HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 05:14.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 433 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 18  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 09 sij 2021, 17:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
dunno je napisao/la:
Meni je ta Pascalova doskočica zapravo dobar pokazatelj problema kod religijskog načina razmišljanja.

Mene prvenstveno zanimaju činjenice, a duhovnost o kojoj govoriš opet spada u ljudsku psihologiju i prirodno je objašnjiva. :neznam

Ne postoji "religijski" način razmišljanja. Postoji logički, razumski način razmišljanja. I drugi način, ateistički.

Činjenica imaš bezbroj, ali pogled na svijet formira zaključke i stavove.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 09 sij 2021, 18:25 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
dunno je napisao/la:
Ajmo reći da bi me primjer poput onog starozavjetnog o Iliji i Baalovim svećenicima prilično uvjerio da je stvarno riječ o nekakvoj višoj sili, a ne o ljudskoj psihologiji.

Bog se u toj priči iz nekog razloga odlučio na eksperimentalni dokaz svojeg postojanja, a danas nas vjernici uvjeravaju da Bog nije takav i da bi takvo nešto bilo iskušavanje Boga. :rolleyes

Naravno da je značajan, ali to nije dokaz faktičnosti.


Imaš puno ranzih priča / zapisa o takvim događajima, čudima, itd. Za sve to ćeš vjerojatno reći da su laži, falsifikati i sl., kao pravi "kritički mislioc" / "teoretičar zavjere". Spomenut ćeš "prirodne procese" kojima se sve odvija, a koje ne znamo do kraja objasniti / definirati, ne znamo što sve uključuju, ne znamo jesu li u prošlosti bili drugačiji... a pričao sam već i o mogućem postojanju inteligencije (Omega tip civilizacije prema revidiranoj Kardaševoj ljestvici) koja je savladala 11 dimenzija (prostor, vrijeme, materiju, sve alternative svemire različitih kronologija, fizičkih zakona itd).

dunno je napisao/la:
Ako pričamo npr. o potresima, činjenica da se događaju u nasumična vremena i da su koncentrirani na rasjedima prilično jasno ukazuje da je riječ o čisto prirodnim događajima, a ne nekakvoj Božjoj poruci. Zašto bi Bog potresima opominjao ili kažnjavao isključivo ljude na rasjedima, a bezbožnike na središtima tektonskih ploča ne?

Ljudi mogu u svojoj glavi te događaje tumačiti kako hoće, ali to je opet stvar ljudske psihologije, a ne nešto objektivno u prirodi.


Religija (tomistička filozofija) kaže da postoji hijerarhija anđela / demona koji isto tako vladaju nad prostorom / vremenom / materijom. Mogu preuzimati bilo koji oblik, bilo kad, bilo gdje, utjecati na materiju po volji ... Naravno koliko to Bog dopusti. Svaki ima posebno zaduženje što čuva (među ostalim tu ulaze i prirodne pojave). Hipotetski mogu utjecati na prirodne pojave i teško bi im bilo ući u trag.

Ovo fizički nije nemoguće kao što sam već objasnio. Zašto se skrivaju? Ne znam, dosta puta su zabilježeni kontakti... Zašto se događaju razne nesreće u svijetu? Ne znam ni to, ali možda je pravo pitanje zašto se ne događaju puno češće?

dunno je napisao/la:
Dokazi za taj događaj su puno čvršći od dokaza za neke stvari na kojima vjernici temelje svoju religiju. Ali iz nekog razloga mnogi će vjernici biti jako skeptični prema tim dokazima, a istovremeno neće pokazati ni blizu istu razinu skeptičnosti prema dokazima za vjerske tvrdnje.

Dvostruki standardi nikada nisu dobri.

Opet te uzorke treba dokazati, a ne pretpostaviti da postoje samo na osnovu naše (biološki i društveno uvjetovane) intuicije.


Koji god materijalni dokaz (krv Sv. Januarija, izvanredna euharistijska čuda itd.) ili zabilježeni događaj priložim reći će se "ma sigurno ima znanstveno objašnjenje", "falsifikat", "lažna priča" itd. - to je "kritičko mišljenje". Ako ja propitujem nešto što prezentira znanstvena zajednica onda sam "teoretičar zavjere" iako se nije jednom dogodilo da neki akademik oportunistički lažira dokaze kako bi digao ugled, stekao karijeru... bilo je takvih mnogo, neki su čak gubili akademske titule zbog toga...

dunno je napisao/la:
Činjenica da je naš mozak dokazano sklon vidjeti uzorke tamo gdje ih nema bi nas trebala navesti na oprez kod donošenja zaključaka o "autorstvu" bilo čega u svemiru.

Meni je ta Pascalova doskočica zapravo dobar pokazatelj problema kod religijskog načina razmišljanja. Netko čije je razmišljanje opterećeno mogućnošću pakla ne može biti objektivan i uvijek će, svjesno ili podsvjesno, navlačiti zaključke da pašu religijskoj dogmi njegove religije.


S teorijom da se sve odvija po "prirodnom procesu" onakvim kakvim ga mi trenutno percipiramo i shvaćamo te da je "svemir" nastao slučajno iz ničega, isto treba biti oprezan. To je jedna metafizička leća iliti pretpostavka putem koje interpretiramo činjenice i dokaze oko nas, a možda uopće nije točna.

dunno je napisao/la:
Nije to samo problematično u odnosu teizam-ateizam, nego i iz vaše kršćanske perspektive. Masa nekršćana nikada neće postati kršćani prvenstveno iz straha od pakla u svojoj religiji, bez obzira na bilo kakve argumente koje im vi možete ponuditi.

Mene prvenstveno zanimaju činjenice, a duhovnost o kojoj govoriš opet spada u ljudsku psihologiju i prirodno je objašnjiva. :neznam


Ne treba negirati istinu i ne raditi ono što je racionalno i dobro jer se emocionalno bojimo i sotoniziramo fenomen patnje.

Takva psihologija polazi od krivih početnih pretpostavki (da je čovjek razvio religiju) i zatim krivo interpretira činjenice i stvarnost. To nije objektivno.

Što psihologija zna jesu li intergalaktički Omega entiteti nepoznate "duhovne"-nad-11-dimenzionalne prirode stvarno harali po Zemlji, genetičkim inženjeringom stvorili ljude, davali nam upute, nadzirali itd.? :zubati

Mi sad možemo uzeti tvoju šalicu za kavu i razglabati kako je ona mogla nastati kroz milijarde godina kemijsko-bioloških procesa na Zemlji, dokazivati ponekim eksperimentima da su neki od tisuće koraka tog procesa mogući... a zapravo je šalica proizvedena u Kini prije godinu dana...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 09 sij 2021, 19:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30483
Prirodni procesi... je besmisleno objašnjenje dok se ne objasni što je to priroda.

Ateisti koriste tako plitku argumentaciju, da mi jednostavno dođe reći šta bola šta, o čemu pričaš uopće, jesi dobro?

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 10 sij 2021, 10:38 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2207
Purger111 je napisao/la:

Imaš puno ranzih priča / zapisa o takvim događajima, čudima, itd.

Tom metodom možeš dokazati ispravnost svake religije, to ne vodi nikud.

Naveo sam starozavjetni primjer Ilije i Baalovih svećenika upravo iz razloga što se u toj priči Ilija nije oslanjao na zapise, priče i rekla-kazala, nego je transparentno i eksperimentalno, nevjernicima i čitavom narodu, dokazao da Jahve postoji i da je pravi Bog. Zašto je to danas previše za tražiti? Zašto je Bog u toj priči bio voljan znanstveno objelodaniti svoje postojanje, a danas nas uvjeravate da to nije opcija? :neznam

Purger111 je napisao/la:

Koji god materijalni dokaz (krv Sv. Januarija, izvanredna euharistijska čuda itd.) ili zabilježeni događaj priložim reći će se "ma sigurno ima znanstveno objašnjenje", "falsifikat", "lažna priča" itd. - to je "kritičko mišljenje".

Pa sasvim je razumno prvo se zapitati jesu li ta navodna čuda neovisno ispitana ili je samo riječ o pučkoj predaji i pobožnoj tradiciji. Ima previše primjera u povijesti, i u kršćanstvu i u drugim religijama, gdje se prirodno objašnjive stvari ili stvari koje su na razini mađioničarskog trika lakovjernim ljudima predstavljaju kao čudo. Pravoslavci recimo i dan danas imaju "čudesnu" ceremoniju spuštanja blagodatnog ognja svakog Uskrsa u Jeruzalemu, a koja samo uspijeva pravoslavnom episkopu, dok se katoličkom svijeće nisu upalile jednom kada je pokušao. Je li to dokaz da je pravoslavlje prava vjera ili ipak postoji neko drugo, prirodno i ljudsko, objašnjenje tog fenomena? :rolleyes

Vraćam se na primjer priče o Iliji. Ono što je on izveo je čudo u pravom smislu riječi, unaprijed najavljeno, transparentno izvedeno, nije podložno podvali i naknadnim tumačenjima…

Jasno, riječ je o židovskoj legendi i osobno ne vjerujem da se stvarno dogodilo, ali ako se stvarno dogodilo, zašto bi bio toliki problem da se ponovi i danas? Zamislite koji bi to spektakl bio i šamar nevjernicima… :zubati

Purger111 je napisao/la:

Ako ja propitujem nešto što prezentira znanstvena zajednica onda sam "teoretičar zavjere"...

Ništa nije zabranjeno propitivati, samo zavisi kako propituješ, s kojim metodama i s kojim znanjem.

Purger111 je napisao/la:

S teorijom da se sve odvija po "prirodnom procesu" onakvim kakvim ga mi trenutno percipiramo i shvaćamo te da je "svemir" nastao slučajno iz ničega, isto treba biti oprezan. To je jedna metafizička leća iliti pretpostavka putem koje interpretiramo činjenice i dokaze oko nas, a možda uopće nije točna.

Ne znam odakle vam taj česti strawman argument da znanost tvrdi kako je svemir nastao „iz ničega“. Znanost to ne tvrdi.

Purger111 je napisao/la:

Što psihologija zna jesu li intergalaktički Omega entiteti nepoznate "duhovne"-nad-11-dimenzionalne prirode stvarno harali po Zemlji, genetičkim inženjeringom stvorili ljude, davali nam upute, nadzirali itd.? :zubati

Znanost o tome (zasad) ne zna ništa, jer nemamo dokaze za takvo nešto.

Ali ne zna ni religija. Je li kršćanstvo otvoreno toj mogućnosti? Mislim da će svaki pravovjerni vjernik reći da nije i da su takve ideje heretična glupost.

Purger111 je napisao/la:

Mi sad možemo uzeti tvoju šalicu za kavu i razglabati kako je ona mogla nastati kroz milijarde godina kemijsko-bioloških procesa na Zemlji, dokazivati ponekim eksperimentima da su neki od tisuće koraka tog procesa mogući... a zapravo je šalica proizvedena u Kini prije godinu dana...

S tim da se znanstvene teorije ne temelje na pukom razglabanju nego na malo složenijem i rigoroznijem procesu provjere.

Naša Kvačica je napisao/la:
Prirodni procesi... je besmisleno objašnjenje dok se ne objasni što je to priroda.

Prirodni procesi su činjenica, sa Bogom ili bez njega, i oni uspješno objašnjavaju brojne fenomene koje je čovječanstvo veći dio svoje prošlosti smatralo neupitno natprirodnim. Zašto bi onda prirodni procesi bili besmisleno objašnjenje i za ove stvari? :neznam

A kao što sam već napisao prije par postova, pitanja poput onih „što je to priroda“, „tko je stvorio prirodu“ su jednako smislena (ili besmislena) kao i pitanje vjernicima tko je stvorio Boga. Ako Bog, kao koncept, može biti beskrajno kompleksan, a nestvoren i vječan, zašto vam je teško zamisliti mogućnost u kojem je priroda vječna?

Za prirodu barem znamo da postoji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 10 sij 2021, 11:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6120
A što kažete ti i znanost kako je nastao život?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 10 sij 2021, 11:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
zaba1111 je napisao/la:
A što kažete ti i znanost kako je nastao život?

Pa stvorila ga the priroda. Inače, priroda je nešto veoma inteligentno, bezlično, nije baš živo, ali kao da jest...mah, presloženo za nas "vjernike".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 10 sij 2021, 11:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6120
Neka, neka, da vidimo šta će reć :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 10 sij 2021, 11:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30483
dunno je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
Prirodni procesi... je besmisleno objašnjenje dok se ne objasni što je to priroda.

Prirodni procesi su činjenica, sa Bogom ili bez njega, i oni uspješno objašnjavaju brojne fenomene koje je čovječanstvo veći dio svoje prošlosti smatralo neupitno natprirodnim. Zašto bi onda prirodni procesi bili besmisleno objašnjenje i za ove stvari? :neznam

A kao što sam već napisao prije par postova, pitanja poput onih „što je to priroda“, „tko je stvorio prirodu“ su jednako smislena (ili besmislena) kao i pitanje vjernicima tko je stvorio Boga. Ako Bog, kao koncept, može biti beskrajno kompleksan, a nestvoren i vječan, zašto vam je teško zamisliti mogućnost u kojem je priroda vječna?

Za prirodu barem znamo da postoji.


Zato što za prirodu znamo da postoji uzročno-posljedična veza, a Bog po definiciji je uzročnik tj. onaj koji ne treba vlastitog stvoritelja.

Besmisleno je pitanje vjernicima tko je stvorio Boga, zbog toga jer je to isto kao da pitaš: Tko je stvorio onog koji nije stvoren? Znači ako je netko "nije stvoren", onda je nije logično pitati tko ga je stvorio.

Priroda s druge strane ima lančanu vezu uzroka i posljedice. O tome smo ovdje već dosta puta razgovarali. Zašto ja i ti tipkamo na forumu Herceg-Bosne postoji razlog tj. uzrok. U načelu možemo reći da je Big Bang "bangnuo" :zubati na točno određeni način prije točno određenog vremena, i taj precizni način je neizbježno doveo do toga da se napravi forum i ja i ti pritiskamo određene tipke na tipkovnici. Nije li to zaista lijep slijed događaja. :zubati :palacgore1

I molim nemojte mi sad spominjati kvantnu fiziku kao nešto neodređeno. Nema nikakvog dokaza da je neodređena, najprije će biti da mi to još uvijek nismo u stanju predvidjeti, što ne znači da nećemo u budućnosti. Nešto slično kao što se mislilo da je atom nedjeljiv, dok ga nisu podijelili.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 10 sij 2021, 13:05 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
dunno je napisao/la:
Tom metodom možeš dokazati ispravnost svake religije, to ne vodi nikud.

Naveo sam starozavjetni primjer Ilije i Baalovih svećenika upravo iz razloga što se u toj priči Ilija nije oslanjao na zapise, priče i rekla-kazala, nego je transparentno i eksperimentalno, nevjernicima i čitavom narodu, dokazao da Jahve postoji i da je pravi Bog. Zašto je to danas previše za tražiti? Zašto je Bog u toj priči bio voljan znanstveno objelodaniti svoje postojanje, a danas nas uvjeravate da to nije opcija? :neznam


Bilo je zapisa gdje je naša religija pobjeđivala druge. Svi vjerski sustavi na svijetu pričaju vrlo sličnu priču, kostur je isti. Naravno da ćemo postaviti pitanje kako glasi točna verzija i kronologija događaja? Normalno da ćemo se opredijeliti za verziju koju smatramo istinitom i koja najbolje rasvjetljava događaje.

Npr. čudo Sv. Januarija se dan danas ponavlja.

dunno je napisao/la:
Pa sasvim je razumno prvo se zapitati jesu li ta navodna čuda neovisno ispitana ili je samo riječ o pučkoj predaji i pobožnoj tradiciji. Ima previše primjera u povijesti, i u kršćanstvu i u drugim religijama, gdje se prirodno objašnjive stvari ili stvari koje su na razini mađioničarskog trika lakovjernim ljudima predstavljaju kao čudo. Pravoslavci recimo i dan danas imaju "čudesnu" ceremoniju spuštanja blagodatnog ognja svakog Uskrsa u Jeruzalemu, a koja samo uspijeva pravoslavnom episkopu, dok se katoličkom svijeće nisu upalile jednom kada je pokušao. Je li to dokaz da je pravoslavlje prava vjera ili ipak postoji neko drugo, prirodno i ljudsko, objašnjenje tog fenomena? :rolleyes


Katolička Crkva dosta rigorozno ispituje čuda, objave i sl. Uvijek se objektivno kreće, možda je, možda nije i zatim se gleda gdje vode dokazi.

dunno je napisao/la:
Znanost o tome (zasad) ne zna ništa, jer nemamo dokaze za takvo nešto.

Ali ne zna ni religija. Je li kršćanstvo otvoreno toj mogućnosti? Mislim da će svaki pravovjerni vjernik reći da nije i da su takve ideje heretična glupost.


Znam da znanost sama kaže da ne zna, ali dosta laika to ne razumije i ortodoksno se drže znanstvenih pretpostavki i onog što se smatra "vjerojatnim" (ljudi vjeruju u znanost). Savršeno istiniti sustav će ti sam reći, gle ovo je 100%, ali ti sam odlučuješ hoćeš li vjerovati ili ćes smatrati to za laž / iluziju.

dunno je napisao/la:
S tim da se znanstvene teorije ne temelje na pukom razglabanju nego na malo složenijem i rigoroznijem procesu provjere.

Prirodni procesi su činjenica, sa Bogom ili bez njega, i oni uspješno objašnjavaju brojne fenomene koje je čovječanstvo veći dio svoje prošlosti smatralo neupitno natprirodnim. Zašto bi onda prirodni procesi bili besmisleno objašnjenje i za ove stvari? :neznam


U znanosti se često dokazuje je li nešto moguće da se dogodilo. Npr. može li šalica stvarno slučajno "nastati" kroz milijarde godine nasumičnih kemijsko-bioloških procesa. Možda može. Možemo mi napraviti tu eksperimente i svašta. Ali ne znači da je to tako bilo. Ako stvarno želimo "znati", a ne "vjerovati", moramo otići u prošlost i promatrati cijeli proces kako bi se uvjerili, demonstrativno, na svoje oči. Na kraju će naravno ispasti da je proizvedena u Kini prije godinu dana npr.

Prirodni procesi su činjenica, no oni obuhvaćaju dosta toga (molim uvažiti 11 dimenzija i mogućnost njihovim vladanjem, to je teoretska fizika). Možda obuhvaćaju još više nego što mi razumijemo, zvali mi to "prirodno", "natprirodno", "podprirodno" ili kako god.

"Prirodni procesi" kako ih mi trenutno definiramo i poznajemo ne moraju biti smisleno i točno objašnjenje. Moguće je da ih ne poznajemo dovoljno dobro te da ih preusko definiramo jer smo dosta ograničeni prostorom i vremenom pa ne možemo provesti adekvatne eksperimente i zapažanja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 11 sij 2021, 18:16 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2207
zaba1111 je napisao/la:

Neka, neka, da vidimo šta će reć :zubati

Reći ću da si ti iz nekog razloga previše fokusiran na to pitanje u kontekstu ove rasprave. :neznam

Čak i da dokažeš da život nije mogao nastati bez neke inteligencije u pozadini (što je diskutabilno), opet je pripisivanje tog autorstva Bogu arbitrarno s tvoje strane. Zašto Bog, a ne nekakav drugi oblik inteligencije koji je nama trenutno nepoznat?

Naša Kvačica je napisao/la:
Zato što za prirodu znamo da postoji uzročno-posljedična veza, a Bog po definiciji je uzročnik tj. onaj koji ne treba vlastitog stvoritelja.

Po teističkoj definiciji. Najlakše je definirati Boga kao uzrok svega što postoji i onda koristiti tu definiciju kao dokaz postojanja Boga, iako ničim tu nisi dokazao da je 'uzrok' isto što i 'Bog'. :neznam

Da ne spominjem davanje atributa tom uzroku koji uopće nisu logički nužni. Kamenčić na određenom mjestu može biti uzrok lavine, pa to opet ne znači da je kamenčić moćniji od lavine ili da je kamenčić planirao lavinu ili da kamenčić voli i brine za svaki atom u toj lavini. :zubati

Naša Kvačica je napisao/la:
Besmisleno je pitanje vjernicima tko je stvorio Boga, zbog toga jer je to isto kao da pitaš: Tko je stvorio onog koji nije stvoren? Znači ako je netko "nije stvoren", onda nije logično pitati tko ga je stvorio.

Pa isto tako je besmisleno pitati tko je stvorio prirodu, ako nismo neupitno utvrdili da je 'stvorena'. A nismo.

To što u prirodi postoji uzročno-posljedična veza ne znači automatski da je priroda stvorena.

Naša Kvačica je napisao/la:
Priroda s druge strane ima lančanu vezu uzroka i posljedice. O tome smo ovdje već dosta puta razgovarali. Zašto ja i ti tipkamo na forumu Herceg-Bosne postoji razlog tj. uzrok. U načelu možemo reći da je Big Bang "bangnuo" :zubati na točno određeni način prije točno određenog vremena, i taj precizni način je neizbježno doveo do toga da se napravi forum i ja i ti pritiskamo određene tipke na tipkovnici. Nije li to zaista lijep slijed događaja. :zubati :palacgore1

To onda nameće pitanje postoji li uopće slobodna volja. Ako sve u svemiru ima svoj uzrok i posljedicu, do najsitnije razine (pa tako i molekularnih signala u neuronima), onda je zapravo i naša slobodna volja samo privid jer su svaka naša pomisao i pokret određeni ranijim uzročno-posljedičnim nizom u neuronima, a ne nekakva naša autonomija.

Ali to je za neku drugu temu. U svakom slučaju, zanimljivo pitanje.

Purger111 je napisao/la:

Katolička Crkva dosta rigorozno ispituje čuda, objave i sl. Uvijek se objektivno kreće, možda je, možda nije i zatim se gleda gdje vode dokazi.

Koliko rigorozno?

Je li se npr. kod euharistijskih čuda radi DNA analiza tog komadića? Bilo bi jako zanimljivo vidjeti DNA strukturu čovjeka koji je začet bez zemaljskog oca.

Purger111 je napisao/la:

Znam da znanost sama kaže da ne zna, ali dosta laika to ne razumije i ortodoksno se drže znanstvenih pretpostavki i onog što se smatra "vjerojatnim" (ljudi vjeruju u znanost).

Sasvim je razumno vjerovati u opciju koja je najvjerojatnija s obzirom na dostupne dokaze i činjenice. To ne znači da kategorički tvrdiš da je nešto drugo nemoguće, ali je definitivno nerazumno davati prednost drugoj opciji, ako je manje vjerojatna.

Meni osobno kod vjerskih tvrdnji redovito nedostaje taj neki opipljivi dokaz koji bi tu tvrdnju učinio vjerojatnijom od najvjerojatnijeg prirodno objašnjivog uzroka. Ne mogu vjerovati na riječ u tvrdnje koje prkose prirodnim zakonima, a ne mogu se provjeriti. Zato mi je starozavjetna priča o Iliji i Baalovim svećenicima toliko dobar primjer i volio bih vidjeti suvremenu verziju toga, ekperimentalni dokaz postojanja više sile.

Nije mi jasno zašto je današnjim vjernicima to problem i zašto bježe od toga. Boje se da će ispasti kao Baalovi svećenici i obrukati se? :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 11 sij 2021, 19:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6120
Bog je izvor života i to je njegova temeljna odrednica, znači tko god da je tvorac taj je Bog.
Interesantno je kako tebe kojega tema boga zanima njegova glavna osobina ne zanima.
Ja bih rekao da je to zato što si poput svih ateista površan, u teme ulaziš plitko i ne zanima te suština, odnosno istina. Tebe zanima da ono za što si se ti opredjelio( pod utjecajem trendova) navijački pobjedi i zato nisi otvoren za raspravu.

Prirodnim zakonima prkose sve moderne hipoteze o nastanku života, štoviše sve su eksperimentalno dokazne kao nevaljane i upravo takvi eksperimenti nameću inteligentnog tvorca kao nužnost. I zato ti o tome i ne želiš razbijati glavu jer te to udaljava od agende, a to danas nije popularno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 11 sij 2021, 19:31 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
dunno je napisao/la:
Koliko rigorozno?

Je li se npr. kod euharistijskih čuda radi DNA analiza tog komadića? Bilo bi jako zanimljivo vidjeti DNA strukturu čovjeka koji je začet bez zemaljskog oca.


Ima više primjera gdje su se provodila znanstvena istraživanja:

Najpoznatije: https://en.wikipedia.org/wiki/Miracle_of_Lanciano (tu je izdana i znanstvena potvrda)

Ima više slučajeva za stigmatike, evo jedan:

Citat:
(...) The stigmatization of Marie-Julie began in 1873. Doctor Imbert-Gourbeyre, Professor at the Faculty of Medicine at Clermont-Ferrand, writes : < From the first years of the stigmata... I was called by Monseigneur Fournier, Bishop of Nantes, to examine medically this young Breton peasant ; she was then twenty three years old. The examination over, I declared to the Bishop that he possessed a young woman with a genuine stigmata. That there was no fraud at La Fraudis.

(…) We quote Doctor Imbert-Gourbeyre, in charge of the medical inquest and who observed these facts : ' Since the beginning of June 1880... Marie-Julie had had to endure extraordinary suffering during the ecstasies on Mondays, Tuesdays and Thursdays of every week. At each ecstasy there was a new scene, her manifold sufferings were announced during the preceding ecstasies ; what is even more remarkable is that they were described and as it were commented on during the ecstasy by Marie-Julie herself.. . During the Way of the Cross, the preceding Friday, Our Lord had said to Marie-Julie who repeated His words during the ecstasy, which were then taken down by a secretary « On Monday, to expiate the culpable offences that I will receive and that I have already received this month, I will oppress you in a different way. All your limbs will shrink, I will reduce you to being so small that you will have no freedom in any limb ; your head will be fixed to your bones, and you will be like the worm that I destroy. In this pain your sufferings will be very violent, all your joints will suffer. With this pain you will have a burning fever. Your tongue will be swollen, very large. There will be a visible swelling at all the joints of your bones and this will show how strong the pain is 1 . All the prophetic programme was to take place before my eyes », said the doctor, This took place on Monday 27th of September 1880. ra Permit me to make a comparison with another stigmatist that I also met : Marthe Robin of Chateauneuf-de-Galaure. She also had her limbs completely shrunk to incredible proportions, as a result of a general retraction, Doctor Imbert continues : « A few days after having assisted at these extraordinary sufferings, I heard Marie-Julie announce in front of me in profound ecstasy that she would soon have a new and long illness. In the preceding six months, 7 —id, II pp. 131 and following. — 15 — she had often said that God had asked her for the complete sacrifice of her ears, eyes, speech and movement. She accepted everything. , . On Sunday 19th of December, Marie-Julie knew by revelation that her sacrifice would begin two days later ; now, the following Tuesday, she lost her speech and no longer heard the voices of her family. She knew the following day that she would become blind in three days time ; the third day she was blind. The conditions of her dumbness were extraordinary. The tongue was immovable, as hard as a stone, pushed backward with the point bent under and completely blocking the throat, her mouth was closed, the lips motionless and one no longer saw Marie-Julie praying.

(...) In fact, that same day, a long martyrdom began that was to last several years. Her body was freezing. Out of pity her family wanted to put her to bed one evening. It was impossible ; she was nailed to her chair of pain by an invisible force that was heavier than a block of marble. She made them understand that they would be able to put her to bed only at one in the morning. At that moment, she became lighter than a feather. The victim was deaf, but it soon became apparent that she could hear the words of the priest when he spoke in Latin. She was blind ; but 8 —id. pp. 136,157. —16- during her ecstasies she could see the apparitions from Heaven, which was made manifest by the beauty and vivacity of her ecstatic expression. Her speech had been taken away, but on the day that Our Lord had told her that the light would be taken from her, He had said to her : - During ecstasies, I will give you back your speech. - And at that time her tongue was loosened ; she moved her Jips that were previously immovable and began to talk. As soon as she had finished, her tongue contracted once more and took up its first position. MarieJulie was paralysed, but every Friday at nine in the morning, this paralysis disappeared providentially, so that she could change her linen and do the Stations of the Cross at one o'clock as was her custom. When the ecstasy ended, her left side became paralysed again for eight days.,. I enquired exactly on the truth of these facts, DE VISU and by witnessing. . . The illness of Marie-Julie lasted almost four years, coming to an end gradually. First the hemiplegia disappeared, then in succession the dumbness, the deafness and the blindness. » And Doctor Imbert-Gourbeyre — Professor at the Facculty of Medicine at Clermont-Ferrand, I repeat, and therefore a top man in the science of medicine — does not hesitate to conclude : °° «It seems that La Fraudais has appeared for the very purpose of combatting the Salpetriere"03 on the very grounds of hysteria. The extraordinary sufferings of Marie-Julie were accompanied by a dominant symptom, contracture, which plays an important role in neurosis. All the circumstances of this symptome prove that it was not of hysterical nature. Besides, who has ever seen at the Salpetriere or anywhere else a contracture that ceases regularly every Friday for several hours, to allow the subject to talk and walk in ecstasy ? The observation of the Breton virgin .dispels all the observations of known hysteria. It is enough to be a doctor to understand".

(...) Like many other great mystics Marie-Julie underwent starvation or miraculous abstinence. This total abstinence began for the first time on 11 —Pierre Ragtx : op. cit, p. 66. —18- 12th of april 1874 and lasted ninety four days. She had announced it beforehand as she also did for the second period which lasted five years, one month and twenty two days from 28th of December 1875. As she had predicted, during these periods holy Communion was enough to sustain her and as Doctor Imbert-Gourbeyre recorded - during the whole of this period there were no liquid or solid excretions.

(...) Doctor Imbert Gourbeyre wrote and I am in complete agreement with him : 12— id. op. ci. II, p. 392 — 22 — « The ecstatic discourses have two principal characteristics : infused science and the prophetic spirit. We have assisted several times at Marie-Julie's ecstasies. What a surprise, he writes « to hear this simple peasant woman without any instruction, speaking of divine things like an accomplished theologian giving mystical instruction, disserting admirably on God, Jesus Christ, the Eucharist, the Cross and the Priesthood ; telling the life story of a great number of saints she could not have known ; quoting in Latin texts from Holy Scripture ; reproducing entire passages from the Holy Fathers, making numerous revelations and sometimes rising to an incomparable literary style. A personal testimony : one day after an ecstasy I had assisted with my wife and two of my children, she said a word to me she had heard during the ecstasy which she had not understood and she asked me what that word signified. ... she could not have invented it. (...)


dunno je napisao/la:
Sasvim je razumno vjerovati u opciju koja je najvjerojatnija s obzirom na dostupne dokaze i činjenice. To ne znači da kategorički tvrdiš da je nešto drugo nemoguće, ali je definitivno nerazumno davati prednost drugoj opciji, ako je manje vjerojatna.

Meni osobno kod vjerskih tvrdnji redovito nedostaje taj neki opipljivi dokaz koji bi tu tvrdnju učinio vjerojatnijom od najvjerojatnijeg prirodno objašnjivog uzroka. Ne mogu vjerovati na riječ u tvrdnje koje prkose prirodnim zakonima, a ne mogu se provjeriti. Zato mi je starozavjetna priča o Iliji i Baalovim svećenicima toliko dobar primjer i volio bih vidjeti suvremenu verziju toga, ekperimentalni dokaz postojanja više sile.

Nije mi jasno zašto je današnjim vjernicima to problem i zašto bježe od toga. Boje se da će ispasti kao Baalovi svećenici i obrukati se? :neznam


Dosta svetaca, čiju je svetost potvrdila Crkva, prorekli su specifični kozmički fenomen "tri dana mraka", svjetsku katastrofu u kojoj će Zemlja dobro nastradati, a nakon koje će doći do potpuno zaokreta svjetskog poretka (riječima s "republičkog" uređenja na "monarhijski" suprotno svim ljudskim očekivanjima i djelovanjima). Proročanstva su dosta detaljna u nekim stvarima pa ako ikad vidiš da se događa nešto slično, ne znam može li postojati bolji dokaz iz tvoje perspektive.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 12 sij 2021, 11:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
Purger111 je napisao/la:
Dosta svetaca, čiju je svetost potvrdila Crkva, prorekli su specifični kozmički fenomen "tri dana mraka", svjetsku katastrofu u kojoj će Zemlja dobro nastradati, a nakon koje će doći do potpuno zaokreta svjetskog poretka (riječima s "republičkog" uređenja na "monarhijski" suprotno svim ljudskim očekivanjima i djelovanjima). Proročanstva su dosta detaljna u nekim stvarima pa ako ikad vidiš da se događa nešto slično, ne znam može li postojati bolji dokaz iz tvoje perspektive.

Takvih pojava je bilo i biće, nisu to nužno Božja djela, nije On cirkusant da zabavlja mase čudima.


Vrh
   
 
 Naslov: Grobi i Sesa ne znaju da su vernici...
PostPostano: 28 sij 2022, 19:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18587
Kaze Grobi da dusa ne postoji.
To je nesto sto on ne moze pouzdano da zna. A kad nesto ne znas pouzdano, a kategoricki tvrdis da jeste, onda ti verujes. Pa samim tim si vernik. Doduse onaj koji je izabrao da veruje u nesto drugo, a ne u Boga.

Sesa odbacuje hriscanski koncept Bog - Satana, kaze da ne moze u to da veruje. On je prihvatio neki drugi koncept za koji je uveren da je smislen i razuman. No, hriscanstvo poucava da je nemoguce izaci iz koncepta Bog - Satana. Ako ne verujes u Boga i ne trudis se da budes po Bozijoj Volji, onda sluziz Satani, bez obzira sto ti mislis da si u nekoj sasvim trecoj prici.

Ako Sesa veruje da je neki pametnjakovic koje je u stanju da sam razume svet bez Boga i Satane, onda je on u grehu gordosti (dotle ide njegova samouverenost), a kad si u grehu gordosti i ne trudis se da se tog greha oslobodis, onda sluzis Satani, iako mozda verujes u nesto trece mimo Boga i Satane. Naravno, iz greha gordosti javljaju se i drugi smrtni gresi koji unistavaju coveka, Sesa kaze da ga je obuzeo demon lenjosti...

Da zakljucimo. Covek ima samo dva izbora: da veruje u Boga i trudi se da bude po Njegovoj Volji, ili da veruje i misli bilo sta, a u tom slucaju cini ono sto Satana zeli. :neznam

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grobi i Sesa ne znaju da su vernici...
PostPostano: 28 sij 2022, 19:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
aleksije radicevic je napisao/la:
Kaze Grobi da dusa ne postoji.
To je nesto sto on ne moze pouzdano da zna. A kad nesto ne znas pouzdano, a kategoricki tvrdis da jeste, onda ti verujes. Pa samim tim si vernik. Doduse onaj koji je izabrao da veruje u nesto drugo, a ne u Boga.

Sesa odbacuje hriscanski koncept Bog - Satana, kaze da ne moze u to da veruje. On je prihvatio neki drugi koncept za koji je uveren da je smislen i razuman. No, hriscanstvo poucava da je nemoguce izaci iz koncepta Bog - Satana. Ako ne verujes u Boga i ne trudis se da budes po Bozijoj Volji, onda sluziz Satani, bez obzira sto ti mislis da si u nekoj sasvim trecoj prici.

Ako Sesa veruje da je neki pametnjakovic koje je u stanju da sam razume svet bez Boga i Satane, onda je on u grehu gordosti (dotle ide njegova samouverenost), a kad si u grehu gordosti i ne trudis se da se tog greha oslobodis, onda sluzis Satani, iako mozda verujes u nesto trece mimo Boga i Satane. Naravno, iz greha gordosti javljaju se i drugi smrtni gresi koji unistavaju coveka, Sesa kaze da ga je obuzeo demon lenjosti...

Da zakljucimo. Covek ima samo dva izbora: da veruje u Boga i trudi se da bude po Njegovoj Volji, ili da veruje i misli bilo sta, a u tom slucaju cini ono sto Satana zeli. :neznam

Nisam rekao da ne verujem u đavola, rekao sam da ne verujem u pakao. Ne postoji zločin koji opravdava večnost u agoniji. I ako pakao postoji, to znači da ga je Bog stvorio, jer Bog je, je li, svemoguć. Što dalje navodi na zaključak da je Bog sadista. Ja čak ne verujem ni da je emotivan entitet, a kamoli sadista.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 28 sij 2022, 19:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Ja sam uvijek mislila da je raj Božji, a pakao pripada vragu!
Da li oni i kako razvrstavaju ljude na ta dva mjesta!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grobi i Sesa ne znaju da su vernici...
PostPostano: 28 sij 2022, 19:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18587
Carmello Šešelj je napisao/la:
aleksije radicevic je napisao/la:
Kaze Grobi da dusa ne postoji.
To je nesto sto on ne moze pouzdano da zna. A kad nesto ne znas pouzdano, a kategoricki tvrdis da jeste, onda ti verujes. Pa samim tim si vernik. Doduse onaj koji je izabrao da veruje u nesto drugo, a ne u Boga.

Sesa odbacuje hriscanski koncept Bog - Satana, kaze da ne moze u to da veruje. On je prihvatio neki drugi koncept za koji je uveren da je smislen i razuman. No, hriscanstvo poucava da je nemoguce izaci iz koncepta Bog - Satana. Ako ne verujes u Boga i ne trudis se da budes po Bozijoj Volji, onda sluziz Satani, bez obzira sto ti mislis da si u nekoj sasvim trecoj prici.

Ako Sesa veruje da je neki pametnjakovic koje je u stanju da sam razume svet bez Boga i Satane, onda je on u grehu gordosti (dotle ide njegova samouverenost), a kad si u grehu gordosti i ne trudis se da se tog greha oslobodis, onda sluzis Satani, iako mozda verujes u nesto trece mimo Boga i Satane. Naravno, iz greha gordosti javljaju se i drugi smrtni gresi koji unistavaju coveka, Sesa kaze da ga je obuzeo demon lenjosti...

Da zakljucimo. Covek ima samo dva izbora: da veruje u Boga i trudi se da bude po Njegovoj Volji, ili da veruje i misli bilo sta, a u tom slucaju cini ono sto Satana zeli. :neznam

Nisam rekao da ne verujem u đavola, rekao sam da ne verujem u pakao. Ne postoji zločin koji opravdava večnost u agoniji. I ako pakao postoji, to znači da ga je Bog stvorio, jer Bog je, je li, svemoguć. Što dalje navodi na zaključak da je Bog sadista. Ja čak ne verujem ni da je emotivan entitet, a kamoli sadista.


I kod hriscana ima raznih ideja kako Pakao izgleda. I ja takodje imam svoja razmisljanja.
Stvaranje Pakla nije boziji sadizam, nego satansko odvlacenje coveka u Pakao je sadizam. To sto je Bog stovrio i ono sto nam izaziva neodumice, ima i neke vise razloge od onih koji su nama vidljivi i koji su nam pali na pamet.

No, poenta moga upisa je da covek, ti npr. sta god mislio, imas samo dva izbora, ili da sluzis Boga ili da sluzis Satanu. Treceg nema. Bog se sluzi verom u Njega i trudom da se dela po Njegovoj volji. Ako to obijes, po automatizmu sluzis Satanu, cak i ako nisi doneo odluku u svojoj glavi da to radis.

Kad Grobi kaze "Dusa ne postoji" on govori nesto suprotno Bozijoj Promisli. A kome je drago sto on tako govori? Pa Satani. Isto je i sa ovom tvojom pricom.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 28 sij 2022, 19:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69288
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Jednog dana će biti moguće pronaći Isusov kostur i potvrditi ga DNK analizom, na temelju rekonstruiranog obiteljskog stabla.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 28 sij 2022, 19:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Lapo-lapo je napisao/la:
Ja sam uvijek mislila da je raj Božji, a pakao pripada vragu!
Da li oni i kako razvrstavaju ljude na ta dva mjesta!?

Ne može ništa da pripada đavolu. Sam đavo pripada Bogu. Jer Bog je svemoguć i Bog je sve stvorio. To o čemu i ti i Aleksije pričate je dualizam, što hrišćanstvo u suštini i jeste, samo se pretvara da nije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 28 sij 2022, 19:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18587
Lapo-lapo je napisao/la:
Ja sam uvijek mislila da je raj Božji, a pakao pripada vragu!
Da li oni i kako razvrstavaju ljude na ta dva mjesta!?


Oni su slobodu da odluci na koju ce stranu ostavili coveku, verovala ili ne.
Kako brines o dusi tokom zivota, tako ce i ona posle zivota da bude uklopljena u Vecnu Istinu i Boziji Poredak. Ako je naucena da odudara od te Istine, nece joj biti prijetno suocenje s Njom.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 28 sij 2022, 19:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69288
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Robbie MO je napisao/la:
Jednog dana će biti moguće pronaći Isusov kostur i potvrditi ga DNK analizom, na temelju rekonstruiranog obiteljskog stabla.


Alternativno, svi ovi koji vjeruju da imaju relikviju krvi Isusa.

Donesite ju da ga kloniramo, ko ovcu Dolly.

Pa da vidimo hoće li klon pretvarati vodu u gemišt.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 28 sij 2022, 19:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69288
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Isus će zaista uskrsnuti tek ako ga kloniramo koristeći krv iz relikvija.

Dotični klon će biti legalni sin Isusov, no genetski ista osoba. Može idealno postati Papa.

Smatra se da ćemo uskoro uskrsnuti na taj način mamute.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 28 sij 2022, 19:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18587
Robbie MO je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Jednog dana će biti moguće pronaći Isusov kostur i potvrditi ga DNK analizom, na temelju rekonstruiranog obiteljskog stabla.


Alternativno, svi ovi koji vjeruju da imaju relikviju krvi Isusa.

Donesite ju da ga kloniramo, ko ovcu Dolly.

Pa da vidimo hoće li klon pretvarati vodu u gemišt.


Telo samo ne moze biti Isus, ako Boziji Duh ne udje u njega.

I to me navodi da ti sugerisem da promislis: Da li klonirana telesa nose istu svest kao i originalno telo iz kojeg su klonirana? Ne! Znaci da zivot, tj. covek nije samo telo. :neznam

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 28 sij 2022, 20:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69288
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
aleksije radicevic je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:

Alternativno, svi ovi koji vjeruju da imaju relikviju krvi Isusa.

Donesite ju da ga kloniramo, ko ovcu Dolly.

Pa da vidimo hoće li klon pretvarati vodu u gemišt.


Telo samo ne moze biti Isus, ako Boziji Duh ne udje u njega.

I to me navodi da ti sugerisem da promislis: Da li klonirana telesa nose istu svest kao i originalno telo iz kojeg su klonirana? Ne! Znaci da zivot, tj. covek nije samo telo. :neznam


Pa, mozak skuplja iskustvo, ima memoriju itd.

Nego, što se dešava s tvojom svijesti ako ti odrežem pola mozga.

Je li netaknuta?

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grobi i Sesa ne znaju da su vernici...
PostPostano: 28 sij 2022, 20:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
aleksije radicevic je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Nisam rekao da ne verujem u đavola, rekao sam da ne verujem u pakao. Ne postoji zločin koji opravdava večnost u agoniji. I ako pakao postoji, to znači da ga je Bog stvorio, jer Bog je, je li, svemoguć. Što dalje navodi na zaključak da je Bog sadista. Ja čak ne verujem ni da je emotivan entitet, a kamoli sadista.


I kod hriscana ima raznih ideja kako Pakao izgleda. I ja takodje imam svoja razmisljanja.
Stvaranje Pakla nije boziji sadizam, nego satansko odvlacenje coveka u Pakao je sadizam. To sto je Bog stovrio i ono sto nam izaziva neodumice, ima i neke vise razloge od onih koji su nama vidljivi i koji su nam pali na pamet.

No, poenta moga upisa je da covek, ti npr. sta god mislio, imas samo dva izbora, ili da sluzis Boga ili da sluzis Satanu. Treceg nema. Bog se sluzi verom u Njega i trudom da se dela po Njegovoj volji. Ako to obijes, po automatizmu sluzis Satanu, cak i ako nisi doneo odluku u svojoj glavi da to radis.

Kad Grobi kaze "Dusa ne postoji" on govori nesto suprotno Bozijoj Promisli. A kome je drago sto on tako govori? Pa Satani. Isto je i sa ovom tvojom pricom.

Bog je stvorio mesto gde će me baciti u večne (pazi, večne) agonizirajuće muke, iako poštujem sve njegove zapovesti, osim prve. A prvu ne mogu da poštujem, jer bih bio lažov, a sumnjam da Boga možeš da lažeš. Ponavljam ti po ko zna koji put, ili verujem ili ne verujem, to nije pitanje izbora. Jednostavno ne verujem, jer ne znam, niti mogu da znam. Ne mogu da izaberem da verujem, jel možeš da shvatiš to?

Meni je cela ta priča obična pustinjska bajka puna rupa i kontradiktornosti. Budalaština. Ja verujem u višu silu na svoj jeretički način.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 433 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 18  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 79 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO