HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 14:53.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 202 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 16:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Tulkas je napisao/la:
Aludiras na mene, ili opcenito nn nas Hrvate?? Tocno, niti je nemogu kontra sebe ali ne tusim Srbe po njihovim forumima, na kraju krajeva onaj Hrvat koji bi omalovazavao njih na njihovim forumima bio bi uklonjen brzinom vihora


Ma ne, nego općenito. Ja ne bih isključivao protivnike samo ako nam se ne sviđaju njihovi stavovi, bitno je samo kako ih prezentiraju.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 16:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Vjeruj da vise volim one koji ti otvoreno i iskreno stvari skresu u brk nego ove "fine i kulturne" koji kao na finjaka nesto objasnjavaju. Isto ti se "fata" jarane (isto misle) samo kod ovih drugih vise zivaca pogubis.. Barem ja, ti mozda preferiras ove "kulturnjake" ili ti salonske cetalje

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 16:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Tulkas je napisao/la:
Vjeruj da vise volim one koji ti otvoreno i iskreno stvari skresu u brk nego ove "fine i kulturne" koji kao na finjaka nesto objasnjavaju. Isto ti se "fata" jarane (isto misle) samo kod ovih drugih vise zivaca pogubis.. Barem ja, ti mozda preferiras ove "kulturnjake" ili ti salonske cetalje


To je veliko pitanje, misle li na isti način - ja ne bih rekao.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 16:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Ne misle na isti nacin (tocnije ne prezentiraju svoja misljenja na isti nacin) , ali je sustina ISTA, Srbi svi i svugdje, Srbija i samo Srbija, Hrvati - ustase, nesposobnjakovici, bez povijesti, austrijski konjusari, bla, bla.. U svakom i salonskom i kafanskom cetalju cuci jedan mali Draza

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 16:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:25
Postovi: 644
Lokacija: Meksiko
Tulkas je napisao/la:
Mozes biti i sam Franjo Tudjman, ali ako toliko pljujes po HR proslosti, umanjujes, ponizavas, onda je vrlo, ali vrlo bezobrazno ( u najmanju ruku) sebe smatrati za nekog realnog. Zena ti Hrvatica.. Ma super, mislis da to ponistava svo tvoje lupetanje.. Prijatelji Hrvati.. Da li i njima kazes kako je njihova zemlja u stvari prcvarnica koja stoljecima uopce nije postojala (po vama Srbima)... Da su Hrvati nastali tek u 19. stoljecu, onako, palo im na pamet.
Cekaj nekoga ozbiljnog i blebeci na finjaka. Dosta je meni vas finih Srba koji sve nesto ispod sijena podvaljujete.. Jedno pricate, drugo radite, trece mislite...


Gledaj, probaj manje emocija unositi u raspravu. Moj cilj ovdje nije uvreda ni tebe niti bilo koga drugog. Mislim da nema potrebe vrijeđati nekoga ukoliko se ne slažemo s njim.
Ja ne smatram da je Hrvatska bila nikakva prčvarnica, ali činjenica je da dugo nije imala državnost već bila dio Habsburške monarhije s određenom, nekad većom, a nekad manjom autonomijom. U današnjem smislu dakle, pokrajina, a ne država. I odakle iz toga zaključak da ja mrzim Hrvate?
Jesu li Hrvati nastali u 19.st? Naravno, kao i Srbi, Mađari, Rumunji ili Francuzi. Jer moderne nacije kako ih danas vidimo nastaju tek nakon Francuske revolucije.
Sad meni je jasno das nacionalna povijest, osim edukacije ima još jednu, puno važniju svrhu, jačanje nacionalne svijesti. I s tim ciljem se određeni događaji prenaglašavaju i preuveličavaju. Zato se u Hrvatskoj govori o neprekinutoj državnosti i preuveličava se obrana od Turaka, a u Srbiji se govori o stalnoj i beskompromisnoj borbi protiv Turaka (bez obzira na Nikopoljsku bitku i slične epizode) i prenaglašava se uloga u WW1 i prije. Ali realno je da su oba ta politička entiteta u svjetskim razmjerima bila (a i sad su) razmjerno beznačajna, ma koliko to pogađalo njihove stanovnike. Ja se trudim sagledati te stvari bez romantičarskih uljepšavanja, ne znam uspijevam li u tome, ali se barem trudim...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 16:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Tulkas je napisao/la:
Ne misle na isti nacin (tocnije ne prezentiraju svoja misljenja na isti nacin) , ali je sustina ISTA, Srbi svi i svugdje, Srbija i samo Srbija, Hrvati - ustase, nesposobnjakovici, bez povijesti, austrijski konjusari, bla, bla.. U svakom i salonskom i kafanskom cetalju cuci jedan mali Draza


Ja mislim da ih se dobar dio dosta "ohladio", ide na bolje :palacgore1

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 16:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Nadam se da si u pravu..ali ovaj ovdje se spada u iste..to je moje osobno misljenje, ti imas svoje, demokrate smo, zare ne?? :ujko

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 16:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:25
Postovi: 644
Lokacija: Meksiko
Tulkas je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:
Sve je stvar perspektive, Hrvati i Srbi će oko povijesnih pitanja imati posve drukčije interpretacije, pogotovo oko stvari koje nemaju egzaktne parametre poput stupnja neovisnosti. Srbi će uvijek po inerciji minorizirati stupanj hrvatske neovisnosti a Hrvati uveličavati. Ne može ovaj jationo protiv sebe i kako je učen, nije u pitanju neka mržnja, čovjek diskutira prilično kulturno :neznam


I od toliko srpskih foruma dosao je ovdje minimalizirati sve sto je Hrvatsko.. Pa zar vise nije dosta tih prosrpskih i antihrvatskih pizdarija
I kako je doslo do ovog skretanja s teme?? Da nije gosn Jaotinu zasmetao poraz njegovih na Lijevca polju pa je pokazao pravo lice??


Poraz mojih? Postoje li ikakve indikacije da ja podržavam ijednu od ove dvije gubitničke vojske koje su se ovdje sukobile? Moji su dobili u WW2... :winkiss


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 16:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Tulkas je napisao/la:
Nadam se da si u pravu..ali ovaj ovdje se spada u iste..to je moje osobno misljenje, ti imas svoje, demokrate smo, zare ne?? :ujko


Ja bome nisam, narod je preglup za demokraciju, ja sam za prosvijećeni apsolutizam, najsjajniji primjer je Singapur :zivili

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 16:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Smajli ti nista ne govori, pogotovo s ustaskom kapicom??

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 16:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
jationo je napisao/la:
pjosip je napisao/la:


Da ?

A kako je ta beznacajna jedinica uspjela dignuti vojsku koja se zvala hrvatska vojska, pregaziti Dravu i doci do Peste ?

Kako moze "beznacajna" jedinica takvo sto napraviti ?


I, šta s tim? Isto tako su i Srbi i Rumunji ratovali protiv Mađara. Ne za svoj račun već Austrijski. Car je tada puno obećavao, a slabo ispunjavao. Ta borba oupće nije za nikakvu pohvalu. Gušenje mađarske slobode za račun carskog apsolutizma i hegemonije.
Je li Jelačić djelovao samostalno? Ne, već kao austrijski general. Ništa posebno pohvalno...



Pored toga što stvari iz onoga vremena promatraš u kontekstu današnjih vrijednosti,tebi treba i jedna edukacija iz tog vremena.

1.) U to vrijemene postoji niti jedna snaga u Hrvatskoj koja u to doba razmišlja o _nezavisnoj_ Hrvatskoj. Može se reći da prvi koji o tome da nešto naslutiti je Starčević i to već pri kraju 19. stoljeća. Zašto je to tako - odgovor se krije u više faktora: hrvatska elita u to doba i nije samo "hrvatska" (Gaj je Francuz, Strossmayer je Nijemac, Kršnjavi Čeh) i u biti oni gledaju da pored prava proisteklih iz nacionalnog buđenja i samima sebi i svom gradu, kraju, daju više na značaju.

2.) Objektivno, Hrvatska nema snage vojnički poraziti i Austriju i Mađarsku što je najjednostavniji put do samostalnosti.

3.) Što si onda Hrvatska može učiniti u takvoj situaciji ? Odgovor se nameće sam po sebi - POBOLJŠATI I INSTITUCIONALIZIRATI SVOJ POLOŽAJ.

Ne znam koliko ti je poznato ali Madjari su polagali pravo na Hrvatsku kao svoju krunsku zemlju i kad se probudio njihov nacionalizam - Hrvatska je sa njihove strane od početka podrazumijevana kao njihova zemlja poput svake druge.

U takvoj situaciji prvi korak je bi svakako bilo distanciranje od Madjarske a to je upravo napravljeno vojnim pohodom Jelacica,slomom madjarske revolucije i kasnijom hrvatsko-ugarskom nagodbom. Jelačić je 20 godina držao Rijeku pod "okupacijom"i nitko mu se iz Beča nije usudio prigovoriti a Madjari su je prevarom dopisali kao svoju luku na "izdvojenom tijelu" tj. corpus separatum.

Naravno, maximum u tom trenutku bi bio ostvarenje jednakog statusa zaHrvatsku kao što su je imali Madjarska i Austrija ali to u to doba to nije bilo moguće jer nije bilo niti spremnosti, niti ljudi (nacionalno buđenje uopćenije toliko zahvatilo široke mase nego "samo" elitu u najvećemdijelu Hrvatske - tek je Jelačić ukinuo feudalizam).


pjosip je napisao/la:
Citat:
Niti se Hrvate tu pitalo za bilo šta, niti su bilo što mogli učiniti samostalno. Čak je bilo trenutaka kads se nametao Mađarski ili Njemački jezik. Pa kakav je to onda subjekt?



Khm.... tebi fali osnovnog znanja. U cijeloj Europi do francuske revolucije jezik za svu sluzbenu korespodenciju i obracanje je - latinski. Upravo napustanjem latinskog se javlja prazan prostor koji prvo nacionalisticki predstavnici iz Austrije a kasnije Madjarske nastoje popuniti svojim jezikom. Kao sto znamo - to je ostalo na pokusaju.

Ne fali meni ništa, vjeruj. Kako je u samostalnoj državi Švabo ili Mađar ikako mogao nametati svoj jezik?



O kakvoj ti sad _samostalnoj_ državi govoriš ? Cijelo vrijemedrobiš o Habsburškoj a kasnije AU monarhijida bi sam sa sobom počeo spominjati samostalnu državu ?

Naravno da Hrvatska nije bila samostalna u doba Bachovog apsolutizma (nije ni Srbija, pa šta) i ja ne vidim tko je to gdje spomenuo ?

Hrvatska je formalizirala svoj status hrvatsko-ugarskom nagodbom a prije toga službeni spomen postojanja Hrvatske je bio samo krunjenja habsburških careva i nabrajanja krunskih zemalja.


pjosip je napisao/la:
Citat:
Ima li neki dokaz da je FJ učio Hrvatski? Meni se to više čini kao Krležine nacionalističke nebuloze. Pa gdje bi on stigao kad bi znao sve jezike monarhije? Samo bi jezike učio, ništa drugo ne bi ni stigao raditi.
Treba odvojiti postojanje te administrativne jedinice s hrvatskim pravom na državu. Ono bi u svakom slučaju postojalo i bez te nje, kao što postoji slovensko pravo na državu, bez obzira što Slovenija u AU nije bila ni administrativna jedinica. Jednostavno, pravo naroda na samoopredijeljenje.



Pravo na samoopredjeljenje kao termin se javlja tek nakon 1. svjetskog rata u Wilsonovim tockama.

Prije toga pravo na samoopredjeljenje nije postojalo. To sto je nesto balkanskih drzavica krajem 19. stoljec auspjelo ugrabiti samostalnost od Otomana ima se zahvaliti situaciju sa Otomanskim carstvom koju je Bismarck opisao kao - "bolesnik sa Bospora".

Slažem se. Da su Srbi bili pod AU odvojili bi se tek 1918. ako i tada (pošto je ipak ww1 započeo sukobom AU i Srbije). Da su bili dio Ruskog ili Njemačkog carstva, možda se ne bi ni odvojili.
Što se tiče prava na samoopredijeljenje, točno, uvedeno je tek poslije ww1, i to samo djelimično, nažalost (nemaju ga Kurdi u Turskoj, Hrvati i Srbi u BiH, Tamili u Šri Lanki, Čejeni u SAD ili Čečeni u Rusiji, ali to je već druga stvar, znamo da iza svakog prava mora stajati i nekakva sila). Ali upravo je po tom pravu (iza kojeg je stajala i sila) Hrvatska imala pravo na samostalnost 1991. a ne nekoj neprekinutoj državnosti, koja je čisti i bepotrebni mit (Hrvatska kao država (pokrajine nisu države) nestaje 1102. i ne bi je uskrsnulo nikakvo tobožnje pravo da za to nije postojala volja naroda (uz potporu velikih sila))



Za pravo na samoopredjeljenje moraš imati vojsku koja će napraviti takvo stanje na terenu. Tek tadsi kvalificiran za takvo pravo.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 16:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:25
Postovi: 644
Lokacija: Meksiko
Starfucker226 je napisao/la:
jationo je napisao/la:
Nitko ne negira da su bokeljski katolici prihvatili hrvatsku nacionalnu svijest u 19. stoljeću, ali Hroboatus je govorio o puno ranijem razdoblju...


Zašto je tebi to važno i kako možemo točno utvrdit nacionalnu svijest prije toga ako je uopće postojala?


Važno je, zato što teško možemo ustvrditi jasne razlike između hrvatskog i srpskog stanovništva prije primanja nacionalne svijesti, s obzirom na sličnost jezika. A nacionalna svijest baš i nije postojala u vrijeme srednjeg vijeka...

Starfucker226 je napisao/la:
Starfucker226 je napisao/la:
Isto tako nisam uopće osporavao postojanje Hrvatskog naroda i kulture, već samo iznio činjenicu da Hrvatska tada nije bila država već pokrajina.


Hrvatska nije bila pokrajina nego kraljevina u sastavu Austro-Ugarske i njezin položaj nije bio isti kroz svo vrijeme unutar te monarhije. Mnoge veće države bile su direktno pod Habsburzima pa ih nitko ne naziva pokrajinama.


Postale su pokrajine (ako i to) u trenutku kad su izgubile državnost, jednostavno. Poljska je državnost, na primjer, nestala trodiobom, bez obzira što su si monarsi dodavali i titulu kraljeva Poljske...

Starfucker226 je napisao/la:
Citat:
Nema nijedna karta Europe koja tada odvaja Hrvatsku kao poseban subjekt.


Zato što nije bila nezavisna nego dio Austro-Ugarske, nitko nije ni rekao da je prikazivana na karti kao zasebna


Točno. I zato nije bila država već pokrajina, jednostavno...

Starfucker226 je napisao/la:
Citat:
Bit onoga šta sam govorio je sljedeća. Srijem je u određenom razdoblju pripadao Hr, kao AU jedinici, ali nema smisla zato tražiti da ga i Jugoslavija da Hrvatskoj.


Nema smisla niti negirati da je bio u sastavu Hrvatske


Niti sam negirao da je bio u sastavu Hrvatske za vrijeme AU...

Starfucker226 je napisao/la:
Starfucker226 je napisao/la:
A tko je ovdje pričao o velikoj i moćnoj Srbiji? Ne pripisuj mi riječi koje nisam izrekao. Srbija nikad, osim možda u 14. st. nije bila nikakav bitan subjekt, ali bogami nije bila niti Hrvatska.. Ili ipak misliš da su Hrvati, kao ultra-bitni spasitelji Europe bili suvladari Venecije i Meksika.


Zašto bi Hrvatska i Srbija morale bit bitan subjekt i za koga? Za mene je Hrvatska najbitniji subjekt i ponosim se što sam Hrvat. Prema čijim kriterijima da smatram neku zemlju značajnom? Za mene je Hrvatska najznačajnija, zašto bi kao kompleksaš promatrao kako to izgleda iz nečije druge perspektive, baš me briga za to.


U redu, to je tvoje pravo. Ja pokušavam gledati iz neke manje nacionalno obojene perspektive...


Starfucker226 je napisao/la:
Citat:
Uostalom, ne bih rekao da su Hrvati tada bili važniji od npr. Čeha, jer Zagreb je, naspram Praga, u to vrijeme bio beznačajna provincija...


Prag je bio značajniji, ali je bio u sastavu unutrašnjoaustrijskih zemalja, Bohemia je bila austrijska pokrajina kao Štajerska. Prag je imao njemačku većinu 1848. i pored njega tu su još bili Sudeti i druga većinski njemačka područja. Prag je bio jedno vrijeme glavni grad Svetog rimskog carstva njemačkog naroda, Nijemci su ga učinili značajnim, a ne Česi, koji su postali većina pred raspad Austro-Ugarske.


E vidiš, tu se niti jedan češki domoljub ne bi složio s tobom, zato što nije u stanju realnije pogledati taj dio svoje povijesti, kao što je i tebi teže realnije pogledati povijest vlastitog naroda.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 16:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
jationo je napisao/la:
E vidiš, tu se niti jedan češki domoljub ne bi složio s tobom, zato što nije u stanju realnije pogledati taj dio svoje povijesti, kao što je i tebi teže realnije pogledati povijest vlastitog naroda.



O čem ti pričaš ?!


Prag je do 1. svjetskog rata imao stabilnu njemačku većinu. Habsburški orlovi su iscrtani po cijelom gradu a čak su im i nacionalni grbovi.

Sve što je vrijedno u Češkoj nalazi se u području gdje su živjeli Nijemci (Sudeti, zapadna Češka) a ostatak Češke je ionako kao i ostatak gdježive Slaveni - bez bitnijeg masovnijeg postojanja kulturnih spomenika.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 17:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Tulkas je napisao/la:
Ne misle na isti nacin (tocnije ne prezentiraju svoja misljenja na isti nacin) , ali je sustina ISTA, Srbi svi i svugdje, Srbija i samo Srbija, Hrvati - ustase, nesposobnjakovici, bez povijesti, austrijski konjusari, bla, bla.. U svakom i salonskom i kafanskom cetalju cuci jedan mali Draza


Kontradiktoran si, Tulkas. Da Srbi ponavljaju mantru "Srbi svi i svuda" tj. "Srbi tri zakona: grčkog, rimskog i islamskog", oni bi se zalagali u praksi za naprimjer - unitarnu BiH, jer je ona prema toj teoriji čisto srpska, zar ne? :neznam

Druga stvar, niko vama ne negira postojanje i istoriju, ali često se to Srbima preko Drine negira. Eto vidiš kako si zapjenio kada je jedan forumaš rekao da su bokokotorski katolici postali Hrvati tek u 19. vijeku. E onda možeš zamisliti kako nas iritira mantra o Vlasima i njihovom posrbljavanju u istom periodu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 17:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
jationo je napisao/la:
Važno je, zato što teško možemo ustvrditi jasne razlike između hrvatskog i srpskog stanovništva prije primanja nacionalne svijesti, s obzirom na sličnost jezika. A nacionalna svijest baš i nije postojala u vrijeme srednjeg vijeka...
.


Nije postojala nacionalna svijest u savremenom smislu te riječi, ali je postojala svijest o pripadnosti nekoj široj zajednici. Ona se prikazivala kroz vjeru, ali i kroz narodnu tradiciju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 17:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:25
Postovi: 644
Lokacija: Meksiko
pjosip je napisao/la:
jationo je napisao/la:
E vidiš, tu se niti jedan češki domoljub ne bi složio s tobom, zato što nije u stanju realnije pogledati taj dio svoje povijesti, kao što je i tebi teže realnije pogledati povijest vlastitog naroda.



O čem ti pričaš ?!


Prag je do 1. svjetskog rata imao stabilnu njemačku većinu. Habsburški orlovi su iscrtani po cijelom gradu a čak su im i nacionalni grbovi.

Sve što je vrijedno u Češkoj nalazi se u području gdje su živjeli Nijemci (Sudeti, zapadna Češka) a ostatak Češke je ionako kao i ostatak gdježive Slaveni - bez bitnijeg masovnijeg postojanja kulturnih spomenika.


Nisam siguran kako glasi češka verzija, ali siguran sam da se dosta razlikuje od tvoje... Češka jest bila dio Austrije, kao što je Hrvatska bila dio Ugarske (tzv. Hrvatsko-Ugarska država je izmišljotina, zemlja se zvala jednostavno Ugarska), ali ne možeš tvrditi da Česi tamo bili baš posve zanemarivi... Imaju oni i svoje heroje, koje su Švabe prisvajali, kao što su Mađari prisvajali Zrinskog...
Lako je biti realan ili "realan" s tuđom poviješću, ali kad je tvoja u pitanju, reakcije su poput one Tulkasove...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 17:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:25
Postovi: 644
Lokacija: Meksiko
Vujadin je napisao/la:
jationo je napisao/la:
Važno je, zato što teško možemo ustvrditi jasne razlike između hrvatskog i srpskog stanovništva prije primanja nacionalne svijesti, s obzirom na sličnost jezika. A nacionalna svijest baš i nije postojala u vrijeme srednjeg vijeka...
.


Nije postojala nacionalna svijest u savremenom smislu te riječi, ali je postojala svijest o pripadnosti nekoj široj zajednici. Ona se prikazivala kroz vjeru, ali i kroz narodnu tradiciju.


Postojala je više neka vjerska svijest, ali ne baš nacionalna (na žalost, ovdje su se nacionalne svijesti i diferencijacije među njima stvarale na osnovu tih vjerskih). Postojali su i neki heroji, no oni su zanimali uglavnom više slojeve društva, a manje običan narod. U svakom slučaju teško da se može govoriti o Bošnjacima, Hrvatima ili Srbima u današnjem smislu riječi negdje u 17. ili 18. stoljeću...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 17:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Pricajte vas dvojica, samo ne trazite za par dana SAO Forum HB

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 17:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
jation je napisao/la:
Nisam siguran kako glasi češka verzija, ali siguran sam da se dosta razlikuje od tvoje... Češka jest bila dio Austrije, kao što je Hrvatska bila dio Ugarske (tzv. Hrvatsko-Ugarska država je izmišljotina, zemlja se zvala jednostavno Ugarska),


I Još jedna potvrda da osim što si zlonamjeran da si i neupućen. Službeni naziv ugarskog kraljevstva je bio: "Zemlje krune sv. Stjepana".

Citat:
ali ne možeš tvrditi da Česi tamo bili baš posve zanemarivi... Imaju oni i svoje heroje, koje su Švabe prisvajali, kao što su Mađari prisvajali Zrinskog...


Osim što ne govorim o ljudima nego o Pragu tj njegovoj arhitekturi sa tipično njemačkim primjercima gotske arhitekture.
Pored toga primijeti kako nigdje nisam napisao da Česi nisu postojali, ali tvrdim da ljudi koji su proslavili taj Prag - us uglavnom Židovi ili Nijemc uz dodatak od možda 2 do 3 Čeha, Slavena.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 17:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:25
Postovi: 644
Lokacija: Meksiko
Tulkas je napisao/la:
Pricajte vas dvojica, samo ne trazite za par dana SAO Forum HB


A odakle ti naznaka da je netko tu sklon SAO-opcijama?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 17:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
jationo je napisao/la:
Tulkas je napisao/la:
Pricajte vas dvojica, samo ne trazite za par dana SAO Forum HB


A odakle ti naznaka da je netko tu sklon SAO-opcijama?


Pa možda zato što se vaše pisanje nekom drugom može objasniti kroz kraticu - SRAO ?

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 18:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
jationo je napisao/la:
Tulkas je napisao/la:
Pricajte vas dvojica, samo ne trazite za par dana SAO Forum HB


A odakle ti naznaka da je netko tu sklon SAO-opcijama?


Ah, mislis da je tesko iscitati takve nakane iz tvojih postova. :zubati

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 18:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:25
Postovi: 644
Lokacija: Meksiko
pjosip je napisao/la:
I Još jedna potvrda da osim što si zlonamjeran da si i neupućen. Službeni naziv ugarskog kraljevstva je bio: "Zemlje krune sv. Stjepana".


A neslužbeni je, naravno bio Ugarska... :kava


pjosip je napisao/la:
Osim što ne govorim o ljudima nego o Pragu tj njegovoj arhitekturi sa tipično njemačkim primjercima gotske arhitekture.
Pored toga primijeti kako nigdje nisam napisao da Česi nisu postojali, ali tvrdim da ljudi koji su proslavili taj Prag - us uglavnom Židovi ili Nijemc uz dodatak od možda 2 do 3 Čeha, Slavena.


I tko zna koliko Čeha ili ako ti je draže, Slavena, koje je švapska historiografija proglasila Nijemcima...
Što se tiče arhitekture, ona je takva u većini dijelova pokojne KUK monarhije. Kao da Zagreb ili Budimpešta imaju neku posebnu arhitekturu...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 18:08 
Offline

Pridružen/a: 10 ruj 2009, 00:56
Postovi: 193
Kakve veze ima ova rasprava sa temom?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 27 ruj 2009, 18:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:25
Postovi: 644
Lokacija: Meksiko
Tulkas je napisao/la:
jationo je napisao/la:

A odakle ti naznaka da je netko tu sklon SAO-opcijama?


Ah, mislis da je tesko iscitati takve nakane iz tvojih postova. :zubati


Mislim da si onda krivo iščitao. Ako kažem da nije nepravedno da u SFRJ istočni Srijem pripadne Srbiji, ne znači da mislim da istoj republici treba pripasti i Knin... Koju stranicu iza sam rekao što mislim o razgraničenju unutar bivše države, pa možeš to vidjeti prije nego ishitreno doneseš zaključke...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 202 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 41 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO