HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 04 vel 2025, 09:18.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ustaše vs Četnici-bitka na Ljevča Polju(drugo Kosovo)
PostPostano: 04 srp 2015, 09:06 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2015, 08:44
Postovi: 18
Bitka na Lijevča polju je sukob koji se odigravao od 30. ožujka do 8. travnja 1945. između Hrvatskih oružanih snaga NDH s jedne strane te Jugoslavenske vojske u otadžbini tj. četnika s druge strane; nedaleko Banja Luke. Snagama NDH je zapovjedao general Vladimir Metikoš, a četničkima vojvoda Pavle Đurišić. Bitka je završena potpunim porazom četnika. Nakon 2. sv. rata četnički emigranti su ju nazivali "drugim Kosovom".


Snage NDH koje su su nalazile u blizini činile su 27.940 ljudi. 30. ožujka 1945. četničke snage su prešle rijeku Vrbas i zauzele selo Razboj. Odatle je četnički Sandžački korpus krenuo prema rijeci Savi i selu Dolinama na putu prema Bosanskoj Gradišci. U isto vrijeme tri satnije 5. bojne 10. ustaškog Stajaćeg djelatnog zdruga su po zapovjedi generala Metikoša krenule iz Banja Luke prema Bosanskoj Gradišci te zauzele položaj kod sela Gornje Doline. Tamo su se sukobili sa četnicima ali su zbog nesrazmjera u broju morali početi uzmicati. Istovremeno je i domaće hrvatsko stanovništvo počelo bježati prema Bosanskoj Gradišci u strahu od četnika. Tih dana su četnici poharali sela Junuzovce i Gornje Doline a pretpostavlja se da su ubili 2.500 civila.

2. travnja general Metikoš je sa oklopnim snagama 6. hrvatske divizije napao četnike nedaleko Dolina i u poludnevnoj borbi odbacio ih. Tom prilikom ustaše su zarobili četničkog oficira, kapetana Mijukovića. Crnogorac po nacionalnosti, pristaša ideje nezavisne Crne Gore i sljedbenik Sekule Drljevića, Mijuković se nije slagao s četničkom ideologijom i dao je ustaškim časnicima informacije o namjerama četničke vrhovne komande.


Iz dobivenih podataka general Metikoš i zapovjednik 17. hrvatske divizije general Marko Pavlović donose odluku o što skorijem odlučnom udaru na četnike. General Pavlović je isti dan prebacio u Bosansku Gradišku Oklopni sklop iz Novske i Topnički sklop iz Nove Gradiške te poslao još dvije pješačke bojne. Metikoš i Pavlović su se sastali u Bos. Gradišci i dogovorili plan napada. 5. bojnu 10. stajaćeg djelatnog sdruga su postavili u mjesto Vrbačko kao osiguranje od mogućeg partizanskog napada. Istog dana u 12.00 sati ustaško topništvo je sa tri mjesta započelo artiljerijsku vatru na četnički Sandžački korpus. Istodobno je ustaški oklopni sklop od 24 oklopna vozila i 4 tenka "Tigar" punom brzinom ušao u Doline i vatrom iz strojnica počeo pucati po četnicima koji su počeli bezglavo bježati. Nakon sat vremena borba je bila gotova. Ustaše su zarobili 400 četnika, među njima i nekoliko oficira dok je na bojnom polju ostalo ležati 2.000 mrtvih i ranjenih četnika. Ispitivanjem zarobljenih časnika ustaše su saznali da su četnici planirali taj isti dan napasti Bosansku Gradišku. Saznali su i sastav četničke vojske: Sandžački korpus, kojim je zapovjedao kapetan Kalajitović, Drinski korpus pod zapovjedništvom vojvode Draškovića te 5.000 crnogorskih četnika pod zapovjedništvom vojvode Agrama. Saznali su i da su četnici tijekom dolaska na to područje imali pomoć Nijemaca.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ustaše vs Četnici-bitka na Ljevča Polju(drugo Kosovo)
PostPostano: 04 srp 2015, 09:06 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2015, 08:44
Postovi: 18
Zbog neočekivanog poraza njihove prethodnice, u glavnini četničke vojske došlo je do razmirica pa i do oružanog obračunavanja među oficirima. Vojvoda Đurišić je tada dao strijeljati nekoliko crnogorskih četničkih časnika kako bi primirio ostale i spriječio pobunu. No to je samo pojačalo nezadovoljstvo Crnogoraca koji su najvećim dijelom bili prisilno mobilizirani i nisu se željeli boriti za ideju Velike Srbije. Kako je kapetan Mijuković pred ustaškim časnicima i predvidio, u noći 2./3. travnja 5.000 Crnogoraca je dezertiralo iz četnika, prešlo ustašama i ponudilo im pomoć u borbi protiv četnika.

To je natjeralo Đurišića da promjeni plan. 3. travnja donio je odluku da neće napadati ni Bosansku Gradišku ni Banja Luku nego da sve preostale četničke snage trebaju prijeći na lijevu obalu rijeke Vrbas, zauzeti Lijevča polje i sela Topole, Dubrave i Maglajan, ondje se opskrbiti namirnicama i konjima te odatle krenuti preko Kozare prema Kordunu gdje bi se spojili sa četnicima vojvode Đujića koji su im trebali krenuti u susret iz Slovenije.

Dana 4. travnja Đurišić se odlučio na proboj kroz ustaške redove. U međuvremenu ustaše su na brzinu gradili i pojačavali bunkere na cesti Bosanska Gradiška-Banja Luka. Izgradnjom bunkera upravljao je inženjerijski dopukovnik Josić. U bunkerima je bila smještena domobranska 2. bojna 4. lovačkog Sdruga. Svaki bunker je bio naoružan sa po dva minobacača i jednim mitraljezom a posadu je činilo tridesetak ljudi. Bunkeri koji su bili smješteni na raskrižjima cesta, Novoj Topoli, Gornjoj Topoli, Maglajanima i Laktašima bili su dodatno ojačani sa po jednim protuoklopnim topom. Na 40 km dužine ceste bila su izgrađena 22 bunkera. U Laktaše su neprimjetno stigli jedan ustaški oklopni sklop te dvije pješačke bojne i smjestili su se uz cestu prema Razboju. General Pavlović je postavio jedan oklopni sklop Ustaške obrane na cestu prema Donjim Doljanima, iza njega 4. bojnu na kamionima a jednu oklopnu satniju u selo Bukovac. 3. bojnu pod zapovjedništvom ustaškog bojnika Ante Vrbana poslao je u okolicu Vilusa kako bi spriječili mogući napad partizana s Kozare.
Glavna bitka

U jutro 5. travnja u 2.00 sati četnici započinju frontalni napad na bunkere i obasipaju ih ručnim bombama, vatrom iz pješačkog naoružanja te bacača. Domobrani u bunkerima su pričekali da im se četnici približe na dovoljnu blizinu a zatim su otvorili vatru iz strojnica, minobacača i topova što stvara velike gubitke četnicima i unosi pometnju među njih. To je potrajalo cijeli dan i nastavilo se u noć.

Četnik Mihajlo Minić je nakon rata opisao bitku ovim riječima:"Dolina Lijevča polja odjekuje grmljavinom od eksplozija granata i ručnih bombi. Ustaški tankovi brekću i seju vatru na sve strane. Noć se je pretvorila u dan."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ustaše vs Četnici-bitka na Ljevča Polju(drugo Kosovo)
PostPostano: 04 srp 2015, 09:07 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2015, 08:44
Postovi: 18
Ipak 6. travnja u 6.00 sati četnički odredi Garani i Omladinski odred pod vodstvom kapetana Perišića uspjeli su se probiti između bunkera i krenuli napasti 3. bojnu s leđa. General Pavlović je sa dijelom svoje divizije začepio mjesto četničkog prodora a zatim svoju pričuvu, dvije oklopne satnije, poslao cestom Bukovac-Turjak u pomoć 3. bojni. Sa ostatkom snaga Pavlović se dao u lov na četničku grupu koja je činila oko 1.000 ljudi. Uskoro su ih njegove oklopne snage sustigle i napale, pritisak na 3. bojnu je otklonjen a od 1.000 četnika ubijeno je 500 dok su preostali pobjegli prema Kozari. 3. bojna, ojačana dvjema oklopnim satnijama krenula je u lov na preostalih 500 četnika. Dva dana kasnije jedna bojna 4. hrvatske divizije pod zapovjedništvom generala Zdenka Begića naišla je na tu četničku grupu i u potpunosti ju uništila.

Tijekom noći sa 6. na 7. travnja zahvaljujući radu ustaških diverzanata panika u četničkim redovima dostiže vrhunac i četnici počinju bježati s lijeve na desnu obalu rijeke Vrbas s namjerom da se rasprše po obližnjim šumama. No u jutro 7. travnja ustaško topništvo počinje gađati čamce kojima su prelazili i time im odsjeca odstupnicu.

Kako su se u blizini Bosanskog Petrovca i Sanskog Mosta počele okupljati partizanske snage a ne želeći voditi istodobno borbu na dvije strane, zapovjednik 4. Sbora general Josip Metzger donosi odluku o konačnom napadu na preostale četničke snage koje su brojale još 10.000 ljudi.

Točno u 11.00 sati snage 6. i 17. hrvatske divizije započinju opći napad na četnike koji su se ukopali oko Razboja. Preko Dolina i Glamočana prema razboju kreće 1. oklopni sklop Ustaške obrane predvođen sa 4 tenka "Tigar", za njim motorizirana strojnička satnija i kamioni sa pješadijom. Jedan oklopni sklop 1. zdruga Ustaške obrane kreće cestom Brezovljani-Glamočani. Sa juga Oklopni sklop 6. divizije tjera četnike iz mjesta Kukolj prema Razboju. Iza njega dolaze motorizirana strojnička satnija i dvije pješačke bojne koje započinju sa četnicima frontalnu borbu. Domobrani izlaze iz bunkera i otvaraju oštru strojničku vatru.

Pod naletom ustaških tenkova i oklopnih kola lomi se četničko desno krilo i ustaše dospijevaju u njegovu pozadinu te ga strojnicama tuku s leđa. Četnički Drinski korpus se osipa a četnici uzalud pokušavaju zatvoriti mjesta ustaškog prodora. Pod neprekidnom ustaškom vatrom popraćenom ručnim bombama nastaje panika i rasulo među četnicima. Četnici napuštaju svoje položaje i pokušavaju se spasiti bijegom ali uzalud jer su bili opkoljeni sa svih strana. Ustaško pješaštvo uništava i poljednji otpor četnika koji se predaju. U 13.00 sati bitka je bila gotova. Crnogorci koji su prethodnih dana dezertitrali iz četnika pokopali su mrtve. Ratni plijen je bio golem. Zarobljeno je oko 5.000 četnika, među njima i vojvoda Đurišić koji je pronađen kako se skriva ispod kola nadajući se da će po noći pobjeći.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 04 srp 2015, 09:09 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2015, 08:44
Postovi: 18
Basta, Milan-Rat je završio sedam dana kasnije
Proces protiv Draže Mihailovića, Vijesnik 1948.
"Američki Srbobran" od 2. listopada 1950.
"Iskra" München, od 24.05.1951. članak "Kad je krvca iz zemlje provrela".
Iz zapisnika o preslušavanju popa Perišića 01.05.1945. pismohrana časopisa "Drina".
Alvin E. Conski, izvještaji Draže Mihailovića, pročitano na zasjedanju Američkog kongresa 24.05.1945.
Boško N. Kostić, "Za istoriju naših dana", München.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 05 srp 2015, 09:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 lip 2015, 16:01
Postovi: 1610
Kraj rata i planovi trange frange. Djurisic dobija toboz dojavu od Draze da dodje u Bosnu hitno sa svojima. Po dolasku Draza mu saopstava da on to nije porucio i da nema nameru napustati Jugoslaviju. U igri je bio izrod neonacisticki Ljotic , tada u Sloveniji koji u saradnji sa ustasama vrbuje Djurisica tj da podje za Sloveniju sa borcima a da je on sredio sa ustasama zajednicko povlacenje. I biva tu propustanja na teritoriji pod kontrolom ustasa do mesta gdece upasti u klanicu lijevce polje i tako zavrsava. Ustasi je to srbin bio partizan bio cetnik. Od klasicne sacekuse napfaviste junacko delo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 05 srp 2015, 09:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 lip 2015, 16:01
Postovi: 1610
Drljeviceva kurvolovka verovanje ustasi a ne pominjemo. Od bezanije i raznih kurvarluka u dogovorima eto bar jedna bitka da se upise kao dobitna. Nije sramotno faliti se kvinslinzima i nacistima? Stidi se guzice kad nemas obraza rece posten svet.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 05 srp 2015, 13:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 11:09
Postovi: 25856
Lokacija: Heartbreak Hotel
kolubara je napisao/la:
Kraj rata i planovi trange frange. Djurisic dobija toboz dojavu od Draze da dodje u Bosnu hitno sa svojima. Po dolasku Draza mu saopstava da on to nije porucio i da nema nameru napustati Jugoslaviju. U igri je bio izrod neonacisticki Ljotic , tada u Sloveniji koji u saradnji sa ustasama vrbuje Djurisica tj da podje za Sloveniju sa borcima a da je on sredio sa ustasama zajednicko povlacenje. I biva tu propustanja na teritoriji pod kontrolom ustasa do mesta gdece upasti u klanicu lijevce polje i tako zavrsava. Ustasi je to srbin bio partizan bio cetnik. Od klasicne sacekuse napfaviste junacko delo.


Hajde ne kenjaj. Đurišić je dobio koridor prema Sloveniji ali se nije držao dogovora, promijenio je rutu i vrijeme i usput klao sve hrvatske civile. Samo u selu Doline kod Bosanske Gradiške je tada poklano 500 civila.
To neko preseravanje da su eto Hrvati zahebali Đurišića, da su ga uvukli u unaprijed planiranu klopku je glupost. Što je vlast NDH trebala učiniti? Da mirno pušta da četnici pokolju sve na svojemu putu do Slovenije?

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 05 srp 2015, 15:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 lip 2015, 16:01
Postovi: 1610
Laz. Djurisicevci su gledali maknuti se sto pre. Vera u drljevica im dosla glave.

A sacekusa ispade toboz bitka junacka... drugo kad kazesh ndh meni neprijatno. To je nasilna drzava koja je uzurpirala citavu bosnu. A pickasto cutala zabaru kad je capio dalmaciju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 02 pro 2019, 01:02 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 16:06
Postovi: 2919
Četnik Milorad Popović, poginuo u ovoj bici.

Vukota Govedarica - Kapetan Milorad Popović

Da zapjevam, s' mukom, rodu mome
o velikom junaku srpskome
o sivome od sokola tiću
Miloradu slavnom Popoviću.
Što bijaše srpskom rodu nada
rodio se iznad Gacka grada
na Dražljevu, selu glasitome
na ognjištu srpskom junačkome.
Brzo lete dani i godine
raste sivi soko sa planine
sve vrline velikoga oca
barjaktara, dičnog Hercegovca.
Vojskovođe, solunskog ratnika
zakletoga kraljevog vojnika
Milorad je mladi slijedio
Gospod mu je dragi podario.
Svu ljepotu ovoga svijeta
nije bilo ljepšega momčeta
u cijelome gatačkome kraju
a mlade se cure otimaju
koja će mu svoju ljubav dati
i njegovom đevojkom se zvati.
U Beograd, glavni grad Srbije
upisa se na vojne studije
i pristupi u kraljevu gardu
nije bilo ravnog Miloradu.
Po ljepoti, poštenju i znanju
i njegovom vojničkom držanju
pa bijaše pogledati dika
Popovića, mladog poručnika.
No kad Hitler, fašista prokleti
krenu da se pravoslavlju sveti
u tom teškom krvavom vremenu
Srbija se nađe u plamenu.
Milorad je u to teško doba
prvi megdan vatreni oproba
k'o komandir konjičkoga puka
junački se s' fašistima tuka.
U beskrajne banatske ravnice
a brojnije švapske jedinice
i njihova sila i tehnika
primoraše srpskog poručnika.
Da se s' vojskom Pančevu povlači
jer nadiru ljuti osvajači
što za pravdu i milost ne znaju
krv nevinu srpsku prolivaju.
Pa kad zemlja bez vlade ostade
a vojska se razbi na komade
Popović se našao na muku
zar da gleda skrštenijeh ruku?
Kako zemlja svetosavska gori
Milorad se sili ne pokori
to mu kuća i ponos ne daju
pa se vrati svome zavičaju.
I zakle se na krst i svijeću
srpsku vjeru ja izdati neću
krst će časni izronit' iz mraka
putem mojih slavnijeh predaka.
I ja ću poći, sa vjerom u Boga
u odbranu srpskog roda moga
Gačane ću pod oružje dići
pravi Srbin pod krunu će prići.
Ali ne bi što Milorad želi
nesrećno se srpstvo podijeli
pa brat brata ubijati stade
Bože dragi, šta to Srbi rade?
Jesu li to ostali bez uma
đe kum svoga da ubije kuma
đe da otac puca u dijete
jada srpskih i sudbe proklete.
S' jedne strane Savez komunista
onih što su pljunuli na Hrista
na krst časni i srpske svetinje
na sve čim se srpski rod zaklinje
na svetoga Savu i na Boga
zar šta ima strašnije od toga?
S' druge strane svaki Srbin pravi
pod Dražinu komandu se stavi
da se bori za kralja i krunu
da ih stari predaci ne kunu.
Nego da ih do nebesa slave
u te teške dane i krvave
Gacko polje, slavno od davnina
dočekuje ravnogorskog sina.
Gorskog zmaja đenerala Dražu
i njegovu ravnogorsku stražu
i majora Pavla Đurišića
pukovnika Baja Stanišića
i vojvodu Petra Baćovića
i ostale četničke prvake
sve birane ljude i junake.
Kod bijele kule Bogdanove
tu đeneral svoje sokolove
upoznava sa ratnijem planom
do pobjede borbom neprestanom.
Bog i pravda na našoj su strani
braćo moja, ponosni Gačani
danas mi je pozdraviti dika
Popovića, mladog poručnika.
Što od boja i smrti ne preza
zato ovog srpskoga viteza
proglašavam ja časa ovoga
komandantom korpusa prvoga.
Nevesinjsko-gatačkih četnika
a Perišić popa, ustanika
za četničkog postavljam vojvodu
svi za srpstvo, kralja i slobodu.
Od tog dana, pa do kraja rata
pod komandom hrabrog komandanta
nevesinjsko-gatački četnici
u svakome boju i prilici.
Za krst časni hrabro vojevaše
poklekoše pred njima ustaše
i ostale Hitlerove sluge
a u julu četrdeset druge.
Milorad je, po ratnome planu
nadirao s' vojskom ka Jadranu
kod Makarske srpski barjak povi
orden kola s' mačevima dobi.
Koji krasi najviše junake
uz njega su uzdanice jake
to priznanje i njima pripada
a u bici kod Prozora grada.
Đe su bile borbe najstrašnije
Popoviću ravnog bilo nije
u junaštvu i ratnoj vještini
tako Srbin služi otadžbini.
U grudima srce mu je lavlje
samo da se spasi pravoslavlje
ideje je jedna i jedina
bila toga velikog Srbina.
A da nije pravi vitez bio
zar bi orden za hrabrost dobio
Karađorđa, vožda velikoga
za krst časni, a s' vjerom u Boga.
Pružila se vjekovna prilika
da se stvori Srbija Velika
i obnovi carstvo Dušanovo
ali đavo dođe po njegovo.
Okrenuše leđa saveznici
a Titovoj mračnoj politici
pružili su pomoć svekoliku
Hitlerovom ljutom najamniku
to ohrabri Broza i Partiju
pa u crno zaviše Srbiju.
Posle toga sloma četničkoga
i velikog raskola srpskoga
Milorad je s' dijelom svojih trupa
preko Bosne kren'o da odstupa.
Mrka lica prekrile im brade
zamisao njihova propade
nastupaše iskušenja teška
pa morade ta vojska viteška.
Krenut' dalje, tamo put zapada
tinjala je još poslednja nada
saveznici da im pruže ruke
kroz golgotu i velike muke.
Probiše se do Lijevča polja
đe ih strašna zadesi nevolja
oko njih se crni obruč steže
a ustaše krvožedne reže.
Udariše s' nekoliko strana
a sa leđa horde partizana
mučki juriš na četnike čine
otpadnici svoje otadžbine.
U krvi je sve Lijevče polje
Bože dragi, srpske li nevolje
nije šala, dvanaest hiljada
tu srpskih junaka nastrada.
Izginuše četnički prvaci
razbiše se krstaši barjaci
utihnuše puške najsvjetlije
još Popović boj krvavi bije.
Teško ranjen, ali otpor dava
momačka mu snaga malaksava
dvaput ranjen u pola je sata
pa doziva svog Dušana brata.
Ljute su me osvojile rane
preklinjem te, ubij me, Dušane
stegni srce, a skrati mi muke
jer živ neću dušmanu u ruke
grijeh nije, jedinog mi Boga
ne postoji izbora drugoga.
Ali Dušan Miloradu zbori
iz bijela grla progovori
oprosti mi, moj veliki brate
ruku podić' ja ne mogu na te.
Vidi moje crne pogibije
đe brat brata moli da ubije
zar šta ima strašnije od toga
mora gledati brata rođenoga.
Sva u krvi, sa dušom se bori
a Milorad svom rođaku zbori
nategni mi pištolj, Milomire
jedanput se živi i umire.
Milomir se našao na muku
a rođaku dodade u ruku
šta sve snađe u život čovjeka
a Milorad ni časa ne čeka.
No revolver nasloni na čelo
tren vječnosti dok klonu tijelo
a duša se na nebesa vinu
vječna slava gatačkome sinu.
Njemu ime umrijeti neće
dokle gore pod Ostrogom svijeće
dokle zvone zvona sa Dečana
dok je srpstva i dok je Gačana.
Srpstvo će ga slavit' do vječnosti
Bog veliki nek' mu dušu prosti.

_________________
https://m.youtube.com/channel/UCbUH4gQqQ2Cv8Jrl2ECct3A

https://www.instagram.com/josipcurlin

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Suradnik:August_Dominus


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 02 pro 2019, 17:53 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 16:06
Postovi: 2919
Još jedan iscrpan opis zbivanja. Vukota Govedarica je zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

VUKOTA GOVEDARICA - BOSANSKA GOLGOTA

Beograd su zauzele
savezničke jedinice
a Jadranom plavim plove
savezničke krstarice.
Po Balkanu, zemlji rata
pregone se silne vojske
a četnici pomoć traže
sa pučine plave morske.
Nadaju se u Engleze
saveznike svoje stare
pod bedeme od Trebinja
muški ginu i krvare.
Dok četnici kralju kliču
i na švapske šance lete
sa leđa im udaraju
nevjernika brojne čete.
O pomoći savezničkoj
pravoslavlju nema zbora
a Srbiju teror steže
bezbožnika i zlotvora.
Kad ostaše vjerni sami
među dvije vatre ove
Mihailović knjige piše
na četničke vitezove.
Sokolovi moji smjeli
više nama nema nada
da će bratska pomoć stići
iz Londona, đe je vlada.
Ko će znati šta se zbilo
na obale Temze vode
te sve naše, pa i kruna
nejasnijem putem ode.
Ostali smo, braćo, sami
kao Hristos na raspeće
od prokletog Teherana
okrenu se kolo sreće.
Bez pregnuća viteškoga
junak nema slasne smrti
pa sa puškom, ravnogorci
put k slobodi nek' se prti.
Sve četničke jedinice
prema Bosni neka kreću
ni u ove sudnje dane
ostavit' vas same neću.
Kako koja knjiga stiže
četničke se vojske kupe
i hitaju da što prije
u Dražine stignu trupe.
Kada sudnji danak stiže
neumrle vojvode
i sa pjesmom mrijeti žele
no da grešni zemljom hode.
Draža lično kren'o svoje
srbijanske jedinice
na obale Drini saće
preko Mačve i ravnice.
Od Komova do Somine
Pavle dig'o svoje čete
i on poš'o da u Bosnu
đenerala svoga sretne.
Od istočne lomne Bosne
i od zemlje hercegove
Baćović je Petar kren'o
ubojite vitezove.
U planine oko Gacka
poneka se puška čuje
to brat bratu provizira
smrtni pozdrav uručuje.
Sa Trebinja vraćaju se
dva jurišna bataljona
ne bi vojske niđe bolje
u krvava doba ona.
To su momci odabrani
duge kose, crne brade
sve birani po junaštvu
od četnika iz brigade.
Đe su bili i stizali
potoci su krvi tekli
mar junački kao niko
na pušku su oni stekli.
Čovjek više nije čovjek
kad poljubi ruku sili
ali časno poginuti
junaku se više mili.
Za četničke branioce
u gradove nema spasa
put golgote i stradanja
kreće vojska gorostasa.
Nevesinjski korpus krenu
pod komandom Popovića
preko Borča Foči stiže
prije zime i Božića.
Pop Perišić s' četnicima
sa granice Crne Gore
na obalu Ćehotini
banu noću, prije zore.
Tu roždestvo oca Hrista
proslaviše čete ove
pa Popović dalje krenu
ravnogorske sokolove.
Još im hljeba ječmenoga
u šarene torbe ima
pa ponosno gaze gore
pod krstaškim barjacima.
Zima stisla i snijeg pada
i stoljetne lomi gore
a iz grla četničkijeh
viteške se pjesme ore.
Pop kazuje stare priče
i sokoli svoju četu
na Bibliju, preko puške
ukrstio bajonetu.
Ovo zavjet neka bude
ravnogorci, braćo draga
da brat brata izdat' neće
kad malaksa naša snaga.
Dok četnici s' Gacka slavna
planinama snijeg gaze
gorske vile kazuju im
tajne staze i prolaze.
Hrabre ove jedinice
iscrpljene, gole, bose
ali barjak ravnogorski
ponosito viju, nose.
I dok gaze bespućima
putokazi svježi stoje
to su humke od četnika
neprebolne braće svoje.
Pregaziše pro planina
srednje Bosne ponosite
dok Vučjak ugledaše
i po njemu jele vite.
Ispod grana od jelika
logoruju male čete
vojničke im teške misli
ka ognjištu rodnom lete.
Hercegovci kad stigoše
braći bratski pozdrav daše
i tu oni pod komandu
Đurišića Pavla staše.
S' Vučjaka Draža vrati
šumadinske jedinice
a Đurišić dalje krenu
niz bosanske kasapnice.
Polovina minu marta
bojevi se ljuti biju
po gorama bosanskijem
Hercegovci kosti siju.
Pa neka se ubuduće
to proljeće smrti zove
što pokosi kao snoplje
ravnogorske sokolove.
Prkosnije nego ikad
četnički se barjak vije
dugi šinjel ispred sebe
tifusarsko tijelo krije.
Ali ove mučenike
krst nadanja neki vodi
i stigoše u ravnice
na domaku Savi vodi.
Oj, varljiva Posavino
što u tebi hljeba nije
što nijesi rodna, plodna
kao što si bila prije?
Sad četnici gladni gaze
kroz prostrane tvoje njive
zar o čaši mutne vode
da junaci ovi žive?
Od Vrbasa do Kozare
Lijevče se polje zove
tu junačka sreća stara
iznevjeri vitezove.
A po polju izlomljene
jedinice duge kose
na nosila i na ruke
nepokretnu braću nose.
Tu ranjeni na gomile
pod ranama smrtnim pište
a tifusar u groznici
čašu jednu vode ište.
Nema niko da pomože
ni da pruži bratsku ruku
ravnogorci na golgoti
podnosahu strašnu muku.
No u selu Seferovci
kad je crna noćca pala
ustaška se tiho vojska
konačištu prikradala.
A kad crna zora puče
ustaški se plotun osu
krv gatačkih jurišlija
u posavsku zemlju prosu.
I Blagoje Tepavčević
komandant je s' njima pao
što je primjer neumrli
pregalaštva mlađim dao.
U Kukulje sahraniše
sedamnaest jurišlija
na njihovim grobovima
slobodarska luča sija.
Još krv palih jurišnika
sledila se u njih nije
a po polju širokome
boj krvavi već se bije.
Pa Popović čete krenu
u odsudnom času tome
da ustaško utvrđenje
na zapadnom šancu lome.
Od Mašića do Viljusa
sve je vojnik, do vojnika
ukopani u rovove
do tenkova od čelika.
Tvrđi šanci još su bili
na Bardanjoli i brdice
dok Popović hrabro viknu
za mnom, moje jedinice!
Polećeše Hercegovci
na tenkove, golih grudi
strašna ura sudnjeg doba
u četniku snagu budi.
I tu oni prolomiše
ustaškijeh osam breša
krv četnika s' Gacka polja
sa zemljom se pomiješa.
No kada se posle boja
tu skupiše jedinice
među njima bilo nije
Perišića Radojice.
Đe i kako taj vojvoda
da počiva vječno osta
dok se sazna i utvrdi
proteći će vode dosta.
No četnici kad minuše
potkozarska prva sela
njih je ognjem iz pušaka
partizanska vojska srela.
Krvavi se obruč spuči
oko Pavla i četnika
nego otkud da se na njih
sruči sila ovolika?!
To će neko nekad reći
i skinuti veo tame
da su crni i crveni
dva sječiva iste kame.
I tu četnik do četnika
u juriše stalne pada
dok raniše puške dvije
Popovića Milorada.
Partizanska i ustaška
njega zrna izlomiše
a kad soko sivi viđe
da života nije više.
Na vitešku smrt je preg'o
i prekrati život sebi
da u ruke krvoloka
zapadnuo ropstva ne bi.
I tu neđe, pod Kozaru
ostale su njemu kosti
Bog četničkom komandantu
neka časnu dušu prosti.
Sedamdeset, a i više
Gačana je, toga dana
braneć' mrtvog komandanta
dopadnulo smrtnih rana.
Kopali su po tri brata
u grobnicu jednu crnu
zaludu će čekat' majke
da se njima đeca vrnu.
Strašni grijeh vapijući
s' Lijevča se k nebu diže
iznemogle i ranjene
krvoloka kama stiže.
Lijevče je, pusto polje
pritisnuo leš do leša
k'o Kosovo, kad je Lazar
u nebesko carstvo preša.
Boj se bije i četničke
bolne miš'ce malaksaju
šta da čine, sad vojvode
među sobom vijećaju.
Tu Sekula Drljeviću
ubijedi srpske vođe
da četnička vojska mirno
kroz Hrvatsku sa njim prođe.
Ko se topi, i za slamku
najtanju se, kažu, hvata
a ta slamka sad je ruka
svoga brata, a nebrata.
I nebesa nad Kozarom
nad sudbinom roda plaču
a Drljević pod nož vodi
iste vjere, svoju braću.
To Sekula, što bez nade
primi mitske srebrnjake
proda dušu, posta Juda
izda Hrista, div-junake.
U Gradišku, u ustaške
kazamate crne ove
na mukama umoriše
sve birane vitezove.
Sad četnici, kud će, šta će
nema Pavla živa više
nema Petra, nema Mirka,
Zaharije i Dragiše.
Svi su oni, iz tih muka
u nebesko carstvo došli
preživjeli s' polja muke
na dvije su strane pošli.
Jedni nazad pohitaše
u kamene rodne gore
da se s' puškom za opstanak
i slobodu rodu bore.
Drugi dalje nastaviše
putem smrti i golgote
od Gradiške do Koruške
ostavljahu svi živote.
A kada su već mislili
da slobode zora svanu
na granice austrijske
zadnja nada, u spas, planu.
Tu onoga, što umače
i englesku bazu nađe
ponovo će nešto teže
od Lijevča da ga snađe.
A Englezi, kako samo
bezbožnički oni mogu
kao đavo kad izdava
okrenuše leđa Bogu.
Pričajući o slobodi
i o časti njine krune
vratiše ih, da sa njima
partizani jame pune.
Od Kočevskog crnog roga
do Zidanog kletog mosta
jedna vojska besmrtnika
u bezdane jame osta.
Grob bez groba, tu je naš'o
ravnogorski četnik brojni
u porazu, bez poraza
izgubiše sastav vojni.
Ko izdade ravnogorce
kazivaće tajni spisi
ali grijeh ovaj, zna se
o engleskoj duši visi.
A u šume slovenačke
i sad čovjek da zađe
u klisure i u jame
brzometku pušku nađe.
Tu, pod njome, kostur trune
neznanoga ravnogorca
što je u boj, za krst, stiz'o
do Soluna i Mojkovca.
S' Prokletija, pa do Alpa
arhanđeli s' neba vide
put krvavi, kud pod krstom
ravnogorski vojnik ide.
A na tome putu smrti
leži polje krvi malo
što je zemlju s' nebesima
radi sebe posvađalo.
Oj Lijevče, polje smrti
duboke su tvoje rane
još krv palih vitezova
gavranova jata pjane.
Još po tebi, kada ore
izorava čovjek kosti
i da li je Gospod mog'o
krv toliku da oprosti?!
Pa, nevjerni partizani
krv će vaše ruke prati
za krvave vaše jame
srpski narod mora znati.
Jer ko pamti šta je bilo
u pamet je mnogo više
po istini i po pravdi
istorija neka piše.
A na groblja besmrtnika
neka vječno gore luče
nad sudbinom ravnogorstva
pokoljenja nek' se uče.

_________________
https://m.youtube.com/channel/UCbUH4gQqQ2Cv8Jrl2ECct3A

https://www.instagram.com/josipcurlin

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Suradnik:August_Dominus


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 31 ožu 2021, 18:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 16:23
Postovi: 12467
Citat:
30. ožujka 1945. Lijevče polje – zašto ovu bitku s ustašama četnici zovu „drugo Kosovo”?
slika

(Na slici: Kretanje jedinica Jugoslavenske kraljevske vojske 1945. godine:
Jedinice pod zapovjedništvom Đurišića
Jedinice pod zapovjedništvom Mihailoviča
Mihailovičeva skupina nakon svibnja 1945. godine)

Za razliku od jugoslavenske historiografske (post)komunističke mitologije o cijeloratnom savezništvu ustaša i četnika protiv partizana, hrvatska javnost malo zna za brojne bitke koje su vodile oružane snage NDH protiv četnika na teritoriju te zemlje. Poznate su velike bitke ustaša i četnika u istočnoj Bosni prema granici sa Srbijom krajem 1941. i početkom 1942. godine pod zapovjedništvom Jure Francetića, kao i bitke s četnicima s planine Ozren 1943. godine, te bitke na oružanih snaga NDH i četnika na planinama Majevici, Trebavi i okolici Banja Luke i Zenice.

I u Hrvatskoj su bile vođene bitke s četnicima, izvan talijanskih zona utjecaja gdje su Talijani bili u bliskoj suradnji s četnicima, kao npr. u okolici Vojnića i “četničkom grupacijom Raknića”.

Brojni porazi četničkih snaga na području Bosne od strane oružanih snaga NDH bili su uzrok pasivizacije četničkog pokreta u NDH u njemačkoj zoni utjecaja.

Tijekom zime 1944./1945. odnosi Ustaške vojnice s četničkim snagama dobivaju novu dimenziju. U tom razdoblju na prostoru istočne Bosne nalazi se velika skupna snaga JVuO-a (Jugoslovenska vojska u otadžbini – četnici) pristigla iz Srbije. Isto se dogodilo na zimu 1941/42 nakon pada Užičke Republike, kada su četnici iz Srbije i Crne Gore počinili velike zločine u istočnim dijelovima NDH.

Ova velika vojna grupacija četnika stigla je na čelu s generalom Dražom Mihailovićem, koja se povukla iz Srbije nakon prodora Crvene armije i NOVJ u listopadu 1944. godine.

Ovi srbijanski četnici povlače se na sjeverozapad, ali će se početkom 1945., uglavnom zbog iscrpljenosti i epidemije tifusa, zaustaviti u sjevernoj Bosni i Posavini.

Prema stavovima jugoslavenskog generala i četničkog zapovjednika Draže Mihailovića, domobrani, kao i različite muslimanske milicije bili su tretirani kao vojne cjeline koje je trebalo uključiti u postrojbe Jugoslavenske vojske u Otadžbini (četnika), pogotovu u krajnjoj fazi rata. Ustaše, naprotiv, to nisu bili. Ustaška vojnica tijekom svoga postojanja i pored pojedinih slučajeva tolerancije ili suradnje na terenu, zadržava neprijateljski stav prema srpskim nacionalističkim ili četničkim skupinama.

Lijevča Polje – zašto ga četnici zovu “drugo Kosovo”?

Na današnji dan 30. ožujka 1945. počela je bitka na Lijevče Polju u blizini Banja Luke. Trajala je 10 dana, a u jednoj od najvećih bitaka II. svjetskog rata na našim prostorima sudjelovalo je oko 28.000 vojnika NDH protiv 17.000 vojnika četničke Jugoslavenske kraljevske vojske u otadžbini. Bitka je završila potpunim porazom četnika i pokazuje kako oni nisu bili uništeni od strane Titovih partizana, kako to vole hvaliti komunistički propagandisti nakon bitke na Neretvi, već na Lijevče Polju.

Zbog toga su je srpski nacionalisti često zvali „drugo Kosovo“.

Do 8. travnja vojska NDH izborila je potpunu pobjedu nad četnicima. Preko 7 000 četnika ubijeno je u bitci, a još 5 000 ih je zarobljeno. 1500 ih je zajedno sa zloglasnim četničkim vojvodoma Đurišićem, Ostojićem i Baćovićem prepraćeno u logor Staru Gradišku gdje su ubijeni.

5 000 četnika, uglavnom Crnogoraca, je dezertiralo za vrijeme bitke i prešlo na hrvatsku stranu. Stavljeni su pod zapovjedništvo crnogorskog saveznika NDH i borca za neovisnu Crnu Goru od Srbije, Sekule Drljevića, koji ih je proglasio Crnogorskom narodnom vojskom.

Kako je došlo do najveće bitke ustaša i četnika?

Ulaskom postrojbi Crvene armije u Srbiju, ista je pomogla tamošnjim nejakim Titovim partizanima u njihovu obračunu s četnicima stacioniranim u Srbiji, čiji je zapovjednik pukovnik Keserović, sa svojim trupama bio zarobljen, vodstvo pobijeno, a ljudstvo prisilno priključeno partizanima. Druga je četnička vojska pod vodstvom „popa” Momčila Đujića, generala Damjanovića, vojvode Dobroslava Jejđevića i generala Mušickog, posredstvom njemačke oružane sile prebačena u Istru i Sloveniju.

Treću su vojsku sačinjavali četnici iz Sandžaka, BiH, Crne Gore te djela Srbije. Kada su Nijemci počeli napuštati Crnu Goru, četnici su se skupa s njima odlučili povući zbog straha pred nadirućim partizanskim postrojbama. Malo prije polaska stigla im je zapovijed iz Srbije, od četničkog vrhovnog zapovjednika Draže Mihajlovića, da krenu prema Bosni gdje će se spojiti s navodnih 100 000 četnika iz Srbije. Koncentracija je određena na prostoru između rijeka Bosne, Vrbasa i Save.

Đurišićevi su četnici (to su zločinci koji su pobili desetine tisuća Bošnjaka u Podrinju tijekom 1941.-42. kada su poklali i bacili ljude u Drinu) 5. prosinca 1944. g. krenuli sjeverno uz Drinu i u selu Kožuhe se susreli s Dražom Mihajlovićem. Uz njega je bilo samo tisuću ljudi, a onih „100.000″ bio je samo propagandni trik. Većina Mihajlovićevih snaga tih su posljednjih mjeseci rata bili prisilno mobilizirani seljaci iz Srbije koji su vrlo brzo tražili, i u glavnom pronalazili načine za bijeg iz četničkih postrojbi.

Bitka na Lijevče polju – početak četničke katastrofe

Četnički izvori tvrde da je sam Draža naredio Đurišiću da krene prema Sloveniji i spoji se s tamošnjim četničkim snagama koje bi se predale Amerikancima. Činjenica je da su Đurišićevi četnici krenuli prema Lijevče polju nedaleko Banja Luke.

Snage NDH koje su bile u blizini činilo je 27.940 ljudi. Četničke snage su 30. ožujka 1945. prešle rijeku Vrbas i zauzele selo Razboj. Odatle je četnički Sandžački korpus krenuo prema rijeci Savi i selu Dolinama na putu prema Bosanskoj Gradišci. Istodobno, tri satnije 5. bojne 10. ustaškog Stajaćeg djelatnog zdruga su po zapovjedi generala Metikoša krenule iz Banja Luke prema Bosanskoj Gradišci i zauzele položaj kod sela Gornje Doline. Tamo su se sukobili s četnicima, ali su zbog nesrazmjera u broju morali početi uzmicati. Istodobno je i domaće hrvatsko stanovništvo počelo bježati prema Bosanskoj Gradišci u strahu od četnika. Tih dana su četnici poharali sela Junuzovce i Gornje Doline, a pretpostavlja se da su ubili više od dvije tisuće civila.

Nadalje, 2. travnja, general Vladimir Metikoš je s oklopnim snagama 6. hrvatske divizije napao četnike nedaleko od Dolina i odbacio ih u poludnevnoj borbi. Tom prilikom ustaše su zarobili četničkog časnika kapetana Mijukovića. Crnogorac po nacionalnosti, pristaša ideje nezavisne Crne Gore i sljedbenik Sekule Drljevića, Mijuković se nije slagao sa četničkom ideologijom i dao je ustaškim časnicima informacije o namjerama četničke vrhovne komande.

Svađe u redovima Srba – veliki poraz i bijeg četnika pred ustašama

Iz dobivenih podataka general Metikoš i zapovjednik 17. hrvatske divizije general Marko Pavlović donose odluku o što skorijem odlučnom udaru na četnike. Ustaško topništvo je s tri mjesta započelo artiljerijsku vatru na četnički Sandžački korpus. Istodobno je ustaški oklopni sklop od 24 oklopna vozila i 4 tenka punom brzinom ušao u Doline i vatrom iz strojnica počeo pucati po četnicima koji su počeli bezglavo bježati. Nakon sat vremena borba je bila gotova. Ustaše su zarobili 400 četnika, među njima i nekoliko časnika dok je na bojnom polju ostalo ležati 2000 mrtvih i ranjenih četnika. Ispitivanjem zarobljenih časnika, ustaše su saznali da su četnici planirali taj isti dan napasti Bosansku Gradišku.

Zbog neočekivanog poraza njihove prethodnice, u glavnini četničke vojske došlo je do razmirica, pa i do oružanog obračunavanja među časnicima. Vojvoda Đurišić je tada dao strijeljati nekoliko crnogorskih četničkih časnika kako bi primirio ostale i spriječio pobunu. No, to je samo pojačalo nezadovoljstvo Crnogoraca koji su najvećim dijelom bili prisilno mobilizirani i nisu se željeli boriti za ideju Velike Srbije. Kako je kapetan Mijuković pred ustaškim časnicima i predvidio, u noći 3. travnja, 5000 Crnogoraca je dezertiralo iz četničkih redova, prešlo ustašama i ponudilo im pomoć u borbi protiv četnika.

Pokušaj proboja prema Kozari – četnici uništeni od domobrana

To je natjeralo Đurišića da promijeni plan, pa je 3. travnja donio odluku da neće napadati ni Bosansku Gradišku ni Banja Luku, nego da sve preostale četničke snage trebaju prijeći na lijevu obalu rijeke Vrbas, zauzeti Lijevče polje i sela Topole, Dubrave i Maglajan. Tamo su se trebali opskrbiti namirnicama i konjima te krenuti preko Kozare prema Kordunu, gdje bi se spojili sa četnicima vojvode Đujića koji su im trebali krenuti u susret iz Slovenije.

Dana 4. travnja, Đurišić se odlučio na proboj kroz ustaške redove. U međuvremenu, ustaše su na brzinu gradili i pojačavali bunkere na cesti Bosanska Gradiška – Banja Luka. I taj se potez pokazao kobnim za četnike. Tako su na 40 kilometara cesta bila su izgrađena 22 bunkera. Treću bojnu, pod zapovjedništvom ustaškog bojnika Ante Vrbana, Metikoš je poslao u okolicu Vilusa kako bi spriječili mogući napad partizana s Kozare.

Ujutro, 5. travnja, četnici su započeli frontalni napad na bunkere i obasipajući ih ručnim bombama, vatrom iz pješačkog naoružanja i bacača. Domobrani u bunkerima su pričekali da im se četnici približe, što je bila zapovijed, a zatim su otvorili vatru iz strojnica, minobacača i topova te nanijeli četnicima velike gubitke i unijeli pravu pometnju među njih. To je potrajalo cijeli dan i nastavilo se u noć.

Opći napad snaga NDH – namjera je potpuno uništiti demoralizirane četnike

Četnik Mihajlo Minić je nakon rata opisao bitku ovim riječima: “Dolina Lijevče polja odjekuje grmljavinom od eksplozija granata i ručnih bombi. Ustaški tankovi brekću i seju vatru na sve strane. Noć se pretvorila u dan.”

Ipak, dan kasnije četnički odredi Garani i Omladinski odred, pod vodstvom kapetana Perišića, uspjeli su se probiti između bunkera i krenuli napasti 3. bojnu s leđa. U protunapadu ubijeno je tisuću četnika, dok ih je preostalih pet stotina pobjeglo prema Kozari.

Tijekom noći na 7. travnja, zahvaljujući djelovanjima ustaških diverzanata, panika u četničkim redovima dosegla je vrhunac i oni su počeli bježati na desnu obalu rijeke Vrbas s namjerom da se rasprše po obližnjim šumama. No, ujutro 7. travnja ustaško topništvo počelo je gađati čamce kojima su prelazili i time im je odsjeklo odstupnicu. Kako su se u blizini Bosanskog Petrovca i Sanskog Mosta počele okupljati partizanske snage, a ne želeći voditi istodobno borbu na dvije strane, zapovjednik 4. zbora, general Josip Metzger donio je odluku o konačnom napadu na preostale četničke snage koje su brojale još oko 10.000 ljudi.

Rasulo među četnicima – predaja 5000 četnika!

Pod naletom ustaških tenkova i oklopnih kola lomi se četničko desno krilo i ustaše dospijevaju u njegovu pozadinu, te ga strojnicama tuku s leđa. Četnički Drinski korpus se osipa, a četnici uzalud pokušavaju zatvoriti mjesta ustaškoga prodora. Pod neprekidnom ustaškom vatrom i napadima ručnim bombama, nastaje panika i rasulo među četnicima. Četnici napuštaju položaje i pokušavaju se spasiti bijegom, ali bili su već opkoljeni sa svih strana. Ustaško pješaštvo uništava i posljednji otpor četnika koji se potom predaju. U 13 sati bitka je bila gotova. Crnogorci koji su prethodnih dana dezertirali iz četnika pokopali su mrtve.

Ratni plijen je bio golem. Zarobljeno je oko pet tisuća četnika, među njima i vojvoda Đurišić koji se skrivao ispod kola, nadajući se da će po noći pobjeći. Nakon bitke, Đurišić, a s njime i 1500 njegovih časnika i istaknutijih četnika, odvedeni su u ustaški logor u Staroj Gradišci gdje su nekoliko dana kasnije svi ubijeni.

Onih pet tisuća Crnogorca četnika Sekule Drljevića, premješteni su pokraj Siska gdje su držani pod nadzorom ustaških vlasti. Većina njih je pobijena na “križnom putu”, dok su malobrojni preživjeli završili u komunističkim logorima diljem tadašnje Jugoslavije. Sudbinu većine ustaških vojnika koji su stigli do Bleiburga, dijelio je i general Vladimir Metikoš koji je u samoj blajburškoj dolini pregovarao s britanskim i s časnicima Jugoslavenske vojske.

No, general Metikoš je nakon uhićenja podijelio sudbinu svojih vojnika – ubijen je nakon jednodnevnog suđenja u Beogradu, zajedno s još tridesetak visokih ustaških časnika.


https://narod.hr/kultura/30-ozujka-1945 ... o-kosovo-2

slika

Zgodni obrijani momci 1

slika

Zamusani bradati društveni aktivisti 0

Više sreće drugi ili treći put. :D

Good game Croatia. :hrvatinic

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 31 ožu 2021, 19:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 16:23
Postovi: 12467
slika

Ne smijemo zaboraviti niti prijateljske obrijane Crnogorce koji su se odbili boriti na velikosrpskoj strani i pridružili se braći Hrvatima. :zivili

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 31 ožu 2021, 19:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 10:33
Postovi: 15436
..i informacijama dali obol pobjedi..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 31 ožu 2021, 19:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 18653
Evo i nasa verzija!


_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 31 ožu 2021, 19:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60223
Lokacija: DAZP HQ
Sigurno neka kafanska, alternativna, može li u kratkim crtama?

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 31 ožu 2021, 20:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 11:42
Postovi: 10535
dudu je napisao/la:
Sigurno neka kafanska, alternativna, može li u kratkim crtama?

Alternativna od Milosava Samardžića. Optužio partizane za poraz četnika,tj.da su partizani napali četnike zajedno s ustašama. :D

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 31 ožu 2021, 22:26 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 16:26
Postovi: 7381
Inače za Hrvate koji ne znaju jugoslovenski ološ često se poziva na onu "Skupa ste bježali" itd

Jedini četnici osim četnika iz Slovenije koji nemaju veze s Hrvatima su ovi četnici s Ljevča Polje iz Crne Gore, samo su vam oni ubijeni na Bleiburgu nakon što su se odrekli kralja.

Kralj i kraljeva Vlada su imali utjecaj i koga spasiti, tako su spasili onog strica Ivana Pernara.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 31 ožu 2021, 23:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 18653
dudu je napisao/la:
Sigurno neka kafanska, alternativna, može li u kratkim crtama?


Ih, duki, pa to ti je sat vremena gledanja, ti ces to kao dlanom o dlan... :D

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 31 ožu 2021, 23:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 18653
Graničar18 je napisao/la:
dudu je napisao/la:
Sigurno neka kafanska, alternativna, može li u kratkim crtama?

Alternativna od Milosava Samardžića. Optužio partizane za poraz četnika,tj.da su partizani napali četnike zajedno s ustašama. :D




I ova lepa pesma o heroju Miloradu Popovicu kaze isto!

Munja seva, crna zemlja jeci
Na Kozari i polju Lijevci!
Igraju se munje i oblaci,
a po polju padaju junaci.

Borbu vode Drazini cetnici
i Titovi crveni zlocinci,
navaljuje masa sa svih strana
od ustasa i od partizana!

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 31 ožu 2021, 23:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 16:23
Postovi: 12467
slika

slika

slika

Kako moderno. =))

Srbi hoće proći kroz Hrvatsku? Prvo pranje, šišanje i cijepljenje. :smijeh

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 31 ožu 2021, 23:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 18653
bobanovski je napisao/la:
Inače za Hrvate koji ne znaju jugoslovenski ološ često se poziva na onu "Skupa ste bježali" itd

Jedini četnici osim četnika iz Slovenije koji nemaju veze s Hrvatima su ovi četnici s Ljevča Polje iz Crne Gore, samo su vam oni ubijeni na Bleiburgu nakon što su se odrekli kralja.

Kralj i kraljeva Vlada su imali utjecaj i koga spasiti, tako su spasili onog strica Ivana Pernara.


Zapravo u tom trenutku kraljeva vlada bila je ona Tito-Subasic! Jugoslavija je jos formalno do 29. 11. 1945. bila krljevina.
Kao sto vidis, u toj vladi su vodeci ljudi bili dvojica Hrvata.

Oni bi svakako voleli da su pobili i ostale cetnike, ali Saveznici to nisu dopustili jer dogovor je bio da se partizanima isporuce oni koji su bili na stani okupatora, a ne ideoloski nerijetelji, dakle cetnici, koji su bili saveznici zapadnim silama.

Sve u svemu, ni Djurisicevi to nisu zasluzili. Jer ipak su imali zasluge pre te 1945. kad su kobajagi presli na stranu Nemaca, a zapravo su brutalno pobijeni od najvernijih nemackih saveznika - bojovnika NDH.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 31 ožu 2021, 23:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 18653
Reconquista je napisao/la:
Kako moderno. =))

Srbi hoće proći kroz Hrvatsku? Prvo pranje, šišanje i cijepljenje. :smijeh


Oni koji su po naredjenju kralja presli u partizane, ipak su prosli kroz Hrvatsku i stigli do nekih koji su se ulogorili na Blajburgu!

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 01 tra 2021, 12:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 11:42
Postovi: 10535
aleksije radicevic je napisao/la:
I ova lepa pesma o heroju Miloradu Popovicu kaze isto!

Munja seva, crna zemlja jeci
Na Kozari i polju Lijevci!
Igraju se munje i oblaci,
a po polju padaju junaci.

Borbu vode Drazini cetnici
i Titovi crveni zlocinci,
navaljuje masa sa svih strana
od ustasa i od partizana!

Nikakvog sadejstva ustaša i partizana nije bilo,nego su se četnici našli uklinjeni između ustaša i partizana. Partizani su onda pričekali da ustaše završe s četnicima,pa su onda oni završili s ustašama. Tako da je na kraju od ustaša i četnika ostala samo ružna uspomena.
Sad vi pjevajte borbene i jedni i drugi kako ste bili hrabri,lijepi,obrijani itd.Više sreće drugi put. :D

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO