HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 10:28.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 892 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 29 lis 2017, 06:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Neki.oblik pakla mozes i.ovde doziviti..
Nemir duse kao.posljedicu i upozorenje, onda karmicki ciklusi, pa onda fenomen bumeranga.kako sijes tako.zanjes.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 29 lis 2017, 07:52 
Offline

Pridružen/a: 11 lis 2017, 06:20
Postovi: 372
Citat:
Robbie MO

Mozes li precizirati sto je debilno u mom komentaru?

Ja sam postavio u komentaru dva pitanja, koja su u biti jedno pitanje:
Ako ti budeš u raju a tvoja majka u paklu, hoćeš li držati blaženi osmijeh i hoće li tvoja beskonačna rajska radost biti pokvarena?

Kako ovo pitanje može biti debilno? Pitanje je precizno sročeno, legitimno, i trebala bi biti vrlo realna i zabrinjavajuća misao za nekoga tko vjeruje u raj i pakao. Svatko tko vjeruje u raj i pakao, ujedno prihvaća i na neki način odobrava tezu da će većina njegove obitelji gorjeti u paklu. Potiskivanje te misli znak da je da u pakao bas i ne vjeruje.

Sama Biblija kaže da je predvidjeno da ide jako malo ljudi u raj. To znaci da vjerojatno većina tvoje obitelji "ide u pakao". Samopouzdanih vjernika koji su "sigurni" da "idu u raj" čiji se daleko veci broj od stvarnih slobodnih mjesta u raju.

I onda ćeš ti izabrati odlazak u pakao jer je tamo više tvojih?Čovjek je pred Bogom odgovoran jedino za sebe,druge spasiti ne može.
Možemo im pomoći govoreći im o Bogu i moleći se za njih dok su živi da se spase od pakla.Mojih obojedjece vjeruju u Boga,da to nisamčinio,vjerovatno nebi bili vjernici!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 29 lis 2017, 09:35 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Robbie MO je napisao/la:
patriot_1 je napisao/la:
Čitao sam mnogo debilnih komentara,ovaj je jedan od jačih!
Tvoj sin ili kćer će najvjerovatnije u pakao jer ćeš ih odgajati da ne vjeruju u Boga,ti ćeš ih tamo gurnuti!
Ako netko iz moje familije završi u paklu,što ja tu mogu,nisam ja Bog da ih spasim,svojom krivicom su tamo završili,na moju žalost!I Božju,rekao bih!
Ako je ovo Augustin zaista izjavio,i to je debilno!


Mozes li precizirati sto je debilno u mom komentaru?

Ja sam postavio u komentaru dva pitanja, koja su u biti jedno pitanje:
Ako ti budeš u raju a tvoja majka u paklu, hoćeš li držati blaženi osmijeh i hoće li tvoja beskonačna rajska radost biti pokvarena?

Kako ovo pitanje može biti debilno? Pitanje je precizno sročeno, legitimno, i trebala bi biti vrlo realna i zabrinjavajuća misao za nekoga tko vjeruje u raj i pakao. Svatko tko vjeruje u raj i pakao, ujedno prihvaća i na neki način odobrava tezu da će većina njegove obitelji gorjeti u paklu. Potiskivanje te misli znak da je da u pakao bas i ne vjeruje.

Sama Biblija kaže da je predvidjeno da ide jako malo ljudi u raj. To znaci da vjerojatno većina tvoje obitelji "ide u pakao". Samopouzdanih vjernika koji su "sigurni" da "idu u raj" čiji se daleko veci broj od stvarnih slobodnih mjesta u raju.


Pitanje je dobro, a kako krscantvo nudi odgovor na sva pitanja, logicno je da nudi dobar odgovor i na ovo.
Suprotno tvom proizvoljnom tumacenju da ce mali broj zavrsiti u raju, krscanstvo nudi spasenje po Kristu koji otkupljuje grijehe, svim ljudima na svijetu pa ce tako u raju zavrsiti skoro svi ljudi, ako ne i svi.

S druge strane pitanje otvara jos jednu bitnu temu, dakle moze li pojedinac biti sretan u raju ako mu je djete u paklu( a u ovakvim okolnkstima tamo moze biti samo izvorno, nepopravljivo zlo) . Znaci ovdje se bezuvjetna ljubav prema djetetu podrazumjeva cak i ako je ono cisto zlo, iako takva ljubav dolazi od ljudskog roditelja, a sad zamislimo koliko je beskrajna ljubav bozanskog roditelja prema palom pojedincu, koji zna sve okolnosti, slabosti i opravdanja za paloga.
Sasvim je logicno da Bog ,ukoliko postoji , bude upravo onakav kavim ga opisuje krscanstvo.

I to su ustvari temelji krscanske vjere, koje treba zivjeti i na ovom svijetu , kako bi bili sto blize raju na zemlji, znaci ljubav, sloboda, oprost, odgovornost, a u centru zivot.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 29 lis 2017, 11:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
Robbie MO je napisao/la:
Jedna misao koja nije moja (nisam razveden): "Najposjećenije mjesto u raju je promatračnica bivših supružnika u paklu." :sega


Evo moja baba veli da u raju možeš vidjeti samo prvog muža ili ženu ako si muško, ni dicu, ni ćaću, ni mater. Fair enough.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 29 lis 2017, 13:05 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Dajte molim vas, kakvi paklovi, kakvi rajevi. Pa to su izmisljotine. Biblija, kuran, sure, sve je to nastalo u odredjeno vrijeme u kojem je imalo smisla. Evo kako je nastajala sharia: odredjene situacije su iziskivale neku vrstu zakonskih odredbi, uredjenja, i onda su se po potrebi objavljivali ajeti. Sto ne znaci da ti ajeti nisu ukidani kad ispune svoj smisao i svrhu. Drugo je to sto odredjena vrsta homosapiensa, bliza majmunu nego covjeku, misli da takve zakonske odredbe moraju trajati za vijeke vijekova, pa bi danas, u 21. vijeku, da nam nametnu srednjovjekovne zakone i poglede na svijet.

Eto isto vam je i sa svim sto dolazi od "crkvi", svejedno kojih. Uzmimo kao primjer katolicku crkvu, dakle Vatikan - cak i oni su se znali odricati odredjenih pravila, predstava,..cine to i dan danas. Doduse lakse im je kao centralizovana organizacija. Pakao, raj, i slicno, samo sluzi da drzi stado unutar tora, i to je to.

Glup je onaj koji misli da je ljudsko stvorenje toliko bitno pa da mu je neki stvoritelj svemocni (a zasto ne stvoriteljica? zasto sve te monoteisticke religije pricaju samo o "njemu" a nikad o "njoj"? pa niko ga/nju nikad nije vidio, koliko ja znam) napravio paralelne svijetove u kojima ce, po potrebi, moci zderati, prcati, ili - zavisno o zaslugama - vjecno goriti..

Ma nema teoretske sanse. Eto.

Pakao? Postoji, ali na planeti Zemlji, tj. u mnogim predjelima iste...eno Somalija, primjera radi, Afganistan, Sirija trenutno..ali i mnoge africke zemlje juzno od ekvatora u kojima hara neimastina, sila, bolescine..eto Kongo, to je pakao za njegove stanovnike, a bogata zemlja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 29 lis 2017, 15:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 tra 2016, 00:13
Postovi: 6668
Ja mislim da nas je Bog napustio.

_________________
Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 29 lis 2017, 15:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 tra 2016, 00:13
Postovi: 6668
Ostali smo sami.

_________________
Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 29 lis 2017, 15:24 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Da, kad vec kazes, postoji i ono sto bi se nazvalo licnim paklom. Mnogi to iskuse, a mnogi i ne znaju da postoji ista drugo. Nazalost. Samo bog s tim veze nema, to sebi covjek sam napravi, ili mu naprave drugi..ili se jednostavno rodi jeben, a niko ne bira kakav ce se roditi i prije svega gdje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 29 lis 2017, 15:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 tra 2016, 00:13
Postovi: 6668
korrisnik je napisao/la:
Neki.oblik pakla mozes i.ovde doziviti..
Nemir duse kao.posljedicu i upozorenje, onda karmicki ciklusi, pa onda fenomen bumeranga.kako sijes tako.zanjes.
Iiiiiiiii !!!!
Šta si to napisao!?Ako Alah pročita ideš u dzehenem. =))

_________________
Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 29 lis 2017, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Darth Golubovic je napisao/la:
Dajte molim vas, kakvi paklovi, kakvi rajevi. Pa to su izmisljotine. Biblija, kuran, sure, sve je to nastalo u odredjeno vrijeme u kojem je imalo smisla. Evo kako je nastajala sharia: odredjene situacije su iziskivale neku vrstu zakonskih odredbi, uredjenja, i onda su se po potrebi objavljivali ajeti. Sto ne znaci da ti ajeti nisu ukidani kad ispune svoj smisao i svrhu. Drugo je to sto odredjena vrsta homosapiensa, bliza majmunu nego covjeku, misli da takve zakonske odredbe moraju trajati za vijeke vijekova, pa bi danas, u 21. vijeku, da nam nametnu srednjovjekovne zakone i poglede na svijet.

Eto isto vam je i sa svim sto dolazi od "crkvi", svejedno kojih. Uzmimo kao primjer katolicku crkvu, dakle Vatikan - cak i oni su se znali odricati odredjenih pravila, predstava,..cine to i dan danas. Doduse lakse im je kao centralizovana organizacija. Pakao, raj, i slicno, samo sluzi da drzi stado unutar tora, i to je to.

Glup je onaj koji misli da je ljudsko stvorenje toliko bitno pa da mu je neki stvoritelj svemocni (a zasto ne stvoriteljica? zasto sve te monoteisticke religije pricaju samo o "njemu" a nikad o "njoj"? pa niko ga/nju nikad nije vidio, koliko ja znam) napravio paralelne svijetove u kojima ce, po potrebi, moci zderati, prcati, ili - zavisno o zaslugama - vjecno goriti..

Ma nema teoretske sanse. Eto.

Pakao? Postoji, ali na planeti Zemlji, tj. u mnogim predjelima iste...eno Somalija, primjera radi, Afganistan, Sirija trenutno..ali i mnoge africke zemlje juzno od ekvatora u kojima hara neimastina, sila, bolescine..eto Kongo, to je pakao za njegove stanovnike, a bogata zemlja.

Nije glup nego bitnost nepostoji.
Odnosno svejedno je sto je bitn oa sto ne,moze ti bit bitno sta god oces a svemiru to nepravi razliku sta znaci da je OK ako ti je imaginarni ultimativni patrijarh bitan pa nekima je Spock bitnij od cace a nemisle da je stvaran.

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 29 lis 2017, 22:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Pakao ne bi trebao biti mjesto, nego stanje duše.
Za vrijeme ovog života imamo priliku da izrastemo, da nešto stvorimo.
Grešna duša ne može biti u božjoj blizini (usporedimo kriminalca koji bježi od suca iako je ovaj dobar).
A micanje od Boga izaziva bol.
Poprilično jednostavno.
Zamislite si da vam cijelu vječnost nešto fali. To je pakao.
S time da mi je dobar i Sartre u svome pakao, to su drugi, gdje prikazuje kako pakao može biti jednostavno staviti par osoba suprotnih karakteristika u jednu sobu (bez izlaza, naravno).

Dakle, mi smo od Boga nešto dobili, naš je izbor hoćemo li to odraditi kako spada.
Što se tiče same forme, stari zavjet je više simboličan, novi zavjet je više izravan, pogotovo u onom djelu da je Bog ljubav. Stvari su poprilično jednostavne, iako se naravno mogu zakomplicirati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 29 lis 2017, 22:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Kačamak je napisao/la:
korrisnik je napisao/la:
Neki.oblik pakla mozes i.ovde doziviti..
Nemir duse kao.posljedicu i upozorenje, onda karmicki ciklusi, pa onda fenomen bumeranga.kako sijes tako.zanjes.
Iiiiiiiii !!!!
Šta si to napisao!?Ako Alah pročita ideš u dzehenem. =))


Vidi se da povrsno poznajes Islam.
Gdje je kazna na ovom svijetu od Boga.
Karma je ako uradis sevap Bog ti vrati dobro djelo nagradi te, ako nekome grijeh kazni te necim na ovom a moze i na obom svijetu.
Pa onda stana duse.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 29 lis 2017, 22:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Kačamak je napisao/la:
korrisnik je napisao/la:
Neki.oblik pakla mozes i.ovde doziviti..
Nemir duse kao.posljedicu i upozorenje, onda karmicki ciklusi, pa onda fenomen bumeranga.kako sijes tako.zanjes.
Iiiiiiiii !!!!
Šta si to napisao!?Ako Alah pročita ideš u dzehenem. =))


Vidi se da povrsno poznajes Islam.
Gdje je kazna na ovom svijetu od Boga.
Karma je ako uradis sevap Bog ti vrati dobro djelo nagradi te, ako nekome grijeh kazni te necim na ovom a moze i na obom svijetu.
Pa onda stana duse.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 29 lis 2017, 23:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Ukratko presjek kako se došlo do ideje o vječnom paklu, zadržaću se na kršćanstvu, iako je ta ideja u biti ista u svim vjerskim pravcima, tj. vodi podrijetlo iz istog izvora...Ovo su postovi sa foruma od prije 5 godina.

Ono što je uticalo i na sam religiozni svijet i na svijet uopće, jeste učenje starogrčkih filozofa o besmrtnosti duše,( pogotovo Platona) , a Platonovo učenje je uneseno u religiju, i u teologiju putem jednog od crkvenih otaca koji ga je najviše volio, sv.Augustina. Bilo je tu još pobornika (kao i protivnika) dotičnog učenja od strane crkvenih otaca, ali sv. Augustin je donio prevagu.

Samo da napomenem da su ta učenja stigla zna se od koga još od rajskih vremena (tipa nećete vi umrijeti...), pa preko egipatskih kultova, pa preko tajnih grčkih religioznih kultova, tzv misterija, Dionizovih i orfičkih itd., a u pozadini toga je i perzijski zoroastrizam, čije je glavno obilježje dualizam.


U to vreme, u 4.st.,Augustin je čitao Platona i ta ideja mu se svidjela-postoje duše koje su vječne, a sa druge strane, tijelo koje je materijalno, i Augustin je tu vidio srodnost sa biblijskim učenjem.
Tako je ideja o besmrtnosti ljudske duše ušla u kršćanstvo... E, trebalo je onda sačekati da dođe Toma Akvinski, pa da uđe i Aristotel, koga su uglavnom arapski filozofi u srednjem vijeku čitali i poznavali. Putem spisa Tome Akvinskog i Aristotel će ući u učenje crkve. Toma Akvinski je tako pokušao da pomiri Augustina i Platona - da pomiri njihova učenja.

I što se dogodilo? Augustin je počeo da uči da se, u stvari, čovjek sastoji od dva dijametralno različita elementa: od duše i od tijela. Ako je duša vječna, ona je, dakle, neuništiva - ona je dio božanskog. Potrebno je, onda, pronaći mjesto, kada dođe sud Božji, gdje će se ona mučiti. Ali, ona se ne može mučiti vremenski,pošto je besmrtna, već se mora mučiti vječno, i tako je rođena ideja o paklu.

Kasnije, kada su vremena postala malo manje barbarska, pokazali su se problemi (vezano uz Robijevo pitanje) - ako je čovjek živio 60-70 godina i griješio, da li je pravedno da vječno ispašta u paklu? Kako pomiriti vrijeme i vječnost? Dakle, za grijehe učinjene u vremenu, čovjek će ispaštati ili mučiti se vječno. To je tada bio jedan problem sa kojim su se suočili biblijski teolozi, a izgleda da to danas muči još neke:)

Kada su vremena postala još malo manje barbarska, onda su smatrali da postoji i drugi dio, a to je čistilište, tako da će čovjek koji sagriješi otići u pakao, mučiće se neko vrijeme, malo pržiti na vatrici, onda doći će u čistilište, i iz čistilišta će otići u raj. Ali, još uvijek je ideja o vječnom paklu ostala da postoji u religiji.



Da se osvrnem na ove nedoumice oko "vječnosti" pakla...

Naši prijevodi spominju "pakao",original na hebrejskom spominje riječ "šeol",u NZ "hades" ili "ad".
Uvijek u Novom Zavjetu kada stoji izraz “za vijeke vjekova”, stoji isti grčki izraz u različitim svojim formama. On glasi “eis ton aionon”. Ovaj izraz možemo bukvalno prevesti “u vječnost”, “zauvijek”, “biće izmučeni jednom za cijelu vječnost”, “jednom zauvijek”, to će biti vatra koja će jednom zauvjek uništiti grijeh, grijeh će jednom zauvjek nestati i nikada se više neće pojaviti.
Kada je riječ o vječnoj vatri i onom prženju koje se često spominje, u kontekstu cijele Biblije, nigdje se ne kaže da će vječno gorjeti predmeti u vatri, već se kaže da su posljedice vatre, koja predstavlja potpuno ili konačno uništenje - vječne. I to se može lako elaborirati na temelju biblijskih tekstova.

Ako je zlo vječni entitet, ako će na jednom dijelu svemira postojati pakao, a na drugom raj, onda je zlo vječni element. Biblija govori da ljudska povijest ima svoj početak. I ne samo da ljudska povijest ima svoj početak, nego i grijeh ima svoj početak na ovoj planeti, ali grijeh ima i svoj kraj. Doći će dan kada će smrt, i ukupno zlo, biti jednom zauvijek uništeno. To je jedno kratko vrijeme postojanja tzv pakla, koje dolazi nakon Milenija i uskrsnuća nepravednih, a koje se spominje npr. u Otkrivenju (kada će zemlja bukvalno gorjeti po određenim tumačenjima vatre koja se spominje pri uništenju zla i njegovih sljedbenika), a uništenje zla se spominje također u Proročkim knjigama, Pslamima, Evanđeljima itd.


Znači - zlo nije vječna realnost. Tako da nije ni pakao. Ja ne mogu da zamislim takvog Boga,koji bi to dopustio,da su jedni u raju, drugi u paklu, svjesni, jer to je onda čisti dualizam, gdje bi i bog bio dualan u svojoj prirodi, a jasno je i najvećem teološkom laiku da je naš Bog samo, i samo čista Ljubav...Naravno,to je moje razmišljanje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 29 lis 2017, 23:24 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Nije provokacija Markane, i ne uzimaj licnu zamjenicu drugog lica mnozine osobno, ali samo bih se osvrnuo na ovu zadnju recenicu u kojoj kazes da je "nas Bog samo cista ljubav", pa bih imao jedno kratko pitanje: Pa zasto se onda koji *** ubijate stoljecima u njegovo ime?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 29 lis 2017, 23:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Darth Golubovic je napisao/la:
Nije provokacija Markane, i ne uzimaj licnu zamjenicu drugog lica mnozine osobno, ali samo bih se osvrnuo na ovu zadnju recenicu u kojoj kazes da je "nas Bog samo cista ljubav", pa bih imao jedno kratko pitanje: Pa zasto se onda koji *** ubijate stoljecima u njegovo ime?


To je tema postojanja zla, pošto je ubijanje (tj. zločin ubojstva koji nema veze sa samoobranom, zaštitom slabih i sl.) pod istim nazivnikom, eto ti i odgovora. Pošto zlo nije sastavni dio "karaktera" našeg Stvoritelja, dakle On nije dualan kako Ga se lažno pokušava predstaviti, tako da i zločin ubojstva u Njegovo ime nema smisla.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 30 lis 2017, 00:38 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Da, samo sto tu postoji podosta prostora za interpretaciju odbrane i zastite.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 30 lis 2017, 01:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Mar-kan je napisao/la:
Ukratko presjek kako se došlo do ideje o vječnom paklu, zadržaću se na kršćanstvu, iako je ta ideja u biti ista u svim vjerskim pravcima, tj. vodi podrijetlo iz istog izvora...Ovo su postovi sa foruma od prije 5 godina.

Ono što je uticalo i na sam religiozni svijet i na svijet uopće, jeste učenje starogrčkih filozofa o besmrtnosti duše,( pogotovo Platona) , a Platonovo učenje je uneseno u religiju, i u teologiju putem jednog od crkvenih otaca koji ga je najviše volio, sv.Augustina. Bilo je tu još pobornika (kao i protivnika) dotičnog učenja od strane crkvenih otaca, ali sv. Augustin je donio prevagu.

Samo da napomenem da su ta učenja stigla zna se od koga još od rajskih vremena (tipa nećete vi umrijeti...), pa preko egipatskih kultova, pa preko tajnih grčkih religioznih kultova, tzv misterija, Dionizovih i orfičkih itd., a u pozadini toga je i perzijski zoroastrizam, čije je glavno obilježje dualizam.


U to vreme, u 4.st.,Augustin je čitao Platona i ta ideja mu se svidjela-postoje duše koje su vječne, a sa druge strane, tijelo koje je materijalno, i Augustin je tu vidio srodnost sa biblijskim učenjem.
Tako je ideja o besmrtnosti ljudske duše ušla u kršćanstvo... E, trebalo je onda sačekati da dođe Toma Akvinski, pa da uđe i Aristotel, koga su uglavnom arapski filozofi u srednjem vijeku čitali i poznavali. Putem spisa Tome Akvinskog i Aristotel će ući u učenje crkve. Toma Akvinski je tako pokušao da pomiri Augustina i Platona - da pomiri njihova učenja.

I što se dogodilo? Augustin je počeo da uči da se, u stvari, čovjek sastoji od dva dijametralno različita elementa: od duše i od tijela. Ako je duša vječna, ona je, dakle, neuništiva - ona je dio božanskog. Potrebno je, onda, pronaći mjesto, kada dođe sud Božji, gdje će se ona mučiti. Ali, ona se ne može mučiti vremenski,pošto je besmrtna, već se mora mučiti vječno, i tako je rođena ideja o paklu.

Kasnije, kada su vremena postala malo manje barbarska, pokazali su se problemi (vezano uz Robijevo pitanje) - ako je čovjek živio 60-70 godina i griješio, da li je pravedno da vječno ispašta u paklu? Kako pomiriti vrijeme i vječnost? Dakle, za grijehe učinjene u vremenu, čovjek će ispaštati ili mučiti se vječno. To je tada bio jedan problem sa kojim su se suočili biblijski teolozi, a izgleda da to danas muči još neke:)

Kada su vremena postala još malo manje barbarska, onda su smatrali da postoji i drugi dio, a to je čistilište, tako da će čovjek koji sagriješi otići u pakao, mučiće se neko vrijeme, malo pržiti na vatrici, onda doći će u čistilište, i iz čistilišta će otići u raj. Ali, još uvijek je ideja o vječnom paklu ostala da postoji u religiji.



Da se osvrnem na ove nedoumice oko "vječnosti" pakla...

Naši prijevodi spominju "pakao",original na hebrejskom spominje riječ "šeol",u NZ "hades" ili "ad".
Uvijek u Novom Zavjetu kada stoji izraz “za vijeke vjekova”, stoji isti grčki izraz u različitim svojim formama. On glasi “eis ton aionon”. Ovaj izraz možemo bukvalno prevesti “u vječnost”, “zauvijek”, “biće izmučeni jednom za cijelu vječnost”, “jednom zauvijek”, to će biti vatra koja će jednom zauvjek uništiti grijeh, grijeh će jednom zauvjek nestati i nikada se više neće pojaviti.
Kada je riječ o vječnoj vatri i onom prženju koje se često spominje, u kontekstu cijele Biblije, nigdje se ne kaže da će vječno gorjeti predmeti u vatri, već se kaže da su posljedice vatre, koja predstavlja potpuno ili konačno uništenje - vječne. I to se može lako elaborirati na temelju biblijskih tekstova.

Ako je zlo vječni entitet, ako će na jednom dijelu svemira postojati pakao, a na drugom raj, onda je zlo vječni element. Biblija govori da ljudska povijest ima svoj početak. I ne samo da ljudska povijest ima svoj početak, nego i grijeh ima svoj početak na ovoj planeti, ali grijeh ima i svoj kraj. Doći će dan kada će smrt, i ukupno zlo, biti jednom zauvijek uništeno. To je jedno kratko vrijeme postojanja tzv pakla, koje dolazi nakon Milenija i uskrsnuća nepravednih, a koje se spominje npr. u Otkrivenju (kada će zemlja bukvalno gorjeti po određenim tumačenjima vatre koja se spominje pri uništenju zla i njegovih sljedbenika), a uništenje zla se spominje također u Proročkim knjigama, Pslamima, Evanđeljima itd.


Znači - zlo nije vječna realnost. Tako da nije ni pakao. Ja ne mogu da zamislim takvog Boga,koji bi to dopustio,da su jedni u raju, drugi u paklu, svjesni, jer to je onda čisti dualizam, gdje bi i bog bio dualan u svojoj prirodi, a jasno je i najvećem teološkom laiku da je naš Bog samo, i samo čista Ljubav...Naravno,to je moje razmišljanje.


Lijep post s mnogo dobre logike i pažljivo sam ga pročitao, ali kako se sve to uklapa u uvodni post gdje u zadnjoj rečenici dio Matejevog evanđelja, bar u prijevodu kojeg je stavio Patriot, se javlja fraza "vječna muka".

Znaci, govorimo o Novom Zavjetu, koji je glavna referenca i postavka za krscanstvo. :neznam

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 30 lis 2017, 01:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
korrisnik je napisao/la:
Neki.oblik pakla mozes i.ovde doziviti..
Nemir duse kao.posljedicu i upozorenje, onda karmicki ciklusi, pa onda fenomen bumeranga.kako sijes tako.zanjes.


Karmički ciklusi? Ja sam mislio da si ti musliman!

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 30 lis 2017, 05:50 
Offline

Pridružen/a: 11 lis 2017, 06:20
Postovi: 372
Ceha je napisao/la:
Pakao ne bi trebao biti mjesto, nego stanje duše.
Za vrijeme ovog života imamo priliku da izrastemo, da nešto stvorimo.
Grešna duša ne može biti u božjoj blizini (usporedimo kriminalca koji bježi od suca iako je ovaj dobar).
A micanje od Boga izaziva bol.
Poprilično jednostavno.
Zamislite si da vam cijelu vječnost nešto fali. To je pakao.
S time da mi je dobar i Sartre u svome pakao, to su drugi, gdje prikazuje kako pakao može biti jednostavno staviti par osoba suprotnih karakteristika u jednu sobu (bez izlaza, naravno).

Dakle, mi smo od Boga nešto dobili, naš je izbor hoćemo li to odraditi kako spada.
Što se tiče same forme, stari zavjet je više simboličan, novi zavjet je više izravan, pogotovo u onom djelu da je Bog ljubav. Stvari su poprilično jednostavne, iako se naravno mogu zakomplicirati.

Točno!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 30 lis 2017, 15:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Nije AVgustin, nego je Augustin.
Ostatak posta je ok, kao i odstranjivanjem "loših" djelova čovjekove duše u vatri.
Jedino ti je onda pitanje koliko originalnog čovjeka preostaje.
Logika je u svakom slučaju humana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 30 lis 2017, 15:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Ceha je napisao/la:
Ostatak posta je ok, kao i odstranjivanjem "loših" djelova čovjekove duše u vatri.
Jedino ti je onda pitanje koliko originalnog čovjeka preostaje.
Logika je u svakom slučaju humana.

Kakvo odstranjivanje "loših" dijelova...? :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 30 lis 2017, 15:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Mar-kan je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Ostatak posta je ok, kao i odstranjivanjem "loših" djelova čovjekove duše u vatri.
Jedino ti je onda pitanje koliko originalnog čovjeka preostaje.
Logika je u svakom slučaju humana.

Kakvo odstranjivanje "loših" dijelova...? :neznam


Mar-kan je napisao/la:
Kada su vremena postala još malo manje barbarska, onda su smatrali da postoji i drugi dio, a to je čistilište, tako da će čovjek koji sagriješi otići u pakao, mučiće se neko vrijeme, malo pržiti na vatrici, onda doći će u čistilište, i iz čistilišta će otići u raj. Ali, još uvijek je ideja o vječnom paklu ostala da postoji u religiji.
...
Kada je riječ o vječnoj vatri i onom prženju koje se često spominje, u kontekstu cijele Biblije, nigdje se ne kaže da će vječno gorjeti predmeti u vatri, već se kaže da su posljedice vatre, koja predstavlja potpuno ili konačno uništenje - vječne. I to se može lako elaborirati na temelju biblijskih tekstova.
...
Znači - zlo nije vječna realnost. Tako da nije ni pakao. Ja ne mogu da zamislim takvog Boga,koji bi to dopustio,da su jedni u raju, drugi u paklu, svjesni, jer to je onda čisti dualizam, gdje bi i bog bio dualan u svojoj prirodi, a jasno je i najvećem teološkom laiku da je naš Bog samo, i samo čista Ljubav...Naravno,to je moje razmišljanje.

Uzeo si koncept čistilišta (koji postoji samo na kršćanskom zapadu, ne i istoku) i stavio ga umjesto pakla.
Što radi čistilište nego uklanja "loše" djelove?
Što znače ove posljedice vatre u tvom tekstu koje su vječne?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 30 lis 2017, 16:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Ceha je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Kakvo odstranjivanje "loših" dijelova...? :neznam


Mar-kan je napisao/la:
Kada su vremena postala još malo manje barbarska, onda su smatrali da postoji i drugi dio, a to je čistilište, tako da će čovjek koji sagriješi otići u pakao, mučiće se neko vrijeme, malo pržiti na vatrici, onda doći će u čistilište, i iz čistilišta će otići u raj. Ali, još uvijek je ideja o vječnom paklu ostala da postoji u religiji.
...
Kada je riječ o vječnoj vatri i onom prženju koje se često spominje, u kontekstu cijele Biblije, nigdje se ne kaže da će vječno gorjeti predmeti u vatri, već se kaže da su posljedice vatre, koja predstavlja potpuno ili konačno uništenje - vječne. I to se može lako elaborirati na temelju biblijskih tekstova.
...
Znači - zlo nije vječna realnost. Tako da nije ni pakao. Ja ne mogu da zamislim takvog Boga,koji bi to dopustio,da su jedni u raju, drugi u paklu, svjesni, jer to je onda čisti dualizam, gdje bi i bog bio dualan u svojoj prirodi, a jasno je i najvećem teološkom laiku da je naš Bog samo, i samo čista Ljubav...Naravno,to je moje razmišljanje.

Uzeo si koncept čistilišta (koji postoji samo na kršćanskom zapadu, ne i istoku) i stavio ga umjesto pakla.
Što radi čistilište nego uklanja "loše" djelove?
Što znače ove posljedice vatre u tvom tekstu koje su vječne?

To nije moj stav, samo sam pokušao objasniti odakle su potekle te ideje i kako su se primile u kršćanstvo...U ovoj verziji koncept čistilišta egzistira sa paklom. Ne isključuje ga. S tim da sam pojednostavio priču oko toga, jer ima tu par tumačenja crkvenih otaca oko spasenja, pakla, raja.. ali sva se priča svodi na to da li je duša besmrtna ili nije, kao i sam pojam duše, što ovisi o teologu - vjeri koju je verziju prihvatio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li je pakao izmišljotina?
PostPostano: 30 lis 2017, 17:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Robbie MO je napisao/la:
Lijep post s mnogo dobre logike i pažljivo sam ga pročitao, ali kako se sve to uklapa u uvodni post gdje u zadnjoj rečenici dio Matejevog evanđelja, bar u prijevodu kojeg je stavio Patriot, se javlja fraza "vječna muka".


Jednostavno, opet stvar prijevoda. Jedna uzrečica zorno naglašava razlike u tekstovima - Latini piju mlave i blatnu vodu, Grci iz jezera, a Hebreji sa izvora.

Prevoditelj je upotrebio izraz “vječnu muku”, međutim, izvorni grčki tekst upotrebljava izraz “kolasin aionion”, što u prijevodu znači “vječnu kaznu”. Prevoditelj je zamijenio izraz kazna s izrazom muka pod utjecajem svoje teologije. Kazna i kažnjavanje nije isto, jedno je svršena radnja, a drugo trajna.

Sličan pojam sam pronašao u hebrejskom Mateju, knjiga "The Gospel of Matthew according to a Primitive Hebrew Text". Pisac knjige je George Howard.
Citat:
Tada će reći i onima s lijeve strane: ‘Idite od mene, prokleti, u vatru vječnog uništenja pripremljenu vama, kod Satana i njegovih anđela.


Robbie MO je napisao/la:
Znaci, govorimo o Novom Zavjetu, koji je glavna referenca i postavka za krscanstvo. :neznam

Glavna referenca je SZ, temelj. Zato većina kršćana ima problema sa razumijevanjem Biblije - ne poznaju SZ. Znam iz svog primjera.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 892 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 42 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO