HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 10:11.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 409 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 17  Sljedeća

Koliko je domorodaca živjelo na američkom kontinentu u trenutku Kolumbovog dolaska?
manje od 10 000 000 31%  31%  [ 14 ]
10 000 000 - 20 000 000 24%  24%  [ 11 ]
20 000 000 - 30 000 000 9%  9%  [ 4 ]
30 000 000 - 40 000 000 2%  2%  [ 1 ]
40 000 000 - 50 000 000 0%  0%  [ 0 ]
50 000 000 - 60 000 000 9%  9%  [ 4 ]
60 000 000 - 70 000 000 4%  4%  [ 2 ]
70 000 000 - 80 000 000 0%  0%  [ 0 ]
80 000 000 - 90 000 000 0%  0%  [ 0 ]
90 000 000 - 100 000 000 0%  0%  [ 0 ]
100 000 000 - 110 000 000 7%  7%  [ 3 ]
više od 110 000 000 13%  13%  [ 6 ]
Ukupno glasova : 45
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 03 svi 2019, 12:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ateist proživljava "white guilt" intezivno zbog nečega što se dogodilo davno , ali levičari su to digli na viši nivo ne bi li vladali svojim fantazerskim bajkama i upropastili sve što je "zli beli čovek" postigao.

Umesto da oseća krivicu zbog svog dubrovačkog identiteta jer njegovi preci su vekovima šurovali i trgovali sa turcima dok su pretke pravoslavaca i katolika u unutrašnjosti nabijali na kolac.
I sad je ponosan na svoj lepi stari grad koji počiva na "blood money" i još ponosniji što se gradi džamija , fascinantno.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 03 svi 2019, 12:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Naša Kvačica je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Izvinjavam što sitničarim.

Balkanski ratovi su bili za proširenje već postojećih država. Srbija je postala nezavisna tako što je podigla dva ustanka (razmak između propasti prvog i izbijanja drugog je dve godine), pristala da bude turski vazal, povećavajući svoju autonomiju korak po korak, do 1978. kada postaje nezavisna kraljevina (i takođe širi teritoriju na jug (Niš, Leskovac, Vranje, Pirot...). A Bugare je oslobodila Rusija, međutim nisu dobili međunarodno priznanje 1978., nego su morali da čekaju kao vazal sve do 1910. Grčka je postala nezavisna još 1820., najviše zahvaljujući britanskoj pomoći.

Balkanski ratovi su samo produžetak tog procesa, i ti ratovi su bili za oslobođenje ostataka nekada porobljenih naroda, nisu razlog postojanja Srbije, Bugarske i Grčke.


Prihvatam, iako poanta je bila da ove države postoje zbog turskog poraza, a ne dobrote kako to provlači Ateist.

Znam šta je poenta, zato sam i rekao da sitničarim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 03 svi 2019, 16:16 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Kad pogledaš popis jezika na koje je prevedena Biblija, vidiš da su među njima tisuće američkih, afričkih i oceanijskih domorodačkih jezika. Europljani su izučavali domorodačke jezike, standardizirali ih, prilagođavali latinicu njima, prevodili Bibliju i ostale sadržaje. Bez Europljana, svi ti jezici ne bi imali kodificirani, standardni, pisani oblik.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bible_tra ... _languages

https://en.wikipedia.org/wiki/Bible_tra ... _languages

https://en.wikipedia.org/wiki/Bible_tra ... hilippines

https://en.wikipedia.org/wiki/Bible_tra ... _of_Africa

Cijeli dvosatni film o Isusu na meksičkome domorodačkom jeziku otomí, dijalekt u dolini Mezquital u Hidalgu.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 13 svi 2019, 18:41 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Jučer objavljeni videozapis o epidemijama koje su u 16. stoljeću poharale Srednju Ameriku.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 14 srp 2019, 11:54 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Siouxa je 1870-ih bilo ukupno 15 000. Na "Divljem zapadu" bilo je tada ukupno 200 000 svih domorodaca, a 15 000 vojnika SAD-a.

Stanovništvo Virginije

1607.
*domorodaca: 10.000
*bijelaca: <1.000

oko 1700.
*domorodaca: 3.000
*bijelaca: 50.000


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 21 srp 2019, 21:27 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Jesu li zabilježeni mješoviti brakovi između Hrvata i američkih domorodaca, osobito najrazvijenijih uljudbi poput majanske, astečke i kečuanske? Radiotelevizija Republike Srpske objavljuje priču iz općine Trebinje. Mješoviti srpsko-astečki brak.

Ne znam zašto Lazar i Jelena, zašto nije palo i neko astečko ime? Montezuma Vučurević, Cuahtemoc Vučurević, Axayacatl Vučurević.

https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=345171

Iz Meksika u Srpsku - Hercegovac oženio Indijanku

Neobična, ali pozitivna priča stiže s krajnjeg juga Srpske. U jednom od napuštenih trebinjskih zaselaka Podštirovnika, na tromeđi u Zubcima, djedovinu je obnovio Dragan Vučurević, a iz Meksiko Sitija doveo suprugu Indijanku.

Napustili su profesionalne poslove i sve gradske prednosti, jedini su u selu, i posvetili su se uzgoju koza.

- Na početku je bilo teško. Napustiš veliki grad, grad sa puno ljudi, porodicu i dođeš ovdje. Ovdje je mirno. Navikavanje je bilo teško, ali sada je dobro - rekla je Dejzi Hernandez Kapistran Vučurević.

Dejzi, Indijanka iz plemena Asteka, u napušteno selo došla je prije četiri godine. Diplomirala je finansije i računovodstvo, imala stalni posao, ali ljubav prema Draganu i odlučnost da žive mirno, bili su jači.

Podiže trogodišnjeg Lazara i šestomjesečnu Јelenu. Nedostaje joj meksička hrana, sprema hercegovačku, a naučila je i da pravi kozji sir.

- Rekli su mi kako se pravi, ali ne mogu da kažem. To je tajna - istakla je ona.

Dragan kaže da je ostvario dječački san. Rođen je u Trebinju, živio u Herceg Novom, a u Meksiko stigao prije dvadeset pet godina. Bio je fudbalski trener, sa meksičkom Fifinom licencom, radio je kao radio i tv voditelj, a najduže u Organizaciji za ljudska prava pri UN. Sve je napustio, a skromne prihode ostvaruje od uzgoja koza.

- Najmilije su mi društvo koze. Imao sam ranije i krave. Koze su najmilije zato što su najpametnije. Idu za mnom, imaju svoj interes, slušaju. Naravno treba imati kukuruza u džep, bez toga ne bi bilo dobro - rekao je Vučurević.

Želi da proširi stado i štalu, ali nema novca. Pomoć ni od koga nije tražio. Po 22 kilometra daleko su im Trebinje i Herceg Novi. Život između dvije granice i dva prelaza, olakšavaju im službenici graničnih policija.

- Јedino što želim jeste da imam ista prava kao i svi u BiH - govori Vučurević.

Mali Lazar je još u granicama dječije mašte. Kao i mami, smeta mu zimski snijeg i minusi.

Za zimu je potrebno dvadeset metara drva, zalihe hrane za porodicu, stočna hrana. Dio su već spremili. Ali, bez obzira na sve poteškoće usamljeničkog života, Dragan, glava porodice, kaže da u Podštirovnik i na Zubce nije došao da ide.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 05 ruj 2019, 20:33 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
U čast vitezu junaku, neumrlom branitelju.

https://www.24sata.hr/news/pogodili-bi- ... tan-646878

Pogodili bi ga, a on bi nastavio borbu: Mislili su da je besmrtan

Zadnji veliki američki domorodački vođa Geronimo na jučerašnji dan 1886. godine predao se Amerikancima. S njima i Meksikancima ratovao je trideset godina. Njegovom predajom završio je posljednji veliki esadeovsko-domorodački rat.

Geronimo, točnije Goyathlay, odnosno Onaj Koji Zijeva, poznati vrač i vođa Chiricahua Apača tvrdio je da nije poglavica već vojni vođa. Nakon što su mu Meksikanci ubili ženu, troje djece i majku njegova mržnja postala je neopisiva. Postao je opsjednut osvetom i od tog trenutka je krenuo u osvetničke pohode.

Sa svojim borcima u pohodima po Arizoni, New Meksiku i Teksasu napadao je Meksikance i Amerikance gdje god je stigao i vršio odmazdu bez ikakve milosti.

U svojoj autobiografiji kaže: "U mladosti nikada nisam vidio bijelog čovjeka, ni misionara, ni svećenika. Živjeli smo tiho po prerijama Arizone spojeni s prirodom, povezani jednostavnim životom. Sa 17 godina primljen sam u vijeće ratnika, što znači da sam ušao u svijet odraslih. Tada sam mogao zaprositi i lijepu Alope, čijoj sam obitelji morao darovati krdo ponija koje sam sam ulovio".

Idila je trajala do 1858. kad su logor napali Meksikanci. Muškaraca tad nije bilo jer su otišli trgovati i ostale su samo žene i djeca. Sve su ih ubili. Na dan Svetog Jeronima domoroci su se osvetili. U borbi se najviše istakao upravo Geronimo.

Geronimo će se kasnije opet ženiti i imati drugu djecu, ali za gubitak svoje prve obitelji nikad se ne će prestati osvećivati.

O njemu je kružio mit da ga meci ne mogu ubiti. Prema vjerovanju svojih suboraca, bio otporan na smrt. Nekoliko puta bio je pogođen, ali je svaki put nastavljao s borbom. Vjerovalo se da ga štiti Usen, vrhovni bog njegovog plemena.

Od njega je, tvrdio je Geronimo, i dobio poruku: "Nijedna te puška ne će moći ubiti. Izvadit ću svaki metak iz pušaka Meksikanaca, ostat će u njima samo prah, i vodit ću svaku od tvojih strijela".

Geronimo je posljednji poglavica koji se predao vojsci SAD-a. To se dogodilo na jučerašnji dan 1886. u Kanjonu kostura. Neslomljivi Geronimo odustao je od namjere protjerati doseljenike i potpisao primirje s neprijateljskom vojskom. Tada je sklopljen sporazum o miru i uklapanju plemena u "novo društvo". Većinu odredbi Amerikanci nisu poštivali, a domoroci su odvedeni živjeti u rezervatima.

"Okrutnije crte lica nikad nisu bile urezane. Nos širok i velik, čelo nisko i naborano, brada puna i snažna, oči kao dva djelića obsidijana iz kojih gori vatra. Ali ono što na njegovom licu prvo zamjećujete, to su njegove usne, tanke, ravne, stisnute, kao da je netko nožem napravio oštar rez preko lica, bez ijedne meke crte", pisao je o Geronimu jedan novinar te 1886. Guverner meksičke savezne države Sonore tvrdit će da je Geronimo, sa svojih 16 ratnika, za samo pet mjeseci, zaklao 500 do 600 Meksikanaca.

Prema svom najvećem neprijatelju vlada SAD-a je odlučila biti "velikodušna". Protjerala je Geronima i njegove preživjele suborce u vojna utvrđenja na Floridi, potom u Alabami i na kraju u Oklahomi. Unatoč obećanju nikad im nisu dopustili povratak u Arizonu.

Geronimo je tada počeo zarađivati prodajom svojih fotografija i izradom luka i strjelica, sa svojim imenom na njima. "Izlagali" su ga kao najvrjedniju atrakciju na izložbama u Omahi, Buffalu i 1904. godine na Svjetskoj izložbi u St. Louisu. Jahao je i na paradi povodom inauguracije predsjednika Theodorea Roosevelta.

U nekoliko navrata tražio je od vlasti da ga se vrati i Arizonu, čak je to tražio i od američkog predsjednika Roosevelta: "To je moja zemlja, moj dom, zemlja mojih otaca, dopustite mi povratak. Želim svoje posljednje dane provesti tamo i biti pokopan među tim svetim planinama. Kad biste mi to omogućili, možda bih umro u miru, znajući da su se i moji ljudi vratili na svoju zemlju".

Želja mu nije ispunjena. Počeo je puno piti, a jedne je noći pijan pao s konja i ostao ležati na hladnom tlu. Umro je od upale pluća nekoliko dana kasnije. Imao je 80 godina. Na smrtnoj postelji legendarni ratnik priznao je svom nećaku da mu je žao što se predao: "Nikad se nisam trebao predati. Trebao sam se boriti do posljednjeg čovjeka".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 14 ruj 2019, 01:27 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
U australskoj košarkaškoj reprezentaciji igra samo jedan pravi Australac, domorodac. U pitanju je Patty Mills, jučerašnji tragičar koji je promašio bacanje za pobjedu i ulazak u borbu za naslov svjetskog prvaka 4.7 sec prije kraja. Čovjek na parketu gine za državu koja je nastala na tragediji njegovih predaka.

* "Mills was born in the Australian capital city of Canberra. Mills' father, Benny, is a Torres Strait Islander, and his mother, Yvonne, is an Aboriginal Australian. His mother was a victim of the Stolen Generations – one of the darkest chapters of Australian history, with the forced removal of many Indigenous children from their families from the earliest days of European settlement until the 1960s".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 17 ruj 2019, 12:37 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Srpski nogometaš Nemanja Matić odbio je ukaljati dres cvijetom koji komemorira najveće divljake, zlikovce i monstrume u povijesti čovječanstva, engleske vojnike. Tako se može svrstati u legendarne borce protiv kolonijalizma.

https://direktno.hr/sport/nemanja-matic ... ke-138206/

Nemanja Matić šokirao Otok: Odbio nositi cvijet na dresu u spomen na britanske vojnike!

Nogometni reprezentativac Srbije, član Manchester Uniteda, Nemanja Matić, odbio je nositi cvijet maka na dresu na utakmici Premiershipa protiv Bournemoutha!

Naime, cvijet su nogometaši nosili u spomen na poginule engleske vojnike.

Prema pisanju otočkih medija Matić je pitao što predstavlja taj cvijet, a kada mu je rečeno da se radi o počasti za poginule britanske vojnike, među kojima su i stradali u NATO-ovim misijama, odbio ga je imati na dresu.

"Bombardirali ste mi zemlju, nema nikakve šanse da ja to nosim. Ako treba spreman sam iz ovih stopa napustiti klub i Englesku", rekao je čelnim ljudima u klubu srpski reprezentativac.

Inače, nošenje cvijeta nije obavezno, ali je Matić šokirao Britance koji su se o tom pitanju raspisali na društvenim mrežama.

SLAVKO PEROŠEVIĆ - NEMANJA MATIĆ

Evo jutros probudih se
i naoštrih vrh svog pera
da pozdravim tebe, brate
iz dalekog Mančestera.
Ti sigurno ne znaš ko sam
jer dolazim iz Šavnika
al' me ljudi već odavno
prepoznaju k'o pjesnika.
Opjev'o sam srpsku slavu
i velike srpske boli
pa ću ovim perom što
ga krase epski oreoli
tebe, brate, pred ikonom
ispred krsta i svijeće
uvrstiti među Srbe
što nikada mrijet' neće.
Jer kad gusle i gudalo
počnu ime da ti slave
više nikad, znadni dobro
nej umirat, gorski lave.
Jer bez straha i bojazni
pred svijetom si, moj Nemanja
pokazao da se Srbin
ne saginje i ne klanja.
Na reveru svoga dresa
ti ne htjede stavit cvijet
u čast onih što su s puškom
porobiti htjeli svijet.
U čast onih što su huleć'
na Hristovu vjeru svetu
u krv i suze gorke
okupali svu planetu.
Onih što su počinili
nebrojene genocide
al' se u svom srcu zbog tog
ne sramote i ne stide.
Prodavali crno roblje
istrijebili Indijance
po' svijeta okovali
u sindžire i u lance.
Zbog safira i bisera
što njihovu krase krunu
milioni nesrećnika
u grobnici hladnoj trunu.
Sve pokrali i oteli
silom, Bogu na sramotu
pa i tebe htješe sramno
kao srpskog patriotu
da okite cvjetovima
njihovoga nekog "maka"
al' ti na to ne pristade
čast neka ti bude svaka.

Ne htje počast odat onom
što je na naš narod puca
u grudima tvojim, brate
Obilića srce kuca.
Ne htje znamen zločinački
povijene stavit' glave
al' tim gestom, vječno si se
među Srbe svrst'o prave.
Kažu ljudi da i pomoć
bolesnoj si slao djeci
pa Bog s neba nek' te čuva
i veliki srpski sveci.
Od danas si u mom srcu
odmah neđe kraj Novaka
pozdravlja te epski pjesnik
Perošević iz Drobnjaka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 13 lis 2019, 06:35 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Izvrstan novi dokumentarac o zvjerstvima njemačkih zlotvora nad narodima Herero i Nama. Kad su došli, kolonizatori su imali Bibliju, a domoroci zemlju. Ubrzo su kolonizatori imali zemlju, a domoroci Bibliju. Nakon što je tek 21. ožujka 1990. godine, pod vodstvom slavnoga pokreta SWAPO, Namibija postala neovisna, slobodna, suverena i samostalna država, Kaiserstrasse u Windhoeku postala je Independence Avenue.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 28 pro 2019, 06:09 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
U prvih nekoliko godina po otkriću Potosija, Španjolci su doveli 6 000 afričkih robova da rade u rudnicima, ali oni su uskoro pomrli na visokoj nadmorskoj visini. Kolonijalna se uprava onda okrenula prema domorocima, prislivši ih da, kao oblik prisilnog rada, ili mita kako se to zvalo na kečuanskom jeziku, rade u rudnicima bez plaće. Domoroci su morali dolaziti s udaljenosti od stotine kilometara sa svih dijelova visišta Perua i Bolivije kako bi radili u tim rudnicima. Otprilike su radili jednu godinu od svake četiri, premda po zakonu nisu bili obvezni raditi više od jedne svakih sedam godina. Obitelj svakog rudara morala mu je osigurati hranu i svijeće koje su mu bile potrebne za svjetlost u rudnicima. Domoroci bi u ponedjeljak ujutro išli u rudnike i iz njih nisu izlazili sve do subote. Svaki je čovjek morao iskopati svoju dnevnu kvotu rudače od jedne tone i četvrt. Tu bi rudaču zatim utovario u vreće teške preko 50 kg i odnosio ih do glavnog tunela. To je zahtijevalo vučenje i guranje vreća kroz labirint malih tunela koji su bili jedva široki da se kroz njih stisnut provuče, kao i nošenje i penjanje stotinama metara po nezgodno postavljenim ljestvama. U prvom desetljeću tog sustava, četiri od pet rudara umrlo je u prvoj godini prisilnog zaposlenja u rudnicima.

Premda je Potosi bio glavni izvor, Španjolci su također otvarali rudnike srebra u zapadnim planinama Meksika. Godine 1546. Juan de Tolosa je otkrio još jednu veliku srebrnu žilu na zemlji naroda Chichimeca, zvanom Zacatecas. On je rudnik nazvao La Bufa. S obzirom da je Meksiko bio puno veći od Bolivije, u njemu je bilo puno više rudnika. Nakon La Bufe, španjolski izrabljivači su 1548. otvorili rudnik u Guanajuatou, 1549. u Taxcou, 1551. u Pachuci, 1555. u Sombrereti i Durangu, te 1569. u Fresnillu. Premda nijedno pojedinačno nalazište u Meksiku nije nikada dostiglo nečuvenu proizvodnju basnoslovnog rudnika Cerro Rico u Potosiju, ukupna je proizvodnja daleko nadmašivala onu iz Potosija. Na grbu tog grada je pisalo: "Ja sam Potosi, riznica svijeta i zavist kraljeva".

Između 1500. i 1650. godine, zlato opljačkano iz Amerika pridodalo je barem 180 do 200 tona europskoj riznici. Ta količina zlata 1980-ih je procijenjena na 2 800 000 000 američkih dolara. Nekoć jednostavne crkve poput one u Toledu odjednom su se vinule do novih visina, proširivale se i imale ugrađene nove prozore kako bi Sunce obasjavalo golemu zbirku zlata i nakita iz Novog svijeta. Katedrala u Toledu hvali se monstrancom od 250 kg iz 15. stoljeća za koju se kaže da je načinjena od pozlaćenog srebra od pljačkovine domorodaca koju je natrag donio sam Kolumbo. Zahvalni konkvistadori i zahvalne monarhije punili su crkve zlatnim raspelima, zlatnim kipovima svetaca, pozlaćenim okvirima slika, zlatnim relikvijarima i zlatnim grobnicama. Španjolci su istopili američko zlato kako bi oblikovali zlatne kaleže, tacne i druge religijske predmete, koji su i danas u uporabi u španjolskim gradovima poput Seville i Toleda. Samo Cordoba ima 29 procesija u kojima masa korača noseći visoke srebrne križeve od ukradenog srebra, a u cijeloj Andaluziji tijekom Velikog tjedna maršira preko 300 procesija. Ona u Sevilli najveća je i najemocionalnija od svih. Silni križevi izrađeni su od zgrnutog bogatstva američkih domorodaca.

Arhitekti europskih palača stavljali su zlatne listiće na stropove, dodavali zlatne anđele u kutove, vezli lozu zlatnog grožđa između njih i napuhavali zlatne oblake kako bi ispunili bilo koji nepokriven prostor. U prvih 50 godina osvajanja Amerike, količina srebra i zlata koja je cirkulirala u Europi se utrostručila, a godišnja proizvodnja u Americi bila je deset puta veća od zajedničke prozvodnje ostalog svijeta. Kraljevska carinarnica u Sevilli, jedinoj službenoj španjolskoj ulaznoj luci za pljačkovinu iz Amerike, zabilježila je 16 000 tona srebra koje je tijekom tog doba ušlo. To bi na tržištu srebra 1980-ih imalo vrijednost od 3 300 000 000 dolara. Nezakonitom trgovinom i gusarenjem moguće je doveženo još drugih pet ili više tisuća tona srebra. U Napulju je 1570. u optjecaju i štednji bilo 700 000, a 1751. već 18 000 000 dukata. U Francuskoj, koja je pljačkašku kampanju počela puno nakon Španjolske, 1670. je u optjecaju bilo 120 000 000 franaka, a 1770. petnaest puta više (2 000 000 000 franaka).

Poplava američkog srebra u Aziju došla je izravno iz Acapulca preko Pacifika preko Manile na Filipinima, gdje su se s Kinom razmjenjivale mirodije i porculan. U Kini je 1368. godine srebro imalo vrijednost četvrtine vrijednosti zlata, ali do 1737. je uslijed europske pljačke Amerike omjer bio jedan prema dvadeset.

Pljačka Amerike nepovoljno je utjecala na Osmansko Carstvo, čijem je srebrnjaku (akce) odjednom koncem 1584. godine vrijednost pala na polovinu svoje prijašnje vrijednosti u izljevu nenadzirane inflacije. Turski je srebrnjak izgubio svoje važno mjesto u svjetskoj trgovini i nikada ga nije vratio. Nakon stoljeća borbe između muslimana i kršćana, američko je srebro za idućih pola tisućljeća vjerojatno učinilo više u potkopavanju islamske velesile negoli ijedan drugi čimbenik.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 28 pro 2019, 13:19 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Viteški ustanci domorodačkih junaka protiv europske tiranije

Godine 1712. domoroci Tuscarora iz Sjeverne Karoline bili su suočeni s napadom zločinačke britanske vojske pod zapovjedništvom pukovnika Johna Barnwella i ponovno 1713. pod zapovjedništvom pukovnika Jamesa Moorea. Potukavši Tuscarore do nogu, karolinški kolonisti su od domorodaca zahtijevali ratnu odštetu kako bi namirili troškove ratovanja. Budući da domoroci nisu imali novca za plaćanje toga, kolonisti su 400 njih ščepali i sve ih prodali u ropstvo po pojedinačnoj cijeni od 10 sterlinških funti. Preživjeli Tuscarore su pobjegli iz Sjeverne Karoline potraživši utočište među Irokezima. Godine 1714. Tuscarore su podnijeli molbu za formalno članstvo u irokeškom Savezu, te su ih Irokezi 1722. primili u Savez kao Šestu naciju. Slično je Savez kasnije inkorporirao i druge desetkovane skupine poput domorodaca Erie.

Tupac Amaru bio je posljednji ustanik Inka, koji je vladao malim područjem u Vilcabambi, ali su ga 1572. godine Španjolci ulovili i smaknuli. Isto je ime uzeo i domorodački nadglednik Jose Gabriel Condorcanqui, koji je proglasio okončanje robovskog rada u rudnicima Potosija. On je 1780. vodio ustanak domorodaca duž Anda od sjevera u današnjoj Kolumbiji do Bolivije na jugu. Poput sjevernoameričkih koloista koji su se u isto vrijeme borili protiv Velike Britanije, Tupac Amaru II. je želio neovisnost od Španjolske i okončanje vladavine španjolskim govoreće elite u Andama. Izdao je proglas optužujući Španjolce da su uzurpirali "suverenitet moga naroda tijekom tri stoljeća" i da su prema "domorocima ovog kraljevstva postupali kao sa zvjerima. Njegov slavni ustanak također nije uspio, a dvije godine kasnije, i on je bio smaknut. Španjolski tirani su porazbacali udove Tupaca Amarua II. i njegovih sljedbenika uzduž cesta dočim su im ruke i glave bile javno izložene u gradu.

Borba za slobodu Creeka

Crvene palice (Red Sticks/Baton Rouge) bile su viteški pokret koji je ratnim toljagama obojenim u crveno htio donijeti slobodu narodu Creeka, koji će se nakon oslobođenja od europskih zlikovaca vratiti tradicionalnom jeziku, religiji, kulturi i načinu života.

Bijelci i domorodački izdajnici počeli su upadati i šikanirati Creeke. Anticreečke snage su okupile svoje obitelji i robove i sklonile ih na sigurno, te su iz Fort Mimsa na jezeru Tonsas, današnja Alabama, počele planirati agresiju na Creeke. Dne 30. kolovoza 1813. neki od Crvenih palica junački su napali slabo čuvanu tvrđavu i u bici koja je uslijedila ubili oko 170 neprijateljskih vojnika i njihovog bjelačkog zapovjednika, bojnika Measleya, kao i njegovog zamjenika miješane krvi, satnika Dixona Baileya. Crvene palice su se većinom oslanjale na tradicionalna oružja luk i strijelu, te tomahawke. Kada su sa zapaljenim strijelama zapalili tvrđavu, stradalo je otprilike stotinu civila, od kojih su neki bili bijelci, no u većini su bili domoroci ili mješanci koji su bili vlasnici robova, te nisu podupirali revoluciju Crvenih palica. Da bi ulili strah u kosti drugim mogućim agresorima na zemlju Creeka, vojnici Crvenih palica su skalpirali mrtve i spalili tvrđavu do temelja. Poubijali su robove koji su se borili, a poštedjeli one koji nisu.

Zločinačka vojska SAD-a, tada zauzeta i borbama s Velikom Britanijom i Kanadom, spremila je osvetu sivim sokolovima slavnim Crvenim palicama. Andrew Jackson je organizirao vojsku Tennesseeja da vrši agresiju na naciju Creeka. U međuvremenu, Creeci su radi nabave oružja i strjeljiva, preko Pensacole u španjolskoj Floridi, na brzinu sklopili savezništvo sa Španjolskom. Unatoč oružju iz Španjolske i potpori Francuza, Creeci su izgubili rat od nadmoćnijeg agresora, te je Andrew Jackson tijekom 1813. i 1814. harao njihovom zemljom, ubijajući odreda domoroce, crnce i mješance. On je konačno 27. ožujka 1814. godine zgazio Crvene palice u tzv. pokolju kraj Tohopeka ili Horseshoe Benda, pored rijeke Tallapose u Alabami. Kako bi izbrojili mrtve domoroce, bijeli monstrumi su im odsijecali nosove, te su akumulirali 557 nosova. Zatim su im s tijela gulili kožu kako bi ju štavili i od nje pravili suvenire poput konjskih uzda. Kada su bijelci završili sa sakaćenjem Creeka, dopustili su domorodačkim izdajnicima skalpirati mrtve.

Sporazum iz Fort Jacksona, koji je uslijedio 9. kolovoza 1814. otvorio je cijelo područje nacije Creeka za naseljavanje i oduzeo im gotovo svu zemlju kao ratnu odštetu. Te iste godine, Velika Britanija je službeno priznala Indijance kao naciju, a ne samo kao pleme i zavjetovala se zaštititi njihova prava. SAD je potpisao Sporazum iz Ghenta, kojim je s Britancima okončan rat iz 1812., a članak 9. tog ugovora je specificirao da sva zemlja koja je pripadala domorocima u savezu s Britancima, mora biti vraćena svojim domorodačkim vlasnicima, ali SAD je uporno ignorirao tu odredbu.

Andrew Jackson nije nikada nadvladao svoju mržnju prema Creecima, te kada je postao predsjednik 1830. godine, nagovorio je Kongres izglasati Zakon o preseljenju domorodaca (Indian Removal Act), te Sporazumom iz Cusetta, koji su domoroci potpisali pod pritiskom, prisilio preživjele Creeke napustiti svoje zemlje istočno od rijeke Mississippi. Trebali su biti poslani na Indijanski teritorij, gdje bi formirali još jednu tampon državu između SAD-a i Meksika. Vojska SAD-a je zajedno sa svojim saveznicima Cherokeeima upala na zemlju nacije Creek i strpala preživjele ostatke Creeka u zatočeničke logore. Naseljenici su si uzeli za pravo mnoge domoroce zadržati kao svoje robove kako bi im radili na novouspostavljenim plantažama pamuka. Preostale muškarce Creeke su vojnici jednog za drugoga vezali u lance u dugu lančanu kolonu, a žene i djeca su ih slijedili dok su utirali put koji je svijetu uskoro postao poznat kao Staza suza (Trail of Tears). U desetljeću koje je slijedilo, puno više domorodačkih nacija moralo je slijediti tu istu rutu.

Neki Creeci su otplovili za Bahame u sigurnost Union Jacka, dočim su drugi otišli prema jugu na Kubu pod zaštitu Španjolaca. Nekoliko Creeka i prijašnjih robova, s kojima su bili ženidbeno vezani, nastavilo je borbu iz močvara pod vodstvom Osceola, jednog od vođa Crvenih palica. Njihova je borba kombinirala elemente pobune robova i ratnog otpora protiv napadača. Poznati kao Seminole iz španjolske riječi cimarrones, koja je značila divljaci ili odbjegli robovi, oni i robovi koji su im se pridruživali vodili su dug i žilav rat sve dok bijelci nisu ulovili Osceola i zatvorili ga u Charlestonu, Južna Karolina, gdje je 1838. godine umro.

Borba ostalih naroda

Tijekom 19. stoljeća opetovano su ustajale druge domorodačke skupine nastavljajući traganje Crvenih palica za autonomnom domorodačkom kulturom, propovijedajući svedomorodačku doktrinu jedinstva. Pojavio se niz proroka u različitih plemena, koji su najavljivali novi obred, sveti predmet, ili neku novu magiju koja bi domorocima jamčila oslobođenje od sve većeg ugnjetavanja, te ih oslobodila od dvosjeklog mača etnocida i genocida. Pokret Plesa duhova, nastao na zapadu SAD-a, doživio je vrhunac u neizazvanom pokolju 300 Siouxa, muškaraca, žena i djece, u tzv. pokolju kraj Wounded Kneea 1890. godine.

Ubrzo nakon ustanka Crvenih palica naroda Creeka, ustali su Yaquii, zahtijevajući da nova neovisna država Meksiko domorocima vrati neka prava, budući da su domoroci pomogli u uspostavljanju meksičke neovisnosti time što su se borili protiv Španjolaca. Od 1826. pa do pogubljenja 1833. godine, Yaqui Juan de la Cruz Banderas vodio je svoj narod u ratu protiv Meksika. U kampanji da se vrate na zlatno doba domorodačkog društva, Banderas je tvrdio da mu je domorodačka Djevica od Guadalupea rekla da ponovno uspostavi Montezumino carstvo. Ponovno su, kao što su već jednom, 1739. godine, od potkralja tražili svoja tradicionalna prava slobodnih izbora i samouprave, uključujući i izbor vlastitih gradonačelnika svojih zajednica i guvernera svojih malih nacija. Rat je trajao s prekidima sve do 1908., kada su Meksikanci nametnuli konačno rješenje deportiravši Yaquie na Yucatan, da na tamošnjim plantažama sisala rade do smrti kao pravi robovski radnici. Vlada SAD-a je u tome pomagala deportirajući natrag u Meksiko one Yaquie koji su tražili azil na Teritoriju Arizona.

U oživljavanju majanske religije s nekim kršćanskim tonovima počevši već od 1847. godine, majanski seljaci na Yucatanu su slijedili govoreći križ u nadi da će se osloboditi bjelačke vlasti. Godinama su se borili, povlačeći se u najdublje dijelove Meksika i Belizea pred nepopustljivim gonjenjem meksičke vojske. U konačnici su izgubili, ali su utrli put još većem ustanku u 20. stoljeću, koji se pretvorio u meksičku revoluciju.

Izgledalo je da su do 20. stoljeća domoroci konačno zgaženi. Vojska SAD-a je 1862. u Minnesoti porazila domoroce Dakota, a dan nakon Božića te godine, vojska je u Mankatou, Minnesota, objesila 38 Dakota, u najvećem javnom pogubljenju u povijesti SAD-a. Konjica je lako pregazila posljednje viteške ustanke u SAD-u, te unatoč porazu generala Georgea Custera u Bici kraj Little Bighorna 1876. godine, bjelačka je pobjeda izgledala osigurana. Majanski ustanak na Yucatanu očito nije uspio, te izgleda da su južnoamerički domoroci prihvatili činjenicu da oslobođenje od Španjolske nije promijenilo njihov podređen položaj u hijerarhiji njihovih novih zemalja koje su tvrdile da su demokratske republike.

Godine 1911. SAD je bio tako siguran u svezi svoje trajne pobjede genocida nad domorocima, da su jednog domoroca, po imenu Ishi, stavili kao izložbeni uzorak u muzej University of California kao primjerak posljednjeg domoroca iz kamenog doba u Americi. On je rođen u maloj skupini domorodaca Yahi, koje su sustavno lovili sve do istrjebljenja, gdje je on ostao jedini preživjeli, te je i on, nakon što je konačno bio ulovljen, svojih posljednjih pet godina proživio u muzeju.

U tom kontekstu, svijet je bio šokiran kad je iste godine izbio do tada najveći domorodački ustanak, u kojem su domoroci polučili svoju prvu veliku pobjedu nad bijelcima u više od 400 godina isprekidane borbe. Ta se pobjeda dogodila u tada zabačenom kraju južnom Meksiku, gdje su domoroci ustali pod vodstvom mestika Emiliana Zapate, i u dugom desetljeću krvavog rata uništili vlast hacijenda i zbacili urbanu bijelu elitu, koja je nadzirala bankarstvo, novinstvo, biznis, crkvu i zemlju. U produljenoj borbi umrlo je milijun Meksikanaca.

Domoroci su se dalje borili za svoja prava predvođeni legendarnim junacima kao što su Emiliano Zapata i Doroteo Arango (Pancho Villa). U Boliviji su domoroci Quechua iz Cochabambe ustali protiv hacijendskog sustava, koji ih je držao u pravom ropstvu. Druge skupine diljem države spontano su ih slijedile, uključujući i rudare iz Potosija. Osloboditelji su pobili bogate obitelji i za sebe prisvojili zemlju. Naoružani mačetama i noževima, paralizirali su sav prijevoz, obustavili izlaženje novina, spalili eksploatatorske trgovce, te napali svakog oligarha ili vojnika koji je stao protiv njih. Organizirali su novu vladu u La Pazu, čiji su prvi akti bili proglašenje univerzalnog prava glasa za odrasle, oduzimanje vlasti vojsci i zatvaranje vojne akademije. Redistribuirali su zemlju, nacionalizirali rudnike i druge velike tvrtke, organizirali površinu zemlje koju jedna osoba može posjedovati, okončali sve oblike domorodačkog ropstva znanog kao pongueaje, ponovno uspostavili komunalna domorodačka imanja i stvorili različite vrste rudarskih i proizvodnih kooperacija koje su posjedovali i vodili radnici.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 10 vel 2020, 19:47 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Mnogi revizionisti tvrde da se nikakav genocid nad domorocima uopće nije dogodio, nego su domoroci pomrli uslijed nenamjerno prenesenih bolesti iz Europe, na koje nisu imali imunitet. Kažu da su priče o genocidu laži koje podmeću mrzitelji europske uljudbe. Čitajući Wikipediju na engleskom jeziku, stječe se dojam da nije puno domorodaca ubijeno, već su uzrok depopulacije bolesti. Epidemija kuge, crna smrt od 1347. do 1351., zbrisala je 30% do 60% stanovništva Europe. Nitko taj nagli pad broja stanovnika, uzrokovan bolešću iz Azije, ne zove genocidom. Tako na Wikipediji na engleskom piše da su uzrok depopulacije američkih domorodaca 80% do 90% bolesti, niječe se genocid.

Prema istraživanju DNK, preko 60 000 000 Brazilaca posjeduje barem jednog pretka domoroca.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 10 vel 2020, 20:14 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
Ateist je napisao/la:
Mnogi revizionisti tvrde da se nikakav genocid nad domorocima uopće nije dogodio, nego su domoroci pomrli uslijed nenamjerno prenesenih bolesti iz Europe, na koje nisu imali imunitet. Kažu da su priče o genocidu laži koje podmeću mrzitelji europske uljudbe. Čitajući Wikipediju na engleskom jeziku, stječe se dojam da nije puno domorodaca ubijeno, već su uzrok depopulacije bolesti. Epidemija kuge, crna smrt od 1347. do 1351., zbrisala je 30% do 60% stanovništva Europe. Nitko taj nagli pad broja stanovnika, uzrokovan bolešću iz Azije, ne zove genocidom. Tako na Wikipediji na engleskom piše da su uzrok depopulacije američkih domorodaca 80% do 90% bolesti, niječe se genocid.

Prema istraživanju DNK, preko 60 000 000 Brazilaca posjeduje barem jednog pretka domoroca.

Istina je kako je većina domorodaca stradala zbog bolesti no ne smije se zaboraviti da je ogroman broj njih stradao od ruke kolonizatora. Drugim rijećima, da ih nije stigla gripa stigla bi ih ruka Španjolaca, Portugalaca ili Engleza. Kolonijalne sile tog doba su na te ljude gledali kao primitivne barbare koje treba opljačkati i porobiti što su nažalost i napravili.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 10 vel 2020, 20:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 14:44
Postovi: 4267
Kakva je ovo tema, pobogu? Sranje kroz gusto granje. Stotine razlicitih plemena koja su medjusobno konstantno ratovala i klala su tesko porazeni od superiornijih, naprednijih i bolje naoruzanih britanskih doseljenika i vojnika, latinskih konkvistadora i kasnije americkih snaga. Eto. Kao nekoliko milijuna puta u cjelokupnoj ljudskoj povijesti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 10 vel 2020, 20:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 14:44
Postovi: 4267
Aha sad vidim, white guilt i virtue signalling.

Moze li mi osoba koja je napravila ovu temu reci zasto su "americki domoroci" (taj termin je toliko retardiran, jer to nije bila ujedinjena cjelina, a kamo li zajednicka drzava istih naroda s istim kulturama i ciljevima; stotine razlicitih plemena su u pitanju, a neka su nerijetko se ujedinila s doseljenicima i kolonijalnim snagama protiv drugih plemena jer im je tako odgovaralo) vazniji od npr. "Gala" ili "Grka", pri cemu su prvi "izgenocidisani" sredinom prvog stoljeca pr. Kr. od Rimljana. A danas se Cezaru prave kipovi i smatra ga se idolom. Zar nije on bio genocidas kao i engleski i njemacki doseljenici u Ameriku? Sto se tice Grka, zar nije bio genocid nad Grcima u sestom stoljecu pr. Kr. od strane Perzijanaca? A danas su Iranci ponosni na Perzijsko Carstvo i Darijeva osvajanja. Je li i to bio genocid? "Gali" i "Grci" su pod navodnicima jer ni to nisu bile konkretne zajednice, no sigurno vise nego azteški divljaci na primjer.

Poanta je da je poraz "domorodaca" od Engleza i zatim doseljenika samo jedan od mnogih pogroma, poraza i pobjeda u ljudskoj povijesti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 10 vel 2020, 21:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Jefferson Davis je napisao/la:
Aha sad vidim, white guilt i virtue signalling.

Moze li mi osoba koja je napravila ovu temu reci zasto su "americki domoroci" (taj termin je toliko retardiran, jer to nije bila ujedinjena cjelina, a kamo li zajednicka drzava istih naroda s istim kulturama i ciljevima; stotine razlicitih plemena su u pitanju, a neka su nerijetko se ujedinila s doseljenicima i kolonijalnim snagama protiv drugih plemena jer im je tako odgovaralo) vazniji od npr. "Gala" ili "Grka", pri cemu su prvi "izgenocidisani" sredinom prvog stoljeca pr. Kr. od Rimljana. A danas se Cezaru prave kipovi i smatra ga se idolom. Zar nije on bio genocidas kao i engleski i njemacki doseljenici u Ameriku? Sto se tice Grka, zar nije bio genocid nad Grcima u sestom stoljecu pr. Kr. od strane Perzijanaca? A danas su Iranci ponosni na Perzijsko Carstvo i Darijeva osvajanja. Je li i to bio genocid? "Gali" i "Grci" su pod navodnicima jer ni to nisu bile konkretne zajednice, no sigurno vise nego azteški divljaci na primjer.

Poanta je da je poraz "domorodaca" od Engleza i zatim doseljenika samo jedan od mnogih pogroma, poraza i pobjeda u ljudskoj povijesti.


Mislim da je razlika u tome da li je zločine napravio neki kršćanin ili nekršćanin. Ako je zločine napravio nekršćanin, onda za to imamo razumievanja, ter se čak znamo i diviti tomu, a kad je u pitanju kršćanin, onda se zgražavamo nad njime, jer da je bio licemjeran i da je pogazio svoja kršćanska uvjerenja.

Na pr. divimo se i Vikinzima u razdoblju dok još nisu bili kršćani, a bili su okrutni pljačkaši, divimo se i Tatarima (Džingiskanu) koji su pobili i sravnili množtvo gradova sa zemljom. S druge strane zgražavamo se nad zločinima Križara u Palestini ili nad zločinima Europljana nad Amerikancima, Australcima ili Afrikancima.
Doduše, dodatna otegotna okolnost spram zločina nad Amerikancima, Afrikancima i Australcima je to što su Europljani po naoružanju bili daleko nadmoćniji, pak i to dodatno izaziva sažaljenje spram slabijih i ,,nemoćnih''.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 19 ožu 2020, 13:15 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Najznačajniji španjolski kolonijalni gradovi, centri okupacije.
*Antigua Guatemala, Gvatemala
*Arequipa, Peru
*Bogotá, Kolumbija
*Campeche, Meksiko
*Cartagena de Indias, Kolumbija
*Cebú, Filipini
*Cienfuegos, Kuba
*Ciudad de México, Meksiko
*Coro, Venezuela
*Cuenca, Ekvador
*Cuernavaca, Meksiko
*Cusco, Peru
*Granada, Nikaragva
*Guanajuato, Meksiko
*Havana, Kuba
*Iloílo, Filipini
*León, Nikaragva
*Los Ángeles, SAD
*Lima, Peru
*Malolos, Filipini
*Manila, Filipini
*Mérida, Meksiko
*Mompox, Kolumbija
*Morelia, Meksiko
*Oaxaca, Meksiko
*Panamá, Panama
*Portobelo, Panama
*Potosí, Bolivija
*Puebla, Meksiko
*Quito, Ekvador
*San Diego, SAD
*San Fernando, Filipini
*San Juan, Portoriko, SAD
*San Luis Potosí, Meksiko
*San Miguel de Allende, Meksiko
*Santo Domingo, Dominikanska Republika
*St. Augustine, SAD
*Taal, Filipini
*Tayabas, Filipini
*Trujillo, Peru
*Vigan, Filipini
*Zacatecas, Meksiko









Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 27 ožu 2020, 00:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 14:44
Postovi: 4267
Ateist je napisao/la:
Najznačajniji španjolski kolonijalni gradovi, centri okupacije.
*Antigua Guatemala, Gvatemala
*Arequipa, Peru
*Bogotá, Kolumbija
*Campeche, Meksiko
*Cartagena de Indias, Kolumbija
*Cebú, Filipini
*Cienfuegos, Kuba
*Ciudad de México, Meksiko
*Coro, Venezuela
*Cuenca, Ekvador
*Cuernavaca, Meksiko
*Cusco, Peru
*Granada, Nikaragva
*Guanajuato, Meksiko
*Havana, Kuba
*Iloílo, Filipini
*León, Nikaragva
*Los Ángeles, SAD
*Lima, Peru
*Malolos, Filipini
*Manila, Filipini
*Mérida, Meksiko
*Mompox, Kolumbija
*Morelia, Meksiko
*Oaxaca, Meksiko
*Panamá, Panama
*Portobelo, Panama
*Potosí, Bolivija
*Puebla, Meksiko
*Quito, Ekvador
*San Diego, SAD
*San Fernando, Filipini
*San Juan, Portoriko, SAD
*San Luis Potosí, Meksiko
*San Miguel de Allende, Meksiko
*Santo Domingo, Dominikanska Republika
*St. Augustine, SAD
*Taal, Filipini
*Tayabas, Filipini
*Trujillo, Peru
*Vigan, Filipini
*Zacatecas, Meksiko


Cuj okupacije... pa valjda oslobodjenja od divljastva, neznanja, zaostalosti, primitivnosti i seljakluka. Doduse, i u vrijeme spanjolskih osvajanja Katolicka Crkva je bila isto tako divljacka.

Problem je sto mali i glupi ljevicarcici poput ovoga korisnika "Ateist" gledaju povijesne dogadjaje kroz leću danasnjeg konteksta i (danasnjeg) poimanja ljudskih prava i znacenja rijeci poput na primjer "okupacija". Naravno, taj moralni puritanizam danas (zapravo potpuno krivo tumacenje povijesti) se odnosi samo na "white people" i osvajanje Europljana. Nijedan drugi narod nikada na svijetu nije osvajao i ubijao osim Engleza, Spanjolaca i Francuza (po logici danasnje americke ljevice). White people bad.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 27 ožu 2020, 09:07 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30074
Jefferson Davis je napisao/la:
Cuj okupacije... pa valjda oslobodjenja od divljastva, neznanja, zaostalosti, primitivnosti i seljakluka. Doduse, i u vrijeme spanjolskih osvajanja Katolicka Crkva je bila isto tako divljacka.

Problem je sto mali i glupi ljevicarcici poput ovoga korisnika "Ateist" gledaju povijesne dogadjaje kroz leću danasnjeg konteksta i (danasnjeg) poimanja ljudskih prava i znacenja rijeci poput na primjer "okupacija". Naravno, taj moralni puritanizam danas (zapravo potpuno krivo tumacenje povijesti) se odnosi samo na "white people" i osvajanje Europljana. Nijedan drugi narod nikada na svijetu nije osvajao i ubijao osim Engleza, Spanjolaca i Francuza (po logici danasnje americke ljevice). White people bad.


Ljevičari ukratko mrze vlastiti narod, neki svjesno a neki nesvjesno. Možda je korijen toga jer su nezadovoljni sobom. Nisu zadovoljni onime što jesu, što su postigli, ukratko sami sebe ne smatraju uspješnima pa onda traže utjehu tj. bježe od problema kao što alkoholičar bježi u alkohol.

Ne razumije on ili "ne zna", robove su držali mnogi drugi, pa i sami crnci. Osvajali su svi koji su mogli i gdje su mogli. Bolesti su prenosili mnogi, ta nije kuga nastala u Europi.

Islamistička osvajanja Jeruzalema i sjeverne Afrike su argument uspješnosti Islama, a križarski ratovi koji su došli kao reakcija su negativni primjer okupacije. Prvome se divi "wow čovječe došli su sve do Francuske, kako slavni vojskovođe" ili barem ignorira, drugo kritizira "strašno okupirali su prije toga okupirani Jerusalem, jadni muslimani" iako je to drugo došlo tek kao reakcija.

Posebno žalosno jer su naši krajevi i sami bili kolonija Turaka, ali nije čuo za Turke a Sulejman je uspješan i "veličanstven". Kotromanić je kriv jer su mu odsjekli glavu, fašist jedan. :biceovodobro

Uglavnom, nakon duljeg razmišljanja zaključio sam da je naziv lijevo-desno pogrešan jer pokazuje dvije opcije kao ravnopravne. Naziv lijevo je vjerojatno smišljen od strane ljevičara da pokušaju izgledati normalno. Umjesto desno-lijevo pravilan naziv bi bio normalno- nenormalno, pravilno-krivo, ili najtočnije dobro-zlo itd. Tzv. lijevo je sinonim za zlo. Ljevičari su jednostavno ili naopaki, zli ljudi, ili u najboljem slučaju neobaviještene budale. Zato su mladi često ulijevo, lakše dicu prevarit, kad odrastu prokuže koja je to gomila budalaština.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 27 ožu 2020, 09:10 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Jefferson Davis je napisao/la:
Ateist je napisao/la:
Najznačajniji španjolski kolonijalni gradovi, centri okupacije.
*Antigua Guatemala, Gvatemala
*Arequipa, Peru
*Bogotá, Kolumbija
*Campeche, Meksiko
*Cartagena de Indias, Kolumbija
*Cebú, Filipini
*Cienfuegos, Kuba
*Ciudad de México, Meksiko
*Coro, Venezuela
*Cuenca, Ekvador
*Cuernavaca, Meksiko
*Cusco, Peru
*Granada, Nikaragva
*Guanajuato, Meksiko
*Havana, Kuba
*Iloílo, Filipini
*León, Nikaragva
*Los Ángeles, SAD
*Lima, Peru
*Malolos, Filipini
*Manila, Filipini
*Mérida, Meksiko
*Mompox, Kolumbija
*Morelia, Meksiko
*Oaxaca, Meksiko
*Panamá, Panama
*Portobelo, Panama
*Potosí, Bolivija
*Puebla, Meksiko
*Quito, Ekvador
*San Diego, SAD
*San Fernando, Filipini
*San Juan, Portoriko, SAD
*San Luis Potosí, Meksiko
*San Miguel de Allende, Meksiko
*Santo Domingo, Dominikanska Republika
*St. Augustine, SAD
*Taal, Filipini
*Tayabas, Filipini
*Trujillo, Peru
*Vigan, Filipini
*Zacatecas, Meksiko


Cuj okupacije... pa valjda oslobodjenja od divljastva, neznanja, zaostalosti, primitivnosti i seljakluka. Doduse, i u vrijeme spanjolskih osvajanja Katolicka Crkva je bila isto tako divljacka.

Problem je sto mali i glupi ljevicarcici poput ovoga korisnika "Ateist" gledaju povijesne dogadjaje kroz leću danasnjeg konteksta i (danasnjeg) poimanja ljudskih prava i znacenja rijeci poput na primjer "okupacija". Naravno, taj moralni puritanizam danas (zapravo potpuno krivo tumacenje povijesti) se odnosi samo na "white people" i osvajanje Europljana. Nijedan drugi narod nikada na svijetu nije osvajao i ubijao osim Engleza, Spanjolaca i Francuza (po logici danasnje americke ljevice). White people bad.


Španjolci su u Americi bili došljaci, osvajači, a ponašali su se kao da su svoji na svome i stali graditi mnoštvo gradova od kojih je u svakom mnoštvo crkvi. Asteci, Maje, Inke i Čibče bili su razvijene uljudbe, a ne divljaci. U koječemu su bili napredniji od Europljana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 27 ožu 2020, 09:18 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Ateist je napisao/la:
Jefferson Davis je napisao/la:

Cuj okupacije... pa valjda oslobodjenja od divljastva, neznanja, zaostalosti, primitivnosti i seljakluka. Doduse, i u vrijeme spanjolskih osvajanja Katolicka Crkva je bila isto tako divljacka.

Problem je sto mali i glupi ljevicarcici poput ovoga korisnika "Ateist" gledaju povijesne dogadjaje kroz leću danasnjeg konteksta i (danasnjeg) poimanja ljudskih prava i znacenja rijeci poput na primjer "okupacija". Naravno, taj moralni puritanizam danas (zapravo potpuno krivo tumacenje povijesti) se odnosi samo na "white people" i osvajanje Europljana. Nijedan drugi narod nikada na svijetu nije osvajao i ubijao osim Engleza, Spanjolaca i Francuza (po logici danasnje americke ljevice). White people bad.


Španjolci su u Americi bili došljaci, osvajači, a ponašali su se kao da su svoji na svome i stali graditi mnoštvo gradova od kojih je u svakom mnoštvo crkvi. Asteci, Maje, Inke i Čibče bili su razvijene uljudbe, a ne divljaci. U koječemu su bili napredniji od Europljana.


U čemu su sve bili napredniji konkretno?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 27 ožu 2020, 09:28 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30074
Purger111 je napisao/la:
Ateist je napisao/la:

Španjolci su u Americi bili došljaci, osvajači, a ponašali su se kao da su svoji na svome i stali graditi mnoštvo gradova od kojih je u svakom mnoštvo crkvi. Asteci, Maje, Inke i Čibče bili su razvijene uljudbe, a ne divljaci. U koječemu su bili napredniji od Europljana.


U čemu su sve bili napredniji konkretno?


Europljani divljaci, evo jedan primjer naprednosti Inka. :zubati

https://100posto.zabranjeni.hr/news/arheo ... rski-nacin

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 27 ožu 2020, 09:31 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30074
Jedan stari prikaz civiliziranosti Asteka, gdje civilizirano obavljaju svoje uobičajene poslove.

slika

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 27 ožu 2020, 09:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Naša Kvačica je napisao/la:
Jedan stari prikaz civiliziranosti Asteka, gdje civilizirano obavljaju svoje uobičajene poslove.

slika


Zlo kao i svaka druga religija

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 409 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 17  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 59 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO