HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 lis 2024, 16:23.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 3559 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 143  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 10 srp 2017, 13:18 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 21:01
Postovi: 13786
Lokacija: ZG
Upravo iz tih razloga postoji statistika i statisticki podaci cijele Hrvatske koji se prate iz mjeseca u mjesec, iz kvartala u kvartal i iz godine u godinu. Ti podaci su nesumnjivo pozitivni vec dulje vremena od ind.proizvodnje, potrosnje u maloprodaji, rasta izvoza, turistickih brojki, bdp-a...

Katastroficari tisina molim.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 10 srp 2017, 14:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2010, 15:59
Postovi: 1500
Gospodarski pokazatelji su odlični, ali je duh naroda očito slomljen. Dugo je trajala depresija koju su potencirali protuhrvatski mediji kako bi još jače satrali duh naroda. Oporavak ranjenog i slomljenog naroda teče sporo i trebat će još par godina rasta da se narod oporavi.

Kad se oporavi duh naroda i kad bude malo više love, povećat će se i broj rođenih, počet će se vraćati dijaspora i sve će biti bolje. Naravno, to je samo jedan dio. Druga stvar je da se moramo izboriti u državi protiv protunatalitetnih politika koje se provode kako bi povećali broj rođenih. Ne možeš s jedne strane gurati politiku abortusa, ******** i sličnih protuživotnih ideologija, a očekivati povećanje nataliteta. To jednostavno ne ide.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 10 srp 2017, 14:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60498
Lokacija: DAZP HQ
pravnik95 je napisao/la:
Ono sto meni nije jasno jest zasto se zarada od turizma ne racuna kao izvoz. On to u sustini jest, samo sto dobra (proizvodi i usluge) ne odu vani do stranih potrosaca, nego ti strani potrosaci dodju ovdje trositi nase proizvode i nase usluge s novcem zaradjenim u inozemstvu. I to su toliki novci da drasticno utjecu na devizni tecaj, pa kuna je ove godine skocila premu euru na 7,4. Nasa pokrivenost uvoza izvozom je nekih 60%-65% sto je puno bolje nego pred krizu, ali i dalje ocajno s tendecijom boljitka.

Kazu ove godine 10,5 milijardi eura zarade od turizma + 800 milijuna eura investicija u turizam. I ono sto je specificno za nas turizam, to nije dominantno hotelijerski s zatvorenim hotelskim kompleksima gdje gosti i ne izlaze izvan ograde hotela. To je prije svega i kulturni i zabavni turizam. Ljudi ne dodju samo zbog mora i plaze i sunca nego i zbog ljudi, arhitekture, kulture, kulinarstva, jer zele vidjeti gradove, jer zele vidjeti Pulsku arenu, Zadarsku staru jezgru, Šibensku katedralu, jebeni KINGS LANDING (Dubrovnik) ako bas hoces. Sto znaci da i domaci ljudi, vlasnici kafica, restorana, hostela, apartmana itd. imaju izrazitu korist od turizma. Pa u Zadru svaki drugi auto nova registracija i neki bjesni BMW, Audi, Merc, VW. Da ne pricam kako je sve sredjenije i ljepse zbog turista.


priljev deviza od turizma ulazi u platnu bilancu Hrvatske, 2015. godine je Hrvatska po prvi put ikad otkad je države imala platnu bilancu u plusu preko milijardu eura, već 2016. godine je taj plus bio milijardu i pol, a i ove godine će biti veći nego prošle.

ovdje ti ujedno i odgovor zašto kuna jača u odnosu na euro. Hrvatska ekonomija je napokon ukupno gledajući počela praviti novce, naravno gro toga je na račun turizma.

slika

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 10 srp 2017, 16:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 12:38
Postovi: 2754
Slažem se s ovim što piše dudu.
Ja godinama čekam na ovakve vijesti.
http://vijesti.hrt.hr/395911/dzs-izvoz- ... z-85-posto
Održiva ekonomija jedne male zemlje mora se temeljiti na izvozu, sve ostalo je put u propast, kako smo vidjeli.
No još uvijek samo petnaest posto hrv. tvrtki izvozi dok je tako, ovaj rast će, prije ili poslije, stati.
Imaš još loših vijesti.
Ovo generira iseljavanje i dok se to ne riješi mi naprijed brže nećemo, iako neki podaci bude optimizam.
http://www.seebiz.eu/trecina-bdp-a-odno ... /ar-158874
Meni je kao Zagrepčanki loše zbog ovoga...
Imamo regije koje su nerazvijene desetljećima, stoljećima...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 11 srp 2017, 00:20 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 lis 2016, 07:43
Postovi: 882
Lokacija: Zadar / Bihac
Heh, ja koliko sam naucio iz ekonomije jest da je platna bilanca svake države uvijek 0. Tu se vjerojatno radi o tekucem racunu platne bilance. Sto bi znacilo da napokon mozemo zivjeti bez zaduzivanja jer ne moramo, kao prije, minus tekuceg racuna krpati financijskim racunom (prodajom drzavnih obveznica). Iako imam osjecaj da ovi retardi na vlasti se i dalje zaduzuju, jer im je zinulo dupe za jeftinijim kreditima koji su nam sada dostupni.

Mi trebamo srusiti kunu za nekih 25%. Deprecijacijom kune sa 7,5 prema euru na npr. 10 kuna za 1 euro bi ucinili nase gospodarstvo jako konkurentnim. Jer ni jedna drzava nije prirodno nekonkurentna, nas problem je precjenjena domaca valuta. Turisticki bismo postali puno konkurentniji (Prije bi Švabo za 100 eura dobio 750 kuna, sad 1000kn, s 1000kn mozes puno vise nego sa 750kn). Jer u granicama Hrvatske, kuna je i dalje kuna. To bi masovno destimuliralo uvoz i stimuliralo izvoz.

Zamislite da je Njemacka firma do danas u HR izvozila neki proizvod koji se na policama Bauhausa prodaje za 150 kuna. Ta firma nakon sto izveze taj stroj ona za njega dobije kune, tocnije 150kn i kad ih zamjeni za eure koji su potrebni toj firmi za isplatu placa, placanje poreza tj. normalno poslovanje ta firma za taj prozivod dobije u sustini 20 eura. E sad zamislite da je tecaj 1eur=10kn. U tom slucaju ta firma za taj stroj, nakon sto razmjeni 150kn dobije 15 eura. Ako je granicni trosak proizvodnje tog proizvoda npr. 16 eura, uvoz tog proizvoda u HR je postao preko noci neisplativ.

A sad zamislite HR firmu koja izvozi isti proizvod u EU po cijeni od 20 eura. Do sada je ta firma, nakon sto bi razmjenila tih 20 eura da bi platila radnike, porez drzavi i ostale pizdarije za tih 20 eura dobivala 150 kuna. I ajmo reci da je to bilo jedva isplativo... Sada, po novom tecaju ta firma dobiva nevjerojatnih 200 kuna. I postaje puno konkurentnija te ima prostora da snizi tu cijenu na npr 17 eura i tako potuce EU konkurenciju na njihovom, domacem terenu.

Ali ne, mi budale furamo politiku strogo upravljanog tecaja i drzimo ga poravnatim za euro, umjesto da ga namjerno rusimo i podcjenjujemo u kombinaciji s drugim reformama bi to bio pun pogodak.

Ako cemo iskreno, Hrvatska ima velike perspektive opcenito u prehrambenoj, kemijskoj, farmaceutskoj i turistickoj industriji te ima odredjeni broj velikih i likvidnih domacih kompanija. Recimo Mepas Grupa iz Širokog Brijega koja je vlasnik Brodomerkura iz Splita, Maraske iz Zadra, Kandita i Saponije iz Osjeka, Koestlina iz Bjelovara, Gavrilovića iz Petrinje itd. itd., Đakovački Meteor koji je kupio Labud Zagreb (Čarli, Sanitar...) proizvode od lampinjona za groblje do sredstava za ciscenje kucanstva. Mirnovec koji se inace bavi pirotehnikom pa je uvidio potencijal turizma i sagradio Funpark u Biogradu n/m po uzoru na talijanski Gardaland. Meni je najjace kad netko krene plakati za Vijaduktom ili nekim drugim firmama koje su pred stecajem ili su vec propale. Da su valjale, nebi propale. Ima i vise nego dovoljno pozitivnih ekonomskih primjera u Hrvatskoj, a ja sam naveo samo neke.

Ako sada krenemo s reformama, pa makar i djelomicno sprovedenima, imamo sansu ekonomski prosperirati, zaustaviti emigraciju, ponovno potaknuti imigraciju, demografski se vratiti za pocetak na 40k+ rodjenih. Vidjet cemo, bit ce zanimljivo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 11 srp 2017, 09:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 37535
Lokacija: Gl. grad regije
Treba uvesti totalitarni režim, zatvorit granice, osiromašiti, uskratit obrazovanje, poticati religioznost... ove mjere dokazano pale. :)

Postoji i alternativa, prijem veće količine mladih useljenika i asimilacija istih. Pritom treba jako poticati povratak naše dijaspore ali mislim da to nije dovoljno.

Sve drugo su mjerice koje ne mogu bitno utjecati na izumiranje Hrvata. Bolji standard i bolji život, smanjuju natalitet na zapadu.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 11 srp 2017, 10:16 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 11:09
Postovi: 25787
Lokacija: Heartbreak Hotel
To sa dijasporom je stara ideja koju je promovirao Tuđman. Mislim da ljudi ne kuže da jedan prosječan stanovnik Venecuele koji ima prababu Hrvaticu kada dobije HR papire neće ostati u HR već zbrisati u Germaniju čistiti *** švapskih baba.
Pitanje je gdje je ta razina razvijenosti koja bi spriječila odlazak mladih? Koliko nama fali da stignemo jednu Italiju a milijuni Talijana tegle po Njemačkoj, Britaniji...
Odlazak mladih nije danas samo potreba već i trend. IN je otići i živjeti u nekom europskom gradu i imati uspješnu karijeru čistača klozeta. U svijesti ljudi oni koji istaju su luzeri. To je problem. EU je uništila duh naroda i stvorila posvemašnju apatiju i defetizam.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 11 srp 2017, 10:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2017, 14:26
Postovi: 1197
Junuz Djipalo je napisao/la:
Treba uvesti totalitarni režim, zatvorit granice, osiromašiti, uskratit obrazovanje, poticati religioznost... ove mjere dokazano pale. :)


Nije tocno. Vecina socijalistickih zemalja biljezila je demografski sunovrat, bez obzira na bijedu, siromastvo i diktaturu. Ako je doticna drzava uvela prisilna izdvajanja za mirovine, imala je potom demografski pad, bila ona demokratska ili ne.

Junuz Djipalo je napisao/la:
Postoji i alternativa, prijem veće količine mladih useljenika i asimilacija istih.


Svrha takove "alternative" je ocuvanje propalih drzavnih penzijskih fondova koji su i uzrokovali demografski pad u prvom redu. Ta "alternativa" je ujedno i najbolje cega se prosjecan drzavni birokrat moze dosjetiti.

Junuz Djipalo je napisao/la:
Sve drugo su mjerice koje ne mogu bitno utjecati na izumiranje Hrvata. Bolji standard i bolji život, smanjuju natalitet na zapadu.


Nije tocno da bolji zivot i standard smanjuju natalitet, vec drzavne redistributive mjere kojima se nagradjuju oni koji ne radjaju djecu. O njihovom zdravlju i primanjima u starosti brinu se (prisilno) djeca onih idiota sto su investirali u podizanje djece koja ce onim pametnijima placati lijecenje i nezasluzene penzije kroz odbitke od place.

Da natalitet ovisi o standardu, padao bi tijekom cijele povijesti jer standard neprestano raste.

Ne bi padao tek odkad je izumljeno ljevicarstvo, socijalna drzava i perverzna drzavna medjugeneracijska solidarnost.

Ne bi SAD imale veci fertilitet od siromasnije Europe. O Novom Zelandu da ne govorimo.

Ili o pozitivnom primjeru Azerbajdzana, gdje je ukidanje penzija osim za soc. slucajeve oporavilo natalitet.

_________________
Djela su bitnija od rijeci.

Muslimanski SDP i Sejdo Komsic vode BiH u raspad. Njihov sam fan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 11 srp 2017, 10:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 37535
Lokacija: Gl. grad regije
Dakle mi trebamo naći recept kojeg nema u Europi, ili naftu kao Azeri. Volim ove sanjare. Ne bih ukidao socijalnu državu a međugeneracijska solidarnost već odavno ne postoji. Mirovine se isplaćuju iz drugih izvora.

Samo nam imigracija ostaje kao brana izumiranju. Uostalom, to nam je i dosad bila. Možda i većina Hrvata ima njemačke, srpske, mađarske, slovenske... pretke.

Nažalost, nismo spremni ni mentalno a ni standardom za nju jer ljudi mogu birati Njemačka ili Hrvatska.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 11 srp 2017, 10:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 15:18
Postovi: 8401
iJozo je napisao/la:

Ne bi SAD imale veci fertilitet od siromasnije Europe.


I u SAD je zadnjih godina smanjen fertiltet na 1,8. U odnosu na evropskih 1,6 nije to velika razlika.

A glede iseljavanja, Poglavnica je bila jasna: "Ljudi danas imaju slobodan izbor i mogu otići ako smatraju da im ovdje nije dovoljno dobro."

https://m.24sata.hr/kolumne/kolinda-pre ... ci-507625#


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 11 srp 2017, 11:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2017, 14:26
Postovi: 1197
Junuz Djipalo je napisao/la:
Dakle mi trebamo naći recept kojeg nema u Europi, ili naftu kao Azeri. Volim ove sanjare. Ne bih ukidao socijalnu državu a međugeneracijska solidarnost već odavno ne postoji. Mirovine se isplaćuju iz drugih izvora.

Samo nam imigracija ostaje kao brana izumiranju. Uostalom, to nam je i dosad bila. Možda i većina Hrvata ima njemačke, srpske, mađarske, slovenske... pretke.

Nažalost, nismo spremni ni mentalno a ni standardom za nju jer ljudi mogu birati Njemačka ili Hrvatska.


Madjarska smanjuje iznose prisilnih izdvajanja u drzavni mirovinski i zdravstveni fond. Ne bi bili prvi u Europi.

Nudim ti okladu. Ako se madjarski fertilitet ne pomakne u pozitivnom smjeru dvije godine od danas, ja tebi isplacujem €2000. Ako se poveca, ti meni €1000.

Glede tzv. medjugeneracijske solidarnosti i penzijskog sustava koji je odrezao granu na kojoj sjedi... koji su to drugi izvori? Pune li te druge izvore nepostojeca djeca onih koji nisu imali djecu, a primaju mirovine? Ili su pak izvor opet ona djeca i unuci onih koji su bili dovoljno glupi ulagati u potomstvo koje ce druge financirati i lijeciti u starosti?

_________________
Djela su bitnija od rijeci.

Muslimanski SDP i Sejdo Komsic vode BiH u raspad. Njihov sam fan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 11 srp 2017, 11:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 37535
Lokacija: Gl. grad regije
Gledaj, nije da ne razumijem ali tako je kako jest i malo toga se može promijeniti. Sve te mjerice su premalo.

Kad vidim koliko imamo asimiliranih Srba u Zg, doista mislim da bi s njima prvima trebali početi ako uopće možemo.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 11 srp 2017, 13:00 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 18:34
Postovi: 3534
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
Jedno je asimilovati exYu narode (naročito iste ili slične vere), pa i evropske narode, a drugo je da asimilujes Pakistance, Avganistance i ine. Velike migracije ne idu od bogatih ka siromašnima, tako da ove druge pre možeš da očekuješ u HR.
Plus lako je asimilovati male rasprsene grupe ljudi.

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 11 srp 2017, 13:56 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 12:38
Postovi: 4040
Nije socijalna država smanjila natalitet jer većina ljudi ni ne razumije te pojmove međugeneracijske solidarnosti, mirovinskih fondova i slično. Smanjila ga je emancipacija žena jer danas je sasvim normalno vidjeti ženu u 30-ima koja nema ni djece ni partnera i pormovira se takav život kroz razne filmove , serije itd. Drugi razlog je povećanje prava djece, danas bi roditelj koji ima 4-5 djece ispalio na živce ako želi poštivati sve što traži društvo i razni dječji psiholozi da se djetetu pristupa od najranije dobi s poštivanjem itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 11 srp 2017, 14:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2017, 14:26
Postovi: 1197
Kaftanzoglio je napisao/la:
Nije socijalna država smanjila natalitet jer većina ljudi ni ne razumije te pojmove međugeneracijske solidarnosti, mirovinskih fondova i slično. Smanjila ga je emancipacija žena jer danas je sasvim normalno vidjeti ženu u 30-ima koja nema ni djece ni partnera i pormovira se takav život kroz razne filmove , serije itd. Drugi razlog je povećanje prava djece, danas bi roditelj koji ima 4-5 djece ispalio na živce ako želi poštivati sve što traži društvo i razni dječji psiholozi da se djetetu pristupa od najranije dobi s poštivanjem itd.


Ako ne razumiju pojmove, razumiju stvarnost oko sebe. Danas se vise ne smatra obavezom uzdrzavati roditelje. Naprotiv, smatra se da je drzava duzna osigurati pristojnu starost svakome, bez obzira na br. djece.

Onoga koji podize cetvero drustvo gleda da sazaljenjem, a onoga koji ima jedno ne. Bez socijalne drzave bilo bi obrnuto.

Participacija bjelkinja (europljanki) u radnoj snazi u SAD-u je veca nego u EU pa ipak radjaju vise iako su vise emancipirane.
Prisilna izdvajanja za mirovine su zato u pravilu niza u SAD-u nego u EU.

_________________
Djela su bitnija od rijeci.

Muslimanski SDP i Sejdo Komsic vode BiH u raspad. Njihov sam fan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 11 srp 2017, 14:53 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 38915
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Džaba djeca i natalitet kad je samo prošle godine Hrvatsku napustilo 56 000 ljudi.
Takvo masovno iseljavanje ne može nadoknaditi nikakva pronatalitetna politika, niti je ikome jedna od najsiromašnijih država EU primamljiva za useljavanje.
Nije više niti Hrvatima iz BiH.

Ili će se Hrvatska okrenuti ozbiljnim stvarima a ne se trošiti na gluposti, pokrenuti gospodarstvo i stići barem na razinu jedne Slovenije ili će postati nenaseljena pustara nešto Ljudi u glavnom gradu i priobalju.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 11 srp 2017, 15:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2017, 14:26
Postovi: 1197
Perecija je propali slučaj. Antifašizam je u njoj tekovina koju valja čuvati. Nije plod okupacije kao u baltičkim zemljama pa da ga se odbaci zajedno s ruskom čizmom, već je autohton.

Herceg-Bosna međutim nije ispucala polet kojega donosi sloboda, nezavisnost. Hoće li ga uludo potratiti poput Perecije kada dođe vrijeme, to je pitanje.

Velike su šanse da hoće, da bi u slučaju stjecanja samouprave hodila istim stopama neprestanog rasta državne potrošnje i birokratiziranosti, što je gotovo pa ireverzibilan proces. Nema toga premijera danas koji bi preživio obračun sa socijalističkom politikom i mentalitetom u RH.

Čak i kada bi htio. A naći toga koji bi htio je traženje igle u plastu sijena. Koji će se to političar odreći većine sredstava koja je dobio na raspolaganje, u korist nižih jedinica vlasti i u korist onih kojima se guli koža da bi ih se namaknulo? Niti jedan. On svoj život posvećuje tome da dođe u poziciju da upravlja tim tuđim novcima jer vlastite nije u stanju stvoriti. I kada sjedne u stolicu ne pada mu na pamet smanjivati poreze i namete ili decentralizirati upravljanje javnim sredstvima i njihovo prikupljanje.

S druge strane, Herceg-Bosna za razliku od RH nije baštinica antifašizma (borbe za uspostavu jednakosti i diktature proletarijata), nema taj uteg. Ljudi su puno poduzetniji od Pereca. Ni jedna država ih nije mazila otkad pamte stari. Ne vole državu.

Herceg-Bosna ima pretpostavke da odmah po stjecaju samouprave odstrani socijalistički tumor i zabrani mu prodor. Pitanje je ima li pameti da se te pretpostavke iskoriste, da to zaista tako i bude.

To bi bila velika stvar koja bi dugoročno osigurala nekakav priljev povratnika-investitora, što iz RH, što iz daljeg svijeta.

_________________
Djela su bitnija od rijeci.

Muslimanski SDP i Sejdo Komsic vode BiH u raspad. Njihov sam fan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 11 srp 2017, 15:08 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 12:38
Postovi: 4040
Bobovac je napisao/la:
To sa dijasporom je stara ideja koju je promovirao Tuđman. Mislim da ljudi ne kuže da jedan prosječan stanovnik Venecuele koji ima prababu Hrvaticu kada dobije HR papire neće ostati u HR već zbrisati u Germaniju čistiti *** švapskih baba.
Pitanje je gdje je ta razina razvijenosti koja bi spriječila odlazak mladih? Koliko nama fali da stignemo jednu Italiju a milijuni Talijana tegle po Njemačkoj, Britaniji...
Odlazak mladih nije danas samo potreba već i trend. IN je otići i živjeti u nekom europskom gradu i imati uspješnu karijeru čistača klozeta. U svijesti ljudi oni koji istaju su luzeri. To je problem. EU je uništila duh naroda i stvorila posvemašnju apatiju i defetizam.


A što je loše u tome čistiti zahode za dobru plaću. Hrvatski poslodavci imaju običaj da su darežljivi u davanju epiteta nazivu radnog mjesta i obaveza , a puno manje darežljivi financijski. Recimo jedan moj prijatelj koji je prof. vozač išao je na razgovor kod autobusnog prijevoznika i ovaj mu je rekao da kod njega vozač nije vozač nego da mora biti maneken firme. Naravno da plaća nije bila manekenska nego vozačka. Onda je bolje biti u Njemačkoj vozač.

Ako neka ženska radi u provinciji kao konobarica za 3000 kuna i poslužuje svaki dan iste krkane koji dobacuju na njen izgled, naravno da je uspjeh ako ode pa bude konobarica u Londonu za 2000 funti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 11 srp 2017, 15:37 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 11:09
Postovi: 25787
Lokacija: Heartbreak Hotel
Kaftanzoglio je napisao/la:
A što je loše u tome čistiti zahode za dobru plaću.


Nikakav pošten posao koji donosi zaradu nije loš. Za fine novce i ja bih ribao toalete.
Loše je što je to za veliki dio Hrvata u emigraciji najviše što mogu postići u životu. I što to neki nazivaju"karijerom".

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 16 srp 2017, 11:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60498
Lokacija: DAZP HQ
Citat:
Zakon o subvencioniranju stambenih kredita danas stupa na snagu

Danas na snagu stupa Zakon o subvencioniranju stambenih kredita. Država će četiri godine plaćati pola rate kredita za kupnju prvog stana ili kuće, a ako osoba dobije ili posvoji dijete u tom razdoblju, za svako će se dijete rok produljiti za još dvije godine.

Omogućava se kupnja novih, ali i rabljenih stanova i kuća vrijednosti do 1500 eura po četvornom metru, pri čemu ukupan iznos do kojega država sufinancira kredit ne premašuje 100.000 eura. Nekretnina može biti i skuplja, ali ostatak se neće subvencionirati.

Efektivna kamatna stopa na taj kredit ne smije biti veća od 3,75 posto godišnje. Nakon što se dogovore svi detalji s bankama, očekuje se da će prijave zainteresiranih građana za subvencije krenuti 20. kolovoza.


Fiksne kamatne stope od 1. kolovoza

Od 1. kolovoza banke će klijentima za nove kredite morati ponuditi i mogućnost fiksne kamatne stope. Nakon dugo vremena, kod građana ponovno raste zanimanje za uzimanje kredita. Prema posljednjim podacima HNB-a, ukupni krediti građana potkraj travnja iznosili su oko 118 milijardi kuna - što je za 765 milijuna više nego mjesec dana prije. Najveći je porast stambenih i kredita u kunama.

Kamate će i dalje padati, a mnogi dužnici već su dobili obavijest da će im rata za kolovoz biti malo niža, ovisno o tome je li kredit u kunama ili eurima. Taj bi se trend pada kamata prema projekcijama HNB-a mogao promijeniti najkasnije 2020.

Kunsko kreditiranje u pojedinim bankama trenutačno prelazi 50 posto novoodobrenih kredita, a očekuje se i veliko zanimanje za subvencioniranje stambenih kredita, koje je najavila Vlada.
Oporavak kreditne potražnje, smatraju analitičari, uvelike će ovisiti o kretanjima na tržištu rada, rastu zaposlenosti, odnosno prihodima - jer je to osnovni preduvjet za zaduživanje.

http://vijesti.hrt.hr/396682/zakon-o-su ... a-na-snagu


ovo je već neka konkretna pronatalitetna mjera, sad kreće navala na kredite i žene. :zubati

već je počelo, broj novih brakova u Hrvatskoj u prvih 5 mjeseci: 2015. 5.700, 2016. 6.249, 2017. 6.729

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 16 srp 2017, 11:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60498
Lokacija: DAZP HQ
ova mjera će čak i meni dobro doći, umjesto da sve keširam iduće godine, lijepo ću dio isplatiti na kredu i ubudućem periodu sa svakim djetetom produživati rok subvencije za 2 godine, dakle na najmanje 10 godina. ovo je prvi put da i ja neke konkretne koristi imam od države (neračunajući besplatno školovanje).

nadam se da će bar 30% sredstava odnijeti Hrvati iz BIH. :D

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 16 srp 2017, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 pro 2010, 16:32
Postovi: 6325
Lokacija: Izvan sebe
Junuz Djipalo je napisao/la:
Treba uvesti totalitarni režim, zatvorit granice, osiromašiti, uskratit obrazovanje, poticati religioznost... ove mjere dokazano pale. :)

Postoji i alternativa, prijem veće količine mladih useljenika i asimilacija istih. Pritom treba jako poticati povratak naše dijaspore ali mislim da to nije dovoljno.

Sve drugo su mjerice koje ne mogu bitno utjecati na izumiranje Hrvata. Bolji standard i bolji život, smanjuju natalitet na zapadu.

Treba nocu iskljuciti struju, posebno za vrijeme dugih zimskih noci. Povecati cjene u kafanama, pa ljepota.

_________________
Da je pravda i demokracija, bila bi Herceg-Bosna a ne Federacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 19 srp 2017, 22:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60498
Lokacija: DAZP HQ
nečuven rast stope fertiliteta u Bjelorusiji, po regijama.

Citat:
Regione : 2016 2015 2010 2005
Belarus(total) 1.73 1.72 1.49 1.25
Minsk(grad) 1.21 1.24 1.25 1.08
Vitebsk Oblast 1.63 1.62 1.42 1.19
Mogilev Oblast 1.85 1.83 1.49 1.25
Gomel Oblast 1.93 1.89 1.55 1.28
Grodno Oblast 2.03 1.96 1.63 1.30
Brest Oblast 2.10 2.06 1.73 1.45
Minsk Oblast 2.16 2.18 1.72 1.37


dogodine kod Lukašenka na edukaciji. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 21 srp 2017, 10:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2017, 14:26
Postovi: 1197
dudu je napisao/la:
nečuven rast stope fertiliteta u Bjelorusiji, po regijama.

Citat:
Regione : 2016 2015 2010 2005
Belarus(total) 1.73 1.72 1.49 1.25
Minsk(grad) 1.21 1.24 1.25 1.08
Vitebsk Oblast 1.63 1.62 1.42 1.19
Mogilev Oblast 1.85 1.83 1.49 1.25
Gomel Oblast 1.93 1.89 1.55 1.28
Grodno Oblast 2.03 1.96 1.63 1.30
Brest Oblast 2.10 2.06 1.73 1.45
Minsk Oblast 2.16 2.18 1.72 1.37


dogodine kod Lukašenka na edukaciji. :zubati


Nesto slicno se bilo dogodilo u Rusiji po raspadu SSSR-a, urusio se sustav socijalne skrbi, skocio natalitet.

Bjeloruski se srozao. Premda su penzije siroko dostupne, nisu dostatne za zivot. Onaj tko nema potomaka koji se snalaze u vrlom novom svijetu je jad i bijeda, unatoc penziji.

Sto manje povjerenja ljudi imaju u drzavu i njenu perverznu socijalnu skrb, to vise cijene obitelj i rodbinske veze. A to se onda odrazava na natalitet.

_________________
Djela su bitnija od rijeci.

Muslimanski SDP i Sejdo Komsic vode BiH u raspad. Njihov sam fan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Demografska revitalizacija Hrvatske
PostPostano: 21 srp 2017, 10:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2017, 14:26
Postovi: 1197
Bismarck zasluzuje titulu demografskog ubojice Europe zbog svog izuma.

_________________
Djela su bitnija od rijeci.

Muslimanski SDP i Sejdo Komsic vode BiH u raspad. Njihov sam fan.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3559 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 143  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: Naša Kvačica i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO