovićima ali onda skontah da ti u imenu piše Hercegovac pa nisam siguran misliš li na livanjske. Stoga ako mogu upitati iz kojeg si kraja, pomoglo bi da odgovorim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 29 svi 2011, 19:51 
Offline

Pridružen/a: 29 svi 2011, 16:33
Postovi: 4
Pavo B. je napisao/la:
PonosanHercegovac je napisao/la:
Inace, bio bi zahvalan ako bi mi netko mogao dati jos informacije o prezimenu Lijovic.

Unaprijed hvala.


Htio sam staviti podatke o livanjskim Lijovićima ali onda skontah da ti u imenu piše Hercegovac pa nisam siguran misliš li na livanjske. Stoga ako mogu upitati iz kojeg si kraja, pomoglo bi da odgovorim.



Ja sam Hercegovac po ocu. Inace, Lijovic je divojacko prezime moje majke. Da, mislim na livanjske jer mi je mati iz Livna.


Pozdrav.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 29 svi 2011, 20:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
PonosanHercegovac je napisao/la:
Bok. Ja sam ovdje novi. Morao bih tebe Cakara ispraviti na jednom podatku koji si naveo u ranijem postu. Fra Juraj Dragisic, poznati hrvatski filozof je roden u Srebrenici.

Inace, bio bi zahvalan ako bi mi netko mogao dati jos informacije o prezimenu Lijovic.

Unaprijed hvala.



on je najmladji Dobretin sin, krsno ime Nikola, poslje uzeo ime Juraj, no da ne prepisujem, evo crno na bilo od naseg ujaka Dzaje

slika

slika

evo link cijele knjige, pa koga zanima, ugodno citanje
http://www.pougarje.net/page/modules.ph ... sc&start=0

evo ti jos varijante imena:

Benig., Georgius
Benigni, Giorgio [(VD-16)]
Benignius de Salviatis, Georgius
Benigno Salviat, Giorgio
Benigno Salviati, Giorgio
Benigno dei Salviati, Giorgio
Benignus Salviatus, Georgius
Benignus, Georgius
Dobretic, Juraj
Dobrotech, Giorgio
Dobrotic, Juraj
Dragišić, Georgius
Dragišić, Giorgio
Georgius <Benegnus>
Georgius <Benignus>
Georgius Benignus <de Salviatis>
Gregorio <da Siracusa>
Gregorius <da Siracusa>
Salviati, Giorgio Benigno
Salviatis, Georgius B.
Salviatus, Georgius Benignus


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 30 svi 2011, 16:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
PonosanHercegovac je napisao/la:
Ja sam Hercegovac po ocu. Inace, Lijovic je divojacko prezime moje majke. Da, mislim na livanjske jer mi je mati iz Livna.


Pozdrav.


Super, onda je lako. Lijovića je 1960. bilo u selima Orguz, Prisap i Žirović. U selu Lusnić postoji rod Šandrk koji se u stvari Lijovići koji su promijenili prezime. Prvi spomen Lijovića na Livanjskom polju je 1741., kad je biskup Pavo Dragićević obišao i popisao sve katolike Bosne Srebrene. Tada je u selu Čaprazlijama živio Ilija Lijović, u čijem domaćinstvu su bile još dvije odrasle osobe, ali nije bilo djece. Iz Čaprazlija su u nekom trenutku preselili u ostala 3 sela, što je čest slučaj u livanjskom kraju. Katolici nisu imali svoje zemlje, već su radili na zemlji begova iz Livna. Zbog tog su često selili iz jednog sela u drugo, jer su begovi držali više sela u isto vrijeme.

Po obiteljskoj tradiciji, Lijovići su doselili iz sela Zasiok kod Sinja u Dalmaciji. Zasiok je nekih 10km zračnom linijom od općine Livno. Tamo danas nema Lijovića, što objašnjava drugi dio obiteljske tradicije. Naime, Sinjska krajina je bila pod Turcima do 1686., i tek 1699. postaje i legalno dio posjeda Venecije. Rat s Turcima je trajao od 1683., i za to vrijeme je većina stanovništva Sinjske krajine raseljena. Muslimani su otišli u Bosnu, zajedno s jednim dijelom pravoslavnog stanovništva. Katolici koji su živjeli pod Turcima su većinom otišli u Primorje, Liku i Bačku. To su današnji Bunjevci. Sinjska krajina je ostala skoro prazna, i Venecija dovodi ljude iz Bosne na njihova mjesta. Tu se radi i o pravoslavnom i o katoličkom stanovništvu. Pravoslavno stanovništvo dolazi većinom iz okolice Drvara i Grahova, a katoličko od Livna, Duvna i Rame. Među ovim prebjezima iz Bosne su bili i Lijovići koji su došli u Zasiok. Nakon određenog vremena i stabilizacije situacije, mnogi od ovih prebjega su došli nazad u Bosnu. To je većinom bila poslijedica saznanja da venecijanska vlast nije bila bog zna šta bolja od turske, a u nekim slučajevima je bila i gora. Tako su Lijovići u nekom trenutku između 1699. i 1741. došli nazad u Bosnu. Bit će da je to bilo malo prije 1741. jer tada u čitavoj Bosni ima samo jedno domaćinstvo Lijovića, a kao što je navedeno, u njemu su samo 3 odrasle osobe. To navodi na zaključak da su skorašnji doseljenici koji još nisu imali vremena se oženiti i zasnovati obitelj.

Dalje, Lijovići imaju tradiciju da su u stvari i prije 1683. živjeli na Livanjskom polju i da su se kasnije samo vratili. Ta tradicija se ne može provjeriti u pisanim izvorima, ali je vrlo vjerojatno. Kao što je napomenuto, većina prebjega u Sinjsku krajinu su upravo bili iz pograničnih dijelova Bosne. Iz Hercegovine su više bježali u okolicu Imotskog i krajeve južnije od Sinja, a iz srednje Bosne stanovništvo nije toliko ni bježalo. Iz sjeverne su naravno išli u Slavoniju a ne Dalmaciju, tako da sve u svemu, najvjerojatniji zavičaj Lijovića prije no što su došli u Zasiok je isto bilo Livanjsko polje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 30 svi 2011, 16:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
cakara je napisao/la:

jok, to je iz one knjige "Pougarje i njegova okolica"

procito sam ju jedno 4 puta, al vidim da je malo, svaki put mi nesto novo zapne za oko...trebat ces jos koji put da uspijem sve povezat, tek sad vidim koliko je ta knjiga vazna na nas kraj :)

Radulovica je bilo u Pougarju, pod tim prezimenom dali smo jednog ujaka, nazalost "posljednjeg", nakon njegove smrti 11.5.1830. Pougarje dobiva iduceg svoga ujaka tek 151 godinu i 48 dana poslje, nevjerovatno zar ne??? a nekoliko desetaka godina prije toga svaka cetvrta kuca imala je svoga sina u abetu

zahvaljujem na popisu :zivili


Nema problema i pogledaj privatne poruke. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 31 svi 2011, 11:31 
Offline

Pridružen/a: 29 svi 2011, 16:33
Postovi: 4
Ipak mislim da grijesis. Fra Juraj Dragisic je rodeni Srebrencanin.




cakara je napisao/la:
PonosanHercegovac je napisao/la:
Bok. Ja sam ovdje novi. Morao bih tebe Cakara ispraviti na jednom podatku koji si naveo u ranijem postu. Fra Juraj Dragisic, poznati hrvatski filozof je roden u Srebrenici.

Inace, bio bi zahvalan ako bi mi netko mogao dati jos informacije o prezimenu Lijovic.

Unaprijed hvala.



on je najmladji Dobretin sin, krsno ime Nikola, poslje uzeo ime Juraj, no da ne prepisujem, evo crno na bilo od naseg ujaka Dzaje

slika

slika

evo link cijele knjige, pa koga zanima, ugodno citanje
http://www.pougarje.net/page/modules.ph ... sc&start=0

evo ti jos varijante imena:

Benig., Georgius
Benigni, Giorgio [(VD-16)]
Benignius de Salviatis, Georgius
Benigno Salviat, Giorgio
Benigno Salviati, Giorgio
Benigno dei Salviati, Giorgio
Benignus Salviatus, Georgius
Benignus, Georgius
Dobretic, Juraj
Dobrotech, Giorgio
Dobrotic, Juraj
Dragišić, Georgius
Dragišić, Giorgio
Georgius <Benegnus>
Georgius <Benignus>
Georgius Benignus <de Salviatis>
Gregorio <da Siracusa>
Gregorius <da Siracusa>
Salviati, Giorgio Benigno
Salviatis, Georgius B.
Salviatus, Georgius Benignus


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 31 svi 2011, 17:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
ne grijesim ja, grijese onda ova dvojica povjesnicara...ja se djelomicno ne slazem sa njima jer tesko mi je povjerovat da je stari Stipan Dobreta bio u tim godinama potentan, prije bi mu mogo doc unuk

tamam da je rodjeni tunguzijanac taj tvoj podatak ne govori da on nije Dobretic

imas link knjige, ako procitas vise, vices da su posjedi Dobretica jedno vrijeme bili u Istocnoj Bosni, Foca, Visegrad pa i Srebrenica


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 31 svi 2011, 21:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Zašto Muslimani u Hercegovini imaju veliki broj prezimena koja su drukčija od učestalih prezimena njihovih suplemenika u Bosni?

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 31 svi 2011, 23:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Ministry of Sound je napisao/la:
Zašto Muslimani u Hercegovini imaju veliki broj prezimena koja su drukčija od učestalih prezimena njihovih suplemenika u Bosni?


Vlaški substratum, isto kao i Srbi i Hrvati u Hercegovini.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2011, 13:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Pavo B. je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Zašto Muslimani u Hercegovini imaju veliki broj prezimena koja su drukčija od učestalih prezimena njihovih suplemenika u Bosni?


Vlaški substratum, isto kao i Srbi i Hrvati u Hercegovini.



Mislim da to nema veze.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2011, 15:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
pjosip je napisao/la:
Pavo B. je napisao/la:

Vlaški substratum, isto kao i Srbi i Hrvati u Hercegovini.



Mislim da to nema veze.


Slažem se sa tobom jer većina Hrvata i Srba ima vlaški substrat , a prezimena ne govore uvek u to ime! , a to što je Hercegovni takav slučaj sa posebnim prezimenima u sva tri naroda ne govori o pojačanoj vlaškoj prisutnosti u narodu nego kao kod ostalih Srba,Hrvata i Muslimana po BiH,Hvratskoj i Srbiji!

Jednosatnvo je regija kao regija posebna i ima svoje mentalitetske i naravno imensko prezimačke posebnosti , ali ona nije bukvalno odsečena već se nalaže na ostale krajeve i biva povezana i upletena!

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2011, 17:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Bez vlaškog supstratuma, kako objasniti tolika prezimena s nastavkom -ul, kao i činjenicu da se prezimena tvore na mnogo drugačiji način u Hercergovini?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2011, 19:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ništa posebno , to su ostaci ko zna otkad i ne svejedno ne govori o većem vlaškom supstranu nego bilo gde drugo!
Svaki predeli imaju posebnosti i to vlaške, prezimena po Srbiji i po CG i ostalim krajevima se sistemski radilo da budu sva patronimička, tako da se danas ne može przreti u prava rodovsko-brastvenička nazivlja!

Evo primera , kako to da u istočnoj Srbiji nema prezimena među Srbima i Vlasima(Rumunima) Radulović , Drakulić , .... , čak šta više prezimena sa vlaškim umanjeničkim nastavkom "ul" su retka!

Iz moje postojbine su najpoznatjii vojvoda Momčilo i konj mu krilati Jabučilo ! :zubati

Nastavci kao što su "šin" , "man" su takođe šatro vlaški , Vukašin,Vukman,Kotroman,Radman i brat mu Radoman.....

Ima naravno uloge vlaške to je jasno ako dan , ali primeri ovoga nisu reprezentni postoji dosta toga što govori suptrotno , a to je primera radi jezik koji je osnovica i srpskog i hrvatskog jezičkog standarda , a ti standradi su se uvek vodili time da imaju što "slovenskiju crtu" u sebi pa su zato i izabrali!

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2011, 20:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Pavo B. je napisao/la:
Bez vlaškog supstratuma, kako objasniti tolika prezimena s nastavkom -ul, kao i činjenicu da se prezimena tvore na mnogo drugačiji način u Hercergovini?



Koliki je postotni udio ljudi sa tim prezimenom?

Ne zaboravi da su Turci zapisali da su u zap. Hercegovini naselili 3 vlaska plemena. U Hardomilje, Otok kod Vitine i Vir kod Posusja.

U istocnoj Herceogovini je taj broj navodno 10.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2011, 20:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
pjosip je napisao/la:
Pavo B. je napisao/la:
Bez vlaškog supstratuma, kako objasniti tolika prezimena s nastavkom -ul, kao i činjenicu da se prezimena tvore na mnogo drugačiji način u Hercergovini?



Koliki je postotni udio ljudi sa tim prezimenom?


Čekaj, mi ovdje ne govorimo o postotnom udjelu nego o činjenici da u Hercegovini ima dosta prezimena koja se ne mogu objasniti kroz slavensku, kršćansku ili islamsku onomastiku. Od Hrvata Kožula i Bobana, do Srba Benčula i Burmazovića, do Bošnjaka Granula i Gagula. Ovakva prezimena se ne javljaju u Bosni osim kod došljaka iz Hercegovine. Većina prezimena južnih Slavena, od Triglava do Jedrena, su patronimici i tvore se po ustaljenim principima. Zašto su u Hercegovini i uopće na području Dinarskih Alpi toliko česta odstupanja od tih principa? Jedino objašnjenje je supstratum iz nekog drugog jezika(jer sigurno nije superstratum), a koji bi to mogao biti drugi ako ne vlaški?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2011, 20:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Pavo B. je napisao/la:
pjosip je napisao/la:


Koliki je postotni udio ljudi sa tim prezimenom?


Čekaj, mi ovdje ne govorimo o postotnom udjelu nego o činjenici da u Hercegovini ima dosta prezimena koja se ne mogu objasniti kroz slavensku, kršćansku ili islamsku onomastiku. Od Hrvata Kožula i Bobana, do Srba Benčula i Burmazovića, do Bošnjaka Granula i Gagula. Ovakva prezimena se ne javljaju u Bosni osim kod došljaka iz Hercegovine. Većina prezimena južnih Slavena, od Triglava do Jedrena, su patronimici i tvore se po ustaljenim principima. Zašto su u Hercegovini i uopće na području Dinarskih Alpi toliko česta odstupanja od tih principa? Jedino objašnjenje je supstratum iz nekog drugog jezika(jer sigurno nije superstratum), a koji bi to mogao biti drugi ako ne vlaški?



Pitanje je bilo o razlikama u prezimenima Muslimana iz Hercegovine i Bosne.

Kao prvo - Vlasi su se doseljavali i u Bosnu i u Hercegovinu.
Kao drugo - Muslimani dobivaju prezimena u 19. stoljecu kad je Otomansko carstvo dekretom nmetnulo uvodjenje prezimena (kod nas su pratri vodili evidencije prema uputama iz Rima od 16. stoljeca).
Kao trece - udio vlaskih prezimena je mal.

Suma sumarum - ne moze se tvrditi da razlika u prezimenima Muslimana Hercegovine i Bosne dolazi uslijed vlaskog "substratuma" ili bar ne toliko da ju u potpunosti objasni.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2011, 22:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
pjosip je napisao/la:

Ovdje si bliže istini nego ja. Turska uvodi u 20-im godinama proslog stoljeca a Muslimani dobivaju prezimena dolaskom Austrije -znaci 19. stoljece.

Ne znam za nisane sa prezimenima. Bilo bi dobro provjeriti da li je to usitinu tako.



Pa nije valjda da te trebam uvjeravati da muslimani imaju prezimena odavno. Zar nisi nikad slušao ni jednu hercegovačku epsku pjesmu. Evo baš s teme na ovom forumu:

Gospodaru Kopčić Amur-bego,
Sve si dobre skupio svatove,
Ali imaš loša barjaktara,
Kopile je od četiri baba.

Beg nije Amur sin Hasana kako bi to pisali Turci i Arapi nego je Amur Kopčić, u obliku identičnom onome koji koriste svi južni Slaveni. A evo ovdje u jednom članku iz 1930-ih možeš vrlo lijepo pročitati koliko je star rod Kopčića i koliko dugo koriste to prezime u kontinuitetu. http://hazu.arhivpro.hr/?documentIndex= ... 95&page=0#


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 lip 2011, 12:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
pozdrav svim forumašima

molio bi ako netko ima kakve podatke o prezimenu Pavlović iz okoline Tuzle točnije selo Brgule(prije se zvalo Pogorioci)
i prezime Đulabić isto okolina Tuzle selo Dokanj

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 lip 2011, 21:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
Pavo B. je napisao/la:
Pa nije valjda da te trebam uvjeravati da muslimani imaju prezimena odavno. Zar nisi nikad slušao ni jednu hercegovačku epsku pjesmu. Evo baš s teme na ovom forumu:

Gospodaru Kopčić Amur-bego,
Sve si dobre skupio svatove,
Ali imaš loša barjaktara,
Kopile je od četiri baba.

Beg nije Amur sin Hasana kako bi to pisali Turci i Arapi nego je Amur Kopčić, u obliku identičnom onome koji koriste svi južni Slaveni. A evo ovdje u jednom članku iz 1930-ih možeš vrlo lijepo pročitati koliko je star rod Kopčića i koliko dugo koriste to prezime u kontinuitetu. http://hazu.arhivpro.hr/?documentIndex= ... 95&page=0#


evo opet mene sa pitanjem za tebe :neznam

ovaj Kopcic mi zapeo za oko, cuo sam nedje za njega i onda se sjeti pjesme:

...........................................
...A najteža jeste gadna priča,
Bezobrazluk Begova Kopčića,
Kojima je Sultan dao prava
Da sa mladom Hrvaticom spava.
Dobretina druga kćerka,
Bila mlađa, Doroteja.
Uzalud ju prosio Turčin Jakšića,
Voljela je Pavla Pokrajčića.
Za njega je ona bila pošla,
Do Kajina Kamena je došla.
Tu joj Turčin svate dočekao,
Iz zasjede sve ih sasjekao.
Pa u spomen na svatove ove,
To se mjesto Kajin Kamen zove.
Doroteja se Begu opirala,
Glava joj se sabljom odsjecala.
Ubi Turčin najljepšu djevojku
Jer ne htjede ona Turskom momku.
Nije htjela izdat vjeru našu
I udat se za Turskoga pašu.
To je ponos i velika dika
I najbolja, ti, vremena slika...
...........................................

Doroteja je Pougarska Diva Grabovceva :)

imas li sta iz rukava od ovom Turcinu Jaksicu sto je svatove poubijo ili njenom zarucniku Pavlu Pokrajcicu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 03 lip 2011, 10:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lis 2009, 12:36
Postovi: 2103
Lokacija: grad
Što znate o prezimenima:
Zirdum
Zovak
Glibo
?

_________________
Nacionalizam je ideologija i pokret koji ističe interese i prava nacije, ponajprije njezino pravo na samoodređenje.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 03 lip 2011, 10:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
grb kopcica do turcenja



slika

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 03 lip 2011, 19:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
pagan je napisao/la:
grb kopcica do turcenja


Glupost. Em je fojnički grbovnik iz XVI stoljeća, em Kopčići nisu iz Bosne.

No, ja sam siguran da ćeš se ti sad opet grčevito truditi dokazati da su svi Bošnjaci "Muslimani" Hrvati, kao i uvijek.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 03 lip 2011, 20:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Pavo B. je napisao/la:
pagan je napisao/la:
grb kopcica do turcenja


Glupost. Em je fojnički grbovnik iz XVI stoljeća, em Kopčići nisu iz Bosne.

No, ja sam siguran da ćeš se ti sad opet grčevito truditi dokazati da su svi Bošnjaci "Muslimani" Hrvati, kao i uvijek.


Nisu. Srbi, Crnogorci, Hrvati, Bosanci, Hercegovci, Mađari i manji dio Anadolaca. :zubati

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2401 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 97  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Šporet i 55 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO